@Trackinsun

@Trackinsun

Wednesday, January 31, 2018

Cottbus (Germany), 31.1.2018 -Springer Meeting-


Cottbus (Germany), 31.1.2018 -Springer Meeting-

Men

PV 1 Piotr Lisek (pol) 5.83; 2 Sam Kendricks (usa) 5.78; 3 Konstadínos Filippidis (gre) 5.73; 4 Pawel Wojciechowski (pol) 5.60; 5 Ivan Horvat (cro) 5.50; 6 Shawn Barber (can) 5.50; 7 Karsten Dilla 5.50; 8 Vladyslav Malykhin (ukr) 5.50; 9 Michal Balner (cze) 5.50; 10 Scott Houston (usa) 5.40

Women

HJ 1 Yuliya Levchenko (ukr) 1.97; 2 Ana Simic (cro) 1.91; 3 Marie-Laurence Jungfleisch 1.88; 4 Michaela Hrubá (cze) 1.85; 5 Erika Furlani (ita) 1.85

Moskva (Russia), 31.1.2018 -High Jump Moscow Cup-


Moskva (Russia), 31.1.2018 -High Jump Moscow Cup-

Men

HJ 1 Ivan Ukhov 2.35; 2 Semen Pozdnyakov 2.24; 3 Mikhail Akimenko 2.20; 4 Aleksandr Mrykhin 2.20; 5 Arseniy Rasov 2.20; 6 Andrey Patrakov 2.15; 7 Aleksandr Asanov 2.15; 8 Yevgeniy Korshunov 2.15, 9 Aleksey Yefanov 2.15

Diyagama (Sri Lanka), 27.1.2018 -Commonwealth Games Trials-


Diyagama (Sri Lanka), 27.1.2018 -Commonwealth Games Trials-

Men

100m (-1.4) 1 Vinoj Suranjaya De Silva  10.29; 2 Himasha Eashan 10.32; 3 Shehan Ambepitiya 10.59; 4 A.L.Mohamed Ashroff 10.63; 5 K.S.L.Wickramesinghe 10.67 (10.63 (-1,9)  2h2)

200m (-2.1) 1 Vinoj Suranjaya De Silva 21.13

400m 1 H.M.Dileep Ruwan 47.34; 2 Anjana Gunarathne 47.34; 3 H.K.Kalinga Kumarage 47.50; 4 S.Aruna Darshana (99) 47.73; 5 Tharusha Dananjaya 47.90 (47.84 2h1); 6 R.J.M. Jayasekara 47.91; in heats: M.G.Ajith Premakumara  47.66 1h1

HJ 1 Manjula Kumara Wijesekara 2.24; 2 Ushan Thiwanka Perera 2.18

LJ 1 Janaka Prasad Wimalasiri 7.81 (-1.4); 2 Amila Jayasiri 7.65 (-1.4); 3 L.S.Greshan Dhananjaya 7.64 (-1.4); 4 Dhanuka Liyana Pathirana 7.59 (-0.7)

TJ 1 I.D.S.Sanjaya Jayasinghe 15.96 (-1.5); 2 D.M.Eranda Fernando 15.61 (-1.7)

JT 1 D.G.Sampath Ranasinghe 81.22; 2 R.M.Sumedha Ranasinghe 76.82

Women

800m 1 W.K.L.A.Nimali 2:04.11; 2 Gayanthika T.Abeyrathne 2:04.68

1.500m N.M.Champika Dilrukshi 4:30.40

3.000m St U.K.Nilani Rathnayake 10:13.26

TJ H.D.Vidusha Lakshani 13.09 (-1.4)

JT Dilhani Lekamge 58.41

Roodepoort -Johannesburg- (South Africa), 29.1.2018


Roodepoort -Johannesburg- (South Africa), 29.1.2018

Men u20

100m (-1,0) 1 Malesela Senona 10.42 (10.33 (2.6) 1h2); 2 Thembo Monareng 10.50 (10.36 (3.6) 1h1); 200m (-0,7) 1 Retshidisitswe Mlenga 20.88 (20.83 (3.8) 1h3); 2 Lehlogonolo Maseko 21.50; 400m 1 Gawie Louw 47.44; 2 Ruan De Jong 47.61; 3 Benu Meintjies 47.74; 110mh (0,99m) (nwi) Roelof van der Walt 14.09

Men u18

100m (-0,3) Phatutshedzo Maswanganyi 10.79 (10.68 (3.9) 1h1); in heats; Evander Kasimbingue 10.72 (5.4) 1h2; 400m 1 Lindokuhle Gora 48.38; 2 David Scete 48.60

Women u20

200m (-1,3) Zeney van der Walt 24.61 (24.27 (3.8) 1h1)

Women u18

200m (-0,9) 1 Shere Janse van Rensburg 24.64 (24.45 (3.3) 1h1); 2 Carla Hattingh 24.74; in heats: Jessica Bompass 24.61 (3.3) 2h1; 1.500m Nicole Louw 4.36.64

Port Harcourt (Nigeria), 27-28.1.2018


Port Harcourt (Nigeria), 27-28.1.2018

Men

400m 1 Emmanuel Bamidele 46.11; 2 Samson Nathaniel 46.34; 3 Erayokan Orukpe 47.03; 4 Daniel Atinaya 47.27; 5 Salihu Isah 47.37; 6 Ojeli Ifeanyi 47.79; 7 Atanda Akindele 47.84

110mh (0.0) 1 Oyeniyi Abejoye 14.08; 2 Martins Ogieriahki 14.16

TJ Nzuba Pius 15.70 (0.0)

SP Kalu Onwka Eka 17.90

DT Austine Nwoye 52.90

Women

100m (0.0) 1 Ntia-Obong Mercy 11.79; 2 Udo-Gabriel Joy 11.83

200m (0.0) 1 Isoken Igbinosun 23.70; 2 Ntia-Obong Mercy 24.12; 3 Praise Idamadudu 24.16 (24.07 (1.9) 1h3); 4 Chukwuma Rosemary 24.24

400m 1 Okon Patience 51.94; 2 Glory Nathaniel 53.35 (53.16 1h4); 3 Rita Ossai 53.36; 4 Nwaelehia Peace 54.66 (54.11 2h2); 5 Ruth Oluwakemi Francis 54.98 (54.75 1h1); in heats: Yinka Ajayi 53.16 1h2; Praise Idamadudu 54.82 2h4

100mh (0.0) Grace Ayemoba 13.50

400mh Rita Ossai 59.10 1h1

LJ Precious Okoronkwo 6.13 (0.0)

TJ 1 Blessing Ibrahim 13.49 (1.1); 2 Grace Anigbata 13.22 (1.9)

HT Obisesab Queen 65.01 NR

Tuesday, January 30, 2018

Trinec (Czech Republic), 30.1.2018


Trinec (Czech Republic), 30.1.2018

Men

HJ 1 Danil Lysenko (rus) 2.35; 2 Sylwester Bednarek (pol) 2.33; 3 Maksim Nedasekau (blr) 2.27; 4 Tobe Naoto (jpn) 2.24; 5 Konstadínos Baniotis (gre) 2.24; 6 Edgar Rivera (mex) 2.24; 7 Dzmitry Nabokau (blr) 2.20; 8 Norbert Kobielski (pol) 2.15; Jaroslav Baba 2.15; Tom Gale 2.15; 11 Andriy Protsenko (ukr) 2.15; 12 Chris Baker (gbr) 2.15

Women

HJ 1 Levern Spencer (lca) 1.95; 2 Sofie Skoog (swe) 1.87; 3 Marija Vukovic (mne) 1.87; 4 Alyx Treasure (can) 1.87; 5 Yorgelis Rodríguez (cub) 1.80; Priscilla Frederick (ant) 1.80; Mariya Zhodzik (blr) 1.80; 8 Nikki Manson (gbr) 1.80

