@Trackinsun

@Trackinsun

Sunday, July 24, 2016

Bydgoszcz (Poland), 19-24.7.2016 -World Junior Championships-


Bydgoszcz (Poland), 19-24.7.2016 -World Junior Championships-

Men

100m (20) (0.2) 1 Noah Lyles (usa) 10.17; 2 Filippo Tortu (ita) 10.24; 2 Mario Burke (bar) 10.26; 4 Tlotliso Leotlela (rsa) 10.28; 5 Paulo Andre de Oliveira (bra) 10.29; 6 Raheem Chambers (jam) 10.30; 7 Derick Silva (bra) 10.37

100m semis (20) s1 (-0,6) 1 Filippo Tortu (ita) 10.26; 2 Mario Burke (bar) 10.34; 3 Raheem Chambers (jam) 10.36; 4 Kenta Oshima (jpn) 10.43; 5 Austin Hamilton (swe) 10.47; 6 Hakim Montgomery (usa) 10.53; 7 Stanislau Darahakupets (blr) 10.63; s2 (0.2) 1 Noah Lyles (usa) 10.22; 2 Derick silva (bra) 10.37; 3 Oliver Bromby (gbr) 10.37; 4 Jack Hale (aus) 10.45; 5 Manuel Eitel (ger) 10.53; 6 Ippei Takeda (jpn) 10.56; 7 Eryk Hampel (pol) 10.58; s3 (0.7) 1 Tlotliso Leotlela (rsa) 10.20; 2 Paulo Andre de Oliveira (bra) 10.37, 4 Jhevaughn Matherson (jam) 10.40; 5 Johny Renteria (col) 10.53; 6 Amaury Golitin (fra) 10.54; 7 Daniel Estrada (usa) 10.58; 8 Khairul Hafiz Jantan (mas) 10.58

100m heats (19) h1 (-0,4) 1 Jack Hale (aus) 10.48; 2 Oliver Bromby (gbr) 10.52; 3 Ippei Takeda (jpn) 10.61; h2 (0.6) 1 Paulo Andre de Oliveira (bra) 10.31; 2 Khairul Haiz Jantan (mas) 10.44; 3 Jhevaughn Matherson (jam) 10.47; 4 Stanislau Darahakupets (blr) 10.54; h3 (0.7) 1 Noah Lyles (usa) 10.28; 2 Derick Silva (bra) 10.34; 3 Eryk Himpel (pol) 10.39; 4 Manuel Eitel (ger) 10.50; 5 Johny Renteria (col) 10.55; h4 (0.4) 1 Filippo Tortu (ita) 10.29; 2 Austin Hamilton (swe) 10.46; 3 Hakim Montgomery (usa) 10.58; 4 Jaquone Hoyte (bar) 10.58; h5 (0.6) 1 Tlotliso Leotlela (rsa) 10.32; 2 Rechmial Miller (gbr) 10.44; 3 Daniel Estrada (pur) 10.55; 4 Amaury Golitin (fra) 10.56; h6 (-0,6) 1 Mario Burke (bar) 10.33; 2 Kenta Oshima (jpn) 10.44; 3 Raheem Chambers (jam) 10.45

200m (22) (1.2) 1 Michael Norman (usa) 20.17; 2 Tlotliso Leotlela (rsa) 20.59; 3 Nigel Ellis (jam) 20.63; 4 Clarence Munyai (rsa) 20.77; 5 Chun-Han Yang (tpe) 20.81; 6 Roger Gurski (ger) 20.81; 7 Cameron Tindle (gbr) 20.82; 8 Jun Yamashita (jpn) 20.94

200m semis (21) s1 (1.5) 1 Clarence Munyai (rsa) 20.54; 2 Roger Gurski (ger) 20.64; 3 Jun Yamashita (jpn) 20.67; 4 Cameron Tindle (gbr) 20.71; 5 Micaiah Harris (usa) 20.97; 6 Vinicius Moraes (bra) 21.25; 7 Xholani Talane (bot) 21.40; 8 Moffat Ngari Wanjiru (ken) 21.48; s2 (1.1) 1 Michael Norman (usa) 20.71; 2 Chun-Han Yang (tpe) 20.90; 3 Ryan Gorman (gbr) 20.91; 4 Mathias Hove Johansen (nor) 21.19; 5 Coull Graham (amt) 21.24; 6 Hamish Gill (nzl) 21.49; 7 Seunghwan Ko (kor) 21.50; S3 82.0) 1 Tlotliso Leotlela (rsa) 20.58; 2 Nigel Ellis (jam) 20.78; 3 Vladislav Grigoryev (kaz) 21.08; 4 Emmanuel Arowolo (ngr) 21.16; 5 Samson Colebrooke (bah) 21.30; 6 Wataru Inuzuka (jpn) 21.40; 7 Trae Williams (aus) 21.49

200m heats (21) h1 (1.3) 1 Vladislav Grigoryev (kaz) 21.02; 2 Chun-Han Yang (tpe) 21.11; 3 Micaiah harris (usa) 21.19; 4 Wataru Inuzuka (jpn) 21.41; 5 Moffat Ngari Wanjiru (ken) 21.47; h2 (0.9) 1 Ryan Gorman (gbr) 20.84; 2 Nigel Ellis (gbr) 20.87; 3 Emmanuel Arowolo (ngr) 21.20; 4 Samson Colebrooke (bah) 21.35; 5 Seunghwan Ko (kor) 21.35; 6 Moussa Ali Issa (brn) 21.53; h3 (1.6) 1 Tlotliso Leotlela (rsa) 20.63; 2 Roger Gurski (ger) 20.73; 3 Akanni Hislop (tto) 20.87; 4 Xholani Talane (bot) 21.64; h4 (-1,2) 1 Clarence Munyai (rsa) 20.40; 2 Cameron Tindle (gbr) 20.78; 3 Jun Yamashita (jpn) 20.89; 4 Mathias Hove Johansen (nor) 21.00; 5 Marcus Tornée (swe) 21.19; 6 Trae Williams (aus) 21.40; h5 (1.3) 1 Michael Norman (usa) 20.74; 2 Coull Graham (ant) 21.31; 3 Hamish Gill (nzl) 21.33; 4 Vinicius Moraes (bra) 21.46

400m (22) 1 Abdalelah Haroun (qat) 44.81; 2 Wilbert London (usa) 45.27; 3 Karabo Sibanda (bot) 45.45; 4 Geoffrey Kiprotich (ken) 45.64; 5 Kahmari Montgomery (usa) 46.48; 6 Anthony Zambrano (col) 46.50; 7 Kazuki Matsuyiko (jpn) 46.69; 8 Naoki Kitadani (jpn) 47.15

400m semis (21) s1 1 Karabo Sibanda (bot) 45.15; 2 Kahmari Montgomery (usa) 45.71; 3 Anthony Zambrano (col) 45.81; 4 Naoki Kitadani (jpn) 46.41; 5 Jamal Walton (cay) 46.61; 6 Sean Bailey (jam) 47.09; 7 Taha Hussein Yaseen (irq) 47.26; 8 Vladimir Aceti (ita) 47.41; s2 1 Abdalelah Haroun (qat) 45.55; 2 Kazuki Matsuyiko (jpn) 46.69; 3 Ivan Nuñéz (mex) 47.00; 4 Jochem Debber (ned) 47.22; 5 Luis Charles (dom) 47.33; 6 Edwin Ngeeti (ken) 47.51; s3 1 Geoffrey Kiprotich (ken) 45.38; 2 Wilbert London (usa) 45.49; 3 Cameron Chalmers (gbr) 46.51; 4 Christopher Taylor (jam) 46.60; 5 Yuang Wu (chn) 46.83; 6 Tymoteusz Zimny (pol) 47.14; 7 Myles Banfield (can) 47.46; 8 David Salamon (cro) 47.51

400m heats (20) h1 1 Geoffrey Kiprotich (ken) 46.23; 2 Wilbert London (usa) 47.23; 3 Moussa Ali Issa (brn) 47.39; 4 Ilhwan Mo (kor) 47.82; 5 Mihai Pislaru (rou) 48.01; h2 1 Christopher Taylor (jam) 46.73; 2 Kazuki Matsuyiko (jpn) 46.78; 3 Anthony Zambrano (col) 47.18; 4 Tymoteusz Zimny (pol) 47.20; 5 Taha Hussein Yaseen (irq) 47.31; 6 Jochem Dobber (ned) 47.67; h3 1 Baboloki Thebe (bot) 46.25; 2 Luis Charles (dom) 47.09; 3 Naoki Kitadani (jpn) 47.32; 4 Brayan Lopez (ita) 47.92; h4 1 Abdelelah Haroun (qat) 46.51; 2 Sean Bailey (jam) 46.83; 3 Cameron Chalmers (gbr) 46.91; 4 Nathan Friginette (can) 47.91; 5 Henri Delauze (bah) 48.15; h5 1 Kahmari Montgomery (usa) 46.46; 2 Myles Banfield (can) 46.77; 3 Yuang Wu (chn) 47.65; 4 Derrick Mokaleng (rsa) 48.04; h6 1 Karabo Sibanda (bot) 46.34; 2 Jamal Walton (cay) 46.83; 3 Ivan Nuñez (mex) 46.96; 4 Edwin Ngeeti (ken) 47.11; 5 Vladimir Aceti (ita) 47.62; 6 David Salamon (cro) 47.79

800m (24) 1 Kipyegon Bett (ken) 1.44.95; 2 Willy Kiplimo Tarbei (ken) 1.45.50; 3 Mostafa Smaili (mar) 1.46.02; 4 Jesús Tonatiu López (mex) 1.46.70; 5 Robert Heppenstall (can) 1.47.33; 6 Riadh Chninni (tun) 1.47.38; 7 Brian Bell (usa) 1.47.68; 8 Gorata Gabankitse (bot) 1.48.40

