@Trackinsun

@Trackinsun

Sunday, November 30, 2014

London (Canada), 29.11.2014 (indoor)

London (Canada), 29.11.2014 (indoor)
Women
PV Robin Bone 4.04

Xalapa (Mexico), 23-30.11.2014 –Juegos Centroamericanos y del Caribe-

Xalapa (Mexico), 23-30.11.2014 –Juegos Centroamericanos y del Caribe-
-Central American and Caribbean Games-
Men
100m (25, semis 24) (0.9) 1 Rolando Palacios (hon) 10.27 (10.26 (0.4) 1s3); 2 Levi Cadogan (bar) 10.27; 3 Yaniel Carrero (cub) 10.28; 4 Yancarlos Martínez (dim) 10.29; 5 Isidro Montoya (col) 10.33; 6 Yoandry Andújar (dom) 10.34 (10.29 (0.4) 2s3); 7 Yadier Luis (cub) 10.35; 8 Adrian Griffith (bah) 10.48 (10.41 (-0,7) 1s2); in semis: Dubeiker Cedeño (ven) 10.53 (-1,0) 4s1; José Carlos Herrera 10.58 (-1,0) 5s1; Allistar Clarke (skn) 10.60 (-1,0) 6s1; Diego Palomeque (col) 10.45 (-0,7) 3s2; Emmanuel Callender (tto) 10.46 (-0,7) 4s2; Josef Norales (hon) 10.58 (-0,7) 5s2; Arturo Ramírez (ven) 10.41 (0.4) 4s3; Héctor Ruiz 10.53 (0.4) 5s3; 200m (27, semis 26, heats 26) (-1,8) 1 Roberto Skyers (cub) 20.47; 2 Reynier Mena (cub) 20.54 (20.50 (-0,4) 1s1); 3 José Carlos Herrera 20.63 (20.52 (-0,4) 2s1); 4 Rolando Palacios (hon) 20.76 (20.71 (-0,2) 2s2); 5 Kyle Greaux (tto) 20.95 (20.83 (-0,4) 3s1); 6 Arturo Ramírez (ven) 21.00 (20.92 (-0,2) 3s2); 7 Héctor Ruiz 21.43 (21.26 (-0,2) 4s2); in semis: Levi Cadogan (bar) 21.16 (-0,4) 4s1; Stephan James (guy) 21.25 (-0,4) 5s1; Adrian Griffith (bah) 21.38 (-0,4) 6s1; Andrés Rodriguez (pan) 21.50 (-0,4) 7s1 (21.47 (1.9) 5h3); Stanly del Carmen (dom) 21.27 (-0,2) 5s2; in heats: Emmanuel Callender (tto) 21.33 (-0,8) 3h1; Fallon Forde (bar) 21.48 (-0,8) 4h2; Joel Redhead (grn) 21.29 (1.9) 4h3; Gustavo Cuesta (dom) 21.27 (0.6) 4h4; 400m (26, semis 25) 1 Raidel Acea (cub) 45.36; 2 Yoandys Lescay (cub) 45.56; 3 Alberth Bravo (ven) 45.82 (45.21 1s1); 4 Juander Santos (dom) 45.93; 5 Winston George (guy) 46.33; 6 Carlos Lemos (col) 46.64; 7 Yon Soriano (dom) 46.73 (46.05 4s1); 8 Nery Brenes (crc) 46.82 (46.00 3s1); in semis: Stephan James (guy) 46.92 5s1; José Meléndez (ven) 46.62 3s2; Bernardo Valoyes (col) 47.03 4s2; Diego Moreno 47.23 3s3; Erison Hurtault (dma) 47.24 4s3; Wesley Neymour (bah) 47.25 5s3; 800m (28, semis 26) 1 Andy González (cub) 1.45.73; 2 Rafith Rodríguez (col) 1.45.74; 3 Wesley Vázquez (pur) 1.46.05; 4 Jorge Liranzo (cub) 1.47.22; 5 Lucirio Garrido (ven) 1.48.49; 6 Tayron Reyes (dom) 1.49.32; 7 James Eichberger 1.50.29; in semis: Bryan Martínez 1.50.14 5s1; 1.500m (27) 1 Andy González (cub) 3.45.52; 2 Pablo Solares 3.45.62; 3 Christopher Sandoval 3.47.55; 4 Freddy Espinosa (col) 3.48.29; 5 Marvin Blanco (ven) 3.48.75; 5.000m (24) Juan Luis Barrios 14.15.98; 10.000m (27) Juan Luis Barrios 29.13.63; Marathon (30) Richer Pérez (cub) 2h19.13; 110mh (28, semis 27) (0.7) 1 Yordan O’Farrill (cub) 13.46; 2 Jhoanis Portilla (cub) 13.53; 3 Greggmar Swift (bar) 13.59; 4 Eddie Lovett (isv) 13.79; 5 Mikel Thomas (tto) 13.83; 6 Genaro Rodríguez 14.04 (14.03 (-1,6) 4s2); in semis: Eric Keddo (jam) 14.18 (-1,4) 4s1; Jeffery Julmis (hau) 14.02 (-1,6) 3s2; 400mh (27) 1 Omar Cisneros (cub) 49.56; 2 Eric Alejandro (pur) 50.05; 3 Leslie Murray (isv) 50.21; 4 Gerber Blanco (gua) 50.38; 5 Gerald Drummond (crc) 50.72; 6 Víctor Solarte (ven) 51.01; 7 Winder Cuevas (dom) 51.20; 8 Lucirio Garrido (ven) 51.45; 3.000m St (28) 1 Marvin Blanco (ven) 8.43.76; 2 José Peña (ven) 8.45.04; 3 Luis Ibarra 8.48.42; HJ (27) 1 Sergio Mestre (cub) 2.26; 2 Eure Yañez (ven) 2.24; 3 Ryan Ingraham (bah) 2.24; 4 Egdar Rivera-Morales 2.21; 5 Jamal Wilson (bah) 2.18; 6 Alexander Bowen (pan) 2.15; PV (28) Lázaro Borges (cub) 5.30; 2 Yankier Lara (cub) 5.10; LJ (26) 1 David Registe (dma) 7.79 (-0,2); 2 Muhammad Abdul Halim (isv) 7.75 (-0,6); 3 Yunior Díaz (cub) 7.66 (-0,9); 4 Raymond Higgs (bah) 7.63 (-0,5); 5 Jamal Bowen (pan) 7.55 (0.3); 6 Edwin Murillo (col) 7.52 (-1,0); TJ (28) 1 Ernesto Reve (cub) 16.94 (-0,1); 2 Lázaro Martínez (cub) 16.91 (-0,6); 3 Yordanis García (dma) 16.67 (-0,4); 4 Alberto Alvarez 16.32 (0.1); 5 Jhon Murillo (col) 16.19 (-0,5); 6 Samyr Laine (hai) 16.08 (-0,8); SP (25) 1 Mario Cota 19.30; 2 Stephen Saenz 19.27; 3 Raymond Brown (jam) 18.30; 4 Akeem Stewart (tto) 18.08; DT (24) 1 Jorge Fernández (cub) 63.17; 2 Mauricio Ortega (col) 60.69; 3 Mario Cota 58.21; 4 Quincy Wilson (tto) 54.72; 5 Jesús Parejo (col) 53.87; HT (26) 1 Roberto Janet (cub) 74.11; 2 Reinier Mejías (cub) 71.81; 3 Roberto Sawyers (crc) 70.66; 4 Diego del Real 69.84; 5 Pedro Muñoz (ven) 68.52; 6 Alexis Figueroa (pur) 64.48; 7 Diego Berrios (gua) 63.39; JT (28) 1 Guillermo Martínez (cub) 79.27; 2 Juan José Méndez 76.80; 3 Osmany Laffita (cub) 76.28; 4 Jaime Márquez (col) 75.68; 5 Arley Ibarguen 75.56; 6 carlos Armenta 73.26; 4x100m (28) 1 Cuba 38.94; 2 República Dominicana 39.01; 3 Venezuela 39.22; 4 Saint Kitts and Nevis 39.35; 5 Guyana 39.74; 4x400m (28) 1 Cuba 3.00.70; 2 Venezuela 3.01.80; 3 Colombia 3.02.52; 4 República Dominicana 3.02.86; Decathlon (24-25) 1 Yordanis García (cub) 7.854p (10.71 (-0,5); 7.16 (-0,1); 15.54; 2.03; 48.17 - 14.18 (0.0); 36.98; 4.00; 60.13; 4.51.36); 2 José Angel Mendieta (cub) 7.517p (11.09 (-0,8); 7.24 (-1,4); 15.19; 1.91; 49.63 – 14.58 (0.0); 39.98; 4.00; 60.18; 5.05.99); 20 Kms walk (23) 1 Horacio Nava 1h25.05; 2 Eider Arévalo (col) 1h26.03; 3 José Montana (col) 1h27.30; 50 Kms Walk (29) 1 Erick Barrondo (gua) 3h49.40; 2 Omar Zepeda 3h52.45; 3 David Berdeja 3h53.39; 4 Jaime Quiyuch (gua) 3h55.42; 5 Jorge Ruiz (col) 3h59.45
