@Trackinsun

@Trackinsun

Wednesday, July 26, 2017

Stretford (Great Britain), 25.7.2017 -BMC Races-


Stretford (Great Britain), 25.7.2017 -BMC Races-

Men

800m A 1 Rory Graham-Watson 1.47.29; 2 Alex Coomber 1.48.44; 3 Jonathan Davies 1.48.94; 4 Jack Hallas 1.49.09; 5 Garrett O'Toole 1.49.70; 6 Ossama Meslek (ita) 1.50.05; 7 John Ashcroft 1.50.73; 800m B Alexander Birkett (9.11.1999) 1.50.71; 800m C Joseph Reid 1.50.77

1.500m a 1 Matthew Wiglesworth 3.47.31; 2 Guy Smith 3.47.81; 3 Robert Needham 3.48.05; 4 Jack Gooch 3.48.31; 5 Emile Cairess 3.48.60; 6 Michael Salter 3.48.76; 7 Ben Connor 3.48.96; 8 Robert Warner 3.49.12; 9 Alexander Gruen (aus) (1.2.1998) 3.49.34

Women

800m A 1 Alexandra Bell 2.00.69; 2 Laura Weightman 2.01.87; 3 Jacqueline Fairchild 2.02.09; 4 Hannah England 2.02.15; 5 Charlene Thomas 2.03.12; 6 Mari Smith 2.05.59; 7 Leah Barrow 2.05.92; 8 Ella McNiven (4.9.2001) 2.08.82; 800m B 1 Claire Duck 2.06.84; 2 Beth Barlow 2.08.49

Tabor (Czech Republic), 15.7.2017


Tabor (Czech Republic), 15.7.2017

Men

100m (-0,9) 1 Sam Effah (can) 10.44; 2 Andre Ford Azonwanna (can) 10.44; 3 Dominik Zalesky 10.51; 4 Eric de Jesus Sigaki Martins (bra) 10.59; 400m h1 1 Patrik Sorm 46.64; 2 Oleksiy Pozdnyakov (ukr) 47.24; 3 Vitaliy Butrym (ukr) 47.56; 4 Daniel Nemecek 47.77; 5 Jan Tesar 47.79; 6 Phillip Osei (can) 48.18; 400m h2  Andrew Barnes (rsa) 48.86; 800m Jan Kubista 1.48.44; 110mh (-1,7) 1 Petr Svoboda 13.61; 2 Vaclav Sedlak 14.12; 3 Joao Vitor de Oliveira (bra) 14.12; 4 David Sklenar 14.21; 5 Artem Shamatrin (ukr) 14.32; 6 Bohdan Chornomaz (ukr) 14.40; 3.000m St 1 Roman Rostikus (ukr) 8.58.39, 2 Konstantin Kolyada (ukr) 9.07.67; HJ Dmytro Demyanyuk (ukr) 2.19; LJ 1 Radek Juska 7.90 (0.4); 2 Serhiy Kruk (ukr) 7.37 (-0,7); SP u18 (5 kg) David Tupy 17.38; JT Vladislav Polyunin (uzb) (98) 73.92; 2 Dmytro Sheremet (ukr) 69.45; 3 Stepan Mikoska 68.14

Women

200m (-0,6) 1 Martina Hoffmanová 24.36; 2 Barbora Prochazková 24.38; 3 Tamiris de Liz (bra) 24.70; 800m 1 Alena Ulrichová 2.10.45; 2 Diana Mezulianiková 2.10.89; 3 Carina Schrempf (aut) 2.10.90; 100mh (-0,1) 1 Helena Jiranová 13.36; 2 Katerina Cachová 13.36; 3 Lucie Koudelová 13.55; HJ 1 Ekaterina Krasovskiy (aut) 1.84; 2 Eliska Klucinová 1.77; 3 Nikola Strachová 1.77; LJ 1 Jana Koresová 6.11 (-0,1); 2 Izabela Wlodarska (pol) 5.97 (-1,7); 3 Katarzyna Wróbel (pol) 5.95 (-0,5); JT Barbora Spotaková 62.62

Tuesday, July 25, 2017

Györ (Hungary), 24-29.7.2017 -European Youth Athletics Festival-


Györ (Hungary), 24-29.7.2017 -European Youth Athletics Festival-

Men

100m (25) (4.5) 1 Aurelien Larue (fra) 10.61; 2 Stephan Skogheim Kyeremeh (nor) 10.65; 3 Enrico Sancin (ita) 10.69

110mh (0,91m) semis (25) Kenny Christopher Fletcher (fra) 13.74 (4.2) 1s1; Sven Jansons (ned) 13.81 (3.4) 1s3; Nick Rüegg (sui) 14.01 (5.2) 1s2

LJ qualy (25) Daniel Segers (bel) 7.44 (5.0) 1qA

Women

100m (25, semis) (6.6) 1 Minke Bisschops (ned) 11.52 (11.71 (-0,1) 1s2); 2 Boglarka Emese Takacs (hun) 11.58 (11.81 (0.4) 2s1); 3 Patience Jumbo-Gula (irl) 11.59 (11.74 (0.4) 1s1); 4 Kajsa Kjellergren (swe) 11.70 (12.01 (-0,1) 3s2); 5 Gudbjorg Jona Bjarnadottir (isl) 11.78 (11.99 (-0,1) 2s2)

LJ (25, qualy 24) 1 Ingeborg Gruenwald (aut) 6.23 (4.8); 2 Olaia Alvarez (esp) 6.15 (4.2); 3 Tilde Johansson (swe) 6.10 (3.4); 4 Kitija Paula Melnbarde (lat) 6.05 (4.8); 5 Manca Starasinic (slo) 5.92 (1.0); in qualy: Veronica Crida (ita) 5.98 (1.3); Klaudia Endresz (hun) 5.90 (-0,1)

HT (3 kg) (25, qualy 24) 1 Julia Kivinen (fin) 64.22; 2 Valeriia Ivanenko (ukr) 61.64; 3 Jade Williams (irl) 58.62 (61.98 2qA); 4 Helle Henriksen Hvidsten (nor) 57.58 (59.45 4qA); 5 Sara Zuccaro (ita) 57.17 (57.35 6qA); 6 Eszter Giczi (hun) 56.35; in qualy: Anastasiya Grogoryeva (rus) 60.52 3qA; Elina Karvonen (fin) 57.39 5qA; Sofia Hatzisavva (cyp) 58.56 2qB; Maryola Bukel (blr) (2002) 57.81 4qB

 

Karlstad (Sweden), 25.7.2017 -Folksam Grand Prix-


Karlstad (Sweden), 25.7.2017 -Folksam Grand Prix-
Men
100m A (-0,6) 1 Ahmed Ali (sud) 10.53; 2 Maximilian Ruth (ger) 10.60; 3 Odain Rose 10.62; 200m A (-1,5) Ahmed Ali (sud) 21.17; 200m B (0.0) Douglas Hellbratt 21.45; 800m A 1 Willy Tarbei (ken) 1.45.04; 2 Andreas Kramer (swe) 1.45.13; 3 Andrew Osagie (gbr) 1.46.05; 4 Aymeric Lusine (fra) 1.46.53; 5 Daniel Rowden (gbr) 1.46.64; 6 Rynhardt van Rensburg (rsa) 1.48.47; 7 Ryan martin (usa) 1.48.88; 800m B 1 Thomas Roth (nor) 1.48.39; 2 Joakim Andersson 1.48.44; 3 Gergö Kiss (hun) 1.48.75; 4 Andreas Roth (nor) 1.49.18; 5 Sean Molloy (gbr) 1.49.32; 6 Mattias Ohlsson 1.49.83; 7 Johan Eriksson 1.50.29; 800m C Warsama Doley (98) 1.51.30; 3.000m A 1 Benjamin Kovacs (hun) 7.58.92; 2 Per Svela (nor) 7.59.86; 3 Daniel Lundgren 8.01.60; 4 Suldan Hassan 8.01.98; 5 Amanuel Gergis 8.03.30; 6 Marius Vedvik (nor) 8.04.65; 7 Tom Erling Karbo (nor) 8.06.64; 8 Elmar Engholm 8.06.84; 9 John Foitzik 8.09.19; 10 Sigurd Ruud Skjeseth (nor) 8.12.31; 11 Abdelfath Yassin 8.13.88; 12 Bjornar Sandnes Lillefosse (nor) 8.16.17; 13 Jonatan Fridolfsson 8.17.61; 14 Mohammad Reza 8.19.03; 3.000m B 1 Sibusiso Madikizela (rsa) 8.15.82; 2 Erik Lomas (nor) 8.17.00; 3 Jonas Luras Hammer (nor) 8.18.20; 4 Theo Hunt (can) 8.20.48; 400mh 1 Abderrahmane Samba (qat) 49.71; 2 Luke Campbell (ger) 49.86; 3 Isak Andersson 50.47; 4 Joachim Sandberg (nor) 51.90; HJ Fabian Delryd 2.20; LJ 1 Michael Torneus 7.67 (0.5); 2 Thobias Nilsson Montler 7.48 (0.3); LJ B 1 Ingar Kiplesund (nor) 7.64 (0.9); 2 Benjamin Gabrielsen (den) 7.46 (nwi); DT 1 Daniel Stahl 67.26; 2 Niklas Arrhenius 62.80; 3 David Wrobel (ger) 61.20; 4 Simon Pettersson 60.65; 5 Bartlomiej Stoj (pol) 57.97; 6 Jakob Gardenkrans 55.07; HT 1 Oscar Westlund 71.04; 2 Mattias Lindberg 65.35; 3 Ragnar Carlsson 64.61;JT 1 Lars Hamann (ger) 79.15; 2 Bernhard Seifert (ger) 77.60; 3 Gabriel Wallin 75.20; 4 Jiannis Smalios 71.62
Women
100m A (-0,4) Gunta Latiseva-Cudare (lat) 11.87; 200m A (-1,1) 1 Gunta Latiseva-Cudare (lat) 23.51; 2 Matilda Hellqvist 24.17; 800m A 1 Alexa Efraimson (usa) 2.01.39; 2 Ce'Aira Brown (usa) 2.01.77; 3 Hanna Hermansson 2.02.47; 4 Bianca Keri (hun) 2.02.83; 5 Paulina Mikiewicz-Lapinska (pol) 2.03.15; 6 Linn Nilsson 2.03.79; 7 Isabella Andersson 2.04.02; 8 Linn Söderholm 2.05.75; 800m B 1 Carolina Högardh 2.09.72; 2 Dagmar Faester Olsen (den) 2.10.15; 100mh (-2,8) 1 Jessica Hunter (gbr) 13.96; 2 Agathe Holtan Wathne (nor) 14.00; 3.000m St 1 Mel Lawrence (usa) 9.34.94; 2 Nataliya Strebkova (ukr) 9.59.00; 3 Emily Myers (usa) 10.00.55; 4 Kerry O'Flaherty (irl) 10.00.85; 5 Silje Fjortfot (nor) 10.16.65; 6 Frida Kristiansson 10.22.82; HJ 1 Erika Kinsey 1.89; 2 Jossie Graumann (ger) 1.89; 3 Sofie Skoog 1.85; 4 Urszula Gardzielewska (pol) 1.81; 5 Nikki Manson 1.81; PV 1 Angelica Bengtsson 4.42, 2 Kamila Przybyla (pol) 4.36; 3 Lene Retzius (nor) 4.28; LJ A 1 Khaddi Sagnia 6.50 (0.3); 2 Malin Marmbrandt 6.28 (2.6) and 6.27 (0.3); 3 Kaiza Karlén 6.19 (0.8); 4 Rebecca Chapman (gbr) 6.03 (1.0); LJ B Melanie Bauschke (ger) 6.30 (0.5); HT 1 Marinda Peterson 64.51; 2 Britney Henry (usa) 62.64; 3 Tracey Andersson 61.27; 4 Kajsa Wennberg 57.81

Abidjan (Ivory Coast), 23-27.7.2017 -Jeux de la Francophonie-


Abidjan (Ivory Coast), 23-27.7.2017 -Jeux de la Francophonie-

Men

100m (24) (0.1) 1 Dylan Sicobo (sey) 10.33; 2 Arthur Cisse Gue (civ) 10.34; 3 Bismark Boateng (can) 10.41; 4 Petre Rezmives (rou) 10.46; 5 Aurele Tchan Bi Tchan (civ) 10.53; 6 Kokoutse Fabrice Dabla (tog) 10.56; 100m heats (23) Arthut Cisse Gue (civ) 10.22 (-0,4) 1h3; Dylan Sicobo (sey) 10.33 (0.9) 1h1; Bismark Boateng (can) 10.43 (0.3) 1h2; Aurele Eme Tchan Bi Chan (mri) 10.46 (0.3) 2h2; Benjamin Williams (can) 10.47 (0.9) 2h1; Kokoutse Fabrice Dabla (tog) 10.48 (0.3) 3h2; Petre Rezmives (rou) 10.50 (-0,4) 2h3; Jen Yan De Grace (mri) 10.53 (0.9) 3h1; Elie Jonathan Bardottier (mri) 10.54 (-0,4) 3h3

800m (24) 1 Oussama Nabil (mar) 1.46.14; 2 Mustafa Smaili (mar) 1.46.73; 3 Riadh Chninni (tun) 1.47.39; 4 Astrit Kryeziu (kos) 1.48.67; 5 Corey Bellemore (can) 1.49.91; 800m heats (23) Mostafa Smaili (mar) 1.48.48 1h2; Riadh Chninni (tun) 1.49.59 2h2; Astrit Kryeziu (kos) 1.49.74 3h2; Corey Bellemore (can) 1.50.16 4h2

10.000m (23) 1 Soufiyan Bouqantar (mar)29.39.07; 2 Jamal Hitrane (mar) 29.40.25; 3 Mohamed Reda Al Aaraby (mar) 29.42.12; 4 Arsene Guillorel (fra) 29.42.55

400mh (24) 1 Jordin Andrade (cpv) 49.66; 2 Amadou Ndiaye (sen) 50.17; 3 Thomas Delmestre (fra) 50.66; 4 Mickael Francois (fra) 51.03; 5 Ned Azemia (sey) 51.35; 6 Pierrick Godefroy (fra) 51.36

3.000m St (24) 1 Mohamed Tindouft (mar) 8.44.69; 2 Hicham Sigueni (mar) 8.45.27; 3 Mohamed Amin Jhinaoui (tun) 8.53.76

TJ (24) 1 Hugues-Fabrice Zango (bur) 16.92w; 2 Kevin Luron (fra) 16.76 (nwi); 3 Mamadou Cherif Dia (mli) 16.59 (nwi); 4 Adil Gandou (mar) 16.31 (nwi); 5 Jonathan Drack (mri) 16.05 (nwi)

SP (23) 1 Franck Elemba Owaka (cgo) 19.99; 2 Bob Bertemes (lux) 19.55; 3 Bernard Baptiste (mri) 17.56

