About Me

My Photo
International Track and Field Statistician since 1989. Trackinsun editor (worldwide newsletter with track and field results) Hundreds of pages with full ...full...full results. Three times Gold medal in Spanish Championships u19, u18 and u16 (middle distance) 6 times gold medalist in Catalonia Championships u20, u18, u16 and u14 contact to: car.baronet@gmail.com Follow us in Twitter @Trackinsun

Sunday, July 01, 2012

Porto-Novo (Benin), 27.6-1.7.2012 –African Championships-

Porto-Novo (Benin), 27.6-1.7.2012 –African Championships-
Men
100m (28) (nwi) 1 Simon Magakwe (rsa) 10.29; 2 Amr Seoud (egy) 10.34; 3 Wilfired Serge Koffi (civ) 10.37
200m (1, semis 30) (-1,4) 1 Ben Youssef Meite (civ) 20.62 (20.61 (-1,2) 1s2); 2 Amr Seoud (egy) 20.76 (20.62 (-1,0) 1s3); 3 Noah Akwuh (ngr) 20.83 (20.74 (-1,0) 2s3); 4 Simon Magakwe (rsa) 20.87 (20.66 (-0,3) 2s1); 5 Obakeng Ngwigwa (bot) 21.01 (20.88 (-0,3) 3s1); 6 Idrissa Adam (cmr) 21.09 (20.78 (-1,0) 3s3); in semis: Mosito Lehata (les) 20.63 (-0,3) 1s1; Thuso Mpuang 20.70 (-1,2) 2s2
400m (29, semis 28, heats 27) 1 Isaac Makwala (bot) 45.25; 2 Oscar Pistorius (rsa) 45.52; 3 Willem de Beer (rsa9 45.67; 4 Mathieu Gnanligo 45.82; 4 Vincent Kiilu Mumo (ken) 46.13; 6 Abiols Onakoys (ngr) 46.21 (46.04 1h2); 7 Ali Ngaimoko (uga) 46.78; 8 Salihu Isah (ngr) 46.98 (46.46 3s1); in heats: Thapelo Ketlogetsle (bot) 46.58 2h3; h4 Saviour Kombe (zam) 46.49 1h4
800m (29) 1 Taoufik Makhloufi (alg) 1:43.88; 2 Anthony Chemut (ken) 1:44.53; 3 Andre Oliver (rsa) 1:45.09; 4 Cornelius Kiplagat (ken) 1:47.83; 5 Shiferaw Wola Gende (eth) 1:48.26; 6 Isaac Seokle (bot) 1:48.39; 7 Mamush Lencha Shirko (eth) 1:48.98; 8 Moussa Camara (mli) 1:49.12
1.500m (1) 1 Caleb Mwangangi (ken) 3:35.71; 2 Souleiman Ayanleh (dji) 3:36.34; 3 James Kiplagat Maggut (ken) 3:36.35; 4 Abednego Miti Chesebe (ken) 3:36.76; 7 Fouad El Kam (mar) 3:39.90; 8 Juan Van Deventer (rsa) 3:40.80; 9 Imad Touil (alg) 3:40.95; 10 Zebene Alemayehu Bekele (eth) 3:41.00
5.000m (1) 1 Mark Kiptoo (ken) 13:22.38; 2 Jonathan Maiyo (ken) 13:22.89; 3 Timothy Kosgei Kiptoo (ken) 13:24.67; 4 Tolossa Gedefa Fufi (eth) 13:33.96; 5 Olivier Irabaruta (bdi) 13:43.03; 6 Vianney Ndiho (bdi) 13:51.96; 7 Elroy Gelant (rsa) 13:54.93
10.000m (28) 1 Kenneth Kipkemboi (ken) 27:19.74; 2 Mark Kiptoo (ken) 27:20.77; 3 Lewis Mosoti (ken) 27:22.54; 4 Tebalu Zawude Heyi (eth) 28:03.16; 5 Robert Kajuga (rwa) 28:03.24; 6 Olivier Irabaruta (bdi) 28:17.77; 7 Vianney Ndiho (bdi) 28:25.57
