@Trackinsun

@Trackinsun

Tuesday, June 30, 2015

Talence (France). 30.6.2015


Talence (France). 30.6.2015

Women

PV Jade Vigneron 4.12

Biala Podlaska (Poland), 28.30.6.2015 -National Junior Championships-


Biala Podlaska (Poland), 28.30.6.2015 -National Junior Championships-

Men

100m (28) (0.4) 1 Artur Wasilewski 10.67; 2 Eryk Hampel 10.68; 3 Przemyslaw Adamski 10.68; 200m (30) (0.7) 1 KAcper Wieczorek 21.51; 2 Kacper Wieclaw 21.67; 400m (29) 1 Wiktor Suwara 47.06; 400m heats (28) h3 Dariusz Kowaluk 47.77; h4 wiktor Suwara 46.84; 800m (29) 1 Mateusz Borkowski 1.48.97; 2 Jakub Baldyka 1.51.18; 3 Grzegorz Kunc 1.51.80; 110mh (0,99m) (30) (-1,5) Marek Wolski 14.18; 400mh (29) Michal Galikowski 52.67; 3.000m St (29) Mateusz Kaczmarek 9.01.90; HJ (30) 1 Norbert Kobielski 2.19; 2 Dawid Wawrzyniak 2.15; SP (6 Kg)(28) 1 Konrad Bukowiecki 22.12 (22.21 1q); 2 Bartlomiej Stoj 18.83; 2 Marcin Wrotynski 18.11; DT (1.75 Kg) (30) 1 Bartlomiej Stoj 59.76; 2 Konrad Bukowiecki 59.51; 3 Mateusz Gibaszek 53.42; DT (1,75 Kg) qualy (29) A Bartlomiej Stoj 60.22; B Konrad Bukowiecki 55.04; HT (6 kg) (30) 1 Artur Leszczynski 67.87; 2 Mikolaj Gorski 65.43; 3 Adrian Muszynski 64.85

Women

100m (0.4) 1 Ewa Swoboda 11.36; 2 Weronika Blazek 11.98 (11.82 (1.4) 1h1); in heats: Weronika Czesz 11.97 (1.4) 2h1; 200m (30) (0.2) 1 Alicja Wrona 23.88; 2 Karolina Ciesielska 24.19; 3 Weronika Blazek 24.58; 400m (29) 1 Alicja Wrona 54.90; 2 Karolina Ciesielska 55.00; 3 Aleksandra Szczerbaczewicz 55.17; 800m (29) Oliwia Paukla 2.09.97; 1.500m (30) Sylwia Indeka 4.27.42; 400mh (29) 1 Helena Dalke 58.65; 2 Maria Wendler 60.68; 2.000m St (29) 1 Aneta Konieczek 6.44.75; 2 Daria Maik 6.48.54; 3 Patrycja Kapala 6.49.39; HJ (28) Paulina Borys 1.81; PV (29) Kamila Przybyla 3.90; LJ (29) Natalia Chacinska 6.12 (1.7); SP (28) Klaudia Kardasz 16.13; DT (30) Aleksandra Grubba 50.53; HT (29) 1 Katarzyna Furmanek 64.83; 2 Marika Kaczmarek 61.90; JT (29) Maria Andrejczyk 54.80; 10 Kms Walk (29) Katarzyna Zdzieblo 47.36.36

Jekabpils (Latvia), 27-28.6.2015 –National Junior Championships-


Jekabpils (Latvia), 27-28.6.2015 –National Junior Championships-

Men

400m Kristers Kalnins 48.71

Women

200m (0.9) Sindija Buksa 24.79; JT 1 Anete Kocina 57.48; 2 Katrina Sirma 51.00

Dresden (Germany), 27-28.6.2015


Dresden (Germany), 27-28.6.2015

Men

400mh (27) Florian Handt 51.52; TJ (28) Manuel Ziegler 16.18 (4.3) and 16.02 (1.0); DT u18 (1,5 kg) (27) Tobias Köhler 54.30; HT u18 (5 kg) (28) Pascal Thalhäuser 64.31

Women

100m u18 (27) (1.3) Theresa Hauffe 12.00 1h2; 200m u18 (28) (-0,7) Theresa Hauffe 24.67; 1.500m (27) Annett Horna 4.25.08; PV (27) Cassandra Hennig 4.00; TJ (28) Jenny Elbe 14.10 (0.0)

Cheboksary (Russia), 24-27.6.2015 -National Junior Championships-


Cheboksary (Russia), 24-27.6.2015 -National Junior Championships-

Men

100m (25) (0.8) 1 Nikolay Gladov 10.64; 2 Artem Kuznetsov 10.69 (10.60 (1.2) 1s2); 3 Mikhail Mustafayev 10.73; in heats: Nikita Chaban 10.70 (0.0) 1h5; Pavel Vereshchagin 10.71 (1.2) 1h4; 200m (26) (0.0) 1 Andrey Kukharenko 21.59; 2 Mikhail Mustafayev 21.67; 3 Artem Kuznetsov 21.69; 400m (26, heast 25) 1 Ilya Krasnov 46.18; 2 Andrey Efremov 47.85; 3 Anton Balykin 47.97; 4 Vladislav Novotorov 48.02; 5 Vladislav Frolov 48.16; in heats: Konstantin Tolokonnikov 47.75 2h5; 800m (26, heats 25) 1 Konstantin Holmogorov 1.47.45; 2 Ilya selivanov 1.50.32 (1.49.93 1h4); 3 Pavel Zamulin 1.51.29; 4 Pavel Astashkin 1.51.36 (1.50.18 2h5); 1.500m (27) 1 Denis Bashkirtsev 3.48.71; 2 Daniel Rakhimov 3.53.12; 5.000m (25) 1 Sergey Petrov 14.40.40; 2 Sergey Spiridonov 14.43.44; 110mh (0,99m) (25) (1.3) 1 Kamil Salimullin 13.74; 2 Sergey Solodov 13.80; 3 Gleb Yegorov 14.18; 400mh (26) Ivan Loginov 51.75; 3.000m St 1 Konstantin Plokhotnicov 8.59.14; 2 Konstantin Nechiporuk 9.06.16; HJ (27) 1 Ilya Spitsin 2.24; 2 Danil Lysenko 2.21; PV (26) Timur Morgunov 5.20; LJ (26) 1 Anatoliy Ryapolov 7.85 (1.3); 2 Martyn Maclygin 7.67 (0.0); 3 Rail Kytyev 7.46 (0.4); 4 Aleksey Levanov 7.42 (0.1); guest: Vitaliy Muravyev 7.73; TJ (27) 1 Pavel Markin 16.15 (1.2); 2 Vitaliy Pavlov 16.06 (0.5); 3 Denis Overtyshev 15.76 (0.9); SP (25) 1 Sergey Panchekhin 19.05; 2 Yevgeny Kozyrev 18.28; 3 Musheg Manukyan 17.23; 4 Demyan Seskin 17.22; DT (27) 1 Yevgeniy Kozyrev 54.12; 2 Demyan Seskin 53.35; HT (6 kg) (26) 1 Yuriy Kuziv 76.52; 2 Igor Yevseyev 75.41; 3 Gleb Volik 74.33; 4 Oleg Romanov 72.51; 5 Petr Nekiporets 66.57; JT (26) 1 Vladislav Panasenkov 73.61; 2 Yegor Nikolayev 73.37

Women

100m (25) (0.1) 1 Kristina Sivkova 11.57; 2 Karina Glebova 11.81; 3 Marina Sizova 11.82; 200m (26) (-0,1) 1 Yekaterina Putilina 24.53; 2 Yuliya Petrishcheva 24.57; 400m (26) 1 Anastasiya Bednova 53.04; 2 Anastasiya Kudryavtseva 54.71; 3 Valeriya Tsaplina 54.87; 4 Yulia Kondrashkina 55.04; 800m (26, heats 25) 1 Yekaterina Alekseyeva 2.04.53; 2 Natalya Prakhova 2.06.72; 3 Yekaterina Tolmacheva 2.07.92; 4 Tatyana Peredunova 2.08.82 (2.08.63 2h4); 5 Alena Jadaeva 2.09.21; 100mh (25) (0.8) Anastasiya Kleschenok 13.93; 2 Yelena Borisova 13.93; 400mh (26) 1 Anna Ustinova 59.15; 2 Yekaterina Tyurina 59.99; 3.000m St (26) 1 Diana Donchenko 10.30.16; 2 Anna Kosheleva 10.40.85; HJ (26) 1 Tatyana Aksenova 1.88; 2 Margarita Churikova 1.79; 3 Sofya Voronina 1.79; PV (25) 1 Alyona Lutkovskaya 4.40; 2 Mariya Zakharutkina 4.00; 3 Tatyana Zakharchenko 4.00; 4 Valeriya Nikonova 4.00; 5 Mariya Gapicheva 3.90; LJ (26) 1 Anastasiya Selesnyova 6.16 (0.0); 2 Anastasiya Ignatovskaya 6.09 (nwi); 3 Anastasiya Rybina 6.04 (0.7); TJ (27) 1 Valentina Kosolapova 13.43 (1.6); 2 Kristina Malaya 13.41 (0.7); SP (25) 1 Yelena Bezruchenko 17.23; 2 Alena Bugakova 16.57; HT (26) Natalya Pospelova 63.55; JT (27) Margaryta Shevyakova 49.06

Tehvandi (Estonia), 29.6.2015


Tehvandi (Estonia), 29.6.2015
Men
SP u20 (6 kg) Jander Heil 18.67
Women
DT Kätlin Tollasson 50.51

Smolensk (Russia), 22-25.6.2015 -National Youth Championships-


Smolensk (Russia), 22-25.6.2015 -National Youth Championships-

Men

400m (23) 1 Yevgeniy Shvetsov 48.81 (48.73 1h); 2 Timur Zaichenko 48.84 (48.68 1h); 800m (24, heats 23) Andrey Belokon 1.53.20 (1.52.29 1h); 3.000m (23) Nikita Berestovskiy 8.43.76; 110mh (0,91m) (23) (-2,1) Maksim Kosyukov 14.13; 400mh (25) Vladimir Lysenko 52.92; PV (24) Denis Akinshin 5.20; LJ (24) Yevgeniy Timofeyev 7.34 (-2,7); SP (5 kg) (23) 1 Roman Glazkov 18.63; 2 Ilya Kirilov 17.63; DT (1,5 Kg) (25) Aleksey Kislitsa 52.63; HT (5 kg) 1 Danil Danilov 78.01; 2 Ivan Lesnykh 63.33; JT (700 g) (24) 1 Aleksandr Zelenkin 70.68; 2 Ilya Tuzov 69.86

Women

100m (23) (-2,1) Olga Vinogradskaya 12.07; 200m (25, heats 24) (0.0) 1 Yekaterina Vakhrusheva 24.49 (24.34 (1.8) 1h1); 2 Anastasiya Yeremeyeva 24.52 (24.46 (1.8) 2h1); 3 Anastasiya Zholobova 24.55 (24.43 (1.0) 1h2); 400m Yekaterina Alekseyeva 55.21; 800m 1 Anzhelika Zavarzina 2.09.66; 2 Olga Rodioshkina 2.09.82; 1.500m (25) 1 Kseniya Kostyleva 4.30.05; 2 Yuliya Likhachova 4.39.84; 3 Liliya Mendayeva (2000) 4.31.50; 3.000m Yuliya Likhacheva 9.43.96; 2.000m St Anastasiya Makhrova 6.47.80; HJ 1 Alisa Presnyakova 1.84; 2 Tatyana Yermachenkova 1.84; 3 Yekaterina Prikhodkova 1.79; 4 Valentina Ulyanova 1.79; PV (23) 1 Valeriya Nikonova 4.00; 2 Yelizaveta Bondarenko 3.90; 3 Yekaterina Bryanchina 3.90; 4 Polina Knoroz 3.80; 5 Aksana Gataullina 3.80; LJ (24) Polina Lukyanenkova 6.10 (1.9); TJ (25) Alisa Kuznetsova 13.04 (0.0); 2 Yelena Drozhilina 12.91 (0.7); SP (3 Kg) (23) 1 Snezhana Trofimets 15.62; 2 Yekaterina shumikhina 15.56; DT (25) Valeriya Kuchina 50.60; HT (3 kg) (24) 1 Sofiya Palkina 71.54; 2 Anastasiya Borodulina 67.76; 3 Anna Grigoryeva 61.61; 4 Kseniya Sheykina 59.37; 5 Yevgeniya Fenko 59.18

Radom (Poland), 27.6.2015


Radom (Poland), 27.6.2015

Men

400mh 1 Jakub Smolinski 51.42; 2 Bartlomiej Czajkowski 51.53; HJ Szymon Kiecana 2.22; TJ Adrian Swiderski 16.37 (1.9); SP Mateusz Mikos 19.74; 2 Dominik Witczak 19.39; 3 Krzysztof Brzozowski 19.08; 4 Andrzej Regin 18.88; 5 Dawid Krzyzan 18.40; 6 Patryk Ocypa 18.29; 7 Jan Parol 18.20; 8 Sebastian Lukszo 18.19; DT 1 Mubarak Al-Dawoodi (ksa) 60.43; 2 Damian Kaminski 57.27

Women

HJ 1 Izabela Mikolajczyk 1.85; 2 Aneta Rydz 1.80; TJ 1 Anna Jagaciak 14.05 (1.5); 2 Agnieszka Kozlowska 13.05 (1.9); SP Anna Wloka 16.37; DT Andzelika Przybylska 51.88

Bottnaryd (Sweden), 27-28.6.2015


Bottnaryd (Sweden), 27-28.6.2015

Men

SP (27) A 1 Tim Nedow (can) 20.59; 2 Mesud Pezer (bih) 19.38; 3 Niklas Arrhenius 18.88; 4 Kristo Galeta (est) 18.70; 5 Daniel Stahl 17.73; 6 Mats Olsson 17.71; B Lasse Larsen (den) 17.61; DT (27) 1 Axel Härstedt 64.72; 2 Daniel Stahl 62.85; 3 Märt Israel (est) 62.16; 4 Niklas Arrhenius 60.14; 5 Simon Pettersson 58.67; 6 Nick Percy (gbr) 56.37; B 1 Viktor Gardenkrans 55.96; DT u20 (1,75 Kg) (27) Jacob Gardenkrans 52.82; DT u18 (1.5 kg) (27) Wictor Petersson 64.25; HT (28) 1 Oscar Vestlund 69.22; JT (28) Quincy Andersson 70.25

