@Trackinsun

@Trackinsun

Monday, July 28, 2014

Eugene –OR- (USA), 22-27.7.2014 –World Junior Championships-

Eugene –OR- (USA), 22-27.7.2014 –World Junior Championships-
Men
100m (23, semis 23, heats 22) (-0,6) 1 Kendal Williams 10.21; 2 Trayvon Bromell 10.28 (10.13 (0.7) 1h6); 3 Yoshihide Kiryu (jpn) 10.34; 4 Levi Cadogan (bar) 10.39 (10.31 (0.0) 2s1); 5 Cejahe Greene (ant) 10.43 (10.39 (-0,3) 1s2) and 10.27 (0.4) 1h1; 6 Ojie Edoburun (gbr) 10.45 (10.36 (0.0) 3s1); 7 Andre Ford-Azonwanna (can) 10.46 (10.33 (1.0) 1h3); 8 Jonathan Farinha (tto) 10.47 (10.41 (-0,3) 2s2) and 10.37 (0.4) 2h1; in semis: Austin Hamilton (swe) 10.64 (0.0) 5s1 (10.56 (1.4) 4h2); Jevaugh Minzie (jam) 10.43 (-0,3) 3s2 (10.32 (1.4) 1h2); Takuya Kawakami (jpn) 10.47 (-0,3) 4s2 (10.46 (1.4) 3h2); Morten Dalgaard Madsen (den) 10.48 (-0,3) 6s2 (10.38 (1.1) 3h5); Thando Roto (rsa) 10.61 (-0,3) 7s2 (10.44 (1.1) 4h5); Aykut Ay (tur) 10.62 (-0,3) 8s2; in heats: Luca Antonio Cassano (ita) 10.50 (0.4) 3h1; Silvan Wicki (sui) 10.55 (0.4) 4h1; Renkeng Lin (chn) 10.62 (0.4) 5h1; Kehinde Olubodun (ngr) 10.62 (0.4) 6h1; Josh Clarke (aus) 10.36 (1.4) 2h2; Michael O’Hara (jam) 10.36 (1.0) 2h3; Sydney Siame (zam) 10.56 (1.0) 3h3; Cliff Resias (bah) 10.60 (1.0) 4h3; Iván Moreno (col) 10.64 (1.0) 5h3; Stanley del Carmen (dom) 10.56 (-0,3) 3h4; Youshue Mo (chn) 10.37 (1.1) 2h5; Simone Pettenati (ita) 10.61 (1.1) 5h5; Reuben Arthur (gbr) 10.44 (0.7) 2h6; Vítor Hugo dos Santos (bra) 10.49 (0.7) 3h6; Keanu Pennerman (bah) 10.57 (0.7) 4h6; Yaniel Carrero (cub) 10.58 (-0,5) 2h7
200m (25, semis 24, heats 24) (2.3) 1 Trentavis Friday 20.04; 2 Ejowvoghene Divine Oduduru (ngr) 20.25; 3 Michael O’Hara (jam) 20.31; 4 Yuki Koike (jpn) 20.34; 5 Zharnel Hugues (aia) 20.73 (20.38 (1.9) 2s1); 6 Masaharu Mori (jpn) 20.84 (20.71 (1.9) 3s1); 7 Thomas Somers (gbr) 20.92 (20.37 (1.9) 1s1); 8 Jonathan Farinha (tto) 21.09 (20.74 (1.9) 4s1); in semis: Jevaughn Minzie (jam) 20.77 (1.9) 5s1; Kendal Williams 21.10 (1.9) 6s1; Baboloki Thebe (bot) 21.28 (1.9) 7s1; Luka Janezic 21.41 (1.9) 8s1 (21.35 (0.6) 4h7); Emmanuel Dasor (gha) 20.75 (1.3) 3s2 (20.75 (0.1) 1h8); Reynier Mena (cub) 20.81 (1.3) 4s2; Andre Ford-Azonwanna (can) 20.90 (1.3) 5s2; Iván Moreno (mex) 21.37 (1.3) 6s2 (21.33 (0.7) 3h3); Karabo Mothibi (bot) 21.54 (1.3) 7s2 (21.33 (1.0) 1h9); Steven Gardiner (bah) 20.89 (1.8) 3s3; Jacopo Spano (ita) 20.98 (1.3) 4s3; Morten Dalgaard Madsen (den) 21.06 (1.3) 5s3; Miguel Francis (ant) 21.29 (1.3) 6s3 (21.24 (0.6) 3h7); Jakub Matus (svk) 21.33 (1.3) 7s3; in heats: Ousman Touray (nor) 21.49 (-0,8) 3h1; Chris Stone (gbr) 21.47 (-0,1) 4h2; Gabriel Constantino (bra) 21.37 (0.7) 4h3; Ian Kerr (bah) 21.45 (0.5) 5h3; Kolbeinn Hödur Gunnarsson (isl) 21.44 (-0,3) 3h4; Yaniel Carrero (cub) 21.49 (-0,3) 4h4; Samuli Samuelsson (fin) 21.53 (-0,3) 5h4; Vitor Hugo dos Santos (bra) 21.33 (-0,2) 2h6; Fatih Aktas (tur) 21.36 (-0,2) 3h6; James Kermond (aus) 21.43 (-0,2) 4h6; Paisios Dimitriadis (cyp) 21.47 (-0,2); 5h6; Balint Moricz (hun) 21.41 (0.6) 5h7; Stanley del Carmen (dom) 21.44 (0.6) 6h7; Jinsheng Liang (chn) 21.39 (1.0) 2h9); Jonathan Quarcoo (nor) 21.50 (1.0) 3h9
400m (24, semis 23, heats 22) 1 Machel Cedenio (tto) 45.13; 2 Nobuya Kato (jpn) 46.17; 2 Abbas Abubakar Abbas (brn) 46.20; 4 Alexander Lerionka Sampao (ken) 46.55 (46.21 2s1); 5 Jack Crosby (gbr) 46.63 (46.35 3s2); 6 Lamar Bruton-Grinnage 46.75 (46.67 2s3); 7 Kaisei Yui (jpn) 47.08 (46.68 3s1); 8 Tyler Brown 47.30 (45.97 1s1); in semis: Elliott Rutter (gbr) 46.93 4s1; Oleksiy Pozdnyakov (ukr) 47.43 5s1 (47.18 3h3); Batuhan Altintas (tur) 47.46 6s1 (47.15 2h7); Joshua Robinson (aus) 47.72 7s1 (47.47 3h1); Luka Janizec (slo) 47.06 4s2; Warren Hazel (skn) 47.22 5s2; Janeko