@Trackinsun

@Trackinsun

Monday, April 30, 2012

Wroclaw (Poland), 28.4.2012

Wroclaw (Poland), 28.4.2012
Men
300m race 1 Marcin Marciniszyn 33.62; race 2 Rafal Omelko 33.33

Kielce (Poland), 28.4.2012

Kielce (Poland), 28.4.2012
Men
SP 1. Jakub Szyszkowski 18.88; 2. Kamil Zbroszczyk 18.66; 3. Michal Rasinski 18.33; 4. Mateusz Mikos 17.95; 5. Dominik Witczak 17.89; DT Robert Urbanek 62.52; HT Wojciecj Nowicki 70.49
Women
HT Malgorzata Zadura 69.15; HT u20 Malwina Kopron 63.83


Oslo (Norway), 28.4.2012

Oslo (Norway), 28.4.2012
Men
HT Eivind Henriksen 74.02

Medellín (Colombia), 29.4.2012 -Prejuegos Nacionales-

Medellín (Colombia), 29.4.2012 -Prejuegos Nacionales-
Men
200m race 1 (0.2) 1. Diego Palomeque (93) 20.69; 2. Alex Quiñonez (ecu) 20.82; 3. Cristian Reyes (chi) 20.86; 4. Bernardo Valoyes 20.93; 5. Kael Becerra (chi) 21.16; race 2 (1.5) 1. Carlos Rafael (dom) 20.79; 2. Miguel López (pur) 20.80; race 3 (-0,1) Liemarvin Bonifacia (cur) 20.82; 400mh Emerson Chalá (ecu) 51.40; HT Roberto Sawyers (crc) 70.01
Women
LJ 1. Daniela Pávez (chi) 6.48 (2.1); 2. Macarena Reyes (chi) 6.25 (-0,1)

Mar del Plata (Argentina), 29.4.2012 -Torneo Justo Román-

Mar del Plata (Argentina), 29.4.2012 -Torneo Justo Román-
Men
DT Germán Lauro 61.57; JT Braian Toledo (93) 78.57; 2. Victor Fatecha (par) 72.12
Women
3.000m Nadia Rodriguez 9:18.18; JT 1. Bárbara López 52.94; 2. Alessandra Nobre Resende (bra) 52.33

Xalapa (Mexico), 27-29.4.2012 -Olimpiada Nacional-

Xalapa (Mexico), 27-29.4.2012 -Olimpiada Nacional-
Men
200m (29) (nwi) José Herrera 21.22; 400m (27) 1. Orlando García 47.47; 2. Luis García 47.54; LJ (29) Luis Rivera-Morales 8.11 (nwi); SP (27) 1. Josué Santana 17.41; 2. Mario Cota 17.38; JT (27) 1. Juan Méndez 74.53; 2. David Ocampo 72.25
Women
400m (27) 1. Gabriela Medina 52.67; 2. Zudikey Rodriguez 53.32; 3. Nayeli Vela 53.41; 800m (29) 1.Gabriela Medina 2:04.11; 2. Cristina Guevara 2:04.36; LJ (27) Elizabeth López 6.34 (nwi); JT (29) Abigail Gómez 56.66

Veszprém (Hungary), 28.4.2012 -VEDAC Throwing Meeting-

Veszprém (Hungary), 28.4.2012 -VEDAC Throwing Meeting-
Men
DT Roland Varga (cro) 59.74; HT u18 (5 kgs) 1. Bence Pasztor 81.73; 2. Bálint Horváth 70.98; HT u20 (6 kgs) 1. Bence Pasztor 73.96; 2. Márton Cser 71.34; 3. Krisztián Arvai 70.57; 4. Balász Töreky 70.40; HT 1. Krisztián Pars 81.16; 2. Tibor Petrovszki 69.72
Women
HT u18 (3 kgs) 1. Helga Völgyi 68.99; 2. Réka Gyurátz 68.44; HT Éva Orbán 65.31; 2. Fruzsina Fertig 63.25; 3. Dóra Lévai 61.29; 4. Cintia Gergelics 60.57

Ithaca -NY- (USA), 29.4.2012 -Big Red Invitational-

Ithaca -NY- (USA), 29.4.2012 -Big Red Invitational-
Men
110mh (2.5) 1. Ramon Sosa 13.92 (14.11 (1.4) 1h2); 2. Sekou Kaba (gui) 13.99; 3. Donald Pollitt 14.06
Women
SP Rebecca O'Brien 16.68

Westwood -CA- (USA), 29.4.2012 -Dual Meet-

Westwood -CA- (USA), 29.4.2012 -Dual Meet-
Men
100m (1.0) Aaron Brown (can) 10.33; 200m (2.2) 1. Aaron Brown (can) 20.53; 2. Devonte Stewart 20.74; 3. Maxwell Dyce 21.05; 400m Bryshon Nellum 46.08; 400mh Reggie Wyatt 51.39; PV Michael Woepse 5.35
Women
100m (0.7) 1. Aareon Payne 11.53; 2. Loudia Laarman 11.66; 3. Jessica Davis 11.66; 200m (0.1) Aaeron Payne 23.22; 2. Jessica Davis 23.86; 100mh (0.5) 1. Lauren Blackburn 13.40; 2. Dalilah Muhammad 13.47; 400mh 1. Dalilah Muhammad 56.72; 2. Turquoise Thompson 56.92; LJ Kylie Price 6.37 (2.4); HT 1. Ida Storm (swe) 64.16; 2. Jenny Ozorai (hun) 63.96

Irvine -CA- (USA), 28-29.4.2012 -Steve Scott Invitational-

Irvine -CA- (USA), 28-29.4.2012 -Steve Scott Invitational-
Men
100m race 1 (1.7) Andy Robertson (gbr) 10.31; 2. Dominique Hubert 10.35; 3 Ryan Scott (gbr) 10.48; 4 Paul Hession (irl) 10.59; 100m race 2 (1.4) 1 Steven Colvert (irl) 10.45; 2 Confidence Lawson (gbr) 10.52; 100m race C (1.7) David Carcamo 10.54; 200m race 1 (0.2) 1. .Chris Clarke (gbr) 20.65; 2. Steven Colvert (irl) 20.89; 3. Paul Hession (irl) 21.05; 4. Mike Mitchell 21.10; 200m race B (1.7) 1 Andy Robertson (gbr) 21.27; 2 Confidence Lawson (gbr) 21.44; 400m 1. Chris Clark 46.41; 2. Robert Tobin 46.64; 3. Sean Lowe 47.06; 4 Richard Morrisey (gbr) 47.56; 5 Lawrence Wooldridge 47.71; 800m 1. Charles Jock 1.46.59; 2. Torion Bailey 1:48.64; 3 Brandon Shaw 1:49.22; 4 Gabe Hilbert 1:49.41; 110mh race 1 (-0,2) 1. Jason Richardson 13.32; 2. Logan Taylor 13.80; 3. Tyler Sipes 14.04; 4. Jacob Yowell 14.12; 5 Christopher Lawson 14.24; 110mh race 2 (1.7) Bano Traore (fra) 14.05; 400mh Anthony Harbor 51.40; LJ (28) 1 Leonidas Watson 7.77 (2.1); 2 John Harris 7.67 (2.1); SP 1. Chris Figures 19.75; 2. Nick Garcia 17.88; 3 Travis Smith 17.75; DT 1 Scott Martin (aus) 59.30; 2 Gabor Mate (hun) 57.12; HT (28) 1 Mark Dry (gbr) 73.00; 2 Colin Dunbar 66.06
Women
100m (0.5) 1 Jessica Sánchez (crc) 11.73; 2 Shavine Hodges (jam) 11.74; 200m (1.6) 1 Martina Giovanetti (ita) 23.83; 2 Antonette Carter 23.98; 3 Jessica Sánchez (crc) 23.99; 4 Secoral Yanez 24.05; 400m race 1 Ciara Short 52.96; 400m race 2 Secoral Yanez 54.48; 100mh (1.0) 1 Joanna Hayes 12.87; 2. Candace Davis 12.90; 3. Shalina Clarke 13.10; 400mh 1. Sarah Wells (can) 57.31; 2. Nusrat Ceesay (gbr) 57.93; 3 Ericka Nowell 58.82; 4 Emma Millard (fin) 58.90; HJ Katrina Graves-Johnson 1.80; PV Brysun Stately 4.05; SP Vivian Chukwuemeka (ngr) 17.19; DT Jade Nicholls (gbr) 56.30; 2. Seema Antil (ind) 55.37; 3 Calista Lyon 54.62; HT (28) 1. Sophie Hitchon (gbr) 68.52; 2. Megan Rodhe (can) 62.79; 3. Zoe Derham (gbr) 62.83

