@Trackinsun

@Trackinsun

Thursday, August 31, 2017

Holbaek (Denmark), 29.8.2017


Holbaek (Denmark), 29.8.2017

Men

1.000m 1 Nick Jensen 2.23.79; 2 Andreas Lindgreen (98) 2.24.94

Women

1.000m 1 Mia Helene Morck (99) 2.45.09 NR u20; 2 Line K. Schulz 2.48.00

Domzale (Slovenia), 30.8.2017


Domzale (Slovenia), 30.8.2017
Men
300m Jure Grkman (99) 33.51
Women
300m Agata Zupin (98) 36.77

Paffrath (Germany), 31.8.2017


Paffrath (Germany), 31.8.2017

Men

1.000m Frederik Ruppert 2.25.03

Women

5.000m Martine Mellina (lux) 16.34.22

Königsbrunn (Germany), 29-30.8.2017 -Polizei Meisterschaften-


Königsbrunn (Germany), 29-30.8.2017 -Polizei Meisterschaften-

Men

100m (29) (-0,7) Roy Schmidt 10.51 (10.41 (1.3) 1s1); in semis: Nils Kessler 10.66 (0.4) 1s2; 400m (29) Jan Riedel 48.38; SP (30) 1 Patrick Müller 18.51; 2 Eric Millrath 17.90; 3 Valentin Döbler 17.30; DT (29) Sebastian Scheffel 56.91; HT (30) Andreas Sahner 67.82; JT 1 Lars Hamann 84.75; 2 Markus Koch 68.05

Women

100m (29) (1.9) Amelie Lederer 11.58 (11.57 (1.9) 1s2); LJ (29) 1 Klaudia Kaczmarek 6.04 (-0,6); 2 Annika Gärtz 6.00 (0.0); SP (29) Julia Ritter 15.55; DT (30) 1 Sabine Rumpf 54.74; 2 Julia Ritter 53.27

Winsen (Germany), 30.8.2017


Winsen (Germany), 30.8.2017

Women

1.500m (mixed race) Jana Sussmann 4.20.62

Wiesbaden (Germany), 30.8.2017


Wiesbaden (Germany), 30.8.2017

Men

800m h7 1 Christian von Eitzen 1.46.88; 2 Dennis Biederbrück 1.47.78; 3 Constantin Schulz (98) 1.48.04; 1.500m Lukas Abele 3.44.75; 5.000m Ilyas Osman (98) 14.12.98

Lee Valley -London- (Great Britain), 30.8.2017


Lee Valley -London- (Great Britain), 30.8.2017

Men

100m (1.3) Andrew Robertson 10.31

Jyväskylä (Finland), 30.8.2017


Jyväskylä (Finland), 30.8.2017

Men

PV Mikko Paavola (98) 5.10; DT Ville Kivioja 54.20

Zielona Gora (Poland), 30.8.2017


Zielona Gora (Poland), 30.8.2017

Men

DT Wojciech Praczyk 55.24; DT u18 (1,5 kg) Gracjan Kozak 53.93

Wednesday, August 30, 2017

Stará Boleslav (Czech Republic), 30.8.2017


Stará Boleslav (Czech Republic), 30.8.2017

Men

150 (nwi) Michal Tlusty 16.17

Women

800m Diana Mezulianiková 2.08.28

Exeter (Great Britain), 29.8.217 -BMC Races-


Exeter (Great Britain), 29.8.217 -BMC Races-

Men

1.500m u20 Archie Walton u20 3.50.93

Women

1.500m (mixed races) 1 Charlotte Taylot-Green 4.18.86; 2 Khahisa Mhlanga 4.22.12; 3 Rebecca Burns 4.26.24

Stretford (Great Britain), 29.8.217 -BMC Races-


Stretford (Great Britain), 29.8.217 -BMC Races-

Men

800m 1 Rory Graham-Watson 1.49.46; 2 Dominic Walton 1.50.07; 3 Joseph Reid 1.50.09

Women

800m (mixed races) Jemma Reekie u20 2.04.25; Jenna Hill 2.08.11; Emma Anderson u20 2.08.32; 3.000m (mixed races) Hannah Nutall 9.15.12

Trnava (Slovak Republic), 29.8.2017 -4. kolo Atletickej ligy 2017- (Interclubs)


Trnava (Slovak Republic), 29.8.2017 -4. kolo Atletickej ligy 2017- (Interclubs)

Men

DT Michal Holica 52.88; HT 1 Marcel Lomnicky 74.13; 2 Libor Charfreitag 61.82

Women

800m Gabriela Gajanová (99) 2.08.08; 400mh 1 Katerina Halová 60.43; 2 Emma Zaplelatová (2000) 60.80; LJ 1 Jana Veldaková 6.25 (-0,2); 2 Lucie Slanicková 6.22 (-1,7); TJ Dana Veldaková 13.14 (-1,0); HT Nikola Lomnická 66.93; 5 Kms Walk Maria Czaková 22.04.00

Tuesday, August 29, 2017

Rovereto (Italy), 29.8.2017 -53º Palio Città della Quercia-


Rovereto (Italy), 29.8.2017 -53º Palio Città della Quercia-

Men

100m (0.9) 1 Julian Forte (jam) 10.07; 2 Jak Ali Harvey (tur) 10.15; 3 Yunier Pérez (cub) 10.17; 4 James Dasaolu (gbr) 10.19; 5 Isiah Young (usa) 10.27; 6 David Lima (por) 10.42; 7 Delmas Obou 10.56; 8 Kim Collins (skn) 10.82

400m 1 Dwayne Cowan (gbr) 45.63; 2 Mamoudou Eliman Hanne (fra) 46.09; 3 Teddy Atine-Venel (fra) 46.25; 4 Brian Gregan (irl) 46.30; 5 Vladimir Aceti (98) 46.48; 6 Josephus Lyles (usa) 46.82; 7 Marco Lorenzi 47.01

800m 1 Wycliffe Kinyamal (ken) 1.43.94; 2 Antoine Gakeme (bdi) 1.44.49; 3 Amel Tuka (bih) 1.44.62; 4 Guy Learmonth (gbr) 1.45.10; 5 Erik Sowinski (usa) 1.45.51; 6 Andrew Osagie (gbr) 1.45.54; 7 Alvaro De Arriba (esp) 1.45.66; 8 Alfred Kipketer (ken) 1.46.38; 9 Job Kinyor (ken) 1.47.18; 10 Mattia Moretti 1.49.18; 11 Wojtech Mlynar (cze) (98) 1.49.31

1.500m u23 1 Simone Bernardi 3.46.19; 2 Lorenzo Casini 3.47.61; 3 Stefano Ghenda 3.47.76; 4 Matteo Spanu 3.49.06

5.000m 1 Birhanu Yemataw Balew (brn) 13.22.81; 2 Mogos Tuemay (eth) 13.29.63; 3 Sondre Norstad Moen (nor) 13.30.47; 4 Cornelius Kangogo (ken) 13.35.91; 5 Tetsuya Yoroizaka (jpn) 13.41.95; 6 Lorenzo Dini 13.46.24; 7 Yassin Bouih 13.50.22; 8 Samuele Dini 13.50.79; 9 Hiroki Matsueda (jpn) 13.54.16; 10 Sammy Kipngetich (ken) 13.58.12; 11 Victor Kiplangat (uga) 13.58.12; 12 Naopleon Solomon (swe) 14.10.53; 13 Naser selem (qat) 14.20.09

110mh (1.2) 1 Jarret Eaton (usa) 13.52; 2 Koen Smet (ned) 13.78; 3 Freddie Crittenden (usa) 13.87; 4 Jake Porter (gbr) 14.00; 5 Maximilian Bayer (ger) 14.14; 6 Ivan Mach Di Palmstein 14.18, 7 Simone Poccia 14.22; 8 Luca Trgovcevic 14.38

PV 1 Tobias Scherbarth (ger) 5.35; 2 Ilya Mudrov (rus) 5.35; 3 Eirik Dolve (nor) 5.20; 4 Marvin Caspari (ger) 5.00

TJ 1 Pablo Torrijos (esp) 16.96 (-0,1); 2 Georgi Tsonov (bul) 16.53 (0.0); 3 Benjamin Compaore (fra) 16.35 (-0,2); 4 Omar Craddock (usa) 16.31 (0.2); 5 Elvijs Misans (lat) 16.22 (0.5); 6 Aleksey Fedorov (rus) 16.15 (-0,2); 7 Jan Luxa (slo) 16.11 (0.0); 8 Dzmitry Platnitski (blr) 15.83 (0.3)

DT 1 Mason Finley (usa) 64.77; 2 Gerd Kanter (est) 62.41; 3 Lukas Weisshaidinger (aut) 62.26; 4 Viktor Butenko (rus) 62.11; 5 Martin Kupper (est) 60.58; 6 David Wrobel (ger) 60.42; 7 Hannes Kirchler 58.26; 8 Federico Apolloni 55.28; 9 Giovanni Faloci 55.02

Women

100m (1.2) 1 Angela Tenorio (ecu) 11.18; 2 Jura Levy (jam) 11.31; 3 Simone Facey (jam) 11.45; 4 Krystina Tsimanouskaya (blr) 11.59; 5 Kaylin Whitney (usa) 11.75; 6 Naomi Sedney (ned) 11.85

400m A 1 Stephanie-Ann McPherson (jam) 50.86; 2 Perri Shakes-Drayton (gbr) 52.19; 3 Sherika Jackson (jam) 52.26; 4 Kseniya Aksyonova (rus) 52.95; 5 Anyika Onuora (gbr) 53.10; 6 Maria Benedicta Chigbolu 53.20; 7 Lisanne De Witte (ned) 53.90; 8 Tamara Salaski (srb) 54.13; 400m B 1 Margaret Adeoye (gbr) 52.32; 2 Laviai Nielsen (gbr) 52.80; 3 Maria Enrica Spacca 53.20; 4 Raphaela Boaheng Lukudo 53.94; 5 Rebecca Borga 54.24; 6 Bianca Williams (gbr) 54.34

800m 1 Francine Niyonsaba (bdi) 2.01.14; 2 Noelie Yarigo (ben) 2.01.68; 3 Emily Cherotich Tuei (ken) 2.02.03; 4 Marina Arzamasova (blr) 2.02.58; 5 Brittany McGowan (aus) 2.02.92; 6 Lore Hoffmann (sui) 2.03.03; 7 Gabriela Stafford (can) 2.03.24; 8 Yusleisis Santiusti 2.03.26; 9 Nelly Jepkosgei (ken) 2.03.34; 10 Joyce Mattagliano 2.05.14

1.500m u23 1 Eleonora Vandi 4.19.30, 2 Laura Dalla Monta 4.26.42; 3 Flavia Ferrari (99) 4.28.74; 4 Elisa Cherubini (98) 4.30.74

3.000m 1 Lilian Kasait Rengeruk (ken) 8.51.04; 2 Joyline Cherotich (ken) 8.52.59; 3 Heidi See (aus) 8.54.13; 4 Katie Mackey (usa) 8.57.30; 5 Simona Vrzalová (cze) 8.58.30; 6 Margherita Magnani 8.58.78; 7 Liina Tsernov (est) 9.01.45; 8 Emelia Gorecka (gbr) 9.03.85; 9 Sentayehu Leweteegn (eth) 9.11.29; 10 Yekaterina Sokolenko (rus) 9.12.78; 11 Celine Iranzi (rwa) 9.37.71; 12 Vivian Jerop Kemboi (ken) 9.40.09