110mh (30) (-1,1) 1 Lehann Fourie (rsa) 13.60; 2 Selin Nurudeen (ngr) 13.68; 3 Lyes Mokdel (alg) 13.73; 4 Samuel Okun (ngr) 13.94; 5 Othman Hadj Lazib (alg) 13.94; 6 Keith Nkrumah (gha) 13.96
400mh (29) 1 Amaechi Morton (ngr) 49.32; 2 Mamadou Kasse Hanne (sen) 49.39; 3 Boniface Mucheru (ken) 49.45; 4 Vincent Kiplagat Koskei (ken) 50.31; 5 Christopher Cher Ngetich (ken) 50.46; 6 Mohamed Sghaier (tun) 50.37
3.000m St (29) 1 Abel Mutai (ken) 8:16.05; 2 Wilson Kipkemboi Maraba (ken) 8:16.96; 3 Benjamin Kiplagat (ken) 8:18.73; 4 Nahom Mesfin Tariku (eth) 8:20.23; 5 Tafese Soboka Jimma (eth) 8:26.33; 6 Habtamu Jaleta Fayisa (eth) 8:29.03; 7 Ruben Ramolefi (rsa) 8:29.53
HJ (1) Kabelo Kgosiemang (bot) 2.25
PV (30) Mouhcine Cheaouri (mar) 5.10
LJ (28) 1 Ndiss Kaba Badji (sen) 8.04 (nwi); 2 Zarck Visser (rsa) 7.98 (nwi); 3 Ignisious Gaisah (gha) 7.73 (nwi)
TJ (30) 1 Oke Tosin (ngr) 16.98 (1.2); 2 Issam Nima (alg) 16.69 (0.3); 3 Hugo mamba schlick (cmr) 16.34 (0.5); 4 Tarik Bouguetaib (mar) 16.29 (1.0); 5 Elijah Kimitei (ken) 16.28 (1.2)
SP (27) 1 Burger Lambrechts (rsa) 19.51; 2 Orazio Cremona (rsa) 19.19; 3 Yasser Fathy Ibrahim (egy) 18.78; 4 Jaco Engelbrecht (rsa) 17.91
DT (29) 1 Victor Hogan (rsa) 61.80; 2 Yasser Fathy Ibrahim (egy) 59.61; 3 Russel Tucker 57.99
HT (30) 1 Chris Harmsee (rsa) 77.22; 2 Mohsen Amany (egy) 74.31; 3 Moustafa El Gamal (egy) 73.81
JT (1) 1 Julius Yego (ken) 76.68; 2 John Ampomah (gha) 70.65
4x100m (29) South Africa (H. Dreyer; S. Magakwe; R. Engel; T. Mpuang) 39.26
4x400m (1) 1 Nigeria (S. Weigopwa; A.Morton; A. Onakoya; I. Salihou) 3:02.39; 2 South Africa (P. Beneke; O. Mogawane; O. Pistorius; W de Beer) 3:04.01; 3 Kenya (V. Koskei; V. Mumo; B. Mucheru; W. de Beer) 3:04.12
Women
100m (28) (nwi) Ruddy Zang Milama (gab) 11.16; 2 Blessing Okagbare (ngr) 11.18; 3 Gloria Asumnu (ngr) 11.28; 4 Maria Josee Ta Lou (civ) 11.53
200m (1, semis 30) (-0,7) 1 Gloria Asumnu (ngr) 22.93; 2 Lawretta Ozoh (ngr) 22.93; 3 Marie Josee Ta Lou (civ) 23.44 (23.26 (-0,9) 1s3); 4 Tsholofelo Thipe (rsa) 23.66 (23.21 (-1,4) 2s1); 5 Janet Amponsah (gha) 23.68 (23.49 (-0,9) 2s3); 6 Tjipekapora Herunga (nam) 23.92
400m (29, semis 28, heats 27) 1 Amantle Monstho (bot) 49.54; 2 Regina George (ngr) 51.11; 3 Amy Mbacke Thiam (sen) 51.68; 4 Bukola Abogumloko (ngr) 51.78; 5 Tsholofelo Thipe (rsa) 52.26 (52.06 1s1); 7 Joyce Sakari (ken) 52.28; 8 Estie Wittstock (rsa) 52.84; in heats: Raashin McIntosh (lbr) 52.63 2h1; Regina Grause (ngr) 51.39 2h2; Rorisang Ramonnye (rsa) 53.58 1h3; Lydia Mashila (bot) 52.65 1h5