Women

100m (24) (-0,5) 1 Natacha Ngoye Akabami (cgo) 11.56; 2 Marie Gisele Eleme Asse (cmr) 11.59; 3 Samantha Dagry (sui) 11.68; 4 Assia Raziki (mar) 11.78; 5 Leah Walkeden (can) 11.80; 100m heats (23) Samantha Dagry (sui) 11.62 (0.8) 1h3; Leah Walkeden (can) 11.70 (0.8) 2h3; Natacha Ngoye Akabami (cgo) 11.72 (0.4) 1h2; Marie Gisele Eleme Asse (cmr) 11.73 (0.4) 2h2; Assia Raziki (mar) 11.81 (-0,1) 1h1

800m (24) 1 Malika Akkaoui (mar) 2.00.71; 2 Noelie Yarigo (ben) 2.01.27; 3 Hilali Siham (mar) 2.02.40; 4 Clarisse Moh (fra) 2.03.08; 5 Maite Bouchard (can) 2.03.91; 6 Oumaima Saoud (mar) 2.04.10; 7 Laurence Cotte (can) 2.04.82; 8 Florina Pierdevara (rou) 2.05.48; 800m heats (23) Noelia Yarigo (ben) 2.03.75 1h1; Malika Akkaoui (mar) 2.04.05 2h1; Clarisse Moh (fra) 2.05.07 3h1; Maite Bouchard (can) 2.05.41 4h1; Oumaima Saoud (mar) 2.05.49 5h1

10.000m (24) Roxana Birca (rou) 35.31.13

100m heats (24) Marthe Koala (bur) 13.44 (1.5) 1h2; Rosvitha Okou (civ) 13.55 (1.7) 1h1; Pauline Lett (fra) 13.55 (1.5) 2h2; Ashlea Maddex (can) 13.67 (1.7) 2h1

400mh (24) 1 Maeva Contion 57.38; 2 Anais Lufutucu 58.24; 3 Farah Clerc (fra) 58.60

PV (24) 1 Pascale Stöcklin (sui) 4.10; 2 Marion Lotout (fra) 4.00

TJ (24) 1 Caroline Ehrhardt (can) 13.83w; 2 Joelle Mbumi Nkouindjin (cmr) 13.57; 3 Cristina Bujin (rou) 13.20 (nwi); 4 Diviajyoti Biswal (can) 13.13 (nwi); 5 Sangone Kandji (sen) 13.03 (nwi)

Kavála (Greece), 22.7.2017 -Davitzóglia 2017-


Kavála (Greece), 22.7.2017 -Davitzóglia 2017-

Men

100m (-0,1) 1 Panayiótis Trivizás 10.42; 2 Efthímios Steryioúlis 10.56; 200m (0.3) Panayiótis Trivizás 20.78; 110mh (-0,3) 1 Konstadínods Douvalídis 13.71; 2 Konstadínos Hintás 14.23; HJ 1 Vasilios Constantinou (cyp) 2.28; 2 Konstadínos Baniótis 2.20; PV Dimítrios Patsoukákis 5.40; LJ 1 Anastásios Galazoúlas 7.85 (0.4); 2 Nikólaos Kapsís 7.78 (0.8); 3 Mihaíl Mertzanídis-Despotéris 7.72 (0.3); 4 Adónios Stalianídis 7.47 (-0,3); TJ Pávlos Bóftsis 16.23 (1.0); SP 1 Mihaíl Stamatóyiannis 18.74; 2 Kiriákos Zótos 18.30; HT 1 Constantinos Stathelakos (cyp) 70.90; 2 Nikólaos Gavriilídis 68.56; 3 Iván Menglebéi 67.12

Women

100m (-0,3) Grigoría-Emmanouéla Keramidá 11.53; 400m Iríni Vasilíou 53.73; 800m 1 Natalia Evangelidou (cyp) 2.04.17; 2 Koraíni-Anthí Kiriakopoúlou 2.05.35; 3 Eleni Lefkopoúlou 2.08.35; LJ Nektaria Panagi (cyp) 6.66 (0.2); TJ 1 Tori Franklin (usa) 13.56 (1.9); 2 Kristína Alvertsián 13.26 (0.6); DT Hrisoúla Anagnostopoúlou 61.53; JT 1 Athanasía Kókkali 53.17; 2 Sofía Ifantídou 52.32

Monday, July 24, 2017

Bobigny (France), 23.7.2017


Bobigny (France), 23.7.2017

Women

DT Pauline Pousse 56.34

Kragujevac (Serbia), 23.7.2017


Kragujevac (Serbia), 23.7.2017

Men

LJ 1 Strahinja Jovancevic 7.77 (1.7); 2 Lazar Anic 7.66 (-0,1); JT Branko Paukovic 73.88

Women

100m (1.1) Milana Tirnanic 11.93; 400m Tamara Salaski 51.98; 5.000m Olivera Jevtic 16.35.04; 100mh (3.1) Ivana Petkovic 13.85; LJ Milena Mitkova (bul) 6.30 (0.2); JT 1 Tatjana Mirkovic 54.68; 2 Marija Vucenovic 53.11

Durham -NC- (United States), 21-23.7.2017 -East Coast Invitational-


Durham -NC- (United States), 21-23.7.2017 -East Coast Invitational-

Men

100m u20 (23) (1.5) Cameron Council 10.53; 200m (23) (1.2) Cameron Council 21.11; 200m u20 (22) h8 (2.3) Jacory Patterson 21.07; h7 (1.4) Cameron Council 21.12; 400m u20 (22) Jacory Patterson 47.35

Wmen

200m u18 (23) (-0,2) 1 Shadajah Ballard 11.68; 2 Jonah Ross 11.70; 200m u18 (0.1) 1 Jonah Ross 23.94; 2 Jordan Sales 24.07; 400m u18 (23) Ziyah Holman 55.18

Marietta -GA- (United States), 23.7.2017 -Georgia Games-


Marietta -GA- (United States), 23.7.2017 -Georgia Games-
Men
400m u20 Trey Johnson 47.52; 110mh u20 (0,99m) (nwi) Cameron Murray 13.83; 400mh Kalmon Stokes 50.59
Women
400m Brianna Frazier 54.81; LJ Bianca Stuart (bah) 6.50 (nwi)

Trujillo (Perú), 21-23.7.2017 -Panamerican Junior Championships-


Trujillo (Perú), 21-23.7.2017 -Panamerican Junior Championships-

Men

100m (21) (-0,4) 1 Tarrick Brock 10.45; 2 Paulo Camilo de Oliveira (bra) 10.46; 3 Felipe Bardi dos Santos (bra) 10.47; 4 Jaquone Hoyte (bar) 10.60 (10.48 (nwi) 1h3)

200m (22) (0.5) 1 Christopher Taylor (jam) 20.38; 2 Tyrese Cooper (usa) 20.59; 3 Derick de Souza silva (bra) 20.77; 4 Akanni Hislop (tto) 20.84; 5 Jerod Elcock (tto) 21.13; 6 Matthew Clarke (bar) 21.38; 7 Jabari Khensu (vin) 21.44; in heats: Jamal Walton (cay) 21.39 (nwi) 1h3

400m (21) 1 Jamal Walton (cay) 44.99; 2 Josephus Lyles (usa) 45.30; 3 Zachary Shinnick (usa) 45.98; 4 Anthony Carpenter (jam) 46.92; 5 Edgar Ramírez (mex) 47.23; 6 Judah Taylor (tto) 47.72 (47.53 3h3); 7 Austin Cole (can) 47.86 (47.40 2h1); in heats: Miquel Shepper (sur) 47.92 3h1; Jacob St. Clair (tto) 48.08 4h1; Chantz Sawyers (jam) 46.90 2h2; Quinn Litherland (can) 47.61 4h2; Luis Charles (dom) 47.61 4h3

800m (22) 1 Ryan Sánchez (pur) 1.46.41; 2 Marco Arop (can) 1.47.08; 3 Italo Barbosa de Araujo (bta) 1.49.87; 4 Terrell Jackson (usa) 1.49.98; 800m heats (21) Ryan Sánchez (pur) 1.48.82 1h1; Marco Arop (can) 1.49.61 2h1; Cameron Cooper (usa) 1.50.00 1h2; Terrell Jackson (usa) 1.50.25 3h1; Akeen Colley (jam) 1.50.78 2h2

1.500m (23) 1 Weic van der Els (usa) 3.43.16; 2 Kyle Madden (can) 3.44.19; 3 Cooper Yeare (usa) 3.46.46; 4 Carlos Hernández (col) 3.47.24; 5 José Zabala (arg) 3.50.46

110mh (0,99m) (21) (-0,6) 1 Eric Edwards (usa) 13.33; 2 Anastasios Eliopoulos (can) 13.36; 3 Joseph Anderson (usa) 13.43; 4 Damion Thomas (jam) 13.59 (13.51 (nwi) 1h2); 5 Marcos Herrera (ecu) 13.66; 6 Philip Lemonious (jam) 13.69; 7 Yaon Villa (cub) 13.83; 8 Juan Germain (chi) 13.90

400mh (23) 1 Quincy Hall 49.02; 2 Fernando Vega (mex) 49.96; 3 Cory Poole (usa) 50.14; 4 Sergio Esquivel (mex) 50.19; 5 Javauney James (jam) 50.74; 6 Pablo Ibañez (esa) 51.29; 7 José Bermúdez (gua) 51.95; 400mh heats (22) Sergio Esquivel (mex) 51.18 1h1; Quincy Hall (usa) 51.18 1h3; Cory Poole (usa) 51.58 1h2; Javauney James (jam) 51.66 2h1; Fernando Vega (mex) 51.78 2h2

3.000m St (22) 1 Jean Desgagnes (can) 8.56.57; 2 Nathan Mylenek (usa) 9.00.70; 3 Edward Condori (per) 9.03.22

HJ (23) 1 Roberto Vilches (mex) 2.21; 2 Jermaine Francis (skn) 2.19; 3 Justice Sommerset (usa) 2.19; 4 Kyle Alcine (bah) 2.19; 5 Jyles Etienne (bah) 2.16; 6 Lushane Wilson (jam) 2.13

LJ (21) Ja'Mari Ward (usa) 7.77 (3.2); 2 Gabriel dos Santos Oliveira (bra) 7.73 (0.8); 3 Holland Martin (bah) 7.66 (1.0); 4 Carey McLeod (jam) 7.65 (0.0); 5 José Mandros (per) 7.65 (2.6); 6 Justin Hall (usa) 7.44 (2.7)

TJ (23) 1 Arturo Rodríguez (cub) 15.93 (1.4); 2 Joe Méndez (ecu) 15.52 (1.5); 3 Isaiah Griffith (usa) 15.50 (0.6)

SP (6 kg) (23) 1 Jordan Geist (usa) 22.02; 2 Kevin Nedrick (jam) 20.34; 3 Adrian Piperi (usa) 20.26; 4 Jairo Morán (mex) 19.30; 5 Kyle Mitchell (jam) 18.41; 6 Joseph Maxwell (can) 18.06; 7 Triston Gibbons (bar) 17.87; 8 Mark Bujnowski (can) 17.60

DT (1,75 kg) (21) 1 Claudio Romero (chi) 62.08; 2 Turner Washington (usa) 61.30; 3 kevin Nedrick (jam) 58.86; 4 Roje Stona (jam) 58.63; 5 Felix Valle 57.91; 6 Gabriel Oladipo (usa) 57.81; 7 Mark Bujnowski (can) 53.85; 8 Tristan Gibbons (bar) 52.88

HT (21) 1 Joshua Hernandez (usa) 72.55; 2 Miguel Zamora (cub) 72.03; 3 Alencar Chagas (bra) 67.14; 4 Cameron Thompson (usa) 66.84; 5 Christian Suárez (ecu) 65.24; 6 Roberto Montiel (chi) 63.55

JT (22) 1 Pedro Nunes Rodrigues (bra) 74.58; 2 Ronny Cedeño (cub) 70.69

4x100m (22) 1 United States (A. Schwartz; C. Charleston; S. Hooper; T. Brock) 39.33; 2 Jamaica (C. MacLeod; C. Taylor; A. Smith; A. Carpenter) 39.74; 3 Trinidad and Tobago (A. Hislop; J. Purcell; T. Edwards; J. Elcock) 39.90; 4 Brazil (L. da Silva; G. Oliveira; D. de Souza; F. Bardi) 39.98

4x400m (23) 1 United States (Z. Shinnick; J. Lyles; B. Herron; S. Hooper) 3.00.33; 2 Jamaica (S. Chambers; A. Carpenter; J. James; C. Taylor) 3.03.77

Decathlon (21-22) George Patrick (usa) 7.514p (11.16 (-0,1); 7.34 (0.49; 14.59; 1.93; 49.74 - 14.32 (nwi); 39.09; 4.40; 52.02; 5.05.09)

10 Kkms walk (21) 1 Alexander Hurtado (ecu) 40.37.64; 2 Andrés Olivas (mex) 40.45.31; 3 Jhonathan Amores (ecu) 42.03.53; 4 Gustavo Solis (mex) 42.10.46; 5 César Herrera (col) 42.31.10

Women

100m (21) (-0,3) 1 Khalifa St. Fort (tto) 11.32; 2 Rebekah Smith (usa) 11.55; 2 Symone Mason (usa) 11.62; 4 Tristan Evelyn (bar) 11.63; 5 Aneka Brisset (jam) 11.78; 6 Eunice Boateng (can) 11.80 (11.75 (nwi) 2h3)

200m (22) (nwi) 1 Ashlan Best (can) 23.27; 2 Symone Mason (usa) 23.42; 3 Gabrielle Cunningham (usa) 23.60; 4 Patrice Moody (jam) 24.04; 5 Kasheika Cameron (jam) 24.21; 6 Audrey Jackson (can) 24.38

400m (21) 1 Roxana Gómez (cub) 51.46; 2 Jaevin Reed (usa) 51.72; 3 Kyra Constantine (can) 52.63; 4 Takyera Roberson (usa) 52.89; 5 Angie Palacios (col) 55.48; in heats: Kimorle Muschette (jam) 55.49 3h1; Jenna Smith (can) 55.39 3h2; Shaffiqua Maloney (vin) 55.62 4h2

800m (22) 1 Victoria Tachinski (can) 2.04.22; 2 Jazz Shukla (can) 2.04.52; 3 Caitlin Collier (usa) 2.05.26; 4 Johana Arrieta (col) 2.05.39; 5 Laurie Barton (usa) 2.07.92; 6 Pietra da Silva (bra) 2.08.09; 800m heats (21) Johana Arrieta (col) 2.06.23 1h2; Caitlin Collier (usa) 2.07.13 2h2; Jazz Shukla (can) 2.07.68 3h2

1.500m (23) 1 Lucia Stafford (can) 4.21.70; 2 Laura Parkinson (can) 4.25.03; 3 Michelle Magnani (usa) 4.25.65; 4 Madeleine Reed (usa) 4.28.04; 5 Pietra da Silva (bra) 4.29.40; 6 Jarly Marín (col) 4.30.66

3.000m (21) 1 Taylor Werner (usa) 9.16.12; 2 Taryn O'Neill (can) 9.22.05; 3 Sevanne Ghazarian (can) 9.23.73; 4 Micaela Levaggi (arg) 9.38.80; 5 María Ruiz (mex) 9.43.97

