@Trackinsun

@Trackinsun

Monday, August 28, 2017

Taipei (Taipei), 23-28.8.2017 -29th Summer Universiade-


Taipei (Taipei), 23-28.8.2017 -29th Summer Universiade-

Men

100m (24) (-0,9) 1 Chun-Han Yang (tpe) 10.22; Thando Roto (rsa) 10.24; 3 Cameron Burrell (usa) 10.27; 4 Tyquendo Tracey (jam) 10.28; 5 Jan Volko (svk) 10.30; 6 LeShon Collins (usa) 10.32; 7 Shuhei Tada (jpn) 10.33; 8 Emmanuel Yeboah (gha) 10.36

100m semis (24) s1 (0.0) 1 Chun-Han Yang (tpe) 10.20; 2 Emmanuel Yeboah (gha) 10.26; 3 Shuhei Tada (jpn) 10.27; 4 Cameron Burrell 10.30; 5 Samuel Osewa (gbr) 10.42; 6 Hengnan Jiang (chn) 10.44; 7 Skander Djamil Athmani (alg) 10.44; 8 Diogo Antunes (por) 10.54; s2 (0.1) 1 Rhando Roto (rsa) 10.18; 2 Jan Volko (svk) 10.28; 3 Tyquendo Tracey (jam) 10.29; 4 LeShon Collins (usa) 10.31; 5 Joseph Millar (nzl) 10.35; 6 Heber Gallegos (mex) 10.44; 7 Eetu Rantala (fin) 10.51 

100m round 2 (23) h1 (0.4) 1 Thando Roto (rsa) 10.35; 2 Skander Djamil Athmani (alg) 10.44; 3 Diogo Antunes (por) 10.48; 4 Eetu Rantala (fin) 10.55 (10.55 (1.1) 2q8); h2 (-0,4) 1 Jan Volko (svk) 10.31; 2 Tyquendo Tracey (jam) 10.32; 3 LeShon Collins (usa) 10.43 (10.30 (0.3) 1q3); 4 Yusuke Tanaka (jpn) 10.60 (10.51 (0.1) 2q1); 5 Vladislav Grigoryev (kaz) 10.64 (10.61 (-0,7) 3q7); h3 (0.0) 1 Shuhei Tada (jpn) 10.29; 2 Chun-Han Yang (tpe) 10.31; 3 Cameron Burrell (usa) 10.42; 5 Samuel Osewa (gbr) 10.48; 5 Markus Fuchs (aut) 10.64 (10.62 (-0,1) 3q5); h4 (-0,1) 1 Emmanuel Yeboah (gha) 10.35 (10.25 (-0,9) 1q10); 2 Heber Gallegos (mex) 10.37; 3 Joseph Millar (nzl) 10.44 (10.35 (1.4) 1q9); 4 Imri Persiado (isr) 10.52 (10.44 (1.4) 3q9); 5 Hengnan Jiang (chn) 10.55 (10.41 (1.4) 2q9); in round 1: Dominik Zalesky (cze) 10.63 (0.1) 3q1; Markus Lawler (irl) 10.64 (-0,4) 3q2; Juan Alanis (mex) 10.47 (0.3) 2q3; Zdenek Stromsik (cze) 10.50 (0.3) 3q3; Kostas Skrabulis (ltu) 10.55 (0.5) 4q3; Luca Cassano (ita) 10.60 (-1,3) 3q4; Moriba Morain (tto) 10.34 (0,1) 1q5; Muhammad Aqil Yasmin (mas) 10.61 (-0,1) 2q5; James Linde (can) 10.59 (-0,1) 2q6; Gabriel Oliveira Constantino (bra) 10.56 (-0,7) 2q7; Shadrack Opoku Agyemang (gha) 10.57 (1.1) 3q8; Florian Clivaz (sui) 10.59 (1.1) 4q8; Pascal Mancini (sui) 10.53 (1.4) 4q9; Oluwasegun Makinde (can) 10.58 (0,9) 4q10; Rohan Browning (aus) 10.60 (-0,9) 5q10

200m (26) (-3,8) 1 Jeffrey John (fra) 20.93; 2 James Linde (can) 20.96; 3 Jan Volko (svk) 20.99; 4 Ncincilili Titi (rsa) 21.00; 5 Dan Neil Telesford (tto) 21.03; 6 Joseph Millar (nzl) 21.04; 7 Chun-Han Yang (tpe) 21.07; 8 Jun Yamashita (jpn) 21.16

200 semis (26) s1 (3.1) 1 Ncincilili Titi (rsa) 20.70; 2 Chun-Han Yang (tpe) 20.78; 3 James Linde (can) 20.80; 4 Jacarias Martin (usa) 20.96; 5 Ruizuan Zhang (chn) 21.03; 6 Joachim Maartens (rsa) 21.26; 7 Simon Bujna (svk) 21.46; s2 (1.0) 1 Jan Volko (svk) 20.80; 2 Joseph Millar (nzl) 20.92; 3 Dan Neil Telesford (tto) 20.92; 4 Samuli Samuelsson (fin) 20.99; 5 Sho Kitagawa (jpn) 21.05; 6 Silvan Wicki (sui) 21.38; s3 (-3.2) 1 Jeffrey John (fra) 21.08; 2 Jun Yamashita (jpn) 21.20; 3 Skander Djamil Athmani (alg) 21.21; 4 Vladislav Grigoryev (kaz) 21.23

200m round 1 (25) h1 (0.9) 1 Ncincilili Titi (rsa) 21.34; 2 Artur Zaczek (pol) 21.48; h2 (0.3) 1 Aldemir Gomes da Silva (bra) 20.92; 2 Samuli Samuelsson (fin) 21.17; h3 (-1,6) 1 Jeffrey John (fra) 20.97; 2 Dan Telesford (tto) 21.04; 3 Silvan Wicki (sui) 21.21; h3 (-1,9) 1 Jan Volko (svk) 21.05; 2 James Linde (can) 21.07; h5 (-2,4) Sho Kitagawa (jpn) 21.45; h6 (1.5) 1 Chun-Han Yang (tpe) 21.09; 2 Ruixuan Zhang (chn) 21.10; 3 Joachim Maartens (rsa) 21.20; h7 (2.3) 1 Jun Yamashita (jpn) 21.02; 2 Skander Djamil Athmani (alg) 21.21; h8 (2.0) 1 Jacarias Martin (usa) 20.87; 2 Vladislav Grigoryev (kaz) 20.97; 3 Bastien Mouthon (sui) 21.44

400m (25) 1 Luguelín Santos (dom) 45.24; 2 Yoandys Lescay (cub) 45.31; 3 Rafal Omelko (pol) 45.56; 4 Kajetan Duszynski (pol) 46.50; 5 Benjamin Ayesu-Attah (can) 46.53; 6 Davide Re (ita) 46.87; 7 Mikhail Litvin (kaz) 46.93; 8 Darren Alfred (tto) 47.93

400m semis (24) s1 1 Luguelín Santos (dom) 45.85; 2 Kajetan Duszynski (pol) 46.30; 3 Nathaniel George (can) 46.47; 4 Daniele Corsa (ita) 46.56; 5 Jan Tesar (cze) 46.77, 6 Silvan Lutz (sui) 46.89; 7 mateo Ruzic (cro) 46.90; 8 Ibrahima Mbengue (sen) 47.61; s2 1 Yoandys Lescay (cub) 46.02; 2 Benjamin Ayesu-Attah (can) 46.23; 3 Davide Re (ita) 46.32; 4 Mikhail Litvin (kaz) 46.40; 5 Zakithi Busani Nene (rsa) 46.55; 6 Batuhan Altintas (tur) 46.86; 7 Denis Danac (svk) 47.82; 8 Bienvenue Sawadogo (bur) 48.15; s3 1 Rafal Omelko (pol) 46.73; 2 Darren Alfred (tto) 47.15; 3 Othman Ali Al-Busaidi (oma) 47.20; 4 Luis Charles (dom) 47.33; 5 Runyu Li (chn) 47.53; 6 Ayodeji Akinkuowo (ngr) 47.75; 7 Daniel Angelella (sui) 47.75; 8 Jordan Clarke (usa) 47.76