Kingston (Jamaica), 27.1.2018 -Grace Jackson Meet-


Kingston (Jamaica), 27.1.2018 -Grace Jackson Meet-

Men

60m h1 (nwi) 1 Kavean Smith 6.69, 2 Oshane Bailey 6.72; 3 Tyquendo Tracey 6.74; h2 (0.5) 1 Ramone Barnswell 6.70; h3 (0.2) 1 Ojamu Graham 6.71; 2 Rasheed Dwyer 6.71; 3 Andrew Fisher 6.73; 4 Asafa Powell 6.73; h4 (1.6) 1 Dexter Lee 6.72; 2 Emanuel Archibald 6.74; 200m h1 (0.8) 1 Zharnel Hugues (gbr) 20.28; 2 Senoj-Jay Givans 21.11; h2 (0.9) 1 Javon Francis 20.52; 2 Demish Gaye 20.75; h3 (1.6) Yohan Blake 20.95; h4 (1.5) Andel Miller 21.11; h5 (2.9) Tajay Gayle 21.18; 400m 1 Jermaine Gayle 46.46; 2 Marzel Miller 46.85; 3 Peter Mathews 47.11; 4 Demar Murray 47.33; 5 Jowayne Hibbert 47.49; 6 Terry Thomas 47.55; 7 Sheldon Mitchell 47.74; 60mh (0.7) 1 Deuce Carter 7.73; 2 Tyler Mason 7.85; LJ 1 Tajay Gayle 7.74 (-0,8); 2 Ryan Brown 7.54 (0.3); SP 1 O'Dayne Richards 20.55; 2 Warren Barrett 18.16; DT 1 Basil Bingham 55.17; 2 Glenford Watson 54.15

Men u20

200m Anthony Carpenter 21.19 (-3,8) 1h1; Colby Jennings 21.31 (-0,3) 1h2; Danelson Mahautiere 21.40 (-1,8) 1h3; Tyreke Bryan 21.49 (-1,7) 1h4; 400m 1 Anthony Carpenter 47.45; 2 Shemar Chambers 47.46; 3 Anthony Cox 47.51; 4 Colby Jennings 48.22; 5 Nathaniel Bann 48.28; 110mh (0.99m) (2.3) 1 Phillip Lemonios 13.77; 2 Wayne Pinnock 13.91; DT (1.75 kg) 1 Roje Stona 63.32; 2 Kai Chang 56.00

Men u16

400m u16 Evaldo Whitehorne 48.53

Women

60m h1 (0.1) 1 Elaine Thompson 7.18; 2 Christania Williams 7.19; 3 Shashalee Forbes 7.28; 4 Natasha Morrison 7.29; 5 Shericka Jackson 7.31; h2 (1.3) Kemba Nelson 7.49; 200m h1 (1.5) Anastasia Le-Roy 23.33; 2 Stephanie McPherson 23.49; h2 (1.4) 1 Janieve Russell 23.55; 2 Ronda Whyte 23.67; 3 Ashley Williams 23.89; 4 Tadia Willis 23.97; 5 Junelle Bromfield 24.10; h3 (nwi) Tiffany James 23.87; 400m 1 Jodean Williams 52.92; 2 Christine Day 53.24; 3 Rushell Clayton 53.27; 4 Gooden Wilkins 53.64; 5 Kaliese Spencer 53.72; LJ 1 Tadia Kay Willis 6.26 (nwi); 2 Tisanna Hickling 6.12 (nwi); DT 1 Isheka Binns 56.37; 2 Venique Harris 51.33

Women u20

200m Michae Harriott 23.49 (-2,4) 1h1; T-Anna Dawkins 24.16 (-2,4) 2h1; Daszay Freeman 24.21 (-1,2) 1h2; 400m 1 Kadeja Campbell 55.13; 2 T-Anna Dawkins 55.43; 100mh (-0,2) Brittany Anderson 13.70

Women u18

400m Colisha Taylor 55.85; 100mh (0,76m) (2.5) 1 Ackera Nugent 13.48; 2 Crystal Morrison 13.52

Women u16
200m (1.9) Brianna Lyston 24.59; 400m 1 Rickiana Russell 56.02; 2 Toriann Noad 56.16

Nassau (Bahamas), 26-27.1.2018


Nassau (Bahamas), 26-27.1.2018

Men

100m u20 (26) (7.6) Joel Johnson 10.33; in heats: Adrian Curry 10.41 (6.7) 1h3; 200m (27) 1 Stephen Newbold 21.12 (20.91 (5.3) 1h1); 2 Bradley Dormeus 21.34 (21.32 (7.3) 1h2); 200m u20 (27) (5.3) Adrian Curry 21.24 (21.24 (5.6) 1h2; in heats: Denvaughn Whymms 21.37 (4.9) 1h1; 110mh u20 (0,99m) (27) (5.4) 1 Denvaughn Whymms 13.56; 2 Oscar Smith 13.80; 110nh u18 (0,91m) (27) (5.4) Raymond Oriakhi 14.01; HJ (27) Jamal Wilson 2.28

Women

100m (26) (6.4) V'Alonee Robinson 11.89

Bloemfontein (South Africa), 27.1.2018


Bloemfontein (South Africa), 27.1.2018

Men

100m (nwi) Mosito Lehata 10.63; 200m (nwi) 1 Hendrik Maartens 21.02; 2 Tsebo Matsoso 21.14; 2 Mosito Lehata 21.224; 4 Gideon Trotter 221.31; 400m 1 Mame Anne 47.35; 2 Curtis Mitchelle 47.74; LJ Peter Mokgato 7.69 (nwi)

Women

100m (nwi) 1 Elme Smith 11.88; 2 Sokwakana Mogwasi 11.89; LJ Lynique Beneke 6.23

Green Point -Cape Town- (South Africa), 26-27.1.2018


Green Point -Cape Town- (South Africa), 26-27.1.2018

Men

200m Luke Davids (2001) 21.07 (6.3) 1h2; Kyle Appel 21.10 (2.6) 1h1; Jayson Weber (2001) 21.37 2h2; 400mh Wynand Du Toi 51.13

Women

400m Justine Palframan 55.25

Canberra (Australia), 26-28.1.2018 -ACT Championships-


Canberra (Australia), 26-28.1.2018 -ACT Championships-

Men

100m (26) (0.3) 1 Rohan Browning 10.23; 2 Jack Hale 10.23; Trae Williams 10.23; 4 Josepoh Millar (nzl) 10.38; 5 Jin Su Jung 10.56; 6 Zane Branco 10.57 (10.55 (-0,8) 2s2); in semis: Joshua Clarke 10.36 (0.3) 2s4

200m (27) (-0,1) 1 Joseph Millar (nzl) 20.71; 2 Anas Abu-Ganaba 21.02 (20.93 (-0,7) 1s3); 3 Will Johns 21.05 (20.90 (1.1) 1s1); 4 Kevin Rassool 21.30 (21.21 (0.8) 3s4); in semis: Zane Branco 20.85 (0.8) 1s4; Trae Williams 20.98 (0.8) 2s4; Lawson Power 21.17 (1.1) 3s1; Ryan Bedford 21.35 (2.1) 1s2; Nathan Riali 21.43 (2.1) 2s2; Michael Romanin 21.45 (-0,7) 2s3