800m semis (23) s1 1 Mostafa Smaili (mar) 1.46.51; 2 Riadh Chninni (tun) 1.47.11; 3 Robert Heppenstall (can) 1.47.13; 4 Brian Bell (usa) 1.47.49; 5 Andreas Kramer (swe) 1.47.65; 6 Denis Biederbick (ger) 1.47.70; 7 James Preston (nzl) 1.48.06; s2 1 Willy Kiplimo Tarbei (ken) 1.48.27; 2 Gorata Gabankitse (bot) 1.48.31; 3 Joseph Deng (aus) 1.48.49; 4 Vincent Crisp (usa) 1.48.63; 5 Ignacio Fontes (esp) 1.48.88; 6 Ryan Sánchez (pur) 1.49.43; 7 Pascal Kleyer (ger) 1.49.84; s3 1 Kipyegon Bett (ken) 1.46.37; 2 Jesús Tonatiu López (mex) 1.47.25; 3 George Kusche (rsa) 1.47.53; 4 Teddese Lemi (eth) 1.47.53; 5 Lachlan Barber (aus) 1.48.91; 6 Benediktas Mickus (ltu) 1.49.44; 7 Daniel Rowden (gbr) 1.49.58

800m heats (22) h1 1 Mostafa Smaili (mar) 1.49.82; 2 Andreas Kramer (swe) 1.50.19; 3 George Kusche (rsa) 1.50.40; 4 Bacha Morka (eth) 1.50.88; h2 1 Willy Kiplimo Tarbei (ken) 1.48.95; 2 Ayoub Sniba (mar) 1.49.20; 3 Gorata Gabankitse (bot) 1.49.29; 4 Ignacio Fontes (esp) 1.49.69; 5 Pascal Kleyer (ger) 1.50.18; 6 Mateusz Borkowski 1.50.93; h3 1 Riadh Chninni (tun) 1.48.40; 2 Teddese Lemi (eth) 1.48.45; 3 Robert Heppenstall (can) 1.48.69; 4 Lachlan Barber (aus) 1.48.82; 5 Benediktas Mickus (ltu) 1.59.05; 6 Vincent Crisp (usa) 1.49.32; h4 1 Kipyegon Bett (ken) 1.50.82; 2 Brian Bell (usa) 1.50.97; h5 1 James Preston (nzl) 1.49.69; 2 Ryan Sánchez (pur) 1.49.97; 3 Jesús López (mex) 1.50.33; 4 Daniel Rowden (gbr) 1.50.69; 5 Michael Petersen (can) 1.50.77

1.500m (21) 1 Kumari Taki (ken) 3.48.63; 2 taresa Tolosa (eth) 3.48.77; 3 Anthony Kiptoo (ken) 3.49.00; 4 Baptiste Mischler (fra) 3.49.52; 5 Ajay Kumar Saroj (ind) 3.49.52

1.500m heats (19) h1 1 Ayoub Sniba (mar) 3.44.59; 2 Anthony Kiptoo (ken) 3.44.74; 3 Josh Kerr (gbr) 3.44.86; 4 Ajay Kumar Saroj (ind) 3.44.96; 5 Matthew Ramsden (aus) 3.45.34; 6 Asres Guadie (eth) 3.45.74; 7 Yani Khelaf (fra) 3.45.88; 8 Aggelos Vasiliou (gre) 3.47.38; h2 1 Kumari Taki (ken) 3.47.14; 2 Elzan Bibic (srb) 3.47.72; 3 Jordi Torrents (esp) 3.47.80; 4 Riaadh Chninni (tun) 3.47.84; h3 1 Taresa Tolosa (eth) 3.46.13; 2 Baptiste Mischler (fra) 3.46.41; 3 Jakob Ingebrigtsen (nor) 3.46.53; 4 Ramazan Barbaros (tur) 3.46.56; 5 Abderezak Khelili (alg) 3.47.56; 6 Adrián Ben (esp) 3.47.88; 7 Diego Zarate (usa) 3.47.95

5.000m (23) 1 Selemon Barega (eth) 13.21.21; 2 Djamal A. Direh (dji) 13.21.50; 3 Wesley Ledama (ken) 13.23.34; 4 Yeneblo Biyazen (eth) 13.28.41; 5 Aron Kifle (eri) 13.31.09; 6 Moses Koech (ken) 13.35.10; 7 Awit Habte (eri) 13.50.60; 8 Elzan Bibic (srb) 13.51.40; 9 Alexander Yee (gbr) 13.52.01; 10 Jimmy Gressier (fra) 13.55.07; 11 Mario Pacay (gua) 13.55.90; 12 Martin Musau (uga) 13.58.30; 13 Hyuga Endo (jpn) 14.08.38; 14 Suldan Hassan (swe) 14.15.22; 15 Matthew Ramsden (aus) 14.15.35; 16 Zachary Snider (usa) 14.15.89

10.000m (19) 1 Rodgers Kwemoi (ken) 27.25.23; 2 Aron Kifle (ken) 27.26.20; 3 Jacob Kiplimo 27.26.68; 4 Amadework Walelegn (eth) 28.00.14; 5 Gizachew Hailu (eth) 28.09.57; 6 Ronald Kiprotich Kirui (ken) 28.13.43; 7 Mogos Shumay (eri) 28.23.76; 8 Martin Musau (uga) 28.34.33; 9 Hayato Seki (jpn) 28.57.76; 10 Pietro Riva (ita) 29.25.09; 11 Jean Marie Myasiro (rwa) 29.26.16; 12 Kabelo Melamu (rsa) 29.36.29; 13 Shota Onizuka (jpn) 29.36.97; 14 Mario Pacay (gua) 29.51.66; 15 Abderrazak Charik (fra) 29.51.75; 16 Thomas Pollard 29.53.84; 17 Enab El-Sandali (can) 30.15.74; 18 Ali Djoudar (alg) 30.18.16; 19 Gavit Murli (ind) 30.20.59; 20 Colin Burke (usa) 30.20.80; 21 Dorin-Andrei Rusu (rou) 30.22.17; 22 Abhishek Pal (ind) 30.22.86

110mh (0,99m) (21) (0.2) 1 Marcus Krah (usa) 13.25; 2 Amere Lattin (usa) 13.30; 3 Takumu Furuya (jpn) 13.31; 4 De'Jour Russell (jam) 13.39; 5 Dawid Zebrowski (pol) 13.45; 6 Michael Nicholls (bar) 13.45; 7 James Weaver (gbr) 13.51; 8 Matthew Treston (gbr) 13.55

110mh (0,99m) semis (20) s1 (0.1) 1 Takumu Furuya (jpn) 13.41; 2 Matthew Treston (gbr) 13.70; 3 Juan Pablo Germin (chi) 13.72; 4 Dylan Caty (fra) 13.74; 5 Amine Bouanani (alg) 13.78; 6 Mpho Tladi (rsa) 13.80; 7 Yoan Villa (cub) 13.81; 8 Balint Szeles (hun) 14.09; s2 (-0,1) 1 Marcus Krah (usa) 13.36; 2 James Weaver (gbr) 13.40; 3 Max Hrelja (swe) 13.61; 4 Joshuan Berrios (col) 13.74; 5 Rafael Pereira (bra) 13.85; 6 Valtteri Kalliokulju (fin) 13.90; s3 (0.6) 1 De'Jour Russell (jam) 13.20; 2 Amere Lattin (usa) 13.39; 3 Michael Nicholls (bar) 13.42; 4 Dawid Zebrowski (pol) 13.53; 6 Bashiru Abdullahi (ngr) 13.58; 7 Nicholas Andrews (aus) 13.68

110mh (0,99m) heats (20) h1 (-0,8) 1 Darion Thomas (jam) 13.48; 2 Joseph Daniels (can) 13.89; 3 Valtteri Kalliokulju (fin) 14.12; 4 Daviod Sklenar (cze) 14.15; h2 (-0,1) 1 Juan Pablo Germain (chi) 13.62; 2 Mpho Tladi (rsa) 13.64; 3 De'Jour Russell (jam) 13.83; 4 Ilari Manninen (fin) 13.85; 5 Steven Marzan (pur) 14.04; 6 Maymon Poulose (ind) 14.10; 7 Wang Fung Cheung (hkg) 14.11; h3 (0.7) 1 Amine Bouanani (alg) 13.65; 2 Matthew Treston (gbr) 13.66; 3 Balint Szeles (hun) 13.72; 4 Thabo Maganyele (rsa) 13.75; 5 Jacob McCorry (aus) 13.85; 6 Tao Zhang (chn) 13.98, h4 (-0,1) 1 Amere Lattin (usa) 13.46; 2 Michael Nicholls (bar) 13.62; 3 Dyan Caty (fra) 13.77; 4 Henrik Hannemann (ger) 13.89; 5 Apisit Puanglamyai (tha) 14.12; 6 John González (col) 14.17; h5 (0.4) 1 Nicholas Andrews (aus) 13.56; 2 Joshuan berrios (col) 13.56; 3 Bashiru Abdullahi (ngr) 13.72; 4 Gyeongtae Kim (kor) 13.96; 5 Marco Bigoni (ita) 14.00; 6 Shakeem Hall-Smith (bah) 14.03; h6 (0.6) 1 Takumu Furuya (jpn) 13.40; 2 Dawid Zebrowski (pol) 13.48; 3 James Weaver (gbr) 13.65; 4 Yoan Villa (cub) 13.77; 5 Mohammed Sad Al-Khfaji (irq) 13.82; 6 Tavonte Mott (bah) 13.89, 7 Nicola Cesca (ita) 14.03; h7 (nwi) 1 Marcus Krah (usa) 13.48; 2 Pap Demba Hiramatsu (jpn) 13.59; 3 Max Hrelja (swe) 13.66; 4 Rafael Pereira (bra) 13.71; 5 Jianhang Zeng (chn) 13.90; 6 Mohd Rizzua Muhammad (mas) 13.98; 7 Phanuwat Kwanyuen (tha) 14.11

400mh (23) 1 Jaheel Hyde (jam) 49.03; 2 Taylor McLaughlin (usa) 49.45; 3 Kyron McMaster (ivb) 49.56; 4 Mikael de Jesus (bra) 50.06; 5 Tatsuhiro Yamamoto (jpn) 50.09; 6 Debon Gong (chn) 51.03; 7 Yoshihiro Watanabe (jpn) 51.09; 8 Mohamed Fares Jlassi (tun) 52.14