Cartwright (bah) 47.88 6s2 (47.10 4h5); Berend Koekemoer (rsa) 46.87 3s3; Sam Reiser (aus) 47.02 4s3; Nathon Allen (jam) 47.56 5s3; Juander Santos 47.64 6s3 (47.02 2h6); Henri Delauze (bah) 47.78 7s3 (47.07 3h6); Joshua Cunningham (can) 47.91 8s3 (47.40 4h3); in heats: Jamal Walton (cay) 47.22 2h1; Batinisavu Uluiyata (fij) 47.95 5h1; Karabo Sibanda (bot) 47.96 3h2; Leungo Scoth (bot) 47.81 5h3; Martin Manley (jam) 47.20 2h4; Bálint Móricz (hun) 47.66 4h4; Wiktor Suwara (pol) 47.71 5h5; Raymond Kibet (ken) 47.91 6h5; Samson Oghenewegba Nathaniel (ngr)  47.77 4h6; Mazen Al-Yasen (ksa) 47.85 4h7
800m (27, semis 26, heats 25) 1 Alfred Kipketer (ken) 1.43.95; 2 Joshua Tiampati Masikonde (ken) 1.45.14; 3 Andreas Almgren (swe) 1.45.65; 4 Thiago Andre (bra) 1.46.06; 5 Jena Umar (eth) 1.46.23; 6 Tre’tez Kinnaird 1.47.13; 7 Kalle Berglund (swe) 1.47.31; in semis: Kyle Langford (gbr) 1.48.76 2s1; Nasredine Khatir (fra) 1.49.79 3s2; Karl Griffin (irl) 1.49.97 4s2; Lucijan Zalokar (slo) 1.50.06 5s2 (1.49.84 6h5); Yan Sloma (blr) 1.50.19 6s2 (1.49.48 5h5); Nikolaus Franzmair (aut) 1.48.94 4s4; Enrico Riccobon (ita) 1.49.40 5s3; in heats: Tony van Diepen (ned) 1.50.04 2h3; Konstantin Tolokonnikov (rus) 1.50.19 4h4; Dominik Stadlmann (aut) 1.49.07 3h5; Aurele VandePutte (bel) 1.49.40 4h5; Theo Blundell (gbr) 1.49.89 2h6; Andrés González (pur) 1.50.10 3h6; Takieddine Hedeilli (alg) 1.50.15 4h6
1.500m (24, heats 22) 1 Jonathan Kiplimo Sawe (ken) 3.40.02; 2 Abdi Waiss Mouhyadin (dji) 3.41.38; 3 Hillary Cheruiyot Ngetich (ken) 3.41.61; 4 Thiago André (bra) 3.42.58; 5 Zak Patterson (aus) 3.44.21; 6 Jan Petrac (slo) 3.44.39 (3.43.15 2h1); 7 Julius Lawnik (ger) 3.44.96;  8 Aleix Miellet (fra) 3.45.28; 9 William Levay (swe) 3.45.31 (3.43.28 3h1); 10 Yemaneberhan Crippa (ita) 3.47.16 (3.43.44 4h1); 11 Roy Van Eekelen (ned) 3.48.57 (3.48.51 3h2); 12 Hassan Ghachoui (mar) 3.48.61 (3.45.01 5h1); in heats: Adam Zenkl (cze) 3.45.79 7h1; Aregawi Berhane (eth) 3.46.47 8h1; Mike Tate 3.48.59 4h2
5.000m (25) 1 Yomif Kjelcha (eth) 13.25.19; 2 Yasin Haji (eth) 13.26.21; 3 Moses Letoyie (ken) 13.28.11; 4 Joshua Kiprui Cheptegei (usa) 13.32.84; 5 Fredrick Kipkosgei Kiptoo (ken) 13.35.39; 6 Phillip Kipyeko (usa) 13.40.55; 7 Tsegay Tuemay (eri) 13.50.78; 8 Justyn Knight (can) 14.08.93; 9 Colby Gilbert 14.09.98; 10 Morgan McDonald (aus) 14.10.08; 11 Kazuto Kawabata (jpn) 14.10.14; 12 István Szögi (hun) 14.11.35
10.000m (22) 1 Joshua Kiprui Cheptegei (uga) 28.32.86; 2 Elvis Kipchoge Cheboi (ken) 28.35.20; 3 Nicholas Mbroto Kosimbei (ken) 28.38.68; 4 Afewerki Berhane (eri) 28.45.83; 5 Abdallah Kibet Mande (uga) 28.53.77; 6 Yihunilign Adane (eth) 28.54.84; 7 Keisuke Nakatani (jpn) 29.11.40; 8 Hazuma Hattori (jpn) 29.12.74; 9 Robleh Djama Aden (dji) 29.43.49; 10 Carlos Mayo (esp) 29.52.31; 11 Tae-Jin Kim (kor) 29.53.93; 12 Bart Van Nunen (ned) 29.58.90
110mh (24, semis 23, heats 22) (0.5) 1 Wilhelm Belocian (fra) 12.99; 2 Tyler Mason (jam) 13.06; 3 David Omoregie (gbr) 13.35 (13.24 (0.7) 1h6); 4 Welington Zaza (blr) 13.38; 5 Benjamin Sedecias (fra) 13.47 (13.45 (-0,3) 2s2); 6 Ruebin Walters (tto) 13.52; 7 Francisco López (esp) 13.55 (13.55 (-0,3) 3s2); 8 Nick Anderson 13.93; in semis: Nick Anderson 13.68 (-1,6) 2s1 (13.61 (-0,2) 1h3); Taioh Kanai (jpn) 13.85 (-1,6) 3s1 (13.81 (0.6) 3h7); Roger Iribarne (cub) 13.87 (-1,6) 4s1 (13.63 (0.1) 2h1); Gabriel Constantino (bra) 13.93 (-1,6) 5s1 (13.88 (-0,1) 2h4); Ivor Metcalf (aus) 13.94 (-1,6) 6s1 (13.74 (0.5) 4h2); David Franco (ven) 13.98 (-1,6) 7s1 (13.89 (-0,1) 3h4); Marvin Williams (jam) 13.70 (-0,3) 5s2; Julio César de Oliveira (bra) 13.91 (-0,3) 6s2 (13.80 (0.7) 3h6); Matthew de Bruin (aus) 13.99 (-0,3) 7s2 (13.87 (0.1) 3h1); Patrick Elger (ger) 13.84 (-1,7) 3s3 (13.64 (0.5) 2h2); Valdo Szucs (hun) 13.93 (-1,7) 4s3 (13.66 (-0,2) 2h3); in heats: Theophile Viltz 13.59 (0.5) 1h2; Mashairo Kagimoto 13.68 (-0,2) 3h3; Ricardo Torres (pur) 13.71 (-0,2) 4h3; Joshuán Berrios (col) 13.99 (-0,3) 5h3; Michael Nicholls (bar) 13.92 (-0,1) 4h4; Kirk Lewis (bah) 13.93 (-0,3) 3h5; Luca De Maestri (ita) 13.98 (-0,3) 4h5; Job neintema (ned) 13.74 (0.7) 2h6; Simone Poccia (ita) 13.90 80.7) 4h6