Women
100m (25, semis 24) (1.5) 1 Andrea Purica (ven) 11.29; 2 Nediam Vargas (ven) 11.43; 3 Laverne Jones (isv) 11.54; 4 Eliecit Palacios (col) 11.55; 5 Arialis Gandulla (cub) 11.55 (11.53 (-0,4) 2s1); 6 Greter Guillén (cub) 11.67 (11.58 (0.1) 2s2); 7 Sharolyn Josephs (crc) 11.78 (11.75 (0.1) 4s2); 8 Tahesia Harrigan-Scott (ivb) 11.93 (11.60 (0.1) 3s2); in semis: Fanny Chalas (dom) 11.83 (-0,4) 5s1; Tracy Joseph (crc) 11.84 (-0,4) 6s1; Iza Flores 11.86 (-0,6) 7s1; Gabriela Santos 11.85 (0.1) 5s2; 200m (27, semis 26) (-1,6) 1 Nercely Soto (ven) 23.14 (23.14 (0.1) 1s1); 2 María Idrobo (col) 23.52; 3 Allison Peter (isv) 23.54; 4 Arialis Gandulla (cub) 23.57; 5 Iza Flores 23.92 (23.68 (1.0) 3s2); 6 Nediam Vargas (ven) 24.00 (23.51 (1.0) 1s2); 7 Dulaimi Odelín (cub) 24.07 (23.99 (0.1) 4s1); in semis: Shantely Scott (crc) 24.17 (0.1) 5s1; Samantha Curtis (jam) 24.27 (0.1) 6s1; Gayon Evans 24.33 (1.0) 5s2; 400m (26, semis 25) 1 Lisneidys Veitia (cub) 51.72; 2 Daisiuramis Bonne (cub) 52.49; 3 Yenifer Padilla (col) 52.95; 4 Nercely Soto (ven) 53.06; 5 Norma González (col) 53.67; 6 Kineke Alexander (vin) 54.21 (53.62 3s2); 7 Rosa Fabián (dom) 54.75 (54.41 5s2); in semis: Samantha Curtis (jam) 55.24 3s1; Mariel Espinoza 55.85 4s1; 800m (25) 1 Rose Mary Almanza (cub) 2.00.79; 2 Cristina Guevara 2.01.68; 3 Gabriela Medina 2.02.36; 4 Zulley Torres (col) 2.04.58; 5 Sahily Diago (cub) 2.05.51; 1.500m (27) 1 Muriel Coeno (col) 4.14.84; 2 Cristina Guevara 4.16.51; 3 Adriana Muñoz (cub) 4.20.50; 4 Arletis Thaureaux (cub) 4.22.60; 5.000m (26) 1 Brenda Flores 16.02.64; 2 Sandra López 16.13.23; 3 Yudileyvis Castillo (cub) 16.16.21; 4 Beverly Ramos (pur) 16.24.42; 5 Angela Figueroa (col) 16.38.47; 10.000m (24) Brenda Flores 35.54.44; Marathon (30) 1 Margarita Hernández 2h41.16; 2 Dailin Belmonte (cub) 2h42.01; 3 Zuleima Amaya (ven) 2h42.27; 100mh (26, semis 25) (-0,8) 1 Lina Florez (col) 13.19; 2 Brigitte Merlano (col) 13.19; 3 Kierre Beckles (bar) 13.62 (13.51 (0.3) 2s2); 4 Génesis Romero (ven) 13.63 (13.62 (0.7) 2s1); 5 Gabriela Santos 13.68; in semis: Josanne Lucas (tto) 13.79 (0.7) 3s1; Rujaine Coto (pur) 13.60 (0.3) 3s2; 400mh (26, semis 24) 1 Zudikey Rodríguez 56.79 (56.74 1s1); 2 Magdalena Mendoza (ven) 57.67 (56.87 2s1); 3 Zurian Hechavarria (cub) 57.74 (57.64 1s2); 4 Sharolyn Scott (crc) 57.75 (57.34 3s1); 5 Natali Brito 58.90; 6 Deiscy Moreno (col) 59.13; 7 Nairobis Vicet (cub) 59.80; 3.000m St (28) 1 Angela Figueroa  (col) 10.05.25; 2 Muriel Coneo (col) 10.07.94; 3 Beverly Ramos (pur) 10.08.39; 4 Ana Narváez 10.11.22; HJ (26) 1 Levern Spencer (lca) 1.89; 2 Priscilla Frederick (ant) 1.83; 3 Kashany Ríos (pan) 1.80; 4 Fabiola Ayala 1.80; PV (24) 1 Yarisley Silva (cub) 4.60; 2 Diamara Planell (pur) 4.15; 3 Rosbeilys Peinado (ven) 4.15; 4 Alexandra González (pur) 4.00; 5 Tiziana Ruiz 3.90; LJ (25) 1 Chantel Malone (ivb) 6.46 (0.3); 2 Irisdaymi Herrera (cub) 6.36 (0.9); 3 Zoila Flores 6.26 (1.0); 4 Yulimar Rojas (ven) 6.24 (0.1); 5 Yosiry Urrutia (col) 6.13 (0.5); TJ (27) 1 Caterine Ibarguen (col) 14.57 (-0,4); 2 Dailenis Alcantara (cub) 14.09 (-0,3); 3 Yosiry Urrutia (col) 13.89 (0.3); 4 Yulimar Rojas (ven) 13.54 (-0,3); 5 Liliana Hernández 13.50 (0.1); 6 Pascale Delaunay (hai) 13.47 (-1,0); 7 Ivonne Rangel 13.33 (0.6); 8 Ayanna Alexnader (tto) 12.94 (-0,5); SP (27) 1 Cleopatra Borel (tto) 18.99; 2 Yaniuvis López (cub) 17.88; 3 Sandra Lemos (col) 17.50; 4 Saily Viart (cub) 17.21; DT (26) 1 Denia Caballero (cub) 64.47; 2 Yaime Pérez (cub) 62.42; 3 Jhoana Martínez (col) 56.27; 4 Paulina Flores 52.50; 5 Aixa Midlenton (pan) 51.59; 6 Tara-Sue Barnett (jam) 50.65; 7 Irais Estrada 50.57; HT (24) 1 Yipsi Moreno (cub) 71.35; 2 Yurisleydi Ford (cub) 69.62; 3 Eli Johana Moreno (col) 67.77; 4 Rosa Rodríguez (ven) 67.47; JT (27) 1 Flor Ruiz (col) 63.80; 2 Abigail Gómez 57.28; 3 Coraly Ortiz (pur) 54.53; 4 Yulennis Aguilar (cub) 54.50; 5 María Murillo (col) 53.06; 6 Lismania Muñoz (cub) 52.91; 4x100m (28) 1 Venezuela 43.53; 2 Colombia 44.02; 3 Cuba 44.19; 4 Puerto Rico 44.33; 5 República Dominicana 44.68; 4x400m (28) 1 Cuba 3.29.69; 2 Mexico 3.33.16; 3 Colombia 3.34.14; Heptathlon (26-27) 1 Yorgelis Rodríguez 5.984p (13.82 (-0,3); 1.85; 13.50; 24.78 (0.2) – 6.16 (-1,5); 39.29; 2.28.00); 2 Yusliedys Mendieta (cub) 5.819p (13.77 (-0,2); 1.67; 13.43; 24.32 (-1,7) - 5.82 (-1,0); 45.40; 2.28.04); 3 Alysbeth Felix (pur) 5.721p (14.27 (-0,2); 1.79; 10.32; 24.79 (0.2) – 6.33 (-0,4); 37.93; 2.23.45); 4 Jessamyn Sauceda 5.606p (14.22 (-0,3); 1.70; 11.69; 25.20 (0.2) – 6.16 (-0,5); 38.54; 2.25.06); 5 Guillercy González (ven) 5.468p (14.50 (-0,2); 1.76; 12.14; 26.14 (-1,7) - 5.77 (-0,8); 41.17; 2.28.94); 6 Milagros Montes de Oca (dom) 5.447p (14.45 (-0,3); 1.67; 11.74; 25.72 (-1,7) - 5.72 (-0,5); 40.18; 2.20.92); 20 Kms Walk (23) 1 Mirna Ortiz (gua) 1h35.43; 2 Sandra Arenas (col) 1h36.29; 3 Ingrid Hernández (col) 1h37.11; 4 Monica Equihua 1h38.07