5.000m (22) 1 Laura Dickinson (can) 16.39.50; 2 María Ruíz (mex) 16.41.01; 3 Samantha Drop (usa) 16.44.01

100mh (21) (0.4) 1 Tia Jones (usa) 13.01; 2 Tara Davis (usa) 13.05; 3 Maribel Caicedo (ecu) 13.41; 4 Amoi Brown (jam) 13.52; 5 Vitoria Batista Alves (bra) 13.63; 6 Keira Galloway (can) 13.68; 7 Brittany Stenekes (can) 13.72

400mh (23) 1 Brandee Johnson (usa) 56.65; 2 Xahria Santiago (can) 57.01; 3 Masai Russell (usa) 57.55; 4 Nicole Foster (jam) 58.16; 400mh heats (22) Nicole Foster (jam) 58.95 1h1; Brandee Johnson (usa) 59.61 1h2

3.000m St (23) 1 Sarah Edwards 10.10.68; 2 Alondra Negrón (pur) 10.13.73; 3 Alexandra Harris (usa) 10.14.76

HJ (22) 1 María Murillo (col) 1.85; 2 Jelena Rowe (usa) 1.82; 3 Mikella Oatis (can) 1.82; 4 Karla Terán (mex) 1.79

PV (21) 1 Rachel Baxter (usa) 4.41; 2 Carson Dingler (usa) 4.20; 3 Rachel Hyink (can) 4.00

LJ (21) 1 Tara Davis (usa) 65.1 (2.4); 2 Tissana Hickling (jam) 6.36 (-1,1); 3 Tyra Gittens (bar) 6.22 (1.0); 4 Rhesa Foster (usa) 6.15 (0.3); 5 Susana Hernández (mex) 6.13 (0.4); 6 Naysa Ramírez (cur) 6.07 (2.2); 7 Vitoria Batista Alves (bra) 6.02 (0.9)

TJ (22) 1 Davisleids Velazco (cub) 13.59 (1.0); 2 Jaime Robinson (usa) 13.32 (0.0); 3 Jasmine Moore (usa) 13.25 (0.9); 4 Kala Penn (bvi) 13.09 (0.0)

SP (21) 1 Alyssa Wilson (usa) 17.70; 2 María Fernanda Orozco (mex) 16.57; 3 Samantha Noening (can) 15.66; 4 Liliana Mújica 15.20

DT (22) 1 Laulauga Collins (usa) 59.29; 2 Alma Pollorena (mex) 53.68; 3 Gabrielle Rains (can) 53.06; 4 Obiageri Amaechi (usa) 52.24; 5 Ailen Armada (arg) 50.34

HT (23) 1 Camryn Rogers (can) 63.42; 2 Ayamey Medina (cub) 62.18; 3 Mariana García (chi) 58.90; 4 Ana Bayer (bra) 58.70; 5 Chanell Botsis (can) 58.70; 6 Courtney Jacobsen (usa) 58.60

JT (21) 1 Yuleixi Angulo (ecu) 52.30; 2 Fabielle Alves ferreira (bra) 51.15; 3 Katelyn Gochenour (usa) 50.56; 4 Sydney Otto (usa) 49.17

4x100m (22) 1 United States (G. Cunningham; R. Smith; S. Richardson; T. Davis) 44.07; 2 Jamaica (A. Brown; A. Brisset; K. Cameron; P. Moody) 44.92

4x400m (23) 1 United States (S. Richardson; J. Reed; A. Minor; T. Roberson) 3.28.57; 2 Canada (X. Santiago; V. Tachinski; A. Best; K. Constantine) 3.33.19

10 Kms Walk (23) 1 Alegna González (mex) 44.43.89; 2 María Montoya (col) 45.52.92; 3 Evelyn Inga (per) 47.18.71

Nassau (Bahamas), 20-23.7.2017 -Commonwealth Youth Games-


Nassau (Bahamas), 20-23.7.2017 -Commonwealth Youth Games-

Men

100m (20) (nwi) 1 Adell Colthrust (tto) 10.55; 2 Kevon Stone (jam) 10.59; 3 Adrian Curry (bah) 10.61; 4 Danel Mahautiere (dmn) 10.61; 5 Nicholas Doran (aus) 10.65; 100m semis (20) Adell Colthrust (tto) 10.63 (ni) 1s1; Danel Mahautiere (dmn) 10.68 (nwi) 2s1; Adrian Curry (bah) 10.74 (nwi) 1s2; Luke Daniel Davids (rsa) 10.75 (nwi) 2s2; 100m heats (20) Adell Colthrust (tto)10.63 (nwi) 1h4; Danel Mahautiere (dmn) 10.68 (nwi) 2h4; Adrian Curry (bah) 10.74 (nwi) 1h1; Luke Daniel Davids (rsa) 10.75 (nwi) 2h1; 200m (23) (nwi) 1 Aaron Sexton 21.57; 2 Danel Mahautiere (dmn) 21.61; 3 Chad Miller 21.65; 4 Kevon Stone (jam) 21.67; 200m semis (22) Joel Johnson (bah) 21.70 (nwi) 1s1; Kevon Stone (jam) 21.71 (nwi) 2s1; Chad Miller (gbr) 21.76 (nwi) 3s1; Aaron Sexton (gbr) 21.83 (nwi) 1s2; 200m heats (21) Joel Johnson (bah) 21.68 (nwi) 1h4; Luke Daniel Davis (rsa) 21.69 (nwi) 1h2; Chad Miller (gbr) 21.76 (nwi) 2h4; Yadin Ngeng (aus) 21.79 (nwi) 2h2; 400m (21) 1 Kennedy Luchembe (zam) 47.63; 2 Vaughn Taylor (can) 47.63; 3 Ramone Lindo (jam) 48.01; 4 Ivan Geldenhuys (nam) 48.38; 5 Colby Jennings (tks) 48.61; 400m heats (20) Kennedy Luchembe (zam) 47.75 1h1; Ivan Geldenhuys (nam) 48.02 1h2; Ramone Lindo (jam) 48.25 2h1; Vaughn Taylor (can) 48.40 1h3; Colby Jennings (aus) 48.43 2h3; Sheldon Louza (can) 48.58 3h1; Muhammad Suhaimi (mas) 48.68 3h3; 800m (22) 1 Alex Botterill (gbr) 1.52.22; 2 Jordan Doris (aus) 1.52.82; 1.500m (20) 1 John Mwangi Waweru (ken) 3.48.86; 2 Joshua Lay (gbr) 3.49.35; 3 Luke Duffy (gbr) 3.49.70; 4 Jackson Sharp (aus) 3.49.92; 5 Edwin Bett (ken) 3.52.68; 6 Isaiah Priddey (nzl) 3.52.82; 3.000m (22) 1 Edwin Kiplangat Bett (ken) 8.23.96; 2 Joshua De Souza (can) 8.35.15; 110mh (22) (nwi) 1 Samuel Bennett (gbr) 13.71; 2 Jack Summers (gbr) 13.85; 3 Denvaughn Whymns (bah) 13.88; 4 Shehan Kariyawasam (sri) 13.93; 5 Tarjmar Miller (jam) 14.00; 6 Rasheem Brown (cay) 14.00; 7 Oscar Smith (bah) 14.11; 400mh (23) 1 Alastair Chalmers (gbr) 51.22; 2 Seamus Derbyshire (gbr) 52.00; 3 Boitumelo Mayo (rsa) 52.20; 4 Rasheeme Griffith (bar) 52.27; 400mh heats (21) Rasheeme griffith (bar) 51.85 1h1; Seamus Derbyshire (gbr) 52.25; HJ (22) Sean Szalek (aus) 2.11; LJ (21) 1 Sheldon Noble (ant) 7.64 (nwi); 2 Benjamin Schmidtchen (aus) 7.54 (nwi); SP (5 kg) (21) 1 Alexander Kolesnikoff (aus) 19.76; 2 Nicholas Palmer (nzl) 19.57; 3 Cobe Graham (jam) 17.80; DT (1,5 lkg) (20) 1 Connor Bell (nzl) 63.17; 2 James Tomlinson (gbr) 60.11; 3 Djimon Gumbs (bvi) 56.24; 4 Alexander Kolesnikoff (aus) 54.05; 5 Ing Biao Mgu (mas) 53.75; JT (700g) (23) 1 Janse van Rensburg (aus) 74.10; 2 Tyriq Horsford (tto) 69.43

Women

100m (20) (nwi) 1 Julien Alfred (lca) 11.56; 2 Riley Day (aus) 11.59; 3 Deondra Green (can) 11.62; 4 Onassha Rogers (guy) 11.78; 100m semis (20) Riley Day (aus) 11.77 (nwi) 1s1; Julien Alfred (lca) 11.80 (nwi) 1s3; Deondra Green (can) 11.81 (nwi) 2s1; Onassha Rogers (guy) 11.90 (nwi) 1s2; 100m heats (20) Riley Day (aus) 11.89 (nwi) 1h2; Deondra Green (can) 11.97 (nwi) 2h2; Onassha Rogers (guy) 11.98 (nwi) 1h3; 200m (23) (nwi) 1 Riley Day (aus) 23.42; 2 Beyonce De Freitas (bvi) 23.88; 3 Ella Connolly (aus) 24.09; 4 Georgina Adam (gbr) 24.30; 5 Onassha Rogers (guy) 24.33; 6 Kimani Alphonse (lca) 24.71; 200m semis (22) Riley Day (aus) 24.13 (nwi) 1s1; Beyonce De Freitas (bvi) 24.14 (nwi) 2s1; Ella Connolly (aus) 24.60 (nwi) 1s2; Georgina Adam (gbr) 24.74 (nwi) 2s2; 200m heats (21) Riley Day (aus) 24.36 (nwi) 1h1; 400m (21) 1 Bendere Oboya (aus) 52.69; 2 Ella Connolly (aus) 52.72; 3 Amber Anning (gbr) 53.68; 4 Sharelle Samuel (can) 54.51; 5 Doneisha Anderson (bah) 54.81; 6 Emma Alderson (gbr) 54.90; 7 Rafiatu Nuhu (gha) 55.42; 400m heats (20) Bendere Oboya (aus) 53.77 1h2; Ella Connolly (aus) 53.92 1h1; Sharelle Samuel (can) 54.25 2h2; Amber Anning (gbr) 54.42 2h1; Emma anderson (gbr) 54.61 1h3; Doneisha Anderson (bah) 54.82 3h2; Rafiatu Nuhu (gha) 55.23 4h2; Davicia Patterson (gbr) 55.54 2h3; Lauren Gale (can) 55.91 3h3; Marlile Viljoen (rsa) 55.95 3h1; 800m (22) 1 Carley Thomas (aus) 2.05.04; 2 Anna Burt (gbr) 2.05.31; 3 Aurora Rynda (can) 2.06.38; 4 Isabelle Boffey (gbr) 2.06.67; 5 Keely Small (aus) 2.08.18; 6 Erin Wallace (gbr) 2.08.30; 7 Tiana Lostracco (can) 2.08.35; 1.500m (20) 1 Erin Wallace (gbr) 4.16.61; 2 Viola Chemutai (kn) 4.16.73; 3 Katrina Robnson (nzl) 4.17.19; 4 Anna Smith (gbr) 4.17.99; 5 Melany Smart (aus) 4.21.81; 6 Anne Forsyth (can) 4.22.55; 7 Hannah O'Connor (nzl) 4.22.82; 8 Keely Small (aus) 4.22.99; 9 Jocelyn Chau (can) 4.23.74; 10 Sarah Chelangat (uga) 4.26.88; 11 Emmaculate Chpkirui (ken) 4.28.83; 12 Olivia Mason (gbr) 4.30.88; 3.000m (22) 1 Emmaculate Chepkurui (ken) 9.25.20; 2 Katrina Robinson (nzl) 9.27.40; 3 Brogan MacDougall (can) 9.29.34; 4 Sarah Chelangat (uga) 9.31.65; 5 Montanna McAvoy (aus) 9.41.23; 6 Melany Smart (aus) 9.42.72; 100mh (22) (nwi) 1 Shanette Allison (jam) 13.26; 2 Lateisha Willis (aus) 13.55; 3 Katarina Vlahovic (can) 13.58; 4 Philippa Earley (gbr) 13.72; 100mh (0,76m) heats (21) Shanette Allison (am) 13.28 (nwi) 1h2; Lateisha Willis 13.39 (nwi) 2h2; Philippa Earley (gbr) 13.73 (nwi) 1h1; Katarina Vlahovic (can) 13.78 (nwi) 2h1; 400mh (23) 1 Johnelle Thomas (jam) 59.40; 2 Sharelle Samuel (can) 59.59; HJ (23) 1 Sommer Lecky (irl) 1.83; 2 Emily Rose Whelan (aus) 1.79; LJ (20) 1 Holly Mills (gbr) 6.19 (nwi); 2 Tatiana Ahoulou (can) 5.97 (nwi); 3 Lucy Jane Hadaway (gbr) 5.90 (nwi); SP (3 kg) (20) 1 Trinnity Tutti (can) 17.82; 2 Sarah Omoregie (gbr) 16.74; 3 Stylianou Kyriakidou (cyp) 15.57; DT (21) Trinity Tutti (can) 49.57; JT (22) 1 Josephine Lalam (uga) 51.89; 2 Ellie Bowyer (aus) 50.64

Leiria (Portugal), 22-23.7.2017 -Clubs Championships-


Leiria (Portugal), 22-23.7.2017 -Clubs Championships-

Men

100m (22) (1.0) 1 David Lima 10.30; 2 Carlos Nascimento 10.45; 200m (23) (1.0) David Lima 21.15; 400m (22) 1 Ricardo Ribeiro 47.77; 2 Ricardo dos Santos 47.84; 110mh (23) (1.1) Rasúl Dabo 14.01; PV (22) Diogo Ferreira 5.40; LJ (22) 1 Marcos Chuva 7.71 (0.0); 2 Nelson Evora 7.57 (-1,3); TJ (23) Nelson Evora 16.61 (0.0); SP (22) 1 Tsanko Aranudov 19.90; 2 Marco Fortes 17.72; DT (23) Francisco Belo 61.44; HT (23) Antonio Vital Silva 71.48; 5 Kms Walk (22) 1 Joao Vieira 19.54.67; 2 Miguel Carvalho 20.28.26

Women

100m (22) (-0,2) Lorene Bazolo 11.43; 200m (23) (-0,5) Lorene Bazolo 23.39; 400m (22) Cátia Azevedo 53.18; 800m (23) Marta Pen Freitas 2.06.56; 1.500m (22) Marta Pen Freitas 4.27.21; 3.000m (23) 1 Sara Moreira 9.10.98; 2 Silvana Dias 9.37.13; 5.000m (22) 1 Susana Godinho 16.34.91; 2 Silvana Dias 16.35.31; 100mh (23) (-1,9) Olimpia Barbosa 13.71; 400mh (23) Vera Barbosa 56.95; PV (23) 1 Marie-Leonore Ribeiro Tavares 4.30; 2 Cátia Pereira 4.20; LJ (22) Evelise Veiga 6.07 (0.0); TJ (23) 1 Patricia Mamona 14.12 (1.1); 2 Susana Costa 13.75 (1,1); DT (22) Irina Rodrigues 57.51; HT (22) Vánia Silva 58.36