400mh (25, semis 24, heats 23) 1 Jaheel Hyde (jam) 49.29; 2 Ali Khamis Khamis (brn) 49.55; 3 Tim Holmes 50.07; 4 Jonas Hanssen (ger) 51.07 (50.93 2s1); 5 Sihang Yi (chn) 51.32; 6 Leandro Zamora (cub) 51.49 (51.30 3s3); 7 José Luis Gaspar (cub) 51.71 (51.37 2s2); in semis: Yusuke Sakanashi (jpn) 51.68 3s1; Luca Cacopardo (ita) 51.90 4s1; Jucian Rafael Pereira (bra) 51.98 5s1; Guozhong Wang (chn) 51.61 3s2; Ruan Mentz (rsa) 51.03 2s3; Creve Armando Machava (moz) 51.97 5s3; in heats: Avotriniaina Rakotoarimiandry (mad) 51.96 2h1
3.000m St (27, heats 25) 1 Barnabas Kipyego (ken) 8.25.57; 2 Titus Kipruto Kibiego (ken) 8.26.15; 3 Evans Rutto Chematot (brn) 8.32.61; 4 Soufiane El Bakkali (mar) 8.34.98; 5 Hailemariyam Amare (eth) 8.42.00; 6 Yohanes Chiappinelli (ita) 8.43.18; 7 Meresa Kahsay (eth) 8.44.15 (8.38.01 2h1); 8 Ali Messaoudi (alg) 8.45.20; 9 Kazuya Shiojiri (jpn) 8.45.66; 10 Bailey Roth 8.47.04; in heats: Patrick Karl (ger) 8.47.20 6h1
HJ (25) 1 Mikhail Akimenko (rus) 2.24; 2 Dzmitry Nabokau (blr) 2.24; 3 Sanghyeok Woo (kor) 2.24; 4 Christoff Bryan (jam) 2.24; 5 Falk Wendrich (ger) 2.22; 6 Danil Lysenko (rus) 2.22; 7 Chris Kandu (gbr) 2.20; 8 Joel Baden (aus) 2.17; 9 Tobias Potye (ger) 2.17; 10 Clayton Brown (jam) 2.17
PV (26, qualy 24) 1 Axel Chapelle (fra) 5.55; 2 Daniil Kotov (rus) 5.50; 3 Oleg Zernikel (ger) 5.50, 4 Devin King 5.50; 5 Bokai Huang (chn) and Leonid Kobelev (rus) 5.45; 7 Jack Hicking (aus) 5.40; 8 Adam Hague (gbr) 5.35; 9 Eirik Greibrokk Dolve (nor) 5.30; 10 Harry Coppell (gbr) 5.20; 11 Luigi Colella (ita) 5.20 (5.20 5qA); in qualy: Lev Skorish (isr) 5.20 4qB
LJ (24) 1 Jianan Wang (chn) 8.08 (2.1) and 7.67 (0.8); 2 Qing Lin (chn) 7.94 (1.6); 3 Shotaro Shiroyama (jpn) 7.83 (2.5) and 7.72 (1.5); 4 Travonn White 7.72 (2.3); 5 Kodai Sakuma (jpn) 7.71 (1.7); 6 Jose Luis Despaigne (cub) 7.71 (2.9) and 7.57 (1.3); 7 Cédric Dufag (fra) 7.67 (2.1) and 7.52 (1.8); 8 Thobias Nilsson Montler (swe) 7.65 (2.7) and 7.56 (1.1); 9 Lucas Marcelino dos Santos (bra) 7.56 (2.8)
TJ (27, qualy 25) 1 Lázaro Martínez (cub) 17.13 (0.7); 2 Max Hess (ger) 16.55 (1.4); 3 Mateus de Sa (bra) 16.47 (1.5); 4 Andy Díaz (cub) 16.43 (2.1) and 16.35 (0.7); 5 Levon Aghaysan (arm) 16.28 (2.4) and 16.17 (0.5); 6 Yaoqing Fang (chn) 16.15 (1.4) and 16.20 (1.2) 3qB; 7 Ryoma Yamamoto (jpn) 15.89 (0.9) and 16.27 (2.2) 2qB; 8 Alvaro Cortez (chi) 15.88 (0.4) and 15.97 (3.6) 6qB; in qualy: Lorenzo Dallavalle (ita) 15.99 (2.4) 3qA; Yugo Takahashi (jpn) 15.92 (2.0) 4qA
SP (6 Kg) (24) 1 Konrad Bukowiecki (pol) 22.06; 2 Denzel Comenentia (ned) 20.17; 3 Braheme Days 20.01; 4 Mohamed Magdi Hamza (egy) 19.85; 5 Osman Can Ozdeveci (tur) 19.58; 6 Martin Markovic (cro) 19.57; 7 Amir Ali Patterson 19.20; 8 Mostafa Amr Ahmed (egy) 19.20 (19.84 1qB); 9 Andrei Toader (rou) 19.18; 10 Nace Plesko (slo) 19.15; 11 Henning Prüfer (ger) 19.01 (19.14 4qA); 12 Patrick Müller (ger) 19.00 (19.38 2qB); in qualy: Vadivino dos Santos (bra) 18.45 7qA; Pavlo Drach (ukr) 18.23 8qA; Maurits Damsteegt (ned) 17.90 9qA; Jan Parol (pol) 18.62 7qB; Willy Vicaut (fra) 18.48 8qB; Nicolai Ceban (mda) 18.15 9qB