Women

SP (28) 1 Fanny Roos 16.73; 2 Trine Mulbjerg (den) 15.88; 3 Frida Akerstrom 15.44; DT (27) 1 Julia Wiberg 55.09; 2 Katherine Bebe (den) 53.75; 3 Heidi Schmidt 50.75; HT (28) 1 Kathrin Klaas (ger) 71.37; 2 Sophie Hitchon (gbr) 69.80; 3 Eleni Larsson 66.36; 4 Marinda Petersson 64.62; 5 Ida Storm 63.00; 6 Emma Thor (97) 60.76; 7 Celina Juhlin (den) 60.58

Halmstad (Sweden), 27-28.6.2015


Halmstad (Sweden), 27-28.6.2015

Men

100m u20 (27) (0.0) Kristoffer Hari (den) 10.59 (10.57 (0.3) 1h1); 200m (28) Patrik Andersson 21.39 (1.1) 1h2; Emil Von Barth 21.48 (0.6) 1h7; HJ (28) Andreas Carlsson 2.20; JT (27) Oliver Helander (fin) (97) 73.04

Women

100m (27) (0.3) Elise Malmberg 11.90; in heats: Linnea Killander 11.88 (0.3) 1h1; HJ (28) 1 Sofia Linde 1.87; 2 Vendela Von Corswant 1.80; HT u18 (3 kg) (27) Elina Karvonen (2001) 59.85

Monday, June 29, 2015

Nove Zamky (Slovakia), 27-28.6.2015 -National Junior Championships-


Nove Zamky (Slovakia), 27-28.6.2015 -National Junior Championships-

Men

HT u20 (6 kg) (28) Karol Koncos 68.25

Women

400m (27) Michaela Pesková 55.62; HT (28) guests: 1 Nicola Lomnicka 65.01; 2 Veronika Kanuchová 64.58

Jämsä (Finland), 28.6.2015


Jämsä (Finland), 28.6.2015

Men

100m u18 (2.5) Lauri Tuomilehto 10.54; 200m (1.4) Jani Koskela 21.36; 200m u20 (-0,5) Oskari Lehtonen 21.53; 110mh (-1,1) Elmo Lakka 13.89 (13.81 (0.0) 1h2)

Women

100m u18 (-1,1) Lotta Kemppinen 12.09 (12.01 0.9) 1h5); 200m (-2,3) Aniina Kortetmaa 24.33; 100mh (-0,5) 1 Nooralotta Neziri 13.35 (13.30 (2.0) 1h2); 2 Matilda Bogdanoff 13.46 (13.45 (2.0) 2h2); 3 Reeta Hurske 13.55; 4 Ida Aidanpää 13.66; 5 Viivi Avikainen 13.89 (13.69 (2.0) 3h2)

Kaustinen (Finland), 28.6.2015


Kaustinen (Finland), 28.6.2015

Men

HT 1 Jesse Lehto 68.45; 2 Mattias Lindberg (swe) 65.58

Eugene -OR- (United States), 25-28.6.2015 -USATF National Championships-


Eugene -OR- (United States), 25-28.6.2015 -USATF National Championships-

Men

100m (26) (0.6) 1 Tyson Gay 9.87 (9.79 (3.0) 1h2); 2 Trayvon Bromell 9.96 (9.76 (3.7) 1h1); 3 Michael Rodgers 9.97 (9.86 (3.0) 2h2); 4 Isiah Young 10.00 (9.93 (3.7) 3h1); 5 Remontay McClain 10.07 (9.89 (3.0) 3h2); 6 Beejay Lee 10.08 (9.94 (3.7) 4h1); 7 Ronnie Baker 10.19 (9.94 (3.0) 4h2); in heats: Diondre Batson 9.86 (3.7) 2h1; Charles Silmon 9.94 (3.7) 5h1; Kendal Williams 9.98 (3.7) 6h1; Trell Kimmons 10.01 (3.0) 5h2; Sean McLean 10.07 (3.0) 6h2; Bryce Robinson 10.11 (3.7) 7h1; Kyree King 10.12 (3.0) 7h2; Quentin Butler 10.17 (3.0) 8h2

200m (28) (0.4) 1 Justin Gatlin 19.57; 2 Isiah Young 19.93; 3 Wallace Spearmon 20.10; 4 Beejay Lee 20.11; 5 Dedric Dukes 20.15; 6 Amer Webb 20.30; 7 Remontay McClain 20.47 (20.34 (1.1) 3s2); 8 Harry Adams 20.62 (20.54 (-1,3) 4s1); in semis: Bryce Robinson 20.57 (1.1) 5s2; Terrel Cotton 20.60 (-1,3) 5s1; Justin Walker 20.62 (-1,3) 6s1; Aaron Ernest 20.68 (1.1) 6s2; Curtis Mitchell 20.68 (1.1) 6s2

200m prelims (27) Justin Gatlin 19.92 (1.7) 1h2; Isiah Young 19.99 (1.7) 2h2; Dedric Dukes 20.15 (1.8) 1h5; Terrel Cotton 20.16 (1.8) 2h5; Beejay Lee 20.18 (1.7) 1h1; Harry Adams 20.25 (1.8) 3h5; Wallace Spearmon 20.26 (2.4) 1h3; Remontay Clain 20.28 (2.4) 2h3; Bryce Robinson 20.35 (2.4) 3h3; Ameer Webb 20.35 (1.7) 2h1; Curtis Mitchell 20.36 (1.0) 4h1; Sean McLean 20.37 (1.8) 4h5; Aaron Ernest 20.41 (1.7) 3h2

400m (27) 1 David Verburg 44.63; 2 LaShawn Merritt 44.66; 3 Vernon Norwood 44.80; 4 Bryshon Nellum 45.18; 5 Kyle Clemons 45.35; 6 Marcus Chambers 45.38; 7 James Harris 46.02

400m semis (26) David Verburg 44.41 1s1; LaShawn Merritt 44.78 1s2; Bryshon Nellum 44.92 2s1; Tony McQuay 44.93 3s1; Marcus Chambers 44.95 4s1; Vernon Norwood 45.10 2s2; Kyle Clemons 45.21 2s2, Clayton Parros 45.25 5s1; Najee Glass 45.46 4s2; James Harris 45.56 4s2; Calvin Smith 45.58 5s2; Patrick Feeney 45.80 6s2; Jeremy Wariner 45.90 7s2; Michael Cherry 45.98 7s1

800m (28) 1 Nick Symmonds 1.44.53; 2 Erik Sowinski 1.44.84; 3 Casimir Loxsom 1.45.35; 4 Clayton Murphy 1.45.59; 5 Ryan Martin 1.46.04; 6 Shaquille Walker 1.46.60; 7 Michael Rutt 1.48.75; 800m semis (26) Casimir Loxsom 1.44.92 1s1; Erik Sowinski 1.45.30 2s1; Michael Rutt 1.45.47 3s1; Duane Solomon 1.45.56 4s1; Shaquille Walker 1.45.58 1s2; Jesse Jorgensen 1.45.76 5s1; Clayton Murphy 1.45.78 2s2; Nick Symmonds 1.45.95 3s2; Ryan Martin 1.46.19 4s2; Boris Berian 1.46.28 5s2; Harun Abda 1.47.05 6s2; Mark Wieczorek 1.47.16 7s2; Julian Parker 1.47.52 6s1

1.500m (27) 1 Matthew Centrowitz 3.37.25; 2 Robby Andrews 3.38.75; 3 Leonel Manzano 3.38.76; 4 Ben Blankenship 3.38.78; 5 Andrew Wheating 3.39.47; 6 Kyle Merber 3.39.62; 7 Daniel Winn 3.39.99; 8 Will Geoghegan 3.40.05; 9 Colby Alexander 3.40.62

5.000m (28) 1 Ryan Hill 13.50.69; 2 Benjamin True 13.51.09; 3 Galen Rupp 13.51.54; 4 Garrett Heath 13.51.61; 5 David Torrance 13.52.24; 6 Lopez Lomong 13.53.64; 7 Eric Jenkins 13.56.16; 8 Jeff See 13.56.27; 9 Riley Masters 13.58.23; 10 Bernard Lagat 13.59.48, 11 Paul Chelimo 13.59.64

10.000m (25) 1 Galen Rupp 28.11.61; 2 Benjamin True 28.14.26; 3 Hassan Mead 28.16.54; 4 Shadrack Kipchirchir 28.19.40; 5 Ryan Vail 28.22.21; 6 Aron Rono 28.24.73; 7 Chris Derrick 28.31.75; 8 Diego Estrada 28.36.06; 9 Aaron Braun 28.38.86; 10 Brian Shrader 28.40.12; 11 Tyler Pennel 28.46.74; 12 Jason Witt 28.49.43

110mh (28, semis 28) (0.4) 1 David Oliver 13.04; 2 Ronnie Ash 13.13; 3 Aries Merritt 13.19 (13.18 (2.0) 3s2); 4 Aleec Harris 13.25 (13.17 (2.0) 2s2); 5 Jeff Porter 13.25; 6 Jason Richardson 13.31 (13.12 (2.0) 1s2); 7 Ray Stewart 13.34; 8 Omo Osaghae 13.69 (13.59 (0.7) 4s1; in semis: Logan Taylor 13.60 82.0) 5s2; Freddie Crittenden 13.62 (2.0) 6s2; Spencer Dunkerley-Offor 13.62 (0.7) 5s1; Aaron Mallett 13.62 (0.7) 6s1; Kevin Craddock 13.63 (0.7) 7s1

110mh prelims (27) David Oliver 13.28 (-0,8) 1h3; Aries Merritt 13.28 (0.9) 1h1; Aleec Harris 13.33 (0.8) 1h2; Jeff Porter 13.39 (0.8) 2h2; Jason Richardson 13.42 (-0,8) 2h3; Ronnie Ash 13.42 (0.9) 1h4; Joshua Thompson 13.56 (0.8) 3h2; Aaron Mallett 13.59 (0.8) 4h2; Logan Taylor 13.59 (0.9) 2h1; Omo Osaghae 13.60 (0.9) 2h4; Ray Stewart 13.60 (0.9) 3h1

400mh (27) 1 Bershawn Jackson 48.29; 2 Johny Dutch 48.43; 3 Kerron Clement 48.44; 4 Michael Stigler 48.96; 5 Jeshua Anderson 49.22; 6 Quincy Downing 49.77; 7 Trevor Brown 51.07

400mh semis (26) Jonhy Dutch 48.90 1s2; Bershawn Jackson 49.06 1s1m Michael Stigler 49.40 2s2; Kerron Clement 49.41 2s1; Jeshua Anderson 49.42 3s2; Eric Futch 49.51 4s2; David Kendziera 49.57 5s2; Quincy Downing 49.75 3s1; Khallifha Rosser 50.14 6s2; Trevor Brown 50.29 4s1; LaRon Bennett 50.31 5s1

3.000m St (28) 1 Evan Jager 8.12.29; 2 Donald Cabral 8.13.37; 3 Daniel Huling 8.14.11; 4 Andrew Bayer 8.21.44; 5 Stanley Kebenei 8.26.79; 6 Cory Leslie 8.28.08; 7 Tabor stevens 8.30.18; 7 Tabor Stevens 8.30.18; 8 Donnie Cowart 8.31.57; 9 Craig Forys 8.34.40; 10 Darren Fahy 8.35.25; 11 Matt Cleaver 8.35.67; 11 Austin Bussing 8.38.77; 13 Mason Ferlic 8.40.18

3.000m St prelims (26) Donald Cabral 836.80 1h2; Daniel Huling 8.38.39 2h2; Andrew Bayer 8.38.68 3h2; Darren Fahy 8.39.04 4h2; Cory Leslie 8.39.54 5h2; Evan Jager 8.40.13 1h1

HJ (26) 1 Erik Kynard 2.37; 2 JaCorian Duffield 2.34; 3 Jesse Williams 2.31; 4 Jeron Robinson 2.28; 5 Dusty Jonas 2.28; 6 Nick Ross 2.25; 7 Ricky Robertson 2.25; 8 Avion Jones 2.20, 9 Hoova Taylor 2.20; 10 Donte Nall and Geoffery Davis 2.15; 12 Dakarai Hightower, Wally Ellenson and Bryan McBride 2.15

PV (27) 1 Sam Kendricks 5.75; 2 Brad Walker 5.60; 3 Jake Blankenship 5.60; 4 Peter Geraghty 5.50; 5 Mark Hollis 5.50; 6 Nick Mossberg 5.50; 7 Andrew Irwin 5.50; 8 Victor Weirich 5.50; 9 Dylan Duvio, Michael Woepse and Jack Whitt 5.40; 12 Jeff Coover 5.40; 13 Samuel Pierson 5.40

LJ (25) 1 Marquis Dendy 8.68 (3.7); 2 Jeff Henderson 8.44 (-0,3); 3 Michael Hartfield 8.42 (2.5); 4 Marquise Goodwin 8.37 (3.6); 5 Jarrion lawson 8.36 (2.4); 6 Cameron Burrell 8.17 (3.5); 7 Damarcus Simpson 8.03 (2.4); 8 Jeremy Hicks 8.02 (2.9); 9 Mikese Morse 8.02 (2.9); 10 Christian Taylor 8.01 (2.4); 11 Ronald Brookins 7.93 (3.2); 12 William Williams 7.92 (2.0); 13 Melvin Echard 7.86 (3.0); 14 Ashton Eaton 7.84 (2.9)