400m round 1 (23) h1 1 Rafal Omelko (pol) 46.77; 2 Mikhail Litvin (kaz) 46.92; 3 Jan Tesar (cze) 47.22; 4 Bienvenu Sawadogo (bur) 47.69; h2 1 Luguelín Santos (dom) 47.34; 2 Silvan Lutz (sui) 47.40; 3 Lung-Hsiang Yang (tpe) 47.95; h3 1 Darren Alfred (tto) 47.18; 2 Daniele Angelella (sui) 47.34; 3 Takamasa Kitagawa (jpn) 47.85; 4 Andrey Sokolov (kaz) 48.19; h4 1 Davide Re (ita) 47.87; 2 Jordan Clarke (usa) 48.02; h5 1 Yoandis Lescay (cub) 47.06; 2 Denis Danac (svk) 47.50; 3 Batuhan Altintas (tur) 47.59; h6 1 Luis Charles (dom) 47.42; 2 Daniele Corsa (ita) 47.97; h7 1 Zakithi Busani Nene (rsa) 46.97; 2 Othman Ali Al-Busaidi (oma) 47.05; h8 1 Nathaniel George (can) 46.91; 2 Mateo Ruzic (cro) 46.93; 3 Runyu Li (chn) 47.14; 4 Clifton Kagisa Meshack (bot) 48.03; 5 Abdelrahman Abualhummos (jor) 48.16; h9 1 Kajetan Duszynski (pol) 47.57; 2 Benjamin Ayesu-Attah (can) 47.65; 3 Ibrahima Mbengue (sen) 47.69; 4 Ayodeji Akinkuowo (ngr) 47.71

800m (28) 1 Jesús Tonatiu López (mex) 1.46.06; 2 Mohamed Belbachir (alg) 1.46.73; 3 Aymeric Lusine (fra) 1.47.18; 4 Hendrik Uys (rsa) 1.47.58; 5 Artur Kuciapski (pol) 1.47.69; 6 Stephen Knuckey (aus) 1.47.90; 7 Filip Snjedr (cze) 1.48.31; 8 Rynardt Van Rensburg (rsa) 1.49.70

800m semis (27) s1 1 Aymeric Lussine (fra) 1.48.04; 2 Artur Kuciapski (pol) 1.48.36; 3 Stephen Knuckey (aus) 1.48.39; 4 Henrdik Uys (rsa) 1.48.66; 5 Benediktas Mickus (ltu) 1.49.35; 6 Lukas Hodbod (cze) 1.49.40; 7 Tyler Smith (can) 1.50.90; s2 1 Rynardt Van Rensburg (rsa) 1.48.97; 2 Filip Snjedr (cze) 1.49.04; 3 Baptiste Mischler (fra) 1.49.07; 4 Levent Ates (tur) 1.49.31; 5 Ramzi Abdenouz (alg) 1.49.94; 6 Yevhen Hutsol (ukr) 1.49.97; 7 Soufiane El Kabbouri (ita) 1.50.45; s3 Jesús Tonatiu López (mex) 1.48.23; 2 Mohamed Belbachir (alg) 1.48.30; 3 Michal Rozmys (pol) 1.48.71; 4 James Bowness (gbr) 1.48.78; 5 Elmar Engholm (swe) 1.49.03; 6 Aaron Botterman (bel) 1.49.45; 7 Christoph Kessler (ger) 1.50.13

800m round 1 (26) h1 1 James Bowness (gbr) 1.50.49; 2 Elmar Engholm (swe) 1.50.66; 3 Yevhen Hutsol (ukr) 1.50.88; h5 1 Baptiste Mischler (fra) 1.50.49; 2 Benediktas Mickus (ltu) 1.50.57; 3 Christoph Kessler (ger) 1.50.63

1.500m (25) 1 Timo Benitz (ger) 3.43.45; 2 Alexis Miellet (fra) 3.43.91; 3 Jonathan Davies (gbr) 3.43.99; 4 Grzegorz Kalinowski (pol) 3.44.57; 5 Charles Grethen (lux) 3.44.59; 6 Isaac Hockey (aus) 3.45.32; 7 Simas Bertasius (ltu) 3.46.05; 8 Takieddine Hedeilli (alg) 3.46.87; 9 Fernando Martínez (mex) 3.47.18; 10 Cole Henderson (can) 3.47.95; 11 Rantso Mokopane (rsa) 3.47.97

1.500m heats (23) h1 1 Charles Grethen 3.43.62; 2 Timo Benitz (ger) 3.43.93; 3 Jonathan Davies (gbr) 3.43.95; 4 Simas Bertasius (ltu) 3.44.33; 5 Takieddine Hedeilli (alg) 3.44.49; 6 Mateusz Borkowski (pol) 3.45.29; 7 Jonas Raess (sui) 3.45.51; 8 Martin Casse (fra) 3.46.08; 9 Fortunate Turihohabwe (uga) 3.48.20; 10 Soufiane El Kabbouri (ita) 3.49.22; h2 1 Alexis Miellet (fra) 3.46.76; 2 Fernando Martínez (mex) 3.46.88; 3 Isaac Hockey (aus) 3.46.88; 4 Junior Bussotti Neves (ita) 3.46.89; 5 Corey Bellemore (can) 3.46.95; 6 Elmar Engholm (swe) 3.46.95; 7 Levent Ates 3.47.85; 8 Jeremiah Motsau (rsa) 3.49.22; 9 Mihn Kyun Cho (den) 3.49.38; h3 1 Grzegorz Kalinowski (pol) 3.49.14; 2 Rantso Mokopane (rsa) 3.49.84

5.000m (28) 1 François Barrer (fra) 14.00.86; 2 Jonathan Davies (gbr) 14.02.46; 3 Andreas Vojta (aut) 14.02.65; 4 Nicolae Soare (rou) 14.03.12; 5 Simon Debognies (bel) 14.05.39; 6 Jeromy Andreas 14.06.24; 7 Ramazan Ozdemir (tur) 14.08.55; 8 Jonas Raess (sui) 14.08.99; 9 Sadic Bahati (uga) 14.10.38; 10 Matthew Bergin (irl) 14.11.54

10.000m (24) 1 Sadic Bahati (gha) 29.08.68; 2 Nicolae Soare (rou) 29.12.76; 3 Kazuya Shiojiri (jpn) 29.20.96; 4 John Kateregga (uga) 29.44.31

Half Marathon (27) Kei Katanishi (jpn) 1h.06.09

110mh (27) (-0,5) 1 Balasz Baji (hun) 13.35; 2 Kuei-Ru Chen (tpe) 13.55; 3 Damian Czykier (pol) 13.56; 4 Taioh Kanai (jpn) 13.69; 5 Shusei Nomoto (jpn) 13.71; 6 Nicholas Hough (aus) 13.73; 7 Sekou Kaba (can) 13.87

110mh semis (27) s1 (0.9) 1 Damian Czykier (pol) 13.57; 2 Kuei-Ru Chen (tpe) 13.63; 3 Taioh Kanai (jpn) 13.66; 4 Nicholas Hough (aus) 13.70; 5 Sekou Kaba (can) 13.82; 6 Rapolas Saulius (ltu) 14.06; 7 Gyeong-tae Kim (kor) 14.11; s2 (-2,0) 1 Balasz Baji (hun) 13.67; 2 Shusei Nomoto (jpn) 13.79; 3 Gabriel Constantino (bra) 13.94; 4 Tshepo Lefete (rsa) 13.95; 5 Wei-Ting Yang (tpe) 14.06; 6 Vaclav Sedlak (cze) 14.25

110mh round 1 (26) h1 (0.0) 1 Gabriel Constantino (bra) 13.88; 2 Wei-Ting Yang (tpe) 13.89; 3 Amere Lattin (usa) 13.95; h2 (-2,4) 1 Balasz Baji (hun) 13.84; 2 Shusei Nomoto (jpn) 14.03; 3 Tshepo Lefete (rsa) 14.15; h3 (-4,0) 1 Taioh Kanai (jpn) 14.07; 2 Sekou Kaba (can) 14.07; h4 (-2,8) 1 Kuei-Ru Chen (tpe) 13.74; 2 Simon Krauss (fra) 13.91; 3 Nicholas Hough (aus) 13.93; 4 Rapolas Saulius (ltu) 14.10