Palo Alto -CA- (USA), 29.4.2012 -Payton Jordan Cardinal Invitational-

Palo Alto -CA- (USA), 29.4.2012 -Payton Jordan Cardinal Invitational-
Men
400m 1. Amaechi Morton (ngr) 46.12; 2. Steven Solomon 46.32; 3. Antione Drakeford 46.33; 4. Spencer Chase 47.04; 5. Joel Stallworth 47.20; 6 Logan Sharpe 47.55
800m race A 1. Prince Mumba (zam) 1:47.04; 2. Tevan Everett 1:47.18; 3. Sharif Webb 1.47.72; 4. Kevin Hicks 1:47.83; 5. Brian Hill 1:48.12; 6. Selasi Lumax 1:48.28; 7 Darren St. Clair (gbr) 1:49.60
800m race B Ryan Witt 1:48.15; 2 Boris Berian 1:48.93; 3 Dan White 1:49.03; 4 Jackson Langat (ken) 1:49.07; 5 Guy Learmonth (gbr) 1:49.36; 6 Chris Bilbrew 1:49.74; 7 Zach Mellon 1:49.81; 8 Luke Lefebure 1:49.92; 8 Matthew Fox (aus) 1:49.97
1.500m race A 1. Andy Baddeley (gbr) 3:35.19; 2. Henrik Ingebrigtsen (nor) 3:36.39; 3. Zane Robertson (nzl) 3:36.53; 4. Lawi Lalang (ken) 3:36.77; 5. John Bolas 3.37.31; 6. Craig Miller 3.37.48; 7. David Bishop (gbr) 3:37.51; 8. Jeff See 3:37.60; 9. Chris O'Hare (gbr) 3.37.95; 10. Taylor Milne (can) 3:38.86; 11. Alan Webb 3.38.86; 12. Geoff Martinson (can) 3:39.67; 13. Jeremy Roff (aus) 3.40.73
1.500m race B 1. Cory Leslie 3:39.00; 2. Michael Hammond 3.39.22; 3. Liam Boylan-Pett 3:39.65; 4. Stephen Pifer 3:39.97; 5. Chris Gauson (gbr) 3.40.16; 6. Reed Connor 3.40.46; 7. Tyler Stutzman 3.40.53; 8. Andrew Graham (gbr) 3.40.95; 9. Rob Finnerty 3.41.07; 10. Jermaine Mays (gbr) 3:41.57; 11. Michael Atchoo 3.42.36 
1.500m race C 1. Austin Mudd 3.40.87; 2. Elliot Heath 3:41.55; 3. Billy Nelson 3:41.57; 4. Ross Proudfoot (can) 3.41.86; 5. Ryan McNiff 3.42.19; 6 Chris Walizer 3:42.61; 7 Darren McBrearty (irl)3:42.92; 8 David Forrester (gbr) 3:44.67; 9 Jordan Chipangama 3:45.43
1.500m race D 1 Luke Rucks 3:44.90; 2 Ian Cronin 3:45.23; 3 Chris Fallon 3:45.51; 4 Justin Marpole-Bird (can) 3:45.71
1.500m race E 1 Shane Moskowitz 3:44.31; 2 Josh Munsch 3:44.62; 3 Kevin Batt (aus) 3:45.04; 4 Matt Daniels 3:45.10
1.500m race F 1 Josh Nadzam 3:45.10; 2 Russell Drummond 3:45.28; 3 Blake Theroux 3:45.33
5.000m race A 1. Lopez Lomong 13.11.63; 2. Kevon Chelimo (ken) 13.14.57; 3. Matt Tegenkamp 13:15.00; 4. Chris Thompson (gbr) 13.15.21; 5. Thomas Farrell (gbr) 13:15.31, 6. Andrew Bumbalough 13:16.26; 7. David Torrance 13:16.53; 8. Paul Chelimo (ken) 13:21.89; 9. Garrett Heath 13.27.07; 10. Nick Willis (nzl) 13:29.56;11. Ryan Hill 13:33.23; 12. Mitch Goose (gbr) 13:34.41; 13. Jordan McNamara 13:34.64; 14. Sindre Buraas (nor) 13:34.72; 15. Yosef Ghebray 13:35.29; 16. Ian Dobson 13:35.82; 17. Mark Christie (irl) 13.37.52; 18. Chris Barnicle 13:42.46; 19. Jeroen D'Hoedt (bel) 13.42.72; 20. Aldo Vega (mex) 13:45.85
5.000m race B 1. Jake Hurysz 13:38.59; 2. Kevin Williams 13:39.87; 3. Kenyon Neumann 13:40.38; 4. William Mulherin 13:41.06; 5. Brendan O'Neill 13:41.56; 6. Elliot Krause 13:42.38; 7. Matthew Tebo 13:43.05; 8. Brendan Gregg 13:46.49; 9. Kirubel Erassa (eth) (93) 13.47.26, 10. Ben Cheruiyot (ken) 13:47.62; 11. Michael Fout 13:47.76; 12. Jonathan Peterson 13.48.43; 13. Daniel Chenoweth (ken) 13.49.41; 14. Andrew Colley 13:49.61; 15. Alan Webb 13.49.70; 16. Ryan Collins 13.50.62; 17. Miles Unterreiner 13:50.90; 18. Matt Bond (gbr) 13.51.03; 19. Diego Albeto Borrego (mex) 13:53.73; 20 Ryouehi Kawakami (jpn) 13.54.91
10.000m race A 1. Cameron Levins (can) 27:27.96; 2. Sam Chelanga (ken) 27:29.82; 3. Chris Derrick 27:31.38, 4. Daniele Meucci (ita) 27:32.86; 5. Diego Estrada 27.32.90; 6. Mohammed Ahmed 27:34.64; 7. Brent Vaughn 27:40.21; 8. Ben True 27:41.17; 9. Brian Olinger 27:50.58; 10. Akinobu Murasawa (jpn) 27:50.59; 11. Aaron Braun 27:51.01; 12. Ryan Vail 27.51.07; 13. Tsuyoshi Ugachi (jpn) 27:52.79; 14. Bobby Mack 27:53.52; 15. Andy Vernon (gbr) 27:53.65; 16. Yuki Sato (jpn) 27:57.07; 17. Simon Bairu (ken) 27:58.05; 18. Collis Birmingham (aus) 28:06.63; 19. Aaron Rono (ken) 28:06.74; 20. David McNeill (aus) 28:09.58; 21. Harry Summers (aus) 28:13.23; 22. Stefano LaRosa (ita) 28:13.62; 23. Luke Puskedra 28:13.91; 24. Kensuke Takezawa (jpn) 28:15.79; 25. Brett Gotcher 28:21.43; 26. Robert Cheseret (ken) 28.53.51; 27. Juan Carlos Romero (mex) 28:54.59; 28. Yuki Matsuoka (jpn) 28.55.90
10.000m race B 1. Josphat Boit (ken) 28:11.75; 2. Liam Adams (aus) 28:11.76; 3. James Strang 28:12.03; 4. Mike Sayenko 28:12.42; 5. Josh Simpson 28:12.65; 6. Hassan Mead 28:12.74; 7. Jake Riley 28:12.88; 8. Tony Okello 28:12.95; 9. David Jankowski 28:14.56; 10. Carlos Trujillo 28:15.94; 11. Joseph Chirlee 28:16.36; 12. Girma Mecheso (eth) 28.16.97; 13. Christo Laundry 28:18.62; 14. Jeff Schirmer 28.20.22; 15. Ian Burrell 28.23.17; 16. Jonathan Grey 28.26.44; 17. Koan Naert (bel) 28:32.29; 18. Ronald Schrader 28.32.61; 19. Dustin Emerick 28.33.35; 20. Scott Smith 28:33.94; 21. James Carney 28:34.43; 22. Keith Gerrard (gbr) 28.34.90; 23. Soufiane Bouchikhi (bel) 28.35.91; 24. Ahmed Osman (som) 28:41.04; 25. Joe Sweeney (irl) 28.45.17; 26. Jonny Mellor (gbr) 28:51.81; 27. Tim Ritchie 28:56.81
3.000m St race A 1. Kyle Alcorn 8:26.66; 2. Alex Genest (bel) 8:27.41; 3. Donald Cowart 8:29.05; 4. Matt Hugues (can) 8:31.77; 5. Jose Pena (ven) 8:31.97; 6. Rob Mullett 8:32.80; 7. Chris Winter (can) 8:33.68; 8. David Adams 8.35.59; 9. Augustus Maiyo (ken) 8:35.98; 10. Peter Nowill (aus) 8:36.92; 11. Steve Slattery 8.38.05; 12. Cameron Bean 8:38.27; 13. Kyle Heath 8:41.19; 14. Mario Bazan (per) 8:41.28; 15. Luke Gunn (gbr) 8:43.05; 16 Corey Nowitzke 8:44.16; 17 Luis Ibarra (mex) 8:45.57
3.000m St race B 1. Jordan Fife 8.33.89; 2. Lyle Weese 8:35.09; 3. Tsuyoshi Takeda (jpn) 8.35.86; 4. Matt Brunsting (can) 8.39.46; 5. Brett Hales 8:40.87; 6. J T Sullivan 8:41.54; 7. Justin Tyner 8.41.63; 8. Adu Dentamo 8:42.28; 9 Thomas Brooks 8:45.64; 10 Thomas Kloos 8:46.32
3.000m St race C Tom Wade (gbr) 8:43.26; 2 Tabor Stevens 8:46.64; 3 Julian DeRubira 8:47.47; 4 Luis Orta (ven) 8.47.52
PV 1. Robbert-Jan Jansen (ned) 5.50; 2. Paul Lichtfield and Levi Keller 5.36
DT Geoffrey Tabor 57.02
JT José Lagunes (mex) 70.34
Women
100m (0.2) 1. Shataya Hendricks 11.47; 2. Brittni Dixon-Smith 11.67
400m Alima Kamara 53.87
800m race A 1. Morgan Uceny 2:02.46; 2. Andrea Ferris (pan) 2:03.62; 3. LaTavia Thomas 2:03.90; 4 Karine Belleau-Beliveau (can) 2:04.08; 5 Lemlem Ogbasilassie (can) 2:04.38; 6 Laura Januszewski 2:04.54; 7 Akari Kishikawa (jpn) 2:04.63; 8 Christin Wurth-Thomas 2:04.80
800m race B Kate Grace 2:03.25; 2 Diane Cummins (can) 2:04.02; 3 Leanna MacLean (can) 2:04.59
1.500m race A 1. Anna Pierce 4:07.00; 2. Brenda Martinez 4:08.66; 3. Hilary Stellingwerff (can) 4:08.76; 4. Treniere Moser 4:09.35; 5. Natalja Piliusina (ltu) 4:09.51; 6. Alice Schmidt 4:09.68; 7. Malindi Elmore (can) 4.10.78; 8. Marina Muncan (srb) 4.10.78; 9. Geena Gall 4.12.67; 10. Sara Vaughn 4:13.29; 11. Susan Kuijen (ned) 4:14.50
1.500m race B 1. Lauren Johnson 4.11.22; 2. Lauren Bonds 4.11.93; 3. Cory McGee 4:21.61; 4. Melissa Salerno 4:12.82; 5. Orla Drumm (irl) 4:13.27; 6. Kristen Gillespie 4:13.33; 7. Jillian Smith 4.13.94; 8. Morgane Gay 4.15.04; 9. Lea Wallace 4.16.56; 10 Amanda Winslow 4:18.68; 11 Camille Chapus (94) 4:19.54
1.500m race C 1. Violah Lagat (ken) 4.15.15; 2. Hannah Brooks 4.15.59; 3. Agata Strausa (lat) 4.15.92; 4. Danielle Tauro 4.16.12; 5. Rebecca Addison 4:17.16, 6. Laura Carlyle 4:17.77; 7 Jessica Parry (can) 4:19.04; 8 Alli Billmeyer (93) 4:19.20; 9 María del Carmen Osorio (ven) 4:19.29; 10 Shelby Hayes 4:19.72
5.000m race A 1. Sally Kipyego 14:43.11; 2. Julia Lucas 15:08.52; 3. Julie Culley 15:13.87; 4. Barbara Parker (gbr) 15.14.26; 5. Stephanie Twell (gbr) 15:15.24; 6. Jessica Tebo 15:19.43; 7. Eloise Wellings (aus) 15:20.28; 8. Megan Wright (can) 15:21.75; 9. Liz Maloy 15.26.60; 10. Emily Brichacek (aus) 15.30.00; 11. Georgie Clarke (aus) 15.31.29; 12. Kayoko Fukushi (jpn) 15:33.11; 13. Katrina Wootton (gbr) 15:39.31; 14. Jennifer Rhines 15:41.31; 15. Tara Erdmann 15.41.85; 16. Jordan Hasay 15.44.87; 17. Risa Takenaka (jpn) 15.44.94; 18. Frances Koons 16:00.74; 19 Sandra López (mex) 16:01.01; 20 Carrie Tollefson 16:12.64
5.000m race B 1. Megan Brown (can) 15.33.42; 2. Kathy Kroeger 15.33.76; 3. Nicole Aish 15.33.95; 4. Misaki Onishi (jpn) 15:34.36; 5. Riko Matsuzaki (jpn) 15.34.69; 6. Sarah Waldron (gbr) 15.37.49; 7. Amy Van Alstine 15.42.67; 8. Laura Thweatt 15:43.32; 9. Bridget Franek 15.48.96; 10. Chihiro Takato (jpn) 15.56.41; 11. Misako Suguro (jpn) 15.56.95; 12. Becky Wade 15:57.38; 13. Chelsea Reilly 15:57.53; 14 Hazel Murphy (irl) 16:02.31; 15 Carrie Dimoff 16:08.05; 16 Lindsay Sundell 16:11.73; 17 Dacia Perkins 16:13.15
10.000m race A 1. Betsy Saina (ken) 31:15.97; 2. Amy Hastings 31.19.87; 3. Fionnuala Britton (irl) 31:29.22; 4. Julia Bleasdale (aus) 31:29.57; 5. Janet Cherobon-Bawcom (ken) 31:33.50; 6. Lisa Uhl 31:35.50; 7. Deena Kastor 31:49.23; 8. Kim Conley 32:00.94; 9. Lara Tamsett 32:01.60; 10. Alisha Williams 32:03.07; 11. Charlotte Purdue (gbr) 32:03.55; 12. Deborah Maier 32.12.47, 13. Meaghan Nelson 32:14.27; 14. Allie Kieffer 32:25.69; 15. Madai Pérez (mex) 32:27.91; 16. Katie McGregor 32.37.83; 17. Kelly Johnson 32.39.04; 18. Alissa McKaig 32:39.87; 19. Stephanie Rothstein 32:40.67; 20. Diane Nukuri-Johnson (bdi) 32.45.96; 21. Rachel Ward 32:47.97; 22. Adriana Nelson 32:48.03; 23. Marisol Romero (mex) 32:58.16; 24. Annie Bersagel 33:15.80, 25. Heidi Westover 33:24.99; 26. Sarah Porter 33:26.16; 27. Meghan Peyton 33:26.32; 28. Erin Nehus-Vergara 33:39.29; 29. Kathy Newberry 33.53.51
10.000m race B 1. Alvina Begay 32:34.76; 2. Dani Stack 32.51.28; 3. Clara Peterson 33:07.93; 4. Addie Bracy 33:09.26; 5. Jennifer Bergman 33.14.93; 6. Rachel Patterson 33.22.70; 7. Emily Harrison 33:23.23; 8 Kristen McGlynn 33:52.39; 9 Jeannette Faber 33:55.55; 10 Ashley Schnell 33:59.84
100mh (0.7) 1. Katie Nelms 13.24; 2. Kori Carter 13.30
400mh 1 Kori Carter 57.60; 2 Mackenzie Hill 58.53
3.000m St race A 1. Shalaya Kipp 9:43.09; 2. Delilah DiCrescenzo 9:43.28; 3. Beverly Ramos (pur) 9:46.69; 4. Ashley Higginson 9:48.50; 5. Rebeka Stowe 9:52.82; 6. Mason Cathey 9:53.78; 7. Amber Henry 9:53.94; 8. Genevieve LaCaze (aus) 9:55.44; 9. Helen Hofstede (ned) 9:55.44; 10. Shayla Houlihan 9:56.32; 11. Lisa Aguilera 10:01.43; 12. Eva Krchova (cze) 10:02.15; 13. Nicole Bush 10:03.92; 14. Sara Hall 10:04.13; 15. Genevieve Lalonde (can) 10:09.21; 16 Kara June 10:10.33
3.000m St race B 1. Angela Figueroa (col) 9:52.35; 2. Collier Lawrence 9:53.79; 3. Betsy Graney 9:53.85; 4. Chantelle Groenewoud (can) 9:54.70; 5. Sarah Pease 9:56.52: 6. Dana Buchanan 9:59.32; 7. Lois Keller 9:59.79; 8. Jamie Cheever 10:02.16; 9. Minna-Maria Kangas (fin) 10:04.08; 10. Mary Goldkamp 10:05.21; 11. Maggie Callahan 10:07.98; 12. Meredith McGregor (can) 10:08.28
3.000m St race C Fiona Crombie (nzl) 10:08.36
HJ 1. Romary Rifka (mex) 1.84; 2. Toni Young 1.84; 3. Becky Christensen and Kristen Meister 1.81
PV 1. Carly  Dockendorf (can) 4.26; 2. Kiley Tobel 4.16; 3. Allison Stokke 4.16
LJ 1. Jamesha Youngblood 6.49 (1.8); 2. Brittni Dixon-Smith 6.20 (1.9); 3 Arantxa King (ber) 6.21 (1.3)
TJ Whitney Liehr 13.34 (0.2)
SP Jillian Camarena-Williams 19.54
DT 1 Jere Summers 57.05; 2 Kelechi Anyanwu 54.61
HT Amy Haapanen 67.49

Sunday, April 29, 2012

Brest (Belarus), 27-28.4.2012

Brest (Belarus), 27-28.4.2012
Men
SP (28) 1. Damian Kusiak (pol) 19.76; 2. Pavel Lyzhyn 19.31; 3. Andrei Siniakou 18.63; 4. Mihail Abramchuk 18.62; DT (28) Przemyslaw Czajkowski (pol) 63.42; 2. Dzmitry Sivakou 60.94; HT (28) 1. Pavel Kryvitski 79.10; 2. Vadim Devyatovsky 77.72; 3. Yury Shayunou 77.36; 4. Siarhei Kalamoyets 77.06; 5. Valery Svitokha 76.22; 6. Dmitri Marshyn 75.23; 7. Andrei Varantsou 74.38; 8. Aleh Dubitski 72.69; 9. Pavel Bareisha 68.30; HT u20 (6 kgs) (28) Siarhei Solyanik 71.08; HT u18 (5 kgs) (28) Maksim Mitkov 70.64; JT (28) Pavel Mialeshka 73.61
Women
SP (28) 1. Alena Kopets 17.80; 2. Ludmila Morunova 16.97; DT (27) 1. Sviatlana Siarova 58.40; 2. Nastassia Kashtanova 57.87; HT (28) 1. Oksana Menkova 78.19; 2. Alena Matoshka 69.22; 3. Alena Kostrova 68.82; 4. Daryia Pchelnik 68.55; 5. Natallia Shayunova 62.30; JT (28) 1. Maryna Novik 59.83; 2. Tatsiana Khaladovich 57.66; 3. Sviatlana Zaitsava 52.88

Foggia (Italy), 29.4.2012 -6th Meeting Città di Foggia-

Foggia (Italy), 29.4.2012 -6th Meeting Città di Foggia-
Men
400mh Eusebio Haliti 51.14; PV Matteo Rubbiani 5.30
Women
JT Zahra Bani 55.73

Varazdin (Croatia), 29.4.2012

Varazdin (Croatia), 29.4.2012
Men
300m u20 Mateo Ruzic (94) 34.05; HT Wagner Domingos Carvalho (bra) 72.78

Durham -NH- (USA), 28.4.2012 -Wildcat Invitational II-

Durham -NH- (USA), 28.4.2012 -Wildcat Invitational II-
Men
100m (2.1) Connor Reilly 10.46

Hattiesburg -MS- (USA), 28.4.2012 -Golden Eagle Classic-

Hattiesburg -MS- (USA), 28.4.2012 -Golden Eagle Classic-
Men
400m 1. Zach Johnson 46.48; 2. Cornelius Duncan 46.49; DT Jason Morgan (jam) 64.45
Women
100m (1.5) 1. Chastity Riggien 11.20; 2. Kasey Rodgers 11.69

Budapest (Hungary), 28.4.2012 -National Championships in 10.000m-

Budapest (Hungary), 28.4.2012 -National Championships in 10.000m-
Women
10.000m 1. Krisztina Papp 33:58.67; 2. Réka Czebei 34.13.97

Kaustinen (Finland), 29.4.2012

Kaustinen (Finland), 29.4.2012
Women
HT Jenni Penttilä 62.67

Windhoek (Namibia), 28.4.2012 -Southern Africa Junior Championships-

Windhoek (Namibia), 28.4.2012 -Southern Africa Junior Championships-
Men
100m (-1,6) Siphelo Ngqabaza (rsa) 10.35; 2. Fana Mofokeng (rsa) 10.48; 200m (1.7) 1. Siphelo Ngqabaza (rsa) 20.87; 2. Tinashe Mutanga (zim) 21.20; 3. Dumisani Bhebhe (zim) 21.24; 400m 1. Pieter Conradie (rsa) 46.80; 2. Bafetoleng Mogami (bot) 48.15 ( 45.46 1h1); DT (1,750 kgs) 1. Gerhard de Beer (rsa) 61.64; 2. Jan-Louw Kotze (rsa) 60.65
Women
100m (2.3) Zanri Van der Merwe (rsa) 11.71; 400mh Ane Fourie (rsa) 58.65; LJ 1. Zanri Van der Merwe 6.29 (4.3); 2. Lissa Mary Audrey (sey) 6.28 (-4,6)

Sao Paulo (Brazil), 28.4.2012

Sao Paulo (Brazil), 28.4.2012
Men
100m race 1 (1.1) 1. Bruno Lins Barros 10.24; 2. Carlos Roberto de Moraes 10.28; 3. Sandro Rodrigues 10.34 (10.33 (1.3) 2h1); 4. Aldemir Gomes Silva jr. 10.37; 5. Jose Carlos Gomes 10.42 (10.36 (1.3) 3h1); race 2 (2.0) Raoni de Paula Amaral 10.41; in heats: Nilson de Oliveira Andre 10.45 (1.3) 4h1; 200m (0.5) 1. Aldemir Gomes Silva jr.20.42; 2. Sandro Rodrigues 20.43; 3. Bruno Lins Barros 20.64; 400m 1. Jonathan Henrique da silva 46.22; 2. Pedro Luiz Burmann 46.30; 3. Dayon Alves 46.72; 4. Diomar Noemio de Souza 47.08; 5. Kleberson Davide 47.21; 6. Fernando Pereira 47.22; 7. Peterson dos Santos 47.46; 800m 1. Diego Chargal Martins 1.46.96; 2. Kleberson Davide 1:48.56; 400mh 1. Raphael Fernandes 50.84; 2. Artur Langowski 51.19; HJ Guilherme Henrique Cobbo 2.21; PV 1. Fabio Gomes da Silva 5.40; 2. Joao Gabriel Santos 5.40; 3. Thiago Braz da Silva (93) 5.30; LJ Mauro Vinicius da Silva 7.89 (0.5); TJ Jean Cassemiro Rosa 16.52 (0.6)
Women
100m (1.0) 1. Rosangela Oliveira 11.24; 2. Evelyn de Oliveira 11.37; 3. Franciela das Gracas Krasucki 11.48; 200m (-0,6) Vanda Ferreira 23.59; 100mh (0.3) Giselle Marculino de Albuquerque 13.43; 400mh Jailma Sales de Lima 57.98; HJ Valdileia Martins and Aline Fernanda Santos 1.83; PV Patricia Gabriela dos Santos 4.10; LJ 1. Jessica Carolina Alves (93) 6.55 (1.1); 2. Lucimara da Silva 6.36 (0.8); 3. Cintia Weber Schmidt 6.32 (3.0); 4. Vanessa Vieira 6.28 (0.8); TJ Gisele Lima de Oliveira 13.43 (-1,5)