Hobart (Australia), 30.11.2014

Hobart (Australia), 30.11.2014
Men
100m (nwi) Jack Hale u18 10.48; HT Huw Peacock 63.28
Women
400m Samantha Lind 55.28

Saturday, November 29, 2014

Nagasaki (Japan), 29.11.2014

Nagasaki (Japan), 29.11.2014
Women
5.000m 1 Kaptich Selly Chepyego (ken) 15.08.31; 2 Sakiho Tsutsui 15.48.35; 3 Misaki Kato 15.48.85; 4 Shiho Takechi 15.49.10; 5 Sayaka Kuroki 15.50.03; 6 Yuka Miyazaki 15.55.18; 7 Honoka Yuzawa 15.56.79; 8 Yuki Nakamura 15.59.08

Hachioji (Japan), 29.11.2014

Hachioji (Japan), 29.11.2014
Men
10.000m heat 1 1 Milion Zewde (eth) 27.36.35; 2 Bernard Kimani (ken) 27.36.60; 3 Kassa Mekashaw (eth) 27.38.93; 4 Tetsuya Yoroizaka 27.38.99; 5 James Mwangi (ken) 27.40.95; 6 Paul Kuira (ken) 27.48.08; 7 Patrick Muendo Mwaka (ken) 27.53.03; 8 Shinobu Kubota 27.54.25; 9 Edward Waweru (ken) 27.55.27; 10 Keita Shitara 27.56.60; 11 Yuta Shitara 27.58.91; 12 Daniel Gitau (ken) 28.00.05; 13 Abayneh Ayele (eth) 28.04.16; 14 Masato Kukuchi 28.04.25; 15 Tsubasa Hayakawa 28.15.36; 16 Taku Fujimoto 28.20.96; 17 Joseph Onsarigo (ken) 28.24.11; 18 Alex Mwangi (ken) 28.24.82; 19 Naohiro Domoto 28.24.97; 20 Kazuya Deguchi 28.35.40; 21 Yuki Matsuoka 28.36.81; 22 Yuji Osuda 28.38.47; 23 Edwin Nyandusi Mokua (ken) 28.55.59; 24 Naohiro Yamada 28.55.83
10.000m heat 2 1 Shota Hattori 28.29.30; 2 Shintaro Miwa 28.29.50; 3 Mitsunori Asaoka  28.29.56; 4 Shota Shinjo 28.37.92; 5 Takanori Ichikawa 28.44.32; 6 Takuya Noguchi 28.45.15; 6 Yusuke Takabayashi 28.49.31; 7 Kazuya Namera 28.49.42; 8 Wataru Ueno 28.56.28; 9 Yuta Takahashi 28.57.64; 10 Hideyuki Tanaka 28.59.02
10.000m heat 3 1 Masaru Aoki 28.54.61; 2 Barsoton Leonard (ken) 28.55.38
10.000m heat 4 1 Takayuki Matsumiya 28.48.84; 2 Ryoku Watanabe 28.55.27
10.000m heat 5 Ryohei Yamazaki 28.51.30; 2 Takumi Kiyotani 28.55.82
10.000m heat 6 Kazuma Ito 28.56.50

