@Trackinsun

@Trackinsun

Saturday, June 30, 2012

Lodi (Italy), 30.6.2012

Lodi (Italy), 30.6.2012
Men
400m Mamadou Gueye (sen) 47.21; 110mh u20 (0,99m) (1.5) Lorenzo Perini 13.79
Women
HJ Chiara Vitobello 1.87

Eton (Great Britain), 30.6.2012 –Interclubs-

Eton (Great Britain), 30.6.2012 –Interclubs-
Women
100m race A (1.8) 1 Sophie Papps 11.56; 2 Abbi Tyson 11.61; race B (3.2) Desiree Henry 11.48; 200m race A (3.7) 1 Joice Maduaka 23.24; 2 Desiree henry 23.53; race B (3.9) Stephanie Creaner (irl) 23.58; 100mh (1.9) 1 Sarah Claxton 13.34; 2 Serita Solomon 13.52; HJ Emma Perkins 1.80; PV Katie Byres (93) 4.10; LJ Dominique Blaize 6.44 (1.5); TJ Sineade Gutzmore 13.33 (3.9); SP 1 Eden Francis 17.10; 2 Sophie McKinna 16.23; DT 1 Eden Francis 57.61; 2 Kirsty Law 53.42; HT 1 Zoe Derham 62.63; 2 Susan McKelvie 62.26; JT Isabelle Jeffs 55.79

Gateshead (Great Britain), 30.6.2012 –Interclubs-

Gateshead (Great Britain), 30.6.2012 –Interclubs-
Men
400mh Ben Carne 51.38; SP Erik Van Vreumingen (ned) 19.62

Cakovec (Croatia), 30.6-1.7.2012 –National Youth Championships-

Cakovec (Croatia), 30.6-1.7.2012 –National Youth Championships-
Men
LJ Ivan Gagro 7.55 (2.5)
Women
HT (3 kgs) Petra Jakeljic 65.49

Nottwil (Switzerland), 30.6.2012 –Bonus Track Swiss Meeting-

Nottwil (Switzerland), 30.6.2012 –Bonus Track Swiss Meeting-
Men
100m (0.1) Marlon Devonish (gbr) 10.32 1h1; 200m (0.1) Marlon Devonish (gbr) 20.64; 400m 1 Andrew Steele (gbr) 45.83; 2 Louis Persent 46.28; 3 Benjamin Jonas (ger) 46.92; 4 Richard Strachan (gbr) 47.26; 5.000m 1 Dejenee Regassa (brn) 13:37.91; 2 Alemu Bekele (brn) 13:38.20; 3 Bilisuma Shugi (brn) 13:39.29; 110mh (-0,5) 1 Pascal Martinot-Lagarde (fra) 13.42; 2 Erik Balnuweit (ger) 13.46; 3 Marlon Odom (ger) 13.59; 4 Helge Schwarzer (ger) 13.65 (13.64 (0.5) 2h2); 5 Sofian Rayzamshah Wan (mas) 13.86; 400mh race A 1 Varg Königsmark (ger) 49.54; 2 Silvio Schirrmeister (ger) 49.66; 3 David Gollnow (ger) 50.31; 4 Quentin Seigel (ger) 51.11; 5 Jonathan Puemi (sui) 51.21; race B Hannes Scharpf (ger) 51.61; LJ Yves Zellweger 7.69 (2.2); TJ Alexander Hochuli 16.17 (1.0)
Women
100m (0.0) Annabelle Lewis (gbr) 11.51; 200m (0.0) Doris Rosner (aut) 24.07; 400m Emily Diamond 52.73; 800m 1 Maryam Yusuf Jamal (brn) 2:00.44; 2 Genzeb Shumi (brn) 2:01.18; 5.000m 1 Tejitu Daba (brn) 15:48.37; 2 Shitaye Eshete (brn) 15:49.30; 100mh (0.1) 1 Reina-Flor Okori (fra) 12.72; 2 Noemi Zbären (94) 13.29; in heats: Adrianna Lamalle (fra) 13.48 (0.3) 1h1; 400mh Tina Kron (ger) 56.66

Bucuresti (Romania), 29-30.6.2012 –National Youth Championships-

Bucuresti (Romania), 29-30.6.2012 –National Youth Championships-
Men
DT (1,5 kgs) (30) Alin Firfirica 58.30
Women
HT (3 Kgs) (29) Roxana Perie 63.85

Friday, June 29, 2012

Aix-les-Bains (France), 29.6.2012

Aix-les-Bains (France), 29.6.2012
Women
DT Sositina Hakeai (nzl) 54.49; HT Alexandra Tavernier (93) 65.46; 2 Melanie Fromentin 61.36

Stockholm (Sweden), 26.6.2012 –Sommarspelen-

Stockholm (Sweden), 26.6.2012 –Sommarspelen-
Women
200m (-0,5) Irene Ekelund (97) 24.04

Newham (Great Britain), 27.6.2012

Newham (Great Britain), 27.6.2012
Men
100m (-0,5) Marlon Devonish 10.52; 200m (-1,4) Dannish Walker-Khan 21.29; 400m Richard Strachan 46.08
Women
100m (-0,5) Montell Douglas 11.65

Stretford (Great Britain), 26.6.2012 –BMC Gold Races-

Stretford (Great Britain), 26.6.2012 –BMC Gold Races-
Men
1.500m Tom Lancashire 3:40.14

Arganda del Rey (Spain), 27.6.2012

Arganda del Rey (Spain), 27.6.2012
Men
800m Victor José Corrales 1:48.64
Women
LJ Juliet Itoya 6.29 (-0,1)

Nogent-sur-Marne (France), 28.6.2012

Nogent-sur-Marne (France), 28.6.2012
Men
400m 1 Angel Chelala 47.46; 2 Mamadou-Eliman Hanne 47.47
Women
100mh (0.9) Yariatou Toure 13.39

Kharkiv (Ukraine), 26-27.6.2012 –Ukranian Junior Cup-

Kharkiv (Ukraine), 26-27.6.2012 –Ukranian Junior Cup-
Men
SP u20 (6 kgs) Vladyslav Chernikov 18.44
Women
800m (27) Lyudmyla Potapenko 2:05.00; HJ (27) Tamara Biryuk 1.80

Moskva (Russia), 26-27.6.2012 -Moscow u23 Championships-

Moskva (Russia), 26-27.6.2012 -Moscow u23 Championships-
Men
100m (1.6) Dmitriy Piskunov 10.56; 400m Maksim Yeremin 47.77; 110mh (0.8) Filipp Shabanov 14.11; 400mh (27) Yegor Kuznetsov 51.34; PV (27) 1 Dmitriy Zhelyabin 5.40; 2 Grigoriy Gorokhov 5.30; LJ Kirill Sukharev 7.67 (2.3); TJ (27) Yuriy Kovalyov 16.51 (3.2)
Women
1.500m 1 Malvina Mikhaylova 4:18.27;  2 Olesya Polkovnikova 4:18.29; 400mh (27) 1 Vera Rudakova 56.64; 2 Olseya Tsaranok 57.60; HJ (27) 1 (g) Tatyana Mnatsakanova 1.87; 2 Yekaterina Fedotova 1.81; LJ 1 Irina Bolshakova 6.38 (2.2); 2 Marina Buchelnikova 6.23 (2.3); TJ (27) Violetta Maksimchuk 13.65 (2.0); SP 1 Yekaterina Zyuganova 17.03;  2 Olga Sidorina 16.11; HT (27) 1 (g) Oksana Kondratyeva 73.31; 2 Karina Frolova 66.61; 3 Natalya Polyakova 63.85; 3 Irina Sarvilova 61.53