400m (26) f1 1 Daniel Mowen 46.35; 2 Murray Goodwin 46.37; 3 Kevin Rassool 46.58; 4 Clay Watkins 46.79; 5 Alex Beck 46.84; 6 Christian Davis 47.17; 7 Jordan Sarmento 47.33; 8 Will Johns 47.94; f2 1 Matthew Debruin 47.36; 2 Brian Wilson 47.57; 3 Matthew Wood 47.57; f3 1 Lawson Power 46.89; 2 Conrad Coumaros 47.55; 3 Ian Halpin 47.90; f4 Angus Proudfoot 47.90

800m (27) f1 1 Luke Mathews 1.45.83; 2 Jeffrey Riseley 1.46.35; 3 Brad Mathas (nzl) 1.46.44; 4 Joseph Deng 1.47.39; 5 Dylan Stenson 1.47.54; 6 Alexander Rowe 1.47.70; 7 Mason Cohen 1.47.85; 8 Bryce Watkins 1.48.30; 9 James Gnurr 1.48.61; 10 Stephen Knuckey 1.49.61; f2 1 Christian Davis 1.49.92; 2 Jordan Gusman 1.49.99; 3 Matthew Scott 1.50.47; 4 Tom Fawthorpe 1.50.50; 5 Archie Wallis 1.50.76; f3 1 James Hansen 1.49.77; 2 Felix Lonergan 1.50.79

1.500m (26) 1 James Hansen 3.39.39, 2 Rorey Hunter 3.40.56; 3 Tom Fawthorpe 3.41.71; 4 Andre waring 3.45.33; 5 James Nipperess 3.46.52; 6 Charles Hunter 3.48.50; 7 Elliot Metcalf 3.49.51

110mh (28) (-1,1) Nicholas Hough 13.82

400mh (27) 1 Cameron French 49.33; 2 Ian Dewhurst 50.04; 3 Leigh Bennett 50.34; 4 Angus Proudfoot 51.49; 5 Bryce Collins 51.84

HJ (27) 1 Lee Hup Wei (mas) 2.28; 2 Brandon Starc 2.24; 3 Nik Bojic 2.20, 4 Joel Baden 2.20; 5 Nauraj Singh Randhawa (mas) 2.15

PV (28) Angus Armstrong 5.30

LJ (27) 1 Jeremy Andrews 7.75 (0.0); 2 Thomas Soliman 7.71 (0.1); 3 Angus Gould 7.65 (0.0); 4 Henry Smith 7.64 (1.0); 5 Benjamin Schmidtchen 7.58 (0.4); 6 Joseph Muller 7.52 (0.0)

TJ (28) 1 Shemaiah James 16.42 (0.9); 2 Emmanuel Fakiye 16.26 (0.0); 3 Dylan Johnson 15.73 (1.8)

SP (26) Aiden Harvey 17.86

HT (28) 1 Jack Dalton 67.58; 2 Huw Peacock 67.29; 3 Costa Kousparis 62.78

JT (27) 1 Hamish Peacock 76.07; 2 Cruz Hogan 73.02; 3 Luke Cann 70.04; 4 Saxon Ward 67.83

Women

100m (26) (0.4) 1 Riley Day 11.52; 2 Maddie Coates 11.59; 3 Larissa Pasternatsky 11.78 (11.73 (0.4) 2s4); 4 Brittany Burkitt 11.86 (11.73 (2.7) 1s1); 5 Olivia Eaton 11.88 (11.78 (2.7) 2s1) and 11.79 (1.1) 1h3; in semis: Mia Gross 11.76 (1.0) 1s2; Kristie Edwards 11.81 (1.0) 2s2; Jacinta Beecher 11.83 (1.0) 3s2; Tavleen Singh 11.89 (1.0) 2s3

200m (27) f1 (0.7) 1 Maddie Coates 23.26; 2 Anneliese Rubie 23.40; 3 Jessica Thornton 23.67; 4 Kendra Hubbard 23.74; 5 Mia Gross 23.75; 6 Olivia Eaton 23.80; f2 (-0,3) 1 Morgan Mitchell 23.99; 2 Mikeala Selaidinakos 24.26; in semis: Larissa Pasternatsky 23.49 (1.3) 1s4; Riley Day 23.78 (-0,5) 1s1; Jacinta Beecher 24.06 (-0,5) 2s1

400m (26) 1 Morgan Mitchell 52.48; 2 Anneliese Rubie 52.57; 3 Bendere Oboya 53.33; 4 Kendra Hubbard 53.44; 5 Angeline Blackburn 53.73; 6 Lindsay Troode 53.98; 7 Gabriella O'Grady 54.24

800m (27) f1 1 Georgia Griffith 2.02.16; 2 Abbey de la Motte 2.03.14, 3 Alicia Kerr 2.05.60; 4 Abigail Regan 2.05.78; 5 Katrina Anderson (nzl) 2.06.51, 6 Sarah Billings 2.07.01; 7 Jemima Russell 2.07.30; 8 Keely Small 2.08.25; 9 Lauren Reid 2.08.38; f2 1 Catriona Bisset 2.06.45; 2 Jayla Hancock-Cameron 2.07.66; 3 Joanna Cubis 2.08.68

1.500m (26) 1 Linden Hall 4.09.32; 2 Jenny Blundell 4.15.03; 3 Abigal Regan 4.15.32, 4 Jayla Hancock-Cameron 4.26.29; 5 Whitney Sharpe 4.27.62; 6 Ruby White 4.28.21; 8 Kayla de Bondt 4.30.53; 9 Paige Campbell 4.30.73; 10 Eliza Rixon 4.31.20

100mh (28) (-1,2) 1 Sally Pearson 12.87; 2 Brianna Beahan 13.15; 3 Michelle Jenneke 13.40; 4 Elizabeth Clay 13.67; 5 Fiona Morrison (nzl) 13.67; 6 Abbie Taddeo 13.72

400mh (27) f1 1 Lauren Wells 55.78; 2 Genevieve Cowie 58.27; 3 Sarah Carli 58.53; 4 Sara Klein 59.06; 5 McKenzie Keenan 59.54; f2 1 Alanah Yukich 59.64; 2 Jess Gulli-Nance 59.87

HJ (27) 1 Nicola McDermott 1.90; 2 Eleanor Patterson 1.85; 3 Cassie Purdon 1.80; Zoe Timmers 1.80

LJ (27) 1 Brooke Stratton 6.50 (0.0); 2 Naa Anang 6.40 (0.0); 3 Lauren Wells 6.29 (0.0); 4 Chelsea Jaensch 6.28 (-0,1); 5 Jessica Penney 6.27 (0.0); 6 Tay-Leiha Clark 6.24 (0.0); 7 Andrea Thompson 6.18 (1.5); 8 Elizabeth Hedding 6.14 (0.0); 9 Sachi Kayama 6.11 (-0,8)

TJ (28) 1 Tierra Exum 13.20 (0.5); 2 Ellen Pettit 13.11 (1.1)

DT (26) Kim Mulhall 51.62

HT (28) Alexandra Hulley 66.86

JT (27) 1 Kathryn Mitchell 61.05; 2 Kelsey-Lee Roberts 59.22; 3 Kathryn Brooks 49.19

Monday, January 29, 2018

Zielona Gora (Poland), 27.1.2018


Zielona Gora (Poland), 27.1.2018

Men

60mh u18 (0,91m) Jakub Czak 8.01

Lexington -VA- (United States), 27.1.2018 -VMI Team Challenge-


Lexington -VA- (United States), 27.1.2018 -VMI Team Challenge-

Men

800m ... 2 Siro Pina (esp) 1.54.99; Mile 1 Fearghal Curtin (irl) 4.11.70; 2 Houcine Bouchark (esp) 4.13.02; 3.000m 1 Simeon Roberts 8.19.57; 2 Alejandro Juan (esp) 8.20.04; LJ Daniel Seawright 7.43; WT Benjamin Johnson 20.15