400mh 1 Ristananna Tracey (jam) 54.58; 2 Janieve Russell (jam) 55.48; 3 Marzia Caravelli 56.09; 4 Vera Rudakova (rus) 56.81; 5 Viktoryia Tkachuk (ukr) 58.41; 6 Valentina Caballeri 58.76; 7 Caren Agreiter 59.82

HJ 1 Kateryna Tabashnyk (ukr) 1.95; 2 Yuliya Levchenko (ukr) 1.93; 3 Erika Furlani 1.83; 4 Yelizaveta Simanovich (blr) 1.80; 5 Bianca Garibaldi Devoto (2000) 1.75; 6 Elena Vallortigara 1.75; Pamela Croce (99) 1.75

JT 1 Lina Muze (lat) 60.18; 2 Nikola Ogrodnniková (cze) 58.06; 3 Laura Whittingham (gbr) 55.74; 4 Carolina Visca (2000) 52.58; 5 Paola Padovan 50.77; 6 Zahra Bani 50.09

Zagreb (Croatia), 28-29.8.2017 -67th Memorijal Borisa Hanzekovica-


Zagreb (Croatia), 28-29.8.2017 -67th Memorijal Borisa Hanzekovica-

Men

100m (0.3) 1 Yohan Blake (jam) 10.05; 2 Mike Rodgers (usa) 10.14; 3 Asafa Powell (jam) 10.16; 4 Adam Gemili (gbr) 10.21; 5 Ramil Guliyev (tur) 10.36; 6 Daniel Talbot (gbr) 10.37; 7 Austin Hamilton (swe) 10.38; 8 Zvonimir Ivaskovic (cro) 10.71

400m 1 Gil Roberts (usa) 44.94; 2 Isaac Makwala (bot) 45.29; 3 Vernon Norwood (usa) 45.47; 4 Rabah Yousif (gbr) 46.04; 5 Pavel Maslak (cze) 46.18; 6 Pieter Conradie (rsa) 46.66; 7 Martyn Rooney (gbr) 46.68; 8 Mateo Ruzic (cro) 47.64

400m National 1 Mateo Kovacic 48.34; 2 David Salamon 48.40

800m National 1 Marino Bloudec 1.50.16; 2 Sven Cepus 1.51.50

3.000m 1 Selemon Barega (eth) 7.38.90; 2 Davis Kiplangat (ken) 7.39.97; 3 Mohammed Ahmed (can) 7.40.49; 4 Patrick Tiernan (aus) 7.41.43; 5 Silas Kiplagat (ken) 7.43.39; 6 Bethwell Birgen (ken) 7.44.20; 7 Ben True (usa) 7.44.36; 8 Ben Blankenship (usa) 7.44.43; 9 Mahiedine Mekhissi Benhabbad (fra) 7.57.12; 10 Dino Bosnjak (cro) 7.57.57; 11 Ryan Gregson (aus) 7.58.57; 12 Osman Juzunovic (bih) 8.12.08; 13 Abdelhamid Zerrifi (alg) 8.12.55

110mh (0.7) 1 Sergey Shubenkov (rus) 13.12; 2 Devon Allen (usa) 13.19; 3 Balasz Baji (hun) 13.46; 4 Andrew Riley (jam) 13.49; 5 Andrew Pozzi (gbr) 13.56; 6 David King (gbr) 13.73; 7 Aleec Harris (usa) 13.86

400mh 1 Abderrahman Samba (qat) 48.70; 2 Kyron McMaster (ivb) 49.49; 3 L J Van Zyl (rsa) 49.69; 4 Thomas Barr (irl) 50.22; 5 Jack Green (gbr) 50.27; 6 Kerron Clement (usa) 50.44; 7 Mohamed Shaib (qat) 50.83

PV 1 Sam kendricks (usa) 5.60; 2 Karsten Dilla (ger) 5.40; 3 Ben Broeders (bel) 5.40; 4 Stanley Joseph (fra) 5.40; Kevin Menaldo (fra) 5.40; 6 Robert Renner (slo) 5.30; 7 Ivan Horvat (cro) 5.30

LJ 1 Aleksandr Menkov (rus) 7.98 (0.0); 2 Michael Hartfield (usa) 7.93 (0.1); 3 Lazar Anic (srb) 7.70 (0.5); 4 Dino Pervan (cro) 7.66 (0.1); 5 Godfrey Khotso Mokoena (rsa) 7.64 (0.0); 6 Emiliano Lasa (uru) 7.62 (0.0)

SP 1 Tomas Walsh (nzl) 21.50; 2 Damien Birkinhead (aus) 21.35; 3 Michal Haratyk (pol) 21.34; 4 O'Dayne Richards (jam) 21.00; 5 Joe Kovacs (usa) 20.85; 6 Stipe Zunic (cro) 20.66; 7 Franck Elemba (cgo) 20.51; 8 Mesud Pezer (bih) 20.03; 9 Filip Mihaljevic (cro) 19.82; 10 Nedzad Mulabegovic (cro) 17.78

Women

100m (1.0) 1 Blessing Okagbare-Ighoteguonor (ngr) 11.14; 2 Dina Asher-Smith (gbr) 11.23; 3 Michelle-Lee Ahye (tto) 11.26; 4 Desiree Henry (gbr) 11.40; 5 Schillonie Calvert-Powell (jam) 11.43; 6 Carina Horn (rsa) 11.44; 7 Madiea Ghafoor (ned) 11.58

800m 1 Ajee Wilson (usa) 1.59.13; 2 Winny Chebet (ken) 1.59.54; 3 Lynsey Sharp (gbr) 1.59.76; 4 Hedda Hynne (nor) 2.01.60; 5 Sanne Verstegen (ned) 2.02.26; 6 Sarah McDonald (gbr) 2.02.64; 7 Hannah England (gbr) 2.02.66; 8 Jenny Simpson (usa) 2.03.05; 9 Renée Eykens (bel) 2.03.34

100mh (0.1) 1 Christina Manning (usa) 12.66; 2 Dawn Harper-Nelson (usa) 12.84; 3 Kristi Castlin (usa) 12.86; 4 Megan Simmonds (jam) 13.40; 5 Danielle Williams (jam) 13.40; 6 Ivana Loncarek (cro) 13.91

3.000m St 1 Norah Jeruto (ken) 9.04.56; 2 Daisy Jepkemei (ken) 9.19.68; 3 Joan Chepkemoi (ken) 9.20.22; 4 Purity Kirui (ken) 9.21.89; 5 Genevieve Lacaze (aus) 9.29.13; 6 Leah O'Connor (usa) 9.31.61; 7 Rosie Clarke (gbr) 9.32.10; 8 Iona Lake (gbr) 9.39.03; 9 Katie Landwehr (usa) 10.07.86

HJ 1 Kamila Licwinko (pol) 1.96; 2 Irina Gordeyeva (rus) 1.88; 3 Erika Kinsey (swe) 1.88; 4 Ana Simic (cro) 1.88; 5 Morgan Lake (gbr) 1.88

TJ 1 Shanieka Ricketts (jam) 14.45 (0.2); 2 Viktoriya Prokopenko (rus) 13.96 (-0,2); 3 Dovilé Dzindzalietatité (ltu) 13.95 (0.1); 4 Iryna Vaskouskaya (blr) 13.55 (0.0); 5 Vilayeta Skvartsova (blr) 13.49 (-0,2); 6 Irina Gumenyuk (rus) 13.48 (0.1); 7 Jeanine Assani Issouf (fra) 13.39 (0.3); 8 Paola Borovic (cro) 13.32 (0.2)

DT 1 Sandra Perkovic (cro) 70.83; 2 Whitney Ashley (usa) 62.91; 3 Nadine Müller (ger) 62.58; 4 Gia Lewis-Smallwood (usa) 61.87; 5 Julia Harting (ger) 61.13; 6 Dragana Tomasevic (srb) 59.88; 7 Veronika Domjan (slo) 54.58; 8 Marija Tolj (cro) 50.72

JT 1 Elizabeth Gleadle (can) 63.40; 2 Sara Kolak (cro) 61.86; 3 Tatsiana Khaladovich (blr) 61.74; 4 Martina Ratej (slo) 61.74; 5 Kara Winger (usa) 60.44; 6 Madara Palameika (lat) 58.04; 7 Franja Zelimorski (cro) 50.90

Hrubieszow (Poland), 27.8.2017


Hrubieszow (Poland), 27.8.2017

Women

HT u18 (3 kg) Aleksandra Kufel 60.02

Czestochowa (Poland), 26.8.2017


Czestochowa (Poland), 26.8.2017

Men

HJ Wojciech Theiner 2.15; SP Szymon Mazur (98) 18.15

Novi Sad (Serbia), 28.8.2018 -63th Velika Nagrada-


Novi Sad (Serbia), 28.8.2018 -63th Velika Nagrada-

Men

800m Nemanja Cerovac 1.51.24; 3.000m Dario Ivanovski (mkd) 8.17.92; JT Branko Paukovic 75.20

Women

400m Maja Ciric 53.76; LJ Milica Gardasevic 6.35 (0.6)

Caracas (Venezuela), 26.8.2017 -Clásico de Velocidad-


Caracas (Venezuela), 26.8.2017 -Clásico de Velocidad-

Men

100m (0.7) 1 Alvaro Cassiani 10.59; 2 Yeiker Mendoza 10.66; 200m (0.5) 1 Alvaro Cassiani 21.04; 2 Rafael Vázquez 21.05; 3 Arturo Ramírez 21.38; 400m 1 Kelvis Padrino 46.87; 2 Usvald Zulueta 47.44; 3 Julio Rodríguez 48.31

Women

100m (0.5) Genesis Romero 11.96; 200m (1.3) 1 Genesis Romero 24.28; 2 Yoveiny Mota (2000) 24.48; 400m Pamela Milano (99) 55.38

Maribor (Slovenia), 26-27.8.2017


Maribor (Slovenia), 26-27.8.2017

Men

100m h2 (0.7) Jure Grkman (99) 10.70; 200m (27) (1.8) Jure Grkman (99) 21.38; 400m h1 Gregor Grahovac (2000) 48.92; LJ Rok Renner (99) 7.40 (0.9); DT u20 (1,75 kg) Kristjan Ceh 56.40

Womn

400m Agata Zupin (98) 53.10; 400mh (27) Agata Zupin 56.49; LJ (27) Lara Krnc (2000) 5.94 (0.7)

Monday, August 28, 2017

Helsinki (Finland), 28.8.2017


Helsinki (Finland), 28.8.2017

Men

HT 1 Joachim Koivu 66.89; 2 Fredrik Fröberg 63.23; 3 Arttu Väänänen 62.33

Plzen (Czech Republic), 27.8.2017


Plzen (Czech Republic), 27.8.2017

Women

400m (mixed race) Tereza Petrzilková 54.20

Praha (Czech Republic), 27.8.2017


Praha (Czech Republic), 27.8.2017

Men

200m (3.1) Jiri Polak 21.34; 110mh (2.5) Jiri Svoboda 13.44; 400mh Michal Broz 51.88; HJ Lukas Beer (svk) 2.13; HT 1 Miroslav Pavlicek 68.38; 2 Michal Fiala 63.06