Aix-les-Bains (France), 28.4.2012 -Meeting d'overture

Aix-les-Bains (France), 28.4.2012 -Meeting d'overture-
Men
100m (-1,7) Christophe Lemaitre 10.45
Women
HT Marylou Bontemps 60.37

Medellín (Colombia), 28.4.2012 -Grand Prix Ximena Restrepo-

Medellín (Colombia), 28.4.2012 -Grand Prix Ximena Restrepo-
Men
100m (-1,7) 1. Miguel López (pur) 10.33; 2. Noraldo Palacios (hon) 10.43; 400m 1. Diego Palomeque 45.62; 2. Liemarvin Bonifacia (sur) 45.77; 3. Takeshi Fujiwara (esa) 45.99; 110mh (-1,5) 1. Paulo Villar 13.83; 2. Cristian Augusto 14.06; 3. Jeison Rivas 14.08; LJ Edwin Murillo 7.72 (-1,9); JT 1. Dayron Marquez 77.16; 2. Noraldo Palacios 76.49
Women
100m (-3,4) Alejandra Idrobo 11.68; 200m race 1 (1.1) Darlenys Obregon 23.11; 2. Alejandra Idrobo 23.44; 3. Nirla Cordoba 23.53; race 2 (0.5) 1. Erika Chávez (ecu) 23.36; 2. Isidora Jiménez (chi) 23.52; 3. Fernanda MacKenna (chi) 23.79; 400m 1. Raysa Sánchez (dom) 52.33; 2. Zulay Torres (95) 53.88; 100mh (-2,2) Eliecit Palacios 13.54; TJ Caterine Ibarguen 14.95 (0.9); SP Sandra Lemus 17.09; JT 1. Flor Ruiz 59.32; 2. Leryn Franco (par) 52.13

Mar del Plata (Argentina), 28.4.2012 -Gran Premio Santa Fe de la Veracruz-

Mar del Plata (Argentina), 28.4.2012 -Gran Premio Santa Fe de la Veracruz-
Men
1.500m Federico Bruno (93) 3.44.83; 3.000m St Mariano Mastromarino 8:36.92; SP 1. Germán Lauro 20.43; 2. Nicolás Martina 18.03; HT Juan Cerra 69.79
Women
HT 1. Jennifer Dahlgren 71.38; 2. Sultana Frizell (can) 68.40; 3. Eli Johana Moreno (col) 66.36

Sao Paulo (Brazil), 28.4.2012 -Caixa de Corridas de Fumdo em Pista-

Sao Paulo (Brazil), 28.4.2012 -Caixa de Corridas de Fumdo em Pista-
Men
10.000m 1. Gilberto Lopes 28:54.33; 2. Gilmar Lopes 29:09.27; 3. Ederson Vilela Perreira 29:11.78; 3.000m St Gladson Barbosa 8:49.37
Women
10.000m Cruz Nonata 32:52.36; 3.000m St Sabine Heitling 10:01.29

Redlands -CA- (USA), 27-28.4.2012 -SCIAC Championships-

Redlands -CA- (USA), 27-28.4.2012 -SCIAC Championships-
Men
400m Marcus Fortugno 47.39

Rome -GA- (USA), 27-28.4.2012 -Mid-South Conference Championships-

Rome -GA- (USA), 27-28.4.2012 -Mid-South Conference Championships-
Men
100m (1.9) Kirk Wilson 10.31; 200m (1.4) Kirk Wilson 20.98; 400m Randall Dameron 46.85

San Luis Obispo -CA- (USA), 28.4.2012 -Dual Meet-

San Luis Obispo -CA- (USA), 28.4.2012 -Dual Meet-
Men
400m Ryan Martin 47.09; PV Kyle Inks 5.40
Women
HJ Barbara Nwaba 1.82

Amarillo -TX- (USA), 28.4.2012 -West Texas A&M Open-

Amarillo -TX- (USA), 28.4.2012 -West Texas A&M Open-
Men
100m (nwi) Tommy Curry 10.34; DT Servell Dandridge 59.06
Women
200 (1.1) Tasha Allen 23.14; DT Ifeatu Okafor 55.43

San Diego (California), 26-28.4.2012 Triton Invitational-

San Diego (California), 26-28.4.2012 Triton Invitational-
Men
400m (28) Garrett Payne 47.44; PV (28) 1. Yoo Suk Kim (kor) 5.62; 2. Chris swanson 5.52; 3. Dustin DeLeo 5.52; 4. Giovanni Lanaro (mex) 5.42; LJ (28) JaRod Tobler 7.77 (1.1); SP (28) 1. Dale Stevenson (aus) 19.85; 2. Stephen Saenz 19.57; 3. Lajos Kurthy (hun) 19.54; 4. Jun Zhang (chn) 19.27; 5. Caleb Whitener 19.14; 6. Kim Christensen (den) 18.72; 7. Ming-Huang Chang (tpe) 18.54; 8. Damien Birkinhead (aus) 18.48; 9. Danny Block 18.38; 10. Nick Petersen (den) 18.26; 11. Leif Arrhenius (swe) 18.23; 12. Matthew Hoty 17.81; DT (28) Flight A 1. Rutger Smith (ned) 66.97; 2. Erik Cadee (ned) 65.92; 3. Julian Wruck (aus9 64.10; 4. Mart Israel (est) 62.86; 5. Vikas Gowda (ind) 62.58; 6. Jason Young 61.52; 7. Brett Morse (gbr) 60.89; 8, Lawrence Okoye (gbr) 60.83; 9. Ian Waltz 59.62; Flight B 1. Travis Smikle (jam) 64.03; 2. Lance Brooks 63.05; 3. Carl Myerscough (gbr) 62.65; 4. Abdul Buhari (gbr) 62.22; 5. Hannes Kirchler (ita) 62.04; 6. Fredrik Amundgaard (nor) 61.18; 7. William Conwell 60.42; 8. Adam Kuehl 59.86; Flight C 1. Ronald Odair de Oliveira Juliao (bra) 61.26; 2. Scott Martin (aus) 61.03; 3. Mason Finley 60.98; Flight D 1. Jeremy Campbell 60.19; 2. Michael Torie 58.93; 3. Willy Irwin 58.18; 4. Brady Maska 58.18; DT (26) Flight A 1. Erik Cadee (ned) 66.80; 2. Lawrence Okoye (gbr) 66.25; 3. Robert Fazekas (hun) 65.14; 4. Ronald Odair de Oliveira Juliao (bra) 63.20, 5. Lance Brooks 60.07; 6. Adam Kuehl 59.74; 7. Gaute Myklebust (nor) 58.85; 8. William Conwell 58.69; 9. Tyler Hitchler 58.43; Flight B 1. Russ Winger 61.73; 2. Scott Martin (aus) 60.41; 3. Fredrik Amundgaard (nor) 59.04; Flight C 1. Rutger smith (ned) 65.06; 2. Traves Smikle (jam) 63.10; 3. Jason Young 62.04; 4. Hannes Kirchler (ita) 60.50; Flight D 1. Chad Wright 62.18; 2. Abdul Buhari (gbr) 61.70; 3. Ian Waltz 59.24; HT (28) Akos Hudi (hun) 69.36; JT (28) Mike Hazle 72.01
Women
400m (28) Jacqueline Rose 53.64; PV (28) 1. Kelsie Hendry (can) and Tori Pena (irl) 4.52; 3. Kelsy Hintz 4.22; 4. Leah Vause 4.12; 5. Megan Jamerson 4.12; LJ (28) Stephanie Lefever 6.23 (1.7); SP (28) 1. Sarah Walker 18.02; 2. Julie Labonte (can) 17.59; 3. Trecey Rew-Hoover 17.40; 4. Annie Alexander (tri) 17.31; 5. Baillie Gibson 17.01; DT (26) 1. Stephanie Trafton 63.46; 2. Monique Jansen (ned) 59.28; 3. Jade Nicholls (gbr) 56.90; 4. Marie-Josee Le Jour (can) 56.86; 5. Summer Pierson 56.22; 6. Hilenn James 54.40; 7. Taylor Smith 53.68; DT (27) Flight A 1. Stephanie Trafton 65.02; 2. Aretha Thurmond 63.44; 3. Yan Bo Yang (chn) 63.32; 4. Suzy Powell-Ross 60.49; Seema Antil (ind) 60.01; 6. Gia Lewis-Smallwood 59.82; 7. Monique Jansen (ned) 59.63; Flight B 1. Calista Lyon 56.86; 2. Jade Nicholls (gbr) 56.73; 3. Summer Pierson 54.77; 4. Kim Mulhall (aus) 54.53; 5. Annie Alexander (tri) 54.06; Filght C 1. Baillie Gibson 55.22; 2. Whitney Ashley 54.35; 3. Jessica Maroszek 54.34; 4. Alex Collatz 53.80; HT (27) 1. Jessica Cosby 70.04; 2. Audrey Baxter 69.89; 3. Sophie Hitchon (gbr) 68.48; 4. Amanda Bingson 67.71; 5. Zoe Durham (gbr) 63.42; 6. Alena Krechyk (blr) 63.03; 7. Megann Rodhe 62.83; 8. Chelsea Cassulo 61.32; 9. Nikola Lomnicka (svk) 61.16; JT (28) 1. Alicia DeShasier 55.62; 2. Kim Kreiner 51.30

Ewing -NJ- (USA), 27-28.4.2012 -Lions Invitational-

Ewing -NJ- (USA), 27-28.4.2012 -Lions Invitational-
Men
100m (1.2) Ashad Agyapong (gha) 10.43; 200m (0.9) Ashad Agyapong (gha) 21.14; 110mh (0.7) Jermaine Morris 14.07

Clinton -MS- (USA), 27-28.4.2012 -American Southwest Conference Championships-

Clinton -MS- (USA), 27-28.4.2012 -American Southwest Conference Championships-
Men
SP Joe Davis 18.17

Radford -VA- (USA), 27-28.4.2012 -Highlanders Invitational-

Radford -VA- (USA), 27-28.4.2012 -Highlanders Invitational-
Men
110mh (28) (1.7) Fredrick Townsend 13.81; HT 1. Marcel Lomnicky (svk) 75.15; 2. Brian Richotte 68.34
Women
DT (27) Allison Randall 55.83

Forest Grove -OR- (USA), 27-28.4.2012 -Twilight Meet-

Forest Grove -OR- (USA), 27-28.4.2012 -Twilight Meet-
Men
SP Eric Whalen 17.60; DT Nate Moses 58.70

Provo -UT-(USA), 27-28.4.2012 -Robison Invitational-

Provo -UT-(USA), 27-28.4.2012 -Robison Invitational-
Men
100m (2.6) 1. Bryan Barnett (can) 10.30; Fan Fan Charles 10.40; 3 Kevin Nichols 10.57; in heats: Jason Hinds 10.58 (2.3) 1h2; Allah Laryea-Akrong (gha) 10.53 (1.5) 1h3; 200m (0.8) Akeem Haynes (can) 20.84; 2 Jason Hinds 21.42; 3 Matt White 21.42; in heats: Cade Lindahl 21.28 (2.8) 1h3; Bryan Barnett (can) 21.02 (2.8) 1h5; 400m 1 Aliaksandr Linnik (blr) 47.40; 2 Jesse Sorensen 47.64; in heats: Cade Lindahl 47.36 1h3; LJ Cylor Morgan 7.60 (2.0)
Women
100m (1.5) Janae Gennette 11.44; in heats: Adrienne Power (can) 11.58 (4.6) 1h3; 200m heats (27) Adrienne Power (can) 23.99 (0.4) 1h5; 400m Amanda Alston 54.50; PV 1 Sonia Grabowska (pol) 4.12; 2 Christin Botteron-Gunther 4.02; 3 Rachel Fischer 4.02; LJ Janae Gennette 6.53 (2.5)

Azusa -CA- (USA), 27-28.4.2012 -GSAC Championships-

Azusa -CA- (USA), 27-28.4.2012 -GSAC Championships-
Men
100m (28, heats 27) (0.4) Remontay McClain 10.41 (10.33 (0.6) 1h1); 110mh heats (27) Cedrique Smith 14.10 (1.0) 1h1

Ashland -OH- (USA), 27-28.4.2012 -Ashland Alumni Open-

Ashland -OH- (USA), 27-28.4.2012 -Ashland Alumni Open-
Men
SP (28) 1. Kurt Roberts 19.10; 2. Eric Werskey 18.38; 3. Bobby Grace 18.36; HT Elite (28) 1. Michael Mai 74.24; 2. A. G. Kruger 73.87; 3. Kevin Becker 69.16; 4. Garland Porter 68.55; 5. Ryan Loughney 68.37
Women
SP (28) Adriane Blewitt-Wilson 16.54; HT Elite (28) 1. Keelin Goodsey 69.48; 2. Britney Riley 67.35; 3. Gwen Berry 66.23; 4. Kristin Smith 63.58; 5. Valeria Frazier 61.94; 6. Shelby Ash 61.32

Wichita -KS- (USA), 28.4.2012 -Track-it Buster Invitational-

Wichita -KS- (USA), 28.4.2012 -Track-it Buster Invitational-
Men
100m (2.3) Quentin Butler 10.43; 400m Jeffery Gibson (bah) 47.08; 110mh (-0,2) 1. Lawson Montgomery 13.90 (13.83 (2.2) 1h1); 2. Todd McKown 13.92; PV Jack Whitt 5.35

Pullman -WA- (USA), 28.4.2012 -Dual Meet-

Pullman -WA- (USA), 28.4.2012 -Dual Meet-
Men
100m (0.0) James Alaka (gbr) 10.39; 200m (-0,6) James Alaka (gbr) 20.89; 400m 1. Maurice McNeal 47.15; 2. Jacob Sealby 47.34; 800m Joe Abbott 1.48.53; 400mh J. Hopkins 51.26
Women
400m Jordan Carlson 53.15

Troy -AL- (USA), 28.4.2012 -Coach "O" Invitational-

Troy -AL- (USA), 28.4.2012 -Coach "O" Invitational-
Men
100m (2.8) Greg Bolden 10.29; 400mh Reuben McCoy 51.30; JT Martins Pildavs (lat) 71.85
Women
HJ Jane Doolittle 1.80

San Marcos -TX- (USA), 28.4.2012 -Bobcat Invitational-

San Marcos -TX- (USA), 28.4.2012 -Bobcat Invitational-
Men
100m (3.6) LaMar Hicks 10.47; 200m (3.9) 1. Antoine Adams 20.41; 2. LaMar Hicks 21.00; 400m 1. Clinton Collins 46.55; 2. Michael Courtney 46.70; 3 Keyunta Hayes 46.73; 400mh Darryl Wyrick 51.33; PV 1. Logan Cunningham 5.45; 2. Seth Arnold 5.45; LJ Tyler Williamson 7.77 (3.8)
Women
100m (2.0) 1. Tameka Williams 11.18; 2. Tawanna Meadows 11.33; 3. Phobay Kutu-Akoi 11.42; 4. Santana Providence 11.59; 5. Sherine Wells 11.61; 200m (2.7) 1. Patricia Hall (jam) 22.84; 2. Tameka Williams 22.92; 3. Amber Evans 23.51; 400m 1. Patricia Hall (jam) 51.58, 2. Kineke Alexander 53.00; 100mh (3.1) Gabby Mayo 13.37; LJ Alexis Tanner 6.72 (3.1)

Lafayette -LO- (USA), 28.4.2012 -Cale Lancon Invitational-

Lafayette -LO- (USA), 28.4.2012 -Cale Lancon Invitational-
Men
100m race 1 (0.6) 1. Justin Jones 10.43; 2. Jerel Hill 10.45; Shannon Grover 10.45; race 2 (1.6) Mike Coleman 10.43; 200m (-1,9) Mike Coleman 20.94; 110mh (1.8) Ryan Fontenot 13.49; PV Chris Roy 5.31; SP 1. Brandon Mitchell 19.35; 2. Albert Fornette 18.18