TJ (28) 1 Omar Craddock 17.53 (1.0); 2 Will Claye 17.48 (0.59; 2 Marquis Dendy 17.23 (1.0); 4 Chris Benard 16.95 (1.0); 5 Alphonso Jordan 16.89 (0.9); 6 Chris Carter 16.70 (0.5); 7 Joshua Honeycutt 16.68 (1.7); 8 Donald Scott 16.66 (1.3) 7s2; Mark Jackson 16.17 (1.7); 10 Ryan Grinnell 16.00 (1.6)

SP (28) 1 Joe Kovacs 21.84; 2 Christian Cantwell 21.64; 3 Jordan Clarke 21.49; 4 Reese Hoffa 21.18; 5 Jonathan Jones 20.92; 6 Darrell Hill 20.80; 7 Ryan Whiting 20.79; 8 Bobby Grace 20.51; 9 Cory Martin 19.99; 10 Eric Werskey 19.64; 11 Richard Garrett 19.64; 12 Joshua Freeman 19.29; 13 William Pless 19.07; 14 Willy Irwin 19.04; 15 Kurtis Roberts 18.94; 16 Matt DeChant 18.66

DT (25) 1 Jared Schurrmans 64.64; 2 Russ Winger 64.34; 3 Andrew Evans 63.67; 4 Rodney Brown 63.66; 5 Tavis Bailey 61.11; 6 Mason Finley 61.11; 7 Chase Madison 61.04; 8 Sam Mattis 60.82; 9 Macklin Tudor 60.05; 10 Hayden Reed 59.60; 11 Jacob Armbrust 59.25; 12 Ryan Crouser 58.92; 13 Reggie Jagers 58.90; 14 Bryan Powlen 58.55; 15 Casey Malone 58.06

HT (25)1 Kibwe Johnson 76.95; 2 Conor McCullough 76.09; 3 A.G. Kruger 76.01; 4 James Lambert 72.49; 5 Matthias Tayala 71.94; 6 Colin Dunbar 71.86; 7 Andy Fryman 71.47; 8 Michael Lihrman 71.16; 9 Greg Skipper 69.17; 10 Chukwuewuka Enekwechi 68.36; 11 Rudy Winkler 68.04

JT (25) 1 Sean Furey 83.08; 2 Riley Dolezal 80.75; 3 Sam Crouser 75.93; 4 Tim Glover 74.50; 5 Sam Humphreys 73.20, 6 Curtis Thompson 72.45; 7 Cyrus Hostetler 70.78; 8 Benjamin Woodruff 70.34

Decathlon (25-26) 1 Trey Hardee 8.725p (10.48 (2.0); 7.61 (3.4); 14.55; 1.97; 48.41 - 13.71 (1.3); 52.05; 5.35; 61.92; 4.45.77); 2 Jeremy Taiwo 8.264p (10.89 (2.0); 7.54 (2.2); 14.93; 2.12; 47.83 - 14.40 (1.4); 41.15; 4.95; 48.11; 4.29.27); 3 Zach Ziemek 8.107p (10.57 (2.0); 7.71 (2.4); 14.77; 2.06; 51.31 - 14.78 (1.6); 37.27; 5.45; 55.43; 4.58.93); 3 Thomas Fitzimons 7.685p (11.12 (2.1); 7.07 (2.3); 12.74; 1.94; 50.03 - 14.95 (1.9); 40.39; 4.65; 54.08; 4.17.75); 5 Mike Morgan 7.555p (10.86 (2.1); 7.26 (1.2); 12.86; 1.97; 50.40 - 14.56 (1.4); 42.00; 4.55; 45.00; 4.43.60); 6 Mitch Godin 7.481p (10.83 (2.0); 7.08 (4.0); 12.46; 1.94; 49.09 - 14.92 (1.4); 35.87; 4.65; 52.16; 4.45.89); 7 Kurtys Brondyke 7.475p (11.24 (2.1); 6.72 (1.5); 14.44; 1.94; 52.01 - 14.89 (1.6); 43.12; 4.35; 61.72; 4.49.86); 9 Solomon Ijah 7.466p (10.80 (2.0); 6.79 (1.9); 14.64; 1.85; 50.37 - 14.70 (1.3); 40.71; 4.15; 58.32; 4.49.23)

Women

100m (26) (1.2) 1 Tori Bowie 10.81 (10.72 (3.2) 1h2); 2 Englsih Gardner 10.86 (10.79 (1.5) 1h1); 3 Jasmine Todd 10.92 (10.86 (3.2) 3h2); 4 Jeneba Tarmoh 10.93; 5 Tianna Bartoletta 10.94 (10.90 (3.2) 4h2); 6 Jenna Prandini 10.96 (10.92 (1.5) 2h1); 7 Carmelita Jeter 11.01 (10.76 (3.2) 2h2); 8 Dezerea Bryant 11.08 (11.00 (1.5) 4h1); in heats: Candyce McGrone 10.91 (3.2) 5h2; Morolake Akinsoun 10.97 (3.2) 6h2; Jesica Young 11.06 (3.2) 7h2; Barbara Pierre 11.10 (1.5) 5h1; Charonda Williams 11.10 (3.2) 8h2; Alexandria Anderson 11.16 (1.5) 6h1; Lekeisha Lawson 11.26 81.5) 7h1; Kimberlyn Duncan 11.43 (1.5) 8h1

200m (28, semis 28) (0.4) 1 Jenna Prandini 22.20; 2 Candyce McGrone 22.38; 3 Jeneba Tarmoh 22.44; 4 Kailyn Whitney 22.47; 5 Dezerea Bryant 22.48; 6 Kyra Jefferson 22.56; 7 Muna Lee 22.60; 8 Charonda Williams 22.74; in semis: Kamaria Brown 22.74 (1.5) 5s2; Kimberlyn Duncan 22.83 (-0,1) 5s1; Shalonda Solomon 22.91 (-0,1) 6s1; Tiffany Townsend 22.98 (-0,1) 7s1

200m prelims (27) Jenna Prandini 22.18 (2.8) 1h1; Candyce McGrone 22.38 (2.8) 2h1; Kyra Jefferson 22.53 (0.6) 1h3; Dezerea Bryant 22.53 (0.7) 1h5; Jeneba Tarmoh 22.55 (0.9) 1h2; Charonda Williams 22.63 (0.5) 1h4; Kamaria Brown 22.63 (0.5) 2h4; Kaylin Whitney 22.75 (0.6) 2h3; Shalonda Solomon 22.76 (0.7) 2h5; Muna Lee 22.83 (0.9) 2h2; A'Keyla Mitchell 22.84 82.8) 3h1; Kimberlyn Duncan 22.87 (0.6) 3h3; Porscha Lucas 22.89 (0.7) 3h5; Cierra White 22.90 (0.9) 3h2; Alexis Faulknor 22.97 (0.5) 3h4

400m (27) 1 Allyson Felix 50.19, 2 Natasha Hastings 50.25; 3 Phyllis Francis 50.67; 4 Francena McCorory 50.88, 5 Quanera Hayes 51.27; 6 Jessica Beard 51.48; 7 Kendall Baisden 52.64; 8 Shakima Wimbley 52.96

400m semis (26) Francena McCorory 49.85 1s2; Natasha Hastings 50.28 2s2; Kendall Baisden 50.50 3s2; Allyson Felix 50.62 1s1; Jessica Beard 50.68 4s2; Phyllis Francis 50.77 2s1; Quanera Hayes 50.84 3s1; Sanya Richards-Ross 50.95 5s2; Shakima wimbley 51.09 6s2; Dee Dee Trotter 51.24 6s2; Courtney Okolo 51.33 5s1

800m (28) 1 Alysia Montano 1.59.15; 2 Brenda Martinez 1.59.71; 3 Ajee Wilson 2.00.05; 4 Molly Ludlow 2.00.09; 5 Chanelle Price 2.00.16; 6 Phoebe Wright 2.01.12; 7 Dana Mecke 2.01.24

800m semis (26) Chenelle Price 2.00.05 1s2; Maggie Vessey 2.00.05 2s2; Alysia Montano 2.00.11 3s2; Ajee Wilson 2.00.14 4s2; Molly Ludlow 2.00.22 1s1; Brenda Martinez 2.00.38 2s1; Lauren Wallace 2.00.48 5s2; Phoebe Wright 2.00.61 3s1; Dana Mecke 2.00.76 4s1; McKayla Fricker 2.00.81 6s2; Hanna Green 2.01.91 5s1; LaTavia Thomas 2.02.41 7s2; Kenyetta Iyevbele 2.02.42 8s2

1.500m (28) 1 Jennifer Simpson 4.14.86; 2 Shannon Rowbury 4.14.99; 3 Kerri Gallagher 4.15.81; 4 Lauren Johnson 4.16.08; 5 Rachel Schneider 4.16.09; 6 Treniere Moser 4.16.18; 7 Heather Kampf 4.16.25; 8 Mary Cain 4.16.77; 9 Sarah Brown 4.17.01; 10 Shelby Houlihan 4.17.15; 11 Cory McGee 4.18.55; 12 Hannah Fields 4.19.80

1.500m prelims (26) Jennifer Simpson 4.08.55 1h2; Trenier Moser 4.08.70 2h2; Kerri Gallagher 4.08.70 3h2; Heather Kampf 4.09.02 4h2; Rachel Schneider 4.09.12 5h2; Cory McGee 4.09.65 6h2

5.000m (28) 1 Nicole Tully 15.06.44; 2 Marielle Hall 15.06.45; 3 Abbey D'Agostino 15.06.59; 4 Emily Infeld 15.07.18; 5 Shalane Flanagan 15.10.02; 6 Katie Mackey 15.16.96; 7 Kellyn Taylor 15.32.04; 8 Desiree Davila 15.37.50; 9 Brie Felnagle 15.45.35; 10 Amanda Mergaert 15.46.32; 11 Alisha Williams 15.46.61; 12 Alia Gray 15.47.14; 13 Alexi Pappas 15.48.26; 14 Alycia Cridebring 15.49.42; 15 Rochelle Kanuho 15.54.74; 16 Meghan Peyton 15.56.75; 17 Jessica Tonn 16.02.71; 18 Kara Goucher 16.05.35; 19 Allison Grace Morgan 16.14.15

10.000m (25) 1 Molly Huddle 31.39.20; 2 Shalane Flanagan 31.42.29; 3 Emily Infeld 31.42.60; 4 Amy Hastings 32.03.95; 5 Emily Sisson 32.28.73; 6 Desiree Davila 32.53.50; 7 Liz Costello 33.06.66; 8 Mattie suver 33.11.43; 9 Alexi Pappas 33.14.24

100mh (27) (-0,1) 1 Dawn Harper-Nelson 12.55; 2 Keni Harrison 12.56; 3 Sharika Nelvis 12.59; 4 Queen Harrison 12.60; 5 Jasmin Stowers 12.65; 6 Tenaya Jones 12.89

100mh semis (27) Sharika Nelvis 12.37 (2.0) 1h1; Jasmin Stowers 12.54 (1.2) 1h2; Keni Harrison 12.59 (1.2) 2h2; Dawn Harper-Nelson 12.59 82.0) 2h1; Queen Harrison 12.60 (2.0) 3h1; Brianna Rollins 12.71 (1.2) 3h2; Tenaya Jones 12.72 (2.0) 4h1; Kristi Castlin 12.74 (2.0) 5h1; Bridgette Owens 12.77 (2.0) 6h1; Lolo Jones 12.77 (1.2) 4h2; Morgan Snow 12.78 (1.2) 5h2; Ginnie Crawford 12.88 (2.0) 7h1; Jade Barber 13.04 (1.2) 6h2

100mh prelims (26) Sharika Nelvis 12.34 (1.9) 1h3; Keni Harrison 12.46 (2.3) 1h1; Jasmin Stowers 12.47 (2.6) 1h2; Dawn Harper-Nelson 12.48 (1.9) 2h3; Queen Harrison 12.50 82.3) 2h1; Lolo Jones 12.62 (2.6) 2h2; Brianna Rollins 12.72 (2.6) 3h2; Kristi Castlin 12.73 (1.9) 3h3; Bridgette Owens 12.81 (2.3) 3h1; Jade Barber 12.82 (2.6) 4h2; Morgan Snow 12.83 81.9) 4h3; Tenaya Jones 12.86 (2.3) 4h1; Ginnie Crawford 12.90 (2.6) 5h2; Sirena Alise 12.94 (2.3) 5h1; Tiana Davis 12.96 (2.3) 6h1; Evonne Britton 13.03 (1.9) 5h3; LaTisha Holden-Palmer 13.07 (2.6) 6h2

400mh semis (27) Shamier Little 54.14 1h2; Tiffany Williams 54.27 1h1; Georganne Moline 54.28 2h2; Cassandra Tate 54.51 2h1; Lashinda Demus 54.91 3h2; Kori Carter 55.89 3h1; Turquoise Thompson 55.92 4h2

400mh (28) 1 Shamier Little 53.83; 2 Cassandra Tate 54.01; 3 Kori Carter 54.41; 4 Lashinda Demus 54.44; 5 Tiffany Williams 54.81; 6 Turquoise Thompson 55.58; 7 Dalilah Muhammad 57.31

400mh prelims (26) Cassandra Tate 55.58 1h4; Georganne Moline 55.62 1h3; Tiffany Williams 55.82 2h4; Shamier Little 56.24 1h2; Lashinda Demus 56.28 2h3; Kori Carter 56.42 1h1; Nnenya Hailey 56.43 2h1

3.000m St (27) 1 Emma Coburn 9.15.59; 2 Stephanie Garcia 9.23.48; 3 Colleen Quigley 9.24.92; 4 Leah O'Connor 9.31.03; 5 Ashley Higginson 9.35.55; 6 Shalaya Kipp 9.37.09; 7 Courtney Frericks 9.46.24; 8 Bridget Franek 9.47.81; 9 Rachel Johnson 9.53.34; 10 Sarah Pease 9.54.07; 11 Nicole Bush 9.54.51; 12 Jamie Cheever 9.56.74

HJ (28) 1 Chaunte Lowe 1.91; 2 Elizabeth Patterson 1.88; 3 Amy Acuff 1.88; 4 Maya Pressley 1.85; 5 Tynita Butts 1.82; 6 Rachel McCoy 1.82