Kladno (Czech Republic), 26.8.2017


Kladno (Czech Republic), 26.8.2017

Men

100m (0.2) Al Dawood Abdullah (ksa) 10.63; 110mh (0.0) Ahmad Mohamed Al-Moualed (ksa) 13.70; JT Jiri Dvorak 69.85

Breclav (Czech Republic), 26.8.2017


Breclav (Czech Republic), 26.8.2017

Men

400mh Martin Tucek 51.90

Women

400mh Katerina Halová 59.66

Jablonec nad Nisou (Czech Republic), 26.8.2017


Jablonec nad Nisou (Czech Republic), 26.8.2017

Men

100m (0.0) Stepan Hampl (99) 10.62; SP Martin Stasek 17.60; DT Tomas Jokl 53.61

Bruxelles (Belgium), 26.8.2017 -Urban Memorial Van Damme-


Bruxelles (Belgium), 26.8.2017 -Urban Memorial Van Damme-

Men

100m (1.4) 1 Giovanni Codrington (ned) 10.41; 2 Jonathan Borlée 10.47; 3 Kevin Borlée 10.57; 4 Dylan Borlée 10.61; 100m National (2.2) Gaylord Kuba Di Vita 10.56

110mh (1.0) 1 Koen Smet (ned) 13.79; 2 Dario De Borger 13.81

Women

100mh (0.5) 1 Sharona Bakker (ned) 13.23; 2 Anne Zagre 13.24; 3 Sarah Missinne 13.85 (13.73 (1.0) 1h1); 4 Chloe Beaucarne 13.85 (13.82 (1.0) 2h1)

Chiasso (Switzerland), 26.8.2017 -Gran Premio Mendrisiotto-


Chiasso (Switzerland), 26.8.2017 -Gran Premio Mendrisiotto-

Men

100m (-1,3) 1 Angel David Rodríguez (esp) 10.65 (10.53 (-0,2) 1h1); 2 Ruskin Molinari (ita) (2000) 10.68; LJ 1 Camillo Kabore (ita) 7.41 (1.6); 2 Denis Eradiri (bul) 7.32 (1.3)

Women

200m (-0,6) Annalisa Scott Spadotto (ita) 24.38; 800m 1 Alexandra Bosshard 2.08.41; 2 Sina Sprecher 2.08.87; LJ 1 Tania Vicenzino (ita) 6.33 (1.2); 2 Irene Pusterla (sui) 6.22 (1.5); JT Nora Bicet (esp) 51.22

Kosice (Slovak Republic), 27.8.2017


Kosice (Slovak Republic), 27.8.2017

Men

SP u20 (6 Kg) Adrian Baran 17.77

Taipei (Taipei), 23-28.8.2017 -29th Summer Universiade-


Taipei (Taipei), 23-28.8.2017 -29th Summer Universiade-

Men

100m (24) (-0,9) 1 Chun-Han Yang (tpe) 10.22; Thando Roto (rsa) 10.24; 3 Cameron Burrell (usa) 10.27; 4 Tyquendo Tracey (jam) 10.28; 5 Jan Volko (svk) 10.30; 6 LeShon Collins (usa) 10.32; 7 Shuhei Tada (jpn) 10.33; 8 Emmanuel Yeboah (gha) 10.36

100m semis (24) s1 (0.0) 1 Chun-Han Yang (tpe) 10.20; 2 Emmanuel Yeboah (gha) 10.26; 3 Shuhei Tada (jpn) 10.27; 4 Cameron Burrell 10.30; 5 Samuel Osewa (gbr) 10.42; 6 Hengnan Jiang (chn) 10.44; 7 Skander Djamil Athmani (alg) 10.44; 8 Diogo Antunes (por) 10.54; s2 (0.1) 1 Rhando Roto (rsa) 10.18; 2 Jan Volko (svk) 10.28; 3 Tyquendo Tracey (jam) 10.29; 4 LeShon Collins (usa) 10.31; 5 Joseph Millar (nzl) 10.35; 6 Heber Gallegos (mex) 10.44; 7 Eetu Rantala (fin) 10.51 

100m round 2 (23) h1 (0.4) 1 Thando Roto (rsa) 10.35; 2 Skander Djamil Athmani (alg) 10.44; 3 Diogo Antunes (por) 10.48; 4 Eetu Rantala (fin) 10.55 (10.55 (1.1) 2q8); h2 (-0,4) 1 Jan Volko (svk) 10.31; 2 Tyquendo Tracey (jam) 10.32; 3 LeShon Collins (usa) 10.43 (10.30 (0.3) 1q3); 4 Yusuke Tanaka (jpn) 10.60 (10.51 (0.1) 2q1); 5 Vladislav Grigoryev (kaz) 10.64 (10.61 (-0,7) 3q7); h3 (0.0) 1 Shuhei Tada (jpn) 10.29; 2 Chun-Han Yang (tpe) 10.31; 3 Cameron Burrell (usa) 10.42; 5 Samuel Osewa (gbr) 10.48; 5 Markus Fuchs (aut) 10.64 (10.62 (-0,1) 3q5); h4 (-0,1) 1 Emmanuel Yeboah (gha) 10.35 (10.25 (-0,9) 1q10); 2 Heber Gallegos (mex) 10.37; 3 Joseph Millar (nzl) 10.44 (10.35 (1.4) 1q9); 4 Imri Persiado (isr) 10.52 (10.44 (1.4) 3q9); 5 Hengnan Jiang (chn) 10.55 (10.41 (1.4) 2q9); in round 1: Dominik Zalesky (cze) 10.63 (0.1) 3q1; Markus Lawler (irl) 10.64 (-0,4) 3q2; Juan Alanis (mex) 10.47 (0.3) 2q3; Zdenek Stromsik (cze) 10.50 (0.3) 3q3; Kostas Skrabulis (ltu) 10.55 (0.5) 4q3; Luca Cassano (ita) 10.60 (-1,3) 3q4; Moriba Morain (tto) 10.34 (0,1) 1q5; Muhammad Aqil Yasmin (mas) 10.61 (-0,1) 2q5; James Linde (can) 10.59 (-0,1) 2q6; Gabriel Oliveira Constantino (bra) 10.56 (-0,7) 2q7; Shadrack Opoku Agyemang (gha) 10.57 (1.1) 3q8; Florian Clivaz (sui) 10.59 (1.1) 4q8; Pascal Mancini (sui) 10.53 (1.4) 4q9; Oluwasegun Makinde (can) 10.58 (0,9) 4q10; Rohan Browning (aus) 10.60 (-0,9) 5q10

200m (26) (-3,8) 1 Jeffrey John (fra) 20.93; 2 James Linde (can) 20.96; 3 Jan Volko (svk) 20.99; 4 Ncincilili Titi (rsa) 21.00; 5 Dan Neil Telesford (tto) 21.03; 6 Joseph Millar (nzl) 21.04; 7 Chun-Han Yang (tpe) 21.07; 8 Jun Yamashita (jpn) 21.16

200 semis (26) s1 (3.1) 1 Ncincilili Titi (rsa) 20.70; 2 Chun-Han Yang (tpe) 20.78; 3 James Linde (can) 20.80; 4 Jacarias Martin (usa) 20.96; 5 Ruizuan Zhang (chn) 21.03; 6 Joachim Maartens (rsa) 21.26; 7 Simon Bujna (svk) 21.46; s2 (1.0) 1 Jan Volko (svk) 20.80; 2 Joseph Millar (nzl) 20.92; 3 Dan Neil Telesford (tto) 20.92; 4 Samuli Samuelsson (fin) 20.99; 5 Sho Kitagawa (jpn) 21.05; 6 Silvan Wicki (sui) 21.38; s3 (-3.2) 1 Jeffrey John (fra) 21.08; 2 Jun Yamashita (jpn) 21.20; 3 Skander Djamil Athmani (alg) 21.21; 4 Vladislav Grigoryev (kaz) 21.23

200m round 1 (25) h1 (0.9) 1 Ncincilili Titi (rsa) 21.34; 2 Artur Zaczek (pol) 21.48; h2 (0.3) 1 Aldemir Gomes da Silva (bra) 20.92; 2 Samuli Samuelsson (fin) 21.17; h3 (-1,6) 1 Jeffrey John (fra) 20.97; 2 Dan Telesford (tto) 21.04; 3 Silvan Wicki (sui) 21.21; h3 (-1,9) 1 Jan Volko (svk) 21.05; 2 James Linde (can) 21.07; h5 (-2,4) Sho Kitagawa (jpn) 21.45; h6 (1.5) 1 Chun-Han Yang (tpe) 21.09; 2 Ruixuan Zhang (chn) 21.10; 3 Joachim Maartens (rsa) 21.20; h7 (2.3) 1 Jun Yamashita (jpn) 21.02; 2 Skander Djamil Athmani (alg) 21.21; h8 (2.0) 1 Jacarias Martin (usa) 20.87; 2 Vladislav Grigoryev (kaz) 20.97; 3 Bastien Mouthon (sui) 21.44

400m (25) 1 Luguelín Santos (dom) 45.24; 2 Yoandys Lescay (cub) 45.31; 3 Rafal Omelko (pol) 45.56; 4 Kajetan Duszynski (pol) 46.50; 5 Benjamin Ayesu-Attah (can) 46.53; 6 Davide Re (ita) 46.87; 7 Mikhail Litvin (kaz) 46.93; 8 Darren Alfred (tto) 47.93

400m semis (24) s1 1 Luguelín Santos (dom) 45.85; 2 Kajetan Duszynski (pol) 46.30; 3 Nathaniel George (can) 46.47; 4 Daniele Corsa (ita) 46.56; 5 Jan Tesar (cze) 46.77, 6 Silvan Lutz (sui) 46.89; 7 mateo Ruzic (cro) 46.90; 8 Ibrahima Mbengue (sen) 47.61; s2 1 Yoandys Lescay (cub) 46.02; 2 Benjamin Ayesu-Attah (can) 46.23; 3 Davide Re (ita) 46.32; 4 Mikhail Litvin (kaz) 46.40; 5 Zakithi Busani Nene (rsa) 46.55; 6 Batuhan Altintas (tur) 46.86; 7 Denis Danac (svk) 47.82; 8 Bienvenue Sawadogo (bur) 48.15; s3 1 Rafal Omelko (pol) 46.73; 2 Darren Alfred (tto) 47.15; 3 Othman Ali Al-Busaidi (oma) 47.20; 4 Luis Charles (dom) 47.33; 5 Runyu Li (chn) 47.53; 6 Ayodeji Akinkuowo (ngr) 47.75; 7 Daniel Angelella (sui) 47.75; 8 Jordan Clarke (usa) 47.76

400m round 1 (23) h1 1 Rafal Omelko (pol) 46.77; 2 Mikhail Litvin (kaz) 46.92; 3 Jan Tesar (cze) 47.22; 4 Bienvenu Sawadogo (bur) 47.69; h2 1 Luguelín Santos (dom) 47.34; 2 Silvan Lutz (sui) 47.40; 3 Lung-Hsiang Yang (tpe) 47.95; h3 1 Darren Alfred (tto) 47.18; 2 Daniele Angelella (sui) 47.34; 3 Takamasa Kitagawa (jpn) 47.85; 4 Andrey Sokolov (kaz) 48.19; h4 1 Davide Re (ita) 47.87; 2 Jordan Clarke (usa) 48.02; h5 1 Yoandis Lescay (cub) 47.06; 2 Denis Danac (svk) 47.50; 3 Batuhan Altintas (tur) 47.59; h6 1 Luis Charles (dom) 47.42; 2 Daniele Corsa (ita) 47.97; h7 1 Zakithi Busani Nene (rsa) 46.97; 2 Othman Ali Al-Busaidi (oma) 47.05; h8 1 Nathaniel George (can) 46.91; 2 Mateo Ruzic (cro) 46.93; 3 Runyu Li (chn) 47.14; 4 Clifton Kagisa Meshack (bot) 48.03; 5 Abdelrahman Abualhummos (jor) 48.16; h9 1 Kajetan Duszynski (pol) 47.57; 2 Benjamin Ayesu-Attah (can) 47.65; 3 Ibrahima Mbengue (sen) 47.69; 4 Ayodeji Akinkuowo (ngr) 47.71