400mh semis (22) s1 1 Yoshihiro Watanabe (jpn) 50.95; 2 Shantosh Kumar Tamilarasan (ind) 51.54; 3 Ned Justeen Azemia (sey) 51.64; 4 Gabriele Montefalcone (ita) 51.70; 5 Hrvoje Cukman (cro) 51.82; 6 Yijie Wang (chn) 52.28; s2 1 Kyron McMaster (ivb) 50.49; 2 Debin Gong (chn) 51.25; 3 Timor Barrett (jam) 51.38; 4 Maksims Sinkuvocs (lat) 51.89; 5 Rivaldo Leacock (bar) 52.22; s3 1 Jaheel Hyde (jam) 49.77; 2 Taylor McLaughlin (usa) 50.25; 3 Tatsuhiro Yamamoto (jpn) 50.84; 4 Mikael de Jesus (bra) 50.86; 5 Dominik Hufnagel (aut) 51.04; 6 Victor Coroller (fra) 51.35

400mh heats (21) h1 1 Mikael de Jesus (bra) 51.50; 2 Timor Barrett (jam) 51.56; 3 Matej Mach (cze) 52.32; h2 Kefilwe Mogawane (rsa) 50.53; 2 Taylor McLaughlin (usa) 51.28; 3 Hrvoje Cukman (cro) 51.89; h3 1 Kyron McMaster (ivb) 51.77; 2 Victor Coroller (fra) 52.16; 3 Hyunbin Kim (kor) 52.27; h4 1 Jaheel Hyde (jam) 50.81; 2 Santhosh Kumar Tamilarasan (ind) 51.46; 3 Gabriele Montefalcone (ita) 51.91; 4 Viktor Nylander (swe) 52.30; h5 1 MOhamed Fares Jlassi (tun) 51.49; 2 Ned Justeen Azemia (sey) 51.50; 3 Tatsuhiro Yamamoto (jpn) 51.51; 4 Yijie Wang (chn) 51.83; 5 Aftab Alam (ind) 52.34; h6 1 Yoshiro Watanabe (jpn) 51.10; 2 Dominik Hufnagl (aut) 51.72; h7 1 Rivaldo Leacock (bar) 51.62; 2 Maksims Sinkucovs (lat) 52.04; 3 Debin Gong (chn) 52.11

3.000m St (24) 1 Amos Kirui (ken) 8.20.43; 2 Yemane Haileselassie (eri) 8.22.67; 3 Getnet Wale (eth) 8.22.83; 4 Vincent Kipyegon Ruto (ken) 8.22.84; 5 Yohanes Chiappinelli (ita) 8.32.66; 6 Abdelkarim Ben Zahra (mar) 8.34.28; 7 Albert Chemutai (uga) 8.37.76; 8 Kidanemariam Desie (eth) 8.39.92; 9 Mohamed Asmin Jhinaoui (tun) 8.41.79; 11 Mohamed Ismail Ibrahim (dji) 8.42.38; 12 Siufien Cherni (tun) 8.42.56; 13 Ahmed Saidia (alg) 8.44.53; 14 Zerom Berakai (eri) 8.44.89; 15 Kai Benedict (usa) 8.49.13; 15 Taisei Ogino (jpn) 8.53.71

3.000m St heats (21) h1 1 Getnet Wale (eth) 8.43.92; 2 Amos Kirui (ken) 8.44.32; 3 Yemane Haileselassie (eri) 8.46.31; 4 Albert Chemutai (uga) 8.47.14; 5 Taisei Ogino (jpn) 8.51.50; 6 Mohamed Amin Jhinaoui (tun) 8.53.51; 7 Lennart Mesecke (ger) 8.57.61; 8 Alex Rogers (usa) 8.59.00; h2 1 Vincent Kipyegon Ruto (ken) 8.37.20; 2 Kidanemariam Dessie (eth) 8.39.05; 3 Mohamed Ismail Ibrahim (dji) 8.44.49; 4 Yohanes Chapinelli (ita) 8.44.51; 5 Abdelkarim Ben Zahra (mar) 8.44.69; 6 Soufien Cherni (tun) 8.48.45; 7 Kai Benedict (usa) 8.51.37; 8 Zerom Berakai (eri) 8.52.23; 9 Ahmed Saidia (alg) 8.53.98

HJ (22) 1 Luis Enrique Zayas (cub) 2.27; 2 Darius CArbin (usa) 2.25; 3 Mohamat Allamine Hamdi (qat) 2.23; 4 Oleksandr Barannikov (ukr) 2.21; 5 John Doods (aus) 2.21, 6 Yuji Hiramatsu (jpn) 2.21; 7 Jah-Nai Perinchief (ber) 2.19; 8 Maksim Nedasekau (blr) 2.18; 9 Roberto Vilches (mex) 2.18; 9 Tom Gale (gbr) 2.18; 11 Christopher MPleya (rsa) 2.18; 12 Alperen Acet (tur) 2.14

HJ qualy (20) Group A 1 Oleksandr Barannikov (ukr) 2.16; Mohamat Allamine Hamdi (qat) 2.16; 3 Alperen Acet (tur) 2.16; 4 Luis Enrique Zayas (cub) 2.16; 5 Darius CArbin (usa) 2.16; 6 John Doods (aus) 2.16; 7 Jermaine Francis (skn) 2.13; Maciej Grynienko 2.13; Group B 1 Yuji Hiramatsu (jpn) 2.16; 2 Tom Gale (gbr) 2.16; Maksim Nedasekau (blr) 2.16; 4 Joshua Connolly (aus) 2.16; 5 Jah-Nhai Perinchief (ber) 2.16; Christopher Moleya (rsa) 2.16; 7 Roberto Vilches (mex) 2.16; 8 Hussein Al-Ibraheemi (irq) 2.13; 9 Roman Kuzminov (ukr) 2.13

PV (23) 1 Deakin Volz (usa) 5.65; 2 Kurtis Marschall (aus) 5.55; 3 Armand Duplantis (swe) 5.45; 4 Emmanouil Karalis (gre) 5.40; 5 Adam Hague (gbr) 5.40; 6 Masaki Ejima (jpn) 5.35; 7 Christopher Nilsen (usa) 5.35; 8 Muntadher Falih Abdulwahid (irq) 5.30; Vladyslav Malykhin (ukr) 5.30; 10 Matteo Capello (ita) 5.30; 11 Tommi Holttinen (fin) 5.30; 12 Sander Moldau 5.20; 13 Koen van der Wijst (ned) 5.20

PV qualy (21) Group A 1 Kurtis Marschall (aus) 5.30; 2 Muntadher Falih Abdulwahid (irq) 5.20; 2 Adam Hague 5.20; 4 Vladyslav Malykhin (ukr) 5.20; Koen van der Wijst (ned) 5.20; 6 Matteo Capello (ita) 5.20; 7 Deakin Volz (usa) 5.20; 8 Urho Kujanpää (fin) 5.20; 9 Nikolaos Nerantzis (gre) 5.10; 10 Robin Nool (est) 5.10, 11 Keisuke Okubo (jpn) 5.10; Group B 1 Christopher Nilsen (usa) 5.20; Armand Duplantis (swe) 5.20; 3 Masaki Ejima (jpn) 5.20; 4 Tommi Holttinen (fin) 5.20; 5 Sander Moldau (est) 5.20; 6 Emmanouil Karalis (gre) 5.20; 7 Angus Armstrong (aus) 5.10; Hussain Asim Al-Hizam (ksa) 5.10; 9 Charlie Myers (gbr) 5.10

LJ (20) 1 Maykel Massó (cub) 8.00 (-1,8); 2 Miltiadis Tentoglou (gre) 7.91 (-0,4); 3 Darcy Roper (aus) 7.88 (-1,0); 4 Yasser Triki (alg) 7.81 (-1,5); 5 Juan Miguel Echevarría (cub) 7.78 (-1,1); 6 Ja'Mari Ward (usa) 7.68 (0.0); 7 Shemaiah James (aus) 7.59 (-1,6); 8 Jakub Abdrzejczak (pol) 7.45 (-1,1)

LJ qualy (19) Group A 1 Ja'Mari Ward (usa) 7.96 (0.4); 2 Maykel Masso (cub) 7.91 (0.8); 3 Darcy Roper (aus) 7.65 (0.3); 4 Yasser Triki (alg) 7.54 (-0,4); 5 Mouhcine Khoua (mar) 7.52 (0.6); 6 Gabriele Cila (ita) 7.52 (0.8); 7 Kazuma Adachi (jpn) 7.51 (-1,2); Group B 1 Juan Miguel Echevarría (cub) 7.89 (-1,0); 2 Tobias Capiau (bel) 7.69 (0.1); 3 Yugant Shekhar Singh (ind) 7.68 (-1,0); 4 Shemaiah James (aus) 7.67 (-0,7); 5 Yuki Hashioka (jpn) 7.59 (0.3); 6 Miltiadis Tentoglou (gre) 7.55 (-1,3); 7 Jakub Andrzejczak (pol) 7.53 (-0,8)

TJ (21) 1 Lázaro Martínez (cub) 17.06 (-1,1); 2 Cristian Nápoles (cub) 16.62 (-0,6); 3 Melvin Raffin (fra) 16.37 (-2,4); 4 Philipp Kronsteiner (aut) 16.25 (-0,3); 5 Jinsuok Sung (kor) 16.11 (-0,7); 6 Jordan Scott (jam) 16.01 (0.2); 7 Mingxuan Liu (chn) 16.01 (0.2); 8 Miguel van Assen (sur) 15.75 (-1,9); 9 Pavlo Beznis (ukr) 15.70 (-0,1); 10 Charles Brown (usa) 15.60 (-1,7)

TJ qualy (20) Group A 1 Cristian Napoles (cub) 16.53 (1.9); 2 Melvin Raffin (fra) 16.20 (-1,1); 3 Armani Wallace (usa) 16.04 (0.1); 4 Jinsuok Sung (kor) 15.91 (1.3); 5 Mingze Du (chn) 15.90 (1.5); 6 Pavalo Benis (ukr) 15.87 (0.3); 7 Tobia Bocchi (ita) 15.74 (-1,5); 8 Christoph Garritsen (ger) 15.73 (-0,1); 9 Julian Konle (aus) 15.60 (-0,3); Group B 1 Lázaro Martínez (cub) 16.49 (1.4); 2 Philipp Kronsteiner (aut) 16.19 (0.9); 3 Jordan Scott (jam) 15.99 (0.5); 4 Charles Brown Usa) 15.97 (0.9); 5 Miguel van Assen (sur) 15.92 (-0,8); 6 Mingxuan Liu (chn) 15.80 (-0,6); 7 Oleksandr Malosilov (ukr) 15.78 (-1,1); 8 Nazim Babayev (aze) 15.74 (1.3); 9 Mutsuki Harada (jpn) 15.70 (1.4); 10 Alejandro Matantu (esp) 15.69 (0.0); 11 Murillo Santos (bra) 15.64 (-0,2)