PV (28) 1 Jennifer Suhr 4.82; 2 Sandi Morris 4.65; 3 Demi Payne 4.60; 4 Katie Nageotte 4.55; 5 Kristen Hixson 4.50; 6 Leslie Brost 4.50; 7 Melinda Withrow, Becky Holliday and Megan Clark 4.40; 10 April Bennett 4.40, 11 Kylie Hutson 4.40; 12 Carolina Carmichael 4.25; 13 Kaitlin Petrillose 4.25; 14 Stephanie Richartz and Melissa Gergel 4.25

LJ (27) 1 Tianna Bartoletta 7.12 (-0,4); 2 Brittney Reese 6.97 (-0,1); 3 Janay DeLoach 6.95 (1.1); 4 Jasmine Todd 6.84 (1.2); 5 Shakeela Saunders 6.75 (0.9); 6 Quanesha Burks 6.73 (0.0); 7 Funmi Jimoh 6.69 (0.3); 8 Julienna McKee 6.61 (2.3); 9 Kenyatta Hackworth 6.50 (1.3); 10 Chelsea Hayes 6.47 (-2,8); 11 Whitney Gipson 6.46 (1.8)

TJ (26) 1 Christina Epps 14.09 (1.1); 2 April sinkler 13.83 (1.5); 3 Keturah Orji 13.81 (0.3); 4 Lynnika Pitts 13.79 (1.7); 5 Amanda Smock 13.77 (1.3); 6 Toni Smith 13.57 (2.2); 7 Keri Emanuel 13.44 (2.9); 8 Allie Saunders 13.26 (1.6); 9 Blessing Ufodiama 13.24 (2.2); 10 Julienne McKee 13.20 (2.2)

SP (25) 1 Michelle Carter 20.02; 2 Tia Brooks 18.93; 2 Jeneva Stevens 18.84; 4 Jillian Camarena-Williams 18.71; 5 Brittany Smith 18.63; 6 Jessica Ramsey 18.42; 7 Felisha Johnson 18.24; 8 Raven Saunders 17.85; 9 Becky O'Brien 17.68; 10 Tori Bliss 17.41; 11 Brittany Mann 17.25, 12 Kearsten Peoples 17.18; 13 Jill Rushin 17.16; 14 Daniella Bunch 16.99; 15 Monique Riddick 16.93; 16 Dani Winters 16.91

DT (27) 1 Gia Lewis-Smallwood 63.09; 2 Whitney ashley 62.21; 3 Shelbi Vaughan 60.76; 4 Kelsey Card 60.16, 5 Stephanie Brown-Trafton 58.11; 6 Rachel Longfors 58.10; 7 Summer Pierson 57.93; 8 Rachel Varner 57.54; 9 Katelyn Daniels 56.24; 10 VAlarie Allman 56.12; 11 Jessica Maroszek 55.73; 12 Alex Collatz 55.08 

HT (27) 1 Amber Campbell 72.36; 2 Deanna Price 72.30; 3 Amanda Bingson 70.60; 4 Jeneva Stevens 70.55; 5 Gwen Berry 70.35; 6 Jessica Ramsey 68.79; 7 Kristin Smith 68.25; 8 Brooke Pleger 67.27; 9 Britney Henry 66.29; 10 Amy Haapanen 65.20; 11 Aubrey Baxter 64.54

JT (26) 1 Kara Winger 64.94; 2 Brittany Borman 61.80; 3 Hannah Carson 59.57; 4 Kimberley Hamilton 59.05; 5 Ariana Ince 58.14; 6 Karlee McQuillen 56.76; 7 Elizabeth Herrs 56.26; 8 Sarah Firestone 55.68; 9 Deloma Miller 54.09; 10 Megan Glamann 53.96; 11 Leigh Petranoff 52.58; 12 Rabekah Wales 52.56; 13 Allison Updike 51.00; 14 Paige Blackburn 50.57

Heptathlon (27-28) 1 Barbara Nwaba 6.500p (13.49 (2.2); 1.82; 13.77; 23.76 (2.3) - 6.23 (1.5); 43.48; 2.07.13); 2 Sharon-Day Monroe 6.458p (13.31 (1.4); 1.76; 15.62; 24.32 (0.7) - 6.05 (0.9); 44.90; 2.09.41); 3 Erica Bougard 6.288p (13.03 (2.2); 1.88, 9.97; 23.40 (2.3) - 6.13 (1.4); 38.76; 2.08.39); 4 Heather Miller-Koch 6.274p (13.47 (1.4); 1.73; 12.72; 23.64 (0.7) - 6.19 (0.6); 41.23; 2.07.32); 5 Lindsay Lettow 6.023p (13.56 (1.4); 1.76; 11.87, 24.63 (1.7) - 5.92 (0.4); 42.63; 2.11.90); Jena Hemann 6.022p (14.28 (1.4); 1.79; 12.88; 25.06 (1.7) - 6.05 (2.1); 48.28; 2.19.87); 7 Sami Spenner 60.12p (14.13 (1.4); 1.73; 12.90; 23.77 (2.3) - 5.96 (1.2); 38.51; 2.10.25); 8 Lindsay Schwartz 5.969p (13.55 (1.4); 1.67; 13.24; 24.06 (0.7) - 5.88 (0.3); 41.62; 2.15.97); 9 Kaylon Eppinger 5.888p (13.07 (2.2); 1.76, 13.34; 24.70 (1.7) - 5.79 (-0,7); 35.62; 2.20.83); 10 Lindsey Hall 5.751p (13.68 (1.4); 1.70; 12.08, 25.60 (1.7) - 5.94 (1.6); 46.65; 2.25.79); 11 Breanna Leslie 5.718p (13.61 (2.2); 1.64; 11.72; 24.42 (0.7) - 5.62 (0.7); 38.77; 2.11.80)

JUNIOR

Men

100m (2.0) 1 Noah Lyles 10.14; 2 Cristian Coleman 10.18; 3 Ryan Clark 10.23; 4 Demek Kemp 10.30; 5 Leon Powell 10.44; 6 Cravon Gillespie 10.52; 7 John Lewis 10.53

200m (27) (1.8) 1 Noah Lyles 20.18, 2 Michael Norman 20.24; 3 Ryan Clark 20.46; 4 Christian Coleman 20.75; 5 Gerald Mills 20.79, 6 Cravon Gillespie 21.11

400m (27) 1 Cordell Lamb 46.44; 2 My'Lik Kerley 46.47; 3 Quintaveon Poole 46.68; 4 William Allen 46.77; 5 Caleb Ojennes 47.61

800m (27) 1 Carlton Orange 1.47.67; 2 Robert Ford 1.48.00; 3 Ishmael Muhammad 1.48.31; 4 Brennan Munley 1.49.33; 5 Shane Streich 1.50.29; 6 Ryan Hastings 1.50.51

5.000m (26) 1 Matthew Maton 14.47.10; 2 Cerake Geberkidane 14.52.87

110mh (26) (1.5) 1 Misana Viltz 13.21; 2 Marquis Morris 13.29; 3 Ashtyn Davis 13.49 (13.42 (2.5) 2h1); 4 Norman Grimes 13.81 (13.71 (2.5) 4h1); 5 Amere Lattin 13.85 (13.80 (1.7) 4h2); in heats: Isaiah Moore 13.45 (1.7) 1h2; Chad Zallow 13.48 (1.7) 2h2; Grant Holloway 13.75 (1.7) 3h2

400mh (27) 1 Kenny Selmon 50.26; 2 Norman Grimes 50.59; 3 Julian Body 51.98

HJ (26) 1 Randall Cunnigham 2.20; 2 Landon Bartel 2.17; 3 Hiawatha Culver 2.17; 4 Benjamin Milligan 2.14; 5 Jonathan Wells 2.14; 6 Brendon Rivera 2.14; 7 Manny Durden 2.14

PV (27) 1 Audie Wyatt 5.50; 2 Paulo Benavides 5.45; 3 Sean Collins 5.45; 4 Deakin Volz 5.20

LJ (26) 1 KeAndre Bates 7.91 (3.4); 2 Nathaniel Moore 7.54 (3.0); 3 Grant Holloway 7.54 (2.8); 4 Brandon Workman 7.47 (1.7)

TJ (27) 1 John Warren 16.00 (0.3); 2 Nathaniel Moore 15.88 (2.5); 3 Devon Willis 15.72 (2.0)

SP (26) 1 John Maurins 21.90; 2 Ayomidotun Ogundeji 20.67; 3 Willie Morrison 20.65; 4 Matthew Katnik 20.11; 5 Jamal Whittaker 20.03; 6 Payton Otterdahl 19.76; 7 Benjamin Bonhurst 19.46; 8 Tristen Newman 19.06; 9 Jack Lembcke 18.85; 10 Corey Murphy 18.82; 11 Kevin Weiler 18.78

DT (27) 1 Payton Otterdahl 59.98; 2 Reno Tuufuli 59.06; 3 Matthew Zajac 57.54; 4 Amir Ali Patterson 57.39

HT (27) 1 Robert Colantonio 70.85; 2 Adam Kelly 69.67; 3 Brock Eager 67.37; 4 Logan Bryer 66.98

JT (25) Curtis Thompson 72.34

Decathlon (25-26) 1 Harrison Williams 8.001p (10.78 (0.0); 7.05 (1.6); 13.61; 1.97; 48.56 - 14.06 (1.2); 40.61; 5.05, 5.1.23; 4.32.85); 2 Travis Toliver 7.440p (11.20 (1.0); 6.47 (1.9); 14.49, 1.88; 51.02 - 14.67 (1.0); 42.36; 4.65; 59.32; 4.57.44)

Women

100m (26) (0.6) 1 Teahna Daniels 11.24; 2 Aleia Hobbs 11.38 (11.23 (1.4) 1h2); 3 Ky Westbrook 11.39; 4 Deanna Hill 11.41; 5 Mikiah Brisco 11.44; 6 Caitland Smith 11.57 (11.41 (0.6) 1h1); 7 Hannah Jackson 11.67 (11.62 (1.4) 4h2); in heats: Drea Austin 11.73 (1.4) 5h2; A'Iesha Irvin-Muhammad 11.74 (1.4) 6h2

200m (27) (0.8) 1 Deanna Hill 23.03; 2 Ky Westbrook 23.22; 3 Caitland Smith 23.58; 4 Hannah Jackson 23.59; 5 A'Iesha Irvin-Muhammad 23.94

400m (27) 1 Kendal Ellis 52.32; 2 Zola Golden 53.12; 3 Olivia Baker 53.28, 4 Ayiana Gaines 53.40; 5 Tianna McKinney 54.27

800m (27) 1 Raevyn Rogers 2.06.64; 2 Ruby Stauber 2.08.36; 3 Sarah Walker 2.08.37

1.500m (27) 1 Kate Murphy 4.16.98; 2 Sarah Feeny 4.21.50

3.000m (27) 1 Jill Whitman 9.36.62; 2 Erin Dietz 9.37.41

5.000m (26) 1 Rachael Reddy 16.28.04; 2 Caroline Alcorta 16.31.08, 3 Erin Dietz 16.36.16; 4 Audrey Belf 16.43.36

100mh (26) (2.6) 1 Dior Hall 13.02; 2 Jacklyn Howell 13.25; 3 Anna Cockrell 13.28; 4 Courtney Warden 13.57; 5 Ashley Miller 13.59 (13.55 (1.5) 2h1); in heats: Sarah Sanford 13.67 (0.8) 3h2

400mh (27) 1 Anna Cockrell 56.67; 2 Reonna Collier 57.27; 3 Sarah Sanford 58.05; 4 Elsja Mecham 59.36

HJ (27) 1 Vashti Cunningham 1.84; 2 Alexandria Florent 1.81

PV (27) 1 Sara Kathryn Stevens 4.20; 2 Kristen Denk, Desiree Freier and Lindsey Murray 4.10; 5 Laura Marty 4.10; 6 MacKenzie Shell 4.10; 7 Taylor Amann 4.10; 8 Kaitlyn Merritt 4.10

LJ (26) 1 Courtney Corrin 6.56 (2.5); 2 Samiyah Samuels 6.26 (0.4); 3 Margaux Jones 6.03 (0.2); 4 Chyna Ries 6.02 (1.1)

SP (26) 1 Raven Saunders 17.01; 2 Sophia Rivera 16.30

DT (25) 1 Josephine Natrasevschi 53.52; 2 Lloydricia Cameron 52.01

HT (26) 1 Haley Showalter 56.61; 2 Lena Giger 56.55

JT (27) Gabrielle Kearney 49.58

Heptathlon (25-26) Kaylee Hynton 5.245p (14.38 (1.9); 1.67; 9.66; 24.58 (3.5) - 5.89 (2.0); 30.34; 2.24.02)

Rapperswil-Jona (Switzerland), 28.6.2015


Rapperswil-Jona (Switzerland), 28.6.2015

Men

110mh u18 (0,91m) (1.2) 1 Inglin Sales Junior 13.76; 2 Jaquet Mathieu 13.97

Women

100mh u18 (0.76m) (0.5) Kim Flattich 13.87; TJ Barbara Leuthard 13.00 (1.5)

Salzburg (Austria), 27-28.6.2015


Salzburg (Austria), 27-28.6.2015

Men

100m u18 (28) (-0.3) Maximilian Münzker (98) 10.74

Women

100m u18 (28) (0.8) Ina Huemer (98) 12.10; 400m u18 (28) Sarah Lagger (99) 55.63; 100mh u18 (0,76m) (0.8) Karin Strametz 13.74

Illzach (France), 28.6.2015


Illzach (France), 28.6.2015

Men

200m (2.0) Lucas Granjon 21.69; LJ Augustin Bey 7.68 (1.3); JT Jeremy Nicollin 69.03

Women

HJ Dior Delophont 1.84

Hendon -London- (Great Britain), 27.6.2015


Hendon -London- (Great Britain), 27.6.2015

Men

100m (3.0) 1 Josh Cox 10.45; 2 Lee McLaughlin 10.49; 3 Alex Murdock 10.51; 200m (-0,6) Nick Stewart (98) 21.55; 400m 1 Tim Burn 46.78; 2 David Hall 47.05; DT Mark Plowman 53.14; HT u18 (5 kg) George Marvell 68.39