800m (28) 1 Jesús Tonatiu López (mex) 1.46.06; 2 Mohamed Belbachir (alg) 1.46.73; 3 Aymeric Lusine (fra) 1.47.18; 4 Hendrik Uys (rsa) 1.47.58; 5 Artur Kuciapski (pol) 1.47.69; 6 Stephen Knuckey (aus) 1.47.90; 7 Filip Snjedr (cze) 1.48.31; 8 Rynardt Van Rensburg (rsa) 1.49.70

800m semis (27) s1 1 Aymeric Lussine (fra) 1.48.04; 2 Artur Kuciapski (pol) 1.48.36; 3 Stephen Knuckey (aus) 1.48.39; 4 Henrdik Uys (rsa) 1.48.66; 5 Benediktas Mickus (ltu) 1.49.35; 6 Lukas Hodbod (cze) 1.49.40; 7 Tyler Smith (can) 1.50.90; s2 1 Rynardt Van Rensburg (rsa) 1.48.97; 2 Filip Snjedr (cze) 1.49.04; 3 Baptiste Mischler (fra) 1.49.07; 4 Levent Ates (tur) 1.49.31; 5 Ramzi Abdenouz (alg) 1.49.94; 6 Yevhen Hutsol (ukr) 1.49.97; 7 Soufiane El Kabbouri (ita) 1.50.45; s3 Jesús Tonatiu López (mex) 1.48.23; 2 Mohamed Belbachir (alg) 1.48.30; 3 Michal Rozmys (pol) 1.48.71; 4 James Bowness (gbr) 1.48.78; 5 Elmar Engholm (swe) 1.49.03; 6 Aaron Botterman (bel) 1.49.45; 7 Christoph Kessler (ger) 1.50.13

800m round 1 (26) h1 1 James Bowness (gbr) 1.50.49; 2 Elmar Engholm (swe) 1.50.66; 3 Yevhen Hutsol (ukr) 1.50.88; h5 1 Baptiste Mischler (fra) 1.50.49; 2 Benediktas Mickus (ltu) 1.50.57; 3 Christoph Kessler (ger) 1.50.63

1.500m (25) 1 Timo Benitz (ger) 3.43.45; 2 Alexis Miellet (fra) 3.43.91; 3 Jonathan Davies (gbr) 3.43.99; 4 Grzegorz Kalinowski (pol) 3.44.57; 5 Charles Grethen (lux) 3.44.59; 6 Isaac Hockey (aus) 3.45.32; 7 Simas Bertasius (ltu) 3.46.05; 8 Takieddine Hedeilli (alg) 3.46.87; 9 Fernando Martínez (mex) 3.47.18; 10 Cole Henderson (can) 3.47.95; 11 Rantso Mokopane (rsa) 3.47.97

1.500m heats (23) h1 1 Charles Grethen 3.43.62; 2 Timo Benitz (ger) 3.43.93; 3 Jonathan Davies (gbr) 3.43.95; 4 Simas Bertasius (ltu) 3.44.33; 5 Takieddine Hedeilli (alg) 3.44.49; 6 Mateusz Borkowski (pol) 3.45.29; 7 Jonas Raess (sui) 3.45.51; 8 Martin Casse (fra) 3.46.08; 9 Fortunate Turihohabwe (uga) 3.48.20; 10 Soufiane El Kabbouri (ita) 3.49.22; h2 1 Alexis Miellet (fra) 3.46.76; 2 Fernando Martínez (mex) 3.46.88; 3 Isaac Hockey (aus) 3.46.88; 4 Junior Bussotti Neves (ita) 3.46.89; 5 Corey Bellemore (can) 3.46.95; 6 Elmar Engholm (swe) 3.46.95; 7 Levent Ates 3.47.85; 8 Jeremiah Motsau (rsa) 3.49.22; 9 Mihn Kyun Cho (den) 3.49.38; h3 1 Grzegorz Kalinowski (pol) 3.49.14; 2 Rantso Mokopane (rsa) 3.49.84

5.000m (28) 1 François Barrer (fra) 14.00.86; 2 Jonathan Davies (gbr) 14.02.46; 3 Andreas Vojta (aut) 14.02.65; 4 Nicolae Soare (rou) 14.03.12; 5 Simon Debognies (bel) 14.05.39; 6 Jeromy Andreas 14.06.24; 7 Ramazan Ozdemir (tur) 14.08.55; 8 Jonas Raess (sui) 14.08.99; 9 Sadic Bahati (uga) 14.10.38; 10 Matthew Bergin (irl) 14.11.54

10.000m (24) 1 Sadic Bahati (gha) 29.08.68; 2 Nicolae Soare (rou) 29.12.76; 3 Kazuya Shiojiri (jpn) 29.20.96; 4 John Kateregga (uga) 29.44.31

Half Marathon (27) Kei Katanishi (jpn) 1h.06.09

110mh (27) (-0,5) 1 Balasz Baji (hun) 13.35; 2 Kuei-Ru Chen (tpe) 13.55; 3 Damian Czykier (pol) 13.56; 4 Taioh Kanai (jpn) 13.69; 5 Shusei Nomoto (jpn) 13.71; 6 Nicholas Hough (aus) 13.73; 7 Sekou Kaba (can) 13.87

110mh semis (27) s1 (0.9) 1 Damian Czykier (pol) 13.57; 2 Kuei-Ru Chen (tpe) 13.63; 3 Taioh Kanai (jpn) 13.66; 4 Nicholas Hough (aus) 13.70; 5 Sekou Kaba (can) 13.82; 6 Rapolas Saulius (ltu) 14.06; 7 Gyeong-tae Kim (kor) 14.11; s2 (-2,0) 1 Balasz Baji (hun) 13.67; 2 Shusei Nomoto (jpn) 13.79; 3 Gabriel Constantino (bra) 13.94; 4 Tshepo Lefete (rsa) 13.95; 5 Wei-Ting Yang (tpe) 14.06; 6 Vaclav Sedlak (cze) 14.25

110mh round 1 (26) h1 (0.0) 1 Gabriel Constantino (bra) 13.88; 2 Wei-Ting Yang (tpe) 13.89; 3 Amere Lattin (usa) 13.95; h2 (-2,4) 1 Balasz Baji (hun) 13.84; 2 Shusei Nomoto (jpn) 14.03; 3 Tshepo Lefete (rsa) 14.15; h3 (-4,0) 1 Taioh Kanai (jpn) 14.07; 2 Sekou Kaba (can) 14.07; h4 (-2,8) 1 Kuei-Ru Chen (tpe) 13.74; 2 Simon Krauss (fra) 13.91; 3 Nicholas Hough (aus) 13.93; 4 Rapolas Saulius (ltu) 14.10

400mh (26) 1 Juander Santos (dom) 48.65; 2 Chieh Chen (tpe) 49.05; 3 Abdelmalik Lahoulou (alg) 49.30; 4 Jose Bencosme De Leon (ita) 49.38; 5 Patryk Dobek (pol) 49.51; 6 Johannes Pretorius (rsa) 49.71; 7 Danny Brand (sui) 49.92; 8 Jaak-Heinrich Jagor (est) 50.71

400mh semis (25) s1 Patryk Dobek (pol) 49.77; 2 Jose Bencosme de Leon (ita) 50.01; 3 Dany brand 50.06; 4 Oskari Mörö (fin) 51.04; 5 Vit Müller (cze) 51.46; 7 Dominik Hufnagl (aut) 52.29; s2 1 Jaak-Heinrich Jagor (est) 49.55; 2 Abdelmalik Lahoulou (alg) 49.62; 3 Johannes Pretorius (rsa) 49.69; 4 Guillermo Ruggeri (arg) 50.54; 5 Johannes Maritz (nam) 50.59; 6 Alain-Hervé Mfomkpa (sui) 50.97; 7 Paul Byrne (irl) 51.31; 8 Alfredo Sepúlveda (chi) 52.26; s3 1 Juander Santos (dom) 49.31; 2 Chieh Chen (tpe) 49.37; 3 Jacob Paul (gbr) 50.37; 4 Dmitriy Koblov (kaz) 50.84; 5 Ryo Kajiki (jpn) 50.99; 6 Le Roux Hamman (rsa) 51.18; 7 Saber Boukmouche (alg) 51.63; 8 Artur Langowski (bra) 51.89

400mh round 1 (24) h1 1 Patryk Dobek (pol) 50.14; 2 Abdelmalik Lahoulou (alg) 50.80; 3 Vit Müller (cze) 50.95; 4 Dominik Hufnagl (aut) 51.24; h2 1 Danny Brand (sui) 50.78; 2 Guillermo Ruggeri (arg) 50.91; 3 Chia-Hsuan Yu (tpe) 51.46; h3 1 Chieh Chen (tpe) 49.82; 2 Jose Bencosme de Leon (ita) 50.45; 3 Alain Herve Mfomkpa (sui) 50.76; 4 Paul Byrne (irl) 51.06; h4 1 Jacob Paul (gbr) 51.38; 2 Ryo Kajiki (jpn) 51.73; 3 Saber Boukmouche (alg) 51.88; 4 Jaime Rodríguez (arg) 52.10; 5 Martin Juranek (cze) 52.28; h5 1 Johannes Maritz (nam) 50.66; 2 Oskari Mörö (fin) 50.93; 3 Jaak-Heinrich Jagor (est) 51.24; 4 Le Roux Hamman (rsa) 51.60; 5 Gerald Drummond (crc) 52.22; 6 Jakub Bottlik (svk) 52.57; h6 1 Johannes Pretorius (rsa) 50.28; 2 Juander Santos (dom) 50.37; 3 Dmitriy Koblov (kaz) 50.61; 4 Alfredo Sepúlveda (chi) 51.08; 5 Hye-onu Wang (kor) 52.37

3.000m St (27) 1 Krystian Zalewski (pol) 8.35.88; 2 Rantso Mokopane (rsa) 8.36.25; 3 Ali Messaoudi (alg) 8.37.14; 4 Olli Raitanen (fin) 8.37.42; 5 Ole Hesselbjerg (den) 8.38.41; 6 Zak Seddon (gbr) 8.39.30; 7 Martin Grau (ger) 8.45.63; 8 Ahmed Abdelwahed (alg) 8.47.72; 9 Kaur Kivistik (est) 8.48.04; 10 Justinas Berzanskis (ltu) 8.49.46; 11 John Gay (can) 8.50.45; 12 Alvaro Abreu (dom) 8.54.19