Sao Paulo (Brazil) 27.6-1.7.0212 -Trofeu Brasil Caixa Atletismo-

Sao Paulo (Brazil) 27.6-1.7.0212 -Trofeu Brasil Caixa Atletismo-
Men
100m  (28, heats 27) (0.3) 1 Jose Carlos Gomes 10.34; 2 Bruno Lins de Barros 10.34; 3 Nilson de Oliveira 10.36 (10.28 (1.3) 1h4); 4 Eric Sigaki Martins 10.42; in heats: Sandro Ricardo Rodrigues 10.38 (-0,8) 1s3 (10.37 (0.7) 1h2); Gustavo Machado dos Santos 10.48; in heats: Fabiano Gilberto da Silva 10.42 (0.8) 3h1; Renan de Souza 10.44 (0.8) 4h1; Michael Mary (uru) 10.46 (0.7) 2h2; 400m (29, semis 28) 1 Hederson Alves 45.25; 2 Anderson Henriques 45.67; 3 Pedro Luiz Burmann 45.87; 4 Jose Guilherme de Oliveira 46.24; 5 Anderson dos Santos 46.36; 6 Kleberson Davide 46.50; 7 Wagner Cardoso 46.64; 8 Jonas Alexandre de Lima 46.90; in semis: Rodrigo Bargas 47.24 4s1; Lucas de Araujo Santos (93) 47.37 3s2; 1.500m (28) Fabio Peçanha 3:46.31; 10.000m (27) 1 Damiao Ancelmo de Souza 28:51.31; 2 Giovani dos Santos 28:52.26; 3.000m St (29) Gladson Silva Barbosa 8:48.76; 2 Hudson Santos de Souza 8:48.77;  PV (29) 1 Fabio Gomes da Silva 5.40; 2 Germán Chiaraviglio (arg) 5.40; 3 Joao Gabril Santos 5.40; 4 Augusto Dutra 5.30; 5 Cleber da Silva 5.30; LJ (28) 1 Mauro Vinicius da Silva 7.97 (-1,1); 2 Rogerio da Silva Bispo 7.97 (-0.4); SP (29) 1 Darlan Romani 19.42; 2 Wilian Braido 18.55; 3 Hamilton Magalhaes 17.97; 4 Ronald Odair de Oliveira 17.93; HT (28) Wagner Jose Carvalho 69.44; 20 Kms Walk (29) Caio Oliveira de Sena 1h21:36
Women
100m (28) (0.3) 1 Rosangela Oliveira Santos 11.28; 2 Ana Claudia Lemos 11.42 (11.35 (1.0) 1h2); 3 Evelyn Carolina Oliveira  Santos 11.42; 4 Vanusa Henrique dos Santos 11.58; 5 Lucimar Aparecida de Moura 11.61 (11.56 (0.0) 2h1); 400m  (29) 1 Gisela Aparecida Muniz 51.46; Joelma das Neves 51.54; 3 Jailma Sales 52.74; 4 Lucimar Teodoro 52.90; 5 Aline dos Santos 53.14; 6 Fernanda dos Santos 53.36; 7 Liliane Barbosa 53.39; 800m (29) Julian Gomes dos Santos 2:05.20; 5.000m (29) 1 Cruz Nonata da Silva 15:36.57; 2 Fabiana da silva 16:14.76; 10.000m (27) Cruz Nonata da Silva 32:15.72; 2 Fabiana Cristine da Silva 34:05.77; 100mh (29) (0.1) 1 Maila Paula Machado 13.31; 2 Giselle Marculino de Albuquerque 13.34; Fabiana dos Santos Moraes 13.46; TJ (28) 1 Keila Da Silva 14.18 (-0,3); 2 Gisele Lima de Oliveira 13.91 (-0,3); 3 Tania Ferreira da Silva 13.44 (-0,3); DT (29) 1 Andressa Oliveira de Morais 58.80; 2 Karen Gallardo (chi) 58.15; 3 Fernanda Raquel Borges 57.44; Elisangela Maria Adriano 56.17; HT (28) Josiane Soares 59.25; Heptathlon (28-29) Lucimara Silvestre da Silva 6.026p (13.28 (0.1); 1.82; 12.74; 24.64 (0.1) - 6.07 (-1,3); 38:71; 2.22.02)

Thursday, June 28, 2012

Aubière (France), 27.6.2012

Aubière (France), 27.6.2012
Men
PV Baptiste Boirie 5.40; HT Aurelien Boisrond 69.48

Gorizia (Italy), 28.6.2012 –Memorial Bruno Marchi-

Gorizia (Italy), 28.6.2012 –Memorial Bruno Marchi-
Men
200m (-0,2) Rolando Palacios (hon) 20.64; 3.000m Ezekiel Kiprotich Meli (ken) 7:57.41
Women
TJ Maja Bratkic (slo) 13.27 (0.8)

Note: 22.64? Palacios in official results

Cairns (Australia), 27.6-1.7.2012 -Oceania Championships-

Cairns (Australia), 27.6-1.7.2012 -Oceania Championships-
Men
400m (28) Ethan Millward 47.54; SP (28) Emanuele Fuamatu 18.26; 10 Kms Walk (29) Dayne Bird-Smith 40:21
Women
TJ (28) Allison Nankivell 13:31 (2.2); 5 Kms Walk (27) Claira Tallent 21:57.48; 10 Kms Walk (29) Claire Tallent 44:19

Changwon (South Korea), 20.24.6.2012

Changwon (South Korea), 20.24.6.2012 -National KBS Cup Championships-
Men
100m (22) (0.0)  Oh Kyong-Soo  10.43 (10.38  (1.3) 1h5); in heats: Yoo Min-Woo 10.47 (1.3) 2h5; 200m (23) (2.6) Cho Kyu-Won 21.18; 400m (21) Lee Yo Han 47.59; 110mh (24) (-0,5) Kim Byung-Jun 13.89; 400mh (21) Lee Seung-Yun 51.25; PV (21) 1 Kim Do-Kyun 5.30; 2 Jin Min-Sup 5.20; 3 Oh Dae-Jung 5.20; SP (23) Jung Il-Woo 17.50; HT (21) Lee Yun-Chul 70.25; JT (21) 1 Jung Sang-Jin 75.51; 2 Ku Yon-Hui 71.73; Decathlon (20-21)  Kim Kun-Woo 7.769p (11.27 ( -0,2); 7.33 (1.3); 13.27; 1.91; 49.49 – 15.27 (-1,4); 40.70; 5.00; 53.03; 4:22.30)
Women
400mh (21) Jo Eun-Ju  58.55 (58.35 1h1); HT (21)  Kang Na-Ru  62.34; JT (22) 1  Kim Kyong-Ae  55.22; 2 Suh Hae-An  53.75; 3  Lee Hye-Rim  51.82; 10 Kms Walk (20)  Jeon Yong-Eun  44:32.22

Hartberg (Austria), 26-27.6.2012 –Alps Adriatic Games (youth)-

Hartberg (Austria), 26-27.6.2012 –Alps Adriatic Games (youth)-
Men
110mh u18 (0,91m) (-0,5) Vado Szücs (hun) 13.93 (13.92 (-0,5) 1h1); SP u18 (5 kgs) (26) Martin Markovic (cro) 17.91
Women
HJ (26) Lucija Zubcic (cro) 1.78; JT (500g) (26) Sara Kolak (cro) 54.41

Praha (Czech Republic), 27.6.2012

Praha (Czech Republic), 27.6.2012
Men
DT Igor Gondor 60.65
Women
DT Katerina Klausová 53.66

Eindhoven (Netherlands), 27.6.2012

Eindhoven (Netherlands), 27.6.2012
Women
800m Yvone Haak 2:02.41

Salon de Provence (France), 27.6.2012

Salon de Provence (France), 27.6.2012
Men
SP Tumatai Dauphin 18.40
Women
HT Jessika Guehaseim 67.21; JT Mathilde Andraud 50.14

Halluin (France), 27.6.2012 –Meeting National-

Halluin (France), 27.6.2012 –Meeting National-
Men
100m (0.1) Jonathan Juin (hai) 10.55; 800m 1 Rabi Doukkana (mar) 1:47.26; 2 Azzedine Boudjemaa (alg) 1:48.19; 3 David Verbrugghe 1:48.31; 4 Brice Panel 1:49.00; PV Emile Denecker 5.20; SP 1 Rafal Kownatke (pol) 18.77; 2 Sylwester Silinski (pol) 18.58; 3 Thomas Walsh (nzl) 18.46; JT 1 Pawel Rozinski (pol) 77.42; 2 Tom Goyvaert (bel) 75.82; 3 Timothy Herman (bel) 71.10; 4 Vitolio Tipotio 70.82
Women
1.500m Angela Smith (nzl) 4:16.53; HJ 1 Barbara Szabo (hun) 1.85; 2 Elizabeth Lamb (nzl) 1.80

Elancourt (France), 27.6.2012

Elancourt (France), 27.6.2012
Men
100m (1.6) Teddy Tinmar 10.45; 110mh (0.8) 1 Dimitri Bascou 13.40; 2 Cedric Lavanne 13.47; 3 Samuel Coco-Viloin 13.67; 4 Thomas Ravon 13.79 (13.79 (1.8) 3h1); HJ Abdoulaye Diarra 2.24
Women
100m (0.8) Emilie Gaydu 11.59 (11.59 (1.6) 1h1); LJ Haoua Kessely 6.24 (-1,3)