DT (1,75 kg) (26, qualy 25) 1 Martin Markovic (cro) 66.94; 2 Henning Prüfer (ger) 64.18; 3 Sven Martin Skagestad (nor) 63.21; 4 Matthew Denny (aus) 62.73; 5 Ola Stunes Isene (nor) 61.83; 6 Mitchell Cooper (aus) 61.77; 7 Gian Piero Ragonesi (ita) 60.47; 8 Ryan Njegovan 59.56; 9 Kord Ferguson 59.54; 10 Valery Halubkovich (blr) 59.30 (62.35 2qB); 11 Nicolai Ceban (mda) 58.65 (59.17 4qA); in qualy: Maximilian Klaus (ger) 58.61 6qA; Glenford Watson (jam) 56.30 7qA; Alin Firfirica (rou) 58.23 7qB; Irfan (mas) 57.74 8qB; Yusuf Yalkincaya (tur) 57.12 9qB
HT (6 kg) (25, qualy 24) 1 Ashraf Amgad El-Seify (qat) 84.71; 2 Bence Pasztor (hun) 79.99; 3 Ilya Terentyev (rus) 76.31; 4 Alexei Mikhailov (ger) 75.88; 5 Matija Greguric (cro) 75.71; 6 Igor Evseev (rus) 74.65; 7 Maksim Mitskou (blr) 74.11; 8 Joaquín Gómez (arg) 73.67 (75.77 2qB); 9 Taylor Campbell (gbr) 73.12; 10 Tshepang Makhete (rsa) 72.94 (72.99 4qA); 11 Denzel Comenentia (ned) 68.65 (73.11 5qB); in qualy: Hilmar Örn Jonsson (isl) 76.03 2qA; Bence Halasz (hun) 71.95 7qA; Markus Kokkonen (fin) 70.47 8qA; Artem Poleshko 69.96 9qA; Charles Ionata 69.93 10q A; Gabriel Kehr (chi) 69.84 11qA; Tolgahan Yavuz (tur) 72.27 7qB; Ahmed Amgad El-Sify (qat) 71.69 8qB; Humberto Mansilla (chi) 71.28 9qB; Raman Zholudzeu (blr) 70.73 10qB; Kevin Arreaga (esp) 69.65 11qB; Matthew Denny (aus) 69.16 12qB
JT (27, 25) 1 Gatis Cakss (lat) 74.04; 2 Matija Muhar (slo) 72.97; 3 Andrian Mardare (mda) 72.81 (74.46 1qA); 4 Jonas Bonewit (ger) 71.62; 5 Shakeil Waithe (tto) 70.78; 6 Edis Matuseviciius (ltu) 70.58; 7 Ioannis Kiriazis (gre) 70.38; 8 Shu Mori (jpn) 69.73; in qualy: Sindri Gudmundsson (isl) 69.99 4qA
Decathlon (22-23) 1 Jiri Sykora (cze) 8.135p (10.92 (0.5); 7.35 (2.0); 15.50; 1.94; 49.00 – 14.23 (-0,1); 48.55; 4.40, 60.56; 4.42.10); 2 Cedric Dubler (aus) 8.094p (10.80 (0.6); 7.74 (1.2); 13.02; 2.09; 48.75 – 14.08 (-0,5); 38.25; 4.80; 53.63; 4.39.81); 3 Tim Nnowak (ger) 7.980p (11.09 (1.4); 7.16 (1.4); 14.47; 2.03; 49.60 – 14.14 (-0,6); 42.42; 4.70; 59.74; 4.46.19); 4 Evegeniy Likhanov (rus) 7.788p (11.01 (1.4); 7.72 (2.0); 14.19; 2.09; 50.18 – 14.87 (-0,1); 34.64; 4.60; 54.83; 4.47.12); 5 Roman Kondratyev (rus) 7.780p (10.88 (0.5); 7.29 (2.4); 14.93; 2.03; 49.25 – 14.04 (-0,5); 37.56; 4.60; 47.66; 4.50.39); 6 Harrison Williams 7.760p (10.75 (2.0); 6.80 (0.7); 13.53; 1.94; 48.21 – 14.37 (-0,9); 35.09; 4.90; 56.31; 4.41.01); 7 Friedrich Pretorius (rsa) 7.689p (11.05 (1.0); 7.31 (0.4); 13.94; 1.97; 49.41 – 14.20 (-0,5); 38.90; 4.20; 52.05; 4.33.04); 8 Gabriel Moore 7.619p (10.98 (2.0); 7.01 (1.8); 13.41; 1.97; 49.01 – 14.82 (-0,6); 45.09; 4.30; 52.25; 4.45.68); 9 Taavi Tsernjavski (est) 7.579p (11.19 (1.4); 6.85 (-0,1); 14.73; 1.91; 50.48 – 15.23 (-0,6); 46.16; 4.30; 56.63; 4.38.35); 10 Karsten Warholm (nor) 7.551p (10.55 (0.5); 7.53 (2.6); 11.60; 22.00; 47.21 – 14.14 (-0,5); 36.05; 4.20; 43.77; 4.52.94); 11 Mathias Ako (fra) 7.537p (11.01 (2.0); 7.27 (1.8); 13.98; 1.85; 51.72 – 14.47 (-0,1); 46.49; 5.00, 44.68; 5.04.50); 12 Fredrik Samuelsson (swe) 7.513p (11.20 (1.0); 7.03 (1.7); 14.62; 1.94; 50.74 – 14.90 (-0,6); 40.02; 4.40; 52.64; 4.37.96); 13 Qunhao Wang (chn) 7.484p (11.45 (0.6); 6.87 (0.0); 12.59; 1.97; 49.63 – 14.52 (-0,6); 36.86; 4.40; 53.35; 4.40.38); 14 David Hall (gbr) 7.440p (10.89 (1.0); 6.66 (2.2), 13.62; 1.97; 47.85 – 14.98 (-0,9); 35.77; 4.10, 53.53; 4.35.82); 15 Jan Deuber (sui) 7.413p (10.95 (0.6); 7.27 (0.5); 12.76; 1.91; 50.21 – 14.60 (-0,5); 35.90, 4.50, 50.44; 4.45.43); 16 Jan Dolezal (cze) 7.309p (11.03 (1.0); 6.97 (0.3); 14.74; 1.76; 49.94 – 14.25 (-0,9); 45.91; 4.50; 37.98; 4.59.36)
10 Kms Walk (25) 1 Daisuke Matsunaga (jpn) 39.27.19; 2 Diego García 39.51.59; 3 Paolo Yurivilca (per) 40.02.07; 4 Yuga Yamashita (jpn) 40.15.27; 5 Nikolay markov (rus) 40.22.48; 6 Zaharías Tsamoudákis (gre) 40.35.89; 7 Ricardo Ortiz (mex) 40.40.31; 7 Rui Wang (chn) 40.48.62; 9 José Luis Doctor (mex) 40.49.71