HJ (25) 1 Falk Wendrich (ger) 2.29; 2 Marco Fassinotti (ita) 2.29; 3 Chun-Hsien Hsiang (tpe) 2.26; 4 Allan Smith (gbr) 2.23; 5 Adrijus Glebauskas (ltu) 2.23; 6 Dmitry Kroytor (isr) 2.23; 7 Mpho Links (rsa) 2.23; 8 Sanghyeok Woo (kor) 2.20; 9 Carlos Laloy (arg) 2.20; 10 Norbert Kobielski (pol) 2.15; 11 Tzur Liberman (isr) 2.15; 12 Roman Loshkarev (kaz) 2.15

HJ qualy (23) Group A 1 Marco Fassinotti (ita) 2.15; Carlos Laloy (arg) 2.15; Falk Wendrich (ger) 2.15; 4 Mpho Links (rsa) 2.15; 5 Tzur Liberman (isr) 2.15; 6 Roman Loshkarev (kaz) 2.15; Group B 1 Norbert Kobielski (pol) 2.15; Dmitry Kroytor (isr) 2.15; Allan Smith (gbr) 2.15; Sanghyeok Woo (kor) 2.15; 5 Chun-Hsien Hsiang (tpe) 2.15; 6 Adrijus Glebauskas (ltu) 2.15

PV (27) 1 Diogo Ferreira (por) 5.55; 2 Sergey Grigoryev (kaz) 5.55; 3 Claudio Stecchi (ita) 5.40; 4 Masaki Ejima (jpn) 5.40; 5 Angus Armstrong (aus) 5.30; Nikita Filippov (kaz) 5.30; 7 Jorge Luna (mex) 5.20; 8 Bruno Germano Spinelli (bra) 5.20

PV qualy (25) Group A 1 Mathieu Collet (fra) 5.30; 2 Bruno Germano Spinelli (bra) 5.30; Sergey Grigoryev (kaz) 5.30; 4 Nick Southgate (nzl) 5.30; 5 Duh-yeon Han (kor) 5.20; Group B 1 Claudio Stecchi (ita) 5.30; 2 Angus Armstrong (aus) 5.30; Masaki Ejima (jpn) 5.20; Deryk Theodore (can) 5.30; 5 Nikita Filippov (kaz) 5.30; 6 Jorge Luna (mex) 5.30; 7 Diogo Ferreira (por) 5.30; 8 Koen van der Wijst (ned) 5.30

LJ (28) 1 Radek Juska (cze) 8.02 (0.8); 2 Yasser Mohammed Triki (alg) 7.96 (-0,3); 3 Raihau Maiau (fra) 7.91 (-0,1); 4 Christopher Mitrevski (aus) 7.78 (1.39; 5 Tiago Da Silva (bra) 7.64 (0.0); 6 Eun-jae Joo (kor) 7.57 (-0,7); 7 Filippo Randazzo (ita) 7.53 (0.0); 8 Strahinja Jovancevic (srb) 7.52 (-0,1); 9 Marcelino dos Santos (bra) 7.50 (0.6); 10 Marcel Mayack (cmr) 7.48 (0.1); 11 Ming Tai Chan (hkg) 7.44 (0.4)

LJ qualy (27) Group A 1 Radek Juska (cze) 8.31 (1.4); 2 Marcelino dos Santos (bra) 7.89 (1.9); 3 Raihau Maiau (fra) 7.72 (0.0); 4 Eun-jae Joo (kor) 7.71 (2.9); 5 Yasser Mohammed Triki (alg) 7.71 (-0,7); 6 Ingar Kiplesund (nor) 7.64 (-0,2); 7 Ming Tai Chan (hkg) 7.64 (-0,1); 8 Henrik Kutberg (est) 7.51 (0.4); 9 Kristian Bäck (fin) 7.47 (0.6); 10 Yize Sun (chn) 7.47 (1.4); 11 Liam Adcock (aus) 7.45 (0.7); 12 Cheswill Johnson (rsa) 7.40 (0.3); 13 Benjamin Gabrielsen (den) 7.39 (0.3); 14 Steven Nuytinck (ned) 7.36 (-2,2); Group B 1 Marcel Mayack (cmr) 7.69 (-0,3); 2 Christopher Mitrevski (aus) 7.66 (1.1); 3 Filippo Randazzo (ita) 7.64 (2.3); 4 Tiago da Silva (bra) 7.63 (-0,2); 5 Strahinja Jovancevic (srb) 7.63 (0.0); 6 Kristian Pulli (fin) 7.61 (1.0); 7 Daniel Gardiner (gbr) 7.59 (0.3); 8 Natsuki Yamakawa (jpn) 7.53 (1.0); 9 Kin Hei Lau (hkg) 7.47 (1.7); 10 Alper Kulaksiz (tur) 7.37 (0.4)

TJ (25) 1 Nazim Babayev (aze) 17.01 (1.1); 2 Hugues Fabrice Zango (bur) 16.97 (0.9); 3 Ryoma Yamamoto (jpn) 16.80 (1.7); 4 Alberto Alvarez (mex) 16.71 (-0,5); 5 Yasser Mohammed Triki (alg) 16.60 (0.5); 6 Jean Cassemiro Rosa (bra) 16.42 (0.6); 7 Tom Yakubov (isr) 16.19 (0.5); 8 Mateus Adao de Sa (bra) 16.08 (1.4); 9 Tony Carodine (usa) 15.73 (0.8)

TJ qualy (23) Group A 1 Yaser Mohamed Triki (alg) 16.24 (0.5); 2 Mateus Adao de Sa (bra) 16.01 (0.9); Group B 1 Ryoma Yamamoto (jpn) 16.65 (0.9); 2 Alberto Alvarez (mex) 16.47 (0.6); 3 Nazim Babayev (aze) 16.32 (0.5); 4 Hugues Fabrice Zango (bur) 16.21 (0.9); 5 Jean Cassemiro rosa (bra) 16.20 (-0,1); 6 Tom Yakubov (isr) 16.07 (-0,6); 7 Tomas Veszelka (svk) 15.92 (-0,1)

SP (23) 1 Francisco Belo (por) 20.86; 2 Konrad Bukowiecki (pol) 20.16; 3 Andrei Gag (rou) 20.12 (20.45 1qB); 4 Aliaksei Nichypar (blr) 20.09; 5 Jakub Szyszkowski (pol) 19.87 (19.98 1qA); 6 Sarunas Banevicius (ltu) 19.72; 7 William Venancio (bra) 19.25 (19.51 3qA); 8 Coy Blair (usa) 18.98; 9 Osman Ozdevici (tur) 18.52; 10 Tomas Durovic (mne) 18.32 (19.20 5qA); 11 Jason van Rooyen (rsa) 17.99 (18.90 4qB); 12 Cameron Cornelius (usa) 17.48 (17.67 7qA); in qualy: Itamar Levi (isr) 17.36 6qB

DT (28) 1 Reginald Jagers (usa) 61.24; 2 Alin Firfirica (rou) 61.13; 3 Robert Szikszai (hun) 60.01; 4 Mario Cota (mex) 60.07; 5 Francisco Belo (por) 59.78; 6 Janos Huszak (hun) 59.69; 7 Douglas Dos Reis (bra) 59.37; 8 Greg Thompson (gbr) 57.52; 9 Domantas Poska (ltu) 57.38; 10 Martin Markovic (cro) 56.49; 11 Maximilian Klaus (ger) 56.44; 12 Muhammad Shamshuddin (mas) 53.48

DT qualy (26) Group A 1 Robert Szikszai (hun) 61.01; 2 Reginald Jagers (usa) 60.43; 3 Muhammad Shamshuddin (mas) 57.42; 4 Maximilian Klaus (ger) 56.20; 5 Douglas dos Reis (bra) 55.94; 6 Martin Markovic (cro) 55.40; 7 Andreas Ellegaard (den) 53.63; Group B 1 Alin Firfirica (rou) 61.98; 2 Janos Huszak (hun) 59.47; 3 Mario Cota (mex) 58.25; 4 Greg Thompson (gbr) 57.94; 5 Francisco Belo (por) 57.73; 6 Domantas Poska (ltu) 56.70

HT (24) 1 Pawel Fajdek (pol) 79.16; 2 Pavel Bareisha (blr) 77.98; 3 Serghei Marghiev (mda) 74.98; 4 Bence Halasz (hun) 73.79; 5 Ozkan Baltaci (tur) 73.58; 6 Simone Falloni (ita) 73.24; 7 Serhii Reheda (ukr) 70.34; 8 Itumelengtshepa Makhethe (rsa) 69.77; 9 Joaquín Gómez (arg) 69.49; 10 Alexei Mikhailov (ger) 69.07; 11 Tomas Kruzliak (svk) 66.60; 12 Renaldo Frechou (rsa) 64.14; 13 Kunihiro Sumi (jpn) 64.00

HT qualy (23) Group A 1 Serghei Marghiev (mda) 72.59; 2 Bence Halasz (hun) 71.29; 3 Diego Del Real (mex) 70.50; 4 Serhii Reheda (ukr) 68.25; 5 Itumelengtshepa Makhethe (rsa) 66.39; 6 Alexandros Poursanidis (cyp) 65.45; 7 Joaquín Gómez (arg) 63.33; 8 Kunihiro Sumi (jpn) 62.01; Group B 1 Ozkan Baltaci (tur) 70.43; 2 Pavel Bareisha (blr) 70.29; 3 Pawel Fajdek (pol) 67.97; 4 Simone Falloni (ita) 67.47; 5 Tomas Kruzliak (svk) 66.44; 6 Alexei Mikhailov (ger) 64.11; 7 Jhou-Wei wu (tpe) 61.59

JT (26) 1 Chao-Tsun Cheng (tpe) 91.36; 2 Andreas Hofmann (ger) 91.07; 3 Shih-Feng Huang (tpe) 86.64; 4 Andrian Mardare (mda) 80.63; 5 Marcin Krukowski (pol) 79.38; 6 Norbert Rivasz-Toth (hun) 78.42; 7 William White (aus) 77.74; 8 Benjamin Langton-Burnell (nzl) 75.93; 9 Kenji Ogura (jpn) 74.82; 10 Skirmantas Simoliunas (ltu) 74.27; 11 Liam O'Brien (aus) 69.80; 12 Sumedha Ranasinghe (sri) 69.65

JT qualy (24) Group A 1 Chao-Tsun Cheng (tpe) 81.54; 2 Andrian Mardare (mda) 77.69; 3 Marcin Krukowski (pol) 77.28; 4 Kenji Ogura (jpn) 76.13; 5 Skirmantas Simoliunas (ltu) 75.28; 6 Liam O'Brien (aus) 74.14; 7 Emin Oncel (tur) 71.65; 8 Lars Timmermann (ned) 71.01; 9 Janis Griva (lat) 70.75; 10 Vedran Samac (srb) 70.71; 11 Sami Peltomäki (fin) 69.66; Group B 1 Andreas Hoffmann (ger) 83.51; 2 Shih-Feng Huang (tpe) 77.78; 3 Norbert Rivasz-Toth (hun) 75.75; 4 Benjamin Langton-Burnell (nzl) 75.58; 5 William White (aus) 74.16; 6 Sumedha Ranasinghe (sri) 72.25; 7 Johannes Grobler (rsa) 70.92; 8 Edis Matusevicius (ltu) 70.61; 9 Takuto Tominami (jpn) 70.43

4x100m (28) 1 Japan 38.65; 2 United States 38.69; 3 Chinese Taipei 39.06; 4 Mexico 39.17; 5 Thailand 39.22