SP (19) 1 Konrad Bukowiecki (pol) 23.34; 2 Andrei Toader 22.30; 3 Bronson Osborn (usa) 21.27; 4 Wictor Petersson (swe) 20.65; 5 Adrian Piperi (usa) 20.62; 6 Szymon Mazur (pol) 20.40; 7 Tobias Köhler (ger) 19.76; 8 Burger Lambrechts (rsa) 19.61; 9 Marcus Thomsen (nor) 19.39; 10 Jason van Rooyen (rsa) 19.38; 11 Cedric Trinemeier (ger) 19.38; 12 Shehab Mohamed Abdalaziz (egy) 17.80 (18.65 7qB); in qualy: Snajae Lawrence (jam) 18.26 6qA; Paulius Gelazius (ltu) 18.02 7qA; Marius Musteata (rou) 17.91 8qA; Wout Zijlstra (ned) 18.20 8qB; José Lorenzo Hernández (esp) 17.92 9qB

DT (1,75 kg) (24) 1 Mohamed Ibrahim Moaaz (qat) 63.63; 2 Oskar Stachnik (pol) 62.83; 3 Hleb Zhuk (blr) 61.70; 4 Wictor Petersson (swe) 61.23; 5 Konrad Bukowiecki (pol) 59.71; 6 Clemens Prüfer (ger) 59.10; 7 Yulong Cheng (chn) 58.81; 8 Shinichi Yukinaga (jpn) 58.50; 9 Merten Howe (ger) 58.16; 10 Stefan Mura (mda) 57.87; 11 Cleverson Oliveira (bra) 57.85

DT (1,75 kg) qualy (23) Group A 1 Merten Howe (ger) 62.16; 2 Oskar Stachnik (pol) 59.25; 3 Yulong Cheng (chn) 59.24; 4 Stefan Mura (mda) 59.19; 5 George Evans (gbr) 57.88; 6 Jakob Gardenkrans (swe) 57.14, 7 Josh Boateng (grn) 57.04; 8 Claudio Romero (chi) 56.37; 9 José Lorenzo Hernández (esp) 56.33; 10 Yume Ando (jpn) 55.93; 11 Thomas Ardal (nor) 55.82; 12 Connor Bandel (usa) 54.57; 13 Emrecan Ercan (tur) 54.53; 14 Ruslan Valitov (ukr) 54.36; Group B 1 Mohamed Ibrahim Moaaz (qat) 62.79; 2 Clemens Prüfer (ger) 61.41; 3 Konrad Bukowiecki (pol) 60.31; 4 Hleb Zhuk (blr) 59.48; 5 Wictor Petersson (swe) 58.04; 6 Shinichi Yukinaga (jpn) 57.98; 7 Cleverson Oliveira (bra) 57.62; 8 Christoforos Genethli (cyp) 57.49; 9 José Miguel Ballivián (chi) 57.15; 10 Bronson Osborn (usa) 56.23; 11 Luis Manuel Ramírez 55.87; 12 Kevin Nedrick (jam) 55.78; 13 Jordan Guehaseim (fra) 55.60; 14 Hassan Mohamed El-Shabrawi (egy) 54.50; 15 George Armstrong (gbr) 54.39; 16 Shichen Su (chn) 54.34

HT (6 kg) (22) 1 Bence Halasz (hun) 80.93; 2 Hlib Piskunov (ukr) 79.58; 3 Aleksi Jaakola (fin) 77.88; 4 Daniel Raba (hun) 76.71; 5 Alberto González (esp) 75.52; 6 Ahmed Tarek Ismail (egy) 74.42; 7 Ned Weatherly (aus) 73.75; 8 Adam Kelly (usa) 73.17; 9 Aaron Kangas (fin) 72.64; 10 Aliaksandr Shymanovich (blr) 72.29; 11 Adam King (irl) 71.70; 12 Robert Colantonio (usa) 69.23

HT (6 kg) qualy (20) Group A 1 Bence Halasz (hun) 77.86; 2 Hlib Piskunov (ukr) 76.15; 3 Alberto González (esp) 74.29; 4 Robert Colantonio (usa) 71.00; 5 Aaron Kangas (fin) 70.64; 6 Owen Russell (irl) 70.34; 7 Tomas Vasiliauskas (ktu) 68.98; 8 Mihaita-Anfrei Micu (rou) 67.38; 9 Alexios Prodanas (gre) 66.75; 10 Nathan Wilkins (aus) 65.32; 11 Alejandro Medina (par) 63.13; Group B 1 Aliaksandr Shymanovich (blr) 75.81; 2 Daniel Raba (hun) 75.09; 3 Aleksi Jaakola (fin) 75.06; 4 Ahmed Tarek Ismail (egy) 72.69; 5 Adam King (irl) 71.60; 6 Ned Weatherly (aus) 71.18; 7 Adam Kelly (usa) 70.98; 8 Ashish Jakhar (ind) 66.73; 9 Florian Coman (rou) 65.92; 10 Joef Egrt (cze) 64.81; 11 Xavier Colmenares (ven) 63.05

JT (23) 1 Neeraj Chopra (ind) 86.48; 2 Johan Grobler (rsa) 80.59; 3 Anderson Peters (grn) 79.65; 4 Emin Öncel (tur) 75.20; 5 Alexandru Novac (rou) 72.91; 6 Marx Xaver Schmolcz (hun) 72.66; 7 Harry Hugues (gbr) 72.22; 8 Zakhar Mishchenko (ukr) 71.21; 9 Cyprian Mrzyglod (pol) 70.48

JT qualy (22) Group A 1 Neeraj Chopra (ind) 78.20; 2 Anderson Peters (grn) 76.20; 3 Cyprian Mrzygold (pol) 74.48; 4 Patriks Gailums (lat) 74.02; 5 Zakhar Mishchenko (ukr) 73.95; 6 Lukas Moutarde (fra) 73.18; 7 James Whiteaker (gbr) 72.51; 8 Jiajie Xu (chn) 72.02; 9 Aliaksei Katkavets (blr) 70.43; Group B 1 Mark Xaver Schmolcz (hun) 74.80; 2 Johan Grobler (rsa) 74.79; 3 Harry Hugues (gbr) 74.30; 4 Alexandru Novac (rou) 73.35; 5 Emin Öncel (tur) 73.33; 6 Valery Izotau (blr) 72.76; 7 Junya Sado (jpn) 72.65; 8 Vladislav Palyunin (uzb) 71.54; 9 Simon Litzell (swe) 71.05; 10 Jiabo Xiang (chn) 70.90

10 Kms Walk (23) 1 Callum Wilkinson (gbr) 40.41.62; 2 Jhonatan amores (ecu) 40.43.33; 3 Salih Korkmaz (tur) 40.45.53; 4 Yohanis Algaw (eth) 40.55.96; 5 Guowen Zhu (chn) 41.01.33; 6 Liga Bai (chn) 41.06.14; 7 Noal Ali Chama (mex) 41.49.28; 8 Leo Kopp (ger) 41.33.10; 9 Masatora Kawano (jpn) 41.42.48; 10 Manuel Bermúdez (esp) 41.52.09; 11 Gabriel Bordier (fra) 41.53.16

Decathlon (19-20) 1 Niklas Kaul (ger) 8.162p (11.52 (0.8); 6.79 (-1,9); 14.80; 2.10; 49.69 - 14.72 (0.9); 41.80; 4.80; 71.59; 4.21.70); 2 Maksim Andraloits (blr) 8.046p (10.97 (0.7); 7.20 (-1,1); 15.00; 2.04; 49.33 - 13.95 (0.4); 48.62; 4.60, 48.79; 4.43.65); 3 Johannes Erm (est) 7.879p (11.06 (0.7); 7.42 (-0,3); 13.44; 1.92; 48.17 - 14.66 (0.9); 43.61; 4.50; 54.19; 4.28.96); 4 Santiago Ford (cub) 7.819p (11.40 (0.7); 7.05 (-0,9); 13.09; 1.95; 50.09 - 14.20 (0.4); 51.67; 4.00; 63.57; 4.34.54); 5 Toralv Opsal (nor) 7.815p (11.30 (0.8); 7.11 (-0,1); 13.73; 1.98; 49.17 - 14.66 (1.1); 43.08; 4.70; 50.23; 4.21.61); 6 Jan Ruhrmann 7.795p (11.29 (0.7); 6.78 (-0,7); 15.83; 1.98; 49.61 - 15.11 (1.19, 45.95; 4.30; 56.72; 4.27.10); 7 Rik Taam (ned) 7.699p (10.81 (1.7); 6.78 (-0,8); 15.22; 1.92; 48.96 - 14.02 (0.49; 39.42; 4.00; 53.06; 4.27.51); 8 Cale Wagner (usa) 7.510p (10.94 (1.7); 7.29 (-0,8); 13.20; 1.95; 49.52 - 14.93 (0.9); 37.27; 4.20; 52.84; 4.35.67); 9 Tristan Freyt Jonsson (isl) 7.468p (10.91 (0.7); 6.89 (-0,8); 12.56; 1.95; 49.06 - 14.19 (0.4); 41.41; 4.30; 51.51; 4.55.32); 10 Rody De Wolff (ned) 7.452p (11.40 80.8); 6.69 (-1,1); 15.57; 1.89; 51.82 - 14.93 (0.9); 51.44; 4.10; 56.75; 4.56.23); 11 Hans-Christian Hausenberg (est) 7.370p (10.98 (1.7); 7.16 (-1,2); 13.94; 1.86; 50.80 - 14.46 (0.4); 41.58; 4.60; 55.96; 5.31.70); 12 Dimitri Montilla (bel) 7.292p (11.49 (0.8); 6.87 (-0,3); 13.19; 1.98; 51.17 - 14.50 80.9); 42.34; 4.60; 42.70; 4.47.24); 13 Ludovic Besson (fra) 7.284p (11.22 (1.7); 6.83 (-0,8); 15.95; 1.83; 51.06 - 14.76 (1.1); 44.03; 4.20; 51.42; 5.06.62); 14 Alessandro Van de Sande (bel) 7.279p (11.15 80.7); 6.64 (-0,5); 14.05; 1.95; 50.31 - 14.64 (0.9); 38.73; 4.30; 47.91; 4.46.30); 15 Patryk Baran (pol) 7.225p (11.24 (1.7); 6.95 (-1,8); 13.69; 2.01; 51.92 - 14.54 (0.4); 35.12; 4.40; 50.35; 4.58.58); 16 Clement Foucat (fra) 7.187p (11.32 (0.8); 6.84 (-0,3); 11.77; 1.83; 50.44 - 15.32 (1.1); 41.48; 4.50; 46.12; 4.24.11); 17 Tuomas Valle (fin) 7.155p (11.36 (0.8); 6.75 (-0,2); 14.41; 1.86; 52.12 - 14.51 (0.4); 48.18; 4.00; 57.23; 5.27.56); 18 Alec Diamond (aus) 7.111p (11.35 (0.7); 6.67 (-0,5); 14.97; 1.89; 55.06 - 15.08 (1.1); 51.16; 3.80; 52.72; 4.57.21)