4x100m (26, heats 25) 1 United States (J. Miller; T. Bromell; K. Williams; T. Friday) 38.70; Japan (T. Kawakami; Y. Kiryu; Y. Koike; M. Mori) 39.02; 3 Jamaica (R. Robinson; M. O’Hara; E. Clarke; J. Minzie) 39.12; 4 China (Y. Mo; J. Liang; R. Lin; Z. Li) 39.51; 5 Nigeria (O. Akerele; T. Odele; I.O. Oye; E. Oduduru) 39.66
4x400m (27) United State (J. Lyles; T. Brown; R. Morgan; M. Cherry) 3.03.31; Japan (J. Walsh; K. Yui; T. Kitagawa; N. Kato) 3.04.11; Jamaica (T. Crooks; M. Manley; N. Allen; J. Hyde) 3.04.47; Great Britain (B. Snaith; T. Somers; E. Rutter; J. Crosby) 3.06.42; 5 Australia (J. Kermond; S. Reiser; J. Robinson; D. Forsyth) 3.06.80
Women
100m (23, semis, heats 22) (-1,0) 1 Dina Asher-Smith (gbr) 11.23 (11.18 (0.3) 1h5); 2 Angela Tenorio (ecu) 11.39 (11.32 (-0,2) 1s1) and 11.27 (1.2) 1h8); 3 Kaylin Whitney 11.45 (11.44 (0.9) 1s3); 4 Desiree Henry (gbr) 11.56 (11.48 (-0,2) 2s1) and 11.36 (-0,6) 1h4; 5 Ewa Swoboda (pol) 11.59 (11.51 (0.9) 2s3) and 11.42 (0.5) 1h1; 6 Irene Ekelund (swe) 11.61 (11.55 (-0,6) 2h4); 7 Ariana Washington 11.64; 8 Andrea Purica (ven) 11.76 (11.70 (-0,2) 4s1) and 11.59 (0.0) 1h6; in semis: Brennesa Thompson (guy) 11.71 (-0,2) 5s1 (11.71 (-0,6) 4h4); Tamiris de Liz (bra) 11.72 (-0,2) 6s1 (11.68 (0.3) 2h5); Vitoria Cristina Rosa (bra) 11.75 (-1,7) 3s2 (11.60 (0.4) 1h3); Keianna Albury (bah) 11.76 (0.9) 3s3 (11.70 (0.3) 3h5); Kedisha Dallas (jam) 11.77 (0.9) 4s3 (11.68 (0.5) 2h1); Anna Doi (jpn) 11.84 (0.9) 5s3 (11.65 (1.4) 2h7); Floriane Gnafoua (fra) 11.88 (0.9) 6s3 (11.69 (-0,6) 3h4); in heats: Sade McCreath (can) 11.72 (0.5) 3h1; Cecilia Tamayo (mex) 11.77 (0.5) 4h1; Anne Runie (ned) 11.75 (0.5) 2h2; Cristina Lara (esp) 11.78 (0.5) 3h2; Naelda Huggins (ivb) 11.87 (0.5) 4h2; Tebogo Mamathu (rsa) 11.75 (0.4) 2h3; Aaliyah Telesford 11.81 (0.4) 3h3; Brianne Bethel (bah) 11.88 (-0,6) 5h4; Johanelis Herrera (ita) 11.78 (0.3) 4h5; Emilia Kjellberg (swe) 11.79 (0.3) 5h5; Zakiya Denoon (tto) 11.83 (0.0) 2h6; Eva Berger (fra) 11.75 (1.4) 3h7
200m (25,  semis 24, heats 24) (2.4) 1 Kaylin Whitney 22.82 (23.05 (1.4) 1s3); 2 Irene Ekelund (swe) 22.97 (22.97 (2.5) 1s1) and 23.47 (-1,8) 1h1; 3 Angela Tenorio (ecu) 23.15 (23.16 (1.2) 1s2); 4 Shannon Hylton (gbr) 23.25 (23.78 (-1,8) 2h1); 5 Jada Martin 23.35 (23.57 (1.2) 2s2); 6 Arialis Gandulla (cub) 23.48 (23.22 (1.4) 2s3); 7 Natalliah Whyte (jam) 23.48 (23.44 (2.5) 3s1) and 23.48 (1.9) 1h6; 8 Gina Lückenkemper (ger) 23.50 (23.67 (1.2) 3s2) and 23.31 (0.0) 1h7; in semis: Johanelis Herrera (ita) 23.76 (2.5) 4s1 (23.70 (1.9) 2h6); Sarah Atcho (sui) 23.82 (2.5) 4s1; Raquel Tjernagel (can) 23.90 (2.5) 6s1 (23.75 (1.9) 3h6); Tomoka Tsuchihashi (jpn) 24.08 (2.5) 7s1; Keianna Albury (bah) 24.17 (2.5) 8s1 (23.96 (2.1) 4h5); Vitoria Cristina Rosa (bra) 24.01 (1.2) 6s2 (23.87 (2.1) 2h5); Leya Buchanan (can) 24.17 (1.2) 7s2 (23.96 (2.1) 5h5); Veronica Shanti Pereira (sin) 24.24 (1.2) 8s2; Kayelle Clarke (tto) 23.76 (1.4) 3s3; Maddison Coates (aus) 23.91 (1.4) 4s3; Carmiesha Cox (bah) 23.92 (1.4) 5s3; Liliana Guba (hun) 24.11 (1.4) 6s3; in heats: Sada Williams 24.20 (-1,2) 2h3; Nelda Huggins (ivb) 24.03 (1.9) 4h6; Cliodhna Manning (irl) 24.15 (0.9) 4h7
400m (25, semis 24, heats 22) 1 Kendall Baisden 51.85; 2 Gilda Casanova (cub) 52.59( 52.45 1s3); 3 Olivia Baker 53.00; 4 Laura Müller (ger) 53.40; 5 Yana glotova (rus) 53.63 (53.39 2s1); 6 Edidiong Ofonime Odiong (ngr) 54.06 (53.75 2s3); 7 Christian Brennan (can) 54.15 (53.81 3s3); 8 Susanne Walli (aut) 54.61 (53.94 4s3); in semis: Tiffany James (jam) 54.06 3s1; Kateryna Klymiuk (ukr) 54.63 4s1 (54.43 4h5); 5 Maja Pogorevc (slo) 54.64 5s1; 6 Emily Lawson (aus) 55.33 6s1 (54.83 6h5); 7 Melissa Torres (col) 55.36 7s1 (54.81 5h5); Madeline Price (can) 54.06 3s2 (53.86 2h5); Gunta Latiseva-Cudare (lat) 54.23 4s2; Ylenia Vitale (ita) 54.80 5s2; Yanique McNeil (jam) 54.98 6s2; Helena Jiranová (cze) 55.06 7s2 (54.51 3h2); Chelsea Zoller (sui) 55.47 8s2 (55.12 4h2); Ann-Kathrin Kopf (ger) 53.95 5s3; Adrianna Janowicz (pol) 54.21 6s3; Modesta Morauskaité (ltu) 54.25 7s3