Dunedin (New Zealand), 29.11.2014

Dunedin (New Zealand), 29.11.2014
Men
400m Andrew Whyte 47.57

Auckland (New Zealand), 29.11.2014

Auckland (New Zealand), 29.11.2014
Men
100m h1 (2.1) 1 Joseph Millar 10.38; 2 James Mortimer 10.54; 3 Alex Jordan 10.61; 100m h2 (2.6) Hamish Gill 10.57; 200m (2.9) 1 Joseph Millar 21.30; 2 Alex Jordan 21.38; 3 James Mortimer 21.50; 400m Daniel Dyet 47.63; JT 1 Stuart Farquhar 79.26; 2 Ben Langton-Burnell 71.12
Women
100m (4.3) Rochelle Coster 11.83; 100m u18 (2.0) Simone Tafunai 12.10; 200m u18 (2.0) Simone Tafunai 24.95; 5.000m Lydia O’Donnell 16.44.85; 100mh (3.6) 1 Rochelle Coster 13.47; 2 Fiona Morrison 13.52

Adelaide (Australia), 29.11.2014

Adelaide (Australia), 29.11.2014
Men
800m Dylan Stenson 1.49.41; PV Kurtis Marschall (25.04.1997) 5.20
Women
PV Jamie Scroop 4.15

St. Lucia –Brisbane- (Australia), 29.11.2014

St. Lucia –Brisbane- (Australia), 29.11.2014
Men
100m (1.0) 1 Nick Boylett 10.58; 2 Jin Jung 10.58; 200m (0.6) 1 Jin Jung 21.52; 2 Joshua Robinson 21.70; 400m 1 Craig Burns 47.61; 2 Joshua Robinson 47.81; 3 Luke Grimley 48.30; 110mh u18 (0,91m) (0.8) 1 Brendon Herrigan 13.91; 2 Eliot Wilkins 14.21
Women
100m (0.5) 1 Caitlin Sergent 11.85; 2 Michelle Jenneke 12.06; 200m (1.3) 1 Caitlin Sergent 23.92; 2 Riley Day 24.36; 3 Emily First 24.64; 1.500m Caitlin McQuilkin-Bell (12.08.1997) 4.27.92; 100mh (0.0) Michelle Jenneke 13.77; HJ 1 Hannah Joye (96) 1.85; 2 Cassie Purdon (96) 1.80; DT Alix Kennedy 51.56; 3 Kms Walk 1 Nicole Fagan 13.30.20; 2 Jessica Pickles 13.33.43

Bankstown (Australia), 29.11.2014

Bankstown (Australia), 29.11.2014
Men
200m (-0,7) Benjamin Jaworski 21.65; 800m Jared West 1.50.74; 110mh u18 (0,91m) (nwi) Matthew Wood 14.02; 2 Jarrod Twigg 14.16
Women
200m (2.1) 1 Abbie Taddeo 24.05; 2 Elizabeth Jenkins 24.42; 3 Tavleen Singh 24.46; 4 Alexa Bartholomew 24.64; 200m u18 (2.8) Kristie Edwards 24.35; 2 Sophie McGovern 24.90; 100mh (-2,3) Abbie Taddeo 13.78; 100mh u18 (0,76m) (2.0) Rachel Pace 13.81; HJ Eleanor Patterson 1.90; SP u18 (3 kg) Grace Robinson 15.26; HT u20 (3 kg) Alexandra Hulley 63.69; HT u18 (3 kg) Emily Rotunno 57.62

Perth (Australia), 28.11.2014

Perth (Australia), 28.11.2014
Men
200m (0.8) Aaron Bresland 21.65; LJ Jeremy Andrews 7.59 (2.6); JT Cruz Hogan 71.54
Women
200m (0.7) Lindsay Pekin 24.50; PV Nina Kennedy 4.01

Friday, November 28, 2014

Melbourne (Australia), 27.11.2014

Melbourne (Australia), 27.11.2014
Men
1.500m Tom Fawthorpe 3.48.9; 5.000m 1 Liam Adams 13.56.4

Canberra (Australia), 28.11.2014

Canberra (Australia), 28.11.2014
Women
100m (0.8) Lauren Wells 11.97; 200m  (1.1) Lauren Wells 24.30

Colombo (Sri Lanka), 26-27.11.2014 -51th Inter Army Championships-

Colombo (Sri Lanka), 26-27.11.2014 -51th Inter Army Championships-
Men
100m (27) (nwi) Shehan Ambepitiya 10.55, 200m (26) (nwi) 1 Mohammad Rajaskhan 21.21; 2 Suranjaya Silva 21.54; 400m (27) Dilip Ruwan 48.09; DT (26) Charith Kapukotuwa 52.57
Women
800m (26) Charapika Dilrushi 2.08.55; 3.000m St (26) Nilane Rathnayake 10.15.16; JT (26) Nadeeka Lakmali 57.58

Monday, November 24, 2014

Kanagawa (Japan), 23.11.2014

Kanagawa (Japan), 23.11.2014
Men
10.000m 1 Hiroto Inoue 28.19.28; 2 Takuya Fujikawa 28.20.31; 3 Kazuma Kubota 28.30.78; 4 Hironori Tsuetaki 28.36.85; 5 Yusuke Osumi 28.52.02; 6 Ryo Yamada 28.56.93; 7 Hayato Yamada 28.57.11; 8 Junya Uemura 28.59.28; 9 Yinosuke Matsumura 29.03.56; 10 Genta Yodogawa 29.04.05
Women
10.000m 1 Ayumi Uehara 32.56.38; 2 Fuyuka Kimura 33.02.54; 3 Yuri Karasawa 33.03.25; 4 Maki Izumida 33.15.18; 5 Chikako Mori 33.31.22; 6 Rina Koeda 33.34.90; 7 Fumika Sasaki 33.38.17; 8 Eri Utsunomiya 33.47.97; 9 Shiho Yahagi 33.48.38; 10 Mari Tayama 33.49.22; 11 Ruka Nakamura 33.53.66; 12 Eri Tayama 33.54.20; 13 Sakurako Fukuchi 33.54.29; 14 Atsumi Miyamoto 34.02.54; 15 Yuria Ikuno 34.02.64; 16 Anna Matsuda 34.19.25; 17 Haruna Horikawa 34.20.67

