@Trackinsun

@Trackinsun

Sunday, February 28, 2016

Sheffield (Great Britain), 27-28.2.2016 -British Championships- (indoor)


Sheffield (Great Britain), 27-28.2.2016 -British Championships- (indoor)

Men

60m (27) 1 James Dasaolu 6.53; 2 Andrew Robertson 6.54; 3 Sean Safo-Antwi 6.57; 4 Theo Etienne 6.60; 5 Kyle de escofet 6.61; 6 Harry Aikines-Aryeetey 6.69; 7 Dwain Chambers 6.70 (6.68 1s1) and 6.68 1h5; 8 Elliott Hurley 6.71; in semis: Rechmial Miller 6.76 3s1; David Lima (por) 6.78 3s2 (6.77 2h2); Adam Thomas 6.79 5s3; in heats: Richard Kilty 6.71 1h6

200m (28) 1 Toby Harries 21.13; 2 Ben Snaith 21.22 (21.20 2h1); 3 David Lima (por) 21.35 (21.20 2h3); 4 Chris Stone 21.38 (21.31 1h2); in heats: Cameron Tindle 21.14 1h1; Chris Clarke 21.40 1h3; Tommy Ramdhan 21.28 2h4

400m (28) 1 Nigel Levine 48.00; 2 Cameron Chalmers (97) 48.05

800m (28) 1 Jamie Webb  1.51.25; 2 Spencer Thomas (97) 1.51.35

1.500m (28) 1 Charlie Grice 3.46.50; 2 James Brewer 3.46.70

3.000m (27) 1 Lee Emanuel 7.55.61; 2 Tom Farrell 7.57.39; 3 Sam Stabler 7.59.14; 4 Richard Weir 8.03.54; 5 Frank Baddick 8.05.58; 6 Phillip Sesemann 8.08.99

60mh (27) 1 Andy Pozzi 7.61; 2 Lawrence Clarke 7.65; 3 David Omoregie 7.71 (7.69 1h1); 4 David King 7.76; 5 Khai Riley-Laborde 7.82 (7.81 2h2); 6 Valdo Szucs (hun) 7.87; 7 Alex Al-Ameen (ngr) 7.90; 8 Jake Porter 7.92 (7.91 5h1); in heats: Julián Ortiz (esp) 7.95 3h2; Edirin Okoro 7.94 3h3

HJ (28) 1 Chris Baker 2.29; 2 Robbie Grabarz 2.26; 3 Mike Edwards 2.22; 4 David Smith 2.22; 5 Chris Kandu 2.17; 5 Matthew Roberts 2.17

PV (28) 1 Luke Cutts 5.60; 2 Andrew Sutcliffe 5.45; 3 Max Eaves 5.45; 4 Harry Coppell 5.30; 5 Adam Hague (97) 5.30

LJ (27) 1 Dan Bramble 7.94; 2 Daniel Gardiner 7.67; 3 Chris Tomlinson 7.52

TJ (27) 1 Tosin Oke 16.48; 2 Nathan Fox 16.21; 3 Nathan Douglas 15.93

SP (28) 1 Scott Lincoln 18.90; 2 Scott Rider 17.61

3 Kms Walk (28) Tom Bosworth 10.58.21

Women

60m (27) 1 Asha Philip 7.10; 2 Dina Asher-Smith 7.15; 3 Louise Bloor 7.36; 4 Nicola Gilbert 7.43; 5 Charlotte Paterson (98) 7.51 (7.49 2s2); 6 Rebecca Campsall 7.54 (7.52 2s1) and 7.51 1h4

200m (28) 1 Louise Bloor 23.39; 2 Kimberly Baptiste 24.08

400m (28) 1 Meghan Beesley 53.15; 2 Montenae Speight 53.48; 3 Philippa Lowe 53.61; 4 Jessie Knight 53.69

800m (28) 1 Adelle Tracey 2.02.99; 2 Leah Barrow 2.03.18; 3 Lynsey Sharp 2.03.50; 4 Jenny Meadows 2.03.81; 5 Mhairi Hendry 2.05.98; 6 Philippa Millage 2.06.74

1.500m (28) 1 Hannah England 4.15.44; 2 Alison Leonard 4.16.00; 3 Madeleine Murray 4.16.49; 4 Sarah McDonald 4.18.61; 5 Revee Walcott-Nolan 4.18.91; 6 Rachel McClay 4.20.77; 7 Melissa Courtney 4.20.81; 8 Sarah Inglis 4.21.13

3.000m (28) 1 Stephanie Twell 8.54.99; 2 Josephine Moultrie 8.58.75; 3 Elinor Kirk 9.05.69; 4 Bobby Clay (97) 9.11.42; 5 Rose-Anne Galligan (irl) 9.12.42; 6 Gemma Hillier-Moses 9.16.46; 7 Charlotte Arter 9.22.16; 8 Jenna Hill 9.23.03

60mh (28) 1 Tiffany Porter 7.98; 2 Serita Solomon 8.05; 3 Lucy Hatton 8.15 (8.03 1h1); 4 Yasmin Miller 8.16; 5 Marilyn Nwawulor 8.24; 6 Mollie Courtney 8.36

HJ (27) 1 Morgan Lake (97) 1.90; 2 Isobel Pooley 1.90, 3 Niamh Emerson (99) 1.83; 4 Abby Ward (99) 1.83

PV (27) 1 Sally Peake 4.20; 2 Jade Ive 4.10; 3 Anna Gordon (97) 4.00; 4 Rachel Gibbens 4.00

LJ (28) 1 Jazmin Sawyers 6.67; 2 Lorraine Ugen 6.60

TJ (28) 1 Sineade Gutzmore 13.35; 2 Angela Barrett 13.03

SP (27) 1 Rachel Wallader 17.23; 2 Sophie McKinna 16.54; 3 Adele Nicoll 15.91

3 Kms Walk (28) Bethan Davies 12.44.99

No comments:

Post a Comment