Women

Mile Famke Heinst (ned) 4.53.96; 60mh Kyra Atkins 8.43

Cedar Falls -IA- (United States), 27.1.2018 -Mark Messermith Invitational-


Cedar Falls -IA- (United States), 27.1.2018 -Mark Messermith Invitational-

Men

400m ... Sven van den Bergh (bel) 49.39 1h5; 60mh Daley Carter 7.91; WT Colton Bender 20.02

Women

60m DeAndra Green 7.55 1h1; 60mh 1 Ayanna Morgan 8.43; 2 Mary Young 8.46

San Sebastián (Spain), 26.1.2018


San Sebastián (Spain), 26.1.2018

Women

200m Patricia Urquía (99) 24.68, 60mh Teresa Errandonea 8.48; PV Malen Ruiz de Azúa 4.20

Zoetermeer (Netherlands), 27.1.2018


Zoetermeer (Netherlands), 27.1.2018

Men

PV 1 Menno Vloon 5.40; 2 Gordon Porsch (ger) 5.20; Robin Pieper (ger) 5.20; Koen van der Wijst 5.20; Rutger Koppelaar 5.20; 6 Daniel Spiegelhoff (ger) 5.05; Sebastian Vogt (ger) 5.05; Timo De Water 5.05

Women

PV 1 Fanny Smets (bel) 4.20; Robin Wingbermühle 4.20; Killiana Heymans 4.20; 4 Regine Kramer (ger) 4.10; 5 Ria Möllers (ger) 4.00; Marijke Wijnmalen 4.00; Wiktoria Wojewodszka (pol) 4.00; 8 Aurelie de Ryck (bel) 3.85; Anita Karregat 3.85

Antequera (Spain), 27-28.1.2018


Antequera (Spain), 27-28.1.2018

Men

60m 1 Azeddine Maadi 6.78 (6.76 1h1); 2 Pablo Montalvo 6.88; 200m Javier Troyano 21.48 1h1; 1.500m (28) 1 Mauris Castillo 3.44.20; 2 Gonzalo García Garrido 3.46.41; 3 Alberto Guerrero 3.49.76; LJ Héctor Santos 7.69

Women

3.000m (28) Carolina Robles 9.31.61

Halle (Germany), 27.1.2018


Halle (Germany), 27.1.2018

Men

400m 1 Marvin Schneider 47.40; 2 Thomas Schlegel 47.43; 60mh Patrick Elger 8.01

Bielefeld (Germany), 28.1.2018


Bielefeld (Germany), 28.1.2018

Men u20

60m Luis Vieweg 6.86; 800m Steffen Baxheinrich 1.52.21; SP (6 kg) Timo Northoff 17.54

Women u20

60m Keisha Kwadwo 7.50; 200m 1 Neele Schuten 24.57; 2 Kathrin Grenda 24.61

Dortmund (Germany), 28.1.2018


Dortmund (Germany), 28.1.2018

Men

1.500m 1 Marius Probst 3.46.72; 2 Marco Giese 3.49.90

Women

1.500m Patricia de Graat 4.28.31

Riga (Latvia), 27-28.1.2018 -National Championships in Combined Events-


Riga (Latvia), 27-28.1.2018 -National Championships in Combined Events-

Men

Heptathlon Krisjanis Belaunieks 5.230p (7.05; 7.06; 13.17; 1.90 - 8.80; 4.00; 2.52.77)

Heptathlon Olegs Kozjakovs 5.265p (7.33; 7.18; 15.60; 2.01 - 8.49; 3.50; 3.00.91)

Women

Pentathlon Kristine Deruma 3.676p (9.29; 1.68; 11.36, 5.63; 2.34.40)

Pentathlon u20 Amanda Savicka 3.527p (9.18; 1.62; 10.48, 5.32; 2.30.55)

Pentathlon u18 1 Eliza Maria Kraule 3.914p (8.61; 1.69; 12.55; 5.50; 2.30.97); 2 Kristine Blazevica 3.671p (10.42; 1.69; 12.70; 5.72; 2.27.78)

Cardiff (Great Britain), 27.1.2018


Cardiff (Great Britain), 27.1.2018
Men
60m 1 Samuel Gordon 6.71 (6.70 1h1); 2 Harry Aikines-Aryeetey 6.75; 3 Jeremiah Azu (15.5.2001) 6.85 (6.84 1h3); 60mh David King 7.80
Women
60m 1 Imani Lansiquot 7.42 (7.38 1h3); 2 Melissa Roberts 7.62 (7.62 1h2); in heats: Hannah Brier 7.40 1h1; 1.500m 1 Beth Kidger 4.29.27; 2 Julia Cooke 4.30.03, PV 1 Sally Peake 4.27; 2 Molly Caudery (2000) 4.17, SP Adele Nicoll 15.18

Pombal (Portugal), 27-28.1.2018


Pombal (Portugal), 27-28.1.2018

Men

60m Carlos Nascimento 6.84; HJ (28) Victor Korst 2.14; SP (28) Tsanko Arnaudov 20.13; 5 kms Walk (28) Miguel Carvalho 20.29.61

Women

60m Rosalina Santos 7.48; 400m (28) Rivinilda Mentai 55.04; 800m Catia Azevedo 2.08.65; 3.000m Filomena Costa 9.40.28; 3.000m (30) Silvana Dias 9.40.40; 60mh Olimpia Barbosa 8.63; HJ Anabela Neto 1.79; LJ Evelise Veiga 6.04; SP Jessica Inchude 16.56; 3 Kms Walk Edna Barros 12.55.29

Bergamo (Italy), 27-28.1.2018


Bergamo (Italy), 27-28.1.2018

Men

60m (28) Roberto Rigali 6.81; in heats: Hillarry Polanco 6.78 1h1; Diego Marani 6.78 2h1

Women

60m (28) Margherita Zuecco 7.54; HJ (28) Teresa Maria Rossi 1.78

Fermo (Italy), 28.1.2018


Fermo (Italy), 28.1.2018

Women

PV 1 Roberta Bruni 4.20; 2 Elisa Molinarolo 4.20

Roma (Italy), 27-28.1.2018


Roma (Italy), 27-28.1.2018

Women

60m (28) Anna Bongiorni 7.40 (7.39 1h2)

Reims (France), 27.1.2018


Reims (France), 27.1.2018

Men

60m Gue-Athur Cisse (civ) 6.69

Women

TJ Lerato Sechele (les) 13.07

Bompas (France), 27.1.2018


Bompas (France), 27.1.2018

Men

60m 1 Jeremy Leroux 6.77; 2 Raihau Maiau 6.85; TJ Jonathan Drack 15.94

Women

60m Roxanne Gravier 7.57; in heats: Irene Said Ali 7.59 1h1

Lievin (France), 28.1.2018


Lievin (France), 28.1.2018

Men

60mh Loic Herkenrath 7.84; 60mh u20 (0,99m) Jemuel Balourd 8.05; HJ Quentin Pladys (99) 2.12; SP 1 Gaetan Bucki 18.03; 2 Antoine Duponchel 17.14

Women

60m Mariam Oulare (bel) (2002) 7.68 (7.66 1h4); 200m Mariam Oulare (bel) (2002) 24.83 2h1; Yanla Ndjip-Nyemeck (bel) (2002) 24.94; 400m Laura Chantraine 55.36 1h1; 60mh Gwendoline Truffet 8.63; 60mh u18 (0.76m) 1 Yanla Ndjip-Nyemeck (bel) (2002) 8.72; 2 Agathe Pent 8.72; LJ Maelly Dalmat (2001) 5.95