Women

100m (0.4) 1 Lukesha Morris 11.56; 2 Clieo Stephenson 11.88; 200m (2.2) Tara Norum (nor) 24.22; 100mh (-0,6) 1 Jessica Hunter 13.87; 2 Shirin Irving 13.88

Bühl (Germany), 28.6.2015


Bühl (Germany), 28.6.2015
Men
HJ 1 Eike Onnen 2.32; 2 Gianmarco Tamberi (ita) 2.28; 3 Mohamed Idriss (sud) 2.25; 4 Matt Roberts (gbr) 2.25; 5 Kabelo Kgosiemang (bot) 2.25; 6 Edgar Rivera (mex) 2.22; 7 Luis Castro (pur) 2.22; 8 Torsten Sanders 2.22; 9 Philipp Erfurth 2.18; 10 Tobias Potye 2.18; 11 Mateusz Przybylko 2.18; 12 Martin Günther 2.14

Valencia (Spain), 27.6.2015


Valencia (Spain), 27.6.2015

Women

HJ Cristina Ferrando 1.81; LJ Concepción Montaner 6.23 (0.8); DT Paula Ferrándiz (96) 51.41

Matera (Italy), 27-28.6.2015


Matera (Italy), 27-28.6.2015

Men

200m (28) (-0,7) Daniele Corsa (96) 21.25; 400mh (28) Eusebio Haliti 51.14; JT (27) Almanio Romano 74.48

Pontedera (Italy), 27-28.6.2015


Pontedera (Italy), 27-28.6.2015

Women

HT Micaela Mariani 64.59; JT (28) Eleonora Bacciotti 49.66

Caprino Veronese (Italy), 27-8.6.2015


Caprino Veronese (Italy), 27-8.6.2015

Men

200m (28) (-0,6) Farias Zin 21.47; 400m (27) Cheick Minougou (bur) 48.00; HJ (28) Eugenio Rossi 2.27

Women

200m (28) (-0,4) Rebecca Borga (98) 24.87; 800m (28) Irene Vian (96) 2.07.04; 100mh (27) (0.0) Giulia Tessaro 13.32; TJ (28) Ottavia Cestonaro 13.26 (1.3); SP (27) Chiara Rosa 18.13; JT (28) Ilaria Casarotto (97) 49.35

Helsingborg (Sweden), 28.6.2015


Helsingborg (Sweden), 28.6.2015

Men

DT A 1 Axel Härstedt 64.16; 2 Märt Israel 62.19; 3 Ola Stunes Isene (nor) 58.30; 4 David Stahl 57.87; 5 Niklas Arrhenius 57.57; 6 Nick Percy (gbr) 57.40; 7 Magnus Avnevik Berntsen (nor) 56.36; 9 Andreas Ellegard (den) 55.10

Women

DT Katrine Bebe (den) 53.82

Liers (Belgium), 28.6.2015


Liers (Belgium), 28.6.2015
Men
200m (-0,2) 1 Eanna Madden (irl) 21.55; 2 David Pecceu 21.68; 200m pre-program (1.6) Marvin Douma (ned) 21.36; 400m Jelle Venema (96) 48.02; 800m 1 Jochem Vermuelen 1.50.10; 2 Menno Schouten (ned) 1.50.25; 3 Dorian Damen (ned) 1.50.28; 4 Andres Pérez Chica (mex) 1.50.48; 1.500m 1 Julien Lecomte (fra) 3.47.89; 2 Michael Somers 3.48.98; 110mh (0.6) 1 Dario De Borger 13.80; 2 Quentin Ruffacq 14.20; 3 Jake Porter (gbr) 14.25; 4 Jules de Bondt (ned) 14.29; 5 Gerard O'Donnell (ilr) 14.32; 110mh u19 (0,91m) (1.2) Jordi Van den Eyden 14.26; LJ 1 Adam McMullen (irl) 7.65 (1.0); 2 Mathias Broothaerts 7.62 (1.4); 3 Nicolas Stempnick 7.52 (0.5); SP Denzel Comenentia 18.69; SP u20 (6 kg) 1 Matthias Quintelier 17.31; 2 Ilya Defrere 17.27
Women
100m (1.3) 1 Eefje Boons (ned) 11.73; 2 Laetitia Libert 11.79; 3 Esther Akihary (ned) 11.81; 100m pe-program (-0,3) 1 Sacha Van Agt (ned) 11.88; 2 Elke Vereecken 11.97; 200m A (-0,8) 1 Laetitia Libert 23.82; 2 Justien Grillet 24.17; 3 Esther Akihary (ned) 24.19; 4 Steffi Wilson (gbr) 24.36; 200m B (0.9) Cliodhna Manning (irl) 24.00; 200m pre-program (0.8) Laures Bauwens (99) 24.50; 400m 1 Laura de Witte 53.41; 2 Rani Baillievier (98) 56.02; 100mh (0.2) 1 Eefje Boons (ned) 13.44; 2 Suzanne Williams (ned)  13.91; 400mh Christine McMahon (irl) 58.18; LJ Lisa Kurschilgen 6.11 (-0,4); SP 1 Melissa Boekelman (ned) 16.75; 2 Jolien Boumkwo 15.76; DT Annelies Peetroons 54.60; HT Jolien Boumkwo 60.32

Gold Coast (Australia), 28.6.2015


Gold Coast (Australia), 28.6.2015

Men

100m (0.9) Tom Gamble 10.41; 200m (0.1) Cameron French 21.40; 400m 1 Alex Beck 47.39; 2 Nelson Stone (png) 47.81; 3 Bailey Stewart (nzl) 48.00; PV Nick Southgate (nzl) 5.20; DT Matthew Denny 55.97; JT Ben Langton-Burnell (nzl) 72.57

Women

100m (1.2) 1 Toea Wisil (png) 11.49; 2 Kelsey Berryman (nzl) 11.78; 200m (-0,1) Toea Wisil (png) 23.77; 800m 1 Olivia Burdon (nzl) 2.08.74; 2 Donna Koniel (png) 2.98.77; 100mh (-0,8) 1 Fiona Morrison (nzl) 13.63; 2 Michelle Jenneke 13.66; LJ 1 Brooke Stratton 6.40 (-0,2); 2 Chelsea Jaensch 6.32 (1.1); 2 Naa Anang 6.17 (0.1); JT Tori Peeters (nzl) 51.86

Arhus (Denmark), 27.6.2015


Arhus (Denmark), 27.6.2015

Women

5.000m Simone Glad 16.34.25

Byrkjelo (Norway), 26-28.6.2015


Byrkjelo (Norway), 26-28.6.2015

Men

DT (27) Sven Martin Skagestad 57.30

Women

HT (26) Trude Raad 64.03

Oslo (Norway), 28.6.2015


Oslo (Norway), 28.6.2015

Men

800m A 1 Thomas Roth 1.47.94; 2 Nick Jensen (den) 1.48.49; 3 Roald Froskeland 1.48.61; 4 Andreas Kramer (swe) 1.50.08; 5 Hakon Mushom 1.50.29; 6 Kristian Uldbjerg Hansen (den) 1.50.47; 7 Edvard Kamperud Nygaard (96) 1.50.47; 800m B Sindfe Lochting 1.50.71; 5.000m 1 Awet Nftalem Kibrab (eri) 13.43.48; 2 Okubamichael Mesfun Fissehatsion (eri) 13.54.77; 3 Thijs Nijhuis (den) 13.56.34; 4 Marius Vedvik 13.58.17

Abuja (Nigeria), 27.6.2015


Abuja (Nigeria), 27.6.2015

Men

100m (0.2) 1 Nicholas Imhoaperambe 10.36; 2 Divine Oduduru (96) 10.40; 3 David Sule 10.50; 4 Mamus Emuobonuvie 10.58; 200m h2 (-1,1) Divine Oduduru 20.80; h3 (0.0) Peka Victor 21.43; 400m 1 Erayokan Orukpe 46.13; 2 samson Oghenewegba Nathaniel (97) 46.49; 3 Akyu Noah 46.74; 4 Elvis Ukale 46.93; 5 Salihu Isah 46.96; 6 Sunday Fatoyinbo (97) 47.76; 800m Soudi Hamadjam 1.50.50; 110mh (0.8) Samuel Okon 14.08; 400mh Henry Okorie 51.19; LJ 1 Oluwatoyin Oladimeji 7.71 (0.1); 2 John Oluwashola Anota 7.64 (0.4); 3 Babajide Okulaja 7.56 (0.1); SP Onwuka Eke 17.19; DT Augustine Nwoye 54.72; JT Samuel Adams Kure 70.21

Women

100m (0.8) 1 Nkem Eazalah (96) 11.61; 2 Isoken Igbinosun 11.70; 3 Justina Sule 11.71; 4 Francis Cecilia (96) 11.72; 200m h1 (-0,9) Francis Cecilia (96) 24.10; h2 8-0,8) Isoken Igbinosun 23.83; 400m 1 Oluwatosin Adeloye (96) 52.48; 2 Rita Ossai 53.40; 3 Folashade Olotu 53.90; 4 Margaret Etim 54.59; 100mh (0.4) 1 Grace Ayemoba 13.56; 2 Ruth Oluwakemi Francis 13.76; 400mh 1 Glory Nathnaiel (96) 59.29; 2 Faith Daisy Akpofa (97) 59.54; LJ Amadi Chinazom 6.38 (0.2); TJ 1 Idhe Hope 13.40 (0.5); 2 Blessing Ibukun Ibrahim 13.32 (0.4)

Lillestrom (Norway), 27.6.2015


Lillestrom (Norway), 27.6.2015

Men

HT 1 Paul Redford 73.89, 2 Hakon Kveseth 71.78; JT u18 (700 g) Rasmus Eriksson (swe) 71.83

Women

JT 1 Marte Aaltveit 51.00; 2 Andrea Enerstad Bolle 50.80

Aremark (Norway), 25.6.1015


Aremark (Norway), 25.6.1015

Men

DT u20 (1,75 Kg) Thor Olav Rosvold 54.85

Varazdin (Croatia), 27-28.6.2015 -National Junior Championships-


Varazdin (Croatia), 27-28.6.2015 -National Junior Championships-

Men

200m (28) (1.2) Mateo Kovacic 21.79; 400m Mateo Kovacic 48.31; (guest) Mateo Ruzic 47.78; 800m (28) guests: 1 Rudolf Kralj (slo) 1.49.81; 2 Stasa Vrhovec 1.50.23; PV (28) Ambroz Ticar (slo) 5.11; SP (6 Kg) 1 Martin Markovic 19.57; 2 Matija Carej 18.62; DT (1.75kg) (28) 1 Martin Markovic 68.48; 2 Arian Islami 53.69; HT (6 kg) (28) Matija Greguric 75.56

Women

200m (28) (2.6) 1 Dora Filipovic (98) 24.72; 2 Mateja Jambrovic 24.75; 800m (28) Annamaria Petters 2.09.36; HT Anamari Kozul 60.14

Plovdiv (Bulgaria), 28.6.2015


Plovdiv (Bulgaria), 28.6.2015
Men
100 (-1,3) Denis Dimitrov 10.41; 400m 1 Ali Khamis Abbas (brn) 46.61; 2 Abbas Abubakar (brn) 46.70; TJ 1 Rumen Dimitrov 16.68 (0.2); 2 Zlatozar Atanasov 16.28 (-0,2); 3 Rashid Al-Mannai (qat) 16.12 (0.1); HT 1 Aykhan Apti 70.10; 2 Zdravko Dimitrov 66.35
Women
100m (-1,7) 1 Inna Eftimova 11.60; 2 Salwa Aid Nasser (brn) 11.70; 200m (0.2) 1 Ivet Lalova 22.92; 2 Salwa Aid Nasser (brn) 23.03; 3 Inna eftimova 23.44; HJ Venelina Veneva-Mateeva 1.84; LJ 1 Mlena Mitkova 6.45 (1.5); 2 Petia Dacheva 6.26 (1.0); TJ Andriana Banova 13.95 (0.2)

Sunday, June 28, 2015

Modena (Italy), 27-28.6.2015


Modena (Italy), 27-28.6.2015

Men

400m (27) Kevin Menzani 47.67; 400mh (28) Davide Piccolo 51.58; PV (27) Giorgio Piantella 5.20; TJ (27) Tobia Bocchi (97) 16.14 (-0,7)

Women

100m (27) Zaynab Dosso (99) 11.83; 100mh (27) (0.8) Alessandra Arienti 13.80; PV (28) Giorgia Benecchi 4.10

Pombal (Portugal), 27-28.6.2015 -National u23 Championships-


Pombal (Portugal), 27-28.6.2015 -National u23 Championships-

Men

100m (27) (1.0) Carlos Nascimento 10.57; 200m (28) (1.0) Ricardo Ribeiro 21.39; HJ (28) Paulo Conceiçao 2.18; PV (27) Icaro Mirana 5.15; TJ (27) Tiago Pereira 15.86 (1.3)

Women

100m (27) (1.5) Olimpia Barbosa 11.75; 200m (28) (1.1) 1 Rivinilda Mentai 23.89; 2 Catia Santos 24.04; 3 Catia Azevedo 24.22; 400m (27) 1 Catia Azevedo 53.32; 2 Rivinilda Mentai 53.96; 3 Andreia Crespo 54.97; 800m (28) 1 Marta Pen 2.07.37; 2 Salome Afonso 2.07.80; 1.500m (27) Marta Pen 4.27.84; 100mh (28) (0.9) Vera Fernandes 13.66; 400mh (28) Andreia Crespo 58.87; LJ (27) Teresa Carvalho 6.22 (-0,8)

Beograd (Serbia), 27-28.6.2015 -National Junior Championships-


Beograd (Serbia), 27-28.6.2015 -National Junior Championships-

Men

SP (27) Veljko Nedeljkovic 17.14

Women

100m (27) (1.6) Zorana Barjaktarovic 11.91; JT (27) Atina Kamasi 49.74

extra events:

Men

100m (27) (1.7) Milan Rostoc 10.59; SP (27) Asmir Kolasimac 21.58

Women

400m (27) Maja Ciric 54.8h

Rieti (Italy), 27-28.6.2015


Rieti (Italy), 27-28.6.2015

Men

400m (27) 1 Mario Di Giambattista 47.38; 2 Matteo Iachini 47.73; 3 Simone Serafini (96) 47.76; PV (27) Alessandro Sinno 5.30; TJ (27) 1 Simone Forte (96) 16.22 (0.8); 2 Daniele Cavazzani 15.86 (0.9); DT (27) 1 Federico Apolloni 59.87; 2 Giovanni Faloci 58.58

Women

100m (27) (2.4) Giulia Arcioni 11.78; 200m (28) (-1,2) 1 Maria Benedicta Chigbolu 23.68; 2 Giulia Arcioni 24.26; 400m (27) Daniela Reina 54.71; 100mh (27) (0.1) 1 Veronica Borsi 13.51; 2 Maria Helena Gioia 13.61; 400mh (28) Raphaela Lukudo 58.10; HT (27) Elisa Palmieri 63.43; PV (28) 1 Sonia Malavisi 4.40; 2 Roberta Bruni 4.10; DT (28) Valentina Aniballi 55.76; 5 Kms Walk (27) Rossella Giordano 22.53.16

Gorizia (Italy), 27-28.6.2015


Gorizia (Italy), 27-28.6.2015

Men

200m (28) (-0,7) Elijah Mensah Boampong 21.07

Women

400m 1 Ilaria Vitale 54.80; 2 Ilenia Vitale 54.90; 400mh (28) Ilaria Vitale 58.86; HJ Desiree Rossit 1.89

Busto Arzisio (Italy), 27-28.6.2015


Busto Arzisio (Italy), 27-28.6.2015

Men

100m (27) (0.9) Pietro Pivotto 10.57 (10.56 (1.8) 2h1); in heats: Roberto Rigali 10.50 (1.8) 1h1; 200m (28) (0.5) Pietro Pivotto 21.43; 400m 1 Mario Lambrughi 47.06; 2 Mamadou Gueye (sen) 47.39; 3 Paolo Carlo Danesini 47.58, 4 Roberto Severi 47.60; 5 Mattia Cella 47.78; 6 Marco Lo Verme 47.84; 800m (28) Mor Seck (sen) 1.48.67; 400mh (28) 1 Mario Lambrughi 50.68; 2 Giacomo Panizza 51.43; TJ (28) Fabrizio Schembri 16.32 (0.4)

Women

200m (28) (0.1) Elena Bonfanti 24.24; 400m (27) Virginia Troiani 54.63; 800m (28) Isabella Cornelli 2.07.95; 100mh (27) (0.8) Sara Balduchelli 13.63; 400mh (28) Ilaria Verderio 59.22; JT (28) Sara Jemai 57.20

Tarragona (Spain), 27-28.6.2015 -National u23 Championships-


Tarragona (Spain), 27-28.6.2015 -National u23 Championships-

Men

200m (28) (-2,9) Oscar Husillos 21.57; in heats: Jonathan Okeudo Nmaju (ngr) 21.34 (-1,6) 1h3; 400m (28, heats 27) Lucas Bua 46.84 (46.70 1h2); 800m (28) 1 Alvaro de Arriba 1.48.93; 2 Saul Ordoñez 1.48.99; 3 Daniel Andújar 1.49.34; 4 Alberto Guerrero 1.50.39; 110mh (28) (-0,1) 1 Javier Colomo 13.96; 2 Jorge Ureña 14.19; 3.000m St (28) Ibrahim Chakir Elosri (mar) 8.47.49; PV (27) Adrián Vallés 5.15; LJ (28) 1 Fernando Ramos 7.58 (1.9); 2 Rodrigo de la Oliva 7.50 (0.4); TJ (27) Iñigo Uribarren 15.70 (0.7); SP (28) Alejandro Noguera 17.83; HT (28) Kevin Arreaga 64.14;

Women

100m (27) (-0,5) Cristina Lara 11.85; 200m (28) (-1,0) 1 Cristina Lara 23.86, 2 Alba Fernández 24.17; 3 Elena Moreno 24.35; 400m (28) 1 Sara Gómez 54.58; 2 Barbara Camblor 54.74; 1.500m (28) 1 Marta Pérez 4.21.74; 2 Cristina Espejo 4.27.79; 400mh (28) Alba Casanovas 59.99; PV (28) 1 Malen Ruiz de Azua 4.10; 2 Clara Amat 4.10; 3 Maialen Axpe 4.00; LJ (27) Teresa Errandonea 6.15 (1.2); TJ (28) Ariadna Ramos 13.49 (2.4) and 13.11 (1.0); SP (27) María Belén Toimil 16.31; HT (27) María Barbaño Acevedo 59.30; JT (27) 1 Arantza Moreno 55.30; 2 Lidia Parada 55.12

Miskolc (Hungary), 27-28.6.2015 -National u23 and Junior Championships-


Miskolc (Hungary), 27-28.6.2015 -National u23 and Junior Championships-

Men

100m u23 (27) (0.0) Zalan Kadasi 10.53; 100m u20 (27) (2.5) Daniel Szabo 10.65; 200m u20 (28) (1.7) Daniel Szabo 21.69 (21.52 (1.6) 1h1); in heats: Arpad Gyori 21.77 (1.6) 2h1; Szabolcs Vigvari 21.72 (2.0) 1h3; 400m u23 (27) David Kemeny 48.06; 400m u20 (27) Tibor Tasi 48.32; 400mh u23 (28) Mate Koroknai 50.92; DT u23 (27) Janos Kaplar 56.79; DT u20 (1,75 kg) (27) Bence Halasz 55.45; HT u23 (27) 1 Bence Pasztor 73.92; 2 Marton Csek 65.52; 3 Balasz Töreky 64.72; 4 Balint Horvath 63.36; HT u20 (6 kg) (27) 1 Bence Halasz 75.90; 2 Adrian Toki 63.56

Women

100m u23 (27) (0.4) Anasztazia Nguyen 11.59; 100m u20 (27) (-0,6) Luka Kozak 11.95; 200m u23 (28) (3.7) Anasztazia Nguyen 23.98; 100mh u23 (27) (0.0) Xenia Krizsan 13.61; 100mh u20 (27) (1.8) 1 Petra Repasi 13.48; 2 Luca Kozak 13.76; 400mh u20 (28) Noemi Szucs 60.22; LJ u23 (28) Xenia Krizsan 6.18 (2.0); TJ u20 (27) Eszter Bajnok 13.20 (1.0); HT u23 (27) 1 Fruzsina Fertig 62.10; 2 Beatrix Manga 59.44; HT u20 (27) 1 Reka Gyuratz 65.68; 2 Zsofia Bacskay 62.58; JT u20 (28) 1 Angela Moravcsik 51.06; 2 Reka Szilagy 50.62

Pontoise (France), 27-28.6.2015


Pontoise (France), 27-28.6.2015

Men

200m u20 (28) (-1,2) Jefferson Duthil 21.58; 800m u18 (28) Theuns Ehlers (rsa) 1.52.87; 110mh u20 (0,99m) (28) (-0,1) Antoine Papillon 14.11; 110mh u18 (0,91m) (-2,1) Morne Van As (rsa) 14.18

Women

100m u20 (27) (-0,2) Lea Mormin 11.98; 100m u18 (27) (0.8) Leisly Regulier 12.12; in heats: Nicola De Bruyn (rsa) 11.83 (0.7) 1h4; 200m u18 (28) (-1,2) Nicola de Bruyn (rsa) 24.55

Draguignan (France), 27.6.2015


Draguignan (France), 27.6.2015

Men

400m Thibaut Dambricourt 47.49; LJ Romain Astruc 7.51 (2.7); SP Tumatai Dauphin 19.10

Women

100m (2.8) Tamara Murcia 11.97

Caen (France), 27-28.6.2015


Caen (France), 27-28.6.2015

Men

100m (2.1) Bastien Anyla 10.55; 200m (0.9) Mickael-Meba Zeze 21.15

Women

LJ Rougui Sow 6.16 (0.9)

Lens (France), 28.6.2015


Lens (France), 28.6.2015

Women

400m Laura Chantraine 54.89; 100mh (0.0) Chrystie Lange 13.68; HT Vanessa Steckendries (bel) 59.31

Breda (Netherlands), 26-28.6.2015 -National Junior and Youth Championships-


Breda (Netherlands), 26-28.6.2015 -National Junior and Youth Championships-

Men

200m u20 (28) (0.3) Rodrigo Broer 21.42; 200m u18 (28) (0.0) 1 Sawa Bezelev 21.65; 2 Bryan Pronk 21.77; 400m u20 (28) 1 Tony Van Diepen 47.94; 2 Ivar Moinat 48.48; PV u20 (28) Koen van der Wijst 5.21; LJ u20 (27) Loek Van Zevenbergen 7.56 (2.2); DT u20 (1.75 kg) (27) Wout Zijlstra 52.22

Women

100m u20 (27) (-1,0) 1 Tasa Jiya 11.93; 2 Eva Hovenkamp 11.96; 3 Nargelis Statia 11.98; 200m u20 (28) (-0,6) 1 Tasa Jiya 23.92; 2 Lieke Klaver 24.03; 3 Eva Hovenkamp 24.10; 4 Nargelis Statia 24.11; 400m u20 (28) 1 Elisabeth Paulina 54.42; 2 Kim Rossen 54.85; 3 Jorieke Korenkomp 55.28; 1.500m u20 (28) Nisrine Masrhalmi 4.28.64; 3.000m u18 (26) Diane Van Es 9.34.94; 400mh u20 (27) Inge Drost 60.60; 2.000m St u18 (28) Jasmijn Bakker 6.43.75;  PV u20 (27) 1 Dominique Esselaar 4.11; 2 Killiana Heymans 4.06; SP u18 (3 Kg) (27) 1 Berthe Konig 16.34; 2 Jessica Schilder 16.05; 3 Jorinde van Klinken 15.46; JT u18 (500 g) (28) Emma van Arendonk 51.85

Pitesti (Romania), 27-28.6.2015


Pitesti (Romania), 27-28.6.2015

Men

100m Daniel Budin 10.58 (1.4) 1h2; 200m (28) (-1,1) Alexandru Terpezan 21.36; 400m 1 Cristian Radu (96) 47.99; 2 Adrian Dragan 48.10; HJ Mihai Donisan 2.24; LJ (28) 1 Sergiu Caciuriac 7.80 (-2,1); 2 Valentin Toboc 7.66 (-0,2); 3 Marian Oprea 7.49 (-1,4); SP (28) Andrei Gag 20.25; SP u20 (6 kg) (28) Marius Musteata 18.70; DT Alin Firfirica 57.06; HT Andrei Alestar 67.12; HT u20 (6 Kg) Florin Coman 63.11; HT u18 (5 kg) 1 Mihaita Micu 71.26; 2 Alexandru Bilan 67.78; JT (28) 1 Levente Bartha 71.47; 2 Raul Rusu 70.13; 3 George Zaharia 69.38; 4 Andrei David (96) 69.17

Women

100m (0.6) Andreea Grecu 11.83; 400m 1 Bianca Razor 52.03; 2 Sanda Belgyan 53.63; 800m (28) 1 Florina Pierdevara 2.02.56; 2 Elena Lavric 2.03.00; 3 Mihaela Nunu 2.03.60; 4 Elena Tanasie 2.04.27; 5 Lenuta Simiuc 2.07.08; 6 Diana Bogos (99) 2.08.51; 1.500m 1 Florina Pierdevara 4.17.46; 2 Lenuta Simiuc 4.22.51; 3 Elena Tanasie 4.26.11;  10.000m Monica Florea 34.30.24; 100mh (0.1) 1 Anamaria Nesteriuc 13.58; 2 Anamaria Ionita 13.65 (13.64 (0.5) 2h1); 400mh (28) 1 Angela Morosanu 57.61; 2 Sanda Belgyan 59.95; 3.000m St 1 Elena Panaet 9.59.79; 2 Cristina Casandra 10.06.18; LJ Florentina Marincu (96) 6.55 (0.2); TJ (28) 1 Cristina Bujin 13.76 (0.2); 2 Elena Panturoiu 13.47 (-0,2); 3 Carmen Toma 13.42 (0.4); SP (28) Andreea Huzum-Vitan 15.97; HT Bianca Lazar 63.61; JT (28) 1 Eliza Toader 54.95; 2 Nicoleta Anghelescu 54.24

Berdychiv (Ukraine), 27.6.2015


Berdychiv (Ukraine), 27.6.2015

Men

HJ 1 Yuriy Krimeranko 2.28; 2 Dmytro Yakovenko 2.25; 3 Andriy Kovalov 2.25; 4 Oleksandr Barannikov 2.20; 5 Viktor Shapoval 2.20; 6 Dmytro Nikitin (99) 2.15; 7 Yevhen Muntyan 2.15; 8 Vitaliy Samoylenko 2.15; 9 Viktor Vorko 2.15

Women

HJ 1 Yuliya Chumachenko 1.92; 2 Valentyna Lyashenko (geo) 1.92; 3 Oksana Okuneva 1.89; 4 Vita Palamar 1.83; 5 Darya Kuchina 1.83; 6 Khrystyna Stefanyshyna (97) 1.80