Berkeley -CA- (USA), 27-28.4.2012 -Brutus Hamilton Invitational-

Berkeley -CA- (USA), 27-28.4.2012 -Brutus Hamilton Invitational-
Men
100m (28) (1.4) 1 Jeff Laynes 10.56 (10.56 (0.4) 2h2); 2 Nick Bowens 10.58 (10.54 (0.4) 1h2); 400m (28) 1 Thomas Phillips 46.76; 2 Remington Blair 47.68; 400mh (28) 1 Amaechi Morton (ngr) 49.43; 2 Logan Sharpe 51.76; LJ (28) Kendall Spencer 7.76 (-0,9); SP Inv. (28) Robert Gire 18.29; SP (27) Robert Gire 18.00; HT (27) Zach Hazen 69.40; JT (28) 1 Ryan Young 73.38; 2 Aris Borjas 70.63
Women
100m (28) (1.4) 1. Shataya Hendricks 11.47; 2. Geronne Black 11.52; 3. Samantha Calhoun 11.57; 4. Katie Nelms 11.60; 5 Charnell Pirce 11.67; 6 Kori Carter 11.71; 200m Inv. (28) (1.5) 1. Katie Nelms 23.48; 2. Shataya Hendricks 23.58; 3. Kori Carter 23.87; 4 Alima Kamara 23.91; 200m (27) (1.6) Charnell Price 23.85; 400m (28) 1. Alysia Montano 52.16; 2. Ugo Eke 53.72; 400m (27) Shirley Pitts 54.56; 100mh (28) (-0,3) Emani Truluck 13.68; 400mh (28) Angelica Weaver 58.37; HJ (28) La Tijera Avery 1.79; PV (28) Amber Mencke 4.05; DT Inv. (28) Jere Summers 59.59; DT (27) Jere Summers 57.92; HT (27) 1 Amy Haapanen 65.33; 2 Lindsey Spencer 60.15

Fort Collins -CO- (USA), 28.4.2012 -Jack Christiansen Invitational-

Fort Collins -CO- (USA), 28.4.2012 -Jack Christiansen Invitational-
Men
200m (0.0) 1. Joe Morris 20.77; 2. Evan Taylor 20.91; 400m Joe Morris 47.17; 110mh (0.0) Trevor Brown 13.95; SP Cody Hunt 17.94; DT Casey Malone 62.46
Women
100mh (0.0) Janay DeLoach 13.29; HT 1. Loree Smith 65.87; 2. Emily Hunsucker 61.02

Louisville -KY- (USA), 28.4.2012 -Bellarmine Classic-

Louisville -KY- (USA), 28.4.2012 -Bellarmine Classic-
Women
200m (0.0) Adella King 23.55

Jonesboro -AR- (USA), 28.4.2012 -Red Wolves Open-

Jonesboro -AR- (USA), 28.4.2012 -Red Wolves Open-
Men
400m Joseph Meyer 47.29
Women
100m (2.7) Sharika Nelvis 11.49; 100mh (1.4) Sharika Nelvis 13.43; 400mh Vera Rudakova (rus) 57.61

Tucson -AZ- 28.4.2012 -Double Dual Meet-

Tucson -AZ- 28.4.2012 -Double Dual Meet-
Men
100m (0.1) 1. Ryan Milus 10.28; 2. Daniel Auberry 10.41; 200m (nwi) 1. Chris Burrows 20.86; 2. Chris McSwain 21.05; SP 1. Jordan Clarke 19.89; 2. Bozidar Antunovic (srb) 19.03
Women
100m (0.0) Germe Poston 11.54; 200m (nwi) Alycia Herring 23.73; 400m Echos Blevins 53.63; 400mh 1. Georganne Moline 55.37; 2. Keia Pinnick 57.92; HJ Brigetta Barrett 1.93; PV Shaylah Simpson 4.11; LJ Christabel Nettey (can) 6.35 (1.6); SP 1. Alyssa Hasslen 18.06; 2. Anna Jelmini 16.77; DT Anna Jelmini 55.66; HT Taylor Bush 62.39

Philadelphia -PA- (USA), 23-28.4.2012 -Penn Relays-

Philadelphia -PA- (USA), 23-28.4.2012 -Penn Relays-
Men
100m College (28) (-0,7) 1. Jacques Harvey (jam) 10.26; 2. Aaron Ernest 10.47; 100m Olympic Dev. (28) (-0,1) 1. Cordero Gray 10.37; 2. Mickey Grimes 10.44; 3. Gabriel Mvumvure (zim) 10.45; 4. Ahmad Rashad 10.49; 5. Ramon Gittens (bah) 10.49; 5.000m (26) Zachary Mathew 13:53.94; 110mh College (28) (0.6) 1. Andrew Riley (jam) 13.55; 2. Hansle Parchment (jam) 13.61; 3. Devon Hill 13.68; 4. Wayne Davis II 13.71; 5. Keith Nkrumah 13.89; 6. Tre' Lathan 14.01; 7. Aramis Massenburg 14.10; 110mh Olympic Dev. (28) (-0,7) 1. Carrington Queen 13.96; 2. Adams Abdulrazzaq 13.97; 3. Nick McLoud 14.06; 400mh (27) race 2 1. Jamele Mason (pur) 50.72; 2. Jermaine Lowery (jam) 51.36; 3. Emmanuel Mayers (tri) 51.51; 400mh Olympic Dev. (28) 1 Roxroy Cato (jam) 51.46; 2 Adam Durham 51.71; 3 Alie Beauvais (hai) 51.79; 400mh High School (28) Eric Futch 51.77; 3.000m St (26) Andrew Poore 8:43.52; HJ College (28) 1. Derek Drouin (can) 2.22; 2. Montez Blair 2.22; 3. Darius Purcell 2.19; 4. Marcus Jackson 2.19; PV College (28) Marvin Reitze 5.51; LJ (27) 1. Marquise Goodwn 7.86w; 2. Damar Forbes (jam) 7.81w; SP (27) 1. Joe Kovacs 19.94; 2. O'Dayne Richards (jam) 19.20; 3. Jacob Thormaehlen 19.16; 4. Nick Vena 19.08; 5. Nick Jones 18.98; 6. Robert Golabek 18.82; 7. Hayden Baillio 18.75; SP Olympic Dev. (28) 1. Blake Eaton 19.14; 2. John Kalnas 18.70; 3. Nick Price 17.96; 4. John Langhauser 17.94; SP High School (6kgs) (27) 1. Brahema Days jr. 20.94, 2. Ashinia Miller (jam) 19.81; 3. Emmanuel Onyia (jam) 19.73; DT High School (1.750kgs) (27) Sam Mattis 64.60; JT (28) Andy Fahringer 74.63; 4x100m (28) Race A 1. USA Blue (I. Williams; S. Crawford; T. Kimmons; R. Bailey) 38.47; 2. Netherlands (B. Mariano; C. Martina; G. Hoogmoed; G. Cordington) 39.26;  Race B 1. USA Red (M. Rodgers; J. Gatlin; D. Patton; W. Dix) 38.40; 2. Jamaica (N. Carter; M. Anderson; L. Clarke; O. Bailey) 38.98; 3. Trinidad and Tobago (K. Bledman; M. Burns; E. Callendar; R. Thompson) 39.03; 4x400m (28) race A 1. USA Blue (J. Scott; J. Torrance; Q. Summers; M. Mitchell) 3:03.13; 2. Belgium (J. Borlee; N. Duerinck; 3:04.32; K. Borlee; A. Gillet); 3. Trinidad and Tobago (M. Cedonio; L. Gordon; J. Richards; J. Solomon) 3:04.98; race B 1. USA Red (C. Smith; A. Taylor; B. Jackson; L. Merritt) 3:00.15; 2. Bahamas (D. Pinder; R. Miller; M. Mathieu; C. Brown) 3:00.56; 3. Jamaica (D. Hyatt; J. Gonzales; A. Fothergill; D. Barrett) 3:03.28; 4. Australia (A. Beck; B. Offereins; K. Moore; S. Solomon) 3:05.93; 4x400 College (28) 1. LSU (Q. Downing; R. Simmons; ??; R. Hylton) 3:04.47; 2. Penn State (A. Nadolsky; M. Gilmore; B. Gehret; B. Bennett-Green) 3.04.78; 3. Texas A&M (R. Babineaux; J. Roberts; M. Preble; D. Lendore) 3:05.01
Women
100m College (28) (0.9) 1. Carrie Russell (jam) 11.41; 2. Keilah Tyson 11.48; 3. Tai'Shea Reese 11.61; 5.000m College (26) Corey Conner 16:01.37; 100mh College (28) (0.9) 1. Jasmin Stowers 13.05; 2. Indira Spence (jam) 13.12; 3. Jackie Coward 13.34; 4. Jessica Ejesieme 13.42; 5. Raven Clay 13.46; 6 Precious Nwokey 13.57; 7 Alicia Perkins 13.57; 400mh College (25) race 2 1. Latoya Griffith (bar) 57.88; 2. Kaymarie Jones (jam) 57.98; Mile (28) Molly Beckwith 4:36.71; Mile High School (26) Mary Cain 4:39.28; HJ (27) 1. Ann Dudley 1.84; 2. Priscilla Frederick 1.80; 3. Monica Carney 1.80; 4. Maya Preslley 1.80; 5. Natasha McLaren 1.80; HJ College (26) Kimberly Williamson (jam) 1.83; PV College (26) 1. Tina Sutej (slo) 4.35; 2. Mandisha Marshall 4.10; 3. Kelsie Ahbe 4.10; 4. Laura Asimakis and Amy Fryt 4.10;  LJ College (25) Whitney Gibson 6.40 (nwi); SP College (26) Tremanisha Taylor 16.44; TJ Olympic Dev. (28) 1. Ayanna Alexander (tri) 13.96; 2. Toni Smith 13.35 (nwi); 3. Tiombe Hurd 13.32 (nwi); HT College (25) Melissa Kurzdorfer 62.53; HT Olympic Dev. (28) Crystal Bourque 61.61; JT Olympic Dev. (27) Vicki Webb 52.49; 4x100m (28) 1. USA Red (T. Madison; A. Felix; B. Knight; C. Jeter); 2. Jamaica (S. Simpson; K. Stewart; A. Bailey; S.A. Fraser-Pryce) 43.31; 3. Nigeria (A. Osazuwa; G. Asumnu; D. Osayomi; B. Okagbare) 43.92; 4x400m 1. USA Red (F. McCorory; A. Felix; N. Hastings; S. Richards-Ross) 3:21.18; 2. Jamaica (S. Williams; N. Williams-Mills; S. Smellie; K. Spencer) 3.26.55; 3. USA Blue (D. Trotter; J. Beard; M. Robinson; M. Hargrove) 3:27.08; 4. Great Britain (N. Sanders; C. Ohuruogu; S. Cox; P. Shakes-Drayton) 3:28.71; 5. Nigeria (I. Out; A. Odumosu; M. Etim; B. Abogunloko) 3.31.59; Canada (C. Brennan; J. Martin; A. Nelson; C. Muir) 3.31.88; 5 Kms Walk (28) Jill Cobb 23:02.77

Des Moines -IO- (USA), 24-27.4.2012 -Drake Relays-

Des Moines -IO- (USA), 24-27.4.2012 -Drake Relays-
Men
100m (28, heats 27) (2.2) 1. Isiah Young 10.08; 2. Zye Boey 10.23; 3. Ian Warner 10.33; 4. Ravel Grey 10.36; 5. Brijesh Lawrence (skn) 10.45; 6 Tim Thompson 10.55; 7 Dushane Farrier (can) 10.56 (10.53 (1.6) 2h2; 100m High School (27) (0.7) James Harrington 10.61; 200m Special (28) (1.7) 1. Wallace Spearmon 20.02; 2. Isiah Young 20.34; 3. Jordan Boase 20.71; 4. Greg Nixon 20.71; 5. Ainsley Waugh (jam) 20.78; 6. Jeremy Dodosn 20.90; 7. LaShawn Butler 21.11; 400m Special (28) 1. Teddy Venel (fra) 46.00; 2. LaJerald Betters 46.32; 3. Tabarie Henry (isv) 46.58; 4. Bryan Miller 46.99; 5. Jamil Hubbard 47.08; 6 Erison Hurtault (dmn) 47.70; 800m (28) 1 Aaron Evans 1:49.36; 2 Mike Hutton 1:49.47;  5.000m (26) 1. Anthony Rotich (ken) 13:57.09; 2. Laban Sialo (ken) 13:58.75; 110mh Special (28) (1.0) 1. Ryan Wilson 13.20; 2. Omo Osaghae 13.24; 3. Terrence Trammell 13.36; 4. Antwon Hicks 13.41; 5. Ty Akins 13.43; 6. Dominic Berger 13.60; 7.Chris Thomas 13.77; 110mh (28) (1.6) 1. Greggmar Swift (bar) 13.72; 2. Kendall Parks 13.79; 3. Demoye Bogle 13.81; 4. Ethan Holmes 13.86; 5. Eddie Lovett 13.89; 6. Durell Busby 13.96; 7. Allen Osborn 14.02; 8 Dan Davis 14.16; 400mh Special (28) 1. Javier Culson (pur) 49.02; 2. Johny Dutch 49.06; 3. Eric Alejandro (pur) 49.83; 4. LaRon Bennett 50.54; 5. Justin Gaymon 50.72; 400mh (28) race 1 Drew Branch 51.62; race 2 1 Gabriel El Hanbli (can) 51.12; 2 Kyle Dunn 51.26; 3 Phillip Adams 51.37; race 3 1. Carson Blanks 50.70; 2. Miles Ukaoma 50.71; 3. Ethan Holmes 51.17; HJ Special (28) 1. Jamie Nieto 2.24; 2. Ricky Robertson 2.24; 3. Andra Manson 2.20; 4. Henderson Dottin 2.20; PV Special (28) 1. Scott Roth 5.37; 2. Jacob Pauli 5.37; 3. Jordan Scott 5.37; 4 Jeremy Scott and Jason Colwick 5.22; 6 Brian Hancock 5.22; PV (25) 1. Brad Walker 5.72; 2. Derek Miles 5.50; 3. Jordan Scorr 5.50; 4. Mark Hollis 5.50; 5. Scott Roth 5.35; PV College (27) 1. Michael Viken 5.40; 2. Kevon Schipper 5.30; 3. Jack Szmanda 5.30; 4. Sam Kendricks 5.30; 5. Josh Winder 5.30; LJ (27) 1 Malcolm Pennix 7.71 (1.9); 2 Korbin Smith 7.64 (0.6); TJ (28) 1. Troy Doris 16.41 (-0,3); 2. Omar Craddock 16.40 (-1,4); SP Special (28) 1. Ryan Whiting 21.31; 2. Zack Lloyd 20.64; 3. Justin Rodhe 20.36; 4. Adam Nelson 19.89; 5. Noah Bryant 19.52; 6. Dan Taylor 19.40; SP (27) 1. Tim Nedow 19.69; 2. Matt De Chant 18.77; 3. Luke Pinkelman 18.64; 4. Curtis Jensen 18.55; 5. Matt Babicz 17.93; 6. Andy Novak 17.73; 7 Trey Davis 17.69; DT (28) Tim Nedow 58.30; HT (28) 1 Jeremy Postin 70.73; 2 Ross Bunchek 66.20; JT (27) Stipe Zunic (cro) 74.61; Decathlon (24-25) Daniel Gooris 7.624p (11.48 (1.9); 6.70 (0.6); 12.97; 1.93; 50.69 - 14.95 (5.0); 41.04; 5.20; 56.48; 4.31.39); 4x400m (28) 1. Florida (D. Dukes; H. Graham jr; L. Seymore; T. McQuay) 3:02.41; 2. Arkansas (C. Cross; B. Skidmore; K. Dunn; N. Braddy) 3:02.47
Women
100m (1.7) 1. Allison Peter (isv) 11.23; 2. Darshay Davis 11.45; 3. Tiffany Hines 11.53; 4. Chalonda Goodman 11.55; 5. Latoya King 11.58; 6 Antoinette Goodman 11.71; 7 Jasmine Williams 11.76; 400m Special (28) 1. Keisha Baker 52.03; 2. Mary Wineberg 52.24; 3. Shareefa Lloyd (jam) 52.85; 4. Jessica Cousins 53.46; 5. Jennifer Grossarth 53.58; 6 Ashley Liverpool 54.35; 1.500m Special (28) 1. Jennifer Simpson 4:21.95; 2. Maggie Infeld 4:13.25; 3. Heather Kampf 4:13.89; 4. Amy Mortimer 4.14.71; 5. Heidi Dahl 4:15.67; 1.500m College (28) 1. Ashley Miller 4.15.61; 2 Laura Roxberg 4:18.85; 3 McKenzie Melander 4:20.22; 4 Kristie Krueger 4:20.46; 5.000m (26) 1 Jessica Engel 16:15.33; 2 Laura Sigmund 16:20.80; 100mh Special (28) (1.0) 1. Kristi Castlin 12.76; 2. Nia Ali 12.83; 3. Angela Whyte (can) 12.97; 4. Vanneisha Ivy 13.05; 5. Tiki James 13.17; 100mh (28) (-0,3) 1 Brittany Hyter 13.47; 2 Morgan Snow 13.53; 3 Janice Jackson 13.55; 4 Vashti Thomas 13.60; 400mh Special (28) 1. Latosha Wallace 56.58; 2. Jasmine Chaney 56.82; 3. Raasin McIntosh 56.91; 4. Nickiesha Wilson (jam) 56.99; 5. Joanna Currie 57.34; 6. Nicole Leach 57.99; 7 Latoya James 58.96; 400mh (28) race 1 Stacia Weatherford 58.35; race 2 1 Angele Cooper 58.00; 2 Megan Yanik 59.15; race 3 1. Kianna Elahi 56.78; 2. Eseroghene Okoro (gbr) 57.61; 3. Nikita Tracey (jam) 57.89; 4 Christina Holland 58.54; 5 Iris Campbell 59.26; HJ Special (28) 1. Chaunte Lowe 1.98, 2. Amy Acuff 1.85; 3. Liz Patterson 1.80; 4. Sharon Day 1.80; HJ (27) 1. Shanay Briscoe 1.84; 2. Krystel Schade 1.81; 3. Victoria Lucas 1.81; PV (25) 1. Jenn Suhr 4.75; 2. Lacy Janson and Kylie Hutson 4.50; 4. Becky Holiday 4.40; 5. Mary Saxer 4.40; 6. April Steiner-Bennett 4.25; PV Special (28) 1 Jenn Suhr 4.65; 2. Morgann Leleux 4.40; 3. April Steinert-Bennett 4.30; 4. Mary Saxer 4.30; 5. Kylie Hutson and Leslie Brost 4.15; 7. Becky Holiday 4.15; 8. Melissa Gergel, Vera Neuenswander and Janice Keppler 4.15;  PV College (27) Jade Riebold 4.15; TJ College (28) Ciarra Brewer 13.12 (0.1); SP (27) 1. Tia Brooks 18.47; 2. Brittany Smith 17.50; 3. Jeneva McCall 17.20; 4. Keely Medeiros (bra) 16.71; DT (27) Flight A 1. Morgan Wilken 55.95; 2. Skylar White 53.85; Flight B Kearsten Peoples 53.66; HT (28) 1. Jeneva McCall 66.15; 2. Brittany Smith 65.28; 3, Laura Igaune (lat) 62.50; JT (27) 1. Brittany Borman 54.56; 2. Leigh Petranoff 50.56; Heptathlon (24-25) 1. Peaches Roach-Findley (jam) 5.709p (13.89 (1.8); 1.84; 11.58; 24.27 (-1,5) - 5.52 (4.2); 32.92; 2:17.34); 2. Olimpia Nowak (pol) 5.686p (13.58 (1.8); 1.66; 12.15; 24.80 (-1,5) - 5.56 (4.2); 39.75; 2:15.49); 3. Makeba Alcide (stl) 5.621p (13.96 (1.8); 1.72; 12.42; 25.33 (-2,3) - 5.82 (4.0); 34.05; 2:17.10); 4 Sami Spenner 5.593p (14.33 (1.1); 1.72; 11.24; 24.77 (-1,5) – 5.95 (2.5); 34.36; 2:16.61); 4x100m (28) Texas (M. Snow; A. Peter; C. Udoh; C. Goodman) 43.58