800m (24, semis 23, heats 22) 1 Margaret Nyairera Wambui (ken) 2.00.49; 2 Sahily Diago (cub) 2.02.11; 3 Georgia Wassall (aus) 2.02.71; 4 Georgia Griffith (aus) 2.04.12 (2.04.00 3s1); 5 Sara Souhi (mar) 2.06.16 (2.05.37 3s2); in semis: Anita Hinriksdottir (isl) 2.04.99 4s1 (2.03.41 1h1); Dureti Edao (eth) 2.07.28 5s1 (2.06.15 2h2); Zeyituna Mohammed (eth) 2.04.62 1s2 (2.04.47 1h3); Maximila Imali (ken) 2.05.37 4s2; Katelyn Ayers (can) 2.07.28 5s2 (2.04.89 3h1); Arantza Hernández (mex) 2.08.46 6s2 (2.06.49 5h1); in heats: Sarah Schmidt (ger) 2.05.56 4h1; Gena Lofstrand (rsa) 2.07.04 6h1; Mathilde Myhrvold (nor) 2.07.30 7h1, Alina Ammann (ger) 2.06.91 3h2; Asli Arik (tur) 2.07.26 4h2; Charlotte Mouchet (fra) 2.07.38 5h2; Erin Stenman-Fahey (can) 2.06.97 4h3; Livia Müller (sui) 2.07.50 5h3; Raevyn Rogers 2.08.01 6h3; Aislinn Crossey (irl) 2.08.06 7h3; Sabrina Southerland 2.05.84 3h4; Jessy Joseph (ind) 2.07.57 4h4; Siofra Cleirigh-Buttner (irl) 2.08.50 5h4
1.500m (27, 25) 1 Dawit Seyaum (eth) 4.09.86; 2 Gudaf Tsegay (eth) 4.10.83; 3 Sheila Chepngetich Keter (ken) 4.11.21; 4 Elise Cranny 4.12.82; 5 Sofia Ennaoui (pol) 4.13.06; 6 Alexa Efraimson 4.13.31; 7 Winfred Mbithe (ken) 4.13.80, 8 Bobby Clay (gbr) 4.16.47; 9 Katelyn Ayers (can) 4.17.01; 10 Cassandre Beaugrand (fra) 4.17.04; 11 Amy Griffiths (gbr) 4.17.54 (4.16.22 5h2); 12 Anna Laman (aus) 4.18.70; in heats: Ekaterina Sokolova 4.19.88 5h1; Anastasia-Panayiota Marinakou (gre) 4.20.50 6h1; Maria Larsen (den) 4.21.68 7h1; Sara Souhi (mar) 4.23.17 8h1; Rima Chenah (akg) 4.25.97 9h1; Emine Hatun Tuna (tur) 4.26.28 10h1; Marege Hayelom (aze) 4.20.58 9h2; Josephine Thestrup (den) 4.23.60 10h2; Maria Claudia Florea (rou) 4.25.12 11h2; Elisabeth Angell Bergh (nor) 4.26.14 12h2
3.000m (24) 1 Mary Cain 8.58.48; 2 Lilian Kasait Rengeruk (ken) 9.00.53; 3 Valentina Chepkwemoi Mateiko (ken) 9.00.79; 4 Nozomi Musembi Takatsuma (jpn) 9.02.85; 5 Etagegn Woldu (eth) 9.06.42; 6 Emine Hatun Tuna (tun) 9.06.85; 7 Jessica Hull (aus) 9.08.85; 8 Weini Kelati (eri) 9.12.32; 9 Gabriela Stafford (can) 9.14.97, 10 Anna Stefani (ita) 9.23.12; 11 Nao Yamamoto (jpn) 9.24.41
5.000m (23) 1 Alemitu Heroye (eth) 15.10.08; 2 Alemitu Hawi (eth) 15.10.46; 3 Agnes Jebet Tirop (ken) 15.43.12; 4 Stella Chesang (uga) 15.53.85; 5 Loice Chemnung (ken) 15.55.17; 6 Maki Izumida (jpn) 15.55.26; 7 Courtney Powell (aus) 15.56.00; 8 Fukuya Kimura (jpn) 15.59.72; 9 Jillian Forsey (can) 16.02.55; 10 Darya Maslova (kgz) 16.07.58; 11 Kate Spencer (aus) 16.18.18; 12 Maggie Schmaedick (usa) 16.19.01; 13 Heather Petrick (can) 16.26.04
100mh (27, semis 26, heats 25) (1.9) 1 Kendell Williams 12.89; 2 Dior Hall 12.92; 3 Nadine Visser (ned) 12.99; 4 Yasmin Miller (gbr) 13.13; 5 Génesis Romero (ven) 13.26 (13.26 (3.3) 2s2); 6 Sarah Missine (bel) 13.29 (13.17 (3.1) 2s3); 7 Reetta Hurske (fin) 13.69 (13.30 (3.1) 3s3) and 13.43 (1.7) 3h3; in semis: Yanique Thompson (jam) 13.42 (2.2) 3s1 (13.70 (1.6) 4h1); Manca Sepetavc (slo) 13.48 (2.2) 4s1 (13.63 (1.5) 2h4); Katrina Hunt (aus) 13.63 (2.2) 5s1 (13.66 (1.6) 2h1); Iuliia Sokolova (rus) 13.71 (2.2) 6s2; heloise Kane (fra) 13.71 (2.2) 7s2; Anne Sjoukje Runia (ned) 13.78 (2.2) 8s1; Elisa Girard-Mondoloni (fra) 13.35 (3.3) 3s2 (13.42 (1.7) 2h3); Deshon Gordon (jam) 13.56 (3.3) 4s2; Luca Kozak (hun) 13.58 (3.3) 5s2; Yuliya Bashmanova (ukr) 13.63 (3.3) 6s2 (13.69 81.6) 3h1); Tia Thevenin (can) 13.68 (3.3) 7s2 (13.63 (1.7) 3h5); Emma Koistinen (fin) 13.73 (3.3) 8s2; Devynne Charlton (bah) 13.36 (3.1) 4s3 (13.56 (1.7) 2h5); Anastasya Nikolaeva (rus) 13.51 (3.1) 5s3 (13.68 (1.7) 4h5); Nicole Setterington (can) 13.55 (3.1) 6s3 (13.64 (1.5) 4h4); Diana Bazalar (per) 13.63 (3.1) 7s3; in heats: Daeshon Gordon (jam) 13.76 (1.7) 4h3; Luca Kozak (hun) 13.72 (1.5) 4h4