Mar del Plata (Argentina), 23.11.2014

Mar del Plata (Argentina), 23.11.2014
Men
100m (-0,9) Jorge Caracassis 10.3h

Waitakere (New Zealand), 22.11.2014

Waitakere (New Zealand), 22.11.2014
Men
SP Jacko Gill 19.31

Christchurch (New Zealand), 22-23.11.2014

Christchurch (New Zealand), 22-23.11.2014
Men
100m (7.0) Alex Jordan 10.68; 200m (nwi) Alex Jordan 21.37
Women
HT u18 (3 kg) Lauren Bruce 62.01

Sunday, November 23, 2014

Nathan (Australia), 23.11.2014

Nathan (Australia), 23.11.2014
Men
100m (2.5) 1 Nicholas Boylett 10.38; 2 Christopher Dale 10.45; 3 Chris Musgrave 10.62; 4 Craig Burns 10.66; 5 Benjamin Hayward 10.66; 100m u18 (2.5) Brandon Herrigan 10.65; 200m h1 (1.0) 1 Nicholas Boylett 20.77; 2 Craig Burns 20.99; 3 Tommy Connolly 21.33; 4 Gary Finegan 21.45; 200m h2 (1.2) Jordan Caldow 21.62; 200m u20 (1.3) Taylor Brins 21.73; 200m u18 (1.0) Brandon Herrigan 21.43; 110mh u18 (0,91m) (1.8) 1 Brandon Herrigan 13.76; 2 Eliot Wilkins 13.99; DT Julian Wruck 65.54; DT u20 (1,75 kg) Matthew Denny 66.81; HT u20 (6 kg) Matthew Denny 72.68; HT u18 (5 kg) Nathan Wilkins 64.70
Women
100m (2.1) Michelle Cutmore 11.92; 200m u18 (4.4) Nicole Kay 24.45; 400m u16 Madeleine Attlee 55.61; HT Lara Nielsen 60.62

Saturday, November 22, 2014

Adelaide (Australia), 22.11.2014

Adelaide (Australia), 22.11.2014
Men
2.000m St Jacob Cocks (94) 5.54.37; PV Curtis Marschall u18 5.00
Women
1.500m Isabelle Scott 4.28.30

Perth (Australia), 21.11.2014

Perth (Australia), 21.11.2014
Men
100m (0.7) Aaron Bresland 10.69; 1.500m 1 Marc See 3.46.03; 2 Joshua Tedesco 3.49.82; JT Cruz Hogan 72.14
Women
400m Lindsay Pekin 54.99; 5 Kms walk (mixed) Brenda Gannon 23.21.70

Friday, November 21, 2014

Phuket (Thailand), 19-22.11.2014 –4th Asian Beach Games-

Phuket (Thailand), 19-22.11.2014 –4th Asian Beach Games-
Men
SP (19) 1 Ahmad Gholoum (kuw) 18.69; 2 Mashari Mohammad (kuw) 18.67; 3 Ivan Ivanov (kaz) 17.42

Tuesday, November 18, 2014

Itajaí (Brazil), 15-17.11.2014 -54th Jogos Abertos de Santa Catarina-

Itajaí (Brazil), 15-17.11.2014 -54th Jogos Abertos de Santa Catarina-
Men
100m (nwi) (15) Rodrigo Pereira do Nascimento 10.58; 200m (nwi) 1 Rodrigo Pereira do Nascimento 21.25 (21.09 (nwi) 1h1); 2 William Campos da Silva 21.56; 400m (15) 1 Jucian Alcántara Pereira (95) 47.87; 2 Keynan Hack 48.10; 400mh (17) 1 Keynan Hack 51.10; 2 Iago Barbosa da Cunha (97) 52.14; LJ (16) Michael Agazzi 7.46 (nwi); SP (16) Darlan Romani 19.76; DT (17) 1 Luis Henrique Schneider 54.10; 2 Felipe Lorenzon 54.05
Women
100m (15) Fernanda Araujo da Silva 11.88 (nwi) 1h1; Tamiris da Liz 11.90 (nwi) 1h2; 200m (16) (mwi) Tamiris de Liz 24.21; 400m (15) 1 Cristiane dos Santos 54.51; 2 Yasmin Olivera Fagundes (95) 54.88; TJ (16) Joseli dos Santos Lidora 12.95 (nwi); JT 1 Lilian Meurer Sibert 51.47; 2 Joana Soares 50.23

Monday, November 17, 2014

Yokohama (Japan), 15-16.11.2014 –Nittai University Trials-

Yokohama (Japan), 15-16.11.2014 –Nittai University Trials-
Men
5.000m 1 Bidan Karoki (ken) 13.25.43; 2 Yuta Takahashi 13.45.69; 3 Mitsunori Asaoka 13.48.01; 10.000m 1 Joseph Onsarigo (ken) 28.25.10; 2 Stanley Siteki (ken) 28.31.12; 3 Satoru Kitamura 28.32.67; 4 Charles Ndirangu (ken) 28.36.77
Women
3.000m 1 Airi Tanaka 9.21.19; 5.000m 1 Yuka Takashima 15.31.66; 2 Pauline Kamulu (ken) 15.32.47; 3 Kotona Ota 15.33.74; 4 Miho Shimizu 15.34.22; 5 Mariam Waithira (ken) 15.34.25; 6 Mai Shoji 15.34.73; 7 Yuki Mitsunobu 15.42.11; 8 Rina Koeda 15.44.02; 9 Sakie Arai 15.44.04; 10 Ai Inoue 15.44.07; 11 Chikako Mori 15.44.78; 12 Mai Takahashi 15.45.66

Melbourne (Australia), 15.11.2014

Melbourne (Australia), 15.11.2014
Men
100m (nwi) Luke Stevens 10.58

Montevideo (Uruguay), 15.11.2014

Montevideo (Uruguay), 15.11.2014
Women
HT u18 (3 kg) Luciana Acosta (97) 59.03

Buenos Aires (Argentina), 16.11.2014

Buenos Aires (Argentina), 16.11.2014
Men
100m (-0,2) Matías Robledo 10.64; 400m Walter Rotela 48.43

Sunday, November 16, 2014

Eaubonne (France), 15.11.2014 (indoor)

Eaubonne (France), 15.11.2014 (indoor)
Men
PV Sami Berhaiem (tun) 5.00
Women
SP Jessica Cerival 15.66

San Germán (Puerto Rico), 15.11.2014

San Germán (Puerto Rico), 15.11.2014
Men
150m (nwi) Juander Santos (dom) 15.73; 300m Juander Santos (dom) 32.79; 500m Luguelín Santos (dom) 1.00.95; HT 1 Roberto Sawyers (crc) 71.09; 2 Alexis Figueroa 66.22
Women
100m (0.1) 1 Genoiska Cancel 11.81; 2 Margarita Manzueta (dom) 11.91; JT 1 Coralys Ortiz 51.13; 2 Flor Ruiz (col) 50.78