4x100m (23) 1 United States (M. Norman; H. Montgomery; B. Taylor; N. Lyles) 38.93; 2 Japan (I. Takeda; J. Yamashita; W. Inizuka; K. Oshima) 39.01; 3 Germany (R. Gurski; T. Barthel; N. Giese; M. Eitel) 39.13; 4 Jamaica (R. Chambers; N. Ellis; J. Matherson; D. Russell) 39.13; 5 Australia (T. Wiliams; J. Hale; C. Searle; N. Andrews) 39.57; 6 Great Britain (Z. Plummer; O. Bromby; R. Gorman; G. Matthew) 39.57

4x100m heats (22) h2 1 Germany (D. Almaz; T. Barthel; N. Giese; M. Eitel) 39.69; 2 Jamaica (F. Hewitt; R. Chambers; J. Matherson; H. Cornwall) 39.80; h3 1 Japan (I. Takeda; J. Yamashita; W. Inizuka; K. Oshima) 39.53; 2 Australia (T. Williams; J. Hale; C. Searle; N. Andrews) 39.67; 3 United States (A. Lattin; H. Montgomery; B. Taylor; N. Lyles) 39.70

4x400m (24) 1 United States (C. Allison; A. Cogdell; K. Montgomery; W. London) 3.02.39; 2 Botswana (O.Poo; B. Thebe; K. Sibanda; X. Talane) 3.02.81; 3 Jamaica (A. Carpenter; S. Bailey; T. Thomas; C. Taylor) 3.04.83; 4 Japan (M. Obuchi; N. Kitadani; Y. Watanabe; K. Matsuyiko) 3.07.02

4x400m heats (23) h1 Botswana (O. Poo; B. Thebe; K. Sibanda; X. Talane) 3.03.75; 2 Japan (K. Matsukiyo; N. Kitadani; Y. Watanabe; M. Obuchi) 3.07.59; h2 United States (C. Allison; A. Cogdell; K. Montgomery; W. London) 3.07.87

Women

100m (21) (0.9) 1 Candace Hill (usa) 11.07; 2 Ewa Swoboda (pol) 11.12; 3 Khalifa St. Fort (tto) 11.18; 4 Imani Lansiquot (gbr) 11.37; 5 Evelyn Rivera (col) 11.59; 6 Hannah Brier (gbr) 11.60; 7 Iman Isa Jassim (brn) 11.60; 8 Mercy Ntia-Obong (ngr) 11.79

100m semis (21) s1 (0.7) 1 Imani Lansiquot (gbr) 11.24; 2 Evelyn Rivera (col) 11.53; 3 Katrin Fehm (ger) 11.59; 4 Basirah Sharifa Nasir (brn) 11.61; 5 Yana Kachur (ukr) 11.62; 6 Helene Ronningen (nor) 11.69; 7 Jenea Spinks (tto) 11.81; 8 Shyvonne Roxborough (can) 11.88; s2 (2.0) 1 Candace Hill (usa) 11.12; 2 Khalifa St. Fort (tto) 11.22; 3 Hannah Brier (gbr) 11.39; 4 Mercy Ntia-Obong (ngr) 11.58; 5 Diana Vaisman (isr) 11.66; 6 Tamzin Thomas (rsa) 11.71; 7 Lara Gómez (esp) 11.74; 8 Vilde Aasmo (nor) 11.89; s3 (0.4) 1 Ewa Swoboda (pol) 11.17; 2 Iman Isa Jassim (brn) 11.58; 3 Vanesha Pusey (jam) 11.66; 4 Zoe Hobbs (nzl) 11.67; 5 Celera Barnes (usa) 11.70; 6 Chantal Butzek (ger) 11.74; 7 Tristan Evelyn (bar) 11.84; 8 L T Sha Fahie (ivb) 11.91

100m heats (20) h1 (-1,6) 1 Khalifa St. Fort (tto) 11.50; 2 Hannah Brier (gbr) 11.63; 3 Tristan Evelyn (bar) 11.81; 4 Nelda Huggins (ivb) 11.87; h2 (-0,8) 1 Candace Hill (usa) 11.43; 2 Chantal Butzek (ger) 11.73; 3 Yana Kachur (ukr) 11.78; 4 Lucy Sheat (nzl) 11.85; h3 (1.7) 1 Imani Lansiquot (gbr) 11.17; 2 Celera Barnes (usa) 11.51; 3 Zoe Hobbs (nzl) 11.53; 4 Vanesha Pusey (jam) 11.60; 5 Jenea Spinks (tto) 11.66; 6 Vilde Aasmo (nor) 11.71; 7 L T Sha Fahie (ivb) 11.78; h4 (2.7) 1 Ewa Swoboda (pol) 11.10; 2 Mercy Ntia-Obong (ngr) 11.62; 3 Diana Vaisman (isr) 11.69; 4 Tamzin Thomas (rsa) 11.70; 5 Shyvonne Roxborough (can) 11.78; h5 (-0,4) 1 Iman Isa Jassim (brn) 11.66; 2 Helene Ronningen (nor) 11.69; 3 Lara Gómez (esp) 11.74; 4 Cecilia Tamayo (mex) 11.85; 5 Aniekeme Alphonsus (ngr) 11.85; 6 Cassidy Williamson (rsa) 11.90; h6 (0.2) 1 Evelyn Rivera (col) 11.55; 2 Katrin Fehm (ger) 11.60; 3 Basirah Sharifa Nasir (brn) 11.61; 4 Zion Corrales-Nelson (phi) 11.80; 5 Nikola bendová (cze) 11.84

200m (23) (0.6) 1 Edidiong Ofonime Odiong (brn) 22.84; 2 Evelyn Rivera (col) 23.21; 3 Estelle Raffai (fra) 23.48; 4 Jenae Ambrose (bah) 23.53; 5 Taylor Bennett (usa) 23.55; 6 Ashlan Best (can) 23.68; 7 Finette Agyapong (gbr) 23.74

200m semis (22) s1 (0.1) 1 Sada Williams (bar) 23.35; 2 Ashlan Best (can) 23.66; 3 Tasa Jiya (ned) 23.72; 4 Roneisha McGregor (jam) 23.94; 5 Sindija Buksa (lat) 23.99; 6 Cynthia Leduc (fra) 24.02; 7 Helene Ronningen (nor) 24.04; s2 (1.0) 1 Jenae Ambrose (bah) 23.44; 2 Evelyn Rivera (col) 23.45; 3 Basirah Sharifa Nasir (brn) 23.77; 4 Shanice Reid (jam) 23.85; 5 Charlotte McLennaghan (gbr) 23.87; 6 Carina Pölzl (aut) 23.96; 7 Maddison Coates (aus) 23.96; 8 Andrea Bouma (ned) 24.19; s3 (0.6) 1 Eddidong Ofonime Odiong (brn) 23.19; 2 Estelle Raffai (fra) 23.46; 3 Taylor Bennett (usa) 23.49; 5 Zion Corrales-Nelson (phi) 24.05; 6 Georgia Hulls (nzl) 24.06; 7 Eleni Frommann (ger) 24.22

200m heats (22) h1 (0.6) 1 Evelyn Rivera (col) 23.66; 2 Shanice Reid (jam) 24.18; 3 Andrea Bouma (ned) 24.19; 4 Sindija Buksa (lat) 24.22; 5 Kayla Anise Richardson (phi) 24.29; h2 (1.9) 1 Edidiong Ofonime Odiong (brn) 23.06; 2 Cynthia Leduc (fra) 23.75; 3 Helene Ronningen (nor) 23.92; 4 Zion Corrales-Nelson (phi) 24.00; 5 Tamzin Thomas (rsa) 24.11; 6 Sofia Bonicalza (ita) 24.14; 7 Cecilia Tamayo (mex) 24.39; h3 (1.2) 1 Sada Williams (bar) 23.38; 2 Estelle Raffai (fra) 23.52; 3 Ashlan Best (can) 23.61; 4 Charlotte McLennaghan (gbr) 23.89; 5 Olivia Eaton (nzl) 24.13; h4 (1.1) 1 Jeane Ambrose (bah) 23.45; 2 Finette Agyapong (gbr) 23.58; 3 Taylor Bennett (usa) 23.82; 4 Georgia Hulls (nzl) 23.99; 5 Roneisha McGregor (jam) 24.10; 6 Lara Gómez (esp) 24.23; h5 (0.5) 1 Tasa Jiya (ned) 23.67; 2 Maddison Coates (aus) 23.78; 3 Eleni Frommann (ger) 23.79; 4 Mercy Ntia-Obong (ngr) 23.91; 5 Carina Pölzl (aut) 23.93; 6 Basirah Sharifa (brn) 23.96