4x100m heats (27) h2 1 United States 39.16; 2 Mexico 39.31; h3 Thailand 39.43; h4 1 Chinese Taipei 39.23; 2 Japan 39.26

4x400m (28) 1 Dominican Republic 3.04.34; 2 United States 3.06.68

4x400m heats (27) h1 Dominican Republic 3.07.98; h2 Chinese Taipei 3.07.35

Decathlon (24-25) 1 Kyle Cranston (aus) 7.687p (11.13 (-0,4); 7.04 (0.5); 13.76; 1.98; 48.99 - 15.11 (-0,2); 41.53; 4.60; 56.30; 4.42.08); 2 Juuso Hassi (fin) 7.566p (11.17 (-0,6); 7.14 (0.5); 13.88; 1.95; 50.80 - 15.17 (-0,2); 41.84; 4.70; 54.56; 4.47.67); 3 Aaron Booth (nzl) 7.523p (11.19 (-0,4); 7.17 (1.0); 13.49; 2.01; 49.75 - 15.85 (-1,6); 41.45; 4.20; 55.23; 4.32.11); 4 Maksim Andraloits (blr) 7.472p (11.14 (-0,6); 6.93 (0.3); 13.66; 1.95; 49.38 - 14.84 (1.2); 43.31; 4.50; 51.53; 4.59.34); 5 Lukas Marek (cze) 7.400p (11.37 (-1,2); 6.53 (-1,0); 14.45; 1.80; 50.64 - 15.00 (1.2); 39.28; 4.60; 67.20; 4.51.34); 6 Fredriech Pretorius (rsa) 7.390p (11.22 (-1,2); 6.88 (-0,2); 13.56; 1.98; 51.70 - 14.96 (1.2); 41.93; 4.60; 50.65; 4.49.33); 7 Jeremy Lelievre 7.387p (11.19 (-1,2); 7.03 (0.4); 14.29; 1.80; 49.31 - 15.18 (-0,2); 43.02; 4.20; 51.36; 4.38.23); 8 Maxime Maugein (fra) 7.315p (11.43 (-0,6); 6.80 (0.3); 13.46; 1.92; 50.32 - 14.69 (1.2); 37.92; 4.70; 50.20; 4.47.34); 9 Reinis Kregers (lat) 7.143p (11.45 (-0,4); 6.70 (1.5); 12.96; 1.98; 51.61 - 16.62 (-1,6); 39.86; 4.60; 54.92; 4.42.35)

20 Kms walk (26) 1 Toshikazu Yamanashi (jpn) 1h27.30; 2 Julio Salazar (mex) 1h28.20

Women

100m (24) (-0,3) 1 Shashalee Forbes (jam) 11.18; 2 Irene Siragusa (ita) 11.31; 3 Salome Kora (sui) 11.33; 4 Viktoriya Zyabkina (kaz) 11.49; 5 Corinne Humphreys (gbr) 11.49; 6 Anna Bongiorni (ita) 11.50; 7 Olga Safronova (kaz) 11.53; 8 Ajla del Ponte (sui) 11.62

100m semis (24) s1 (0.0) 1 Shashalee Forbes (jam) 11.22; 2 Viktoriya Zyabkina (kaz) 11.49; 3 Anna Bongiorni (ita) 11.55; 4 Ajla Del Ponte (sui) 11.60; 5 Alexandra Bezeková (svk) 11.60; 6 Barbora Prochazková (cze) 11.73; 7 Niamh Whelan (irl) 11.81; 8 Zoe Hobbs (nzl) 11.85; s2 (-1,9) 1 Salome Kora (sui) 11.55; 2 Irene Siragusa (ita) 11.56; 3 Corinne Humphreys (gbr) 11.71; 4 Olga Safronova (kaz) 11.76; 5 Tamzin Thomas (rsa) 11.77; 6 Sina Mayer (ger) 11.84

100m round 2 (23) h1 (-0,7) 1 Viktoriya Zyabkina (kaz) 11.50 (11.40 (1.7)1q7); 2 Ajla Del Ponte (sui) 11.59; 3 Alexandra Bezeková (svk) 11.67; 4 Sina Mayer (ger) 11.70 (11.69 (0.1) 1q2); 5 Leah Walkeden (can) 11.93; h2 (-0,3) 1 Shashalee Forbes (jam) 11.39; 2 Olga Safronova (kaz) 11.62; 3 Viola Kleiser (aut) 11.80; 4 Karolina Zagajewska (pol) 11.82 (11.66 (-0,1) 2q6); 5 Mathilde Kramer (den) 11.82 (11.82 (1.7) 3q7); 6 Miyu Maeyama (jpn) 11.93; h3 (-0,4) 1 Anna Bongiorni (ita) 11.61 (11.59 (0.7) 1q8); 2 Tamzin Thomas (rsa) 11.62; 3 Barbora Prochazková (cze) 11.75 (11.71 (0.1) 2q1); 4 Tsaone Bakani Sebele (bot) 11.90; 5 Dutee Chand (ind) 11.90 (11.69 (0.0) 2q5); h4 (-0,3) 1 Irene Siragusa (ita) 11.33; 2 Salome Kora (sui) 11.47; 3 Corinne Humphreys (gbr) 11.52 (11.48 81.7) 2q7); 4 Niamh Whelan (irl) 11.74 (11.71 (-0,1) 3q6); 5 Zoe Hobbs (nzl) 11.81 (11.79 (-0,1) 4q6); in round 1: Kamila Ciba (pol) 11.86 (-0,1) 2q4; Anna Auzina (lat) 11.86 (1.7) 4q7

200m (26) (-1,4) 1 Irene Siragusa (ita) 22.96; 2 Gunta Latiseva-Cudare (lat) 23.15; 3 Anna Bongiorni (ita) 23.47; 4 Alexandra Bezeková (svk) 23.70; 5 Barbora Prochazková (cze) 23.78; 6 Olga Safronova (kaz) 23.80; 7 Phil Healy (irl) 23.81; 8 Tori Williams (usa) 24.03

200m semis (25) s1 (-0,7) 1 Olga Safronova (kaz) 23.68; 2 Phil Healy (irl) 23.80; 3 Tamzin Thomas (rsa) 23.86; 4 Agata Forkasiewicz (pol) 24.10; 5 Marcela Pirková (cze) 24.11; 6 Viola Kleiser (aut) 24.13; 7 Anabel Medina (dom) 24.47; s2 (-2,9) 1 Gunta Latiseva-Cudare (lat) 23.46; 2 Irene Siragusa (ita) 23.49; 3 Cornelis Halbheer (sui) 23.80; 4 Dania Aguillón (mex) 24.33; 5 Svetlana Golendova (kaz) 24.42; 6 Germaine Abessolo (cmr) 24.46; s3 (0.5) 1 Alexandra Bezeková (svk) 23.61; 2 Anna Bongiorni (ita) 23.69; 3 Barbora Prochazková (cze) 23.72; 4 Tori Williams (usa) 23.79; 5 Marileidy Paulino (dom) 23.95; 6 Isidora Jiménez (chi) 24.31; 7 Malgorzata Koldej (pol) 24.43

200m round 1 (25) h1 (2.2) 1 Anabel Medina (dom) 23.79; 2 Tamzin Thomas (rsa) 23.81; 3 Malgorzata Koldej (pol) 24.13; 4 Cynthia Bolingo-Mbongo (bel) 24.23; 5 Scovia Ayikoru (uga) 24.49; h2 (-1,9) Irene Siragusa (ita) 24.56; h3 (-3,2) 1 Agata Forkasiewicz (pol) 23.68; 2 Barbora Prochazková (cze) 23.75; 3 Olga Safronova (kaz) 23.81; 4 Viola Kleiser (aut) 24.02; 5 Astrid Glenner-Frandsen (den) 24.55; h4 (0.4) 1 Anna Bongiorni (ita) 24.01; 2 Cornelia Halbheer (sui) 24.14; 3 Svetlana Golendova (kaz) 24.22; 4 Zoe Hobbs (nzl) 24.33; 5 Nyoka Maxwell (can) 24.46; 6 Anna Auzina (lat) 24.49; h5 (2.2) 1 Gunta Latiseva-Cudare (lat) 22.93; 2 Tori Williams (usa) 23.78; 3 Marcela Pirková (cze) 23.98; 4 Isidora Jiménez (chi) 24.08; h6 (-2,2) 1 Phil Healy (irl) 23.87; 2 Marileidy Paulino (dom) 24.13; 3 Anniina Kortetmaa (fin) 24.43

400m (25) 1 Malgorzata Holub (pol) 51.76; 2 Justine Palframan (rsa) 51.83; 3 Bianca Razor (rou) 51.97; 4 Aiyanna Stiverne (can) 52.33; 5 Cátia Azevedo (por) 52.39; 6 Iga Baumgart (pol) 52.46; 7 Paola Morán (mex) 52.96; 8 Kateryna Klymyuk (ukr) 53.85

400m semis (24) s1 1 Aiyanna Stiverne (can) 52.03; 2 Justine Palframan (rsa) 52.12; 3 Iga Baumgart (pol) 52.25; 4 Anastasiya Bryzgina (ukr) 53.28; 5 Camelia Gal (rou) 53.48; 6 Eva Misiunaité (ltu) 53.84; 7 Dawnalee Loney (jam) 54.99; s2 1 Cátia Azevedo (por) 52.52; 2 Kateryna Klymyuk (ukr) 52.90; 3 Leni Shida (uga) 53.44; 4 Micha Powell (can) 55.22; s3 1 Malgorzata Holub (pol) 51.88; 2 Bianca Razor (rou) 51.99; 3 Paola Morán (mex) 52.38; 4 Elina Mikhina (kaz) 53.04; 5 Vanessa Simmermann (sui) 54.83; 6 Kristina Duduek (cro) 54.97

400m round 1 (23) h1 1 Cátia Azevedo (por) 52.27; 2 Leni Shida (ind) 53.48; 3 Natali Brito (mex) 53.58; 4 Eva Misiunaité (ltu) 53.64; 5 Dawnalee Loney (jam) 53.87; 6 Anastasiya Bryshina (ukr) 54.16; h2 1 Malgorzata Holub (pol) 54.49; 2 Justine Palframan (rsa) 55.04; 3 Eliana Chávez (col) 55.18; 4 Noelia Martínez (arg) 55.34; h3 1 Kateryna Klymiuk (ukr) 54.15; 2 Camelia Gal (rou) 54.58; 3 Kristina Dudek (cro) 54.97; h4 1 Iga Baumgart (pol) 54.35; 2 Elina Mikhina (kaz) 54.43; 3 Micha Powell (can) 54.55; h5 1 Paola Morán (mex) 52.43; 2 Aiyanna Stiverne (can) 53.06; 3 Bianca Razor (rou) 53.52; 4 Kelli Hardnett (usa) 54.47; 5 Vanessa Zimmermann (sui) 54.77

800m (25) 1 Rose Mary Almanza (cub) 2.02.1; 2 Olga Lyakhova (ukr) 2.03.11; 3 Docus Ajok (uga) 2.03.22; 4 Georgia Griffith (aus) 2.03.52; 5 Adelle Tracey (gbr) 2.03.72; 6 Bianka Keri (hun) 2.04.00; 7 Paulina Mikiewicz-Lapinska (pol) 2.04.19; 8 Christina Hering (ger) 2.04.76