Santiago (Chile), 14-16.11.2014 –Nacional de Menores- (Youth)

Santiago (Chile), 14-16.11.2014 –Nacional de Menores- (Youth)
Men
400m (17) Martin Tagle (97) 47.96; DT (1,5 kg) (15) José Miguel Ballivián 53.87; HT (5 kg) (14) Felipe Cortés 63.13

Auckland (New Zealand), 15.11.2014

Auckland (New Zealand), 15.11.2014
Men
400m Cameron French 47.27

Hobart (Australia), 15.11.2014

Hobart (Australia), 15.11.2014
Men
100m (0.4) Jack Hale u18 10.63; HT Huw Peacock 63.57

Mar del Plata (Argentina), 11-15.11.2014

Mar del Plata (Argentina), 11-15.11.2014
Men
DT u18 (1,5 kg) (15) Emanuel Tanten 53.39
Women
SP u18 (3 kg) (14) Ailén Armada 15.91 NR u18

Saturday, November 15, 2014

Adelaide (Australia), 15.11.2014

Adelaide (Australia), 15.11.2014
Men
400m Dylan Stenson 48.48; 800m Dylan Stenson 1.51.10; 3.000m u18 William McCann (97) 8.37.24

 

Friday, November 14, 2014

Wednesday, November 12, 2014

Joao Pessoa (Brazil) 7-9.11.2014 –Jogos Escolares-

Joao Pessoa (Brazil) 7-9.11.2014 –Jogos Escolares-
Men
100m u18 (8) (1.6) Pedro Almeida 10.69; 200m u18 (9) (1.1) Marcelo Ferreira Neves 21.63; LJ u18 (8) Lucas Basilio de Souza 7.44 (1.7); SP (5 Kg) (8) 1 Josiel Felix do Sousa 18.01; 2 José Graciliano dos Santos 17.43; DT u18 (1,5 Kg) (9) Cleverson Pereira Oliveira 53.64; JT u18 (700 g) (9) Pedro Luiz do Prado Barros 71.04
Women
100m u18 (8) (-0,2) Isabel Macedo Silva 11.92; 200m u18 (9) (-0,7) Daysiellen Atla Dias 24.52; SP u18 (3 kg) Amanda Mera Scherer 16.04; JT u18 (500 g) (9) Joana Juliana Soares 50.57

Xalapa (Mexico), 11.11.2014

Xalapa (Mexico), 11.11.2014
Men
60m (nwi) 1 Héctor Ruiz 6.80; 2 Arturo Ramírez (ven) 6.82; 300m h5 1 Albert Bravo (ven) 32.82; 2 Arturo Ramírez (ven) 32.97; 3 José Meléndez (ven) 32.98; 4 Freddy Mezones (ven) 33.53; 5 Rodrigo Sagaón 33.71; 6 Diego Moreno 33.75; 300m h4 Alberto Aguilar (ven) 33.36; 1.000m Christopher Sandoval 2.22.06; 60mh (nwi) Genaro Rodríguez 7.83; HJ 1 Eure Yañez (ven) and Edgar Rivera-Morales 2.20; 3 José Arrreola 2.15; LJ Alberto Alvarez 7.44 (0.0); SP 1 Stephen Saenz 19.08; 2 Mario Cota 17.83; DT 1 Mario Cota 59.26; 2 Jesús Parejo (ven) 56.31; HT Diego del Real 69.06; JT Juan J. Méndez 73.17
Women
60m (nwi) 1 Nedian (ven) 7.31; 2 Andrea Purica (ven) 7.39; 3 Nercelys Soto (ven) 7.48; 300m 1 Nercelys Soto (ven) 37.51; 2 Nataly Brito 38.54; 3 Mariel Espinnoza 38.72; 1.000m 1 Gabriel Medina 2.41.29; 2 Cristina Guevara 2.41.43; 3 Ana Narvaez 2.47.17; 3.000m Brenda Flores 9.31.95; 60mh (nwi) Gabriela Santos 8.40; LJ Zoila Martínez 6.11 (0.8); DT 1 Paulina Flores 51.95; 2 Irais Estrada 51.85; JT Abigail Gómez 55.84

Monday, November 10, 2014

Sunday, November 09, 2014

Saturday, November 08, 2014

Southport (Australia), 8-9.11.2014

Southport (Australia), 8-9.11.2014
Men
SP u20 (6 kg) Matthew Denny 17.43; DT (1,75 Kg) Matthew Denny 61.84
Women
HT (8) Lara Nielsen 61.17

Melbourne (Australia), 7-9.11.2014 –Victorian All Schools Championships-

Melbourne (Australia), 7-9.11.2014 –Victorian All Schools Championships-
Men
100m u17 (8) (5.1) Jackson Miller-Gage 10.60; 400m u17 (8) Lawson Power 49.17; SP u18 (5 kg) (8)  Ned Weatherly 18.63
Women
100m u16 (8) (1.5) Nana Owusu-Afriyie (99) 12.09; 400m u17 (8) Sarah Billings 55.61

Sydney (Australia), 8.11.2014

Sydney (Australia), 8.11.2014
Men
400m Teri Fragiadakis (97) 48.56; 3.000m A 1 Tom Fawthorpe 8.03.12; 2 Joshua Wright 8.03.30; 3 Jack Stapleton 8.08.93; 4 Adrian Plumer 8.09.37; 5 Matthew Hudson 8.09.78; 3.000m B 3rd Joshua Torley (99) 8.25.31
Women
100m (2.6) Abbie Taddeo 12.00; 3.000m 1 Kate Spencer (95) 9.09.29; 2 Madeline Heiner 9.12.61; 3 Bridney Delaney 9.12.95; 4 Milly Clark 9.17.14; 5 Celia Sullohern 9.17.33; 6 Trychelle Kingdom 9.31.13; 7 Abbey Rockliff (2001) 9.31.80; 100mh u18 (0,76m) (1.5) Rachel Pace 13.90; HT u18 (3 kg) Alexandra Hulley 57.88

St. Lucia (Australia), 6.11.2014

St. Lucia (Australia), 6.11.2014
Women
Mile Olivia Burdon u18 4.43.31

Friday, November 07, 2014

Doncaster (Australia), 6.11.2014 –Victorian Championships in 5.000m-

Doncaster (Australia), 6.11.2014 –Victorian Championships in 5.000m-
Men
5.000m Zak Patterson 14.11.80
Women
5.000m 1 Courtney Powell 16.36.97; 2 Amelia Aslanides 16.40.62; 3 Sophie Barker 16.45.70; 4 Tarli Bird 16.56.28