Ciudad Real (Spain), 27-28.6.2015 -National Youth Championships-


Ciudad Real (Spain), 27-28.6.2015 -National Youth Championships-
Men
100m (27) (-0,9) Daniel Ambrós 10.75; 200m (28) (-1,1) Manuel de Nicolás 21.84; 400m (28) 1 Manuel Guijarro 48.37; 2 Alvaro Sierra 48.75; 3 Miguel Delgado 48.80; 1.500m (28) Ignacio Fontes 3.56.95; 3.000m (28) 1 Tariku Novales 8.47.65; 2 Miguel González 8.47.84; 110mh heats (0,91m) (27) Jan Sans 13.95 (-1,1) 1h2; 400mh (28) 1 Aleix Porras 51.75; David Pineda 52.25; HT (5 kg) (27) 1 Alberto González 72.75; 2 Marc Liebana 67.65; JT (700 g) (27) Manuel Quijera 74.71
Women
200m (0.0) Andrea Verdú 24.60; 400m (28) Andrea Serrano 55.47; 100mh (0.76m) (28) Miren Bartolomé 13.92 (0.0) 1h2; 400mh (28) Lluisa Mitja 60.85; 2.000m St (28) Alondra Negrón (pur) 6.37.93; PV (27) Alicia Raso 3.91; HT (3 kg) (27) 1 Dorleta Armendariz 60.53; 2 Blanca López 60.00

Ratingen (Germany), 27-28.6.2015


Ratingen (Germany), 27-28.6.2015

Men

Decathlon 1 Michael Schrader 8.419p (10.78 (-0,4); 7.81 (0.6); 14.80; 1.92; 48.19 - 14.08 (1.19; 44.97; 5.00; 56.57; 4.27.28); 2 Willem Coertzen (rsa) 8.341p (11.08 (-0,4); 7.48 (3.1); 14.50; 2.01; 48.50 - 14.06 (1.1); 43.94; 4.50, 68.79; 4.26.52); 3 Pascal Behrenbruch 7.826p (11.27 (-0,4); 6.76 (0.4); 15.52; 1.98; 51.45 - 14.35 (1.1); 44.43; 4.80; 66.74; 5.03.77); 4 Nico Beckers 7.411p (11.00 (0.2); 7.15 (-1,7); 14.03; 1.92; 49.36 - 15.05 (0.4); 41.15; 3.90, 47.64; 4.33.79); 5 Felix Hepperle 7.358p (11.23 (-0,4); 7.11 (-0,3); 12.87, 1.92; 49.53 - 15.28 (0.4); 34.98, 4.60; 53.00; 4.38.09)

Heptathlon 1 Anouk Vetter (ned) 6.387p (13.55 (-0,3); 1.72; 15.50; 24.12 (-1,4) - 6.07 (0.5); 52.75; 2.20.38); 2 Jennifer Oeser 6.306p (13.88 (-0,3); 1.84; 14.23; 24.91 (-0,3) - 6.26 (0.4); 45.03; 2.15.63); 3 Claudia Rath 6.290p (13.68 (-0,3); 1.72; 13.28; 24.16 (-0,3) - 6.57 (0.7); 39.87; 2.08.91); 4 Anna Maiwald 6.067p (13.69 (0.7); 1.69; 13.79; 24.29 (-1,4) - 5.93 (-0,5); 44.26; 2.15.07); 5 Cindy Roleder 6.055p (13.05 (-0,3); 1.66; 13.07; 23.68 (-0,3) - 6.18 (3.5); 36.33; 2.15.49); 6 Ida Marcussen (nor) 5.852p (14.44 (0.7); 1.69; 13.52; 25.95 (-1,4) - 5.90 (-0,1); 45.47; 2.11.92)

Pihtipudas (Finland), 28.6.2015


Pihtipudas (Finland), 28.6.2015
Men
JT A 1 Ari Mannio 80.69; 2 Zigismunds Sirmais (lat) 76.86; 3 Gabriel Wallin (swe) 76.79; 4 Toni Sirvio 76.12; 5 Harri Haatainen 74.71; 6 Mikko Kankaanpää 73.64; 7 Jani Kiiskilä 73.04; 8 Sami Peltomäki 71.70; JT B 1 Matti Mortimore (gbr) 71.94; 2 Anssi Liimatta 71.20; 3 Toni Kuusela 70.96; 4 Ahmed Bader Magour (qat) 70.85; 5 Teo Takala 70.19
Women
JT 1 Kelsey-Lee Roberts (aus) 61.74; 2 Oona Sormunen 56.74; 3 Lina Muze (lat) 55.44; 4 Sanni Utriainen 55.23; 5 Jenni Kangas 54.04; 6 Heidi Nokelainen 53.14; 7 Jelena Jaakola 52.76; 8 Janette Lepistö 51.98

Les Sables d'Olonne (France), 27.6.2015



Les Sables d'Olonne (France), 27.6.2015
Men
200m (1.2) Thibault Ramothe 21.42; 1.500m Mathieu Bazin 3.48.80; HJ Abdoulaye Diarra 2.15; PV Alexandre Marchand 5.20; DT Lolasssonn Djouhan 60.78; DT u20 (1,75 kg) El Bachir Mbarki (mar) 55.76
Women
100mh (1.9) 1 Laura Valette (97) 13.50; 2 Sandra Jacmaire 13.53; 3 Margaux Hinschberger 13.60; 4 Aurore Isnard 13.67; 5 Charlotte Pierre (96) 13.78; PV Lisa Gunnarsson (swe) 4.05



Tours (France), 27-28.6.2016 -National Championships in Combined Events-


Tours (France), 27-28.6.2016 -National Championships in Combined Events-

Men

Decathlon 1 Franck Logel 7.333p (11.31 (1.4); 6.75 (0.0); 12.63; 1.94; 51.00 - 14.89 (-0,4); 38.84; 4.74; 48.58; 4.33.90); 2 Benjamin Fenrich 7.310p (11.38 (0.49, 6.68 (0.0); 12.47; 1.91; 49.48 - 15.58 (-0,4); 33.68; 4.54; 53.77; 4.12.81)

Decathlon u23 1 Ruben Gado 7.470p (11.00 (0.8); 7.15 (1.0); 11.92; 1.93; 50.68 - 16.16 (-0,9), 38.41; 4.74; 48.58, 4.33.90); 2 Benjamin Hougardy (bel) 7.366p 811.57 (0.6); 7.04 (1.9), 12.57; 2.02; 49.34 - 15.66 (-0,9); 34.95; 4.72; 44.73; 4.17.86); 3 Pierre Joseph-parfaite 7.350p (11.21 (0.6); 6.73 (1.9); 12.09, 1.87; 49.08 - 14.73 (-0,5); 34.73; 5.02; 48.11; 4.35.20)

Decathlon u20 Damien Berthenet 7.457p (11.31 (1.9); 6.77 (0.6), 13.99; 2.00; 51.98 - 14.67 (-0,6); 40.21; 4.72; 51.50; 4.44.55)

Women

Heptathlon u23 Coralie Arcuby 5.415p (14.02 (1.5); 1.73; 11.74; 26.15 (1.4) - 5.90 (1.0); 32.62; 2.23.63)

Heptathlon u18 Elisa Pineau 5.448p (14.36 (0.1); 1.70; 13.74; 25.79 (2.4) - 5.76 (2.6); 34.30; 2.26.51)

Nogent-sur-Marne (France), 28.6.2015


Nogent-sur-Marne (France), 28.6.2015

Men

400m h1 1 Mamoudou-Eliman Hanne 45.56; 2 Teddy Atine-Venel 46.21; 3 Dimitri Gael 46.58, 4 Johan Delasse 46.68; 5 Angel Chelala 46.71; h2 1 Fethi Benchaa (alg) 47.20; 2 Loic Naprix 47.32; 3 Olivier Smug 47.60; 4 Jean-François Andre 47.83; h3 Jordan Geenen 47.59; 800m 1 Salah Echchibani (mar) 1.48.62; 2 Jawad Douhri (mar) 1.49.40; 3 Erwan Benech 1.49.70; 4 Dimitri Pasquereau 1.49.85; 5 Benjamin Herriau 1.49.91; 400mh 1 Amadou Ndiaye (sen) 50.16; 2 Stephane Yato 50.74; 3 Maxime Martin 51.47

Women

400m Lenora Guion-Firmin 53.20; 800m Haifa Tarchoun (tun) 2.07.33; 400mh h1 1 Abigail Lewis (jam) 58.34; 2 Joan Medjid 58.70; 3 Alicia Fleury 59.66; h2 Sarah Crepin 59.92; TJ Amy Zongo-Filet 13.64 (1.7)

Plzen (Czech Republic), 27-28.6.2015 -National Championships-


Plzen (Czech Republic), 27-28.6.2015 -National Championships-

Men

100m (27) (-1,2) Jan Jirka 10.67; 200m (28) (1.3) 1 Pavel Maslak 20.58; 2 Michal Desensky 21.24; 3 Michal Tlusty 21.38 (21.12 (1.8) 1h3); in heats: Jiri Kubes 21.47 (1.8) 2h3; 400m (28) 1 Jan Tesar 46.35; 2 Patrik Sorm 46.52; 3 Roman Flaska 47.17; 1.500m (28) Petr Vitner 3.47.96; 110mh (27) (-2,5) 1 Petr Svoboda 13.54; 2 Vaclav Sedlak 14.07; 400mh (28) 1 Michal Broz 50.29, 2 Jiri Stehnno 51.29; 3 Radek Fischer 51.52; 4 Jan Chlopcik 51.95; HJ (28) Martin Heindl 2.22; PV (27) 1 Jan Kudlicka 5.73; 2 Michal Balner 5.37; LJ (27) Radek Juska 7.67 (0.2); SP (28) 1 Martin Novak 19.70; 2 Jan Marcell 19.64; 3 Tomas Stanek 19.51; 4 Tomas Kozak 18.22; 5 Jaromir Mazgal 18.10; DT (27) 1 Marke Bárta 56.07; 2 Jaromir Mazgal 55.83; 3 Igor Gondor 55.64; HT (28) 1 Lukas Mehlich 71.10; 2 Miroslav Pavlicek 62.58; 3 JAroslav Lauterkranc (96) 62.32; JT (27) 1 Jakub Vadlejch 81.91; 2 Jaroslav Jilek 77.45; 3 Petr Frydrych 74.55; 4 Jan Kubes 72.90; 5 Marek Lukas 71.28 

Women

100m (27) (-2,9) Barbora Prochazková 11.81; 200m (28) (0.0) 1 Nikola Bendová 23.76; 2 Barbora Prochazková 23.77; 3 Martina Schmidová 23.96 (23.93 (1.7) 1h2); 4 Jana Slaninová 24.10 (23.79 (4.1) 2h1); in heats: Zuzana Hejnová 23.73 (4.1) 1h1; 800m (28) Diana Mezulianiková 2.07.74; 1.500m (28) 1 Kristiina Mäki 4.25.48, 2 Tereza Capková 4.28.08; 5.000m (27) 1 Kristiina Mäki 16.11.78; 2 Eva Vrabcová 16.14.92; 100mh (27) (-2,9) 1 Katerina Cachová 13.35; 2 Lucie Koudelová 13.41; 3 Karolina Hlavatá 13.66; 400mh (28) 1 Denisa Rosolová 55.26; 2 Lucie Tacliková 58.71; 3 Katerina Halová 59.83; 3.000m St (28) 1 Michaela Drabková 10.15.41; 2 Monika Hrachovcová 10.16.27; HJ (27) 1 Oldriska Maresová 1.89; 2 Michael Hrubá (98) 1.86; 3 Eliska Klucinová 1.80; 4 Michaela Glauszková (98) 1.80; PV (28) 1 Jirina Ptacniková 4.63; 2 Romana Malacová 4.30; 3 Aneta Morysková 4.00; 4 Zuzana Prazaková (97) 4.00; LJ (28) 1 Jana Koresová 6.19 (0.5); 2 Eliska Klucinová 6.18 (2.7) and 6.11 (2.0); 3 Lucie Majková 6.14 (3.2); 4 Emily Gerulová 6.13 (3.3); TJ (27) Lucie Majková 13.69 (0.4); SP (27) 1 Marketa Cervenková 16.04; 2 Jana Karniková 15.67; 3 Petra Klementová 15.47; DT (28) 1 Eliska Stanková 58.66; 2 Jitka Kubelová 51.18; HT (27) 1 Tereza Kralová 66.67; 2 Lenka Valesová 64.03; 3 Katerina Safranková 62.86; 4 Kristyna Krouzková 61.85; 5 Katerina Chlupová 61.50; 6 Romana Gromanová 59.52; JT (28) 1 Barbora Spotaková 61.00; 2 Irena Sedivá 57.92; 3 Jarmila Jurkovicová 54.78; 4 Natalile Durcaková 53.72; 5 Petra Andrejsková 53.39; 6 Nikola Ogrodniková 51.93

Wroclaw (Poland), 27.6.2015 -Throws by the Oder-


Wroclaw (Poland), 27.6.2015 -Throws by the Oder-

Men

DT 1 Gerd Kanter (est) 64.70; 2 Piotr Malachowski 64.69; 3 Robert Urbanek 62.20; HT 1 Pawel Fajdek 81.91; 2 Kirsztian Pars (hun) 78.68; 3 Wojciech Nowicki 76.08; 4 Arkadiusz Rogowski 71.30

Women

HT 1 Anita Wlodarczyk 79.83; 2 Joanna Fiodorow 70.10; 3 Martina Hrasnová (svk) 69.97; 4 Malwina Kopron 69.51

Gotha (Germany), 27-28.6.2015


Gotha (Germany), 27-28.6.2015
Men
200m (28) (-0,5) 1 Julian Reus 20.70; 2 Martin Brieger 21.26; SP (28) Andy Dittmar 18.74