800m semis (24) s1 1 Docus Ajok (gha) 2.03.13; 2 Georgia Griffith (aus) 2.03.17; 3 Adelle Tracey (gbr) 2.03.30; 4 Charline Mathias (lux) 2.03.59; 5 Natalia Evangelidou (cyp) 2.03.92; 6 Jenna Westaway (can) 2.04.59; 7 Amela Terzic (srb) 2.07.54; 8 Monika Elenska (ltu) 2.07.62; s2 1 Rose Mary Almanza (cub) 2.02.22; 2 Olga Liakhova (ukr) 2.02.57; 3 Bianca Keri (hun) 2.02.64; 4 Paulina Mikiewicz-Lapinska (pol) 2.03.21; 5 Christina Hering (ger) 2.03.58; 6 Rachel Aubry (can) 2.04.79; 7 Irene Baldessari 2.05.05; 8 Dihia Haddar (alg) 2.05.46

800m round 1 (23) h1 1 Rose Mary Almanza (cub) 2.03.78; 2 Docus Ajok (gha) 2.04.14; 3 Georgia Griffith (aus) 2.04.17; 4 Irene Baldessari (ita) 2.04.96; 5 Dihia haddar (alg) 2.05.07; h3 1 Olha Lyakhova (ukr) 2.04.47; 2 Bianca Keri (hun) 2.04.51; 3 Amela Terzic (srb) 2.04.51; 4 Natalia Evangelidou (cyp) 2.04.56; 5 Rachel Aubry (can) 2.06.08; 6 Dagmar Olsen (den) 2.08.94; h4 Adelle Tracey (gbr) 2.05.78

1.500m (28) 1 Amela Terzic (srb) 4.19.18; 2 Docus Ajok (uga) 4.19.48; 3 Kristiina Mäki (cze) 4.20.65; 4 Martyna Galant (pol) 4.20.90; 5 Melissa Courtney (gbr) 4.21.14; 6 Natalia Evangelidou (cyp) 4.21.16; 7 Diana Sujew (ger) 4.21.72; 8 Charline Mathias (lux) 4.22.38; 9 Regan Yee (can) 4.22.65; 10 Sarah McPherson (can) 4.22.77; 11 Claudia Bobocea (rou) 4.22.85; 12 Stefanie Barmet (sui) 4.24.33

1.500m heats (26) h1 1 Docus Ajok (uga) 4.19.21; 2 Amela Terzic (srb) 4.19.59; 3 Kristiina Mäki (cze) 4.19.86; 4 Claudia Bobocea (rou) 4.19.94; 5 Regan Yee (can) 4.19.97; 6 Charline Mathias (lux) 4.22.63; 7 July Ferreira da Silva (bra) 4.27.15, 8 Anuscha Nice (rsa) 4.29.24; h2 1 Natalia Evangelidou (cyp) 4.18.49; 2 Melissa Courtney (gbr) 4.18.68; 3 Diana Sujew (ger) 4.18.88; 4 Martyna Galant (pol) 4.19.31; 5 Sarah McPherson (can) 4.20.45; 6 Stefanie Barmet (sui) 4.20.77; 7 Patricija Plazar (slo) 4.28.78

5.000m (27) 1 Hanna Klein 15.45.28; 2 Jessica O'Connell (can) 15.50.96; 3 Jessica Judd (gbr) 15.51.19; 4 Louise Small (gbr) 15.55.55; 5 Paulina Kaczynska (pol) 15.58.48; 6 Kristiina Mäki (cze) 15.59.87; 7 Emma Mitchell (irl) 16.00.02; 8 Sanjivani Jadhav (ind) 16.00.06; 9 Kesaoleboga Molotsane (rsa) 16.01.76; 10 Ai Hosoda (jpn) 16.05.66; 11 Shona Heaslip (irl) 16.09.62; 12 Matea Parlov (cro) 16.20.91; 13 Andreea Piscu (rou) 16.22.82; 14 Natsuki Sekiya (jpn) 16.26.36; 15 Hannah Miller (nzl) 16.26.74; 16 Emine Tuna (tur) 16.42.66

10.000m (23) 1 Daria Maslova (kgz) 33.19.27; 2 Sanjivani Babur Jadhav (ind) 33.22.00; 3 Ai Hosoda (jpn) 33.27.89; 4 Yuki Muneisha (jpn) 33.40.45; 5 Jennifer Nesbitt (gbr) 34.01.34; 6 Andreea Piscu (rou) 34.19.79; 7 Isobel Bayy-Doyle (aus) 34.32.13; 8 Claire Sumner (can) 34.41.24; 9 Emma Mitchell (irl) 34.51.62; 10 Louise Small (aus) 35.03.93

Half Marathon (27) 1 Yuki Munehisa (jpn) 1h13.48; 2 Esma Aydemir (tur) 1h14.28; 3 Saki Fukui (jpn) 1h14.37; 4 Kanade Furuya (jpn) 1h15.10

100mh (26) (-1,3) 1 Nadine Visser (ned) 12.98; 2 Elvira Herman (blr) 13.17; 3 Luca Kozak (hun) 13.19; 4 Karolina Koleczek (pol) 13.31; 5 Anamaria Nesteriuc (rou) 13.35; 6 Greta Kerekes (hun) 13.38; 7 Stephanie Bendrat (aut) 13.78

100mh semis (26) s1 (-2,5) 1 Nadine Visser (ned) 13.17; 2 Luca Kozak (hun) 13.38; 3 Stephanie Bendrat (aut) 13.64; 4 Reetta Hurske (fin) 13.67; s2 (-1,8) 1 Elvira Herman (blr) 13.31; 2 Anamaria Nesteriuc (rou) 13.41; 3 Greta Kerekes (hun) 13.63; 4 Sarah Lavin (irl) 13.64; 5 Alicia Barrett (gbr) 13.75; s3 (-3,0) 1 karolina Koleczek (pol) 13.48; 2 Michelle Jenneke (aus) 13.55; 3 Laura Valette (fra) 13.64; 4 Lotta Harala (fin) 13.71

100mh round 1 (25) h1 (-1,8) 1 Michelle Jenneke (aus) 13.44; 2 Lotta Harala (fin) 13.61; 3 Luca Kozak (hun) 13.73; h2 (-0,9) 1 Greta Kerekes (hun) 13.50; 2 Laura Valette (fra) 13.68; 3 Lai Yiu Lui (chn) 13.88; h3 (0.8) 1 Karolina Koleczek (pol) 13.42; 2 Reetta Hurske (fin) 13.53; 3 Alicia Barrett (gbr) 13.75; 4 Mette Graversgaard (den) 13.82; h4 (1.3) 1 Nadine Visser (ned) 13.15; 2 Anamaria Nesteriuc (rou) 13.58; 3 Ivana Loncarek (cro) 13.62; h5 (0.6) 1 Elvira Herman (blr9 13.22; 2 Stephanie Bendrat (aut) 13.50; 3 Sarah Lavin (irl) 13.54; 4 Hsi-En Hsieh (tpe) 13.77; 5 Karelle Edwards (can) 13.86

400mh (25) 1 Ayomide Folorunso (ita) 55.63; 2 Joanna Linkiewicz (pol) 55.90; 3 Olena Kolesnychenko (ukr) 56.14; 4 Aleksandra Gaworska (pol) 57.25; 5 Jessica Turner (gbr) 57.45; 6 Jonna Berghem (fin) 57.90; 7 Margo van Puyvelde (bel) 58.47; 8 Daniela Rojas (crc) 58.78

400mh round 1 (24) h1 1 Alexandra Gaworska (pol) 57.53; 2 Jessica Turner (gbr) 57.73; 3 Jonna Berghem (fin) 58.74; h2 1 Joanna Linkiewicz (pol) 57.74; 2 Daniela Rojas (crc) 58.40; 3 Kelsey Balkwill (can) 58.75; 4 Elif Goren (tur) 59.11; 5 Daniela Ledecka (svk) 59.69; h3 1 Ayomide Folorunso (ita) 58.07; 2 Deonca Bookman (usa) 59.84; 3 Marlen Aakre (nor) 60.44; h4 1 Olena Kolesnychenko (ukr) 57.14; 2 Margo Van Puyvelde (bel) 57.81; 3 Sanda Belgyan (rou) 59.40; 4 Andreia Crespo (por) 59.67; 5 Elpida Toka (gre) 59.84

3.000m St (26) 1 Tugba Guvenc (tur) 9.51.27; 2 Viktoria Gyurkes (hun) 9.52.17; 3 Ozlem Kaya (tur) 9.52.59; 4 Paige Campbell (aus) 10.00.15; 5 Francesca Bertoni (ita) 10.09.16; 6 Belen Casetta (arg) 10.12.77; 7 Eva Krchová (cze) 10.13.12; 8 Lucie Sekanová (cze) 10.19.38; 9 Tatiane Da Silva (bra) 10.22.21; 10 Matylda Kowal (pol) 10.23.47

HJ (28) 1 Oksana Okuneva (ukr) 1.97; 2 Iryna Herashchenko (ukr) 1.91; 3 Airine Palsyté (ltu) 1.91; 4 Ximena Esquivel (mex) 1.88; Jossie-Marie Graumann (ger) 1.88; Marija Vukovic (mne) 1.88; 7 Nicola McDermott (aus) 1.88; 8 Man Wai yeung (hkg) 1.84; 9 Hannah Hoye (aus) 1.84; 10 Julia Du Plessis (rsa) 1.80; 11 Gloria Maldonado (mex) 1.80

HJ qualy (26) Group B 1 Jossie-Marie Graumann (ger) 1.80; Airine Palsyté (ltu) 1.80

PV (26) 1 Iryna Zhuk (blr) 4.40; 2 Annika Roloff (ger) 4.40; Marta Onofre (por) 4.40; 4 Maryna Kylypko (ukr) 4.40; 5 Justyna Smietanka (pol) 4.30; 6 Anjuli Knasche (ger) 4.20; 7 Paige Ridout (can) 4.20; 8 Valeria Chiaraviglio (arg) 4.10; 9 Kamila Przybyla (pol) 4.10; 10 Line Renee Jensen (den) 4.10; 11 Aurelie De Ryck (bel) 4.10; 12 Elien De Vocht (bel) 4.00

PV qualy (24) Group A 1 Anjuli Knäsche (ger) 4.00; Maryna Kylypko (ukr) 4.00; Kamila Przybyla (pol) 4.00; Valeria Chiaraviglio (arg) 4.00; 5 Aurelie De Ryck (bel) 4.00; Group B 1 Marta Onofre (por) 4.00; Annika Roloff (ger) 4.00; Justyna Smietanka (pol) 4.00; Iryna Zhuk (blr) 4.00; 5 Line Renee Jensen (den) 4.00; 6 Paige Ridout (can) 4.00

LJ (24) 1 Alina Rotaru (rou) 6.65 (0.3); 2 Nektaria Panayi (cyp) 6.42 (0.3); 3 Anna Bühler (ger) 6.38 (0.1); 4 Milena Mitkova (bul) 6.26 (-0,4); 5 Rougui Sow (fra) 6.21 (0.1); 6 Lynique Prinsloo (rsa) 6.21 (0.0); 7 Samiyah Samuels (usa) 6.17 (0.8); 8 Mara Griva (lat) 6.16 (0.2); 9 Tabani Roumaiss Belabiod (alg) 6.10 (0.4); 10 Aleksiina Bogdanoff (fin) 6.04 (0.7)