400mh (26, semis 25, heats 24) 1 Shamier Little 55.66; 2 Shona Richards (gbr) 56.16; 3 Jade Miller 56.22; 4 Zurian Hechavarria (cub) 56.89; 5 Mariam Abdul-Rashid (can) 57.42; 6 Genekee Leith (jam) 58.33 (58.05 2s1); 7 Ayomide Folorunso (ita) 58.34; 8 Joan Medjid (fra) 58.84 (58.46 3s1); in semis: Tia-Adana Belle (bar) 58.59 4s1; Jana Reissová (cze) 59.35 4s2 (59.14 3h1); Tetiana Melnik (ukr) 59.37 3s3; Dihia Haddar (alg) 59.40 4s3 (58.97 2h5); in heats: Laura Gläsner (ger) 59.78 4h1; Valentina Caballeri (ita) 59.82 5h1; Maryia Roshchyn (esp) 59.67 4h3, Ashley Taylor (can) 59.82 3h4; lenka Svobodová (cze) 59.97 4h4; Jessica Turner (gbr) 59.58 3h5
3.000m St (26, heats 24) 1 Ruth Jebet (brn) 9.36.74; 2 Rosefline Chepngetich (ken) 9.40.28; 3 Daisy Jepkemei (ken) 9.47.65; 4 Buzuayehu Mohamed (eth) 9.48.66; 5 Weynshet Ansa (eth) 9.59.31 (9.56 06 1h1); 6 Zulema Arenas (per) 9.59.38 (9.54.12 3h2); 7 Rosa Flanagan (nzl) 10.04.01; 8 Rosemary Mumo Katua (brn) 10.18.01 (10.07.18 4h2); in heats: Amy Eloise Neale (gbr) 10.17.88 5h1; Minttu Hukka (fin) 10.08.02 5h2; Elinor Purrier 10.08.33 6h2; Emma Oudiou (fra) 10.12.69 7h2; Tina Donder (ger) 10.14.51 8h2; Paula Gil (esp) 10.17.17 9h2
HJ (27, qualy 25) 1 Morgan Lake (gbr) 1.93; 2 Michaela Hrubá (cze) 1.91; 3 Irina Ilieva (rus) 1.88; 4 Rachel McCoy 1.88; 5 Iryna Gerashchenko (ukr) 1.85 (18.5 1qA) and Cassie Purdon (aus) 1.85 (1.85 3qA); 7 Erika Furlani (ita) 1.85 (1.85 4qA); 8 Lin Wang (chn) 1.82 (1.82 5qB); 9 Luzija Zubcic (cro) 1.82 (1.82 6qA); in qualy; Daniellys Dutil (cub) 2qA; Paulina Borys (pol) 1.82 7qA; Akela Jones (bar) 1.85 1qB; Krista-Gay Taylor (jam) 1.82 5qB; Elina Kakko (fin) 1.82 7qB; Eleonora Omoregie (ita) 1.82 8qB
PV (24, qualy 22) 1 Alena Lutkovskaya (rus) 4.50; 2 Desiree Freier 4.45; 3 Eliza McCartney (nzl) 4.45; 4 Nina Kennedy (aus) 4.40; 5 Anastasiya Sadovnikova (rus) 4.25; 6 Rebeka Silhanová (cze) 4.25; 7 Elienor Werner (swe) 4.20; 8 Reena Koll (est) 4.20; 9 Elina Lampela (fin) (4.10 3qB) and Ninon Guillon-Romarin (fra) 4.10 (4.10 1qB); in qualy (22) Bonni Draxler 4.10 3qA; Domininque Esselaar (ned) 4.10 4qA; Emma Phillipe (aus) and Yeoryía Stefanídi (gre) 4.00 5qA; Kamila Przybyla (pol) 4.00 8qA; Malen Ruiz (esp) and  Lene Onsrud Retzius (nor) 8qB; Maryna Kylypko (ukr) 10qB
LJ (23, qualy 22) 1 Akela Jones (bar) 6.34 (-2,7); 2 Nadia Akpana Assa (nor) 6.31 (-0,4) and 6.39 (1.3) 2qA; 3 Maryse Luzolo (ger) 6.24 (-1,5); 4 Jogailé Petrikaité (ltu) 6.13 (-2,6) and 6.30 (-0,2) 1qA; in qualy: Jazmin McCoy 6.18 (1.3) 2qA; Martha Traore (den) 6.14 (0.3) 3qA; Rougui Sow (fra) 6.19 (-0,5) 3qB; Génesis Romero (ven) 6.17 (1.0) 4qB; Quanesha Burks 6.12 (1.0) 6qB
TJ (26, qualy 24) 1 Rouguy Diallo (fra) 14.44 (3.3) and 14.20 (1.8); 2 Liadagmis Povea (cub) 14.07 (3.3) and 14.02 (2.0); 3 Xiaohong Li (chn) 14.03 (2.6) and 13.75 (2.0); 4 Valeriya Fedorova 13.71 (3.7) and 13.53 (0.9); 5 Elena Panturiou (rou) 13.73 (3.4) and 13.61 (1.7); 6 Ana Peleteiro (esp) 13.71 (3.1) and 13.54 (1.5); 7 Marshay Ryan 13.60 (1.0); 8 Nubia Soares 13.53 (3.5) and 13.42 (0.8); 9 Keturah Orji 13.29 (5.1) and 13.23 (1.4) (13.46 (0.9) 3qB); 10 Anna Krasutska (ukr) 13.08 (2.7) (13.14 (1.4) 5qA); 11 Ottavia Cestonaro (ita) 13.03 (1.5) (13.16 (1.7) 7qB); in qualy: Paola Borovic (cro) 13.02 (0.6) 6qA; Yulimar Rojas (ven) 12.99 (1.6) 7qA; Aliya Johnson (aus) 13.26 (1.3) 6qB; Gabriele dos Santos (bra) 13.13 (1.0) 7qB; Isabella Marten 13.11 (1.6) 9qB; Andreea Lefcenco (rou) 13.10 (-0,2) 10qB; Jhoanmy Luque (ven) 12.97 (0.8) 11qB