400m (21) 1 Tiffany James (jam) 51.32; 2 Lynna Irby (usa) 51.39; 3 Junelle Bromfield (jam) 52.05; 4 Jessica Thornton (aus) 52.05; 5 Maureen Nyatichi Thomas (ken) 52.09; 6 Roxana Gómez (cub) 52.24; 7 Natassha McDonald (can) 53.35; 8 Dzhois Koba (ukr) 53.74

400m semis (20) s1 1 Lynna Irby (usa) 51.90; 2 Roxana Gómez (cub) 52.26; 3 Dzhois Koba (ukr) 52.79; 4 Hannah Williams (gbr) 52.80; 5 Ashlan Best (can) 53.27; 6 Rebecca Borga (ita) 53.93; 7 Hannah Mergenthaler (ger) 54.13; s2 1 Jessica Thornton (aus) 52.12; 2 Junelle Bromfield (jam) 52.18; 3 Maureen Nyatichi Thomas (ken) 52.52; 4 Karrington Winters (usa) 53.04; 5 Zdenka Seidlová (cze) 53.95; 6 Natalia Kaczmarek (pol) 54.32; 7 Lily Beckford (gbr) 54.88; s3 1 Tiffany James (jam) 51.77; 2 Natassha McDonald (can) 53.06; 3 Paola Morán (mex) 53.08; 4 Jeanelle Griesel (rsa) 53.68; 5 Hendrijke Richter (ger) 53.85; 6 Ivanna Avramchuk (ukr) 54.64; 7 Erika Kruminaité (ltu) 54.87

400m heats (19) h1 1 Maureen Nyatichi Thomas (ken) 53.04; 2 Natassha McDonald (can) 53.62; 3 Hendrijke Richter (ger) 53.67; 4 Shaquaunia Dorsett (bah) 54.55; 5 Erika Kruminaité (ltu) 54.89; h2 1 Junelle Bromfield (jam) 53.21; 2 Dzhois Koba (ukr) 53.74; 3 Karrington Winters (usa) 54.12; 4 Jeanelle Griesel (rsa) 54.47; h3 1 Roxana Gómez (cub) 53.16; 2 Hannah Williams (gbr) 53.85; 3 Natalia Kaczmarek (pol) 54.75; 4 Chelsea Zoller (sui) 55.00; h4 1 Tiffany James (jam) 52.98; 2 Ivanna Avramchuk (ukr) 54.71; 3 Jenna Bromell (irl) 54.98; h5 1 Lynna Irby (usa) 53.08; 2 Jessica Thornton (aus) 53.70; 3 Ashlan Best (can) 54.47; 4 Hannah Mergenthaler (ger) 54.75; h6 1 Paola Morán (mex) 53.96; 2 Zdenka Seidlová (cze) 54.13; 3 Rebecca Borga (ita) 54.41; 4 Vijona Ktyeziu (kos) 54.67; 5 Lyly Beckford (gbr) 54.70; 6 Mollie O'Reilly (irl) 54.92

800m (21) 1 Samantha Watson (usa) 2.04.52; 2 Aaliyah Miller (usa) 2.05.06; 3 Tigist Ketema (eth) 2.05.13; 4 Elise Vanderelst (bel) 2.05.82; 5 Marta Hirpato (brn) 2.06.04; 6 Victoria Tachinski (can) 2.06.11; 7 Betty Chepkemoi Sigei (ken) 2.06.27; 8 Mareen Kalis (ger) 2.06.32

800m semis (20) s1 1 Aaliyah Miller (usa) 2.04.36; 2 Tigist Ketema (eth) 2.05.13; 3 Elise Vanderelst (bel) 2.05.32; 4 Jazz Shukla (can) 2.06.24; s2 1 Marta Hirpato (brn) 2.05.09; 2 Mareen Kalis (ger) 2.05.45; 3 Arlettis Thaureaux (cub) 2.05.47; 4 Esther Chebet (uga) 2.05.47; 5 Alison Andrews-Paul (nzl) 2.06.32; 6 Sarah Billings (aus) 2.06.86; s3 1 Sammy Watson (usa) 2.04.50; 2 Victoria Tachinski (can) 2.04.55; 3 Betty Chepkemoi Sigei (ken) 2.05.46; 4 Foyiza Niguse (eth) 2.06.84; 5 Johana Arrieta (col) 2.07.18

800m heats (19) h1 1 Marta Hirpato (brn) 2.06.21; 2 Foziya Niguse (eth) 2.06.25; h2 1 Tigist Ketema (eth) 2.05.51; 2 Josephine Chelangat (ken) 2.05.69; 3 Sarah Billings (aus) 2.06.13

1.500m (24) 1 Adanech Anbesa (eth) 4.08.07; 2 Fantu Worku (eth) 4.08.43; 3 Christina Aragon (usa) 4.08.71; 4 Winfred Nzisa Mbithe (ken) 4.09.25; 5 Alexa Efraimson (usa) 4.10.23; 6 Beatha Nishimwe (rwa) 4.12.33; 7 Bobby Clay (gbr) 4.13.09; 8 Harriet Knowles-Jones (gbr) 4.15.49; 9 Joyline Cherotich (ken) 4.15.72; 10 Lili Das )ind) 4.17.29; 11 Fatma Arik (tur) 4.20.90; 12 Olivia Burdon (nzl) 4.25.94

1.500m heats (22) h1 1 Adanech Anbesa (eth) 4.15.53; 2 Joyline Cherotich (ken) 4.16.41; 3 Beatha Nishimwe (rwa) 4.17.85; 4 Christina Aragon (usa) 4.18.93; 5 Fatma Arik (tur) 4.21.81; 6 Harrit Knowles-Jones (gbr) 4.21.91; 7 Lucia Stafford (can) 4.22.38; 8 Salome Alfonso (por) 4.22.68; 9 Saija Seppä (fin) 4.24.36; 10 Lauren Ryan 4.26.60; 11 Hala Hamdi (tun) 4.28.04; 12 Harmilan Kaur (ind) 4.28.19; 13 Aliaksandra Sakalouskaya (blr) 4.28.52; h2 1 Winfred Nzisa Mbithe (ken) 4.12.39; 2 Alexa Efraimson (usa) 4.13.12; 3 Fantu Worku (eth) 4.13.84; 4 Bobby Clay (gbr) 4.15.79; 5 Lili Das (ind) 4.19.48; 6 Olivia Burdon (nzl) 4.21.49; 7 Nicole Hutchinson (can) 4.22.88; 8 Chiara Ferdani (ita) 4.23.07; 9 Lucía Rodríguez (esp) 4.24.04; 10 Dilyana Minkina (bul) 4.25.12; 11 Amy Harding-Delozee (aus) 4.25.38; 12 Alondra Negron (pur) 4.26.02; 13 Damla Çelik (tur) 4.28.64

3.000m (20) 1 Beyenu Degefa (eth) 8.41.76; 2 Dalila Abdulkadir Gosa (brn) 8.46.42; 3 Konstanze Klosterhalfen (ger) 8.46.74; 4 Fotyen Tesfay (eth) 8.47.46; 5 Sandrafelis Chebet Tuei (ken) 8.55.77; 6 Sheila Chelangat (ken) 8.59.89; 7 Katie Rainsberger (usa) 9.00.62; 8 Nozomi Tanaka (jpn) 9.01.16; 9 Wakana Kabasawa (jpn) 9.10.20; 10 Fatma Arik (tur) 9.13.27; 11 Shona McCulloch (can) 9.16.93; 12 Kate Murphy (usa) 9.17.01; 13 Lauren Ryan (aus) 9.21.21; 14 Christiane Konstantopoulos (can) 9.29.21; 15 Dilyana Minkina (bul) 9.30.80; 16 Saida Meneses (per) 9.36.79

5.000m (23) 1 Kalkidan Fentie (eth) 15.29.64; 2 Emmaculate Chepkirui (ken) 15.31.12; 3 Bontu Rebitu (brn) 15.31.93; 4 Mercyline Chelangat (ken) 15.34.09; 5 Yitayish Mekonene (eth) 15.34.37; 6 Catherine Syokau Mwanzau (ken) 15.37.79; 7 Dalila Abdulkadir Gosa (brn) 15.38.56; 8 Rika Kaseda (jpn) 15.39.66; 9 Alina Reh (ger) 15.41.62; 10 Branna Macdougall (can) 15.48.80; 11 Anna Rohrer (usa) 15.49.42; 12 Mikuni Yada (jpn) 15.49.63; 13 Salome Nyirarukundo (rwa) 15.57.68; 14 Annabel McDermott (aus) 16.08.44; 15 Saida Meneses (per) 16.36.04

100mh (24) (2.0) 1 Elvira Herman (blr) 12.85; 2 Rushelle Burton (jam) 12.87; 3 Tia Jones (usa) 12.89; 4 Alexis Duncan (usa) 12.93; 5 Oluwatobiloba Amusan (ngr) 12.95; 6 Alicia Barrett (gbr) 13.15; 7 Taylon Bieldt (rsa) 13.37; 8 Laura Valette (fra) 13.42

100mh semis (23) s1 (0.6) 1 Oluwatiloba Amusan (ngr) 12.99; 2 Alexis Duncan (usa) 13.02; 3 Alicia Barrett (gbr) 13.34; 4 Yumi Tanaka (jpn) 13.46; 5 Jeanine Williams (jam) 13.59; 6 Lina Amr Gaber (egy) 13.68; s2 (-0,1) 1 Tia Jones (usa) 13.09; 2 Rushelle Burton (jam) 13.21; 3 Mollie Courtney (gbr) 13.42; 4 Ruslana Rashkavan (blr) 13.61; 5 Yuri Okubo (jpn) 13.67; 6 Nicla Mosetti (ita) 13.77; s3 (0.9) 1 Elvira Herman (blr) 12.97; 2 Laura Valette (fra) 13.23; 3 Taylon Bieldt (rsa) 13.35; 4 Danielle Shaw (aus) 13.60; 5 Chloe Beaucarne (bel) 13.65; 6 Mariam Abdul-Rashid (can) 13.70