400mh (26) 1 Juander Santos (dom) 48.65; 2 Chieh Chen (tpe) 49.05; 3 Abdelmalik Lahoulou (alg) 49.30; 4 Jose Bencosme De Leon (ita) 49.38; 5 Patryk Dobek (pol) 49.51; 6 Johannes Pretorius (rsa) 49.71; 7 Danny Brand (sui) 49.92; 8 Jaak-Heinrich Jagor (est) 50.71

400mh semis (25) s1 Patryk Dobek (pol) 49.77; 2 Jose Bencosme de Leon (ita) 50.01; 3 Dany brand 50.06; 4 Oskari Mörö (fin) 51.04; 5 Vit Müller (cze) 51.46; 7 Dominik Hufnagl (aut) 52.29; s2 1 Jaak-Heinrich Jagor (est) 49.55; 2 Abdelmalik Lahoulou (alg) 49.62; 3 Johannes Pretorius (rsa) 49.69; 4 Guillermo Ruggeri (arg) 50.54; 5 Johannes Maritz (nam) 50.59; 6 Alain-Hervé Mfomkpa (sui) 50.97; 7 Paul Byrne (irl) 51.31; 8 Alfredo Sepúlveda (chi) 52.26; s3 1 Juander Santos (dom) 49.31; 2 Chieh Chen (tpe) 49.37; 3 Jacob Paul (gbr) 50.37; 4 Dmitriy Koblov (kaz) 50.84; 5 Ryo Kajiki (jpn) 50.99; 6 Le Roux Hamman (rsa) 51.18; 7 Saber Boukmouche (alg) 51.63; 8 Artur Langowski (bra) 51.89

400mh round 1 (24) h1 1 Patryk Dobek (pol) 50.14; 2 Abdelmalik Lahoulou (alg) 50.80; 3 Vit Müller (cze) 50.95; 4 Dominik Hufnagl (aut) 51.24; h2 1 Danny Brand (sui) 50.78; 2 Guillermo Ruggeri (arg) 50.91; 3 Chia-Hsuan Yu (tpe) 51.46; h3 1 Chieh Chen (tpe) 49.82; 2 Jose Bencosme de Leon (ita) 50.45; 3 Alain Herve Mfomkpa (sui) 50.76; 4 Paul Byrne (irl) 51.06; h4 1 Jacob Paul (gbr) 51.38; 2 Ryo Kajiki (jpn) 51.73; 3 Saber Boukmouche (alg) 51.88; 4 Jaime Rodríguez (arg) 52.10; 5 Martin Juranek (cze) 52.28; h5 1 Johannes Maritz (nam) 50.66; 2 Oskari Mörö (fin) 50.93; 3 Jaak-Heinrich Jagor (est) 51.24; 4 Le Roux Hamman (rsa) 51.60; 5 Gerald Drummond (crc) 52.22; 6 Jakub Bottlik (svk) 52.57; h6 1 Johannes Pretorius (rsa) 50.28; 2 Juander Santos (dom) 50.37; 3 Dmitriy Koblov (kaz) 50.61; 4 Alfredo Sepúlveda (chi) 51.08; 5 Hye-onu Wang (kor) 52.37

3.000m St (27) 1 Krystian Zalewski (pol) 8.35.88; 2 Rantso Mokopane (rsa) 8.36.25; 3 Ali Messaoudi (alg) 8.37.14; 4 Olli Raitanen (fin) 8.37.42; 5 Ole Hesselbjerg (den) 8.38.41; 6 Zak Seddon (gbr) 8.39.30; 7 Martin Grau (ger) 8.45.63; 8 Ahmed Abdelwahed (alg) 8.47.72; 9 Kaur Kivistik (est) 8.48.04; 10 Justinas Berzanskis (ltu) 8.49.46; 11 John Gay (can) 8.50.45; 12 Alvaro Abreu (dom) 8.54.19

HJ (25) 1 Falk Wendrich (ger) 2.29; 2 Marco Fassinotti (ita) 2.29; 3 Chun-Hsien Hsiang (tpe) 2.26; 4 Allan Smith (gbr) 2.23; 5 Adrijus Glebauskas (ltu) 2.23; 6 Dmitry Kroytor (isr) 2.23; 7 Mpho Links (rsa) 2.23; 8 Sanghyeok Woo (kor) 2.20; 9 Carlos Laloy (arg) 2.20; 10 Norbert Kobielski (pol) 2.15; 11 Tzur Liberman (isr) 2.15; 12 Roman Loshkarev (kaz) 2.15

HJ qualy (23) Group A 1 Marco Fassinotti (ita) 2.15; Carlos Laloy (arg) 2.15; Falk Wendrich (ger) 2.15; 4 Mpho Links (rsa) 2.15; 5 Tzur Liberman (isr) 2.15; 6 Roman Loshkarev (kaz) 2.15; Group B 1 Norbert Kobielski (pol) 2.15; Dmitry Kroytor (isr) 2.15; Allan Smith (gbr) 2.15; Sanghyeok Woo (kor) 2.15; 5 Chun-Hsien Hsiang (tpe) 2.15; 6 Adrijus Glebauskas (ltu) 2.15

PV (27) 1 Diogo Ferreira (por) 5.55; 2 Sergey Grigoryev (kaz) 5.55; 3 Claudio Stecchi (ita) 5.40; 4 Masaki Ejima (jpn) 5.40; 5 Angus Armstrong (aus) 5.30; Nikita Filippov (kaz) 5.30; 7 Jorge Luna (mex) 5.20; 8 Bruno Germano Spinelli (bra) 5.20

PV qualy (25) Group A 1 Mathieu Collet (fra) 5.30; 2 Bruno Germano Spinelli (bra) 5.30; Sergey Grigoryev (kaz) 5.30; 4 Nick Southgate (nzl) 5.30; 5 Duh-yeon Han (kor) 5.20; Group B 1 Claudio Stecchi (ita) 5.30; 2 Angus Armstrong (aus) 5.30; Masaki Ejima (jpn) 5.20; Deryk Theodore (can) 5.30; 5 Nikita Filippov (kaz) 5.30; 6 Jorge Luna (mex) 5.30; 7 Diogo Ferreira (por) 5.30; 8 Koen van der Wijst (ned) 5.30

LJ (28) 1 Radek Juska (cze) 8.02 (0.8); 2 Yasser Mohammed Triki (alg) 7.96 (-0,3); 3 Raihau Maiau (fra) 7.91 (-0,1); 4 Christopher Mitrevski (aus) 7.78 (1.39; 5 Tiago Da Silva (bra) 7.64 (0.0); 6 Eun-jae Joo (kor) 7.57 (-0,7); 7 Filippo Randazzo (ita) 7.53 (0.0); 8 Strahinja Jovancevic (srb) 7.52 (-0,1); 9 Marcelino dos Santos (bra) 7.50 (0.6); 10 Marcel Mayack (cmr) 7.48 (0.1); 11 Ming Tai Chan (hkg) 7.44 (0.4)