LJ qualy (23) Group A 1 Alina Rotaru (rou) 6.37 (0.4); 2 Mara Griva (lat) 6.26 (0.0); 3 Rougui Sow (fra) 6.21 (0.3); 4 Lynique Prinsloo (rsa) 6.18 (0.3); Group B 1 Milena Mitkova (bul) 6.21 (0.3); 2 Aleksiina Bogdanoff (fin) 6.19 (-0,3); 3 Nektaria Panayi (cyp) 6.14 (0.0); 4 Tahani Roumaiss Belabiod (alg) 6.12 (0.0); 5 Samiyah Samuels (usa) 6.08 (0.2); 6 Anna Buehler (ger) 6.07 (0.5)

TJ (27) 1 Neele Eckhardt (ger) 13.91 (0.0); 2 Luna Fu (chn) 13.59 (0.5); 3 Mara Griva (lat) 13.58 (0.3); 4 Ottavia Cestonaro (ita) 13.51 (0.1); 5 Mariya Ovchinnikova (kaz) 13.39 (0.1); 6 Sangone Kandji (sen) 12.92 (1.2); 7 Santa Matule (lat) 12.91 (0.5)

TJ qualy (25) Group A 1 Patience Ntshingila (rsa) 13.26 (-0,2); 2 Ottavia Cestonaro (ita) 13.23 (-0,7); 3 Luna Fu (chn) 13.21 (-0,1); 4 Santa Matule (lat) 12.99 (0.2); 5 Tonyecia Burks (usa) 12.94 (-0,1); Group B 1 Neele Eckhardt (ger) 13.52 (0.1); 2 Mariya Ovchinnikova (kaz) 13.35 (0.3); 3 Taehti Alver (est) 13.08 (-0,5); 4 Nhayilla Rentería (col) 12.99 (0.3)

SP (27) 1 Brittany Crew (can) 18.34; 2 Klaudia Kardasz (pol) 17.90; 3 Paulina Guba (pol) 17.76; 4 Natalia Ducó (chi) 17.73; 5 Sara Gambetta (ger) 17.60; 6 Amelia Strickler (gbr) 17.13; 7 Lena Urbaniak (ger) 16.72, 8 Viktoryia Kolb (blr) 16.58; 9 María Orozco (mex) 16.44; 10 Sarah Mitton (can) 16.32; 11 Lieke Muller (ned) 15.46; 12 Portious Warren (tto) 15.03

SP Qualy (26) Group A 1 Natalia Ducó (chi) 17.86; 2 Brittany Crew (can) 17.48; 3 Klaudia Kardasz (pol) 17.23; 4 Lena Urbaniak (ger) 16.43; 5 Amelia Strickler (gbr) 16.38; 6 María Orozco (mex) 15.69; 7 Lieke Muller (ned) 15.54; 8 Portious Warren (tto) 15.50; 9 Giedre Kupstyté (ltu) 15.44; Group B 1 Sara Gambetta (ger) 17.46; 2 Paulina Guba (pol) 17.36; 3 Viktoryia Kolb (blr) 16.40; 4 Sarah Mitton (can) 15.59; 5 Christine Bohan (usa) 15.13; 6 Ieva Zarankaité (ltu) 15.11

DT (24) 1 Kristin Pudenz (ger) 59.09; 2 Valarie Allman (usa) 58.36; 3 Taryn Gollshewsky (aus) 58.11; 4 Daria Zabawska (pol) 56.58; 5 Stefania Strumillo (ita) 56.16; 6 Kaur Kamalpreet (ind) 55.07; 7 Kätlin Tollasson (est) 53.16; 8 Salla Sipponen (fin) 53.13; 9 Lidia augustyniak (pol) 52.91; 10 Ischke Senekal (rsa) 52.87; 11 Tsai-Yi Li (tpe) 51.73; 12 Agnes Esser (can) 49.93

DT qualy (23) Group A 1 Valarie Allman (usa) 58.33; 2 Kristin Pudenz (ger) 57.20; 3 Daria Zabawska (pol) 55.43; 4 Agnes Esser (can) 52.69; 5 Salla Sipponen (fin) 51.49; 6 Kathrin Bebe (den) 50.99; 7 Kan Wang (chn) 49.39; Group B 1 Stefania Strumillo (ita) 56.65; 2 Taryn Gollshewsky (aus) 56.39; 3 Ischke Senekal (rsa) 56.04; 4 Kaur Kamalpreet (ind) 55.95; 5 Kätlin Tollasson (est) 54.83; 6 Tsai-Yi Li (tpe) 53.72; 7 Lidia Augustyniak (pol) 53.14; 8 Ailen Armada (arg) 49.54

HT (26) 1 Malwina Kopron (pol) 76.85; 2 Hanna Malyshchyk (blr) 74.93; 3 Joanna Fiodorow (pol) 71.33; 4 Kivilcim Kaya (tur) 70.41; 5 Alexandra Tavernier (fra) 70.20; 6 Lara Nielsen (aus) 65.47; 7 Mariana Marcelino (bra) 65.39; 8 Tereza Kralová (cze) 65.06; 9 Reka Gyuratz (hun) 64.14; 10 Veronika Kanuchová (svk) 63.14; 11 Julia Ratcliffe (nzl) 61.39; 12 Sara Fantini (ita) 60.82; 13 Sophie Gimmler (ger) 60.71

HT qualy (24) Group A 1 Joanna Fiodorow (pol) 67.23; 2 Reka Gyuratz (hun) 63.38; 3 Sara Fantini (ita) 62.92; 4 Julia Ratcliffe (nzl) 60.66; 5 Veronika Kanuchová (svk) 60.45; Group B 1 Malwina Kopron (pol) 73.01; 2 Hanna Malyshchyk (blr) 68.07; 3 Tereza Kralová (cze) 65.25; 4 Kivilcim Kaya (tur) 65.11; 5 Alexandra Tavernier (fra) 64.20; 6 Mariana Marcelino (bra) 62.07; 7 Lara Nielsen (aus) 60.42; 8 Sophie Gimmler (ger) 59.99; 9 Letitia Janse Van Vuuren (rsa) 59.85; 10 Agnes Esser (can) 57.61 

JT (25) 1 Marcelina Witek (pol) 63.31; 2 Marina Saito (jpn) 62.37; 3 Jenni Kangas (fin) 60.98; 4 Eda Tugsuz (tur) 60.75; 5 Christin Hussong (ger) 60.59; 6 Anete Kocina (lat) 58.49; 7 Liveta Jasiuanité (ltu) 57.25; 8 Lingdan Su (chn) 57.20; 9 Jo Ane Van Dyk (rsa) 57.02; 10 Haruka Kitaguchi (jpn) 56.30; 11 Irena Sedivá (cze) 56.24; 12 Gundega Griva (lat) 52.98; 13 Reka Szilagyi (hun) 52.54

JT qualy (23) Group A 1 Christin Hussong (ger) 60.18; 2 Anete Kocina (lat) 57.85; 3 Marina Saito (jpn) 57.24; 4 Reka Szilagyi (hun) 55.48; 5 Jenni Kangas (fin) 55.12; 6 Jo Ane Van Dyk (rsa) 54.55; 7 Eda Tugsuz (tur) 53.29; 8 MacKenzie Little (aus) 52.09; 9 Andrea Enerstad Bolle (nor) 51.91; 10 D M Nishimura Lorenzon (bra) 51.77; 11 Victoria Hudson (aut) 49.35; 12 Victoria Peeters (nzl) 48.50; Group B 1 Haruka Kitaguchi (jpn) 57.96; 2 Marcelina Witek (pol) 57.71; 3 Liveta Jasiunaité (ltu) 57.43; 4 Lingdan Su (chn) 57.38; 5 Irena Sedivá (cze) 54.25; 6 Gundega Griva (lat) 54.14; 7 Margaux Nicollin (fra) 53.07; 8 Kathryn Brooks (aus) 52.65; 9 Heidi Nokelainen (fin) 51.95; 10 Rafaela Torres (bra) 51.18; 11 Bernarda Letnar (slo) 50.58; 12 Annabella Bogdan (hun) 49.16

Heptathlon (26-27) 1 Verena Preiner (aut) 6.224p (13.90 (-1,4); 1.77; 13.32; 24.82 (-3,4) - 5.94 (-0,2); 48.61, 2.09.35); 2 Alysha Burnett (aus) 5.835p (14.60 (-1,4); 1.86; 12.46; 25.92 (-0,2) - 6.08 (0.8); 46.26; 2.27.45); 3 Noor Vidts (bel) 5.728p (14.27 (-1,4); 1.74; 12.68; 25.13 (-3,4) - 6.20 (0.0); 31.37; 2.15.37); 4 Jutta Heikkinen (fin) 5.606p (14.20 (-1,4); 1.68; 12.23; 25.62 (-0,2) - 5.76 (-0,5); 44.91; 2.23.22); 5 Vanessa Chefer (bra) 5.337p (15.20 (-1,4); 1.68; 12.61; 25.55 (-3,4) - 5.63 (1.3); 38.60; 2.23.59)

4x100 (28) 1 Switzerland 43.81; 2 Poland 44.19

4x100m heats (27) h1 Switzerland 44.23; h2 1 Poland 44.10; 2 Kazakhstan 44.14

4x400m (28) 1 Poland 3.26.75; 2 Mexico 3.33.98; 3 Romania 3.34.16

4x400m heats (27) h2 1 Ukraine 3.31.76; 2 Poland 3.32.62; 3 Canada 3.34.80

20 Kms walk (26) Inna Kashyna (ukr) 1h39.44

Chorzow (Poland), 27.8.2017


Chorzow (Poland), 27.8.2017

Men

LJ Yaroslav Isachenkov (ukr) 7.52 (0.1); SP Szymon Mazur (98) 17.99

Women

400mh 1 Joanna Banach 59.87; HJ 1 Lily Klintsova (ukr) 1.80; HT Aleksandra Korowksa 59.24

Beckum (Germany), 27.8.2017


Beckum (Germany), 27.8.2017

Women

PV A 1 Sandi Morris (usa) 4.80; 2 Alysha Newman (can) 4.75; 3 Yarisley Silva (cub) 4.70; 4 Holly Bradshaw (gbr) 4.70; 5 Jirina Ptacniková (cze); 6 Romana Malacová (cze) 4.43; 7 Katharina Bauer 4.34; 8 Martina Schultze 4.23; Silke Spiegelburg 4.23; 10 Fanny Smets (bel) 4.23; PV Angela Wald 4.03

Sunday, August 27, 2017

Spala (Poland), 26-27.8.2017


Spala (Poland), 26-27.8.2017

Men

SP u18 (5 kg) 1 Kornel Warszawski 18.83; 2 Wojciech Marok 18.70; 3 Piotr Gozdziewicz 18.08; DT u20 (1,75 kg) Wojciech makurat 52.30; DT u18 (1,5 kg) 1 Jakub Lewoszewski 57.44; 2 Kornel Wraszwaski 55.77; 3 Konrad Noga 53.23; 4 Gracjan Kozak 52.69; JT u18 (700 g) (27) Oskar Trejgo 70.39

Women

100m (27) (0.5) Martyna Kotwila (99) 11.83; 200m (-0,5) Martyna Kotwila (99) 24.30; JT (500 g) (27) 1 Maria Szramiak 51.60; 2 Malgorzata Czarnata 50.90

RunBlogRun