Saturday, April 28, 2012

Nürtingen (Germany), 28.4.2012 -Werfertag-

Nürtingen (Germany), 28.4.2012 -Werfertag-
Men
SP 1. Arthur Hoppe 18.44; 2. Tobias Dahm 18.00

Barcelona (Spain), 28.4.2012 -Interclubs-

Barcelona (Spain), 28.4.2012 -Interclubs-
Women
HT Laura Redondo 64.50

Oviedo (Spain), 28.4.2012 -Interclubs-

Oviedo (Spain), 28.4.2012 -Interclubs-
Women
400m Indira Terrero (cub) 53.48; HT Berta Castells 65.34; JT Nora Aida Bicet 53.01

Barcelona (Spain), 28.4.2012 -Interclubs-

Barcelona (Spain), 28.4.2012 -Interclubs-
Men
100m (0.5) Patrick Chinedu (ngr) 10.48; SP Carlos Tobalina 17.92

Valencia (Spain), 28.4.2012 -Interclubs-

Valencia (Spain), 28.4.2012 -Interclubs-
Men
TJ Vicente Docavo 16.58 (2.1); SP Yosier Toledo (cub) 18.12; DT Frank Casañas 58.72

Ascoli (Italy), 28.4.2012 -28th Trofeo Città di Ascoli-

Ascoli (Italy), 28.4.2012 -28th Trofeo Città di Ascoli-
Men
DT 1. Eduardo Albertazzi 60.00; 2. Nazzareno Di Marco 58.09; JT 1. Giacomo Puzzini 73.29; 2. Roberto Bertolini 72.89

Davis -CA- (USA), 27.4.2012 -Causeway Classic-

Davis -CA- (USA), 27.4.2012 -Causeway Classic-
Men
SP Zach Coniglio 17.78
Women
100mh (nwi) Kayla Carter 13.53

Eugene -OR- (USA), 27.4.2012 -Titan Twilight-

Eugene -OR- (USA), 27.4.2012 -Titan Twilight-
Men
HJ Justin Frick 2.19

Golden -CO- (USA), 27.4.2012 -Pre Conference Meet-

Golden -CO- (USA), 27.4.2012 -Pre Conference Meet-
Men
SP Cody Hunt 18.26

Johannesburg (South Africa), 27-28.4.2012 -South African Student Championships-

Johannesburg (South Africa), 27-28.4.2012 -South African Student Championships-
Men
100m (-0,9) 1 Simon Magakwe 10.16 (10.06 (1.8) 1s3 NR); 2 Hannes Dreyer 10.34 (10.23 (0.4) 1s1); 3 Rapula Sefanyetso 10.44; 4 Waide Jooste 10.45 (10.41 (0.4) 2s1); 5 Thuso Mpuang 10.49 (10,.38 (0.4) 1s2); 200m (28) (0.0) 1. Thuso Mpuang 20.1 (20.76 (1.1) 1s1);  2. Simon Magakwe 20.3 (20.57 (0.9) 1s3); 3. Patrick Vosloo 20.7 (21.06 (0.9) 2s3); in heats: Waide Jooste 21.08 (0.9) 3s3; 400m 1 Willie de Beer 45.73; 2 Shaun de Jager 46.20; 3 Sibisiso Sishi 46.40; 4 Ruan Greyling 46.44; 5 Tlou Seloba 47.40; 6 Rodwell Ndlovu 47.51; 800m (28) Johan Cronje 1:48.49; 1.500m 1 Johan Cronje 3:43.98; 10.000m 1 Elroy Gelant 29:07.02; 100mh (0.6) 1 Lebone Makhatini 14.04;  400mh (28) 1. P C Beneke 50.67; 2. Le Roux Hamman 51.14; 3. Willem de Bruin 51.31; LJ (27) 1. Zarck Visser 8.11 (0.0); 2. Ruswahl Samaai 7.93 (1.0); TJ (28) 1. Tumelo Thagane 16.49 (1.7); 2. Roger haitengi 16.33 (2.3); DT 1 Russell Tucker 58.30; JT (28) 1. Jason Henning 74.13; 2. Bernard Crous 73.51
Women
100m (1.9) 1 Tsholofelo Thipe 11.62; 2 Cherese Jones 11.67; 3 Melissa Hewitt 11.76; 200m (28) (1.2) 1. Melissa Hewitt 23.70; 2. Elzette Buys 23.89; 400m Anneri Ebersohn 54.10 100mh (0.8) 1 Claudia Viljoen 13.65; 2 Ansulet Potgieter 13.68; 400mh (28) 1, Janet Lawless 56.96; 2. Anneri Ebersohn 57.11; LJ (28) Patience Tshingila 6.55 (1.1); TJ 1 Patience Ntshingila 13.23 (1.7); DT (28) Maryke Oberholzer 55.09; JT 1 Sunette Viljoen 60.79; 2 Gerlize de Klerk 53.44; 3 Justine Robbeson 53.44; 4 Anzel van der Schyff 50.51

Joplin -MO- (USA), 27.4.2012 -Bob Laptad/Bill Williams Invitational-

Joplin -MO- (USA), 27.4.2012 -Bob Laptad/Bill Williams Invitational-
Men
100m (5.0) 1. Jeffrey Fraley 10.33; 2. Jamal Murphy 10.37; 200m (4.5) 1 Adrial Hawkins 21.25; 2 Shawn Smith 21.41; PV Jack Whitt 5.20
Women
100m (5.1) 1. Diamond Dixon 11.34; 2. Alisha Keys 11.61; 200m (3.3) 1. Diamond Dixon 23.13; 2. Denesha Morris 23.52; 3 Alisha Keys 23.89; 4 Taylor Washington 24.00; 100mh (3.0) Petra McDonald (bah) 13.67 (13.52 (5.0) 1h2); PV 1. Kate Tannehill and Demi Payne 4.20; LJ 1. Rose Richmond 6.54 (5.6); 2 Francine Simpson (jam) 6.45 (4.9); TJ Andrea Geubelle 13.55 (0.1); DT Rachel Andres 53.96

Friday, April 27, 2012

Bunnell -FL- (USA), 26.4.2012 -Florida High School Championships-

Bunnell -FL- (USA), 26.4.2012 -Florida High School Championships-
Men
100m (1.2) Marvin Bracy 10.25; 200m (-0,1) Marvin Bracy 21.13

Yalta (Ukraine), 26.4.2012 -Ukranian Youth Cup-

Yalta (Ukraine), 26.4.2012 -Ukranian Youth Cup-
Men
HT u18 (5 kgs) Artem Poleshko 76.29
Women
HJ Irina Gerashchenko 1.85

Thursday, April 26, 2012

Lincoln -NE- (USA), 25.4.2012 -Nebraska Mini-Meet-

Lincoln -NE- (USA), 25.4.2012 -Nebraska Mini-Meet-
Men
200m (1.6) 1. Virgil Mitchell 20.85; 2. Dexter McKenzie (jam) 21.02; 3. Tim Thompson 21.12; 110mh (1.9) Virgil Mitchell 13.93; 400mh 1. Tibor Koroknai (hun) 51.05; 2. Jodi-Rae Blackwood (jam) 51.47; LJ Chris Phipps 7.74 (1.4)

Saint Paul -MN- (USA), 25.4.2012 -Hamline Women's Twilight-

Saint Paul -MN- (USA), 25.4.2012 -Hamline Women's Twilight-
Women
PV Samantha Sonnenberg 4.40

Emporia -KS- (USA), 25.4.2012 -Emporia State Midweek Open-

Emporia -KS- (USA), 25.4.2012 -Emporia State Midweek Open-
Men
SP Ryan Hershberger 17.73

Charleston -IL- (USA), 24.4.2012 -EIU Tuesday Tweener-

Charleston -IL- (USA), 24.4.2012 -EIU Tuesday Tweener-
Women
PV Jade Riebold 4.31

Tuesday, April 24, 2012

Kobe (Japan), 21-22.4.2012 -Hyogo Relays-

Kobe (Japan), 21-22.4.2012 -Hyogo Relays-
Men
10.000m race 1 Charles Ndirangu (ken) 27:58.02; 2. Jacob Wanjuki (ken) 28:01.98; 3. Keita Shitara 28.15.90; 4. Paul Kuira (ken) 28:17.86; 5. Daniel Gitau (ken) 28:30.35; 6. Sota Hoshi 28:36.01; 7. Tsubasa Hayakawa 28.44.81; 8. Shota Yamaguchi 28.45.76; 9. Takumi Honda 28:46.38; 10. Maina Karukuwa (ken) 28:51.35; 11. Takeshi Makabe 28:51.70; 10.000m race 2 1. Martin Mathathi (ken) 27.35.16; 2. Patrick Mwaka (ken) 27:49.43; 3. Daisuke Shimizu 27.50.50; 4. Chihiro Miyawaki 28:07.45; 5. Takuya Fukatsu 28:10.09; 6. Masato Kihara 28:21.47; 7. Shinobu Kubota 28.22.29; 8. Suguru Osaku 28:26.94; 9. Kenta Murozuka 28.27.30; 10. Takuya Ishikawa 28:28.39; 11. Kazuhiro Maeda 28:43.03; 12. Hisanori Kitajima 28:44.17; 13. Ryushi Kashiwabara 28:50.97; 3.000m St (22) Tsuyoshi Takeda 8:42.77; SP (22) Yohei Murakawa 17.96
Women
5.000m (21) Sayuri Sendo 15:59.31; 10.000m 1. Hitomi Niiya 31:28.26; 2. Mika Yoshikawa 31:58.73; 3. Selly Chepyecho Kaptich (ken) 32:05.04; 4. Rei Ohara 32.30.45; 5. Hiroko Miyauchi 32:31.76; 6. Tomomi Tanaka 32:36.45; 7. Megumi Hirai 32:38.59; 8. Shino Saito 32:41.77; 9. Miho Ihara 32.45.01; 10. Chinami Mori 32:50.74; 11. Asami Kato 32:51.12; 12. Hikari Yoshimoto 32:55.82; 13. Kumi Ogura 32:56.63; 14. Tomoka Inadomi 33:04.43; 15. Hiroko Shoi 33:05.94; HJ (22) Miyuki Fukumoto 1.80; LJ (22) 1. Sachiko Masumi 6.35 (1.7); 2. Kumiko Imura 6.30 (1.0); HT (22) Masumi Aya 63.79

Porto Alegre (Brazil), 22.4.2012

Porto Alegre (Brazil), 22.4.2012
Men
800m 1. Diomar Noemio de Souza 1:45.62; 2. Kleverson Davide 1:46.03
Women
3.000m St Sabine Heitling 9:57.18; TJ Gisele Lima de Oliveira 13.95 (w)

Nsukka (Nigeria), 21.4.2012 -2nd AFN Golden League-

Nsukka (Nigeria), 21.4.2012 -2nd AFN Golden League-
Men
400m Isah Saliu 47.31
Women
200m (nwi) 1. Peace Uko 23.53; 2. Patience Oko 23.73; 400m 1. Josephine Ehigie 52.34; 2. Patience Okon 52.49; 3. Sirika Oluoma Nwok 53.45; 4. Ada Benjamin 53.48; LJ Chinazom Amadi 6.38 (nwi)

Gaborone (Botswana), 21.4.2012 -National Championships-

Gaborone (Botswana), 21.4.2012 -National Championships-
Men
100m (wind o.k.) Yatea Kambepera 10.36; 400m Thapelo Ketlogetswe 45.58
Women
400m 1.Lydia Mashulala 53.30; 2.Christinah Botlogetswe 54.58

Monday, April 23, 2012

Adler (Russia), 21-22.4.2012 -Nizamutdinov Prizes-

Adler (Russia), 21-22.4.2012  -Nizamutdinov Prizes-Men
SP (22) 1. Anton Lyuboslavskiy 20.52; 2. Anton Lyuboslavskiy 20.49; 3, Maksim Sidorov 20,24; 4. Aleksandr Lesnoy 20.05; 5. Anton Tikhomirov 18.82; SP u23 (22) Maksim Afonin 18.30; SP u20 (6 kgs) (22) Aleksandr Shapran 18.10;
DT (22) 1. Bogdan Pishchalnikov 64.64; 2. Nikolay Sedyuk 58.53; HT (22) 1. Igor Vinichenko 78.22; 2. Dmitriy Velikopolskiy 76.15; 3. Aleksey Korolyov 71.70; HT u20 (6 kgs) (23) 1. Valeriy Pronkin 79.39; 2. Igor Buryi 74.21; JT (21) 1. Dmitriy Tarabin 82.27; 2. Sergey Makarov 76.48; 3. Valeriy Iordan 74.27Women
SP (22) 1. Irina Tarasova 18.49; 2. Anna Omarova 18.19; 3. Yevgeniya Solovyova 17.72; 4. Olesya Sviridova 17.65;
DT (22) 1. Darya Pishchalnikova 64.56;  2. Yekaterina Strokova 61.56; 3. Natalya Sadova 58.88; 4. Svetlana Saykina 58.23; HT (21) 1. Gulfiya Khanafeyeva 72.87; 2. Oksana Kondratyeva 70.90; 3. Anna Bulgakova 70.84; 4. Zlata Tarasova 67.63; HT u23 (21) 1. Irina Sarvilova 62.06; JT (21) 1. Mariya Abakumova 64.44; 2. Marina Maksimova 60.08; Krisztina Arutyunyan (arm) 59.12; 4. Oksana Gromova 52.48