SP (25) 1 Tianqian Guo (chn) 17.71; 2 Raven Saunders 16.63 (16.73 1qB); 3 Emel Dereli (tur) 16.55; 4 Jiaqi Xu (chn) 16.32; 5 Klaudia Kardasz (pol) 16.29; 6 Fanny Roos (swe) 16.29; 7 Elena Bezruchenko (rus) 16.24; 8 Lezaan Jordan (rsa) 16.15; 9 Saily Viart (cub) 15.62 (15.95 3qA); 10 Kätlin Piirimäe (est) 15.49
DT (25, qualy 24) 1 Izabela da Silva (bra) 58.03; 2  Valarie Allman 56.75; 3 Najveet Kaur Dhillon (ind) 56.36; 4 Yan Liang (chn) 56.27; 5 Claudine Vita (ger) 55.58; 6 Tetyana Yuryeva (ukr) 54.35; 7 Filoi Aokuso (aus) 53.92; 8 June Kintana (esp) 53.36; 9 Karyna Cherednychenko (ukr) 51.43; 10 Salla Sipponen (fin) 51.10 (52.08 4qA); in qualy: Agnes Esser (can) 51.65 5qB
HT (23, qualy 22) 1 Alyona Shamotina (ukr) 66.05; 2 Reka Gyuratz (hun) 64.68; 3 Ilián Korosidou (gre) 63.67; 4 Audrey Ciofani (fra) 63.30; 5 Beatrice Nedberg (nor) 63.23 (63.67 2qA; 6 Zsofia Bacskay (hun) 62.51; 7 Katarzyna Furmanek (pol) 61.93; 8 Vanessa Sterckendries (bel) 61.63; 9 Marinda Petersson 60.47 (61.97 2qB); 10 Kimberley Reed (gbr) 60.17
JT (24, qualy 22) 1 Ekaterina Starygina (rus) 56.85; 2 Sofi Flink (swe) 56.70; 3 Sara Kolak (cro) 55.74; 4 Marcelina Witek (pol) 54.14 (55.78 1qB); 5 Maria Andrejczyk (pol) 53.66 (56.23 1qA); 6 Christine Winkler (ger) 53.53; 7 Marie-Therese Obst (nor) 53.19; 8 Arantza Moreno (esp) 52.08; 9 Shiori Toma (jpn) 50.72 (51.64 8qB); 10 Edivania Araujo (bra) 49.84 (51.64 7qB); 11 Tereza Vytlacilová (cze) 49.75 (53.06 3qA); in qualy: Kiho Kuze (jpn) 51.55 5qA; Viktoryia Yermakova (blr) 50.36 6qA; Merly Cabrera (col) 50.19 7qA; Réka Szilágyi (hun) 49.29 8qA; Simona Dobilaité (ltu) 52.43 4qB; Megan Glasmann 49.68 9qB; Sigrid Borge (nor) 49.42 10qB; Hongmei Zhang (chn) 49.29 11qB
10 Kms Walk (23) 1 Anezka Drahotová (cze) 42.47.25; 2 Na Wang (chn) 42.47.25; 3 Yuanyuan Ni (chn) 44.16.72; 4 Laura García Caro (esp) 44.32.84; 5 María Pérez (esp) 44.57.30, 6 Rena Goto (jpn) 45.54.07; 7 Kana Minemura (jpn) 46.22.88; 8 Stefany Coronado (bol) 46.42.06; 9 Jessica Hancco (per) 46.47.31; 10 Viktoriya Raschupkina (blr) 47.00.30
Heptathlon (22-23) 1 Morgan Lake (gbr) 6.148p (14.29 (0.3); 1.94; 14.17; 24.64 (-0,5) – 5.90 (-0,49; 41.66; 2.21.06); 2 Yorgelis Rodríguez (cub) 6.006p (14.18 (1.1); 1.82; 13.16; 25.22 (-0,5) – 6.19 (-0,5); 43.36; 2.21.39); 3 Nadine Visser (ned) 5.948p (13.24 (1.1); 1.73; 12.68; 24.15 (-0,5) – 5.99 (-0,7); 38.76; 2.21.26); 4 Celina Leffler (ger) 5.746p (14.02 (1.1); 1.64; 12.69; 23.90 (-0,5) – 5.99 (-0,7); 39.55; 2.22.90); 5 Louise Grauwogel (ger) 5.621p (14.02 (1.1); 1.67; 12.12; 24.85 (-0,5) – 5.70 (-0,6); 40.49; 2.20.18); 6 Sofia Linde (swe) 5.616p (14.09 (0.3); 1.73; 12.53; 26.13 (0.5) – 5.70 (-0,6); 38.89; 2.16.49); 7 Georgia Ellenwood (can) 5.594p (14.36 (1.1); 1.73; 10.90; 24.86 (1.2) – 5.70 (-0,9); 39.81; 2.17.10); 8 Emma stenlöf (swe) 5.562p (14.06 (1.1); 1.76; 12.79; 25.50 (1.2) – 5.71 (-1,0); 37.84; 2.27.71); 9 Verena Preiner (aut) 5.530p (14.71 (-0,8); 1.58; 13.65; 25.69 (0.5) – 5.56 (-0,3); 43.04; 2.14.46)
4x100m (26) 1 United States (T. Daniels; A. Washington; J. Martin; K. Whitney) 43.46; Jamaica (S. Forbes; K. Dallas; S. Cameron; N. White) 43.97; 3 Germany (L.M. Kwayie; L. Mayer; G. Lückenkemper; C. Butzek) 44.65; in heats: Brazil (L. de Souza; V. C. Rosa; M. da Silva; T. de Liz) 44.61 2h1
4x400m (27) 1 United States (S. Little; O. Baker; S. Wimbley; K. Baisden) 3.30.42; Greta Britain (S. Richards; L. Bleaken; S. Bakare; C. Hylton) 3.32.00; Germany (L. Müller; H. Mergenthaler; L. Gläsner; A. K. Kopf) 3.33.02; Canada (T. Sharpe; K. Clarke; C. Brennan; M. Price) 3.33.17

No comments:

Post a Comment

RunBlogRun