LJ qualy (27) Group A 1 Radek Juska (cze) 8.31 (1.4); 2 Marcelino dos Santos (bra) 7.89 (1.9); 3 Raihau Maiau (fra) 7.72 (0.0); 4 Eun-jae Joo (kor) 7.71 (2.9); 5 Yasser Mohammed Triki (alg) 7.71 (-0,7); 6 Ingar Kiplesund (nor) 7.64 (-0,2); 7 Ming Tai Chan (hkg) 7.64 (-0,1); 8 Henrik Kutberg (est) 7.51 (0.4); 9 Kristian Bäck (fin) 7.47 (0.6); 10 Yize Sun (chn) 7.47 (1.4); 11 Liam Adcock (aus) 7.45 (0.7); 12 Cheswill Johnson (rsa) 7.40 (0.3); 13 Benjamin Gabrielsen (den) 7.39 (0.3); 14 Steven Nuytinck (ned) 7.36 (-2,2); Group B 1 Marcel Mayack (cmr) 7.69 (-0,3); 2 Christopher Mitrevski (aus) 7.66 (1.1); 3 Filippo Randazzo (ita) 7.64 (2.3); 4 Tiago da Silva (bra) 7.63 (-0,2); 5 Strahinja Jovancevic (srb) 7.63 (0.0); 6 Kristian Pulli (fin) 7.61 (1.0); 7 Daniel Gardiner (gbr) 7.59 (0.3); 8 Natsuki Yamakawa (jpn) 7.53 (1.0); 9 Kin Hei Lau (hkg) 7.47 (1.7); 10 Alper Kulaksiz (tur) 7.37 (0.4)

TJ (25) 1 Nazim Babayev (aze) 17.01 (1.1); 2 Hugues Fabrice Zango (bur) 16.97 (0.9); 3 Ryoma Yamamoto (jpn) 16.80 (1.7); 4 Alberto Alvarez (mex) 16.71 (-0,5); 5 Yasser Mohammed Triki (alg) 16.60 (0.5); 6 Jean Cassemiro Rosa (bra) 16.42 (0.6); 7 Tom Yakubov (isr) 16.19 (0.5); 8 Mateus Adao de Sa (bra) 16.08 (1.4); 9 Tony Carodine (usa) 15.73 (0.8)

TJ qualy (23) Group A 1 Yaser Mohamed Triki (alg) 16.24 (0.5); 2 Mateus Adao de Sa (bra) 16.01 (0.9); Group B 1 Ryoma Yamamoto (jpn) 16.65 (0.9); 2 Alberto Alvarez (mex) 16.47 (0.6); 3 Nazim Babayev (aze) 16.32 (0.5); 4 Hugues Fabrice Zango (bur) 16.21 (0.9); 5 Jean Cassemiro rosa (bra) 16.20 (-0,1); 6 Tom Yakubov (isr) 16.07 (-0,6); 7 Tomas Veszelka (svk) 15.92 (-0,1)

SP (23) 1 Francisco Belo (por) 20.86; 2 Konrad Bukowiecki (pol) 20.16; 3 Andrei Gag (rou) 20.12 (20.45 1qB); 4 Aliaksei Nichypar (blr) 20.09; 5 Jakub Szyszkowski (pol) 19.87 (19.98 1qA); 6 Sarunas Banevicius (ltu) 19.72; 7 William Venancio (bra) 19.25 (19.51 3qA); 8 Coy Blair (usa) 18.98; 9 Osman Ozdevici (tur) 18.52; 10 Tomas Durovic (mne) 18.32 (19.20 5qA); 11 Jason van Rooyen (rsa) 17.99 (18.90 4qB); 12 Cameron Cornelius (usa) 17.48 (17.67 7qA); in qualy: Itamar Levi (isr) 17.36 6qB

DT (28) 1 Reginald Jagers (usa) 61.24; 2 Alin Firfirica (rou) 61.13; 3 Robert Szikszai (hun) 60.01; 4 Mario Cota (mex) 60.07; 5 Francisco Belo (por) 59.78; 6 Janos Huszak (hun) 59.69; 7 Douglas Dos Reis (bra) 59.37; 8 Greg Thompson (gbr) 57.52; 9 Domantas Poska (ltu) 57.38; 10 Martin Markovic (cro) 56.49; 11 Maximilian Klaus (ger) 56.44; 12 Muhammad Shamshuddin (mas) 53.48

DT qualy (26) Group A 1 Robert Szikszai (hun) 61.01; 2 Reginald Jagers (usa) 60.43; 3 Muhammad Shamshuddin (mas) 57.42; 4 Maximilian Klaus (ger) 56.20; 5 Douglas dos Reis (bra) 55.94; 6 Martin Markovic (cro) 55.40; 7 Andreas Ellegaard (den) 53.63; Group B 1 Alin Firfirica (rou) 61.98; 2 Janos Huszak (hun) 59.47; 3 Mario Cota (mex) 58.25; 4 Greg Thompson (gbr) 57.94; 5 Francisco Belo (por) 57.73; 6 Domantas Poska (ltu) 56.70

HT (24) 1 Pawel Fajdek (pol) 79.16; 2 Pavel Bareisha (blr) 77.98; 3 Serghei Marghiev (mda) 74.98; 4 Bence Halasz (hun) 73.79; 5 Ozkan Baltaci (tur) 73.58; 6 Simone Falloni (ita) 73.24; 7 Serhii Reheda (ukr) 70.34; 8 Itumelengtshepa Makhethe (rsa) 69.77; 9 Joaquín Gómez (arg) 69.49; 10 Alexei Mikhailov (ger) 69.07; 11 Tomas Kruzliak (svk) 66.60; 12 Renaldo Frechou (rsa) 64.14; 13 Kunihiro Sumi (jpn) 64.00

HT qualy (23) Group A 1 Serghei Marghiev (mda) 72.59; 2 Bence Halasz (hun) 71.29; 3 Diego Del Real (mex) 70.50; 4 Serhii Reheda (ukr) 68.25; 5 Itumelengtshepa Makhethe (rsa) 66.39; 6 Alexandros Poursanidis (cyp) 65.45; 7 Joaquín Gómez (arg) 63.33; 8 Kunihiro Sumi (jpn) 62.01; Group B 1 Ozkan Baltaci (tur) 70.43; 2 Pavel Bareisha (blr) 70.29; 3 Pawel Fajdek (pol) 67.97; 4 Simone Falloni (ita) 67.47; 5 Tomas Kruzliak (svk) 66.44; 6 Alexei Mikhailov (ger) 64.11; 7 Jhou-Wei wu (tpe) 61.59

JT (26) 1 Chao-Tsun Cheng (tpe) 91.36; 2 Andreas Hofmann (ger) 91.07; 3 Shih-Feng Huang (tpe) 86.64; 4 Andrian Mardare (mda) 80.63; 5 Marcin Krukowski (pol) 79.38; 6 Norbert Rivasz-Toth (hun) 78.42; 7 William White (aus) 77.74; 8 Benjamin Langton-Burnell (nzl) 75.93; 9 Kenji Ogura (jpn) 74.82; 10 Skirmantas Simoliunas (ltu) 74.27; 11 Liam O'Brien (aus) 69.80; 12 Sumedha Ranasinghe (sri) 69.65

JT qualy (24) Group A 1 Chao-Tsun Cheng (tpe) 81.54; 2 Andrian Mardare (mda) 77.69; 3 Marcin Krukowski (pol) 77.28; 4 Kenji Ogura (jpn) 76.13; 5 Skirmantas Simoliunas (ltu) 75.28; 6 Liam O'Brien (aus) 74.14; 7 Emin Oncel (tur) 71.65; 8 Lars Timmermann (ned) 71.01; 9 Janis Griva (lat) 70.75; 10 Vedran Samac (srb) 70.71; 11 Sami Peltomäki (fin) 69.66; Group B 1 Andreas Hoffmann (ger) 83.51; 2 Shih-Feng Huang (tpe) 77.78; 3 Norbert Rivasz-Toth (hun) 75.75; 4 Benjamin Langton-Burnell (nzl) 75.58; 5 William White (aus) 74.16; 6 Sumedha Ranasinghe (sri) 72.25; 7 Johannes Grobler (rsa) 70.92; 8 Edis Matusevicius (ltu) 70.61; 9 Takuto Tominami (jpn) 70.43

4x100m (28) 1 Japan 38.65; 2 United States 38.69; 3 Chinese Taipei 39.06; 4 Mexico 39.17; 5 Thailand 39.22

4x100m heats (27) h2 1 United States 39.16; 2 Mexico 39.31; h3 Thailand 39.43; h4 1 Chinese Taipei 39.23; 2 Japan 39.26