100mh heats (22) h1 (2.0) 1 Rushelle Burton (jam) 13.39; 2 Taylon Bieldt (rsa) 13.58; 3 Sarah Fofana-Koutouan (fra) 13.71; h2 (1.6) 1 Tia Jones (usa) 13.04; 2 Alicia Barrett (gbr) 13.35, 3 Yumi Tanaka (jpn) 13.62; 4 Chloe Beaucarne (bel) 13.74; h3 (1.3) 1 Laura Valette (fra) 13.25; 2 Mollie Courtney (gbr) 13.28; 3 Ruslana Rashkavan (blr) 13.50; 4 Gabriella O'Grady (aus) 13.53; 5 Lina Amr gaber (egy) 13.64; 6 Kristi Strommen Kjerpeset (nor) 13.73; h4 (0.7) 1 Elvira Herman (blr) 13.13; 2 Nora Orduña (esp) 13.70; 3 Danielle Shaw (aus) 13.70; h5 (1.5) 1 Alexis Duncan (usa) 13.11; 2 Mariam Abdul-Rashid (can) 13.65; 3 Katerina Dvoraková (cze) 13.66; h6 (1.0) 1 Oluwatobiloba Amusan (ngr) 13.26; 2 Yuri Okubo (jpn) 13.73; 3 Yanni Wu (chn) 13.74

400mh (22) 1 Anna Cockrell (usa) 55.20; 2 Shannon Kalawan (jam) 56.54; 3 Xahria Santiago (can) 56.90; 4 Eileen Demes (ger) 57.83; 5 Michaela Peskova (svk) 58.17; 6 Aminat Yusuf Jamal (brn) 58.23; 7 Tereza Vokalová (cze) 59.08; 8 Mariam Abdul-Rashid (can) 59.66

400mh semis (21) s1 1 Eileen Demes (ger) 57.13; 2 Xahria Santiago (can) 57.32; 3 Michaela Pesková (svk) 58.08; 4 Dimitra Gnafaki (gre) 58.48; 5 Eleonora Marchiando (ita) 58.88; 6 Julie Hounsinou (fra) 59.02; 7 Yana Kabina (ukr) 59.84; s2 1 Aminat Yusuf Jamal (brn) 57.28; 2 Mariam Abdul-Rashid (can) 57.69; 3 Tereza Vokalová (cze) 58.33; 4 Anais Sellier (fra) 58.47; 5 Nicolee Foster (jam) 58.93; 6 Anne Sofie Kirkegaard (den) 59.13; 7 Johanna Dyremark (swe) 59.89; s3 1 Anna Cockrell (usa) 56.10; 2 Shannon Kalawan (jam) 57.62; 3 Haruko Ishizuka (jpn) 58.55; 4 Gezelle Magerman (rsa) 58.76; 5 Karoline Maria Sauer (ger) 59.15; 6 Alanah Yukich (aus) 59.20

400mh heats (20) h1 1 Eileen Demes (ger) 57.77; 2 Anais Sellier (fra) 58.44; 3 Haruko Ishizuka (jpn) 58.66; 4 Michaela Pesková (svk) 59.03; 5 Jelena Grujic (srb) 59.79; h2 1 Anna Ccockrell (usa) 56.85; 2 Gezelle Magerman (rsa) 57.75; 3 Yana Khabina (ukr) 59.98; h3 1 Xahria Santiago (can) 58.48; 2 Julie Hounsinou (fra) 58.65; 3 Karoline Maria Sauer (ger) 59.37; h4 1 Tereza Vokalová (cze) 58.62; 2 Eleonora Marchiando (ita) 58.75; 3 Nicolee Foster (jam) 59.19; 4 Alana Yukich (aus) 59.54; 5 Anne Sofie Kirkegaard (den) 59.96; 6 Iulia Banaga (rou) 59.99; h5 1 Aminat Yusuf Kamal (brn) 56.94; 2 Shannon Kalawan (jam) 58.23; 3 Mariam Abdul-Rashid (can) 58.65; 4 Johanna Dyremark (swe) 59.04; 5 Dimitra Gnafaki (gre) 59.13

3.000m St (22) 1 Celliphine Chepteek Chespol (ken) 9.25.15; 2 Tigist Getnet (brn) 9.34.08; 3 Agrie Belachew (eth) 9.37.17; 4 Betty Chepkemoi Kibet (ken) 9.38.27; 5 Anna Emilie Moller (den) 9.43.84; 6 Charlotte Prouse (can) 9.44.62; 7 Peruth Chemutai (uga) 9.49.29; 8 Asimarech Naga (eth) 9.55.14; 9 Aneta Konieczek (pol) 10.00.58; 10 Lili Toth (hun) 10.04.17; 11 Marwa Bouzayanai (tun) 10.05.25

3.000m St heats (19) h1 1 Tigist Getnet (brn) 9.54.65; 2 Betty Chepkemoi (ken) 9.54.65; 3 Agrie Belachew (eth) 9.54.84; 4 Peruth Chemutai (uga) 9.54.85; 5 Chika Mukai (jpn) 10.13.61; 6 Lili Toth (hun) 10.14.18; h2 1 Celliphine Chepteek Chespol (ken) 9.55.21; 2 Asimarech Naga (eth) 10.05.71; 3 Anna Emilie Moller (den) 10.06.26; 4 Charlotte Prouse (can) 10.06.91; 5 Aneta Konieczek (pol) 10.12.26; 6 Marwa Bouzayani (tun) 10.13.77

HJ (24) 1 Michaela Hrubá (cze) 1.91; 2 Ximena Esquivel (mex) 1.89; 3 Yuliia Levchenko (ukr) 1.86; 4 Lada Pejchalová (cze) 1.86; 5 Nicole Greene (usa) 1.83; Mareike Max (ger) 1.83; 7 Salome Lang (sui) 1.83; 8 Nawal Meniker (fra) 1.83; 9 Liliia Klintsova (ukr) 1.83; María Fernanda Murillo (col) 1.83; 11 Mona Gottschämmer (ger) 1.79; 12 Lara Omerzu (slo) 1.79; 13 Claire Orcel (bel) 1.79

HJ qualy (22) Group A 1 Lara Omerzu (slo) 1.80; Yuliia Levchenko (ukr) 1.80; Lada Pejchalová (cze) 1.80; 4 María Fernanda Murillo (col) 1.80; 5 Nawal Meniker (fra) 1.80; 6 Mona Gottschämmer (ger) 1.80; Group B 1 Salome Lang (sui) 1.80; Mareika Max (ger) 1.80; Michaela Hrubá (cze) 1.80; Claire Orcel (fra) 1.80; 5 Ximena Esquivel (mex) 1.80; 6 Nicole Greene (usa) 1.80; 7 Lillia Klintsova (ukr) 1.80

PV (21) 1 Angelica Moser (sui) 4.55; 2 Robeilys Peinado (ven) 4.40; 3 Wilma Murto (fin) 4.40; 4 Qiaoling Chen (chn) 4.30; 5 Carson Dingler (usa) 4.25; 6 Chaoqun Li (chn) 4.20; 7 Lisa Gunnarsson (swe) 4.10; Thiziri Daci (fra) 4.10; Amalié Svabiková (cze) 4.10; 10 Rachel Baxter (usa) 4.10; 11 Klara Mattsson (swe) 4.00; 12 Alix Dehaynain (fra) 4.00

PV qualy (19) Group A 1 Robeilys Peinado (ven) 4.20; 2 Angelica Moser (sui) 4.20; 3 Alix Dehaynain (fra) 4.15; 4 Quaoling Chen (chn) 4.15; 5 Carson Dingler (usa) 4.15; 6 Klara Mattson (swe) 4.15; 7 Marijke Wijnmaalen (ned) 4.05; Group B 1 Wilma Murto (fin) 4.15; 2 Thiziri Daci (fra) 4.15; Rachel Baxter (usa) 4.15; 4 Chaoqin Li (chn) 4.15; 5 Amalie Svabiková (cze) 4.15; Lisa Gunarsson (swe) 4.15; 7 Tamara Schassberger (ger) 4.05; 8 Andrea San José (esp) 4.05; 9 Agnieszka Kouba (pol) 4.05

LJ (22) 1 Yanis David (fra) 6.42 (0.6); 2 Sophie Weissenberg (ger) 6.40 (1.1); 3 Hilary Kpatcha (fra) 6.33 (0.7); 4 Kaiza Karlén (swe) 6.25 (1.0); 5 Bria Matthews (usa) 6.24 (0.9); 6 Anna Bühler (ger) 6.21 (0.5); 7 Eszter Bajnok (hun) 6.16 (0.9); 8 Samiyah Samuels (usa) 6.08 (0.8); 9 Parinya Chuaimaroeng (tha) 6.07 (0.6); 10 Liwen Chen (chn) 6.05 (1.8)

LJ qualy (21) Group A 1 Kaiza Karlén (swe) 6.29 (0.8); 2 Anna Bühler (ger) 6.25 (-0,9); 3 Jessica Noble (jam) 6.22 (-1,3); 4 Yanis David (fra) 6.18 (0.4); 5 Eszter Bajnok (hun) 6.18 (1.1); 6 Bria Matthews (usa) 6.13 (-0,5); Group B 1 Sophie Weissenberg (ger) 6.34 (0.6); 2 Hilary Kpatcha (fra) 6.32 (0.7); 3 Liwen Chen (chn) 6.28 (2.5); 4 Parinya Chuaimaroeng (tha) 6.17 (-1,1); 5 Samiyah Samuels (usa) 6.08 (-1,0)

TJ (23) 1 Ting Chen (chn) 13.85 (1.4); 2 Konstadina Romeou (gre) 13.55 (0.7); 3 Georgiana-Iuliana Anitei 13.49 (1.7); 4 Bria Mathews (usa) 13.49 (2.1); 5 Norka Moretic (chi) 13.40 (1.8); 6 Ting Xu (chn) 13.23 (1.6); 7 Alexandra Mihai (rou) 13.21 (1.7); 8 Mariya Ovchinnikova (kaz) 13.17 (1.2); 9 Ilionis Guillaume (fra) 12.99 (1.3)