Barcelona (Spain), 27.6.2012 -Criterium Campmany-

Barcelona (Spain), 27.6.2012 -Criterium Campmany-
Men
HT u18 (5 kgs) Miguel Alberto Blanco 75.39 NR u18
Women
100mh (0.0) Caridad Jerez 13.59; TJ Debora Calveras 13.16 (2.6) and 13.14 (-0,1)

Wednesday, June 27, 2012

Romans (France), 26.6.2012 -Meetin National-

Romans (France), 26.6.2012 -Meeting National-
Men
100m (2.2) Bastien Anyla 10.58; 400m Hugo Grillas 47.53; HJ Michael Diaz 2.20; DT Lolassonn Djouhan 59.97
Women
100mh (1.8) 1 Clemence Vifquin 13.42; 2 Rose-Pascale Etoundi 13.63 (13.59 (1.4) 1h2); DT 1 Melanie Pingeon 54.09; 2 Pauline Pousse 53.79

Rieti (Italy), 26-27.6.2012 -Lazio Regional Championships-

Rieti (Italy), 26-27.6.2012 -Lazio Regional Championships-
Men
200m (27) (0.0) Valerio Rosichini 21.28; 400m Mario Di Giambattista 47.88
Women
TJ Dariya Derkach (ukr/ita) (93) 13.09; HT Elisa Palmieri 65.35

Tuesday, June 26, 2012

Waterford, St. Michael (Barbados), 22-24.6.2012 -National Championships-

Waterford, St. Michael (Barbados), 22-24.6.2012 -National Championships-
Men
100m (-0,5) 1 Ramon Gittens 10.32; 2 Andrew Hinds 10.36 (10.29 (0.5) 1h1); 200m (-0,5) 1 Burkheart Ellis 20.96; 2 Nicholas Deshong 21.03; 3 Shakeim Greaves 21.07; 4 Ackeem Forde 21.15; 400m 1 Burkheart Ellis 46.61; 2 Anthonio Mascoll 46.95; 3 Christopher Davis 47.60; 800m Anthonio Mascoll 1:48.73; 110mh (-0,8) 1 Ryan Brathwaite 13.39; 2 Greegmar Swift 13.52; 3 Shane Brathwaite 13.63 (13.60 (-2,7) 2h1); 400mh Kion Joseph 51.63
Women
100m (-0,8) 1 Shakeera Reece 11.49; 2 Jade Bailey 11.70; 200m (-0,1) 1 Shakera Reece 23.58; 2 Sharon Larrier 23.94; in heats: Jade Bailey 23.72 (0.2) 1h1; Mara Weekes 24.02 (0.2) 2h1; Althea Maximilien 24.01 (0.2) 1h2; 400m 1 Althea Maximilien 53.70; 2 Sharon Larrier 54.56; 100mh (-0,5) 1 Kierre Beckles 13.27; 2 Karessa Farley 13.60; 400mh Tia-Adana Belle 59.14; LJ Akela Jones 6.35 (wind o.k.)

Braine-L’Alleud (Belgium) 24.6.2012 -Memorial Gaston Reiff-

Braine-L’Alleud (Belgium) 24.6.2012 -Memorial Gaston Reiff-
Men
100m (2.5) Vladimir Valencia (col) 10.40 10.53 (1.3) 1h1; 200m (1.4) Vladimir Valencia (col) 21.36

Wien (Austria), 23.6.2012

Wien (Austria), 23.6.2012
Women
HJ Ekaterina Kuntsevich 1.80

Tallinn (Estonia), 25.6.2012

Tallinn (Estonia), 25.6.2012
Women
PV Krista Obizajeva (lat) (96) 4.00

Tullamore (Ireland), 24.6.2012 –National Championships u23 and u20-

Tullamore (Ireland), 24.6.2012 –National Championships u23 and u20-
Men
HT u20 (6kgs) Dempsey McGuigan 68.03

Cagnes-sur-Mer (France), 24.6.2012

Cagnes-sur-Mer (France), 24.6.2012
Men
400m Bruno Naprix 46.99; HJ 1 James Grayman (cay) 2.24; 2 Hup Wei Lee (mas) 2.21; 3 Mathias Cianci 2.21