4x400m (28) 1 Dominican Republic 3.04.34; 2 United States 3.06.68

4x400m heats (27) h1 Dominican Republic 3.07.98; h2 Chinese Taipei 3.07.35

Decathlon (24-25) 1 Kyle Cranston (aus) 7.687p (11.13 (-0,4); 7.04 (0.5); 13.76; 1.98; 48.99 - 15.11 (-0,2); 41.53; 4.60; 56.30; 4.42.08); 2 Juuso Hassi (fin) 7.566p (11.17 (-0,6); 7.14 (0.5); 13.88; 1.95; 50.80 - 15.17 (-0,2); 41.84; 4.70; 54.56; 4.47.67); 3 Aaron Booth (nzl) 7.523p (11.19 (-0,4); 7.17 (1.0); 13.49; 2.01; 49.75 - 15.85 (-1,6); 41.45; 4.20; 55.23; 4.32.11); 4 Maksim Andraloits (blr) 7.472p (11.14 (-0,6); 6.93 (0.3); 13.66; 1.95; 49.38 - 14.84 (1.2); 43.31; 4.50; 51.53; 4.59.34); 5 Lukas Marek (cze) 7.400p (11.37 (-1,2); 6.53 (-1,0); 14.45; 1.80; 50.64 - 15.00 (1.2); 39.28; 4.60; 67.20; 4.51.34); 6 Fredriech Pretorius (rsa) 7.390p (11.22 (-1,2); 6.88 (-0,2); 13.56; 1.98; 51.70 - 14.96 (1.2); 41.93; 4.60; 50.65; 4.49.33); 7 Jeremy Lelievre 7.387p (11.19 (-1,2); 7.03 (0.4); 14.29; 1.80; 49.31 - 15.18 (-0,2); 43.02; 4.20; 51.36; 4.38.23); 8 Maxime Maugein (fra) 7.315p (11.43 (-0,6); 6.80 (0.3); 13.46; 1.92; 50.32 - 14.69 (1.2); 37.92; 4.70; 50.20; 4.47.34); 9 Reinis Kregers (lat) 7.143p (11.45 (-0,4); 6.70 (1.5); 12.96; 1.98; 51.61 - 16.62 (-1,6); 39.86; 4.60; 54.92; 4.42.35)

20 Kms walk (26) 1 Toshikazu Yamanashi (jpn) 1h27.30; 2 Julio Salazar (mex) 1h28.20

Women

100m (24) (-0,3) 1 Shashalee Forbes (jam) 11.18; 2 Irene Siragusa (ita) 11.31; 3 Salome Kora (sui) 11.33; 4 Viktoriya Zyabkina (kaz) 11.49; 5 Corinne Humphreys (gbr) 11.49; 6 Anna Bongiorni (ita) 11.50; 7 Olga Safronova (kaz) 11.53; 8 Ajla del Ponte (sui) 11.62

100m semis (24) s1 (0.0) 1 Shashalee Forbes (jam) 11.22; 2 Viktoriya Zyabkina (kaz) 11.49; 3 Anna Bongiorni (ita) 11.55; 4 Ajla Del Ponte (sui) 11.60; 5 Alexandra Bezeková (svk) 11.60; 6 Barbora Prochazková (cze) 11.73; 7 Niamh Whelan (irl) 11.81; 8 Zoe Hobbs (nzl) 11.85; s2 (-1,9) 1 Salome Kora (sui) 11.55; 2 Irene Siragusa (ita) 11.56; 3 Corinne Humphreys (gbr) 11.71; 4 Olga Safronova (kaz) 11.76; 5 Tamzin Thomas (rsa) 11.77; 6 Sina Mayer (ger) 11.84

100m round 2 (23) h1 (-0,7) 1 Viktoriya Zyabkina (kaz) 11.50 (11.40 (1.7)1q7); 2 Ajla Del Ponte (sui) 11.59; 3 Alexandra Bezeková (svk) 11.67; 4 Sina Mayer (ger) 11.70 (11.69 (0.1) 1q2); 5 Leah Walkeden (can) 11.93; h2 (-0,3) 1 Shashalee Forbes (jam) 11.39; 2 Olga Safronova (kaz) 11.62; 3 Viola Kleiser (aut) 11.80; 4 Karolina Zagajewska (pol) 11.82 (11.66 (-0,1) 2q6); 5 Mathilde Kramer (den) 11.82 (11.82 (1.7) 3q7); 6 Miyu Maeyama (jpn) 11.93; h3 (-0,4) 1 Anna Bongiorni (ita) 11.61 (11.59 (0.7) 1q8); 2 Tamzin Thomas (rsa) 11.62; 3 Barbora Prochazková (cze) 11.75 (11.71 (0.1) 2q1); 4 Tsaone Bakani Sebele (bot) 11.90; 5 Dutee Chand (ind) 11.90 (11.69 (0.0) 2q5); h4 (-0,3) 1 Irene Siragusa (ita) 11.33; 2 Salome Kora (sui) 11.47; 3 Corinne Humphreys (gbr) 11.52 (11.48 81.7) 2q7); 4 Niamh Whelan (irl) 11.74 (11.71 (-0,1) 3q6); 5 Zoe Hobbs (nzl) 11.81 (11.79 (-0,1) 4q6); in round 1: Kamila Ciba (pol) 11.86 (-0,1) 2q4; Anna Auzina (lat) 11.86 (1.7) 4q7

200m (26) (-1,4) 1 Irene Siragusa (ita) 22.96; 2 Gunta Latiseva-Cudare (lat) 23.15; 3 Anna Bongiorni (ita) 23.47; 4 Alexandra Bezeková (svk) 23.70; 5 Barbora Prochazková (cze) 23.78; 6 Olga Safronova (kaz) 23.80; 7 Phil Healy (irl) 23.81; 8 Tori Williams (usa) 24.03

200m semis (25) s1 (-0,7) 1 Olga Safronova (kaz) 23.68; 2 Phil Healy (irl) 23.80; 3 Tamzin Thomas (rsa) 23.86; 4 Agata Forkasiewicz (pol) 24.10; 5 Marcela Pirková (cze) 24.11; 6 Viola Kleiser (aut) 24.13; 7 Anabel Medina (dom) 24.47; s2 (-2,9) 1 Gunta Latiseva-Cudare (lat) 23.46; 2 Irene Siragusa (ita) 23.49; 3 Cornelis Halbheer (sui) 23.80; 4 Dania Aguillón (mex) 24.33; 5 Svetlana Golendova (kaz) 24.42; 6 Germaine Abessolo (cmr) 24.46; s3 (0.5) 1 Alexandra Bezeková (svk) 23.61; 2 Anna Bongiorni (ita) 23.69; 3 Barbora Prochazková (cze) 23.72; 4 Tori Williams (usa) 23.79; 5 Marileidy Paulino (dom) 23.95; 6 Isidora Jiménez (chi) 24.31; 7 Malgorzata Koldej (pol) 24.43

200m round 1 (25) h1 (2.2) 1 Anabel Medina (dom) 23.79; 2 Tamzin Thomas (rsa) 23.81; 3 Malgorzata Koldej (pol) 24.13; 4 Cynthia Bolingo-Mbongo (bel) 24.23; 5 Scovia Ayikoru (uga) 24.49; h2 (-1,9) Irene Siragusa (ita) 24.56; h3 (-3,2) 1 Agata Forkasiewicz (pol) 23.68; 2 Barbora Prochazková (cze) 23.75; 3 Olga Safronova (kaz) 23.81; 4 Viola Kleiser (aut) 24.02; 5 Astrid Glenner-Frandsen (den) 24.55; h4 (0.4) 1 Anna Bongiorni (ita) 24.01; 2 Cornelia Halbheer (sui) 24.14; 3 Svetlana Golendova (kaz) 24.22; 4 Zoe Hobbs (nzl) 24.33; 5 Nyoka Maxwell (can) 24.46; 6 Anna Auzina (lat) 24.49; h5 (2.2) 1 Gunta Latiseva-Cudare (lat) 22.93; 2 Tori Williams (usa) 23.78; 3 Marcela Pirková (cze) 23.98; 4 Isidora Jiménez (chi) 24.08; h6 (-2,2) 1 Phil Healy (irl) 23.87; 2 Marileidy Paulino (dom) 24.13; 3 Anniina Kortetmaa (fin) 24.43