Port-of-Spain (Trinidad and Tobago), 21-22.4.2012 -Mannie Ramjohn Memorial Games-

Port-of-Spain (Trinidad and Tobago), 21-22.4.2012 -Mannie Ramjohn Memorial Games-
Men
100m (-0,3) 1. Keston Bledman 10.13; 2. Sheldon Mitchell (jam) 10.17; 3. Emmanuel Callender 10.26; 4. Oshane Bailey (jam) 10.37; 5. Ryann Penn (bah) 10.37; 100m local (-0,3) Raymond Campbell 10.49; 100m u20 (-1,0) Jonathan Farinha (96) 10.50; 200m (2.5) 1. Sheldon Mitchell (jam) 20.62; 2. Antoine Adams (usa) 20.68; 3. Oshane Bailey (jam) 20.87; 4. Keston Bledman 21.01; 200m u20 (2.6) Jereem Richards 20.87; 400m 1. Michael Mathieu (bah) 45.46; 2. Oral Thompson (jam) 46.56; 3. Jehue Gordon 46.79; 4. Tremaine Harris (can) 46.81; 5. Ahmad Abdil Hubbard (usa) 46.86; 400m u20 Machel Cedenio 47.18; 110mh (3.4) 1. Fred Townsend (usa) 13.55; 2. Christopher Thomas (usa) 13.56; 3. Hector Gonzalez (pur) 13.75; 4. Ingvar Moseley (can) 14.14
Women
100m (0.4) 1. Muriel Ahoure (civ) 11.15; 2. Laverne Jones-Ferrette (isv) 11.35; 3. Shai-Ann Davis (can) 11.39; 4. Kerri-Ann Mitchell (can) 11.55; 5. Ayanna Hutchinson and Shakera Reece (bar) 11.62; 200m (0.5) 1. Tameka Williams 23.15; 2. Crystal Emmanuel (can) 23.40; 3. Shai-Ann Davis (can) 23.41; 4. Brooklyn Morris 23.57; 400m 1. Patricia Hall (jam) 51.59; 2. Idara Otu (ngr) 52.38; 3. Tiandra Ponteen (skn) 53.22; 4. Jernail Hayes (usa) 53.30

Norwalk -CA- (USA), 20-21.4.2012 -Beach Invitational-

Norwalk -CA- (USA), 20-21.4.2012 -Beach Invitational-
Men
100m (2.7) 1. Andrew Robertson (gbr) 10.31; 2. Dominique Hubert 10.32; 3. Allah Laryea-Akrong (gha) 10.38; 4. Tremayne Gilling (gbr) 10.41; 5. De'Shawn Walters 10.43; 6. Ryan Scott (gbr) 10.48; 200m race 1 (3.0) Joe Morris 20.77; race 2 (2.4) Andrew Robertson (gbr) 21.08; 400m race 1 Thomas Phillips 46.77; race 4 Sean Lowe 46.90; 110mh race 1 (2.2) 1. Koree Hines 14.06; 2. Laquone Robinson 14.10; race 2 (1.9) Christopher Lawson 14.14; HJ Cameron Ostrowski 2.20; LJ Joe Allen 7.95 (2.0); SP Travis Smith 18.17; DT 1. Ronald Odair de Oliveira Juliao (bra) 63.01; 2. Casey Malone 59.13
Women
100m (1.2) Anyika Onuora (gbr) 11.60; 200m race 1 (1.7) 1. Shanequa Williams 23.74; 2. Christine Ohuruogu (gbr) 23.76; 3. Kadi-Ann Thomas (gbr) 23.86; race 2 (1.5) Ariana Wright 23.84; 100mh (0.8) Falesha Ankton 13.36; PV Bethany Buell 4.36; HT Amy Haapanen 69.81; JT Emily Tyrell 51.88

Cullowhee -NC- (USA), 21-22.4.2012 -Southern Conference Championships-

Cullowhee -NC- (USA), 21-22.4.2012 -Southern Conference Championships-
Men
100m (2.2) 1. Dennis Moore 10.35; 2. Landon Powell 10.42; 200m (5.3) 1. Benny Davis 20.82; 2. Dennis Moore 20.84; 3. Brandon Hairston 20.97
Women
100m (5.5) Ebony Carter 11.53; 200m (5.9) Breanna Alston 23.68

Gabrovo (Bulgaria), 21.4.2012

Gabrovo (Bulgaria), 21.4.2012
Men
SP Georgi Ivanov 20.20

Sunday, April 22, 2012

Charlotte -NC- (USA), 20-21.4.2012 -Charlotte Invitational-

Charlotte -NC- (USA), 20-21.4.2012 -Charlotte Invitational-
Men
100m (0.9) Khyran Shank 10.48; 200m (1.9) Khyran Shank 20.91; 400m Darius Law 46.44; 3.000m St Anthony Famiglietti 8:38.15; SP Jake Deaton 18.28; 2. Dennis Aliotta 18.14
Women
100m (0.2) Joann Blakney 11.52; 2. Tania Minkins 11.65; 200m (1.0) 1. Tania Minkins 23.62; 2. Tyshonda Hawkins 23.83; 400m T'Sheila Mungo 53.75; HJ Tynita Butts 1.83

Crete -NE- (USA), 20-21.4.2012 -Doane Relays-

Crete -NE- (USA), 20-21.4.2012 -Doane Relays-
Men
100m (1.2) 1. Brijesh Lawrence 10.12; 2. Ben McCaleb 10.44; 200m (0.8) 1. Brijesh Lawrence 20.62; 2. Rodrigo Rocha 20.95; 400m Terrance Johnson 47.24; 110h heats Virgil Mitchell 14.02 (0.0) 1h1

Veszprém (Hungary), 19.4.2012

Veszprém (Hungary), 19.4.2012
Men
HT u18 (5 kgs) Bence Pásztor 81.39
Women
HT 1. Fruzsina Fertig (93) 62.09; 2. Dóra Lévai 60.62

Lewisburg -PA- (USA), 21.4.2012 -Bucknell Team Challenge 2012-

Lewisburg -PA- (USA), 21.4.2012 -Bucknell Team Challenge 2012-
Men
SP Joe Kovacs 19.35
Women
400mh Megan Duncan 57.42

Ponce (Puerto Rico), 20-21.4.2012 -Justas LAI-

Ponce (Puerto Rico), 20-21.4.2012 -Justas LAI-
Men
100m (21) (-0,6) Carlos Rafael (dom) 10.28; 200m (21) (-1,1) Gustavo Cuesta 21.13; 400m (21) 1. Liemarvin Bonevacia (aho) 46.11; 2. Gustavo Cuesta (dom) 46.35; 3. Erik Gómez 47.16; 4. José Cruz 47.22; 110mh (21) (-2,3) Carlos Rafael (dom) 13.96; 400mh (21) Winder Cuevas (dom) 51.05
Women
100m (21) (0.0) Alejandra Idrobo (col) 11.70; 200m (21) (-0,2) 1. Alejandra Idrobo (col) 23.88; 2. Raysa Sánchez (dom) 23.89; 400m (21) Raysa Sánchez (dom) 53.41; SP (21) Sandra Lemos 16.67; JT (21) Flor Ruiz (col) 55.31

Petersburg -VA- (USA), 20-21.4.2012 -CIAA Championships-

Petersburg -VA- (USA), 20-21.4.2012 -CIAA Championships-
Men
400m (21) 1. Akino Ming (jam) 45.82; 2. Josh Edmonds 46.15; 3. James Quarles 46.43; 4. Rolando Berch (jam) 46.83; 110mh (21, heats 20) (-1,2) Jason Boyd 14.12; in heats: Gerkenz Senesca 14.12 (-0,7) 1h1
Women
400m (21) 1. Samantha Edwards 52.15; 2. Kelly Shaw 53.25

West Lafayette -IN- (USA), 21.4.2012 -Dave Rankin Invitational-

West Lafayette -IN- (USA), 21.4.2012 -Dave Rankin Invitational-
Women
100mh (1.0) Kenrisha Brathwaite (bar) 13.52

Tacoma -WA- (USA), 20-21.4.2012 -Northwest Conference Championships-

Tacoma -WA- (USA), 20-21.4.2012 -Northwest Conference Championships-
Women
PV Catherine Street 4.21

Rolla -MO- (USA), 21.4.2012 -Dewey Allgood Invitational-

Rolla -MO- (USA), 21.4.2012 -Dewey Allgood Invitational-
Men
100m (0.7) Kawayne Fisher (jam) 10.39

Niederselters (Germany), 21.4.2012 -Werfertag-

Niederselters (Germany), 21.4.2012 -Werfertag-
Women
DT Sabine Rumpf 56.51; HT Mareike Nannen 61.88

Mikolów (Poland), 21.4.2012 -National Championships in 10.000m-

Mikolów (Poland), 21.4.2012 -National Championships in 10.000m-
Men
10.000m 1. Lukasz Parszczynski  28:54.33; 2. Lukasz Oslizlo 28:57.12; 3. Marek Skorupa 29:15.58
Women
10.000m 1. Wioletta Frankiewicz 34:06.38; 2. Iwona Lewandowska 34:07.01; 3. Katarzyna Kowalska 34:11.78

Asunción (Paraguay), 21.4.2012 -Torneo William Rivarola-

Asunción (Paraguay), 21.4.2012 -Torneo William Rivarola-
Men
400m Augusto Stanley 47.18
Women
JT Leryn Franco 54.25

San Carlos de Apoquindo (Chile), 20-22.4.2012 -National Championships-

San Carlos de Apoquindo (Chile), 20-22.4.2012 -National Championships-
Men
200m (22) (1.4) Cristián Reyes 21.02; LJ (22) Daniel Pineda 8.08 (1.9); SP u20 (6 kgs) (21) Joaquín Ballivián 19.53; HT (22) Roberto Sáez 66.50
Women
100m (21) (1.5) Daniela Pávez 11.78; 100m u20 (21) (1.1) Isidora Jiménez 11.77; LJ (20) Daniela Pávez 6.23 (-0,1); DT (22) Karen Gallardo 55.94

Santa Fe (Argentina), 21-22.4.2012 -National Championships-

Santa Fe (Argentina), 21-22.4.2012 -National Championships-
Men
400m (21) Fabio Martinez 47.49; PV (21) Germán Chiaraviglio 5.35; SP (21) 1. Germán Lauro 20.24; 2. Nicolás Martina 17.78; DT (22) Germán Lauro 59.89; HT (22) Juan Cerra 70.71; JT (21) Braian Toledo (93) 77.21
Women
PV (21) Daniela Inchausti 4.10; DT (21) Rocío Comba 57.37; HT (22) Jennifer Dahlgren 72.79; JT (21) Bárbara López 51.53

Sao Paulo (Brazil), 21.4.2012

Sao Paulo (Brazil), 21.4.2012
Men
400m u20 Leandro Pitarello de Araujo 47.79; 110mh u20 (0,99m) (-0,4) Lucas da Silva 13.82
Women
LJ u20 Jessica Carolina Alves 6.40 (0.3)

Ibirapuera (Brazil), 21.4.2012

Ibirapuera (Brazil), 21.4.2012
Men
PV Augusto Dutra da Silva 5.45; SP u20 (6 kgs) Alex de Castro 17.95; JT u20 Paulo Enrique Alves 71.71
Women
SP Geisa Rafaela Arcanjo 17.46; DT 1. Fernanda Raquel Borges 56.85; 2. Andressa Oliveira de Morais 56.39; JT Jucilene Sales de Lima 53.73

Greensboro -NC- (USA), 20-21.4.2012 -International Friendship and Freedom Games-

Greensboro -NC- (USA), 20-21.4.2012 -International Friendship and Freedom Games
Men
100m (-1,7) 1. Ben Yousef Meite (civ) 10.27; James Law 10.38; 3. Ramon Gittens (bah) 10.40 (10.40 (-1,8) 2h3); in heats: Calesio Newman 10.08 (-2,2) 1h1; 200m race 1 -1,9) 1. Calesio Newman 20.63; 2. Lalonde Gordon (tri) 20.75; 3. Torrance Womack 20.86; 4. Jarrell Elliott 20.98; race 3 (-1,5) James Law 20.88; 400m 1. Josh Scott 45.75; 2. Jarrell Elliott 45.87; 3. Jamaal Torrance 46.11; 4. Randy Curry 46.61; 400m High School Micheal Cherry 46.70; 110mh (-1,4) 1. Carrington Queen 13.91; 2. Booker Nunley 13.93
Women
100m (-1,4) Ruddy Zang-Milama (gab) 11.16; 2. Scottesha Miller 11.57 (11.40 2h); 200m (-3,1) Ruddy Zang-Milama (gab) 23.55; 100mh (-0,6) 1. Vanneisha Ivy 12.96; 2. Kendra Newton 13.53

Bloomington -IN- (USA), 21.4.2012 -Polytan Invitational-

Bloomington -IN- (USA), 21.4.2012 -Polytan Invitational-
Men
1.500m Andrew Bayer 3:41.17

Nashville -TN- (USA), 20-21.4.2012 -Vanderbilt Invitational-

Nashville -TN- (USA), 20-21.4.2012 -Vanderbilt Invitational-
Men
200m (20) (1.3) 1. Zye Boey 20.51;2. Noah Akwu (ngr) 20.90; 3. Kyle Stevenson 20.93; 4. Albert Huntley 21.14; 400m Varick Tucker 47.53; 110mh (-0,3) Roscoe Payne 14.14; PV (20) Michael Viken 5.35; LJ Stanley Gbagbeke (ngr) 7.66 (0.0); SP (20) Richard Chavez 17.97
Women
200m (20) (0.3) 1. Alexis Love 23.25; 2. Sharika Nelvis 23.35; 3. Kiara Porter 23.60; 4. Dominique Holmes 23.62; 1.500m (20) 1. Sonja Friend-Uhl 4:16.99; 2. Kristen Findley 4:17.45; PV (21) Jade Riebold 4.17; DT (21) Ashley Muffet-Duncan 55.24; HT (21) 1. Laura Igaune (lat) 68.94; 2. Brittany Smith 63.91

Ogden -UT- (USA), 20.21.4.2012 -Mark Faldmo Invitational-

Ogden -UT- (USA), 20.21.4.2012 -Mark Faldmo Invitational-
Men
SP Zack Lloyd 20.51
Women
PV Sonia Grabowska (pol) 4.12

Bethlehem -PA- (USA), 21.4.2012 -Greyhound Invitational-

Bethlehem -PA- (USA), 21.4.2012 -Greyhound Invitational-
Women
PV Abigail Schaffer 4.22

Cambridge -MA- (USA), 21.4.2012 -Spring Invitational-

Cambridge -MA- (USA), 21.4.2012 -Spring Invitational-
Women
HJ Allison Barwise 1.80