Sunday, July 23, 2017

Köln (Germany), 22.7.2017


Köln (Germany), 22.7.2017
Men
100m (1.5) 1 Robert Polkowski 10.44; 2 Maximilian Ruth 10.46; 3 Alexander Kosenkow 10.59; 200m (0.1) Torben Junker 21.09; 110mh (0.7) 1 Eder Antonio Souza (bra) 13.90; 2 Gabriel Constantino (bra) 13.93 (13.93 (1.5) 1h); PV 1 Arnaud Art (bel) 5.70; 2 Rasmus Jorgensen (den) 5.40; 3 Gordon Porsch 5.35; 4 Ben Broeders (bel) 5.30; Melker Svärd Jacobsson (swe) 5.30; 6 Nick Southgate (nzl) 5.30; 7 Marvin Caspari 5.25
Women
100m (-0,3) 1 Ana Claudia Lemos Silva (bra) 11.49 (11.43 (1.5) 1h4); 2 Josefina Elsler 11.68; 3 Nina Braun 11.82; 4 Janina Kölsch 11.84 (11.82 (1.5) 3h4); 5 Andressa Fidelis (bra) 11.85; 200m (0.0) 1 Lara Hoffmann 24.19; 2 Marie Harzer 24.20; 100mh (2.0) Monika Zapalska 13.34; PV 1 Robin Wingbermuhle (ned) 4.00; 2 Rianna Galiart (ned) 4.00; LJ Laura Voss 6.02 (3.1)

Karlstad (Sweden), 22-23.7.2017


Karlstad (Sweden), 22-23.7.2017

Men

LJ (23) Andreas Otterling 7.75 (2.2); TJ (23) Erik Ehrlin 15.79 (2.5); HT (22) Oscar Vestlund 73.34; HT u20 (6 kg) August Bergstrand 63.73; JT (22) Jiannis Smalios 80.44

Barcelona (Spain), 22-23.7.2017 -National Championships-


Barcelona (Spain), 22-23.7.2017 -National Championships-

Men

100m (22) (0.7) Angel David Rodríguez 10.24; in semis: Patrick Chinedu 10.46 (2.1) 1s1; Eusebio Cáceres 10.56 (1.3) 2s2; 200m (23) (0.6) 1 Samuel García 20.59; 2 Daniel Cerdán 21.05; 3 Daniel Rodríguez 21.33; 4 Alvaro López 21.36; 200m semis (23) s1 (2.1) 1 Mateo Galvan (ita) 20.60; 2 Samuel García 20.87; 3 Alvaro López 21.14; 4 Iñigo Sagaz 21.23; 5 Daniel Rodríguez 21.23; s2 (2.6) 1 Daniel Cerdán 20.95; 2 Alberto Salcedo 21.20; 200m heats (22) Mateo Galvan (ita) 20.92 (1.3) 1h5; Samuel García 21.14 (4.2) 1h4; Alberto Salcedo 21.26 (2.7) 1h3; Daniel Cerdán 21.28 (2.7) 1h3; 400m (23) 1 Oscar Husillos 45.42; 2 Lucas Bua 45.90; 3 Darwin Echeverry 46.37; 4 Alberto Gavalda 46.76; 5 Julio Arenas 47.28; 6 Jesús Serrano 47.33; 7 David Jiménez 47.47; 8 Iñigo Pérez 47.55; 400m heats (22) Lucas Bua 47.06 1h1; Darwin Echeverry 47.12 1h2; Julio Arenas 47.23 2h2; Alberto Gavalda 47.28 2h1; Iñigo Pérez 47.29 3h1; David Jiménez 47.33 3h2; Oscar Husillos 47.35 1h3; Jesús Serrano 47.51 2h3; 800m (23) 1 Saul Ordoñez 1.47.03; 2 Alvaro De Arriba 1.47.25; 3 Kevin López 1.47.35; 4 Daniel Andújar 1.47.42; 5 Jesús Gómez 1.47.99; 6 Saul Martínez 1.47.99; 7 Pablo Sánchez-Valladares 1.48.05; 800m heats (22) Saul Ordoñez 1.48.21 1h2; Kevin López 1.48.53 2h2; Daniel Andujar 1.48.57 1h1; Jesús Gómez 1.48.75 2h1; Pablo Sánchez-Valladares 1.48.77 1h3; Saul Martínez 1.48.79 3h2; Alvaro De Arriba 1.48.80 2h3; David Palacio 1.48.93 3h3; 1.500m (23) 1 Adel Mechaal 3.47.17; 2 Marc Alcalà 3.47.43; 3 Alberto Imedio 3.47.77; 4 Jordi Torrents 3.48.14; 1.500m heats (22) Adel Mechaal 3.46.66 1h3; Ilias Fifa 3.46.85 1h2; 5.000m (22) Adel Mechaal 14.07.93; 110mh (23) (-0,2) 1 Orlando Ortega 13.52; 2 Javier Colomo 13.94; 3 Javier López 14.05; 4 Ernesto Prados 14.10 (14.02 (2.4) 2s2); 110mh heats (22) Orlando Ortega 13.39 (1.5) 1h4; Yidiel Contreras 13.64 (1.3) 1h1; Javier López 14.00 (0.5) 1h3; 400mh (23) 1 Sergio Fernández 50.51; 2 Mark Ujakpor 51.05; 3 Iñigo Rodríguez 51.54; 4 Diego Cabello 51.67; 5 Ryan Wallis 51.69; 400mh heats (22) Lucirio Garrido (ven) 50.13 1h2; Andrés Silva (uru) 50.62 1h1; Gerber Blanco (gua) 50.88 1h4; Alfredo Sepúlveda (chi) 51.47 1h3; 3.000m St (23) 1 Sebastián Martos 8.29.29; 2 Ibrahim Ezzaydouny (mar) 8.29.89; 3 Fernando CArro 8.30.77; 4 Jonathan Romeo 8.31.36; 5 Ibrahim Chakir 8.35.20; 6 Antonio Abadía 8.37.78; 7 El Mehdi Aboujanah 8.37.93; 8 Mohamed Ali Jelloul 8.39.52; 9 Victor Ruiz 8.40.52; 10 Jorge Blanco 8.41.25; 11 Abdelaziz Merzougui 8.45.89; 12 Alexis Rodríguez 8.49.86; HJ (22) 1 Eure Yañez 2.25; 2 Carlos Rojas 2.17; Miguel Angel Sancho 2.17; Simón Siverio 2.17; PV (22) 1 Adrián Vallés 5.56; 2 Igor Bychkov 5.51; 3 Istar Dapena 5.31; LJ (23) Jean Marie Okutu 7.54 (nwi); TJ (22) 1 Pablo Torrijos 16.88 (0.4); 2 Vicente Docavo 16.54 (1.3); 3 Marcos Ruiz 16.10 (2.5); 4 Sergio Solanas 16.00 (-0,3); 5 José Alfonso Palomanes 15.99 (1.0); 6 Pablo Cid 15.97 (0.9); SP (23) 1 Borja Vivas 20.30; 2 Carlos Tobalina 20.06; 3 José Angel Pinedo 18.52; 4 Antonio Santana 17.71; 5 Joaquín Millán 17.67; DT (22) 1 Mauricio Ortega (col) 63.68; 2 Frank Casañas 59.75; 3 Lois Maikel Martínez 58.71; 4 Alejandro Vielva 56.61; 5 Pedro José Cuesta 56.43; HT (22) 1 Miguel Alberto Blanco 70.59; 2 Kevin Arreaga 66.55; 3 Pedro José Martín 66.47; JT (22) 1 Odei Jainaga 73.50; 2 Nico Quijera 73.41; Decathlon (22-23) 1 Ben Gregory (gbr) 7.799p ( 11.30 (0.0); 7.11 (3.7); 13.17; 1.87; 49.86 - 14.52 (1.3); 40.86; 5.10; 57.79; 4.30.37); 2 Romain Martin (fra) 7.576p (11.20 (0.0); 7.04 (2.6); 13.58; 1.96; 50.40 - 15.06 (1.3); 39.83; 4.90; 55.54; 4.50.37); 3 Vicente Guardiola 7.367p (11.17 (0.0); 7.06 (3.6); 13.02; 1.90; 49.81 - 14.94; 38.97; 4.60, 50.93; 4.50.13); 4 Mario Arancón 7.346p (11.15 (0.0); 7.35 (1.5); 12.39; 1.93; 50.23 - 14.59 (1.3); 36.03; 4.40; 46.57; 4.37.82); 10 Kms Walk (23) 1 Alvaro Martín 39.47.17; 2 Luis Alberto Amezcua 39.50.88; 3 Miguel Angel López 40.15.07

Women

100m (22) (1.9) 1 Cristina Lara 11.40 (11.36 (2.8) 2s1); 2 Alazne Furundarena 11.66 (11.63 (1.6) 1s2); 3 María Isabel Pérez 11.75 (11.75 (1.6) 2s2); in semis: Narcisa Landazuri (ecu) 11.34 (2.8) 1s1 and 11.28 (4.2) 1h3; 200m (23) (-0,1) 1 Estela García 23.63; 2 Paula Sevilla 23.95; 3 Nana Jacob 24.12; 200m semis (23) s1 (1.5) 1 Mariely Sánchez (dom) 23.56; 2 Isidora Jiménez (chi) 13.63; 3 Paula Sevilla 23.97; s2 (1.0) 1 Estela García 23.40; 2 Narcisa Landazuri (ecu) 23.86; 200m heats (22) Estela García 23.04 (3.8) 1h2; Isidora Jiménez 23.65 (1.8) 1h3; Mariely Sánchez (dom) 23.66 (2.8) 1h1; Narcisa Landazuri 23.82 (3.8) 2h2; Paula Sevilla 23.83 (1.8) 2h3; 400m (23) 1 Laura Bueno 53.63; 2 Carmen Sánchez 54.02; 3 Elena Moreno 54.52; 4 Herminia Parra 54.62; 400m heats (22) Laura Bueno 54.63 1h1; Elena Moreno 54.79 1h2; 800m (23) 1 Esther Guerrero 2.03.58; 2 Natalia Romero 2.05.39; 3 Zoya Naumov 2.06.75; 1.500m (23) Solange Pereira 4.40.55; 5.000m (23) 1 Ana Lozano 16.02.27; 2 Maitane Melero 16.07.73; 3 Trihas Gebre 16.30.20; 4 Elena García 16.39.50; 100mh (-0,4) 1 Maria Mujika 13.51; 2 Teresa Errandonea 13.53; 400mh (23) 1 Sara Gallego (2000) 57.88; 2 Paulette Fernández 59.41; 400mh heats (22) Aurelie Chaboudez (fra) 58.31 1h3; 3.000m St (22) 1 Irene Sánchez Escribano 9.48.45; 2 Carolina Robles 9.52.79; 3 Emma Oudiou (fra) 9.56.99; 4 María Teresa Urbina 9.58.76; 5 Clara Bia 10.18.23; HJ (23) 1 Ruth Beitia 1.86; 2 Saleta Fernández 1.83; 3 Cristina Ferrando 1.80; PV (23) 1 Carla Franch 4.21; 2 Maialen Axpe 4.11; 3 Malen Ruiz de Azua 4.11; LJ (22) 1 Olatz Arrieta 6.43 (2.1) and 6.18 (1.9); 2 Fatima Diame 6.34 (2.1); 3 María del Mar Jover 6.15 (1.8); 4 María Angeles Arroyo 6.14 (0.9); 5 Juliet Itoya 6.13 (1.5); TJ (23) 1 Ana Peleteiro 13.67 (0.9); 2 Fatima Diame 13.36 (0.0); 3 Patricia Sarrapio 13.23 (0.0); 4 Ana José Tima (dom) 13.01 (0.0); SP (22) 1 Ursula Ruiz 18.28; 2 María Belén Toimil 17.19; DT (23) 1 Sabina Asenjo 57.97; 2 Karen Gallardo (chi) 54.84; 3 Andrea Alarcón 54.41; June Kintana 54.32; HT (23) 1 Berta Castells 67.53; 2 Laura Redondo 67.43; 3 Osaruemn Odeh 61.49; 4 Jenifer Nevado 60.16; JT (22) 1 Lidia Parada 57.97; 2 Arantza Moreno 55.74; 3 Nora Aida Bicet 52.91; 4 Mercedes Chilla 50.72; Heptathlon (22-23) 1 Carmen Romero 5.579p (14.37 (2.0); 1.69; 11.51; 25.69 (0.9) - 5.74 (1.4); 41.77; 2.15.55); 2 Estefanía Fortes 5.576p (14.13 (2.0); 1.60; 13.09; 25.33 (0.9) - 5.86 (1.8); 40.98; 2.21.95); 3 Andrea Medina 5.433p (14.65 (2.0); 1.72; 12.54; 25.24 (0.9) - 5.59 (0.5); 35.21; 2.21.58); 4 Patricia Ortega 5.410p (13.93 (2.0); 1.72; 11.72; 25.31 (0.9) - 5.65 (1.5); 27.34; 2.16.55); 10 Kms Walk (22) 1 Julia Takacs 44.36.63; 2 Lidia Sánchez-Puebla 46.13.79; 3 Amanda Cano 46.26.21; 4 María Larios 46.57.72; 5 Mar Juárez 47.16.71

Dublin (Ireland), 22-23.7.2017 -National Championships-


Dublin (Ireland), 22-23.7.2017 -National Championships-

Men

100m (23) (1.7) Jeremy Phillips 10.39; 100m heats (23) Jeremy Phillips 10.46 (1.7) 1h1; 200m (22) (0.3) 1 Eana Madden 21.07; 2 Jeremy Phillips 21.14; 400m (23) 1 Brian Gregan 45.74; 2 Andrew mellon 47.44; 3 Ben Maze 47.64; 4 Luke Lennon-Ford 47.94; 400m heats (22) Brian Gregan 47.42 1h3; Luke Lennon-Ford (gbr) 47.61 1h2; 800m (23) Mark English 1.50.89; 1.500m (23) Sean Tobin 3.53.90; 10.000m (22) 1 Kevin Dooney 29.30.16; 2 Mick Clohisey 29.35.66; 110mh (23) (2.1) 1 Gerard O'Donnell 13.94; 2 Matthew Behan 14.09; 400mh (23) 1 Thomas Barr 49.79; 2 Paul Byrne 50.24; 3 Jason Harvey 51.19; 400mh heats (22) Thomas Barr 51.33 1h1; LJ (23) 1 Adam McMullen 7.74 (1.5); 2 Colm Bourke 7.46 (2.2); HT (22) 1 Ryan McCullough 65.84; 2 Padraig White 64.62; 3 Adam King 63.88