800m (1) 1 Francine Niyonsaba (bdi) 1:59.11; 2 Eunice Sum (ken) 1:59.13; 3 Malika Akkaoui (mar) 1:59.90; 4 Sylvia Chesebe (ken) 2:01.66; 5 Alem Gereziher Gebremariam (eth) 2:02.68; 6 Annet Negesa (uga) 2:02.84; 7 Jane Jelagat (ken) 2:02.92
1.500m (29) 1 Rabab Arafi (mar) 4:05.80; 2 Mary Kuria (ken) 4:06.22; 3 Margaret Wangare (ken) 4:06.50; 4 Feyne Gudeto Gemeda (eth) 4:08.29; 5 Janet Achola (uga) 4:12.55; 6 Gete Dima Dukale (eth) 4:13.15; 7 Amina Bakhit Barsham (sud) 4:19.51
5.000m (28) 1 Gladys Cherono (ken) 15:40.04; 2 Veronica Nyaruai (ken) 15:40.65
10.000m (30) 1 Gladys Cherono (ken) 32:41.40; 2 Priscah Jepleting (ken) 32:45.73; 3 Betsy Saina (ken) 32:48.36; 4 Merima Mohammed Hased (eth) 33:09.25
100mh (28) (nwi) 1 Gnima faye (sen) 13.36; 2 Amina Ferguen (alg) 13.56; 3 Uhunoma Osazuwa (ngr) 13.61
400mh (1) 1 Muizat Odumosu (ngr) 54.99; 2 Hayat Lambarki (mar) 55.41; 3 Raasin McIntosh (lbr) 55.99; 4 Kou Luogon (lbr) 56.40; 5 Wenda Theron (rsa) 56.43, 6 Maureen Jelagat (ken) 56.79; 7 Lamiae Lhabze (mar) 57.35; 8 Janet Lawless (rsa) 57.56
3.000m St (1) 1 Mercy Njoroge (ken) 9:43.26; 2 Birtukan Adamu Ali (eth) 9:45.41; 3 Kiyeng Ivin Jepkemoi (ken) 9:45.95; 4 Mekdes Bekele Tadese (eth) 9:53.97; 5 Eliene Saholinirina (mad) 9:56.70
HJ (29) 1 Lissa Labiche (sey) 1.86; 2 Anika Smit (rsa) 1.86
LJ (29) 1 Blessing Okagbare (ngr) 6.96 (1.7); 2 Janice Josephs (rsa) 6.29 (1.5); 3 Lynique Prinsloo (rsa) 6.22 (1.8); 4 Jamaa Chnaik (mar) 6.21 (2.3)
TJ (1) 1 Sarah Nambawa (uga) 13.90 (2.3) and 13.86 (1.7); 2 Charlene Potgieter (rsa) 13.90 (3.1) and 13.80 (1.5); 3 Jamaa Chnaik (mar) 13.75 (2.0); 4 Baya Rahouli (alg) 13.50 (1.4); 5 Blessing Ibuknu (ngr) 13.44 (1.5); 6 Quaresma Dias Da Fonseca (stp) 13.25 (1.0)
SP (1) Vivian Chukwuemeka (ngr) 18.86; 2 Chinwe Okoro (ngr) 16.21
DT (28) 1 Chinwe Okoro (ngr) 56.60; 2 Elizna Naude (rsa) 55.88; 3 Suzanne Kragbe (civ) 54.56
HT (29) 1 Amy Sene (sen) 65.55; 2 Laetitia Bambara (bur) 65.08; 3 Sara BenSaad (tun) 60.75
JT (30) 1 Margaret Simpson (gha) 54.62; 2 Justine Robbeson (rsa) 52.81
Heptathlon (29-30) Yasmina Omrani (alg) 5.924p (13.75 (-0,3); 1.76; 13.49; 24.49 (-1,1) – 5.60 (-0,1); 38.61; 2:13.21)
4x100m (29) Nigeria (C. Udoh; G. Asumnu; D. Osayomi; L. Ozoh) 43.21
4x400m (1) Nigeria (E. Abinuwa; O. Omotosho; M. Etim; B. Abogumloko) 3:28.77

No comments:

Post a Comment