400m (25) 1 Malgorzata Holub (pol) 51.76; 2 Justine Palframan (rsa) 51.83; 3 Bianca Razor (rou) 51.97; 4 Aiyanna Stiverne (can) 52.33; 5 Cátia Azevedo (por) 52.39; 6 Iga Baumgart (pol) 52.46; 7 Paola Morán (mex) 52.96; 8 Kateryna Klymyuk (ukr) 53.85

400m semis (24) s1 1 Aiyanna Stiverne (can) 52.03; 2 Justine Palframan (rsa) 52.12; 3 Iga Baumgart (pol) 52.25; 4 Anastasiya Bryzgina (ukr) 53.28; 5 Camelia Gal (rou) 53.48; 6 Eva Misiunaité (ltu) 53.84; 7 Dawnalee Loney (jam) 54.99; s2 1 Cátia Azevedo (por) 52.52; 2 Kateryna Klymyuk (ukr) 52.90; 3 Leni Shida (uga) 53.44; 4 Micha Powell (can) 55.22; s3 1 Malgorzata Holub (pol) 51.88; 2 Bianca Razor (rou) 51.99; 3 Paola Morán (mex) 52.38; 4 Elina Mikhina (kaz) 53.04; 5 Vanessa Simmermann (sui) 54.83; 6 Kristina Duduek (cro) 54.97

400m round 1 (23) h1 1 Cátia Azevedo (por) 52.27; 2 Leni Shida (ind) 53.48; 3 Natali Brito (mex) 53.58; 4 Eva Misiunaité (ltu) 53.64; 5 Dawnalee Loney (jam) 53.87; 6 Anastasiya Bryshina (ukr) 54.16; h2 1 Malgorzata Holub (pol) 54.49; 2 Justine Palframan (rsa) 55.04; 3 Eliana Chávez (col) 55.18; 4 Noelia Martínez (arg) 55.34; h3 1 Kateryna Klymiuk (ukr) 54.15; 2 Camelia Gal (rou) 54.58; 3 Kristina Dudek (cro) 54.97; h4 1 Iga Baumgart (pol) 54.35; 2 Elina Mikhina (kaz) 54.43; 3 Micha Powell (can) 54.55; h5 1 Paola Morán (mex) 52.43; 2 Aiyanna Stiverne (can) 53.06; 3 Bianca Razor (rou) 53.52; 4 Kelli Hardnett (usa) 54.47; 5 Vanessa Zimmermann (sui) 54.77

800m (25) 1 Rose Mary Almanza (cub) 2.02.1; 2 Olga Lyakhova (ukr) 2.03.11; 3 Docus Ajok (uga) 2.03.22; 4 Georgia Griffith (aus) 2.03.52; 5 Adelle Tracey (gbr) 2.03.72; 6 Bianka Keri (hun) 2.04.00; 7 Paulina Mikiewicz-Lapinska (pol) 2.04.19; 8 Christina Hering (ger) 2.04.76

800m semis (24) s1 1 Docus Ajok (gha) 2.03.13; 2 Georgia Griffith (aus) 2.03.17; 3 Adelle Tracey (gbr) 2.03.30; 4 Charline Mathias (lux) 2.03.59; 5 Natalia Evangelidou (cyp) 2.03.92; 6 Jenna Westaway (can) 2.04.59; 7 Amela Terzic (srb) 2.07.54; 8 Monika Elenska (ltu) 2.07.62; s2 1 Rose Mary Almanza (cub) 2.02.22; 2 Olga Liakhova (ukr) 2.02.57; 3 Bianca Keri (hun) 2.02.64; 4 Paulina Mikiewicz-Lapinska (pol) 2.03.21; 5 Christina Hering (ger) 2.03.58; 6 Rachel Aubry (can) 2.04.79; 7 Irene Baldessari 2.05.05; 8 Dihia Haddar (alg) 2.05.46

800m round 1 (23) h1 1 Rose Mary Almanza (cub) 2.03.78; 2 Docus Ajok (gha) 2.04.14; 3 Georgia Griffith (aus) 2.04.17; 4 Irene Baldessari (ita) 2.04.96; 5 Dihia haddar (alg) 2.05.07; h3 1 Olha Lyakhova (ukr) 2.04.47; 2 Bianca Keri (hun) 2.04.51; 3 Amela Terzic (srb) 2.04.51; 4 Natalia Evangelidou (cyp) 2.04.56; 5 Rachel Aubry (can) 2.06.08; 6 Dagmar Olsen (den) 2.08.94; h4 Adelle Tracey (gbr) 2.05.78

1.500m (28) 1 Amela Terzic (srb) 4.19.18; 2 Docus Ajok (uga) 4.19.48; 3 Kristiina Mäki (cze) 4.20.65; 4 Martyna Galant (pol) 4.20.90; 5 Melissa Courtney (gbr) 4.21.14; 6 Natalia Evangelidou (cyp) 4.21.16; 7 Diana Sujew (ger) 4.21.72; 8 Charline Mathias (lux) 4.22.38; 9 Regan Yee (can) 4.22.65; 10 Sarah McPherson (can) 4.22.77; 11 Claudia Bobocea (rou) 4.22.85; 12 Stefanie Barmet (sui) 4.24.33

1.500m heats (26) h1 1 Docus Ajok (uga) 4.19.21; 2 Amela Terzic (srb) 4.19.59; 3 Kristiina Mäki (cze) 4.19.86; 4 Claudia Bobocea (rou) 4.19.94; 5 Regan Yee (can) 4.19.97; 6 Charline Mathias (lux) 4.22.63; 7 July Ferreira da Silva (bra) 4.27.15, 8 Anuscha Nice (rsa) 4.29.24; h2 1 Natalia Evangelidou (cyp) 4.18.49; 2 Melissa Courtney (gbr) 4.18.68; 3 Diana Sujew (ger) 4.18.88; 4 Martyna Galant (pol) 4.19.31; 5 Sarah McPherson (can) 4.20.45; 6 Stefanie Barmet (sui) 4.20.77; 7 Patricija Plazar (slo) 4.28.78

5.000m (27) 1 Hanna Klein 15.45.28; 2 Jessica O'Connell (can) 15.50.96; 3 Jessica Judd (gbr) 15.51.19; 4 Louise Small (gbr) 15.55.55; 5 Paulina Kaczynska (pol) 15.58.48; 6 Kristiina Mäki (cze) 15.59.87; 7 Emma Mitchell (irl) 16.00.02; 8 Sanjivani Jadhav (ind) 16.00.06; 9 Kesaoleboga Molotsane (rsa) 16.01.76; 10 Ai Hosoda (jpn) 16.05.66; 11 Shona Heaslip (irl) 16.09.62; 12 Matea Parlov (cro) 16.20.91; 13 Andreea Piscu (rou) 16.22.82; 14 Natsuki Sekiya (jpn) 16.26.36; 15 Hannah Miller (nzl) 16.26.74; 16 Emine Tuna (tur) 16.42.66

10.000m (23) 1 Daria Maslova (kgz) 33.19.27; 2 Sanjivani Babur Jadhav (ind) 33.22.00; 3 Ai Hosoda (jpn) 33.27.89; 4 Yuki Muneisha (jpn) 33.40.45; 5 Jennifer Nesbitt (gbr) 34.01.34; 6 Andreea Piscu (rou) 34.19.79; 7 Isobel Bayy-Doyle (aus) 34.32.13; 8 Claire Sumner (can) 34.41.24; 9 Emma Mitchell (irl) 34.51.62; 10 Louise Small (aus) 35.03.93

Half Marathon (27) 1 Yuki Munehisa (jpn) 1h13.48; 2 Esma Aydemir (tur) 1h14.28; 3 Saki Fukui (jpn) 1h14.37; 4 Kanade Furuya (jpn) 1h15.10