Women

100m (23) (1.7) 1 Amy Foster 11.43; 2 Niamh Whelan 11.69, 3 Catherine McManus 11.73; 100m heats (23) Amy Foster 11.58 (1.6) 1h1; 200m (22) (0.9) 1 Phil Healy 23.56; 2 Cliodhna Manning 23.70; 3 Niamh Whelan 23.92; 4 Sarah McCarthy 24.06; 5 Catherine McManus 24.08 (23.95 (3.5) 2h2); 400m (23) 1 Cliodhna Manning 53.25; 2 Sinead Denny 53.85; 3 Grainne Moynihan 54.23; 4 Phil Healy 54.39; 800m (23) 1 Ciara Mageean 2.04.06; 2 Claire Mooney 2.04.23; 1.500m (23) Emma Mitchell 4.31.55; 5.000m (22) 1 Emma Mitchell 16.27.08; 2 Ann Marie McGlynn 16.35.83; 3 Shona Heaslip 16.36.15; 100mh (23) (1.2) Sarah lavin 13.62; 3.000 St (23) Kerry O'Flaherty 10.01.40; TJ (22) Saragh Buggy 13.01 (0.0); DT (22) Clare Fitzgerald 51.17; 5 Kms Walk (22) Kate Veale 23.22.15

Celje (Slovenia), 22-23.7.2017 -National Championships-


Celje (Slovenia), 22-23.7.2017 -National Championships-

Men

100m (22) (2.1) Jan Kramberger 10.54; 200m (23) (-0,7) Luka Marolt 21.39; 400m (22) Zan Rudolf 48.17; PV (22) Robert Renner 5.40; LJ (22) Filip Pravdica (cro) 7.65 (1.4); SP (22) Blaz Zupancic 18.55; DT (23) 1 Tadej Hribar 57.98; 2 Nace Plesko 54.85; HT (23) 1 Nejc Plesko 73.85; 2 Matija Greguric (cro) 69.68; JT (22) Matija Kranjc 72.15; 2 Blaz Marn 70.02

Women

100m (22) (1.1) Anita Horvat 11.79; 400m (22) 1 Maja Ciric (srb) 53.37; 2 Jerneja Smonkar 54.97; 1.500m (22) 1 Marusa Mismas 4.23.37; 2 Patricija Plazar 4.26.42; 100mh (22) (3.3) Toni Tomicic Prezelj 13.45; HJ (22) Monika Podlogar (98) 1.77; PV (23) Tina Sutej 4.30; TJ (22) 1 Paola Borovic 13.32 (1.4); 2 Petra Koren 13.21 (1.3); DT (22) Veronika Domjan 55.95; HT (22) Claudia Stravs 62.32; JT (23) 1 Martina Ratej 63.15; 2 Bernarda Letnar 51.84

Grosseto (Italy), 20-23.7.2017 -European Junior Championships-


Grosseto (Italy), 20-23.7.2017 -European Junior Championships-

Men

100m (21) (-4,3) 1 Filippo Tortu (ita) 10.73; 2 Samuel Purola (fin) 10.79; 3 Oliver Bromby (gbr) 10.88; 100m semis (20) Filippo Tortu (ita) 10.39 (0.3) 1s1; Oliver Bromby (gbr) 10.54 (-0,8) 1s3; Samuel Purola (fin) 10.55 (-0,8) 2s3; Sergio López (esp) 10.57 (0.3) 2s1; Henrik Larsson (swe) 10.57 (-1,8) 1s2; Abdoulaye Drame (fra) 10.60 (0.3) 3s1; Milo Skupin-Alfa (ger) 10.61 (0.3) 4s1; Santeri Kuusiniemi (fin) 10.65 (0.3) 5s1; Thomas Barthel (ger) 10.65 (-1,8) 2s2; Dom Ashwell (gbr) 10.67 (-1,8) 3s2; Konstadínos Zíkos (gre) 10.68 (0.3) 6s1; Javier Troyano (esp) 10.68 (-0,8) 3s3; 100m heats (20) Filippo Tortu (ita) 10.51 (-0,6) 1h4; Dom Ashwell (gbr) 10.52 (-0,5) 1h3; Rechmial Miller (gbr) 10.55 (0.2) 1h2; Samuel Purola (fin) 10.58 (-0,5) 2h3; Thomas Barthel (ger) 10.61 (-0,5) 3h3; Sergio López (esp) 10.61 (-0,6) 2h4; Abdoulaye Drame (fra) 10.64 (-0,6) 3h4; Henrik Larsson (swe) 10.65 (-0,3) 1h1; Javier Troyano (esp) 10.65 (-2,7) 1h5; Nicholas Artuso (ita) 10.67 (0.2) 2h2; Stepan Hampl (cze) 10.68 (-0,3) 2h1

200m (22) (-0,9) 1 Toby Harries (gbr) 20.81; 2 Jona Efoloko (gbr) 20.92; 3 Samuel Purola (fin) 21.00; 4 Pol Retamal (esp) 21.02; 5 Daniel Ambros (esp) 21.19; 6 Mark Smyth (irl) 21.36; 7 Manuel De Nicolás (esp) 21.51; 8 Tamas Mate (hun) 21.51; 200m semis (22) Toby Harries (gbr) 20.89 (0.4) 1s3; Daniel Ambros (esp) 21.06 (-1,5) 1s1; Manuel De Nicolás 21.18 (0.4) 2s3; Tamas Mate (hun) 21.19 3(0.4) s3; Jona Efoloko (gbr) 21.20 (-1,5) 2s1; Samuel Purola (fin) 21.21 (-1,5) 3s1; Pol Retamal 21.27 (-1,5) 1s2; Henrik Larsson (swe) 21.44 (0.4) 4s3; Aaron Cardona (sui) 21.44 (-1,5) 4s1; Mark Smyth (irl) 21.46 (-1,5) 2s2; Dominik Smosarski (pol) 21.46 (-1,5) 3s2; Isayah Boers (ned) 21.48 (-1,5) 5s1; Nick Stewart 21.52 (-1,5) 4s2; Cillin Greene (irl) 21.52 (0.4) 5s3; Jiri Polak (cze) 21.54 (-1,5) 6s1; 200m heats (21) Pol Retamal (esp) 21.14 (0.0) 1h5; Toby Harries (gbr) 21.20 (-0,4) 1h3; Daniel Ambros (esp) 21.21 (-1,1) 1h4; Jona Efoloko (gbr) 21.26 (-1,9) 1h1; Mathias Hove Johansen (nor) 21.30 (-1,9) 2h1; Dominik Smosarski (pol) 21.35 (0.0) 2h5; Nick Stewart (gbr) 21.36 (0.0) 3h5; Tamas Maté (hun) 21.43 (-1,1) 2h4; Jiri Polak (cze) 21.47 (0.0) 4h5; Aaron Cardona (sui) 21.47 (-0,4) 2h3; Cillin Greene (irl) 21.50 (-1,1) 3h4; Henrik Larsson (swe) 21.53 (-1,7) 1h2; Mario Marchei (ita) 21.54 (-0,4) 3h3

400m (22) 1 Vladimir Aceti (ita) 45.92; 2 Tymoteusz Zimny (pol) 46.04; 3 Jonathan Sacoor (bel) 46.23; 4 Tony Nou (est) 46.24; 5 Owen Richardson (gbr) 46.49; 6 Christopher O'Donnell (irl) 46.54; 7 Manuel Sanders (ger) 46.82; 8 Lapo Bianciardi (ita) 47.78; 400m semis (21) Christopher O'Donnell (irl) 46.78 1s2; Jonathan Sacoor (bel) 46.78 2s2; Manuel Sanders (ger) 46.83 3s2; Owen Richardson (gbr) 46.85 4s2; Vladimir Aceti (ita) 46.91 1s1; Tony Nou (est) 46.94 1s3; Tymoteusz Zimny (pol) 47.10 2s1; Lapo Bianciardi (ita) 2s3; Marvin Schlegel (ger) 47.29 3s3; Ricky Petrucciani (sui) 47.41 4s3; Teo Andant (fra) 47.41 3s1; Niklas Bergman-Larsson (swe) 47.52 4s1; Ilja Petrusenko (lat) 47.71 5s2; Gediminas Truskauskas (ltu) 47.91 5s1; Charles Devantay (sui) 47.92 6s2; Carl Bengtström (swe) 48.08 5s3; Klaudio Gjetja (ita) 48.10 7s2; Austris Karpinskis (lat) 48.16 6s3; 400m heats (20) Tymoteusz Zimny (pol) 46.65 1h3; Owen Richardson (gbr) 46.70 1h5; Teo Andant (fra) 47.05 2h3; Austris Karpinskis (lat) 47.18 3h3; Marvin Schlegel (ger) 47.25 1h2; Boldizsar Boda (hun) 47.25 4h3; Tony Nou (est) 47.27 1h1; Jonathan Sacoor (bel) 47.31 2h5; Carl Bengström (swe) 47.32 5h3; Vladimir Aceti (ita) 47.35 2h2; Christopher O'Donell (irl) 47.45 1h4; Ricky Petrucciani (sui) 47.51 2h4; Niklas Bergman-Larsson (swe) 47.52 3h5; Charles Devantay (sui) 47.54 4h5; David Salamon (cro) 47.57 3h2; Manuel Sanders (ger) 47.63 2h1; Gediminas Truskauskas (ltu) 47.65 4h2; Jakub Vesely (cze) 47.68 5h5; Ilja Petrusenko 47.73 3h1; Lapo Bianciardi (ita) 47.79 3h4; Lovro Mesec Kosir (slo) 47.83 4h4; David Iustin Nastase (rou) 47.90 4h2; Klaudio Gjetja (ita) 47.91 4h1; Ondrej Holub (cze) 47.93 5h2; Mihaíl Pappas (gre) 48.14 5h4; Anej Zupanc 48.14 5h1

800m (23) 1 Marino Bloudek (cro) 1.48.70; 2 Makrhim Lonsdale (gbr) 1.48.82; 3 John Fitzsimons (irl) 1.49.15; 4 Ben Greenwood (gbr) 1.49.37; 5 Vojtech Mlynar (cze) 1.49.47; 6 Benjamin Robert (fra) 1.49.82; 7 Athanásios kalákos (gre) 1.50.01; 8 Eduardo Romero (esp) 1.51.80; 800m semis (22) Markhim Lonsdale (gbr) 1.48.24 1s3; Marino Bloudek (cro) 1.48.46 2s3; Athanasios Kalakos (gre( 1.48.59 1s2; Eduardo Romero (esp) 1.48.61 3s3; Benjamin Robert (fra) 1.48.65 2s2; John Fitzsimmons (irl) 1.48.68 3s2; Gabriel Tual (fra) 1.48.85 4s3; Ben Greenwood (gbr) 1.49.32 1s1; Vojtech Mlynar (cze) 1.49.41 2s1; Canaan Soloman (gbr) 1.49.42 4s2; Elliott Crestan (bel) 1.49.58 3s1; Simone Barontini (ita) 1.49.82 4s1; Andrea Romani (ita) 1.50.04 5s3; Markus Teijula (fin) 1.50.37 6s3; Tilen Simenko Lalic (slo) 1.50.46 7s3; Javier Mirón (esp) 5s1; 800m heats (21) Elliott Crestan (bel) 1.51.40 1h1; Ben Greenwood (gbr) 1.51.57 1h3; Pascal Kleyer (ger) 1.51.63 2h3; Patryk Kozlowski (pol) 1.51.75 3h3; Sondre Juven (nor) 1.51.87 4h3

1.500m (22) 1 Jake Heyward (gbr) 3.56.73; 2 Dries De Smet (bel) 3.56.98; 3 Adrián Ben (esp) 3.57.32; 1.500m heats (20) Jakob Ingebrigtsen (nor) 3.45.22 1h2; Mario García (esp) 3.45.90 2h2; Dries De Smet (bel) 3.46.00 3h2; Jake Heyward (gbr) 3.46.64 4h2; Adrian Ben (esp) 3.48.11 1h1; Tim van de Velde (ned) 3.48.23 2h1; Thomas Jefferson Byrkjeland (nor) 3.48.26 3h1; Archie Davis (gbr) 3.48.35 4h1; Bram Anderiessen (ned) 3.48.41 5h1; Andreas Holst Lindgreen (den) 3.48.45 6h1; Yeóryios-Panayiótis Miliarás (gre) 3.48.88 5h2; Mateusz Debski (pol) 3.49.01 6h2; Ömer Oti (tur) 3.49.01 7h1; Sondre Juven (nor) 3.49.09 7h2; Yani Khelaf (fra) 3.49.32 8h1; Martin Prodanov (bul) 3.50.01 9h1; Anton Hrabovskyy (ukr) 3.50.38 8h2; Charlie O'Donovan (irl) 3.50.72 10h1; Lukas Smersky (cze) 3.50.73 11h1

5.000m (22) 1 Jakob Ingebrigtsen (nor) 14.41.67; 2 Tariku Novales (esp) 14.44.66; 3 Dorin Andrei Rusu (rou) 14.46.07

10.000m (20) 1 Dorin Andrei Rusu (rou) 31.08.86; 2 Sergiy Polikarpenko (ita) 31.10.85; 3 Sezgin Ataç (tur) 31.12.18; 4 Mustafa Belghiti (ita) 31.35.18; 5 Narve Gilje Nordas (nor) 31.36.30

110mh (22) (0.0) 1 Jason Joseph (sui) 13.41; 2 Robert Sakala 13.48; 3 Luis Salort (esp) 13.48; 4 Max Hrelja (swe) 13.54; 5 Rokas Ickys (ltu) 13.71; 6 Johannes Treiel (st) 13.78; 7 Leo El Achkar (fra) 13.92; 110mh (0.99m) semis (21) Max Hrelja (swe) 13.68 (-1,4) 1s3; Jason Joseph (sui) 13.81 (-1,4) 2s3; Luis Salort (esp) 13.81 (-1,9) 1s1; Robert Sakala (gbr) 13.88 (-1,4) 3s3; Johannes Treiel (est) 13.92 (-1,9) 2s1; Rokas Ickys (ltu) 13.97 (-4,2) 1s2; Leo El Achkar (fra) 14.02 (-1,4) 4s3; Liam van der Schaaf (ned) 14.05 (-4,2) 2s2; David Ryba (cze) 14.07 (-1,4) 5s3; Jason Nicholson (gbr) (-1,9) 14.09 3s1; Sales Junior Inglin (sui) 14.09 (-1,9) 4s1; Cameron Fillery (gbr) 14.11 (-4,2) 3s2; Tuur Bras (nel) 14.11 (-1,9) 5s1; 110mh (0,99m) heats (21) Max Hrelja (swe) 13.59 (0.8) 1h1; Robert Sakala (gbr) 13.62 (0.8) 2h1; Johannes Treiel (est) 13.94 (-2,1) 1h5; Leo El Achkar (fra) 13.95 (0.8) 3h1; Michael Obasuyi (bel) 13.97 (-2,1) 1h3; Luis Salort (esp) 13.98 (-2,1) 2h5; Marco Bigoni (ita) 13.98 (-2,1) 2h3; Simon Verherstraeten (bel) 14.01 (0.8) 4h1; Mikdat Sevler (tur) 14.05 (-2,1) 3h5; Liam van der Schaaf (ned) 14.08 (-1,5) 1h4; Sales Junior Inglin (sui) 14.09 (-1,5) 1h2; Mathieu Louisy (fra) 14.12 (-1,5) 2h2; Rokas Ickys (ltu) 14.14 (-2,1) 3h3; Viktar Sinkavets (blr) 14.14 (0.8) 5h1