Eugene (Oregon), 21.6-1.7.2012 USA Olympic Trials-

Eugene (Oregon), 21.6-1.7.2012 USA Olympic Trials-
Note: Hammer Throw was in Beaverton (Oregon) –Nike Campus-
Men
100m (24, semis 24, heats 23) (1.8) 1 Justin Gatlin 9.80; 2 Tyson Gay 9.86; 3 Ryan Bailey 9.93; 4 Michael Rodgers 9.94; 5 Darvis Patton 9.96; 6 Trell Kimmons 10.02; 7 Jeff Demps 10.27 (10.18 (1.4) 2h2); in semis: Cordero Gray 10.20 (-0,6) 4s3; Travis Padgett 10.32 (1.4) 6s1; Justin Murdock 10.33 (1.4) 7s1; in heats (23) h1 (0.7) 1 Walter Dix 10.03; 3 Calesio Newman 10.19; h2 (1.4) 1 Marcus Rowland 10.16; h3 (1.5) 2 Maurice Mitchell 10.13; h4 (1.6) 3 Philippe De Rosier 10.17; h5 (1.7) 3 Charles Silmon 10.17; Ivory Williams 10.23 (1.6) 4h4; Keenan Brock 10.26 (1.5) 3h3; Mickey Grimes 10.36 (0.7) 5h1; Rae Edwards 10.31 (0.7) 4h1; Ahmad Rashad 10.39 (1.4) 4h2; Keith Ricks 10.41 (1.5) 4h3; Isiah Young 10.41 (1.6) 6h4; Everett Walker 10.42 (1.5) 5h3; Justin Austin 10.43 (1.7) 4h5: Zye Boey 10.45 (0.7) 7h1
400m (24, semis 23, heats 22) 1 La Shawn Merritt 44.12; 2 Tony McQuay 44.49; 3 Bryshon Nellum 44.80; 4 Josh Mance 44.88; 5 Manteo Mitchell 44.96; 6 Jeremy Wariner 45.24, 7 David Verburg 45.36 (45.31 4s1); 8 Brady Gehret 45.48; in semis: s1  Calvin Smith 45.61 5s1; 6 Joey Hugues 45.63 6s1; 7 Gil Roberts 45.68 7s1 (45.64 3h4); s2 Torrin Lawrence 45.40 5s2; Miles Smith 45.81 6s2; Aldrich Bailey 45.82 7s2 (45.59 3h1); Kind Butler 45.87 8s2 (45.67 4h4); in heats: Greg Nixon 46.25 4h1; Joey Hugues jr 45.64 2h4; Jordan Boase 45.95 5h4; Marcus Boyd 46.13 5h3; Michael Berry 46.29 6h3; Josh Scott 46.43 5h1; Troy Faulkner 46.49 5h2; David Dickens 46.56 6h4; Kyel Clemons 46.61 6h2; David Neville 46.70 7h3; Jamaal Torrance 46,74 7h2; Chris Vaughn 47.07 6h1
800m (25, semis 23, heats 22) 1 Nick Symmonds 1:43.92; 2 Khadevis Robinson 1:44.64; 3 Duane Solomon 1:44.65; 4 Ryan Martin 1:44.90; 5 Tyler Mulder 1:45.02; 6 Elijah Greer 1:45.40; 7 Mark Wieczorek 1:45.62; 8 Charles Jock 1.49.02 (1:46.40 4s1); Brian Gagnon 1:46.77 6s1; David Pachuta 1:46.83 7s1; Michael Rutt 1:46.84 8s1; Sharif Webb 1.47.95 4s2 (1:47.86 5h1); Rob Novak 1:48.24 5s2 (1:47.97 6h1); in heats: Erik Sowinski 1:47.30 3h1; Tevan Everett 1:47.31 4h1; Michael Rutt 1:47.99 2h3; Joe Abbott 1:48.16 4h4; Michael Preble 1:48.20 3h3; Harun Abda 1:48.26 5h4; Richard Jones 1:48.29 4h3; Andrew Dawson 1:48.35; Tetlo Emmen 1:48.46 3h2; Liam Boylan-Pett 1:48.46 6h3; Lance Roller 1:48.67 7h1, Brandon Johnson 1:48.82 5h2
5.000m (25 heats) h1 1 Andrew Bumbalough 13:46.80; 2 Galen Rupp 13:46.82; h2 1 Lopez Lomong 13:42.81; 2 Bernard Lagat 13:42.83; 3 Benjamin True 13:43.12; 4 Ryan Hill 13:43.24; 5 Hassan Mead 13:44.56; 6 Brandon Bethke 13.46.21; 7 George Alex 13:45.55; 8 Brent Vaughn 13:45.87
10.000m (22) 1 Galen Rupp 27:25.33; 2 Matt Tegenkamp 27:33.94; 3 Dathan Ritzenhein 27:36.09; 4 Chris Derrick 27:40.23; 5 Aaron Braun 27:41.54; 6 Ryan Vail 27:52.53; 7 Brent Vaughn 27:55.44; 8 Luke Puskedra 27:56.62; 9 Bobby Mack 27:58.07; 10 Robert Curtis 27:58.48; 11 Hassan Mead 27:59.04; 12 Benjamin Tru 28:08.17; 13 Jacob Riley 28:08.36; 14 Tim Nelson 28:15.11; 15 Joseph Chirlee 28:17.84; 16 Jeff Schirmer 28:35.18; 17 Christopher Landry 28.35.46; 18 Girma Mecheso 28:38.73; 19 Josh Simpson 28:48.32
3.000m St (25 qualy) h1 1 Evan Jager 8:30.60; 2 Donald Cabral 8:30.64; 3 Craig Forys 8:30.85; 4 Cory Leslie 8:31.08; 5 Joshua McAdams 8:31.15; h2 1 Daniel Huling 8:29.00; 2 Benjamin Bruce 8:29.11; 3 Kyle Alcorn 8:29.27; 4 Augustus Maiyo 8:29.29; 5 Brian Olinger 8:30.08; 6 Donald Cowart 8.31.51
HJ (25) 1 Jamie Nieto 2.28; 2 Erik Kynard 2.28; 3 Nick Ross 2.28; 4 Jesse Williams 2.28; 5 Ed Wright and Justin Frick 2.25
LJ (24, qualy 22) 1 Marquise Goodwin 8.33 (1.4); 2 William Claye 8.23 (2.3) and 8.22 (0.9); 3 George Kitchens 8.21 (0.6); 4 Christian Taylor 8.12 (1.1); 5 Norris Frederick 7.95 (-0,5); 6 Michael Hartfield 7.79 (0.8); 7 JaRod Tobler 7.77 (0.0); in qualy: Ronald Taylor jr 7.93 (1.2)
SP (24, qualy 23) 1 Reese Hoffa 22.00; 2 Ryan Whiting 21.66; 3 Christian Cantwell 21.28; 4 Joseph Kovacs 21.08; 5 Kurtis Roberts 20.75; 6 Cory Martin 20.70; 7 Jacob Thormaehlen 19.76 (19.81 4q); 8 Jordan Clarke 19.55; 9 Eric Werskey 19.14; 10 Kevin Bookout 19.06; 11 Blake Eaton 18.81 (19.70 5q); 12 Rob Golacek 18.61; in qualy: Lukas Pinkelman 18.50 13q; Zach Lloyd 18.47 14q; Adam Nelson 18.47 15q; Dan Taylor 18.40 16q; Noah Bryant 18.28 17q; Matt De Chant 18.13 18q
DT (25 qualy) Lance Brooks 64.80, 2 Russ Winger 62.61; 3 Jarred Rome 61.84; 4 Jason Young 61.34; 5 Ian Waltz 61.30; 6 Casey Malone 60.71; 7 William Conwell 60.61; 8 Wesley Stockbarger 60.19
HT (21) 1 Kibwe Johnson 74.97; 2 Chris Cralle 74.36; 3 A G Kruger 73.93; 4 Conor McCullough 73.55; 5 Andrew Loftin 73.51; 6 Andy Fryman 72.63; 7 Garland Porter jr 71.01; 8 Thomas Freeman 70.41; 9 Lucais Mackay 68.87; 10 Michael Mai 68.78; 11 Kevin Becker 68.04; 12 Colin Dinbdar 67.86; 13 Ryan Loughney 67.79; 14 Jeremy Postin 67.51
JT (25, qualy 23) 1 Sam Humphreys 81.86; 2 Samuel Crouser 80.80; 3 Craig Kinsley 79.92; 4 Sean Furey 77.86; 5 Cyrus Hostetler 77.63; 6 Timothy Glover 76.21 (80.27 1q); 7 Corey White 75.73; 8 Sean Keller Evergreen 75.12 (77.12 5q); 9 Aris Borjas 73.89; in qualy: Barry Krammes 77.99 3q; Richard McQuay 72.29 11q; Benjamin Woodruff 71.69 12q; Brent Mazanec 71.61 13q; Benjamin Lincoln 71.10 14q
Decathlon (22-23) 1 Ashton Eaton 9.039 (10.21 (0.4); 8.23 (0.8); 14.20; 2.05; 46.70 – 13.70 (-0,8); 42.81; 5.30; 58.87; 4.14.48); 2 Trey Hardee 8.383p (10.50 (0.4); 7.55 (1.0); 15.72; 1.99; 49.11 – 13.71 (-0,8); 49.05; 5.00; 57.00; 5:08.67); 3 Gray Horn 7.954p (10.93 (0.4); 7.60 (0.0); 13.49; 1.96; 50.66 – 14.41 (0.8); 38.34; 5.00; 56.31; 4:33.02); 4 Joe Detmer 7.931p (10.97 (0.1); 7.38 (0.1); 13.18; 1.90; 49.14 – 14.92 (-1,1); 40.30; 4.90; 54.39; 4:14.77); 5 Chris Helwick 7.744p (11.49 (-0,2); 6.78 (-0,6); 14.25; 1.93; 51.97 – 15.30 (0.8); 43.61; 4.90, 68.37; 4.33.85); 6 Ryan Harlan 7.715p (11.26 (-0,2); 6.74 (-1,0); 15.48; 2.02; 50.78 – 14.43 (0.8); 44.70; 4.80; 60.73; 5.18.20); 7 Miller Moss 7.712p (10.85 (0.4); 6.91 (-1,4); 14.03; 1.87; 49.62 – 14.91 (-0,8); 44.76; 4.70; 53.22; 4.36.84)