Kuopio (Finland), 26-27.1.2018



Kuopio (Finland), 26-27.1.2018
Men
LJ (26) Kristian Pulli 7.58; SP (26) Panu Tirkkonen 17.65
Women
60m (26) 1 Sara Francis 7.54; 2 Maria Räsänen 7.55; 3 Annika Haverinen 7.57



Tampere (Finland), 27.1.2018


Tampere (Finland), 27.1.2018

Women

60mh 1 Lotta Harala 8.26; 2 Reetta Hurske 8.33; 3 Annii Siirtola 8.55

Uppsala (Sweden), 27-28.1.2018


Uppsala (Sweden), 27-28.1.2018

Men

60mh (28) Fredrick Ekholm 94 8.03; LJ (28) Andreas Otterling 86 7.74

Women

60m (27) Hanna Adriansson Nordberg 7.63; LJ (28) 1 Sandra Törnros 6.12; 2 Malin Marmbrandt 6.11; 3 Malin Olsson 6.06; TJ (27) Sanna Nygård (fin) 13.58

Göteborg (Sweden), 27.1.2018


Göteborg (Sweden), 27.1.2018

Women

800m Gaël de Coninck (2001) 2.10.01; 3.000m 1 Sara Christiansson 9:24.44; 2 Linn Söderholm 9:31.14; 3 Lisa Öhberg 9:32.51; 4 Anastasia Denisova 9:37.08

Sabadell (Spain), 28.1.2018

Sabadell (Spain), 28.1.2018
Men
3.000m Annasse Mahboub El Hamdouini (99) 8.14.69

Ljubljana (Slovenia), 27.1.2018


Ljubljana (Slovenia), 27.1.2018

Men

60m Tilen Ovnicek 6.91; 60mh u20 (0,99m) Filip Jakob Demsar 8.09

Women

60mh Nika Glojnaric 8.50; LJ Nika Ude (2000) 5.95

Beograd (Serbia), 27-28.1.2018 -National Championships u20-


Beograd (Serbia), 27-28.1.2018 -National Championships u20-

Men

60m extra heat -not u20- Aleksa Kijanovic 6.81 1h1; HJ (27) Maid Redzic (bih) 2.11; SP not u20 (20) 1 Mesud Pezer (bih) 20.76; 2 Hamza Alic (bih) 19.50; SP (6 kg) (27) 1 Bogdan Zdravkovic 19.57; 2 Nermin Stitkovac (bih) 18.09

Women

60m (27) 1 Anja Lukic 7.60; 2 Tamara Vuletic (2000) 7.66; 60mh (28) 1 Anja Lukic 8.36; 2 Milika Emini 8.36; HJ (28) Sara Lucic (bih) (2000) 1.70

Glasgow (Great Britain), 28.1.2018 -Scottish Championships-


Glasgow (Great Britain), 28.1.2018 -Scottish Championships-

Men

60m Michael Olsen 6.84; 400m Sadam Koumi (sud) 47.89; in heats: Grant Plenderleith 47.70 1h1; Efekemo Okoro 47.70 2h1; 1.500m Jamie Williamson 3.48.39; 60mh u18 (0.91m) Daniel Knight 8.07; HJ Lewis McGuire 2.14

Women

60m 1 Katy Wyper 7.55; 200m Zoey Clark 23.58 1h1; 800m 1 Laura Muir 1.59.69; 2 Mhairi Hendry 2.02.41; 3 Philippa Millage 2.05.96; 1.500m 1 Jenna Reekie 4.15.69; 2 Naomi Lang (2000) 4.31.48; 60mh Heather Paton 8.34; HJ Sommer Lecky (irl) (2000) 1.86; LJ Rachel Alexander 6.04

Sheffield (Great Britain), 28.1.1028


Sheffield (Great Britain), 28.1.1028

Men

200m James Williams 21.40 1h1

Women

60m Rebecca Campsall 7.52; 200m Rebecca Campsall 24.34 1h1; 400m Meghan Beesley 53.44 1h2; Beth Dobbin 53.72 2h2

Bratislava (Slovak Republic), 28.1.2018 -ELAN Meeting-


Bratislava (Slovak Republic), 28.1.2018 -ELAN Meeting-

Men

60m 1 Emre Barnes Zafer (tu) 6.67; 2 Confidence Lawson (gbr) 6.69; 3 Zdenek Stromsik (cze) 6.70; 4 Simon Bujna 6.76; 5 Dominic Ashwell (gbr) 6.82

400m Jamal Rhoden-Stevens (gbr) 48.24 1h1; James Gladman (gbr) 48.74 1h2

800m 1 Levent Ates (tur) 1.51.66; 2 Canaan Solomon (gbr) 1.51.84

1.500m Dorin Rusu (rou) 3.48.50

60mh 1 Jake Porter (gbr) 7.87; 2 Silvio Henrique (bra) 7.99; 3 Dominik Distelberger (aut) 8.00; in heats: Mikdat Sevler (tur) 7.96 2h1

TJ 1 Necati Er (tur) 16.43; 2 Lawrence Davis 15.27

Women

60m 1 Alesha Kiddle 7.46; 2 Torema Thompson 7.53; 3 Cherese Jones 7.59; ...5 Katarina Sirmic (srb) 7.71

400m Estelle Perrossier (fra) 55.00 1h1; Emma Anderson (gbr) 55.65 2h1; Marine Mignon (fra) 55.82 1h2

1.500m 1 Stacey Smith (gbr) 4.17.71; 2 Anna Mark Hellwig (den) (2000) 4.30.87; 3 Kriszta Koszas (hun) 4.31.21

3.000m 1 Marusa Mismas (slo) 9.21.25; 2 Lilla Bohm (hun) 9.30.20; 3 Lucie Marsanová (cze) 9.38.06

60mh 1 Greta Kerekes (hun) 8.33; 2 Petra Repasi (hun) 8.51; 3 Jessica Hunter (gbr) 8.52; 4 Ivana Petkovic (srb) 8.54; 5 Yvonne Zapfel (aut9 8.68

LJ 1 Milica Gardasevic (srb) 6.15; 2 Maja Bedrac (slo) (99) 5.81

TJ 1 Naomi Ogbeta (gbr) 13.52; 2 Cemre Bitgin (tur) 12.96; 3 Angela Barrett (gbr) 12.90

Praha (Czech Republic), 27.1.2018


Praha (Czech Republic), 27.1.2018

Men

60m Marek Bakalar 6.83 1h1; 400m Jan Tesar 47.83 1h3; 60mh 1 David Sklenar 7.99; 2 Jiri Kubes 8.08; PV Michal Balner 5.45

Women

PV 1 Aneta Morysková 4.20; 2 Amalie Svabiková (99) 4.20; 3 Nikola Poschlová 4.10

Tallinn (Estonia), 28.1.2018


Tallinn (Estonia), 28.1.2018

Men

60m Kaspar Mesila 6.93; 300m Dmitri Mosendz 34.64 1h3; Erik Jagor 34.68 1h4; 60mh Johannes Treiel 7.93; HJ Karl Lumi 2.17; PV Robin Nool 5.20, SP Jander Heil 17.92

Women

60m 1 Marje Nurk 7.53; 2 Öilme Vöro 7.58; 3 Diana Suumann 7.59; 300m Liis Roose 39.06 1h3; Piibe Kirke Aljas (2000) 39.44; 60mh Diana Suumann 8.44; 60mh u18 (0,76m) Eliise Anijalg 8.78; PV Reena Koll 4.25; LJ Kreete Verlin 6.02, TJ Tähti Alver 13.25; SP Kätlin Piirimäe 15.80

Saskatoon (Canada), 25-27.1.2018 -Knights of Columbus Games-


Saskatoon (Canada), 25-27.1.2018 -Knights of Columbus Games-

Men

50m (26) 1 Blake Smith (usa) 5.67; 2 Bryce Robinson (usa) 5.70; 3 Cordero Gray (usa) 5.75; 4 Desmond Lawrence (usa) 5.78; 5 Bismark Boateng 5.85; 6 D'Angelo Cherry (usa) 5.87; in heats: Sean Mclean 5.84 2h2

60m heats (27) Bryce Robinson (usa) 6.64 1h2; Blake Smith 6.64 2h1; Desmond Lawrence (usa) 6.74 2h1; Cordero Gray 6.75 2h2; Benjamin Williams 6.76 3h2; D'Angelo Cherry 6.77 3h1; Bismark Boateng 6.78 4h1

* Note: pending Final results.