Gainesville -FL- (USA), 21.4.2012 -Tom Jones Memorial Invitational-

Gainesville -FL- (USA), 21.4.2012 -Tom Jones Memorial Invitational-
Men
100m
race 1 (0.0) 1. Jeff Demps 10.19; 2. Rondell Sorrillo (tri) 10.32; 3. Dexter Lee (jam) 10.38; 4. Chris Hargrett 10.39; 5. Luke Fagan (gbr) 10.46; 6 Martin Keller (ger) 10.59; 100m race 2 (0.9) 1. James Ellington (gbr) 10.35; 2. Brian Mariano (ned) 10.48; 3 Julian Thomas (gbr) 10.56; 100m race 3 (1.2) David Bolarinwa (gbr) 10.33; 2. Greg Bolden 10.47; race 4 (1.1) Adam Gemili (gbr) 10.23; 200m race 1 (1.0) 1. Justin Gatlin 20.11; 2. Churandy Martina (aho) 20.42; 3. Brandon Byram 20.97; 4 Marvin Bonde (zim) 21.21; 5 Chris Hargrett 21.34; 200m race 2 (0.5) 1. Tony McQuay 20.60; 2. Dedric Dukes 20.88; 3. Calvin Smith 20.95; 4 Leonardo Seymore 21.16; 200m race 3 (nwi) 1 James Ellington 21.05; 2 Arturo Ramirez (ven) 21.18; 3 Julian Thomas (gbr) 21.37; 200m race 4 (-0,2) 1. Adam Gemili (gbr) 20.70; 2. David Bolarinwa (gbr) 20.78; 3 Stephon Pamilton 21.34; 400m race 1 Calvin Smith 45.72; 2. DeWayne Barrett (jam) 46.66; 3. Brandon O'Connor 46.75; 400m race 2 1. Albert Bravo (ven) 46.43; Hugh Graham jr. 46.87; 3.
Freddy Mezones (ven) 46.95; 4. Alberto Aguilar (ven) 47.11; 5. Somto Eruchie (gbr) 47.32; 400m race 3 1. Stephon Pamilton 46.92; 2. Paul McPherson (jam) 47.13; 3 Said Bone (ven) 47.79; 110mh (1.5) 1. David Oliver 13.17; 2. Ryan Brathwaite (bar) 13.29; 3. Joel Brown 13.30; 4. David Payne 13.34 (13.33 (2.1) 1h1); 5. Ladji Doucoure (fra) 13.37, 6. Salim Nurudeem (gbr) 13.54; 7. Eddie Lovett 13.54; 8. Dimitri Bascou (fra) 13.63; in heats: Andy Turner (gbr) 13.57 (2.1) 3h1; Erik Balnuweit (ger) 13.80 (2.1) 4h1; Brendan Ames 13.93 (2.1) 5h1; Alexander John (ger) 13.86 (2.1) 4h3; Alex Al-Ameen (gbr) 14.15 (1.5) 4h2; 400mh 1. Eric Alejandro (pur) 49.68; 2. Austin Hollimon 50.97; 3 Mario Briscoe 51.82; HJ Martyn Bernard (gbr) 2.20; PV Jason Wurster (can) 5.21; LJ 1. Will Claye 8.25 (1.6); 2. Kafetien Gomis (fra) 8.13 (3.5); 3. J J Jegede (gbr) 7.96 (2.5) and 7.93 (1.5); SP 1 Kemal Mesic (bih) 19.85; 2 Matt Royer 17.74; HT Jeremy Postin 68.07; JT Stipe Zunic (cro) 75.41; 4x100m Florida (J. Demps; T. McQuay; L. Seymore; D. Dukes) 38.67; 4x400m Florida (D. Dukes; H. Graham; L. Seymore; T. McQuay) 3:05.30
Women
100m race 1 (0.5) 1. Charonda Williams 11.27, 2. Aleen Bailey (jam) 11.32; 3. Samantha Henry (jam) 11.39; 4 Lakya Brookins 11.67; 5 Joice Maduaka (gbr) 11.74; 100m race 2 (0.2) 1. Darshay Davis 11.55; 2. Chesna Sykes 11.65; 200m (0.3) 1. Charonda Williams 22.81; 2. Aleen Bailey (jam) 23.11; 3. Joice Maduaka (gbr) 23.83; 4 Natalie Knight 23.91; 5 Christina Manning 24.03; 200m race 2 (1.3) 1 Aisha Cavin 23.85; 2 Chesna Sykes 23.97; 3 Ebony Eutsey 24.01; 400m race 1 1. Libania Grenot (ita) 51.19; 2. Moushami Robinson 52.36; 3. Shaniqua Mcginnis 52.93; 4 Alishea Usery 53.92; 5 Lauren Waterbury 54,51; 400m race 2 1 Dinasty Jones 53.82; 2 Colny Lubman 54.46; 1.500m Genevieve Lacaze (aus) 4.16.82; 100mh International (3.0) 1. Tiffany Porter 12.47; 2. Christina Manning 12.57; 3. Kellie Wells 12.61; 4. Sandra Gomis (fra) 12.97; 5. Yvana Hepburn-Bailey 13.12; 6. Cindy Roleder (ger) 13.21 (13.17 (3.1) 4h2); 7. Jackie Coward 13.30 (13.09 (3.1) 2h2); in heats: Loreal Smith 13.12 (3.1) 3h2; Ann-Kathrin Elbe 13.58 (2.1) 5h2; 100mh (2.9) 1. Alexandria Johnson 13.41; 2. Christienne Linton 13.43; 400mh 1 Dominique Darden 57.20; 2 Tiffany Williams 57.76; 3 Nyjah Cousar 58.79; HJ Taylor Burke 1.79; PV Heather Hamilton (can) 4.16; LJ Eloyse Lesueur (fra) 6.87 (4.8) and 6.75 (nwi); and 6.72 (0.7); 2. Jade Johnson (gbr) 6.39 (1.4); 3 Jacquelyn Gilchrist 6.16 (3.0); SP Keely Medeiros (bra) 17.17; DT Sarah Thornton 52.79; JT Karlee McQuillen 53.14; 4x100m 1 U. Central Florida (D. Booker; O. Freeman; A. Scott; S. Paul) 43.35; 2 Ohio State (C. Linton; C. Manning; C. Sykes; M. McNary) 43.92

Chicago -IL- (USA), 20-21.4.2012 -De Paul Invitational-

Chicago -IL- (USA), 20-21.4.2012 -De Paul Invitational-
Men
SP 1. Tim Nedow 19.52; 2. Matt Babicz 17.93

Spearfish -SD- (USA), 21.4.2012 -Yellow Jacket Open-

Spearfish -SD- (USA), 21.4.2012 -Yellow Jacket Open-
Men
400m Sean Picstock (bah) 47.17

Davis -CA- (USA), 21.4.2012 -Woody Wilson Classic-

Davis -CA- (USA), 21.4.2012 -Woody Wilson Classic-
Men
LJ Bracin Walker 7.76 0.7)

Houston -TX- (USA), 21.4.2012 -J. Fred Duckett Rice Twilight-

Houston -TX- (USA), 21.4.2012 -J. Fred Duckett Rice Twilight-
Men
100m (0.8) Tim Price 10.47; 200m (0.7) 1. Jonathan Woodson 21.02; 2. Tim Price 21.05; 400mh William Donelson 51.39; HT Chris Cralle 71.98

Jacksonville -FL- (USA), 20-21.4.2012 -Atlantic Sun Championships-

Jacksonville -FL- (USA), 20-21.4.2012 -Atlantic Sun Championships-
Men
100m (nwi) 1. Ifrish Alberg (sur) 10.46; 2. Reggie Lewis 10.48; 200m (nwi) Tucker Peabody 21.14; 400m Tim O'Dell 47.27
Women
100m (nwi) Courtney Walker 11.57; 200m (nwi) Brianna Frazier 23.66