Women
100m (23, heats 22) (0.9) 1 Carmelita Jeter 10.92; 2 Tianna Madison 10.96 (10.96 (1.4) 1s3); 3 Jeneba Tarmoh 11.07; 4 Allyson Felix 11.07; 5 Bianca Knight 11.14 (11.13 (1.4) 2s2); 6 Lauryn Williams 11.18 (11.15 (1.4) 3s2); 7 English Gardner 11.28 (11.10 (1.4) 2s3); 8 Alexandria Anderson 11.37 (11.12 (1.4) 1s2); in semis: Octavious Freeman 11.17 (1.4) 4s3; Lisa Barber 11.24 (1.4) 5s3; Miki Barber 11.26 (1.4) 4s2; Shalonda Solomon 11.29 (1.4) 6s3 (11.27 (1.6) 3h5); La’Shauntea Moore 11.33 (1.4) 5s2; Barbara Pierre 11.34 (0.9) 3s1; Candyce McGrone 11.42 81.4) 7s2 (11.38 (1.1) 5h4); Tiffany Townsend 11.56 (1.4) 7s3 (11.36 (1.1) 5h2); in heats: Aurieyall Scott 11.31 (1.1) 4h2; Charonda Williams 11.33 (1.1) 1h4; Lekeisha Lawson 11.34 (1.1) 2h4; Kenyanna Wilson 11.42 (1.6) 5h5; Chelsea Hayes 11.44 (0.1) 2h3; Dominique Duncan 11.46 (0.5) 5h1; Alexis Love 11.49 (0.1) 3h3; Ashton Purvis 11.53 (1.6) 6h5; Melinda Smedley 11.55 (1.1) 6h4; Chalonda Goodman 11.55 (1.1) 6h2; Connie Moore 11.56 (0.5) 6h1; Ashley Collier 11.57 (1.1) 7h4; Chastity Riggien 11.57 (0.5) 7h1; Jessica Young 11.58 (0.1) 4h3
400m (24, semis 23, heats 22) 1 Sanya Richards-Ross 49.28; 2 Dee Dee Trotter 50.02; 3 Francena McCorory 50.43; 4 Debbie Dunn 50.78; 5 Diamond Dixon 50.88; 6 Keshia Baker 51.23; 7 Natasha Hastings 51.28 (51.28 3s2); 8 Jessica Beard 51.52; in semis: s1 Mary Wineberg 51.94 5s1 (51.93 2h4); Moushami Robinson 52.48 6s1; s2 Joanna Atkins 51.76 5s2;  Ebony Eutsey 53.22 6s2 (53.20 5h3); in heats: Rebecca Alexander 52.30 3h2; Monica Hargrove 52.70 4h4; Phyllis Francis 52.82 3h1; Catherine Eke 53.12 4h3; Leslie Cole 53.45 5h4; Jessica Cousins 53.54 6h3
800m (25, semis 23, heats 22) 1 Alysia Montano 1:59.08; 2 Geena Gall 1:59.24; 3 Alice Schmidt 1:59.46; 4 Molly Beckwith 1:59.68; 5 Phoebe Wright 1:59.72; 6 Brenda Martinez 2:01.67 (2:01.43 3h3); 7 Heather Kampf 2:02.86 (2:01.54 4h3); 8 Maggie Vessey 2:03.44 (2:01.01 3s2); in semis: Magaret Infeld 2:03.30 6s1; Laura Roesler 2:03.35 4s2 (2:03.11 3h2); in heats: Nachelle Mackie 2:03.30 4h2; Ashley Miller 2:03.34 6h3; Ajee Wilson 2:03.63 2h4; Katie Palmer 2:03.66; Charlene Lipsey 2:03.74 4h1
5.000m (25, heats) h1 Abbey D’Agostino 15:41.14; 2 Julie Culley 15:41.29; 3 Julia Lucas 15:42.82; 4 Emily Infeld 15:43.41; 5 Deborah Maier 15:43.54; h2 1 Elizabeth Maloy 15:46.00; 2 Molly Huddle 15:46.05
10.000m (22) 1 Amy Hastings 31:58.36; 2 Natosha Rogers 31:59.21; 3 Shalane Flanagan 31:59.69; 4 Lisa Uhl 32:03.46; 5 Alisha Williams 32:08.51; 6 Tara Erdmann 32:09.15; 7 Janet Cherobon-Bawcom 32:17.06; 8 Stephanie Johnson 32:30.40; 11 Alissa McKaig 32:31.66; 12 Meaghan Nelson 32:38.95; 13 Rebecca Donaghue 32:37.39; 14 Adriana Nelson 32:38.95; 15 Rachel Ward 32:39.53; 16 Liz Costello 32:53.31; 17 Alvina Begay 32:58.63; 18 Katie McGregor 33:11.92; 19 Addie Bracy 33:14.12; 20 Wendy Thomas 33:17.40; 21 Katie Di Camillo 33:26.72; 22 Katie Matthews 33:45.22
100mh (23, heats 22) (-1,6) 1 Dawn Harper 12.73 (12.65 (0.5) 1s3); 2 Kellie Wells 12.77 (12.74 (1.2) 1s1); 3 Lolo Jones 12.86 (12.75 (1.2) 2s2); 4 Ginnie Crawford 12.90 (12.78 (1.2) 2s1); 5 Christina Manning 12.92 (12.72 (1.2) 1s2); 6 Brianna Rollins 12.94 (12.70 (0.5) 2s3); 7 Michelle Perry 12.97 (12.80 (1.2) 3s2); 8 Nia Ali 13.02 (12.84 (1.2) 4s2); in semis: Candice Price 12.85 (0.5) 3s3; Queen Harrison 12.88 (1.2) 3s1; Bridgette Owens 12.92 (0.5) 4s3; Kristi Castlin 12.93 (1.2) 4s1; Chelsea Carrier-Eades 12.96 (0.5) 5s3 (12.95 (1.2) 4h1); Joanna Hayes 12.98 (0.5) 6s3; Tiki James 13.06 (1.2) 5s2; Danielle Carruthers 13.09 (1.2) 5s1 (12.88 (0.3) 2h2); Loreal Smith 13.10 (1.2) 6s2 (13.09 (0.7) 4h5); Jasmin Stowers 13.21 (1.2) 6s1 (13.15 (0.7) 5h5); April Garner 13.24 (0.5) 7s3 (13.20 (0.3) 4h2); Vanneisha Ivy 13.26 (1.2) 7s1 (13.14 (1.2) 5h1); in heats: LaTisha Holden 12.95 (1.2) 3h1; Pavi’Elle James 13.17 (0.7) 4h4; Monique Gracia 13.23 (1.2) 6h1); Yvette Lewis 13.24 (0.7) 4h3; Jacquelyn Coward 13.27 (0.7) 5h3; Donique’ Flemings 13.30 (0.7) 6h5
3.000m St (25 heats) h1 1 Emma Coburn 9:43.19; 2 Shalaya Kipp 9:46.17; 3 Mason Cathey 9:47.32; 4 Delilah Di Crescenzo 9:49.15; h2 1 Bridget Franek 9:44.05; 2 Sara Hall 9:44.55; 3 Ashley Higgison 9.45.21; 4 Stephanie Garcia 9:48.17; 5 Carrie Dimoff 9.49.03
PV (24) 1 Jennifer Suhr 4.60; 2 Becky Holliday 4.55; 3 Lacy Janson 4.50; 4 Maty Saxer 4.50; 5 Kathleen Majester and April Bennett 4.40; 7 Kylie Hutson and Melissa Gergel 4.40; 9 Brysun Stately, Leslie Brost, Janice Keppler and Katherina Viuf 4.25; 11 Morgann Leleux and Melinda Owen 4.25; 15 Bethany Buell 4.25
TJ (25, qualy 23) 1 Amanda Smock 13.94 (1.2); 2 Sheena Gordon 13.83 (-0,5); 3 Andrea Geubelle 13.79 (0.9); 4 Toni Smith 13.59 (-0,9); 5 Crystal Manning 13.25 (0.0); in qualy: Lauryn Newson 13.52 (1.5) 3q
DT (24) 1 Stephanie Brown-Trafton 65.18; 2 Aretha Thurmond 62.23; 3 Suzy Powell-Roos 60.20; 4 Shelbi Vaughan-Mansfield 59.68; 5 Elizabeth Podominick 59.42; 6 Gia Lewis-Smallwood 58.78; 7 Beth Rohl 57.82; 8 Summer Pierson 57.44; 9 Anna Jelmini 55.94; 10 Jere Summers 55.89; 11 Mary Angell 53.15
HT (21) 1 Amber Campbell 71.80; 2 Amana Bingson 71.78; 3 Jessica Cosby 70.77; 4 Amy Haapanen 70.63; 5 Keelin Godsey 70.48; 6 Brittany Riley 69.29; 6 Gwendolyn Berry 68.84; 8 Aubrey Baxter 68.77; 9 Britney Henry 68.47; 10 Jeneva McCall 66.82; 11 Brittany Smith 65.58; 12 Kristin Smith 65.58; 13 Chelsea Cassulo 64.98; 14 Loree Smith 63.67; 15 Chandra Andrews 63.02; 16 Jessica Rowland 62.26;  17 Kimery Hern 61.27; 18 Caressa Sims 61.20; 19 Marissa Minderler 60.83

