About Me

My Photo
International Track and Field Statistician since 1989. Trackinsun editor (worldwide newsletter with track and field results) Hundreds of pages with full ...full...full results. Three times Gold medal in Spanish Championships u19, u18 and u16 (middle distance) 6 times gold medalist in Catalonia Championships u20, u18, u16 and u14 contact to: car.baronet@gmail.com Follow us in Twitter @Trackinsun

Tuesday, February 12, 2013

Val-de-Reuil (France), 12.2.2013 –Meeting National en Salle- (Indoor)

Val-de-Reuil (France), 12.2.2013 –Meeting National en Salle- (Indoor)
Men
60m Final A 1 Mike Rodgers (usa) 6.56; 2 Kim Collins (skn) 6.58; 3 Christophe Lemaitre 6.68; 4 Harry Aikines-Aryeteey (gbr) 6.72 (6.71 2h2); 5 Beranger-Aymard Bosse (caf) 6.74 (6.71 3h1); 6 Aziz Ouhadi (mar) 6.75 (6.74 3h2)
60m Final B 1 Moussa Sissoko 6.78; 2 Teddy Tinmar 6.90 (6.85 5h2); 3 Peter Emelieze (ngr) 6.92 (6.81 4h1)
In heats: Pierre-Alexis Pessoneaux 6.91 5h1; Jeffrey Sedecias 6.92 6h1
200m 1 Christophe Lemaitre 20.91; 2 Mickael-Meba Zeze 21.29; 3 Calvin Smith (usa) 21.31; 4 Ben Bassaw 21.51
1.500m 1 Abdelaati Iguider (mar) 3:38.24; 2 Mahiedine Mekhissi-Benabbad 3:38.37; 3 Teshome Dirisa (eth) 3:38.51; 4 Benson Seurei (ken) 3:39.84; 5 Collins Cheboi (ken) 3:40.01; 6 Zebzne Alemayehu (eth) 3:40.87; 7 Bryan Cantero 3:41.08; 8 Samir Dahmani 3:42.62; 9 Bartosz Nowicki 3:43.31; 10 Matthieu Garel 3:44.68
3.000m 1 Paul Koech (ken) 7:38.61; 2 Hayle Ibrahimov (aze) 7:39.79; 3 Albert Rop 7:41.53; 4 Hassan Chahdi 7:56.39; 5 Mateusz Demczyszak (pol) 7:57.99; 6 Romain Collenot-Spriet 7:59.68; 7 Lukasz Parszczynski 8:01.85; 8 Marco Salami (ita) 8:06.01; 9 Tanguy Pepiot 8:06.50
60mh Final A 1 Omo Osaghae (usa) 7.55; 2 Kevin Craddock (usa) 7.56; 3 Orlando Ortega (cub) 7.57 (7.55 1h3); 4 Pascal Martinot-Lagarde 7.62 (7.61 2h1); 5 Dimitri Bascou 7.64; 6 Wenjun Xie (chn) 7.66
60mh Final B 1 Yordan O’Farrill (cub) 7.71 (7.70 2h2); 2 Barrett Nugent (usa) 7.79 (7.76 4h1); 3 Ryan Wilson (usa) 7.81; 4 Mohamed Kone 7.99 (7.92 3h2); 5 Damien Broothaerts (bel) 8.01 (7.95 4h3)
In heats: Samuel Coco-Viloin 7.92 5h1, Simon Krauss 7.97 4h2
400mh 1 Yasmani Copello (cub) 49.54; 2 Adrien Clemenceau 50.61; 3 Mamadou Hasse Kane (sen) 50.94
HJ 1 Mickael Hanany 2.24; 2 Peter Horak (svk) 2.21; 3 Fabrice Saint-Jean and Donald Thomas (bah) 2.18
Women
60m Final A 1 Murielle Ahoure (civ) 7.06; 2 Barbara Pierre (usa) 7.14; 3 Ivet Lalova (bul) 7.19; 4 Ezinne Okparaebo (nor) 7.20; 5 Sheri-Ann Brooks (jam) 7.22; 6 Gloria Asumnu (ngr) 7.30 (7.29 3h1)
60m Final B 1 Jennifer Galais 7.37; 2 Clemence Paiement (can) 7.45; 3 Stella Akakpo (94) 7.48
In heats: Celine Distel-Bonnet 7.41 5h1; Veronique Mang 7.37 4h2
400m 1 Natasha Hastings (usa) 51.80; 2 Indira Terrero (cub) 52.45; 3 Patricia Hall (jam) 53.16; 4 Muriel Hurtis 53.20; 5 Hayat Lambarki (mar) 55.89
800m 1 Malika Akkaoui (mar) 2:01.93; 2 Maryna Arzamasava (blr) 2:02.20; 3 Winny Chebet (ken) 2:02.67; 4 Clarisse Moh 2:03.60; 5 Egle Balciunaité (ltu) 2:07.88
60mh Final A 1 Alina Talay 7.94; 2 Yvette Lewis (usa) 7.96; 3 Eline Berings (bel) 8.02; 4 Christina Manning (usa) 8.04; 5 Derval O’Rourke (irl) 8.08; 6 Micol Cattaneo (ita) 8.19 (8.16 3h1)
60mh Final B 1 Nooralotta Neziri (fin9 8.13; 2 Beate Schrott (aut) 8.23; 3 Aisseta Diawara 8.28
In heats: Adrianna Lamalle 8.50 5h1
LJ 1 Eloyse Lesueur 6.58; 2 Olga Sudareva (blr) 6.48; 3 Cornelia Deiac (rom) 6.40; 4 Eliane Martins (bra) 6.37; 5 Eunice Barber 6.19; 6 Funmi Jimoh (usa) 6.13; 7 Jana Veldaková (svk) 6.12

 

 

No comments:

Post a Comment