300m (27) 1 Brycen Spratling (usa) 33.09; 2 Dontavius Wright (usa) 33.17; 3 Austin Edwards 34.29; 4 Nathan George 34.33; 5 Benjamin Ayesu-Attah 34.49

400m (26) 1 Dontavius Wright (usa) 46.87; 2 Brycen Spratling (usa) 46.87

60mh (27) 1 Joshua Thompson (usa) 7.78; 2 Lloyd Sicard 7.92

Women

50m (26) 1 Crystal Emmanuel 6.30; 2 Destiny Carter (usa) 6.32; 3 Flings Owusu-Agyapong (gha) 6.43; 4 Tawanna Meadows (usa) 6.44; 5 Cierra White (usa) 6.47; 6 Shaina Harrison 6.48; 7 Tegan Turner 6.51

60m (27) 1 Barbara Pierre (usa) 7.30; 2 Tawanna Meadows 7.35; 3 Destiny Carter 7.38 (7.34 1h1); 4 Flings Owusu-Agyapong (gha) 7.48

60mh (27) 1 Jade Barber (usa) 8.21; 2 Monique Morgan (jam) 8.26; 3 Christie Moerman 8.37; 4 Kaila Barber (usa) 8.37; 5 Jessie Gaines (usa) 8.45; 6 Michelle Harrison 8.48

New York -NY- (United States), 26-27.1.2018 -Dr. Sander Invitational- High School


New York -NY- (United States), 26-27.1.2018  -Dr. Sander Invitational- High School

Men

300m Mario Heslop 33.26 1h2; Carlon Hosten 33.83 2h2; 600m 1 Cebastian Gentil 1.19.92; 2 Alfred Chawonza (zim) 1.20.37

Women

300m Leah Phillips 38.67; 600m 1 Aurora Rynda 1.30.69; 2 Alahna Sabbakhan 1.31.89; 1.000m (26) Gabrielle Wilkinson 2.47.22

Staten Island -NY- (United States), 27.1.2018 -Ocean Breeze Invitaional- High School


Staten Island -NY- (United States), 27.1.2018 -Ocean Breeze Invitaional- High School

Men

200m 1 Austin Kratz 21.23; 2 Sayyid Saunders 21.47; 55mh Kyle Garland 7.41

Women

200m Thelma Davis 24.14

Birmingham -AL- (United States), 28.1.2018 -KMS Invitational-


Birmingham -AL- (United States), 28.1.2018 -KMS Invitational-

Men

60m Mateo Edward (pan) 6.74; 2 Marc Burns (tto) 6.78

200m Khance Meyers 21.33 1h1; Davom DeMoss 21.46 2h1; Solomon Afful (gha) 21.51 1h2; ... Imri Persiado (isr) 21.74 1h8

400m Calvin Smith 46.87 1h1; James Burnett 46.92 1h2; Michael Mathieu (bah) 47.30 2h1; Newton Lee 47.80 2h2; Justin Brooks 47.82 3h1;

60mh Joshua Hillard 7.96

HJ 1 Eric Edwards 2.18; 2 Jacob Patten 2.15

SP ... 3 Rafael Vallery (ger) 16.64

Women

60m 1 Kerron Stewart (jam) 7.29; 2 Tahesia Harrigan-Scott (isv) 7.39; 3 Cecilia Francis 7.41; 4 Janet Amponsah (gha) 7.47

200m Janet Amponsah (gha) 23.96 1h1; Cera Chavez 23.97 2h1

400m Shadae Hylton (jam) 53.39; Joycelyn Assafuah (gha) 55.65 1h2

800m Kristen Metcalfe (can) 2.10.60 1h1

Mile Martina Rodriguez (esp) 4.51.41; 2

60mh 1 Vanessa Clerveaux 8.23; 2 Elizabeth Dadzie (gha) 8.62

LJ Bianca Stuart (bah) 6.48

SP ... 4 Mona Jaidi (nor) 13.43

WT ... 3 Mona Jaidi (nor) 16.43

Cambridge -MA- (United States), 28.1.2018 -Tri Meet-


Cambridge -MA- (United States), 28.1.2018 -Tri Meet-

Men

60m Carrington Akosa 6.73; 200m Carrington Akosa 21.34 1h4; 500m 1 Myles Marshall 1.02.89 1h2; Gabriele Montefalcone (ita) 1.05.32 2h2; 3.000m 1 Trevor Reinhradt 8.10.38; 2 Gannon Wilcutts 8.12.60; LJ Gilron Tsabkevich (isr) 7.19; TJ Lane Russell 15.79

Women

60m Ngozi Musa (sle) 7.58; 500m Maya Miklos 1.14.08 1h2; 1.000m 1 Anna Jurew 2.49.35; 2 Kathryn Gillespie (gbr) 2.49.38; Mile Abbe Goldstein (99) 4.49.96; 3.000m Andrea Masterson 9.34.13; 60mh Livia Gauntlett 8.49; LJ Simi Fajemisin (gbr) 5.77

Kirchberg (Luxembourg), 26-27.1.2018 -National Championships-


Kirchberg (Luxembourg), 26-27.1.2018 -National Championships-

Men

SP (26) Bob Bertemes 18.49

Women

60m Patrizia Van der Weken 7.53 (7.5 1h1); 200m Patrizia Van der Weken 24.36; 800m (26) 1 Charline Mathias 2.06.81; 2 Vera Hoffmann 2.07.97; 1.500m Charline Mathias 4.27.68; 60mh (26) Lara Marx 8.74

Istanbul (Turkey), 27-28.1.2018 -National Championships u20-


Istanbul (Turkey), 27-28.1.2018 -National Championships u20-

Men

60m (27) 1 Umut Uysal (2002) 6.87 NR u18; 2 Onur Sadıkoğlu (99) 6.88; 400m (27) Ilyas Çanakçı (2001) 48.53 1h10 NR u18; 800m (28) Mehmet Çelik (2001) 1.52.21 NR u18; 3000m (28) 1 Ömer Amaçtan (2001) 8.26.43; 2 Islam Taşçı (2001) 8.26.87; 60mh (0.99m) (28) Emrah Bozkurt 8.01; SP u20 (6kg) (27) Alperen Karahan 18.47

Women

60mh (28) Şevval Ayaz 8.52

Valencia (Spain), 27.1.2018 -Clubs Championships-


Valencia (Spain), 27.1.2018 -Clubs Championships-

Men

60m 1 Yunier Pérez 6.68; 2 Angel David Rodríguez 6.75; 3 Jonathan Okeudo Nmaju (ngr) 6.83; 200m Oscar Husillos 20.86 1h1; Daniel Rodríguez 21.45 1h2; 400m Samuel García 47.02 1h1; Lucas Bua 47.37 1h2; Manuel Guijarro 47.88 2h2; Alfredo Jiménez 48.06 2h1; Adrián Rocandio 48.08 3h1; 800m 1 Alvaro De Arriba 1.50.70; 2 Daniel Andujar 1.50.99; 3.000m 1 Thierry Ndikumbenwayo (bdi) 8.14.00; 2 Llorenç Sales 8.14.03; 60mh 1 Yidiel Contreras 7.86; 2 Javier Dones 7.94; 3 Gerard Mateu Porras 7.96; 4 Pedro García 8.08; HJ Eure Yañez 2.19; LJ 1 Jean-Marie Okutu 7.64; 2 Fernando Ramos 7.63; 3 Daniel Solís 7.51; TJ Pablo Torrijos 16.57; SP 1 Carlos Tobalina 20.12; 2 José Angel Pinedo 17.81; 3 Alejandro Noguera 17.73; 4 Daniel Pardo 17.50