Walnut -CA- (USA), 19-22.4.2012 -Mt. Sac Relays-

Walnut -CA- (USA), 19-22.4.2012 -Mt. Sac Relays-
Men
100m Invitational (21) (2.4) 1. Walter Dix 9.85; 2. Mike Rodgers 9.97; 3. Peter Emelieze (ngr) 10.08; 4. Egwero Ogho-Oghene (ngr) 10.13; 5. Christian malcolm (gbr) 10.16; 6. Cordero Gray 10.19; 7. Leroy Dixon 10.28; 8. Amr Seoud (egy) 10.30; 100m Olympic race 1 (2.5) 1. Diondre Batson 10.13; 2. Richard Kilty (gbr) 10.15; 3. Carlin Isles 10.17; 4. Babatunde Riley 10.29; 5. Takumi Kuki (jpn) 10.40; race 2 (3.4) 1. Mickey Grimes 10.12; 2. Martial Mbandjock (fra) 10.33; 100m (20) race 1 (1.2) Jeremy Dodson 10.32; 2. Philip Redrick 10.34; 3. Ashton Eaton 10.36; 4. Obinna Metu (ngr) 10.43; 5. Rubin Williams 10.44; race 2 (0.2) 1. Ian Warner 10.40; 2. Rushane Scott 10.43; race 4 (1.3) Princeton Bryson 10.49; 200m Invitational (21) (1.8) 1. Jeremy Dodson 20.39; 2. Diondre Batson 20.50; 3. Mike Rodgers 20.75; 4. Christian Malcolm (gbr) 20.77; 5. Richard Thompson (tri) 20.80; 6. James Alaka (gbr) 20.92; 7. Bryan Barnett (can) 21.13; 8. Carlis Isles (jam) 21.14; 200m Olympic (21) (0.6) 1. Devonte Stewart 20.72; 2. Aaron Brown 20.76; 3. Marlon Devonish (gbr) 21.01; 4. Philip Redrick 21.10; 200m (20) race 1 (2.7) 1. Rubin Williams 20.66; 2. Raymond Miller 20.75; 3. Obinna Metu (ngr) 20.86; 4. Joe Morris 20.91; 5. Martynas Jurgilas (ltu) 21.06; race 2 (1.0) Mike Mitchell 20.75; 2. Demond Burns 20.77; race 3 (1.1) 1. Yuki Takeshita (jpn) 21.01; 2. Ian Warner 21.11; race 4 (0.8) Beejay Lee 21.09; 400m Invitational (21) 1. Martyn Rooney (gbr) 44.92; 2. Jeremy Wariner 44.96; 3. Bryshon Nellum 45.18; 4. Yousef Al-Masrahi (ksa) 45.74; 5. Errol Nolan 45.86; 6. Greg Nixon 45.91; 7. David Neville 46.34; 8. Luke Lennon-Ford (gbr) 46.82; 400m Olympic (21) 1. Teddy Venel (fra) 45.97; 2. Chris Clarke (gbr) 46.02; 3. Drew Morano 46.09; 4. Tobi Ogunmola (ngr) 46.41; 5. Cade Lindahl 46.50; 6. Robert Tobin (gbr) 46.54; 7. James Godday (ngr) 47.49; 400m (20) race 1 1. Mychael Fabio 46.98; 2. Spencer Chase 47.19; 3. Nathan Woodward 47.23; 4. Saul Weigopwa (ngr) 47.28; 5. Adel Al-Nasser (ksa) 47.31; 6. Davelle Sanders 47.34; 7. Akihiro Urano (jpn) 47.44; race 2 Joe Stallworth 47.09; Sean Delfani 47.42; race 3 De'Myco Winston 46.83; 800m Invitational (21) 1. Duane Solomon 1:46.03; 2. Prince Mumba (zam) 1.46.61; 3. Ryan Martin 1:46.74; 4. Lachlan Renshaw (aus) 1.46.90; 5. Charles Jock 1:47.15; 6. Tetlo Emmen 1:47.17; 7. Andrew Ellerton 1:47.47, 8. Richard Jones 1:47.73, 9. Casimir Loxsom 1:47.89; 10. Julius Mutekanga (uga) 1:48.19; 800m Olympic (21) 1. Brandon Johnson 1.46.84; 2. Mike Rutt 1:47.04; 3. Tevan Everett 1.47.19; 4. Harin  Abda 1:47.20; 5. Jamaal James (tri) 1:47.27; 6. Brian Hill 1:47.65; 7. Christian Gonzalez 1:48.02; 8. Kyle Smith (can) 1:48.23; 9. James Eichberger 1:48.40; 10. Tim Bayley 1:48.51; 800m (20) 1. Austin Mudd 1:47.68; 2. David Mokone (rsa) 1:48.09; 3. Guy Learmonth (gbr) 1:48.23; 4. James Eichberger 1:48.25; 5. Jackson Langat (ken) 1:48.28; 6. Matt Lincoln (can) 1:48.64; 1.500m Invite (20) race 1 1. Andy Baddeley (gbr) 3.40.33; 2. David Bishop (gbr) 3.40.79; 3. Jeff See 3:40.80, 4. Jeremy Rae 3:40.93; 5. Erik Van Ingen 3:40.94; 6. Jordan Williamsz (aus) 3:41.93; 7. Liam Boylan-Pett 3.41.99; race 2 1. Matthew Maldonado 3.39.52; 2. Peter Corrigan (can) 3:41.13; 3. Ryan McNiff 3:42.18; 4. Owen Dawson 3:42.54; Mile (20) 1. Jamal Ahraass (fra) 3:52.21; 2. Taylor Milne (can) 3:54.29; 3. Nate Brannen (can) 3.54.81; 4. Zane Robertson (nzl) 3.56.13; 5. Craig Miller (aus) 3:56.41; 6 Garrett Heath 3:57.25; 7. Brenton Rowe (aus) 3:58.06; 8. John Bolas 3.58.31; 5.000m (20) race 1 1. Cameron Levins (can)13.18.47; 2. Lawi Lalang (ken) 13.18.88; 3. David McNeill (aus) 13:19.31; 4. Andy Vernon (gbr)13:23.20; 5. Aaron Rono (ken) 13.23.52; 6. Stefano La Rosa (ita) 13:23.58; 7. Brian Olinger 13:26.94; 8. Rory Fraser 13:27.70; 9. Kennedy Kithuka (ken) 13:28.61; 10. Robert Cheseret (ken) 13:29.62; 11. Haron Lagat (ken) 13:33.64; 12. Joe Stilin 13:38.36; 13. Sean Houseworth 13:45.40; 14. Kensuke Takezawa (jpn) 13:46.73; 15. Miles Batty 13.46.84; 16. Andrew Springer 13:48.74; 17. Stephen Pifer 13:49.80; 18. Tyler Pennel 13:51.42; 19. Juan Carlos Romero (mex) 13:52.49; race 2 1. Yuki Sato (jpn) 13:40.91; 2. Akinobu Murasawa (jpn) 13:43.68; 3. Michael Crouch 13:44.67; 4. Ryan Collins 13:45.87; 5. Matthew Tebo 13:48.19; 6. Tony Okello (ken) 13:50.35; 7. Kenyon Neuman 13:52.72; 8. Jordan Horn 13:53.07; 9. Kevin Batt 13:53.91; 10. Tomoyuki Morita (jpn) 13:54.36; 11. Jonathan Peterson 13:54.78; 12. Jean-Pierre Weerts (bel) 13:59.49; race 3 1. Mauricio González (col) 13:37.29; 2. Keith Gerrard (gbr) 13.50.06; 3. Christo Landry 13:52.66; 4. Jukka Keskisalo (fin) 13:53.09; 5. Forest Braden 13:56.43; 6. Mark Dennin 13:58.62; race 4 1. David Rooney (irl) 13:53.04; 2. Dan Quigley 13:55.46; 3. Matt Bond 13:55.93; 4. John Gilbertson 13:56.56; 5. Lane Werley 13:56.69; 6. Tim Nelson 13:57.02; 7. Matt Daniels 13:59.26; 10.000m Invit. (19) 1. Stephen Sambu (ken) 28:06.16; 2. Kennedy Kithuka (ken) 28:18.97; 10.000m Olympic Dev. (19) Laban Sialo (ken) 28.57.15; 110mh Invitational (21) (3.7) 1. Jason Richardson 13.20; 2. Omo Osaghae 13.24; 3. Ryan Wilson 13.36; 4. Ashton Eaton 13.52; 5. Bano Traore (fra) 13.56; 6. Logan Taylor 13.60; 7. Ronald Brookins 13.63; 8. Cedrique Smith (bah) 13.78; 110mh Olympic (21) (0.5) 1. Todd McKown 13.69; 2. Trevor Brown 13.75; 3. Lawson Montgomery 13.77; 4. Matt Tetzlaff 14.03; 110mh (20) (-1,1) Laquone Robinson 14.04; 400mh Invitational (21) 1. Michael Tinsley 48.83; 2. Angelo Taylor 49.38, 3. Kenneth Medwood 49.54; 4. Keisuke Nozawa (jpn) 50.16; 5. Richard Davenport (gbr) 50.50; 400mh Olympic (21) 1. Alex Wilright 50.84; 2. Cody Wisslead 50.89; 400mh (20) 1. Ali Arastu 50.54; 2. Lloyd Gumbs (gbr) 51.22; 3. J. Hopkins 51.43; 3.000m St Invit. (19) 1. Evan Jager 8:26.14; 2. Jose Pena (ven) 8:30.01; 3. Dan Huling 8:33.03; 4. Corey Nowitzke 8.35.79; 5. Chris Winter 8:36.04; 6. Lyle Weese 8:40.53; 3.000m St Olympic Dev. (19) 1. Ryan Haebe 8:36.46; 2. Cory Leslie 8:37.59; HJ (21) 1. Mike Mason (can) 2.28; 2. Edgar Rivera-Morales (mex) 2.25; 3. Ed Wright 2.25; 4. Jamie Nieto 2.25; 5. Nick Ross 2.25; 6. Tora Harris 2.20, 7. Keith Moffat 2.20; PV Invitational (21) 1. Steven Lewis (gbr) 5.72; 2. Daichi Sawano (jpn) 5.72; 3. Hiroki Ogita (jpn) 5.60; 4. Cale Simmons 5.50; 5. Nick Frawley and Robert-Jan Jansen (ned) 5.50; 7. Christopher Swanson 5.50; 8. Paul Lichtfield 5.50; 9. Yoo Suk Kim (kor) and Giovanni Lanaro (mex) 5.40; 11. Jeff Cover 5.40; 12. Victor Weirch 5.40; 13. Derick Hinch 5.40; 14. Dustin DeLeo 5.30; PV (20) 1. Benjamin Allen 5.30; 2. Mike Arnold 5.30; LJ Invitational (21) 1. Luis Alberto Rivera (mex) 8.22 (-2,2); 2. Yohei Sugai (jpn) 8.09 (0.0); 3. Ashton Eaton 8.06 (-0,9); 4. Greg Rutherford (gbr) 8.05 (-0,8); 5. Norris Frederick 8.05 (-0,8); 6. Saruyama Rikiya (jpn) 8.00 (-0,5), 7. Jarod Tobler 7.81 (-0,8); LJ (20) Flight A 1. Mamoru Niimura (jpn) 7.81 (0.0); 2. David Registe (dmn) 7.80 (0.4); Flight B Chaz Thomas 7.76 (2.7); TJ Invitational (21) 1. Aarik Wilson 17.07 (-1,1); 2. Chris Bernard 16.74 (-1,1); 3. Chris Carter 16.61 (-2,5); 4. Julien Kapek (fra) 16.58 (-2,0); 5. Alphonso Jordan 16.41 (-1,3); 6. Nkosinza Balumbu 16.36 (-1,0); TJ (20) Alberto Alvarez (mex) 16.28 (0.0); SP Invitational (21) 1. Justin Rodhe 20.37; 2. Jordan Clarke 19.77; 3. Russ Winger 19.73; 4. Lajos Kurthy (hun) 19.66, 5. Ming Huang-Chang (tpe) 19.47; 6. Carl Myerscough (gbr) 19.24; 7. Dale Stevenson (aus) 19.23; 8. Robert Gire 18.63; 9. Scott Barnas 18.29; 10. Jun Zhang (chn) 18.06; SP (20) Amin Nikfar (iri) 19.51; 2. Nick Garcia 18,17; 3. Willy Irwin 18.08; DT Invite (20) Flight A 1. Lawrence Okoye (gbr) 66.67; 2. Martin Maric (cro) 65.15; 3. Robert Fazekas (hun) 64.70; 4. Vikas Gowda (ind) 63.04; 5. Hannes Kirchler (ita) 61.46; 6. Russ Winger 60.56; 7 Niklas Arrhenius (swe) 60.22; 8. Julian Wruck (aus) 60.16; 9. Brett Morse (gbr) 59.86; Leif Arrhenius (swe) 59.23; Flight B 1. Ronald Odair de Oliveria Juliao (bra) 62.40; 2. Gaute Myklebust (nor) 61.39; 3. Mario Cota (mex) 60.45; 4. Luke Bryant 60.22; 5. Fredrik Amundgaard (nor) 60.03; HT Invitational (21) 1. Libor Charfreitag (svk) 75.01; 2. Jerome Bortoluzzi (fra) 74.43; 3. Mark Dry 74.37; 4. Michael Mai 73.96; 5. Akos Hudi (hun) 70.43; 6. Alec Faldermeyer 69.89; 7. Trey Henderson 67.55; JT Invitational (21) 1 Sean Furey 78.09; 2. Craig Kingsley 76.56; 3. Mike Hazle 75.83, 4. Juan José Méndez (mex) 75.46; 5. Ryan Young 73.34; JT (20) Ryan Brandel 72.64; 4x100m (21) HSI International 38.39; 4x400m (21) Great Britain (L. Lennon-Ford; N. Woodward; M. Rooney, R. Davenport) 3:03.74
Women
100m Invitational (21) (1.5) 1. Lauryn Williams 11.17; 2. Michelle Lee-Ahye (tri) 11.19; 3. Lisa Barber 11.20; 4. Laura Turner (gbr) 11.31; 5. Damola Asayomi (ngr) 11.31; 6. Agnes Osazuwa (ngr) 11.34; 7. Phobay Kutu-Akoi 11.53; 8. Jessica Davis 11.54; 100m Olympic (21) (2.2) 1. Leslie Cole 11.23; 2. Chauntae Bayne 11.41; 3. Margaret Adeoye (gbr) 11.48; 100m (20) race 1 (-0,2) 1. Shataya Hendricks 11.51; 2. Lisa Barber 11.52; 3. Mandy White 11.59; 4. Geisa Coutinho (bra) 11.67; race 2 (1.5) 1. Karene King (bvi) 11.52; 2. Janae Gennette 11.65; 3. Loudia Laarman 11.69; race 3 (-0,1) Melinda Smedley 11.39; 200m Invitational (21) 1. Leslie Cole 22.63; 2. Blessing Okagbare (ngr) 22.70; 3. Natasha Hastings 22.98, 4. Lauryn Williams 23.14; 5. Aareon Payne 23.20; 6. Kimberly Hyacinthe (can) 23.53; 7. Geisa Coutinho (bra) 23.59; 8. Keisha Baker 23.66; 200m Olympic (21) (1.2) 1. Margaret Adeoye (gbr) 23.42; 2. Laura Turner (gbr) 23.58; 3. Grecia Bolton 23.68; 4. Ciara Short 23.76; 200m (20) race 1 (2.1) 1. Karene King (bvi) 23.27; 2. Mandy White 23.59; 3. Martina Giovanetti (ita) 23.64; 4. Akawkaw Ndipagbor (93) 23.80; race 2 (2.7) 1. Jasmine Sanford 23.68; 2. Kenyanna Wilson 23.80; race 3 (1.5) 1. Shapri Romero 23.77; 2. Kiersten Brewer (93) 23.85; 400m Invitational (21) 1. Bukula Abogunloko (ngr) 51.87; 2. Keshia Baker 52.06; 3. Nicole Sanders 52.63; 4. Geisa Coutinho (bra) 52.75; 5. Nicole Leach 52.82; 6. Ciara Short 53.32; 400m Olympic (21) Miki Barber 52.32; Carol Rodriguez (pur) 53.10; 400m (20) race 1 1.Georganne Moline 52.92; 2. Ugo Eke 53.64; race 2 Mary Dickerson 53.62; 800m Invitational (21) 1. Molly Beckwith 2:00.34; 2. Nachelle Mackie 2:01.11; 3. LaTavia Thomas 2:01.81; 4. Trenier Moser 2:01.93; 5. Jessica Smith 2:02.10; 6. Maggie Vessey 2:02.16, 7. Lemlem Ogbasilassie (can) 2.02.62; 8. Laura Januszewski 2:02.99; 800m (20) 1. Kate Grace 2:03.68; 2. Diane Cummins (can) 2:03.86; 1.500m Invite (20) 1. Katie Food 4.11.66; 2. Nicole Schappert 4.12.94; 3. Kristen Gillespie 4:13.41; 4. Ashley Miller 4:14.53; 5. Jessica Tebo 4:15.15; 6. Rachel Schneider 4.16.21; 7. Jessica Sparke (gbr) 4.16.73; 8. Emily Lipari 4.17.17; 1.500m Univ. (19) race 1 Ashley Higginson 4:18.50; race 3 Muriel Coneo (col) 4:18.74; Mile (20) 1. Hillary Stellingwerff (can) 4:31.04; 2. Marina Muncan (srb) 4:31.52; 3. Delilah DiCrescenzo 4:32.11; 4. Lauren Bonds 4:33.21; 5. Bridey Delaney 4:34.14; 6. Maggie Infeld 4:34.45; 7. Orla Drumm (irl) 4:36.81; 8. Lennie Waite 4:37.51; 9. Jackie Areson 4.38.99; 5.000m (20) race 1 1. Molly Huddle 15.15.91; 2. Eloise Wellings (aus) 15:20.67; 3. Abbey D'Agostino 15:23.35; 4. Lucy Van Dalen (nzl) 15:23.54; 5. Sheila Reid 15.23.64; 6. Kim Conley 15.24.89; 7. Aliphine Tuliamuk (ken) 15.26.07; 8. Julie Culley 15:29.80; 9. Katie Mackey 15.31.59; 10. Emily Brichacek (aus) 15:31.65; 11. Emily Infeld 15:34.26; 12. Emily Sisson 15:34.54; 13. Sandra López (mex) 15:37.00; 14. Adrienne Herzog (ned) 15:42.90; 15. Brie Felnagle 15:43.60; 16. Bogdana Mimic (srb) 15:44.15; 17. Megan Wright 15:47.84; 18. Sara Hall 15:52.17; 19. Marisol Romero (mex) 15:52.57; 20. Megan Goethals 15:58.12; race 2 1. Julia Bleasdale (aus) 15:25.62; 2. Madai Pérez (mex) 15:41.50; 3. Kellyn Johnson 15.47.07; 4. Lara Tamsett (aus) 15:47.90; 5. Megan Brown (can) 15:48.81; 6. Beverly Ramos (pur) 15:49.51; 6. Laura Thweatt 15:55.20; 8. Karla Diaz 15:55.89; 9. Shayla Houlihan 15:56.38; 10. Elvin Kibet (ken) 15:57.20; 11. Dani Stack 15:58.71; race 3 Anayelli Navarro (mex) 15:59.18; 10.000m Invit (19) 1. Kara Millhouse 33.31.37; 2. Karina Pérez 33:34.82; 3. Florence Ngetich (ken) 33:44.64; 100mh Invitational (21) (2.5) 1. Michelle Perry 12.70; 2. Joanna Hayes 12.72; 3. Yvette Lewis 12.74; 4. Angela Whyte (can) 12.75; 5. Nicole Denby 12.80; 6. Jessica Zelinka (can) 12.93; 7. Indira Spence (jam) 13.09; 100mh Olympic (21) (3.3) 1. Shalina Clark 12.81; 2. Vashti Thomas 13.02; 3. Kori Carter 13.14; 4. Saun Adigun (ngr) 13.19; 5. Christie Gordon (jam) 13.29; 6. Lauren Smith 13.41; 100mh (20) race 1 (0.5) 1. LaTisha Holden 13.26; 2. Demeeka Jones 13.38; 3. Katie Nelms 13.40; race 2 (1.2) Kaymarie Jones (jam) 13.56; 400mh Invitational (21) 1. Georganne Moline 55.25; 2. Joke Odumosu (ngr) 55.78; 3. Satomi Kubokura (jpn) 56.33; 4. Shevon Stoddart 56.35; 5. Meghan Beesley (gbr) 56.56; 6. Jasmine Chaney 56.60; 7. Ayla Smith 57.45; 8. Kianna Elahi 57.64; 400mh Olympic (21) 1. Joanna Currie-Schultz 56.85; 2. Lou Luogon (lbr) 57.49; 3. Sonali Merrill (sri) 57.90; 400mh (20) race 1 1. Keia Pinnick 57.34; 2. Sarah Wells (can) 57.98; race 3 Leslie Farmer (jam) 57.84; 3.000m St Invit. (19) 1. Korene Hinds  (jam) 9:42.27; 2. Mason Cathay 9:48.67; 3. Lennie Waite 9:52.64; 4 Alexi Pappas 9:58.07; 5. Kara June 9:58.41; 6. Chantelle Groenewoud (can) 10:00.69; 7. Mardrea Hyman (jam) 10:02.44; 8. Yoshika Arai (jpn) 10:05.43; 3.000m St Olimpic Dev. (19) 1. Aisha Praught 9:51.30; 2. Kerry Harty 9:56.73; 3. Amber Henry 10:00.17; 4. Minna-Maria Kangas (fin) 10:00.79; HJ Invitational (21) 1. Brigetta Barrett 1.95; 2. Inika McPherson 1.95; 3. Becky Christensen 1.92; 4. Romary Rofka (mex) 1.87; 5. Megan Seidl 1.87; 6. Priscilla Frederick 1.82; 7. Elizabeth Patterson 1.82; HJ (20) 1. Whitney Sisler 1.80; 2. Katrina Graves-Johnson 1.80; PV Invitational (21) 1. Kelsey Hendry 4.50; 2. Kylie Hutson 4.40, 3. Katherine Viuf 4.40; 4. Janice Keppler 4.30; 5. Katerina Stefanidi (gre) 4.30; 6. Tori Pena (irl) and April Kubishta 4.15, 8. Melissa Gergel 4.15; 9. Leslie Brost 4.15; PV Univ. (20) 1. Carly Dockendorf (can) 4.30; 2. Shaylah Simpson 4.30; 3. Emily Grove 4.15; Logan Miller 4.15; PV College (20) Mallory Gilbert 4.10; LJ Invitational (21) 1. Brittney Reese 7.12 (-0,9); 2. Saeko Okayama (jpn) 6.43 (-2,2); 3. Karynn Dunn 6.39 (-1,9); 4. Brittni Dixon-Smith 6.35 (-3,4); 5. Jamesha Youngblood 6.30 (-0,2); 6. Arantxa King 6.30 (-3,7); 7. Christabel Nettey (can) 6.25 (-1,2); LJ (20) Janae Gennette 6.43 (1.5); TJ Invitatational (21) 1. Crystal Manning 13.93 (2.2) and 13.65 (0.6); 2. Toni Smith 13.87 (1.2); 3. Amanda Smock 13.84 (2.4) and 13.77 (1.5); 4. Erica McLain 13.58 (1.8); 5. Blessing Ufodiama 13.38 (2.2); 6. Shanieka Thomas 13.31 (2.4); 7. Yaqueline Triana (mex) 13.30 (1.2); SP (21) 1. Jillian Camarena-Williams 19.80; 2. Alyssa Hasslen 18.35; 3. Tia Brooks 18.14; 4. Sarah Walker 17.76; 5. Michelle Carter 17.34; 6. Julie Labonte (can) 17.21, 7. Vivian Chukwuemeka (ngr) 17.00; 8. Anna Jelmini 16.77; 9. Trecey Rew-Hoover 16.68; DT (20) Flight A 1. Yan Bo Yang (chn) 61.56; 2. Suzy Powell 60.64; 3. Seema Antil 60.40; 4. Jade Nicholls (gbr) 59.60; 5. Anna Jelmini 59.17; 6. Liz Podominick 57.60; 7. Rachel Longfors 57.00; 8. Ballie Gibosn 55.07; Flight B Whitney Ashley 55.81; HT Invitational (21) 1. Amber Campbell 71.57; 2. Jessica Cosby 71.29; 3. Sophie Hitchon (gbr) 70.47; 4. Britney Henry 70.04; 5. Keelin Godsey 69.39; 6. Brittany Riley 68.30; 7. Aubrey Baxter 67.97; 8. Eva Orban (hun) 66.73; 9. Amy Haapanen 66.50; 10. Sarah Holt (gbr) 65.77; 11. Gwendolyn Berry 65.56; 12. Jenny Ozorai (hun) 64.58; 13. Amanda Bingson 64.07; 14. Jennifer Joyce (can) 62.74; HT (20) 1. Sarah Holt 67.60; 2. Ida Storm (swe) 66.30; 3. Kristin Smith 65.07; 4. Taylor Bush 63.78; 5. Zoe Derham (gbr) 63.54; 6. Chelsea Cassulo 63.46; 7. Marissa Minderler 61.44; JT Invitational (21) 1. Abigail Gómez (mex) 53.96; 2. Brittany Borman 53.62; 3. Kim Kreiner 52.26; JT (20) 1. Kimberley Hamilton 56.00; 2. Randi Hicks 52.16; 4x100m (21) 1. Kersey All-Stars 42.87; 2. TC Management 42.92; 3. Elite Factory 43.59

RunBlogRun