Monday, June 25, 2012

Budapest (Hungary), 23-24.6.2012 –National Champinships u20 and u18-

Budapest (Hungary), 23-24.6.2012 –National Champinships u20 and u18-
Men
LJ (23) (guest) István Virovecz 7.82 (3.4); SP (23) (guest) Om Prakash Singh (ind) 18.36; SP u20 (6 kgs) (23) Tibor Rakovszky 18.20; HT (23) (guest) Andras Haklits (cro) 73.86; 2 Akos Hudi 71.42; HT u20 (6kgs) (23) 1 Bence Pasztor 74.44; Krisztian Arvai 71.16; Balasz Toreky 70.76
Women
HT (23) (guest) 1 Jenny Ozorai 61.59; 2 Cintia Gergelics 60.22; HT u18 (3 kgs) (23) 1 Helga Völgyi 68.59; 2 Zsofia Bacskay 65.32; 3 Beatrix Banga 61.42; JT (24) (guest) Nikolett Szabo 50.32

Málaga (Spain), 21.6.2012

Málaga (Spain), 21.6.2012
Men
SP Borja Vivas 19.98

La Habana (Cuba), 22.6.2012

La Habana (Cuba), 22.6.2012
Men
100m (nwi) 1 Roberto Skyers 10.0h; 2 David Lescay 10.0h; 110mh (nwi) 1 Jhoanis Portilla 13.4h; 2 Ignacio Morales 13.5h; 110mh u20 (0,99m) (nwi) Yordan L. O'Farrill 13.3h; 400mh Amaurys Valle 50.4h; HJ Victor Moya 2.22; LJ Larona Koosimile (bot) 7.84 (3.8); TJ 1 Arnie Girat 17.34 (2.2); 2 José E. Martinez 16.70 (2.5); DT Yunio Lastre 62.30; HT 1 Roberto Janet 70.73; 2 Reinier Mejías 70.08; 3 Noleysis Vicet 70.04
Women
200m (nwi) Nelkys Casabona 23.6h; 800m Sahily Diago (95) 2:00.9; HJ 1 Lesyaní Mayor 1.92; 2 Daniellys Dutil 1.87; TJ 1 Josleidy Ribalta 14.39 (2.1) and 13.96 (2.0); 2 Dailenys Alcántara 14.24 (2.7); 3 Yargeris Savigne 13.98 (3.1) and 13.91 (1.5); SP Nieves Berroa 16.70; DT Yaimé Pérez 55.00; HT 1 Ariannis Vichy 67.61; 2 Yunaika Crawford 67.52; 3 Arasay M. Thondike 65.96; 4 Yurisleydi L. Ford 63.65; JT 1 Yanet Cruz 59.63; 2 Yusbely Parra (ven) 59.33; 3 Yainelis Ribiaux 57.45; 4 Lismania Muñoz 54.28; 5 Ismaray Armentero 52.41

Tours (France), 24.6.2012

Tours (France), 24.6.2012
Men
PV 1 Michael Guillaume 5.41; 2 Samuel Lauret 5.21; 3 Damiel Dossevi 5.21; PV u23 Alexandre Feger 5.31

Klaipeda (Lithuania), 24.6.2012

Klaipeda (Lithuania), 24.6.2012
Men
DT Virgilijus Alekna 70.28

Modena (Italy), 29.6.2012 -Memorial Roberto Goldoni - Franco Benetti-

Modena (Italy), 29.6.2012 -Memorial Roberto Goldoni - Franco Benetti-
Men
200m (0.6) Alessandro Berdini 21.11
Women
PV Giorgia Benecchi 4.35; HT Elisa Magni 60.11

Valmiera (Latvia), 20.6.2012

Valmiera (Latvia), 20.6.2012
Men
PV Marek Arents 5.60; 2 Pauls Pujats 5.40

Calí (Colombia), 23.6.2012 -Grand Prix Internacional de Calí-

Calí (Colombia), 23.6.2012 -Grand Prix Internacional de Calí-
Men
100m (-2,9) Alex Quiñonez (ecu) 10.47; 200m (-1,2) 1 Diego Palomeque 20.99; 2 Michael Mary (uru) 21.06; 3 Bernardo Baloyez 21.12; 400m 1 Anderson Henriques (bra) 46.06; 2 Rafith Rodriguez 46.20; 3 Pedro Luiz Burmann (bra) 46.38; 110mh (-0,1) Paulo César Villar 13.57; 400mh 1 Victor Solanrte (ven) 50.84; 2 Jhon Tamayo (ecu) 51.29; 3 Alejandro Chala (ecu) 51.38; 4 José Vicente Guzmán 51.66; HJ Wanner Miller 2.23; TJ Jefferson Dias Sabino (bra) 16.90 (-1,3); HT Roberto Sawyers (crc) 67.40; JT 1 Dayron Márquez 77.58; 2 Arley Ibarguen 77.12; 3 Noraldo Palacios 73.68 
Women
100m (-0,1) 1 Eliecit Palacios 11.50; 2 Yomara Hinestroza 11.65; 3 Nelcy Caicedo 11.68; 200m race A (0.9) 1 Darlenys Obregon 23.76; 2 Tracy Hamblet (crc) 23.81; 3 Vanda Gomes (bra) 23.83; 4 Fernanda Mackenna (chi) 23.94; 200m race B (0.9) Fanny Chalas (dom) 23.87; 400m 1 Lucy Jaramillo (ecu) 53.43; 2 Zuley Torres 53.86; 800m Rosibel García 2:03.84; 100mh (-1,6) 1 Eliecit Palacios 13.27; 2 Giselle Marculino de Albuquerque (bra) 13.52; 400mh 1 Lucy Jaramillo (ecu) 56.50; 2 Princesa Oliveros 57.05;  LJ 1 Catherine Ibarguen 6.70 (0.0); 2 Eliane Martins (bra) 6.57 (-1,0); TJ 1 Gisele Lima de Oliveira 13.66 (0.3); 2 Johana Triviño 13.25 (0.0); SP 1 Anyela Rivas 17.52; 2 Sandra Lemus 16.40; HT Eli Johana Moreno 66.31; JT 1 Flor Ruiz 58.67; 2 Dailadiz Ortiz 52.97

Warszawa (Poland), 24.6.2012

Warszawa (Poland), 24.6.2012
Men
HJ Mutaz Essa Barshim (qat) 2.31; PV Alhaji Jeng (swe) 5.60; SP (6 kgs) Andrzej Bikowecki 18.77; SP (5 Kgs) Dominik Wasil 18.60; JT 1 Marcin Krukowski 74.71; 2 Lukasz Grzeszczuk 74.18
Women
PV Alissa Söderberg (swe) 4.00; HT Alicja Filipkowska 61.59; JT Urszula Jakimowicz 54.21

Port of Spain (Trinidad and Tobago), 23-24.6.2012 -National Championships-

Port of Spain (Trinidad and Tobago), 23-24.6.2012 -National Championships-
Men
100m Final A (0.9) 1 Shermund Allsop 10.29 (10.29 (0.2) 4h2); 2 Jason Rogers (skn) 10.41 (10.24 (-0,2) 3h1); 3 Moriba Morain 10.45; 100m Final B (1.4) 1 Keston Bledman 9.86; 2 Richard Thompson 9.96; 3 Rondell Sorrillo 10.03; 4 Marc Burns 10.06; 5 Emmanuel Callender 10.12; 6 Jamol James 10.17; 7 Darrel Brown 10.27 (10.25 (-0,2) 4h1); in heats: Aaron Armstrong 10.21 (-0,2) 2h1; 200m (24) (-1,1) 1 Rondel Sorrillo 20.48; 2 Lalonde Gordon 20.77 (20.70 (1.9) 1h1); 3 Emmanuelle Callender 20.90 (20.74 (0.7) 1h2); 4 Jereem Richards (94) 21.08 (20.87 (1.3) 2h3); 5 Moriba Morain 21.12 (21.04 (1.9) 3h1); in heats: Jose Acevedo (ven) 20.92 (1.9) 2h1 (20.72 (-0,2) 1h5); Roland Lestrod (skn) 21.03 (0.7) 2h2; 400m Final A 1 Bralon Taplin (grn) 46.37; 2 Winston George (guy) 46.51; 3 Omar Longart (ven) 46.63; 4 Alberto Aguilar (ven) 46.67; 5 Ato Stephens 46.78; 6 Freddy Mesones (ven) 46.93; 7 Stephan James (guy) (93) 47.33 (47.32 2h2); 400m Final B 1 Lalonde Gordon 45.40; 2 Renny Quow 45.60; 3 Deon Lendore 45.74; 4 Jarrin Solomon 45.88; 5 Michel  Cedenio (95) 46.02; 6 Ade Alleyne-Forte 46.13; in heats: Arturo Ramirez (ven) 46.35 1h5; 800m (24) 1 Aaron Evans (ber) 1:46.69, 2 Jamaal James 1.47.25; 110mh (1.0) 1 Wayne Davis 13.62; 2 Durell Busby 13.81; 3 Mikel Thomas 13.99; 400mh (24) 1 Emmanuel Mayers 50.66; 2 Leslie Murray (isv) 51.64; HJ (24) Brendan Williams (dmn) 2.25; LJ Kyron Blaise 7.63 (1.4); TJ (24) Chris Hercules 16.17 (-0,2); JT (24) Keshorn Walcott (93) 75.00; 4x100m (24) Saint Kitts and Nevis (D. Delaney; J. Rogers; A. Adams; B. Lawrence) 39.06; 4x400m (24) 1 Trinidad and Tobago (R. Quow; L. Gordon; J. Solomon; D. Lendore) 3:00.45; Venezuela (F. Mesones; A. Aguilar; J. Melendez; O. Longart) 3:04.05
Women
100m Final A (0.5) 1 Virgil Hodge (skn) 11.46; 2 Janelle Redhead (grn) 11.55; 3 Shun-Shauna Mason 11.62; 100m Final B (0.6) 1 Kelly-Ann Baptiste 10.98; 2 Semoy Hackett 11.14; 3 Kai Selvon 11.24; 4 Michelle-Lee Ahye 11.29; 5 Reyare Thomas 11.38; 200m (24) Final A (.1,0) 1 Janelle Redhead (grn) 23.87; 2 Sherine Wells (grn) 24.02; Final B (-1,9) 1 Kai Selvon 22.96; 2 Semoy Hackett 22.98; 3 Reyare Thomas 23.36; 400m Final A 1 Kanika Beckles (grn) 53.13; 2 Kineke alexander (vin) 53.26; 400m Final B 1 Sparkle McKnight 52.44; 2 Shaun Fermin 53.39; 3 Aleena Brooks 54.27; 4 Kernesha Spann (94) 54.35; 100mh (1.1) 1 Josanne Lucas 13.07; 2 Aleesha Barber 13.30; 400mh (24) 1 Janeil Belille 56.31; 2 Josanne Lucas 56.39; 3 Latoya Griffith (bar) 57.27; 4 Ramona Modeste 58.45; LJ (24) 1 Arantxa King (ber) 6.40 (2.5); 2 Ayanna Alexander 6.28 (1.3); TJ Ayanna Alexander 14.04 (-0,3); SP (24) 1 Cleopatra Borel 17.98, 2 Annie Alexander 16.79; DT 1 Annie Alexander 56.54; 2 Hilenn James 53.50
 