Women

60m 1 Cristina Lara 7.48; 2 Alazne Furundarena 7.62; 60m extra heat Paula Sevilla 7.63; 200m Jael Bestué (2000) 24.08 1h2; Paula Sevilla 24.49 1h1; 400m Laura Bueno 54.14 1h1; Andrea Diez 55.20 1h2; Ruth Peña 55.26 2h2; Leyre De La Rua 55.31 2h1; 800m 1 Solange Pereira 2.08.43; 2 Irene Bonilla 2.08.84; 1.500m 1 Marta Pérez 4.12.45; 2 Monte Mas 4.24.76; 3.000m 1 Maitane Melero 9.15.21; 2 Irene Sánchez-Escribano 9.24.73; 3 Elena García 9.28.75; 4 Miriam Ortiz 9.34.43; 5 María Isabel Martínez 9.35.36; 6 Raquel Miró 9.35.77; 60mh 1 Caridad Jerez 8.34; 2 María Mugica 8.60; HJ Saleta Fernández 1.80; PV 1 Carla Franch 4.00; 2 Laura Weyrowitz (ger) 4.00; LJ 1 Fatima Diame 6.46; 2 Concepción Montaner 6.24, TJ 1 Patricia Sarrapio 13.84; 2 Diana Zagainova (ltu) 13.26; SP 1 Ursula Ruiz 16.50; 2 María Belén Toimil 15.97

Erfurt (Germany), 27-28.1.2018


Erfurt (Germany), 27-28.1.2018

Men

60m (28) Julian Wagner 6.76; in heats: Maurice Huke 6.79 2h1; 60m u20 (28) Luis Brandner 6-84

800m (27) 1 Marc Reuther 1.46.51; 2 Marvin Heinrich 1.48.35; 3 Sebastian Keiner 1.48.95; 4 Karl Bebendorf 1.49.42; 5 Dennis Biederbcik 1.50.34; 6 Lukas Abele 1.50.63; 7 Constantin Schulz 1.50.94

3.000m (27) Philipp Reinhardt 8.14.41

SP (27) Andy Dittmar 17.86

Women

60m u18 (28) Charlotte Fromm 7.72 1h1

800m (27) 1 Diana Sujew 2.06.72; 2 Lena Posniak (99) 2.08.90

SP (27) Luise Weber 15.22

Lee Valley -London (Great Britain), 27-28.1.2018


Lee Valley -London (Great Britain), 27-28.1.2018

Men

60m round A (28) f1 1 Ojie Edoburun 6.61; 2 Andrew Robertson 6.76; f2 1 Emmanuel Stephens 6.80; 2 Edmond Amaning 6.83

60m round B (28) f1 1 Ojie Edoburun 6.58; 2 Andrew Robertson 6.74; 3 Edmond Amaning 6.78; 4 David Lima (por) 6.82; 5 Jack Lawrence 6.83; f1 1 Aidan Sayers 6.81; 2 Jimmy Thoronka (sle) 6.82; f4 Omar Grant 6.82; f5 Cyle Carty 6.83

400m (27) 1 Victor Ricardo dos Santos (por) 47.39; 2 Luke Lennon-Ford 47.66

60mh (27) Miguel Perera 8.03

Men u20

60m round A (28) 1 Shevhone Lumsden 6.86; 2 Raphael Bouju 6.91

60m round B (28) 1 Brandon Mingeli 6.86; 2 Shevhone Lumsden 6.86; 3 Eden Davis 6.87

60mh u20 (0,99m) (27) 1 Tre Thomas 7.76 (7.76 1h1); 2 Ethan Akanni 7.79; 3 Joshua Zeller 8.07

Women

60m round A (28) 1 Amy Foster (irl) 7.42; 2 Gloria Hooper (ita) 7.48; 3 Maya Bruney 7.53

60m round B (28) 1 Amy Foster (irl) 7.30; 2 Gloria Hooper (ita) 7.46; 3 Maya bruney 7.49

400m (27) 1 Marilyn Okoro 54.22; 2 Holly Turner 55.01

60mh round A (27) f1 1 Megan Marrs 8.34; 2 Mollie Courtney 8.39; 3 Sarah Lavin (irl) 8.41; 4 Chari Hawkins 8.55; f2 Pippa Earley 8.54

60mh round B (279 1 Megan Marrs 8.26; 2 Mollie Courtney 8.41; 3 Anastasia Davies 8.41; 4 Sarah Lavin (irl) 8.45; 5 Mobolaji Adeokun (usa) 8.52; 6 Pippa Earley 8.54

Women u20

60m round A (28) 1 Kristal Awuah 7.47; 2 Amy Hunt 7.49; 3 Gina Akpe-Moses 7.62; 4 Immanuela Aliu 7.63

60m round B (28) 1 Kristal Awuah 7.39; 2 Amy Hunt 7.49; 3 Gina Akpe-Moses 7.49

400m (27) 1 Amber Anning 54.77; 2 Alex Shaw 55.41

Manchester (Great Britain), 27.1.2018


Manchester (Great Britain), 27.1.2018

Men

PV 1 Adam Hague 5.45; 2 Charlie Myers 5.35

Athlone (Ireland), 27.1.2018


Athlone (Ireland), 27.1.2018

Men

3.000m 1 Eoin Everard 8.03.45; 2 Albetto Sánchez (esp) 8.09.46

Women

200m Niamh Whelan 24.44; 400m Catherine McManus 54.71; 1.500m 1 Amy O'Donoghue 4.22.56; 2 Ellie Hartnett 4.29.94; TJ Sarah Buggy 12.93

Sabadell (Spain), 28.1.2018


Sabadell (Spain), 28.1.2018

Men

60m Adrià Reina 6.80; 200m Iker Gómez 21.63 1h2; 60mh Gerard Mateu Porras 7.96 PV Aleix Pi 5.20

Women

60m Anna Obradors 7.64; 200m Anna Obradors 24.58 1h1; 60mh Paula Raul 8.72; PV Monica Clemente 4.15

Sandnes (Norway), 28.1.2018


Sandnes (Norway), 28.1.2018

Men

60m Mathias Hove Johansen 6.93

Women

60m Astrid Mangen Cederkvist 7.48 (7.48 1h2); 200m Astrid Mangen Cederkvist 23.96

Gent (Belgium), 28.1.2018


Gent (Belgium), 28.1.2018

Men

60m Kobe Vleminckx 6.84 (6.84 1h1); 200m 1 Victor Hofmans 21.39; 2 Jonathan Sacoor 21.58; 400m Michail Rossaert 47.67; 800m Aurele Vandeputte 1.50.40; 60mh 1 Sander Maes 7.98; 2 Dario de Borger 8.02 (8.01 1h1); HJ Bram Ghuys 2.19