400mh (23) 1 Wilfried Happio (fra) 49.93; 2 Alessandro Sibilio (ita) 50.34; 3 David José Pineda (esp) 50.41; 4 Sinan ören (tur) 50.84; 5 Maksims Sinkuvocs (lat) 50.98; 6 Aleix Porras (esp) 51.36; 400mh semis (22) Alessandro Sibilio (ita) 50.95 1s1; David José Pineda (esp) 51.11 2s1; Maksims Sinkucovs (lat) 51.15 1s2; Sinan Oren (tur) 51.29 3s1; Hrvoje Cukman (cro) 51.48 4s1; Wilfried Happio 51.50 2s2; Viktor Nylander (swe) 51.70 5s1; Aleix Porras (esp) 51.72 3s2; Federico Cesati (ita) 52.01 6s1; Constantin Preis (ger) 52.14 7s1; Tuomas Lehtonen (fin) 52.16 4s2; 400mh heats (21) Wilfried Happio (fra) 51.44 1h4; Jean Marie Robbin (ita) 51.62 2h4; Tuomas Lehtonen (fin) 51.81 3h4; Aliaksandr Shaban (blr) 51.93 4h4; Alessandro Sibilio (ita) 51.97 1h2; Viktor Nylander (swe) 52.07 2h2; Hrvoje Cukman (cro) 52.12 3h2

3.000m St (23) 1 Jakob Ingebrigtsen (nor) 8.50.00; 2 Alexis Phelut (fra) 8.53.73; 3 Louis Gilavert (fra) 8.57.12; 4 Stefan Schmid (aut) 9.00.36; 5 Thomas Jefferson Byrkjeland (nor) 9.00.43; 6 Simon Sundström (swe) 9.04.69; 3.000m St heats (21) Jakob Ingebrigtsen (nor) 9.06.81 1h1; Jaouad Hssini (esp) 9.07.66 2h1; William Battershill (gbr) 9.07.97 3h1; Muhamed Çelebi (tur) 9.08.06 4h1; Thomas Jefferson Byrkjeland (nor) 9.08.22 5h1; Pietro Arese (ita) 9.08.67 6h1

HJ (22) 1 Maksim Nedasekau (blr) 2.33; 2 Dmytro Nikitin (ukr) 2.28; 3 Tom Gale (gbr) 2.28; 4 Alperen Acet (tur) 2.22; 5 Mateusz Tofik (pol) 2.17; 6 Nicholas Nava (ita) 2.17; 7 Thomas Carmoy (bel) 2.17; 8 Juozas Baikstys (ltu) 2.14; Sven van Merode (ned) 2.14; 10 Adonios Merlos (gre) 2.14

HJ qualy (20) Alperen Acet (tur) 2.12 1q2; Tom Gale 1=q2; Adónios Mérlos (gre) 2.12 1q1; Maksim Nedasekau (blr) 1=q2; Dmytro Nikitin (ukr) 2.12 1=q1; Aliaksandr Kisialiou (blr) 2.12 3q1; Nicholas Nava (ita) 2.12 4q2; Sven van Merode (ned) 2.12 5q2; Juozas Baikstys (ltu) 2.12 4q1; Thomas Carmoy (bel) 2.12 4=q1; Jasmin Halili (srb) 2.12 6q2; Mateusz Tofil (pol) 2.12 6q1

PV (23) 1 Armand Duplantis (swe) 5.65; 2 Bo Kanda Lita Baehre (ger) 5.45; 3 Romain Gavillon (fra) 5.35; 4 Pierre Cottin (fra) 5.25; Robin Nool (est) 5.25; 6 Sondre Guttormsen (nor) 5.10; 7 Isidro Leyva (esp) 5.10; 8 Sander Moldau (est) 5.10; 9 Matej Scerba (cze) 5.10; PV qualy (21) Armand Duplantis (swe) 5.20 1q2; Vladyslav Malykhin (ukr) 5.20 2q2; Joel Leon Benitez (gbr) 5.10 1q1; Bo Kanda Lita Aehre (ger) 5.10 1=q1; Romain Gavillon (fra) 5.10 3q1; Pierre Cottin (fra) 5.10 4q1; Sondre Guttormsen (nor) 4=q1; Jere Keskinen (fin) 5.10 3q2; Isidro Leyva (esp) 5.10 4q2; Max Mandusic (cro) 5.10 4=q2; Robin Nool (est) 5.10 6q1; Matej Scerba (cze) 6=q1; Nikólaos Nerantzis (gre) 5.10 6q2; Sander Moldau (est) 5.10 7q2; Dario Prekl (cro) 5.10 8q1; victor Coll (esp) 5.00 9q1; Philip Kass (ger) 5.00 8q2; Julian Otchere (ger) 5.00 10q1; Rudolfs Vucans (lat) 5.00 11q1; Ersu Sasma (tur) 5.00 12q1

LJ (21) 1 Miltiádis Tentóglou (gre) 8.07 (1.6); 2 Jakub Andrzejczak (pol) 8.02 (1.6); 3 Héctor Santos (esp) 7.96 (0.8); 4 Uladzilau Bulakhau (blr) 7.85 (1.8); 5 Enzo Hodebar (fra) 7.79 (2.0); 6 Mateusz Rozanski (pol) 7.78 (2.3); 7 Hans-Christian Hausenberg (est) 7.78 (2.5); 8 Panayiótis Mantzouroyiánnis (gre) 7.74 (0.8); 9 Ivan Vujevic (cro) 7.71 (3.5); 10 Artsiom Huryn (blr) 7.48 (1.9); 11 Rok Renner (slo) 7.45 (1.0); 12 Trpimir Siroki (cro) 7.41 (1.9); LJ qualy (20) Miltiaádis Tentóglou (gre) 7.80 (0.8) 1q1; Panayiótis Mantzouroyiánnis (gre) 7.64 (1.2) 1q2; Enzo Hodebar (fra) 7.59 (1.3) 2q2; Mateusz Rozanski (pol) 7.57 (-1,7) 3q2; Atrsiom Huryn (blr) 7.54 (-0,1) 4q2; Uladzilau Bulakhau (blr) 7.54 (0.0) 2q1; Hans-Christian Hausenberg (est) 7.51 (1.0) 3q1; Jakub Andrzejczak (pol) 7.51 (-0,1) 4q1; Rok Renner (slo) 7.49 (0.5) 5q2; Trpimir Siroki (cro) 7.47 (1.5) 5q1; Héctor Santos (esp) 7.44 (-1,5) 6q1; Ivan Vujevic (cro) 7.42 (-0,6) 6q2

TJ (23) 1 Martin Lamou (fra) 16.97 (0.7); 2 Andrea Dallavalle (ita) 16.87 (0.5); 3 Melvin Raffin (fra) 16.82 (-0,4); 4 Quentin Mouyabi 16.40 (0.1); 5 Razvan Cristian Grecu (rou) 15.89 (0.5); 6 Chiebuka Ihejeme (ita) 15.84 (0.8); 7 Eneko Carrascal (esp) 15.80 (-0,7); 8 Alexandru Gheorghe Tache (rou) 15.69 (-1,9); 9 Georgi Nachev (bul) 15.65 (0.8); 10 Dimítrios Monópolis (gre) 15.64 (0.7); TJ qualy (22) Melvin Raffin (fra) 16.73 (-0,4) 1q2; Razvan Cristian Grecu (rou) 16.38 (-0,7) 2q2; Martin Lamou (fra) 16.34 (0.1) 1q1; Chiebuka Ihejeme (ita) 16.13 (0.4) 3q2; Andra Dallavalle (ita) 15.92 (0.6) 4q2; Quentin Mouyabi (fra) 15.84 (-0,3) 2q1; Georgi Nachev (bul) 15.67 (1.1) 5q2; Eneko Carrascal (esp) 15.58 (0.4) 3q1; Alexandru Gheorghe Tache (rou) 15.56 (-0,4) 4q1; Aramayis Sargsyan (arm) 15.56 (0.0) 6q2; Dimítrios Monópolis (gre) 15.55 (-0,4) 5q1

SP (21) 1 Marcus Thomsen (nor) 21.36; 2 Szymon Mazur (pol) 20.70; 3 Odisséas Mouzenídis (gre) 20.67; 4 Dzmitriy Karpuk (blr) 20.14; 5 Pascal Eichler (ger) 19.81; 6 Wictor Petersson (swe) 19.80; 7 Veljko Nedeljkovic (srb) 19.39; 8 Tobias Köhler (ger) 19.31; 9 Eero Ahola (fin) 19.18; 10 Arttu Korkeasalo (fin) 18.93; 11 Valentin Moll (ger) 18.52; 12 Ionut Apostu (rou) 18.20; SP qualy (20) Marcus Thomsen (nor) 20.25 1q1; Szymon Mazur (pol) 20.07 1q2; Odisseas Mouzenídis (gre) 20.04 2q1; Dzmitriy Karpuk (blr) 19.66 2q2; Tobbias Köhler (ger) 19.32 3q2; Arttu Korkeasalo (fin) 19.24 3q1; Wictor Petersson (swe) 19.23 4q1; Veljko Nedeljkovic (srb) 18.98 5q1; Pascal Eichler (ger) 18.67 6q1; Valentin Moll (ger) 18.54 4q2; Ionut Apostu (rou) 18.50 5q2; Eero Ahola (fin) 18.48 7q1; Giorgi Mujaridze (geo) 18.39 6q2; Arminas Ceckauskas 18.07 8q1; Adrián Baran (svk) 18.05 7q2; Stefan Wieland (sui) 18.00 9q1; Oleksandr Shylivskyy (ukr) 17.97 8q2; Bogdan Zdravkovic (srb) 17.91 9q2; Selevasio Valao (fra) 17.87 10q2; Ivan Karyuk (ukr) 17.83 10q1

DT (1,75 kg) (23) 1 Oskar Stachnik (pol) 62.01; 2 Hleb Zhuk (blr) 60.16; 3 George Evans (gbr) 59.05; 4 Tim Ader (ger) 58.16; 5 Christoforos Genethli (cyp) 57.89; 6 Henrik Janssen (ger) 56.54; 7 Georgios Koniarakis (cyp) 55.87; 8 Wictor Petersson (swe) 54.90; DT (1,75 Kg) qualy (22) Oskar Stachnik (pol) 58.43 1q1; Hleb Zhuk (blr) 58.33 2q1; Henrik Janssen (ger) 57.84 3q1; Christoforos Genethli (cyp) 57.53 4q1; Georgios Koniarakis (gre) 57.16 1q2; George Evans (gbr) 56.91 5q1; Tim Ader (ger) 56.68 6q1; Szymon Mazur (pol) 55.61 7q1; Wictor Petersson (swe) 55.21 2q2; Patryk Zygmunt (pol) 53.82 3q2

HT (21) 1 Hlib Piskunov (blr) 81.75; 2 Aliaksandr Shymanovich (blr) 77.74; 3 Daniel Raba (hun) 75.95; 4 Ragnar Carlsson (swe) 74.98; 5 Yann Chaussinand (fra) 73.47; 6 Alberto González (esp) 72.71; 7 Jake Norris (gbr) 72.68; 8 Yeóryios Korakídis (gre) 72.52; 9 Dzmitry Chuchvaha (blr) 70.51; 10 Roope Auvinen (fin) 70.18; 11 Mihaita Andrei Micu (rou) 69.19; 12 Myhaylo Havrylyuk (ukr) 68.02; HT qualy (20) Hlib Piskunov (ukr) 78.13 1q2; Jake Norris (gbr) 76.62 1q1; Aliansandr Shymanovich (blr) 76.03 2q2; Alberto González (esp) 74.11 2q1; Ragnar Carlsson (swe) 73.03 3q2; Yeoryios Korakídis (gre) 72.85 4q2; Daniel Raba (hun) 71.92 3q1; Yann Chaussinand (fra) 70.88 4q1; Roope Auvinen (fin) 69.82 5q1; Myhaylo Havryluk (ukr) 68.94 5q2; Mihaita Andre Micu (rou) 68.64 6q2; Dzmitry Chuchvaha (blr) 67.45 6q1; Yan Maiseyenka (blr) 65.29 7q2; Balasz Varga (hun) 65.07 7q1; Dan Morari (mda) 65.07 8q2; Emmanouíl Kamtsiklís (gre) 64.21 9q2; Aimar-Genís Palma (esp) 63.10 8q1; Andrea Proietti (ita) 63.10 9q1

JT (22) 1 Cyprian Mrzygold (pol) 80.52; 2 Aliaksei Kaikavets (blr) 76.91; 3 Lukas Moutarde (fra) 74.22; 4 Patriks Gailums (lat) 73.43; 5 Norman Plischke (ger) 71.55; 6 Manu Quijera (esp) 71.12; 7 Zakhar Mishchenko (ukr) 70.52; 8 Jakub Kubinec (svk) 69.80; JT qualy (20) Cyprian Mrzyglod (pol) 77.56 1q2; Jakub Kubinec (svk) 73.28 1q1; Lukas Moutarde (fra) 72.52 2q1; Norman Plischke (ger) 72.35 3q1; Aliaksei Katkavets (blr) 72.22 2q2; Manu Quijera (esp) 71.82 4q1; Patriks Gailums (lat) 70.54 5q1; Denis Picus (mda) 70.24 6q1; Alexei Oleinic (mda) 69.55 3q2; Toni Keränen (fin) 69.04 4q2

Decathlon (22-23)

1 Niklas Kaul (ger) 8.435p (11.48 (-1,3); 7.20 (1.6); 15.37; 2.05; 48.42 - 14.55 (-0,2); 48.49; 4.70; 68.05; 4.15.52); 2 Johannes Erm (est) 8.141p (11.11 (-2,0); 7.64 (-0,4); 14.85; 1.90; 47.65 - 14.39 (-1,2); 46.99; 4.60; 56.02; 4.34.66); 3 Karel Tilga (est) 8.002p (11.28 (-1,3); 7.13 (1.8); 15.66; 2.05; 49.38 - 15.01 (-1,2); 49.34; 4.00; 66.30; 4.40.07); 4 Ludovic Besson (fra) 7.823p (11.05 (-2,0); 7.09 (2.7); 16.68; 1.99; 49.67 - 14.39 (-0,3); 45.74; 4.50; 47.93; 4.53.82); 5 Maximilian Vollmer (ger) 7.713p (11.15 (-2,0); 7.14 (1.8); 15.14; 1.87; 48.66 - 14.81 (-0,1); 41.51; 4.20; 59.01; 4.34.91); 6 Toralv Opsal (nor) 7.620p (11.27 (-1,2); 7.13 (2.0); 14.57; 1.96; 48.93 - 15.23 (-0,2); 37.29; 4.60; 44.90; 4.15.37); 7 Manuel Wagner (ger) 7.541p (11.33 (-1,2); 7.33 (2.9); 12.26; 1.87; 49.47 - 14.79 (-0,2); 37.50; 4.50; 55.67; 4.23.38); 8 Patryk Baran (pol) 7.538p (11.37 (-1,2); 7.28 (1.5); 14.34; 2.02; 52.19 - 14.34 (-0,3); 39.66; 4.60; 55.18; 5.02.50); 9 Makenson Gletty (fra) 7.515p (11.05 (-2,0); 6.91 (0.9); 15.69; 1.93; 49.08 - 14.73 (-0,3); 38.15; 4.50; 45.28; 4.44.01); 10 Ondrej Kopecky (cze) 7.504p  (11.28 (-1,2); 6.77 (1.2); 14.35; 1.90; 49.40 - 14.75 (-0,3); 42.55; 4.60; 53.65; 4.51.67); 11 Jakob Samuelsson (swe) 7.425p (11.77 (-2,7); 6.58 (1.4); 16.32; 1.93; 51.12 - 15.91 (-0,1); 47.24; 4.30; 61.36; 4.49.57); 12 Matas Adamonis (ltu) 7.364p (11.76 (-2,7); 6.91 (1.8); 15.65; 1.96; 51.98 - 14.81 (-1,2); 42.97; 4.20; 54.50; 4.49.16)