Perth (Australia), 7.11.2014

Perth (Australia), 7.11.2014
Men
100m (0.9) Aaron Bresland 10.66

Thursday, November 06, 2014

Jeju (South Korea), 30.10-21.11.204 -95th National Sports Festival-

Jeju (South Korea), 30.10-21.11.204 -95th National Sports Festival-
Men
100m (30)  (-0.4) 1 Yeo Ho-Su-Ah  10.51;  2 Kim Kuk-Young  10.54 (10.37 (1.1) 1h1); 3  Cho Kyu-Won  10.57; 4 Kim Min-Kyun 10.60;  in heats: Lim Hee-Nam  10.64 (1.1) 3h1; Yeo Ho-Su-Ah  10.57 (-0,9) 1h2;  200 m (31) (-0.6)  1 Yeo Ho-Su-Aqh  21.14;  2 Cho Kyu-Won  21.50; 400m (30) 1 Sung Hyuk-Jae  47.04; 2  Lim Chan-Ho  47.20;  3 Lee Joon  47.99 (47.78 2h2);  4 Park Se-Jung  48.03; 800m  (1) Choi Hyun-Ki  1:49.19; 10.000 m (1) Baek Seung-Ho  29:36.23; 110mh (30) (1.0) 1 Kim Byung-Jun  13.59; 2 Park Tae-Kyong  13.81; 400mh (31) 1 Kim Dae-Hong  51.46; 2 Lee Seung-Yun  51.64; 3 Park Tae-Hoon  51.76; PV (30) 1  Jin Min-Sup  5.50;  2 Han Do-Hyun  5.30; LJ  (30) 1 Kim Duk-Hyung  8.04 (1.8); 2 Kim Sang-Su 7.70 (1.5);  3 Kim Jang-Jun 7.68 (-0.6); 4 Kim Dong-Han7.63 (1.5); 5 Kim Jin-Wook  7.58 (1.0);  6 Kim Jin-Wook  7.58 (1.0); TJ (2) 1 Kim Duk-Hyun  16.38 (1.7); 2 Kim Dong-Hyun  16.14 (-0.4); 3 Ko Dae-Young  15.85 (0.7); SP (31) Jung Il-Woo  18.59;  DT  (31) 1 Choi Jong-Bum  56.36;  Lee Hyun-Jae  55.37; HT (30) 1 Lee Yun-Chul  70.94; 2 Park Young-Sik  67.10; 3 Jang Sang-Jin  62.36; JT  (1)  Park Jae-Myong  78.65;  Park Won-Kil  75.73; Decathlon (31-1) 1 Kim Kun-Woo 7535p (10.95 (0.8); 7.11 (0.4); 12.31; 1.89; 49.30 – 14.97 (-0,7); 38.94; 4.80; 53.24; 4:42.63); 2 Bae Sang-Hwa 7448p (11.05 (1.5); 6.95 (0.1); 12.20; 2.01; 51.73 – 14.46 (0.5); 39.22; 4.50; 58.60; 4:55.68)
College Men:
100m (30) (0.2) Male Lee-Jae-Ha  10.63; 200m (31) (-1.3) 1 Male Lee-Jae-Ha  21.40; 2 Kim Ui-Yeon  21.63;  400m (30) 1 Kim Ui-Yeon  47.53; 2 Jang Dong-Keun 48.06; 400mh (31) Ju Sang-Min 52.03; H J  ( 1):  Yoon-Sung.Hyun  2.23; 2 Kim Sung-Dae  2.15; 3 Park Yeon-Su  2.15; LJ  (30) 1 Joo Eun-Jae  7.80 (-0.4); 2 Kim Sang-Yoon 7.57 (-0.1)
High School Boys:
100 m (30) (1.8) 1 Lee Chang-Soo 10.57; 2 Lee Kyu-Hyung  10.62; 3 Kim Byong-Chan 10.62; 4 Lee Yong-Ha  10.70; 400m (30) 1 Choi Min-Ki 48.36 (48.23 1h1); H J (1) Woo Sang-Hyuk 2.20; LJ (30) 1 Won Yu-Sung 7.64 (1.6); 2 Sung Jin-Syok  7.53 (0.5); TJ (1) 1 Won Yu-Sung 15.75 (1.1); 2 Sung Jin-Syok  15.60 (-0.7); 3 Kim Ju-Hwan  15.56/+0.2; JT 800g (2) Kim Woo-Jung 72.37
Women
100m (30) (-0.8) 1 Kim Min-Ji (95) 11.75 (11.69 (-0,6) 1h1); 2 Lee Sun-Ae 11.91; 200m (31) (-0.8) 1 Kim Min-Ji (95) 23.91; 400m (30) Yook Ji-Eun 55.52; 1.500m (31) Lee Se-Jung  4:29.68; 5.000m (30)  1 Kim Do-Yeon  16:28.98; 2 Oh Dal-Nim/96  16:33.05; 3 Chung Yoon-Hee  16:35.01; 4 Lim Kyung-Hee  16:37.89; 10.000m (1) 1 Kim Do-Yeon  34:02.97; 2 Kim Sung-Eun  34:19.23; 3 Lim Kyung-Hee  34:39.72; 100mh (1) (-0.6)  Chung Hye-Rim 13.30; PV (30) 1 Lim Eun-Ji  4.10; 2 Choi Yea-Eun  4.00; LJ  (31) 1 Jung Soon-Ok  6.28 (0.4); 2 Kim Min-Ji (II) 6.21 (1.3); TJ (2) Bae Chan-Mi 13.46 (1.1); SP  (30) 1 Lee Mi-Young  16.71;  2 Lee Su-Jung 15.91; 3  Kim Woo-Yeon 15.46; 4 Shin Bom-Yi 15.27; 5 Lee Mi-Na (95)  15.13; DT (1) Cho Hye-Rim 51.47; HT (30) 1 Kang Na-Ru 59.71; 2 Park Su-Kyong  58.80;  JT (1) 1 Kim Kyong-Ae 57.23; 2 Park Ju-Hyun 53.48; 3 Huh Hyo-Jung 51.83; 4 Suh Hae-An  51.34;  5 Han Hyo-Hee 50.67;  6 Lee Hye-Rim 49.85; 7 Kim Won-Jeong (95) 49.30
College Women
100m (30) (0.6) Kang Da-Seul  11.86; LJ (31) Park Seat-Byul  6.10 (1.9); DT (30 Jung Ye-Lim  50.49
High School Girls:
400m (30) Han Jung-Mi 55.43

Buenos Aires (Argentina) 4-6.11.2014 –Juegos Universitarios-

Buenos Aires (Argentina) 4-6.11.2014 –Juegos Universitarios-
Men
110mh (4) (0.5) Agustín Carrera 14.15