 

Chiari (Italy), 23-24.6.2012 –Lombardia Championships-

Chiari (Italy), 23-24.6.2012 –Lombardia Championships-
Men
100m (2.0) 1 Fabio Squillace 10.40; 2 Mattia Recchiuto 10.54; 200m (24) (-1,1) Fabio Squillace 21.29; 400m Roberto Severi 47.12; 2 Daniele Raimundi 47.64; 800m (24) 1 Mor Seck (sen) 1:47.09; 2 Michele Oberti 1:48.62; 3 Emilio Perco (94) 1:48.88; 110mh (3.2) Claudio Delli Carpini 13.99
Women
HJ Chiara Vitobello 1.84; TJ Barbara Lah 13.51 (0.8); JT (24) Sara Jemami 52.43

Schutterwald (Germany), 23-24.6.2012

Schutterwald (Germany), 23-24.6.2012
Men
JT (24) Andreas Hofmann 80.81

Sunday, June 24, 2012

Hyderabad (India), 23-26.6.2012 -Inter State Championships-

Hyderabad (India), 23-26.6.2012 -Inter State Championships-
Men
400m (24) Kunhumohammed P. 46.20; 2 S K Mortaja 46.91; 800m (24) 1 Ghamanda Ram 1:47.57; 2 Jinson Johnson 1:47.80; 3 Sajeesh Joseph 1:48.85; 1.500m (26) Sandeep 3:42.76; 110mh (26) (nwi) A. Suresh 13.96; 400mh (25) 1 Satinder Singh 49.99; 2 Joseph G. Abraham 50.39; 3 Durgesh Kumar 50.80; SP (26) 1 Shakti Singh 18.25; 2 Satyendra 17.83; 3 Jagroop Singh 17.66; 4 Khashish Khanna 17.61; JT (25) 1 Anil Singh 74.39; 2 Rajender Singh 73.75; 3 Samarjeet Singh 72.74; 4 Davinder Singh 72.15; 5 Amit Majumdar 71.04
Women
800m (24) 1 Tintu Luka 2:01.36; 2 Sinimole Paulose 2:03.71; HJ (23) Kumari Sahana 1.92; LJ (24) Prajusha M. A. 6.24 (nwi); TJ (26) Prajusha M. A. 13.66; DT Harwant Kaur 55.92; JT (23) 1 Anu Rani 53.95; 2 Suman Devi 53.61

Maribor (Slovenia), 23.6.2012

Maribor (Slovenia), 23.6.2012
Men
100m (2.2) Matic Osovnikar 10.45; 2 Jan Zumer 10.49; 300m Uros Jovanovic 33.78
Women
300m Liona Rebernik 38.63

Skisehir (Turkey), 23-24.6.2012 –Balkan Junior Championships-

Skisehir (Turkey), 23-24.6.2012 –Balkan Junior Championships-
Men
PV (24) Theodors Chryssantophou (gre) 5.20; SP (6 kgs) 1 Mesud Pezer (bih) 19.52; 2 Murat Gunduz 18.74; HT (6 kgs) Ozkan Baltaci 71.87; JT (24) Raul Rusu 70.82
Women
100m (nwi) Nimet Karakus 11.33; 400mh 1 Kubra Sesli 57.75; 2 Efrosini Theodorou (gre) 58.89; HT (24) Sara Savatovic (srb) 60.76

Nogent-sur-Marne (France), 23.6.2012

Nogent-sur-Marne (France), 23.6.2012
Men
800m Rabii Doukkana (mar) 1:49.23; 400mh Yoann Decimus 51.06
Women
200m (0.6) Mathilde Lagui 24.08; 400m 1 Floria Guei 52.28; 2 Lenora Guion Firmin 53.68; 800m Linda Marguet 2:03.39, TJ Amy Zongo-Filet 13.16 (0.8)

Maisons-Lafitte (France), 23.6.2012

Maisons-Lafitte (France), 23.6.2012
Men
PV Jerome Clavier 5.40; DT Jean-François Aurokiom 59.42; 2 Jean Claude Retel 56.58; HT 1 Frederick Pouzy 73.95; 2 Kevin Nabialek 67.00
Women
HT 1 Jessika Guehaseim 65.55; 2 Sarah Bensaad 62.59

Avilés (Spain), 23-24.6.2012 –National Junior Championships-

Avilés (Spain), 23-24.6.2012 –National Junior Championships-
Men
200m (24) (1.3) Oscar Husillos 21.49; 400m (24) Julio Arenas 47.63; PV Dídac Salas 5.30; TJ (24) Daniel Pacheco 15.84 (1.0); SP (6 Kgs) Alejandro Noguera 19.06; 10 Kms Walk (24) 1 Alvaro Martín 41:34.95; 2 Marc Tur 41:59.73
Women
PV (24) Maialen Axpe 4.00; TJ Ana Peleteiro 13.53 (-0,2); JT Lidia Parada 52.57

Erfurt (Germany), 23-24.6.2012 –Thuringer Meisterschaften-

Erfurt (Germany), 23-24.6.2012 –Thuringer Meisterschaften-
Men
SP (24) Andy Dittmar 18.89; HT Henrik Rittweg 70.15; JT Thomas Röhler 76.85
Women
HJ Ariane Friedrich 1.88; LJ (24) Sophie Krauel 6.39 (0.7); JT Mareike Rittweg 55.77

Birmingham (Great Britain), 22-24.6.2012 –AVIVA Olympic Trials and National Championships-