100mh (26) (-1,3) 1 Nadine Visser (ned) 12.98; 2 Elvira Herman (blr) 13.17; 3 Luca Kozak (hun) 13.19; 4 Karolina Koleczek (pol) 13.31; 5 Anamaria Nesteriuc (rou) 13.35; 6 Greta Kerekes (hun) 13.38; 7 Stephanie Bendrat (aut) 13.78

100mh semis (26) s1 (-2,5) 1 Nadine Visser (ned) 13.17; 2 Luca Kozak (hun) 13.38; 3 Stephanie Bendrat (aut) 13.64; 4 Reetta Hurske (fin) 13.67; s2 (-1,8) 1 Elvira Herman (blr) 13.31; 2 Anamaria Nesteriuc (rou) 13.41; 3 Greta Kerekes (hun) 13.63; 4 Sarah Lavin (irl) 13.64; 5 Alicia Barrett (gbr) 13.75; s3 (-3,0) 1 karolina Koleczek (pol) 13.48; 2 Michelle Jenneke (aus) 13.55; 3 Laura Valette (fra) 13.64; 4 Lotta Harala (fin) 13.71

100mh round 1 (25) h1 (-1,8) 1 Michelle Jenneke (aus) 13.44; 2 Lotta Harala (fin) 13.61; 3 Luca Kozak (hun) 13.73; h2 (-0,9) 1 Greta Kerekes (hun) 13.50; 2 Laura Valette (fra) 13.68; 3 Lai Yiu Lui (chn) 13.88; h3 (0.8) 1 Karolina Koleczek (pol) 13.42; 2 Reetta Hurske (fin) 13.53; 3 Alicia Barrett (gbr) 13.75; 4 Mette Graversgaard (den) 13.82; h4 (1.3) 1 Nadine Visser (ned) 13.15; 2 Anamaria Nesteriuc (rou) 13.58; 3 Ivana Loncarek (cro) 13.62; h5 (0.6) 1 Elvira Herman (blr9 13.22; 2 Stephanie Bendrat (aut) 13.50; 3 Sarah Lavin (irl) 13.54; 4 Hsi-En Hsieh (tpe) 13.77; 5 Karelle Edwards (can) 13.86

400mh (25) 1 Ayomide Folorunso (ita) 55.63; 2 Joanna Linkiewicz (pol) 55.90; 3 Olena Kolesnychenko (ukr) 56.14; 4 Aleksandra Gaworska (pol) 57.25; 5 Jessica Turner (gbr) 57.45; 6 Jonna Berghem (fin) 57.90; 7 Margo van Puyvelde (bel) 58.47; 8 Daniela Rojas (crc) 58.78

400mh round 1 (24) h1 1 Alexandra Gaworska (pol) 57.53; 2 Jessica Turner (gbr) 57.73; 3 Jonna Berghem (fin) 58.74; h2 1 Joanna Linkiewicz (pol) 57.74; 2 Daniela Rojas (crc) 58.40; 3 Kelsey Balkwill (can) 58.75; 4 Elif Goren (tur) 59.11; 5 Daniela Ledecka (svk) 59.69; h3 1 Ayomide Folorunso (ita) 58.07; 2 Deonca Bookman (usa) 59.84; 3 Marlen Aakre (nor) 60.44; h4 1 Olena Kolesnychenko (ukr) 57.14; 2 Margo Van Puyvelde (bel) 57.81; 3 Sanda Belgyan (rou) 59.40; 4 Andreia Crespo (por) 59.67; 5 Elpida Toka (gre) 59.84

3.000m St (26) 1 Tugba Guvenc (tur) 9.51.27; 2 Viktoria Gyurkes (hun) 9.52.17; 3 Ozlem Kaya (tur) 9.52.59; 4 Paige Campbell (aus) 10.00.15; 5 Francesca Bertoni (ita) 10.09.16; 6 Belen Casetta (arg) 10.12.77; 7 Eva Krchová (cze) 10.13.12; 8 Lucie Sekanová (cze) 10.19.38; 9 Tatiane Da Silva (bra) 10.22.21; 10 Matylda Kowal (pol) 10.23.47

HJ (28) 1 Oksana Okuneva (ukr) 1.97; 2 Iryna Herashchenko (ukr) 1.91; 3 Airine Palsyté (ltu) 1.91; 4 Ximena Esquivel (mex) 1.88; Jossie-Marie Graumann (ger) 1.88; Marija Vukovic (mne) 1.88; 7 Nicola McDermott (aus) 1.88; 8 Man Wai yeung (hkg) 1.84; 9 Hannah Hoye (aus) 1.84; 10 Julia Du Plessis (rsa) 1.80; 11 Gloria Maldonado (mex) 1.80

HJ qualy (26) Group B 1 Jossie-Marie Graumann (ger) 1.80; Airine Palsyté (ltu) 1.80

PV (26) 1 Iryna Zhuk (blr) 4.40; 2 Annika Roloff (ger) 4.40; Marta Onofre (por) 4.40; 4 Maryna Kylypko (ukr) 4.40; 5 Justyna Smietanka (pol) 4.30; 6 Anjuli Knasche (ger) 4.20; 7 Paige Ridout (can) 4.20; 8 Valeria Chiaraviglio (arg) 4.10; 9 Kamila Przybyla (pol) 4.10; 10 Line Renee Jensen (den) 4.10; 11 Aurelie De Ryck (bel) 4.10; 12 Elien De Vocht (bel) 4.00

PV qualy (24) Group A 1 Anjuli Knäsche (ger) 4.00; Maryna Kylypko (ukr) 4.00; Kamila Przybyla (pol) 4.00; Valeria Chiaraviglio (arg) 4.00; 5 Aurelie De Ryck (bel) 4.00; Group B 1 Marta Onofre (por) 4.00; Annika Roloff (ger) 4.00; Justyna Smietanka (pol) 4.00; Iryna Zhuk (blr) 4.00; 5 Line Renee Jensen (den) 4.00; 6 Paige Ridout (can) 4.00

LJ (24) 1 Alina Rotaru (rou) 6.65 (0.3); 2 Nektaria Panayi (cyp) 6.42 (0.3); 3 Anna Bühler (ger) 6.38 (0.1); 4 Milena Mitkova (bul) 6.26 (-0,4); 5 Rougui Sow (fra) 6.21 (0.1); 6 Lynique Prinsloo (rsa) 6.21 (0.0); 7 Samiyah Samuels (usa) 6.17 (0.8); 8 Mara Griva (lat) 6.16 (0.2); 9 Tabani Roumaiss Belabiod (alg) 6.10 (0.4); 10 Aleksiina Bogdanoff (fin) 6.04 (0.7)

LJ qualy (23) Group A 1 Alina Rotaru (rou) 6.37 (0.4); 2 Mara Griva (lat) 6.26 (0.0); 3 Rougui Sow (fra) 6.21 (0.3); 4 Lynique Prinsloo (rsa) 6.18 (0.3); Group B 1 Milena Mitkova (bul) 6.21 (0.3); 2 Aleksiina Bogdanoff (fin) 6.19 (-0,3); 3 Nektaria Panayi (cyp) 6.14 (0.0); 4 Tahani Roumaiss Belabiod (alg) 6.12 (0.0); 5 Samiyah Samuels (usa) 6.08 (0.2); 6 Anna Buehler (ger) 6.07 (0.5)

TJ (27) 1 Neele Eckhardt (ger) 13.91 (0.0); 2 Luna Fu (chn) 13.59 (0.5); 3 Mara Griva (lat) 13.58 (0.3); 4 Ottavia Cestonaro (ita) 13.51 (0.1); 5 Mariya Ovchinnikova (kaz) 13.39 (0.1); 6 Sangone Kandji (sen) 12.92 (1.2); 7 Santa Matule (lat) 12.91 (0.5)

TJ qualy (25) Group A 1 Patience Ntshingila (rsa) 13.26 (-0,2); 2 Ottavia Cestonaro (ita) 13.23 (-0,7); 3 Luna Fu (chn) 13.21 (-0,1); 4 Santa Matule (lat) 12.99 (0.2); 5 Tonyecia Burks (usa) 12.94 (-0,1); Group B 1 Neele Eckhardt (ger) 13.52 (0.1); 2 Mariya Ovchinnikova (kaz) 13.35 (0.3); 3 Taehti Alver (est) 13.08 (-0,5); 4 Nhayilla Rentería (col) 12.99 (0.3)