TJ qualy (22) Group A 1 Ting Chen (chn) 13.77 (-0,3); 2 Yanis David (fra) 13.18 (-1,2); 3 Davisleidy Velazco (cub) 13.14 (-1,4); 4 Georgiana-Iuliana Anitei (rou) 13.10 (-0,6); Group B 1 Ilionis Guillaume (fra) 13.37 (-0,9); 2 Bria Matthews (usa) 13.34 (-1,7); 3 Norka Moretic (chi) 13.14 (-0,9); 4 Konstadína Romeou (gre) 12.98 (-1,1)

SP (20) 1 Alina Kenzel (ger) 17.58; 2 Jiayuan Song (chn) 16.36; 3 Alyssa Wilson (usa) 16.33; 4 Sarah Schmidt (ger) 16.18; 5 María Fernanda Orozco (mex) 15.94; 6 Maja Slepowronska (pol) 15.75; 7 Elena Bruckner (usa) 15.73; 8 Anna Niedbala (pol) 15.58; 9 Xiarong Chen (chn) 15.11; 10 Gavriella Fella (cyp) 15.10

SP qualy (20) Group A 1 Sarah Schmidt (ger) 15.69; 2 Anna Niedbala (pol) 15.67; 3 Alyssa Wilson (usa) 15.37; 4 Michaela Walsh (irl) 15.31; 5 Gavriella Fella (cyp) 15.26; 6 Xiarong Chen (chn) 15.22; Group B 1 Jiayuan Song (chn) 16.17; 2 Alina Kenzel (ger) 16.04; 3 Elena Bruckner (usa) 15.50; 4 Maja Slepowronska (pol) 15.37

DT (21) 1 Kristina Rakocevic (mne) 56.36; 2 Kirsty Williams (aus) 53.91; 3 Alexandra Emilianov (mda) 53.08; 4 Serena Brown (bah) 52.73; 5 Kiana Phelps (usa) 52.60; 6 Ailén Armada (arg) 52.53; 7 Elena Bruckner (usa) 52.04; 8 Kangping Sun (chn) 51.70; 9 Julia Ritter (ger) 50.95

DT qualy (19) Group A 1 Kristina Rakocevic (mne) 52.92; 2 Kangping Sun (chn) 52.68; 3 Ailén Armada (arg) 51.23; group B 1 Julia Ritter (ger) 53.84; 2 Elena Bruckner (usa) 53.83; 3 Alexandra Emilianov (mda) 53.19; 4 Kirsty Williams (aus) 52.83; 5 Serena Brown (bah) 50.94

HT (23) 1 Beatrice Nedberge Llano (nor) 64.33; 2 Alexandra Hulley (aus) 63.47; 3 Suvi Koskinen (fin) 62.49; 4 Krista Tervo (fin) 62.25; 5 Mayra Gaviria (col) 62.18; 6 Kinga Lepkowska (pol) 60.86; 7 Sara Fantini (ita) 59.56; 8 Grete Ahlberg (swe) 58.65; 9 Ningyu Shang (chn) 58.30; 10 Ayamey Medina (cub) 58.27

HT qualy (21) Group A 1 Krista Tervo (fin) 64.63; 2 Beatrice Nedberge Llano (nor) 63.60; 3 Emma Thor (swe) 61.33; 4 Kinga Lepkowska (pol) 59.79; 5 Mayra Gaviria (col) 58.87; 6 Xinying Xu (chn) 58.71; Group B 1 Suvi Koskinen (fin) 62.67; 2 Alexandra Hulley (aus) 62.65; 3 Sara Fantini (ita) 61.62; 4 Grete Ahlberg (swe) 61.01; 5 Ayamey Medina (cub) 59.84; 6 Anastasiya Maslova (blr) 59.52; 7 Ningyu Shang (chn) 59.03; 8 Sade Olatoye (usa) 58.52

JT (20) 1 Klaudia Maruszewska (pol) 57.59; 2 Jo-Ane Van Dyk (rsa) 57.32; 3 Eda Tugsuz (tur) 56.71; 4 Nikol Tabacková (cze) 56.19; 5 Chu Chang (tpe) 55.35; 6 Mikato Yamashita (jpn) 54.89; 7 Geraldine Ruckstuhl (sui) 53.38; 8 Haruki Kitaguchi (jpn) 52.15; 9 Marisleisys Duarthe (cub) 51.46; 10 Hanna Tarasiuk (blr) 51.05; 11 Mirell Luik (est) 50.65; 12 Ilaria Casarotto (ita) 50.17

JT qualy (19) Group A 1 Eda Tugsuz (tur) 57.77; 2 Hanna Tarasiuk (blr) 56.40; 3 Chu Chang (tpe) 54.65; 4 Klaudia Maruszewska (pol) 54.34; 5 Mikako Yamashita (jpn) 53.47; 6 Nikol Tabacková (cze) 52.45; 7 Fabienne Schönig (ger) 51.98; 8 Luisa Sinigaglia (ita) 51.02; 9 Kathryn Brooks (aus) 50.54; 10 Luz Mariana Castro (mex) 50.19; Group B 1 Haruka Kitaguchi (jpn) 56.16; 2 Jo-Ane Van Dyk (rsa) 54.06; 3 Geraldine Ruckstuhl (sui) 52.50; 4 Ilaria Casarotto (ita) 52.42; 5 Marisleisys Duarthe (cub) 52.32; 6 Mirell Luik (est) 52.23; 7 Brittni Wolczyk (pol) 51.69

10 Kms Walk (19) 1 Zhenxi Ma (chn) 45.18.45; 2 Noemi Stella (ita) 45.23.85; 3 Yehualeye Beletew (eth) 45.33.69; 4 Valeria Ortuño (mex) 45.44.33; 5 Shashan Jiang (chn) 45.51.27; 6 Taika Nummi (fin) 46.04.74; 7 Karla Jaramillo (ecu) 46.15.24; 8 Yukiho Mizoguchi (jpn) 46.19.49; 9 Rachelle De Orbeta (pur) 46.22.71; 10 Evelyn Inga (per) 46.24.71; 11 Teresa Zurek (ger) 46.34.94; 12 Leyde Guerra (per) 46.37.03; 13 Clara Smith (aus) 46.59.95; 14 Emilia Lehmeyer (ger) 47.03.11; 15 Lina Bolívar (col) 47.03.71; 16 Mishell Semblantes (ecu) 47.08.16

Heptathlon (21-22) 1 Sarah Lagger (aut) 5.960p (14.25 (0.6); 1.77; 13.09; 24.93 (1.4) - 5.95 (-0,8), 43.65; 2.15.99); 2 Adriana Rodríguez (cub) 5.925p (13.69 (1.7); 1.80; 12.65; 23.95 (1.4) - 5.96 (-1,6); 37.36; 2.23.27); 3 Hanne Maudens (bel) 5.881p (14.75 (1.0); 1.77, 11.49; 24.58 (1.4) - 6.34 (0.3); 40.29; 2.15.70); 4 Bianca Salming (swe) 5.840p (14.62 (1.0); 1.83; 13.29, 26.13 (1.2) - 5.81 (-0,1); 44.39; 2.17.69); 5 Lovisa Östervall (sw) 5.723p (13.97 81.7); 1.80; 10.39; 24.88 (1.4) - 6.09 (-0,5); 36.90; 2.19.94); 6 Nina Schultz (can) 5.639p (14.13 (1.7); 1.77; 11.53; 24.79 (2.6) - 5.57 (-0,4); 42.84; 2.24.74); 7 Karin Strametz (aut) 5.579p (13.74 (1.7); 1.62; 10.82; 24.66 (2.6) - 5.84 (0.1); 39.69; 2.18.61); 8 Emma Fitzgerald (usa) 5.577p (14.36 (0.6); 1.71; 10.47; 25.68 (1.2) - 5.74 (-0,6); 50.63; 2.25.23); 9 Lisa Maihöfer (aut) 5.540p (14.33 (1.0); 1.80; 11.08; 24.95 (2.6) - 5.79 (-2,2); 34.72; 2.22.75); 10 Elisa Pineau (fra) 5.539p (14.89 (1.0); 1.77; 13.23; 25.72 (1.2) - 5.96 (-0,3); 35.94; 2.25.56); 11 Amanda Marie Froynes (nor) 5.493p (14.92 (1.0); 1.71; 10.34; 25.86 (1.2) - 5.78 (0.7); 44.35; 2.15.97); 12 Paola Sarabia (esp) 5.491p (14.79 (0.6); 1.77; 10.83; 25.33 (2.6) - 5.98 (-0,4); 37.71; 2.23.74); 13 Emma Oosterwegel (ned) 5.461p (14.52 (1.0); 1.68; 11.65; 25.62 (1.2) - 5.27 (-0,4); 51.51; 2.26.84); 14 Carmen Ramos (esp) 5.445p (14.46 (0.6); 1.65; 11.60; 25.00 (2.6) - 5.44 (0.0); 41.39; 2.19.02); 15 Alysha Burnett (aus) 5.416p (14.55 (1.0); 1.74; 12.55; 25.80 (1.2) - 5.64 (-1,6); 41.74; 2.32.99)

4x100m (23) 1 United States (T. Jones; T. Bennett; K. Harris; C. Hill) 43.69; 2 (T. Murcia; C. Leduc; F. Peltier; E. Raffai) 44.05; 3 Germany (K. Fehm; K. Kwadwo; E. Frommann; C. Butzek) 44.18

4x100m heats (22) h2 1 France (T. Murcia; C. Leduc; F. Peltier; E. Raffai) 43.82; 2 United States (L. Irby; T. Jones; K. Harris; C. Hill) 44.31

4x400m (24) 1 United States (L. Irby; A. Cockrell; K. Winters; S. Watson) 3.29.11; 2 Jamaica (S. Kalawan; T. James; S. A. Williams; J. Bromfield) 3.31.01; 3 Canada (X. Santiago; A. Best; N. McDonald; V. Tachinski) 3.32.25; 4 Germany (E. Demes; H. Richter; J. Reinert; H. Mergenthaler) 3.32.63; 5 Ukraine (Y. Kachur; A. Bryzgina; D. Stavnycha: D. Koba) 3.33.95

4x400m heats (23) h1 United States (H. Waller; K. Winters; S. Richardson; S. Watson) 3.34.64; h2 Jamaica (S. A. Williams, T. James; R. McGregor; J. Bromfield) 3.33.18

No comments:

Post a Comment

RunBlogRun