Birmingham (Great Britain), 22-24.6.2012 –AVIVA Olympic Trials and National Championships-
Men
100m (23, semis 23, heats 22) (-0,1) 1 Dwain Chambers 10.25; 2 Adam Gemili 10.29 (10.20 (0.0) 1s1); 3 James Dasaolu 10.31 (10.28 (-0,4) 1s3); 4 Simeon Williamson 10.33 (10.29 (0.8) 1s2); 5 Christian Malcolm 10.39 (10.35 (0.8) 3s2); 6 Mark Lewis-Francis 10.44 (10.32 (-0,4) 2s3); 7 Harry Aikines-Aryeetey 10.47 (10.34 (0.0) 2s1); 8 Andrew Robertson 10.54 (10.39 (0.0) 3s1); in semis: Mark Findlay 10.43 (0.0) 4s1; Luke Fagan 10.43 (0.0) 5s1; Josh Swaray 10.45 (0.0) 6s1; Marlon Devonish 10.40 (0.8) 4s2; Tyrone Edgar 10.49 (0.8) 5s2; Deji Tobias 10.49 (-0,4) 3s3 (10.41 (1.2) 1h4); Joel Fearon 10.49 (-0,4) 4s3; in heats: Greg Cackett 10.44 (1.9) 1h6
200m (24) (1.5) 1 James Ellington 20.56; 2 Christian Malcolm 20.63; 3 Chris Clarke 20.69 (20.60 (3.6) 1h1); 4 Danny Talbot 20.71 (20.66 (0.8) 1h5); 5 Marlon Devonish 20.78; 6 David Bolarinwa 20.93; 7 Delano Williams 21.15 (20.91 (3.6) 2h1); 8 Richard Kilty 21.15 (21.09 (0.3) 2h2); in heats: Andre Wright 21.11 (0.6) 2h3; Jordan Kirby-Polidore 21.19 (0.8) 3h5
400m (24, heats 23) 1 Martyn Rooney 45.93; 2 Conrad Williams 45.97; 3 Nigel Levine 46.00 (45.91 1h2); 4 Robert Tobin 46.48 (45.77 1h1); 5 Richard Buck 46.68 (46.31 4h2); 6 Jarryd Dunn 46.73 (46.00 2h2); 7 Richard Strachan 46.88 (46.29 3h2); 8 Luke Lennon-Ford 47.18 (46.35 2h1); in heats: Andrew Steele 46.54 3h1; Louis Persent 46.39 2h4; Chris Clarke 46.41 3h4
800m (24) 1 Andrew Osagie 1:46.89; 2 Mukhtar Mohammed 1:47.52; 3 Michael Rimmer 1:47.70; 4 Gareth Warburton 1:48.03; 5 Guy Learmonth 1:48.99
1.500m (23, heats 22) 1 Andrew Baddeley 3:47.99; 2 Ross Murray 3:48.20; 3 Chris O’Hare 3:48.63; 4 Jermaine Mays 3:48.64; in heats: Mo Farah 3:47.50 1h1
5.000m (24) Ross Millington 13:59.01; 2 Nick McCormick 14:00.61
10.000m 1 Kenenisa Bekele (eth) 27:02.59; Tariku Bekele (eth) 27:03.24; 3 Gebre Gebremariam (eth) 27:03.58; 4 Sileshi Sihine (eth) 27:03.65; 5 Moses Kipsiro (uga) 27:04.48; 6 Thomas Ayeko (uga) 27:43.22; 7 Juan Carlos Romero (mex) 29:02.50; 8 Michael Skinner 29:40.78
110mh (24) (-0,1) Andrew Pozzi 13.41; 2 Lawrence Clarke 13.45 (13.38 (0.5) 1h2); 3 Andy Turner 13.52; 4 William Sharman 13.55; 5 Alex Al-Ameen 13.67; 6 Gianni Frankis 13.68; 7 Nick Gayle 13.75; 8 Joseph Hylton 13.77 (13.64 (1.2) 2h4); in heats: Edirin Okoro 13.94 (1.0) 1h1; Richard Alleyne 14.02 (1.0) 2h1; Matthew Hudson 13.88 (1.8) 3h3; Allan Scott 14.05 (1.2) 3h4
400mh (23, heats 22 ) 1 Dai Greene 49.47; 3 Jack Green 49.88; 3 Nathan Woodward 50.56 (50.34 1h1); 4 Richard Davenport 50.70; 5 Richard Yates 50.93; 6 Benjamin Sumner 51.23 (50.93 2h2); in heats: Rhys Willilams 50.54 1h2
3.000m St (23) 1 Luke Gunn 8:42.20; 2 James Wilkinson 8:42.86; 3 Rob Mullett 8:42.86
HJ (24) 1 Robbie Grabarz 2.28; 2 Samson Oni 2.24; 3 Tom Parsons 2.24
PV (23) 1 Steve Lewis 5.50; 2 Gregor MacLean and Andrew Sutcliffe 5.35; 4 Max Eaves 5.35; 5 Luke Cutts 5.20
LJ (23) 1 Greg Rutherford 8.12 (0.5); 2 J J Jegede 7.90 (0.6); 3 Christopher Tomlinson 7.89 (-0,3); 4 Ezekiel Ewulo 7.61 (0.5)
TJ (23) Larry Achike 16.19 (-0,1)
SP (24) 1 Carl Myerscough 19.42; 2 Scott Rider 18.36; 3 Zane Duquemin 17.95; 4 Greg Beard 17.63
DT (24) 1 Lawrence Okoye 63.46; 2 Brett Morse 62.27; 3 Abdul Bihari 60.94; 4 Zane Duquemin 59.46; 5 Carl Myerscough 59.37; 6 Emeka Udechuku 57.34
HT (24) 1 Alex Smith 74.79; 2 Mark Dry 74.32; 3 James Bedford 69.44; 4 Amir Williamson 67.57; 5 Chris Bennett 67.07
JT (23) 1 Lee Doran 79.72; 2 Roald Bradstock 72.78; 3 Neil Crossley 70.25
5 Kms Walk (24) Alex Wright 19:48.14
Women
100m (23, semis 23, heats 22) (-0,6) 1 Ashleigh Nelson 11.50; 2 Anyika Onuora 11.51 (11.47 (2.1) 1h5); 3 Montell Douglas 11.52; 4 Asha Philip 11.59; 5 Margaret Adeoye 11.61 (11.59 (0.5) 3s2); 6 Anabelle Lewis 11.65 (11.51 (0.5) 1s2); in semis: Abi Oyepitan 11.37 (-0,6) 1s1
200m (24) (0.5) 1 Margaret Adeoye 23.11 (23.09 (1.8) 1h2); 2 Anyika Onuora 23.23; 3 Hayley Jones 23.42; 4 Louise Bloor 23.56 (23.36 (1.1) 2h1); 5 Joice Maduaka 23.57 (23.54 (-0,6) 1h3); 6 Desiree Henry 24.06 (23.89 (-0,6) 2h3); in heats; Kadi Ann Thomas 23.88 (1.1) 3h1; Helen Pryer 23.96 (1.8) 3h2; Katherine Endacott 24.01 (1.8) 4h2
400m (23) Christine Ohuruogu 51.89; 2 Shana Cox 52.87; 3 Lee McConnell 53.05; 4 Emily Diamond 53.36; 5 Nicolas Sanders 53.37; 6 Laura Wake 54.02; 7 Gemma Nicol 54.11
800m (23) 1 Lynsey Sharp 2:01.72; 2 Jemma Simpson 2:02.29; 3 Jessica Judd 2:02.30; 4 Emily Dudgeon 2:04.34
1.500m (24, heats 23) Laura Weightman 4.18.83; in heats: Lisa Dobriskey 4.15.39 1h1; Montana Jones 4:15.83 2h1; Hannah Brooks 4.15.93 3h1; Laura Muir 4:17.81 1h2; Charlene Thomas 4.17.84 2h2
5.000m (24) 1 Joanne Pavey 15:54.18; 2 Barbara Parker 15:55.57; 3 Julia Bleasdale 15:59.63; 4 Emelia Gorecka 16:02.71
10.000m (23) 1 Worknesh Kidane (eth) 31:28.19; 2 Caryl Jones 32:52.53; 3 Iwona Lewandowska (pol) 32:56.25; 4 Getenesh Tamirat 33:09.47; 5 Tina Muir 33.47.03
100mh (23) (0.3) 1 Jessica Ennis 12.92; 2 Tiffany Porter 13.21 (13.15 (-0,3) 1h1); 3  Sarah Claxton 13.27 (13.24 (1.1) 1h2); 4 Louise Hazel 13.41; 5 Serita Solomon 13.50; 6 Gemma Bennett 13.52
400mh (24) 1 Perri Shakes-Drayotn 55.45; 2 Eilidh Child 55.53; 3 Meghan Beesley 57.28; 4 Ese Okoro 57.60; 5 Caryl Granville 58.52
3.000m St (24) 1 Eilish McColgan 9:56.89; 2 Hatti Archer 10:02.35; 3 Emily Stewart 10:02.85
HJ (23) 1 Jessica Ennis 1.89; 2 Isobel Pooley 1.85; 3 Emma Perkins 1.81; 4 Emma Nuttall 1.81
PV (24) 1 Holly Bleasdale 4.71; 2 Kate Dennison and Sally Peake 4.26; 4 Henrietta Paxton 4.26; 5 Katie Byres 4.26
LJ (24) 1 Sara Proctor 6.95 (0.1); 2 Lorraine Ugen 6.74 (0.5); 3 Jazmin Swayers 6.64 (0.8); 4 Ibagail Irozuru 6.48 (0.5); 5 Dominique Blaize 6.35 (0.6); 6 Jessica Ennis 6.27 (1.3); 7 Kitty Eleyae 6.25 (1.0)
TJ (24) 1 Laura Samuel 13.73 (0.9); 2 Nadia Williams 13.46 (-0,3); 3 Shakira Whight 13.30 (0.6); 4 Sineade Gutzmore 13.30 (1.0)
SP (23) Eden Francis 16.13
DT (23) 1 Eden Francis 53.09; 2 Jade Nicholls 52.21
HT (23) 1 Sophie Hitchon 69.79; 2 Zoe Derham 66.02; 3 Carys Parry 64.96; 4 Sarah Holt 63.94; 5 Susan McKelvie 63.24
JT (24) 1 Goldie Sayers 58.45; 2 Laura Whittingham 53.13; 3 Izzy Jeffs 52.38
5 Kms Walk (24) Johanna Jackson 21:45.98

RunBlogRun