4x100m (23) 1 Germany (M. Skupin-Alfa; T. Barthel; J. Petzke; E. Stubican) 39.48; 2 Italy (A. Zlatan; N. Artuso; M. Marchei; F. Tortu) 39.59; 3 Spain (J. Troyano; P. Retamal; D. Ambros; S. López) 39.59; 4 Great Britain (D. Ashwell; O. Bromby; K. Jones; E. Davis) 39.67; 5 France (W. Reppert; M. Raffin; R. Zeze; A. Drame 39.88

4x400m (23) 1 Italy (V. Aceti; E. Scotti; K. Gjeta; A. Sibilio) 3.08.68; 2 France (F. Saidy; T. Andant; L. Mbaye; W. Happio) 3.09.04; 3 Poland (M. Rzezniczak; A. Walicki; M. Holub; T. Zimny) 3.09.32; 4 Turkey (A. Kasap; A. Ozyurek; B. Çalik; M. Korkmaz) 3.09.45

10 Kms Walk (22) 1 Sergey Shirobokov (rus) 43.21.29; 2 José Manuel Pérez (esp) 44.17.23; 3 Eduard Zabuzhenko (ukr) 44.22.16

Women

100m (21) (-1,4) 1 Gina Akpe-Moses (irl) 11.71; 2 Keshia Kwadwo (ger) 11.75; 3 Ingvild Meinseth (nor) 11.77; 4 Olivia Okoli (gbr) 11.86; 100m semis (20) Keshia Kwadwo (ger) 11.49 (-1,4) 1s3; Gina Akpe-Moses (irl) 11.56 (-1,4) 2s3; Ingvild Meinseth 11.66 (-1,2) 1s2; Helene Ronningen (nor) 11.71 (-1,4) 3s3; Olivia Okoli (gbr) 11.78 (-1,2) 2s2; Ciara Neville (irl) 11.79 (-1,2) 3s2; Judith Goll (sui) 11.83 (-1,4) 4s3; Klaudia Adamek (pol) 11.84 (-2,2) 1s1; Sarah Mingas (fra) 11.84 (-1,2) 4s2; Bowien Jansen (ned) 11.87 (-2,2) 2s1; Diana Vaisman (isr) 11.88 (-1,2) 5s2; Demi Van den Wildenberg (ned) 11.88 (-1,4) 5s3; Jennifer Montag (ger) 11.89 (-2,2) 3s1

100m heats (20) Olivia Okoli (gbr) 11.65 (-0,1) 1h2; Gina Akpe-Mopses (irl) 11.69 (-0,1) 1h3; Jennifer Montag (ger) 11.70 (0.3) 1h5; Helene Ronningen (nor) 11.78 (0.3) 2h5; Ingvild Meinseth (nor) 11.71 (-0,1) 2h3; Ciara Neville (irl) 11.73 (-0,1) 2h2; Bowien Jansen (ned) 11.76 (-0,1) 3h2; Keisha Kwadwo (ger) 11.77 (-1,7) 1h1; Sarah Mingas (fra) 11.82 (-0,1) 3h3; Marina Andreea Baboi (rou) 11.83 (-0,1) 4h2; Sara Francis (fin) 11.84 (-0,1) 5h2; Judith Goll (sui) 11.88 (-1,4) 1h4; Zyanab Dosso (ita) 11.89 (0.3) 3h4

200m (22) (-1,0) 1 Maya Bruney (gbr) 23.04; 2 Sophia Junk (ger) 23.45; 3 Katrin Fehm (ger) 23.49; 4 Alisha Rees (gbr) 23.54; 5 Estelle Raffai (fra) 23.58; 6 Lieke Klaver (ned) 24.06; 7 Martyna Kotwila (pol) 24.14; 8 Helene Ronningen (nor) 24.25; 200m semis (22) Maya Bruney (gbr) 23.07 (-1,9) 1s1; Estelle Raffai (fra) 23.40 (-0,7) 1s3; Sophie Junk (ger) 23.47 (1.3) 1s2; Katrin Fehm (ger) 23.60 (-1,9) 2s1; Alisha Rees (gbr) 23.65 (-0,7) 2s3; Martyna Kotwika (pol) 23.83 (-1,9) 3s1; Lieke Klaver (ned) 23.88 (1.3) 2s2; Helene Ronningen (nor) 23.89 (-0,7) 3s3; Andrea Bouma (ned) 23.89 (-0,7) 4s3; Sofia Bonicalza (ita) 23.90 (1.3) 3s2; Lucie Ferauge (fra) 23.92 (0,7) 5s3; Sharlene Mawsdley (irl) 23.98 (-1,9) 4s1; Polina Miller (rus) 23.92 (-0,7) 6s3; Ingvild Meinseth (nor) 24.03 (1.3) 4s2; Nikola Bendová (cze) 24.03 (1.3) 5s2; Jusztina Csoti (hun) 24.15 (-0,7) 7s3; Marina Andreea Baboi (rou) 24.16 (1.3) 6s2; Lynn Mantingh (sui) 24.22 (-1,9) 5s1; Aino Pulkkinen (fin) 24.25 (1.3) 7s2; Andrea Verdú (esp) 24.26 (1.3) 8s2; 200m heats (21) Estelle Raffai (fra) 23.46 (-1,3) 1h5; Maya Bruney (gbr) 23.47 (-1,9) 1h3; Sophia Junk (ger) 23.78 (-1,8) 1h2; Katrin Fehm (ger) 23.93 (-0,4) 1h4; Alisha Rees (gbr) 24.06 (-0,4) 2h4; Ingvild Meinseth (nor) 24.09 (-1,9) 2h3; Sharlene Mawdsley (irl) 24.12 (-1,8) 2h2; Sofia Bonicalza (ita) 24.23 (-2,3) 1h1; Lucie Ferauge (bel) 24.25 (-1,3) 2h5; Martyna Kotwila (pol) 24.27 (-1,3) 3h5; Jusztina Csoti (hun) 24.32 (-1,9) 3h3; Helene Ronningen (nor) 24.35 (-0,4) 3h4; Lieke Klaver (ned) 24.36 (-2,3) 2h1; Aino Pulkkinen (fin) 24.36 (-0,4) 4h4; Marina Andreea Baboi (rou) 24.38 (-0,4) 5h4

400m (22) 1 Anastasiya Bryzhina (ukr) 52.01; 2 Andrea Miklos (rou) 52.31; 3 Hannah Williams (gbr) 52.55; 4 Corinna Schwab (ger) 53.09; 5 Lauren Russell (gbr) 53.87; 6 Rebecca Borga (ita) 53.91; 7 Natalia Kaczmarek (pol) 54.27; 8 Karolina Lozowska (pol) 54.52; 400m semis (21) Anastasiya Bryzhina (ukr) 53.23 1s1; Andrea Miklos (hun) 53.28 1s2; Hannah Williams (gbr) 53.61 2s1; Corinna Schwab (ger) 53.67 2s2; Karolina Lozowska (pol) 52.86 3s2; Rebecca Borga (ita) 53.89 4s2; Lauran Russell (gbr) 54.14 5s2; Lena Kandissounon (fra) 54.28 6s2; Ivanna Avramchuk (ukr) 54.29 7s2; Natalia Kaczmarek (pol) 54.62 3s1; Dzhoys Koba (ukr) 54.70 4s1; Femke Bol (ned) 54.74 8s2; Nea Mattila (fin) 55.08 5s1; Ruth Peña (esp) 55.26 6s1; Kalyl Amaro (fra) 55.30 7s1; 400m heats (20) Anastasiya Bryzhina (ukr) 52.66 1h3; Hannah Willams (gbr) 53.08 2h3; Rebecca Borga (ita) 53.53 1h1; Andrea Miklos (rou) 63.60 2h1; Lauren Russell (gbr) 53.71 3h1; Natalia Kaczmarek (pol) 53.87 3h3; Dzhoys Koba (ukr) 54.30 4h1; Femke Bol (ned) 54.40 5h1; Lena Kandissounon (fra) 54.40 4h3; Kalyl Amaro (fra) 54.44 1h4; Corinna Schwab (ger) 54.77 1h2; Karolina Lozowska (pol) 54.78 2h4; Ivanna Avramchuk (ukr) 54.90 3h4; Nea Mattila (fin) 54.94 6h1; Mollie O'Reilly (urk) 54.96 5h3; Ilaria Verderio (ita) 54.99 4h4; Veronica Vancardo (sui) 55.18 5h3; Ruth Peña (esp) 55.21 2h2; Elise Lasser (bel) 55.23 3h2; Emma Zapletalová (svk) 55.29 5h4

800m (22) 1 Khahisa Mhlanga (gbr) 2.06.96; 2 Ellie Baker (gbr) 2.07.01; 3 Gabriele Gajanová (svk) 2.07.15; 4 Jana Reinert (ger) 2.07.17; 5 Eloisa Coiro (ita) 2.07.79; 6 Mia Helene Morck (den) 2.08.88; 800m heats (21) Khahisa Mhlanga (gbr) 2.08.47 1h2; Gabriele Gajanová (svk) 2.08.55 2h2; Elise Vanderelst (bel) 2.08.63 3h2; Ellie Baker (gbr) 2.08.90 1h1; Jana Reinert (ger) 2.09.00 2h1; Helene Holm Gottlieb (den) 2.09.62 3h1

1.500m (23) 1 Jemma Reekie (gbr) 4.13.25; 2 Liliana Georgieva (bul) 4.16.73; 3 Harriet Knowles-Jones (gbr) 4.17.53; 4 Amelia Quirk (gbr) 4.19.23; 5 Joana Staub (ger) 4.20.04; 6 Saija Seppä (fin) 4.20.78; 7 Leila Hadji 4.22.36; 8 Gaia Sabbatini (ita) 4.22.84; 9 Beata Topka (pol) 4.24.16; 10 Martina Tozzi (ita) 4.25.14; 11 Nadia Power (irl) 4.28.60; 12 Ylva Traxler (aut) 4.30.20; 1.500m heats (21) Liliana Georgieva (bul) 4.18.36 1h2; Jemma Reekie (gbr) 4.19.57 2h2; Saija Seppä (fin) 4.19.66 3h2; Joana Staub (ger) 4.19.68 4h2; Amelia Quirk (gbr) 4.19.75 5h2; Gaia Sabbatini (ita) 4.20.17 1h1; Harriet Knowles-Jones (gbr) 4.21.14 2h1; Beata Topka (pol) 4.22.62 3h1; Leila Hadji (fra) 4.22.65 4h1; Nadia Power (irl) 4.22.82 5h1; Martina Tozzi (ita) 4.23.27 6h2; Ylva Traxler (aut) 4.26.30 7h2; Justine Tinck (bel) 4.27.11 6h1; Weronika Lizakowska (pol) 4.27.21 8h2; Mariana Machado (por) 4.28.60 7h1; Rita Ribeiro (por) 4.28.91 9h2; Emma O'Brien (irl) 4.29.34 10h2

3.000m (22) 1 Delia Sclabas (sui) 9.10.13; 2 Mathilde Senechal (fra) 9.20.05; 3 Nadia Battocletti (ita) 9.24.01; 4 Jemma Reekie (gbr) 9.24.81; 5 Carla Gallardo (esp) 9.30.20; 6 Cristina Ruiz (esp) 9.31.07; 7 Marta García (esp) 9.37.83; 8 Emine Akbingöl (tur) 9.38.41; 9 Karoline Skauen (nor) 9.43.91

5.000m (23) 1 Jasmijn Lau (ned) 16.38.85; 2 Miriam Dattke 16.39.81; 3 Floor Doornwaard (ned) 16.41.71; 4 Tamara Micevic (srb) 16.57.74

100mh (22) (0.1) 1 Solene Ndama 13.15; 2 Alicia Barrett (gbr) 13.28; 3 Klaudia Siciarz (pol) 13.33; 4 Elisa Maria Di Lazzaro (ita) 13.43; 5 Sophie Yorke (gbr) 13.51; 6 Marisa CArvalho (por) 13.60; 7 Klaudia Sorok (hun) 13.72; 100mh semis (21) Alicia Barrett (gbr) 13.41 (-1,4) 1s3; Marisa Carvalho (por) 13.51 (-1,4) 2s3; Klaudia Siciarz (pol) 13.54 (-2,3) 1s1; Solene Ndama (fra) 13.59 (-2,4) 1s2; Elisa Maria Di Lazzaro (ita) 13.70 (-2,4) 2s2; Sarah Koutouan (fra) 13.72 (-2,3) 2s1; Klaudia Sorok (hun) 13.72 (-2,3) 3s1; Sophie Yorke(gbr) 13.75 (-2,4) 3s2; 100mh heats (21) Solene Ndama (fra) 13.28 (0.5) 1h5; Alicia Barrett (gbr) 13.37 (-0,3) 1h3; Sophie Yorke (gbr) 13.58 (0.5) 2h5; Klaudia Siciarz (pol) 13.59 (0.1) 1h1; Sarah Koutouan (fra) 13.60 (-0,3) 2h3; Amanda Hansson (swe) 13.60 (0.1) 2h1; Elisa Maria Di Lazzaro (ita) 13.68 (-0,1) 1h4; Maayke Tjin A-Lim (ned) 13.69 (-0,1) 2h4; Marisa Carvalho (por) 13.78 (-0,5) 1h2; Ida Eikeng (nor) 13.79 (0.1) 3h1; Anni Siirtola (fin) 13.84 (-0,1) 3h4