Mannheim (Germany), 27-28.6.2016 -Junioren Gala-


Mannheim (Germany), 27-28.6.2016 -Junioren Gala-

Men

100m (27) (-0,7) 1 Aleixo Platini Menga 10.38; 2 Patrick Domogala 10.45; 3 Alexander Kosenkow 10.49; 4 Martin Keller 10.52; 5 Christian Blum 10.55 (10.47 (-0,1) 1h1); 6 Roy Schmidt 10.56 (10.56 (-0,1) 2h1); 100m u20 A (27) (0.1) 1 Joseph Deewar (gbr) 10.34; 2 Reuben Arthur (gbr) 10.47; 3 Lukas Hein 10.49 (10.46 (-0,2) 1h1); 4 Theo Etienne (gbr) 10.54 (10.54 (-0,2) 2h1); 5 Amaury Golitin (fra) 10.55 (10.46 (1.0) 1h3); 6 Even Meinseth (nor) 10.59 (10.55 (0.1) 1h2); 100mb u20 B (27) (1.1) 1 Jonathan Quarcoo (nor) 10.52; 2 Nans Andre (fra) 10.66; 3 Roger Gurski 10.70 (10.66 (-0,3) 3h1); 3bis Fabian Netzlaff 10.70 (10.68 (0.1) 3h2); in heats: Karsten Warholm (nor) 10.60 (1.0) 2h3; 200m (28) Alexander Gladitz 20.83 (0.9) 1h3; Aleixo Platini Menmga 20.92 (1.7) 1h1; Raphael Müller 21.04 (0.0) 2h3; Alexander Kosenkow 21.19 (-0,2) 1h2; Alexander Juretzko 21.30 (-0,2) 2h2; Roy Schmidt 21.42 (1.7) 2h1; Dennis Herdt 21.48 (1.7) 3h1; 200m u20 (28) Elliot Powell (gbr) 20.68 (0.9) 1h4; Even Meinseth (nor) 21.07 (0.2) 1h3; Kai Köllmann 21.09 (0.9) 2h4; Karsten Warholm (nor) 21.10 (0.9) 3h4; Jonathan Quarcoo (nor) 21.12 (0.2) 2h3; Max Grieger 21.25 (0.7) 1h2; Freddie Owsley (gbr) 21.32 (0.2) 3h3; Nico Menzel 21.42 (0.7) 2h2; Zak Irwin (irl) 21.45 (0.29 4h3; Alexander Deckert 21.60 (1.8) 1h1; Felix Straub 21.68 (0.7) 3h2; Dylan Barbier (fra) 21.70 (0.7) 4h2; 400m u20 (27) h2 Scott Gibson (irl) 48.08; h3 1 Harry Purcell (irl) 47.33; 2 Elnour Mohammed Mohammed (qat) 47.34; 3 Josh-Kevin Ramirez Talm (nor) 47.46; h4 Benjamin Lobo vedel (den) 46.01; 2 Constantin Schmidt 47.19; 800m u20 (28) h1 1 Marc Reuther 1.49.54; 2 Marvin Heinrich 1.50.12; 3 Jonas Schöpfer (sui) 1.50.38; 4 Christian Von Eitzen 1.50.51; 5 Philip Lonmon 1.50.74; 6 Hakim Saleh (cze) 1.51.15; h2 1 Dennis Bielderbick 1.51.60; 2 Marc Bill (sui) 1.51.70; 1.500m u20 (27) 1 Mael Bohren (sui) 3.48.43; 2 Lukas Abele 3.49.38; 3 Moritz Beinlich 3.49.99; 110mh (28) h1 (1.4)Gregor Traber 13.43; 2 David Omoregie (gbr) 13.55; 3 Matthias Bühler 13.64; 4 Martin Vogel 14.00; h2 (0.3) 1 Maximilian Bayer 13.76; 2 David King (gbr) 13.94 (13.92 (0.1) 3h1); 3 Vladimir Vukicevic (nor) 13.98; 4 Rene Mählmann 14.08 (14.04 (-0,6) 3h2); 110mh u20 (0,99m) A (27) (1.0) 1 Karsten Warholm (nor) 13.48; 2 Gerard Mateu Porras (esp) 13.59; 3



Jack Hatton (gbr) 13.62; 4 Florian Lickteig 13.66 (13.66 (1.6) 3h4); 5 Patrick Elger 13.70 (13.59 (1.6) 2h4); 6 Henrik Hannemann 13.78 (13.57 (1.6) 1h4); 110mh u20 (0,99m) B (27) (1.3) 1 David Sklenar (cze) 13.71; 2 Jack Kirby (gbr) 13.82; 3 Nicolas Eyheramouno (fra) 14.09 (13.87 (0.9) 3h3); in heats: Alain-Herve Mfomkpa (sui) 14.07 (0.9) 4h3; Dylan Caty (fra) 13.84 (1.6) 5h4; 400mh (28) 1 Jonas Hanssen 49.87; 2 Marcin Jablonski (pol) 51.63; 400mh u20 (28) Victor Coroller (fra) 50.45 1h3; Michael Adolf 51.77 1h2; Jack Lawrie (gbr) 51.77 2h3; Dominik Hufnagl (aut) 51.86 2h2; Dany Brand (sui) 52.56 1h1; Joshua Abuaku 52.58 3h3; HJ (28) Nawaf Al-Yami (ksa) 2.19; HJ u20 (28) 1 Jonas Kloejgaard Jensen (den) 2.20; 2 Anton Senft 2.12; 3 Alexander Heidu 2.12; PV u20 (28) 1 Adam Hague (gbr) 5.40, 2 Tomas Wecksten (fin) 5.30; 3 Nino Koskinen (fin) 5.20; 4 Yanis Alves (fra) 5.10; 5 Tim Jaeger 5.10; LJ u20 A (28) 1 Karsten Warholm (nor) 7.66 (0.0); 2 Samory Fraga (bra) 7.51 (-0,6); 3 Alexander Fuchs 7.40 (0.0); LJ u20 B (28) Tobbias Capiau (bel) 7.57 (0.0); TJ u20 (27) 1 Philipp Kronsteiner (aut) 15.52 (-0,1); 2 Romain Bourreau (fra) 15.36 (0.0); SP u20 A (6 kg) (27) 1 Patrick Müller 20.28; 2 Merten Howe 18.57; 3 John Kelly (irl) 17.79; 4 Antoine Duponchel (fra) 17.64; SP u20 B (6 Kg) (27) 1 Andrei Toader (rou) 19.89; 2 Malte Dörner 19.26; 3 Cedric Trinemeier 18.36; 4 Valentin Döbler 18.28; DT A (1,75 Kg) (26) 1 Lukas Koller 57.77; 2 Eoin Sheridan (irl) 55.43; DT u20 B (1,75 kg) (27) 1 Henning Prüfer 63.76; 2 Tony Zeuke 60.45; 3 Clemens Prüfer 59.02; 4 Maximilian Klaus 55.77; 5 Thor Olav Rosvold (nor) 54.76; HT u20 (6 Kg) A (27) 1 Alexej Mikhailov 78.96; 2 Taylor Campbell (gbr) 77.34; 3 Hilmar Orn Jonsson (isl) 76.31; 4 Fellan McGuigan (irl) 68.15; 5 Jaroslav Lauterkranc (cze) 67.81; 6 Dominik Klaffenbach 63.86; 7 Lucas Lemkau 62.77; JT u20 (28) 1 Roman Klem 70.38; 2 Alexandru Novac (rou) 70.02; 3 Tom Meier 69.75; 4x100m u20 (27) 1 Great Britain (J. Dewar; E. Powell; R. Arthur; E. Edoburun) 39.68; 2 Germany (R. Gurski; K. Köllmann; F. Netzlaff; L. Hein) 40.11

Women

100m (27) h1 (-0,5) 1 Verena Sailer 11.29; 2 Anna-Lena Freese 11.45; 3 Yasmin Kwadwo 11.45 (11.45 (-0,5) 1h2); 4 Inna Weit 11.62; 5 Christina Haack 11.69; 6 Josefina Elsler 11.76; h2 (-0,5) 1 Janina Kölsch 11.85 (11.85 (-0,1) 5h1); 2 Louise Hollender 11.87; in heats: Ricarda Lobe 11.66 (0.1) 1h3; Amelie-Sophie Lederer 11.85 (0.1) 2h3; Sarah Atcho (sui) 11.86 (0.1) 3h3; 100m u20 A (27) (-1,4) 1 Lisa Mayer 11.58; 2 Shannon Malone (gbr) 11.91 (11.75 (-0,5) 1h6); 3 Lisa-Marie Kwaiye 11.93 (11.92 (-1,0) 1h2); 4 Ombretta Minkue-Meye (fra) 11.98 (11.95 (-0,5) 2h6); 100m u20 B (-0,1) Nina Braun 11.88; in heats: Imani Lansiquot (gbr) 11.71 (-0,5) 2h1; Ciara Neville 11.93 (-1,2) 1h3; Laura Grosshauss (99) 11.91 (0.4) 1h5; 200m (28) h1 (0.7) 1 Tatjana Pinto 23.02; 2 Rebekka Haase 23.39; 3 ina Thimm 24.23; h2 (0.1) 1 Inna Weit 23.37; 2 Laura Müller 23.50; 3 Charlene Keller (sui) 24.12; h3 (1.1) Christina Haack 23.80; 200m u20 (28) h1 (0.5) 1 Gina Lückenkemper 23.04; 2 Shannon Hylton (gbr) 23.16; 3 Charlotte McLennaghan (gbr) 23.59, 4 Naomi Van den Broeck (bel) 23.93; h2 (0.9) 1 Maroussia Pare (fra) 23.29, 2 Shaarlene Mawdsley (irl) 24.05; 3 Gina Akpe-Moses (irl) 24.37; 4 Andrea Reck 24.52; h3 (2.1) 1 Roisin Harrison (irl) 24.12; 2 Martina Homolova (cze) 24.19, 3 Cindy Vanderbeken (bel) 24.53; 4 Muswama Kambundji (sui) 24.66; 400m u20 (27) h1 1 Lina Nielsen (gbr) 53.38; 2 Cheriece Hylton (gbr) 53.69; 3 Zdenka Seidlova (cze) 54.13; 4 Hannah Mergenthaler 54.37; 5 Ann-Kathrin Kopf 54.47; h2 1 Sara Dorthea Jensen (nor) 54.21; 2 Renee Eykens (bel) 54.56; 3 Hendrijke Richter 54.80; 4 Lisa Marie Petkov 54.98; 5 Jenna Bromell (irl) 55.20; 6 Lisa Marie Jacoby 55.44; h3 1 Lea Ahrens 54.45; 2 Lilli-Ann Hochkeppler 54.92; 3 Laura Gläsner 55.35; 800m (28) 1 Rene Eykens (bel) 2.02.55; 2 Anita Hinriksdottir (isl) 2.02.57; 3 Sarah Schmidt 2.03.42; 4 Mareen Kalis 2.05.75; 5 Ariane Ballner 2.05.98; 6 Julia Klein 2.06.94; 7 Astrid Rosvall (swe) 2.07.47; 8 Emma Stähr 2.07.75; 8 Madeleine Björlin Delmar (swe) 2.08.33; 1.500m u20 (27) 1 Konstanze Klosterhalfen 4.13.93; 2 Line Schulz (den) 4.14.66; 3 Alina Reh 4.19.40; 4 Kara McDermid (nzl) 4.26.28; 5 Patricia De Graat 4.26.86; 6 Ingrid Halvorsen Folvik (nor) 4.26.97; 7 Miriam Dattke 4.28.23; 8 Lara Alemanni (sui) 4.29.35; 9 Kerstin Rubin (sui) 4.30.37; 100mh (28) h1 (-0,3) 1 Eva Strogies 13.22 (13.16 (-0,2) 1h1); 2 Monika Zapalska 13.63 (13.42 (0.7) 2h2); h2 (0.7) 1 Gnima Faye (fra) 13.30; 2 Sarah Lavin (irl) 13.45; 3 Sabrina Lindenmayer 13.68 (13.68 (0.7) 4h2); in heats: Franziska Hofmann 13.18 (0.7) 1h2; Ricarda Lobe 13.32 (-0,2) 2h1; 100mh u20 (27) (0.4) 1 Celina Leffler 13.86; 2 Katerina Dvoraková (cze) 13.91; in heats: Chloe Beaucarne (bel) 13.77 (1.5) 1h3; Alexane Bornoz (sui) 13.81 (1.5) 2h3; 400mh u20 (28)  h1 1 Laura Nürenberg 58.47; 2 Lisa Marie Petkov 58.50; 3 Laura Gläsner 59.88; 4 Eileen Demes 60.26; h3 1 Anais Seiller (fra) 58.76; 2 Nenah De Coninck (bel) 59.21; 3 Anne Sofie Kirkegaard (den) 59.95; 4 Coralie Gassama (fra) 60.29; HJ u20 (28) 1 Meike Reimer 1.81; 2 Leonie Reuter 1.78; 3 Kerstin Geisweller 1.78; PV (27) 1 Alana Boyd (aus) 4.65; 2 Martina Strutz 4.55; 3 Lisa Ryzyh 4.55; 4 Anika Roloff 4.45; 5 Silke Spiegelburg 4.35; 6 Anjuli Knäsche 4.35; 7 Malin Dahlström (swe) 4.35; 8 Lilli Schnitzerling 4.25; 9 Liz Parnov (aus) 4.25; 10 Kristina Gadschiew 4.10; PV u20 (27) 1 Angelica Moser (sui) 4.25; 2 Nina Kennedy (aus) 4.25; 3 Luisa Schaar 4.05; 4 Tina Rother 4.05; LJ u20 A (28) Emma Pullola (fin) 6.04 (0.2); LJ u20 B (28) 1 Hanne Maudens 6.23 (0.0); 2 Anna Bühler 6.20 (0.0); 3 Caroline Klein 6.17 (0.0); TJ u20 (27) Emma Pullola (fin) 13.04 (-0,1); SP u20 (27) 1 Claudine Vita 16.43; 2 Alina Kenzel 16.13; 3 Sarah Schmidt 16.05; 4 Katharina Maisch 15.84; 5 Anika Nehls 15.23; DT u20 (28) 1 Claudine Vita 58.54; 2 Jennifer Prestel 51.52; HT u20 A (27) Sophie Gimmler 60.19; HT u20 B (27) 1 Audrey Ciofani (fra) 66.54; 2 Beatrice Llano (nor) 63.94; 3 Camille Saint Luce (fra) 62.80; JT u20 (27) 1 Kato Van den Brulle (bel) 50.89, 2 Fabienne Schönig 50.58; 3 Marie-Therese Obst (nor) 49.56; 4x100m (28) Germany (Lisa-Marie Kwayie; L. Mayer; G. Lückenkemper; C. Butzek) 43.79

RunBlogRun