SP (27) 1 Brittany Crew (can) 18.34; 2 Klaudia Kardasz (pol) 17.90; 3 Paulina Guba (pol) 17.76; 4 Natalia Ducó (chi) 17.73; 5 Sara Gambetta (ger) 17.60; 6 Amelia Strickler (gbr) 17.13; 7 Lena Urbaniak (ger) 16.72, 8 Viktoryia Kolb (blr) 16.58; 9 María Orozco (mex) 16.44; 10 Sarah Mitton (can) 16.32; 11 Lieke Muller (ned) 15.46; 12 Portious Warren (tto) 15.03

SP Qualy (26) Group A 1 Natalia Ducó (chi) 17.86; 2 Brittany Crew (can) 17.48; 3 Klaudia Kardasz (pol) 17.23; 4 Lena Urbaniak (ger) 16.43; 5 Amelia Strickler (gbr) 16.38; 6 María Orozco (mex) 15.69; 7 Lieke Muller (ned) 15.54; 8 Portious Warren (tto) 15.50; 9 Giedre Kupstyté (ltu) 15.44; Group B 1 Sara Gambetta (ger) 17.46; 2 Paulina Guba (pol) 17.36; 3 Viktoryia Kolb (blr) 16.40; 4 Sarah Mitton (can) 15.59; 5 Christine Bohan (usa) 15.13; 6 Ieva Zarankaité (ltu) 15.11

DT (24) 1 Kristin Pudenz (ger) 59.09; 2 Valarie Allman (usa) 58.36; 3 Taryn Gollshewsky (aus) 58.11; 4 Daria Zabawska (pol) 56.58; 5 Stefania Strumillo (ita) 56.16; 6 Kaur Kamalpreet (ind) 55.07; 7 Kätlin Tollasson (est) 53.16; 8 Salla Sipponen (fin) 53.13; 9 Lidia augustyniak (pol) 52.91; 10 Ischke Senekal (rsa) 52.87; 11 Tsai-Yi Li (tpe) 51.73; 12 Agnes Esser (can) 49.93

DT qualy (23) Group A 1 Valarie Allman (usa) 58.33; 2 Kristin Pudenz (ger) 57.20; 3 Daria Zabawska (pol) 55.43; 4 Agnes Esser (can) 52.69; 5 Salla Sipponen (fin) 51.49; 6 Kathrin Bebe (den) 50.99; 7 Kan Wang (chn) 49.39; Group B 1 Stefania Strumillo (ita) 56.65; 2 Taryn Gollshewsky (aus) 56.39; 3 Ischke Senekal (rsa) 56.04; 4 Kaur Kamalpreet (ind) 55.95; 5 Kätlin Tollasson (est) 54.83; 6 Tsai-Yi Li (tpe) 53.72; 7 Lidia Augustyniak (pol) 53.14; 8 Ailen Armada (arg) 49.54

HT (26) 1 Malwina Kopron (pol) 76.85; 2 Hanna Malyshchyk (blr) 74.93; 3 Joanna Fiodorow (pol) 71.33; 4 Kivilcim Kaya (tur) 70.41; 5 Alexandra Tavernier (fra) 70.20; 6 Lara Nielsen (aus) 65.47; 7 Mariana Marcelino (bra) 65.39; 8 Tereza Kralová (cze) 65.06; 9 Reka Gyuratz (hun) 64.14; 10 Veronika Kanuchová (svk) 63.14; 11 Julia Ratcliffe (nzl) 61.39; 12 Sara Fantini (ita) 60.82; 13 Sophie Gimmler (ger) 60.71

HT qualy (24) Group A 1 Joanna Fiodorow (pol) 67.23; 2 Reka Gyuratz (hun) 63.38; 3 Sara Fantini (ita) 62.92; 4 Julia Ratcliffe (nzl) 60.66; 5 Veronika Kanuchová (svk) 60.45; Group B 1 Malwina Kopron (pol) 73.01; 2 Hanna Malyshchyk (blr) 68.07; 3 Tereza Kralová (cze) 65.25; 4 Kivilcim Kaya (tur) 65.11; 5 Alexandra Tavernier (fra) 64.20; 6 Mariana Marcelino (bra) 62.07; 7 Lara Nielsen (aus) 60.42; 8 Sophie Gimmler (ger) 59.99; 9 Letitia Janse Van Vuuren (rsa) 59.85; 10 Agnes Esser (can) 57.61 

JT (25) 1 Marcelina Witek (pol) 63.31; 2 Marina Saito (jpn) 62.37; 3 Jenni Kangas (fin) 60.98; 4 Eda Tugsuz (tur) 60.75; 5 Christin Hussong (ger) 60.59; 6 Anete Kocina (lat) 58.49; 7 Liveta Jasiuanité (ltu) 57.25; 8 Lingdan Su (chn) 57.20; 9 Jo Ane Van Dyk (rsa) 57.02; 10 Haruka Kitaguchi (jpn) 56.30; 11 Irena Sedivá (cze) 56.24; 12 Gundega Griva (lat) 52.98; 13 Reka Szilagyi (hun) 52.54

JT qualy (23) Group A 1 Christin Hussong (ger) 60.18; 2 Anete Kocina (lat) 57.85; 3 Marina Saito (jpn) 57.24; 4 Reka Szilagyi (hun) 55.48; 5 Jenni Kangas (fin) 55.12; 6 Jo Ane Van Dyk (rsa) 54.55; 7 Eda Tugsuz (tur) 53.29; 8 MacKenzie Little (aus) 52.09; 9 Andrea Enerstad Bolle (nor) 51.91; 10 D M Nishimura Lorenzon (bra) 51.77; 11 Victoria Hudson (aut) 49.35; 12 Victoria Peeters (nzl) 48.50; Group B 1 Haruka Kitaguchi (jpn) 57.96; 2 Marcelina Witek (pol) 57.71; 3 Liveta Jasiunaité (ltu) 57.43; 4 Lingdan Su (chn) 57.38; 5 Irena Sedivá (cze) 54.25; 6 Gundega Griva (lat) 54.14; 7 Margaux Nicollin (fra) 53.07; 8 Kathryn Brooks (aus) 52.65; 9 Heidi Nokelainen (fin) 51.95; 10 Rafaela Torres (bra) 51.18; 11 Bernarda Letnar (slo) 50.58; 12 Annabella Bogdan (hun) 49.16

Heptathlon (26-27) 1 Verena Preiner (aut) 6.224p (13.90 (-1,4); 1.77; 13.32; 24.82 (-3,4) - 5.94 (-0,2); 48.61, 2.09.35); 2 Alysha Burnett (aus) 5.835p (14.60 (-1,4); 1.86; 12.46; 25.92 (-0,2) - 6.08 (0.8); 46.26; 2.27.45); 3 Noor Vidts (bel) 5.728p (14.27 (-1,4); 1.74; 12.68; 25.13 (-3,4) - 6.20 (0.0); 31.37; 2.15.37); 4 Jutta Heikkinen (fin) 5.606p (14.20 (-1,4); 1.68; 12.23; 25.62 (-0,2) - 5.76 (-0,5); 44.91; 2.23.22); 5 Vanessa Chefer (bra) 5.337p (15.20 (-1,4); 1.68; 12.61; 25.55 (-3,4) - 5.63 (1.3); 38.60; 2.23.59)

4x100 (28) 1 Switzerland 43.81; 2 Poland 44.19

4x100m heats (27) h1 Switzerland 44.23; h2 1 Poland 44.10; 2 Kazakhstan 44.14

4x400m (28) 1 Poland 3.26.75; 2 Mexico 3.33.98; 3 Romania 3.34.16

4x400m heats (27) h2 1 Ukraine 3.31.76; 2 Poland 3.32.62; 3 Canada 3.34.80

20 Kms walk (26) Inna Kashyna (ukr) 1h39.44

No comments:

Post a Comment

RunBlogRun