Wednesday, November 05, 2014

New Delhi (India), 2-5.11.2014 –Open National Championships-

New Delhi (India), 2-5.11.2014 –Open National Championships-
Men
100m (3) (0.1) 1 Manikanda Arumugam 10.56; 2 Amiya Kumar Mallick 10.61; 3 Jyoti Shankar 10.65; 4 Manikandan Raj 10.68; 200m (5) (0.0) 1 Manikanda Arumugam 20.98; 2 Dharmbir 21.06; 3 Manikandan Raj 21.61; 400m (3) 1 Kunhu Mohammed 46.97; 2 Arokia Rajiv 46.99; 3 Bibin Mathew 47.83 (47.56 2h1); 4 Mohammed Anas Y. 48.17 (48.01 4h1); in heats: Sachin Kumar 47.89 3h1; 800m (3) 1 Sajesh Joseph 1.49.91; 2 Beant Singh 1.51.08; 1.500m (5) 1 Ajay Kumar Saroj 3.48.53; 2 Jinson Johnson 3.49.05; 3 Ghamanda Ram 3.49.10; 110mh (4) (0.0) 1 K. Prem Kumar 13.91; 2 J. Surendhar 14.21 (14.14 (0.0) 1h2); 3 Pinto Mathew A. 14.29; 400mh (5) 1 Durgesh Kumar Pal. 50.61; 2 Ramachandran 51.03; 3 Jithin Paul 51.30; 4 Vijay Sinch Malik 51.34; HJ (4) 1 Harshith S. 2.17; 2 Jithin C. Thomas 2.17; LJ (3) 1 Ankit Sharma 7.87 (0.0); 2 M. Arshad 7.58 (0.1); 3 K. Prem Kumar 7.53 (0.0); TJ (5) 1 Ranjith Maheswari 16.09 (0.0); 2 U. Karthik 15.95 (0.0); 3 Arpinder Singh 15.89 (0.0); SP (3) 1 Kashish Khanna 18.59; 2 Jasdeep Singh 18.09; 3 Ashwani Solanki 17.31; DT (2) 1 arjun 56.45; 2 Dharamraj 55.62; HT (?) 1 Niraj Kumar 68.86; 2 Pargat Singh 64.46; JT (3) 1 Rohit Kumar 72.30; 2 Devender Singh 72.21 (72.96 2q); 3 Amit Kumar 72.16 (75.89 1q); 4 Smarjeet Singh 71.72; 5 Ravinder Singh 71.13; 6 Rajendra Singh 70.44 (71.45 3q); 7 Amit Majumder 70.41; in qualy: Ajay Kumar 70.38 4q
Women
200m (5) (0.0) Asha Roy 24.46; 400m (3) 1 M R Poovamma 53.59; 2 Arpitha M. 54.70; 3 Anu Mariyam Jose 55.28; 800m (3) 1 Tintu Luka 2.03.88; 2 Sini Ajith Markose 2.06.91; 3 Gomathi 2.07.03; 4 Jessy Joseph 2.07.18; 1.500m (5) 1 O.P. Jaisha 4.17.80; 2 sini Ajith Markose 4.21.89; 3 Sakshi 4.22.15; 4 Gomathi 4.23.45; 5.000m (2) 1 O.P. Jaisha 16.13.61; 2 L. Surya 16.19.99; 3 Kavita Raut 16.32.03; 10.000m (?) 1 L. Surya 33.56.05; 2 Preejasreedharan 34.03.19; 100mh (4) (0.0) 1 G. Gayathry 13.71; 2 Deepika 13.81; 400mh (?) Arpitha M. 59.82; 3.000m St (4) Sudha Singh 10.08.50; PV (4) V. S. Sureka 4.15 NR; LJ (3) 1 Neena V. 6.29 (0.0); 2 Shraddha Bhaskar Ghule 6.18 (0.0); TJ (5) Sheena N. V. 12.99 (0.0); SP (2) 1 Manpreet Kaur 16.39; 2 Navjeet Kaur Dhillon 15.22; DT (5) Navjeet Kaur Dhillon 55.33; HT (2) Gunjan Singh 58.38; JT (4) 1 Anu Ranni 54.01; 2 Rupinder Kaur 52.26

Launceston (Australia), 4.11.2014

Launceston (Australia), 4.11.2014
Men
100m (-0,7) Jack Hale u18 10.56; 200m (0.4) Jack Hale 21.36

Monday, November 03, 2014

Aracaju (Brazil), 31-10-2.11.2014 -62th Brazilian University Games-

Aracaju (Brazil), 31-10-2.11.2014 -62th Brazilian University Games-
Men
400m (1) Peterson dos Santos 47.84
Women
100m (1) (1.2) 1 Beatriz Oliveira de Souza 11.78; 2 Jessica Carolina Alves dos Reis 11.82; 3 Fernanda Araujo da Silva 11.86

Sunday, November 02, 2014

Saturday, November 01, 2014

Pretoria (South Africa), 31.10.2014

Pretoria (South Africa), 31.10.2014
Men
100m (nwi) 1 Pierre Truter 10.52; 2 Dewald Steyn 10.53; 3 Jacques Harris 10.56; 100m u20 (4.5) Lebogang Maloka 10.48; 200m u20 (1.8) Lebogang Maloka 21.52; 200m u18 (nwi) Clarence Munyai 21.61; 400m Jon Seeliger 47.62; 110mh u18 (0.91m) (4.0) Braam Bisschop 14.10; LJ Dylan Cotter 7.65 (nwi); LJ u20 Menzi Mthembu 7.47 (nwi); SP u20 (6 kg) Ruan Combrink 17.69; DT u20 (1.75 kg) Johan Scholtz 54.31

La Habana (Cuba), 29-30.10.2014

La Habana (Cuba), 29-30.10.2014
Women
800m (mixed race) (29) Sahily Diago (95) 1.59.19; 1.500m (30) Arletis Thaureaux (97) 4.26.59

 

Perth (Australia), 31.10-2.11.2014 –Western Australia All Schools Championships-

Perth (Australia), 31.10-2.11.2014 –Western Australia All Schools Championships-
Men
3.000m (1) Ben Chamberlain (98) 8.34.06
Women
SP u18 (3 Kg) (31) Jazmin Nash 15.44

Adelaide (Australia), 1.11.2014

Adelaide (Australia), 1.11.2014
Men
400m Dylan Stenson 47.87

Sydney (Australia), 31.10.2014

Sydney (Australia), 31.10.2014
Men
100m (1.6) 1 Jin Su Jung 10.40; 2 Rohan Browning u18 10.47; 3 Hayden Kovacic 10.69; 200m (3.6) Hayden Kovacic 21.62
Women
100m u16 (3.0) Maisie Stevens 11.90; 5 Kms Walk Nicole Fagan 22.50.31

RunBlogRun