400mh (23) 1 Yasmin Giger (sui) 55.90; 2 Agata Zupin (cro) 55.96, 3 Viivi Lehikoinen (fin) 56.49; 4 Linda Olivieri (ita) 57.00; 5 Lucie Kruparová (cze) 58.33; 5 Natalia Wosztyl (pol) 58.40; 7 Lada Vondrová (cze) 59.16; 400mh semis (22) Agata Zupin 56.52 1s2; Linda Olivieri (ita) 57.76 2s2; Yasmin Giger (sui) 58.16 1s1; Sara Mato (hun) 58.50 3s2; Natalia Wosztyl (pol) 58.81 2s1; Viivi Lehikoinen (fin) 58.87 3s1; Lada Vondrová (cze) 58.89 4s1; Lucie Kruparová (cze) 59.14 4s2; Anna Kiafa (gre) 59.16 5s2; Camille Seri (fra) 59.25 5s1; Alice Boasso (ita) 59.46 6s1; Iulia Nicoleta Banaga (rou) 59.48 6s2; Orla Brothers 59.59 7s2; 400mh heats (21) Agata Zupin (cro) 58.41 1h4; Yasmin Giger (sui) 58.84 1h1; Sara Mató (hun) 59.05 2h1; Natalia Wosztyl (pol) 59.47 1h2; Anna Kiafa (gre) 59.48 1h3; Iulia Nicoleta Banaga (rou) 59.59 3h1; Viivi Lehikoinen (fin) 59.73 2h2; Lucie Kruparová (cze) 59.77 4h1; Marie Skjaggestad (nor) 59.78 3h2; Lada Vondrová (cze) 59.80 2h3; Alice Boasso (ita) 59.81 3h3; Orla Brothers (gbr) 59.81 4h2; Camille Seri (fra) 59.99 4h3; Anna Polinari (ita) 60.41 5h1; Linda Oliveri (ita) 60.55 2h4

3.000m St (22) 1 Lisa Oed (ger) 10.00.79; 2 Tatsiana Shabanava (blr) 10.03.32; 3 Gülnaz Uskun (tur) 10.19.44; 4 Lena Millonig (aut) 10.22.97; 5 Derya Kunur (tur) 10.24.00; 6 Alexa Lemitre (fra) 10.25.76; 7 Lisa Vogelsang (ger) 10.25.81; 3.000m St heats (20) Lili Anna Tóth (hun) 10.09.89 1h1; Lisa Oed (ger) 10.16.32 2h1; Tatsiana Shabanava (blr) 10.18.69 1h2; Laura De Marco (ita) 10.19.55 3h1; Alexa Lemitre (fra) 10.21.09 4h1; Astrid Snäll (fin) 10.21.65 5h1; Lena Millonig (aut) 10.21.76 6h1; Emily Moyes (gbr) 10.27.16 7h1; Derya Kunur (tur) 10.27.29 2h2; Lisa Vogelsang (ger) 10.27.39 3h2; Sibylle Häring (sui) 10.28.02 8h1; Gülnaz Uskun (tur) 10.28.10 4h2; Jasmijn Bakker (ned) 10.28.96 5h2

HJ (23) 1 Michaela Hrubá (cze) 1.93; 2 Karina Taranda (blr) 1.87; 3 Maja Nilsson (swe) 1.85; 4 Yelizaveta Simanovich (blr) 1.85; 5 Lada Pejchalová (cze) 1.85; 6 Bianca Salming (swe) 1.82; 7 Mareike Max (ger) 1.79; Aleksandra Nowakowska (pol) 1.79; 9 Patrycja Skoczylas (pol) 1.79; HJ qualy (21) 1 Michaela Hrubá (cze) 1.80; Maja Nilsson (swe) 1.80; Bianca Salming (swe) 1.80; Yelizaveta Simanovich (blr) 1.80; Saara Sinervo (fin) 1.80; 6 Mareike Max (ger) 1.80; Lada Pejchalová (cze) 1.80; Karina Taranda (blr) 1.80; 9 Patrycja Skoczylas (pol) 1.80; 10 Lara Omerzu (slo) 1.80; Elodie Tshilumba (lux) 1.80; 12 Aleksandra Nowakowska (pol) 1.80

PV (22) Lisa Gunnarsson (swe) 4.40; 2 Molly Caudery (gbr) 4.35; 3 Wilma Murto (fin) 4.15; 4 Saga Andersson (fin) 4.05; 5 Tamara Schassberger (ger) 4.05; Amalie Svabiková (cze) 4.05; Marijke Wijnmaalen (ned) 4.05; PV qualy (20) Saga Andersson (fin) 4.05 1q1; Aksana Gataullina (rus) 4.05 1q2; Lisa Gunnarsson (swe) 1=q1; Wilma Murto (fin) 4.05 2q2; Marijke Wijnmaalen (ned) 4.05 3q1; Molly Caudery (gbr) 3q2; Tamara Schassberger (ger) 4.05 4q1; Amálie Svabiková (cze) 4.00 5q1; Yuliya Maksimenko (ukr) 4.00 6q1; Laura Ollikainen (fin) 4.00 7q1; Julia Ryczak (pol) 4.00 4q2; Elija Valentic (cro) 4.00 5q2

LJ (23) 1 Milica Gardasevic (srb) 6.46 (0.6); 2 Tabea Christ (ger) 6.41 (1.0); 3 Kaiza Karlén (swe) 6.32 (-0,1); 4 Petra Farkas (hun) 6.28 (1.9); 5 Diana Lesti (hun) 6.26 (1.1); 6 Maja Bedrac (slo) 6.26 (-0,1); 7 Angelica Berriot (fra) 6.22 (0.3); 8 Taika Koilahti (fin) 6.14 (1.0); 9 Merle Homeier (ger) 6.12 (0.3); LJ qualy (22) Milica Gardasevic (srb) 6.62 (2.2) 1q2; Petra Frakas (hun) 6.40 (0.6) 1q1; Tabea Christ (ger) 6.39 (1.9) 2q2; Martina Aliventi (ita) 6.33 (1.1) 3q2; Maja Bedrac (slo) 6.32 (2.29 2q1; Karin Strametz (aut) 6.30 (1.3) 3q1; Violetta Skvartsová (blr) 6.28 (-0,8) 4q1; Kaiza Karlén (swe) 6.27 (1.2) 5q1; Taika Koilahti (fin) 6.25 (2.5) 4q2; Merle Homeier (ger) 6.24 (2.3) 6q1; Diana Lesti (hun) 6.23 (0.8) 5q2; Angelica Berriot (fra) 6.20 (0.5) 6q2; Sarah Lagger (aut) 6.17 (0.2) 7q2; Ariana Kuzmanova (bul) 6.16 (1.6) 8q2; Jana Novotna (cze) 6.11 (1.9) 7q1; Marisa Carvalho (por) 6.07 (1.1) 8q1; Annik Kälin (sui) 6.05 (-0,8) 9q2

TJ (21) 1 Violetta Skvartsova (blr) 14.21 (2.4); 2 Ilionis Guillaume (fra) 13.97 (2.2); 3 Naomi Ogbeta (gbr) 13.68 (3.0); 4 Aleksandra Nacheva (bul) 13.64 (1.1); 5 Agnieszka Bednarek (pol) 13.09 (2.2); 6 Aliaksandra Malafeyeva (blr) 13.08 (0.3); 7 Naiara Estanga (esp) 12.97 (2.8)

TJ qualy (20) Violetta Skvartsova (blr) 13.33 (0.3) 1q2; Ilionis Guillaume (fra) 13.27 (0.8) 2q2; Naomi Ogbeta (gbr) 13.25 (0.5) 1q1; Saara Hakanen (fin) 12.93 (1.3) 3q2; Aleksandra Nacheva (bul) 12.90 (0.7) 2q1; Agnieszka Bednarek (pol) 12.81 (-0,5) 3q1 

SP (22) 1 Julia Ritter (ger) 17.24; 2 Jorinde van Klinken (ned) 16.89; 3 Anna Niedbala (pol) 16.32; 4 Divine Oladipo (gbr) 16.03; 5 Jessica Schilder (ned) 15.99; 6 Yemisi Ogunleye (ger) 15.69; 7 Michaela Walsh (irl) 15.62; 8 Hanna Meinikmann (ger) 15.40; SP qualy (21) 1 Julia Ritter (ger) 15.98; 2 Benthe Konig (ned) 15.90; 3 Anna Niedbala (pol) 15.80; 4 Jorinde Van Klinken (ned) 15.74; 5 Jessica Schilder (ned) 15.62; 6 Maja Slepowronska (pol) 15.48; 7 Michaela Walsh (irl) 15.39; 8 María Maggoúlia (gre) 15.25

DT (21) 1 Alexandra Emilianov (mda) 56.38; 2 Karolina Urban (pol) 53.88; 3 Kristina Rakocevic (mne) 53.56; 4 Marija Tolj (cro) 52.97; 5 Helena Leveelahti (fin) 51.85; 6 Jorinde van Klinken (ned) 51.53; 7 Estelle Valenanu (isr) 49.74; DT qualy (20) Alexandra Emilianov (mda) 54.96 1q1; Helena Leveelahti (fin) 54.67 1q2; Kristina Rakocevic (mne) 53.83 2q2; Jorinide van Klinken (ned) 53.77 3q2; Karolina Urban (pol) 52.62 2q1; Enid Duut (ned) 51.42 4q2; Annina Brandenburg (ger) 50.96 5q2; Marija Tolj (slo) 50.47 4q1; Vanessa Kamga (swe) 50.31 6q2; Babette Vandeput (bel) 49.92 4q1

HT (22) Katerina Skypalová (cze) 64.78; 2 Eva Mustafic (cro) 63.09; 3 Michaela Walsh (irl) 61.27, 4 Johanna Witka (pol) 60.59; 5 Kirsten Vogt (ger) 58.57; 6 Patrycja Maciejewska (pol) 58.45; HT qualy (21) 1 Michaela Walsh (irl) 62.33; 2 Johanna Witka 61.67; 3 Katerina Skypalová (cze) 60.65; 4 Melissa Coquillas (fra) 60.22; 5 Grete Ahlberg (swe) 60.09; 6 Eva Mustafic (cro) 59.49; 7 Patrycja Maciejewska (pol) 58.19

JT (21) 1 Nikol Tabacková (cze) 55.10; 2 Carolina Visca (ita) 53.65; 3 Elina Kinnunen (fin) 52.94; 4 Carolin Näslund (swe) 51.17; 5 Stella Weinberg (nor) 50.79; 6 Marcella Liiv (est) 50.33; 7 Afrodíti Maniou (gre) 50.23; JT qualy (20) Nikol Tabacková (cze) 53.19 1q1; Carolina Visca (ita) 52.70 1q2; Afrodíti Manioú (gre) 52.65 2q2; Lisa Weissbach (ger) 52.56 3q2; Stella Weinberg (nor) 52.05 4q2; Marcella Liiv (est) 51.55 2q1; Elina Kinnunen (fin) 51.22 5q2; Emma Oosterwegel (ned) 50.91 6q2; Franja Zelimorski (cro) 50.56 7q2; Sara Zabarino (ita) 49.69 3q1

Heptathlon (20-21)

1 Alina Shukh (ukr) 6.381p (14.46 (-1,7); 1,87; 13.87; 25.97 (0.3) - 6.33 (3.2); 54.51; 2.13.52); 2 Géraldine Ruckstuhl (sui) 6.357p (13.98 (-1,5); 1.81; 13.54; 24.74 (0.1) - 5.97 (1.1); 54.32; 2.12.56); 3 Sarah Lagger (aut) 6.083p (14.31 (-1,5); 1.78; 13.26; 25.08 (0.1) - 6.21 (1.3); 44.02; 2.13.70); 4 Niamh Emerson (gbr) 6.013p (14.01 (-1,7); 1.81; 12.40; 24.64 (0.1) - 6.09 (2.7); 38.23; 2.12.60); 5 Elizabeth Morland (irl) 5.801p (13.94 (-1,5); 1.75; 11.47; 24.76 (-1,2) - 6.01 (-0,1); 43.74; 2.23.93); 6 Bianca Salming (swe) 5.791p (14.88 (-0,2); 1.81; 12.99; 26.56 (0.3) - 5.75 (1.4); 44.33; 2.11.59); 7 Adrianna Sulek (pol) 5.784p (14.10 (-1,5); 1.78; 12.38; 24.30 (0.1) - 6.15 (0.1); 33.35; 2.22.29); 8 Kate O'Connor (irl) 5.759p (15.06 (-0,2); 1.78; 12.90; 25.24 (-1,2) - 5.75 (1.3); 43.30; 2.15.87); 9 Jana Novotna (cze) 5.716p (14.14 (-1,7); 1.75; 12.16; 25.30 (-1,2) - 6.02 (1.2); 36.10; 2.17.29); 10 Karin Strametz (aut) 5.701p (13.97 (-1,5); 1.63; 11.48; 25.21 (-1,2) - 6.08 (1.0); 42.48; 2.17.15); 11 Holly McArthur (gbr) 5.687p 813.93 (-1,5); 1.63; 11.47; 24.59 (0.1) - 5.91 (1.0); 37.25; 2.11.71); 12 Iryna Rofe-Beketova (ukr) 5.610p (14.22 (-1,5); 1.81; 12.84; 25.76 (-0,4) - 5.93 (1.3); 35.66; 2.27.44); 13 Erika Wärff (swe) 5.591p (14.49 (1.2); 1.81; 11.81; 25.57 (-1,2) - 5.76 (0.7); 41.25; 2.26.47); 14 Elisa Pineau (fra) 5.450p (14.66 (-1,7); 1.69; 13.55; 25.46 (-0,4) - 5.76 (-0,5); 38.00; 2.28.97); 15 Carmen Ramos (esp) 5.405p (14.47 (-1,7); 1.57; 12.11; 25.00 (-0,4) - 5.73 (2.2); 37.97; 2.18.78)

4x100m (23) 1 Germany (K. Fehm; K. Kwadwo; S. Junk, J. Montag) 43.44 (43.27 1h1); 2 France (E. De la Taille; S. Mingas; E. Raffai; M. Mignon) 44.03; 3 Great Britain (E. Carr; A. Rees; M. Bruney; O. Okoli) 44.17; 4 Ireland (M. Scott; S. Mawdsley; G. Akpe-Moses; C. Neville) 44.47

4x400m (23) 1 Ukraine (I. Avramchuk; D. Koba; I. Marchak; A, Bryzhina) 3.32.82; 2 Germany (V. Aniteye; M. Gerlach; A.Schmidt; C. Schwab) 3.33.08; 3 Great Britain (M. Edwards; M. Bruney; E. Barrett; H. Williams) 3.33.68; 4 Poland (N. Wosztyl; K, Lozowska; K. Martyna; N. Kaczmarek) 3.34.48

5 France (L. Kandissounon; M. Mignon; I. Jean; K. Amaro) 3.34.54

10 Kms Walk (20) 1 Yana Smerdova (rus) 47.19.69; 2 Teresa Zurek (ger) 47.33.20; 3 Meryem Bekmez (tur) 48.33.88; 4 Marina Peña (esp) 48.34.21; 5 Irene Montejo (esp) 49.02.62; 6 Julia Richter (ger) 49.06.03; 7 Antia Chamosa (esp) 49.08.52; 8 Eloise Terrec (fra) 49.19.26; 9 Valeria Disabato (ita) 49.26.81; 10 Sofia Alikanioti (gre) 49.43.68