Women

60m 1 Eline Berings 7.45; 2 Orphée Depuydt 7.54, 3 Elise Mehuys 7.58 (7.52 1h2); 4 Imke Vervaert 7.59 (7.56 1h4); 60mh 1 Sarah Missine 8.23; 2 Chloe Beaucarne 8.34; 3 Justien Grillet 8.39 (8.32 1h3); 4 Shari Lammens 8.56; in heats: Eline Berings 8.12 1h1; HJ Serena Capponcelli (ita) 1.80; PV Aurelie de Ryck 4.30; LJ Imke Vervaert 6.20; ...3 Maite Beernaert (2001) 5.91

Rijeka (Croatia), 27.1.2018


Rijeka (Croatia), 27.1.2018

Men

LJ Dino Pervan 7.52

Women

60m Dolores Cosic (99) 7.67; LJ Paola Borovic 6.02; TJ Paola Borovic 13.49

Madrid (Spain), 27-28.1.2018 -Combined Events International Match-


Madrid (Spain), 27-28.1.2018 -Combined Events International Match-

Men

Heptathlon 1 Ruben Gado (fra) 6.014p (6.99; 7.33; 12.91; 2.00 - 8.32; 5.30; 2.40.96); 2 Adam Sebastian Helcelet (cze) 5.916p (7.16, 723; 15.17; 2.00 - 8.08; 4.90; 2.49.01); 3 Romain Martin (fra) 5.825p (7.16, 6.95; 14.66, 1.97 - 8.20; 5.00; 2.45.81); 4 Jan Dolezal (cze) 5.809p (7.19; 7.21; 14.64; 1.97 - 8.07; 4.70; 2.46.51); 5 Gaël Querin (fra) 5.700p (7.37; 6.99; 13.26; 1.91 - 8.31; 4.80; 2.31.18), 6 Mario Arancón (esp) 5.582p (7.01; 6.99; 12.95; 1.85 - 8.14; 4.70, 2.47.48); 7 Pablo Trescoli (esp) 5.577p (7.21; 7.09, 12.91; 1.97 - 8.32; 4.50; 2.43.78); 8 Maxence Pecatte (fra) 5.572p (7.24, 7.29; 12.45; 2.00 - 8.32; 4.20; 2.39.66), 9 Rafal Abramowski (pol) 5.520p (7.00; 7.13; 13.83, 1.91 - 8.44; 4.30; 2.48.99); 10 Jonay Jordan (esp) 5.497p (7.15; 6.83; 14.28; 1.91 - 8.09; 4.50; 2.55.80); 11 Andrew Murphy (gbr) 5.492p (7.21; 6.96; 12.20; 1.97 - 8.39; 4.60, 2.46.00); 12 Marek Lukas (cze) 5.446p (7.19; 6.74; 14.25; 1.85 - 8.25, 4.60, 2.51.19); 13 Patryk Baran (pol) 5.420p (7.08; 7.15; 12.77; 1.97 - 8.35; 4.40; 3.00.47); 14 Ondrej Kopecky (cze) 5.365p (7.27; 6.60; 12.25; 1.94 - 8.42; 4.80; 2.50.82); 15 Rafal Horbowicz (pol) 5.334p (7.36; 6.68; 13.52, 1.97 - 8.40; 4.50; 2.54.75); 16 Lewis Church 5.326p 87.46; 6.74; 13.24; 1.97 - 8.53; 4.50, 2.48.98); 17 James Finney (gbr) 5.301p (7.22; 7.28; 11.23, 2.00 - 8.56, 4.60, 3.05.11); 18 Curtis Mathews (gbr) 5.161p (7.34; 6.96; 13.79; 1.88 - 8.59; 4.20; 2.59.49)

Heptathlon u20 1 Makenson Gletty (fra) 5.507p (7.05; 6.72, 15.11; 1.84 - 8.36; 4.51; 2.48.54); 2 Manuel Dias (por) 5.291p (7.25; 6.94; 13.55, 1.81 - 8.49; 4.31; 2.47.45); 3 Aleksy Boron (pol) 5.167p (7.21; 6.73, 14.63; 1.78 - 8.66; 4.31; 2.56.11); 4 Tristan Marcy (fra) 5.142p (7.25; 6.81; 10.93; 1.93 - 8.05, 4.01; 2.55.75); 5 Nicolas Gerome (gbr) 5.056p (7.48; 6.69; 11.04; 1.90 - 8.65; 4.31; 2.46.32)

Women

Pentathlon (28) 1 Elisa Klucinová (cze) 4.580p 88.64; 1.81; 14.60; 6.27; 2.19.24); 2 Antoinette Nana Djimou Ida (fra) 4.456p (8.30; 1.72; 14.88; 6.19; 2.25.15); 3 Katerina Cachová (cze) 4.331p (8.31; 1.78; 12.06; 6.17; 2.25.35); 4 Lacabela Quaresma (por) 4.320p (8.56; 1.75; 13.17; 5.97; 2.20.22); 5 Jo Rowland (gbr) 4.291p (8.93; 1.69; 13.62; 5.93; 2.12.62); 6 Carmen Ramos (esp) 4.180p (8.61; 1.72; 11.49; 5.91; 2.17.43); 7 Annaella Nyabeu Djapa (fra) 4.113p (8.38; 1.72; 13.20; 5.50; 2.25.59); 8 Cassandre Aguessy Thomas (fra) 4.084p (8.55; 1.72; 12.52; 5.78, 2.27.82); 9 Emma Nwofor (gbr) 4.073p (8.46; 1.78; 11.54; 5.56; 2.25.84); 10 Marilyn Nwawulor (gbr) 4.017p (8.49; 1.63; 12.42; 5.92; 2.28.37); 11 Izabela Mikotajczyk (pol) 3.994p 88.79; 1.72; 12.43; 5.69; 2.28.28); 12 Paulina Ligarska (pol) 3.984p (9.08; 1.78; 12.40, 5.33; 2.21.79); 13 Katerina Dvoraková (cze) 3.978p (8.57, 1.63; 10.37; 6.05; 2.22.76); 14 Barbora Zatloukalová (cze) 3.870p (8.93; 1.66; 12.21; 5.37; 2.21.64); 15 Bárbara Hernando (esp) 3.866p (8.86; 1.66; 12.43; 5.27; 2.21.99); 16 Carmen Romero (esp) 3.721p (8.91; 1.66, 9.64; 5.51; 2.23.47); 17 Wiktoria Zezula (pol) 3.704p 89.21; 1.60, 12.68; 5.41; 2.27.78)

Pentathlon u20 (27) 1 Adrianna Sutek (pol) 4.326p (8.54; 1.79; 12.79; 6.03; 2.23.27); 2 Jana Novotna (cze) 4.077p (8.81; 1.76; 11.88; 5.76; 2.24.06); 3 Holly Mills (gbr) 4.022p (8.50; 1.73; 10.15; 5.86; 2.24.18); 4 Jade O'Dowda (gbr) 4.016p (8.91; 1.73; 11.37; 5.92; 2.25.37); 5 Agathe Guillemot 3.909p (9.11; 1.67; 11.21; 5.44; 2.13.62); 6 Holly McArthur (gbr) 3.885p (8.64; 1.64, 11.04; 5.55; 2.21.62); 7 Tereza Elena Sinova (cze) (2001) 3.864p (8.76; 1.70; 11.00, 5.74; 2.30.90); 8 Patrycja Adamczyk (pol) 3.843p (9.33; 1.79; 11.04; 5.62; 2.29.28); 9 Auriana Lazraq (fra) 3.819p (8.95; 1.67, 12.00; 5.62; 2.30.63); 10 María Vicente (esp) (2001) 3.803p (8.55; 1.67; 11.11; 5.77; 2.37.92); 11 Eonie Cambours (fra) 3.738p (9.30; 1.73; 9.28, 5.71; 2.25.12); 12 Claudia Conte (esp) 3.718p (9.14, 1.64; 11.31; 5.49; 2.26.21)

RunBlogRun